PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KINDERBIJSLAGWET NET HAALBAAR Geen kabinetskwestie verklaart minister Geen Britse bommen tegen Katanga Goes heeft weer een burgemeestermr. Huber Adolf Eichmann schuldig verklaard VANDAAG STEMMING; UITSLAG STAAT VRIJWEVAST NU NOG BURGEMEESTER VAN AMELAND De Goese lei Vandaag... Kroesjtsjew had lichte beroerte 204e jaargang - no. 293 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mjn. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vlisalngen Walstr. I I. tel. 2355 (b.g.g. red 3508/3546. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 81, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr Markt 2. tel 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213). Oostburg. iel 2395; Temeuzen. tel 2116. Zierlkzee red tel 2425 adm tel 2094 Uit langdurig debat in Tweede Kamer blijkt: '(Van onze parlementaire redacteur)' De algemene kinderbijslagwet, zoals zij luidt nadat de vertegen woordigde minister van sociale zaken dr. Veldkamp haar na de vele wederwaardigheden, die zij in de laatste jaren heeft be leefd, gemodelleerd heeft, zal worden aangenomen. Dat is giste ren in de Tweede Kamer na een middag en een avond vergade ren komen vast te staan. Er zullen nog enkele amendementen worden aangenomen, die er enige verbetering in aanbrengen, maar het is nu een uitgemaakte zaak, dat aan de lijdensgeschie denis met de kinderbijslagregeling voorlopig een eind komt. De Tweede Kamer heeft maandag middag o.m. de behandeling hervat van de algemene kinderbijslagverze kering. De foto toont de minister van sooiale zaken en volksgezondheid, dr. G. W. J. Veldkamp (voorgrond) en de staatssecretaris va/n financiën, dr. II. W. van den Berge, achter de re geringstafel tijdens het kamerdebat. Vandaag zal over het wetsontwerp worden gestemd, maar er behoeft geen twijfel over te bestaan, dat het wordt aangenomen. De K.V.P. heeft cr bezwaren tegen, maar zy zal blij zyn als eindelijk dit zo fel begeerde goed met zijn onvolkomenheden is binnengehaald. De V.V.D. voelt in wezen niets voor welke kinderbijslagregeling dan ook, maar zij begrijpt, dat men de tijd niet kan terugdraaien en dat men dan moet proberen ervan te maken, wat nog net acceptabel is. De liberale heer Corver verklaarde, dat zijn fractie wat meer vrede heeft met liet ontwerp dan rnet de vorige prodult- ten, die haar waren voorgelegd, maar zij ia er niet gelukkig mee. A.-R.-vraag Dé anti-revolutlouairen zullen voor liet wetsontwerp stemmern hoewel zij aanvankelijk fel in dó oppositie waren. Zij achtten het wetsontwerp op enkele punten nu iets beter en op een ander punt weer verslechterd maar vooral: zij willen door tegen te stemmen geen politieke moeilijkheden ver oorzaken. Het was op het eind van de avond duidelijk, dat er een meerderheid voor het wetsont werp was, maar desondanks kwam de anti-revolutionaire heer Smallenbroek met de nog al over bodige en in de Kamer opzienba rende vraag, of de minister 'con creet wilde zeggen, wat de poli tieke gevolgen zullen zijn, als het ontwerp wordt verworp'en. De bewindsman antwoordde, dat het voor hem zelf zou betekenen, dat hij zijn portefeuille ter beschikking zou stellen. Wij vernamen bij informatie, Mevrouw Eichmann hoopvol gestemd H Mevrouw Eichmann heeft in H München met de assistent van M s EIchmanns verdediger, dr. s ji Wechtenbruch, bijzonderheden gj voor de juridische hulp aan haar man besproken. Zij is er- M H van overtuigd, dat Eichmann f| niet schuldig is aan de 15 pun- §f s ten, die hem ten laste zijn ge- legd. m H Zij verklaarde hoopvol gestemd te zijn over de uitslag van het §1 proces. Mevrouw Eichmann is M j= eind september uit Argentinië M H naar Europa gereisd. Het is f| H de eerste maal dat zij zich in het openbaar over de rechtzaak H geuit heeft. II iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Russische visie op kwestie Berlijn Als liet westen zich voorstelt bij on derhandelingen met de Sowjét-Unie óver de kwestie Berlyn een bevesti ging te lcrygeii van zijn bezettings rechten in de voormalige hoofdstad van Duitsland, zal er geen basis voor overleg mogelijk zyn, zo heeft de Sowjet-ambassadeur in de V.S., Mensjikow, gisteren in een rede voor de „nationale persclub" te Washing ton verklaard. Mensjikow kwam vervolgens met de volgende Russische voorwaarden in zake Eerlijn: Een viermogendhedengavantie van West-Berlijns „vrijheid en onafhan kelijkheid". Een „vrije" stad Berlijn „geregis treerd bij de Verenigde Naties". Vervanging van de strijdkrachten der vier grote mogendheden door V.N.-eenhcden indien wordt besloten dat „tijdelijke legering van symboli sche troepen in West-Berlijn nootza kelijk is". dat de heer Smallenbroek deze vraag gesteld had, omdat de A.R.P. in haar verkiezingspropaganda het antwoord van de minister nodig zal hebben. De A.R.P. heeft haar tegenstand laten varen om niet het aftreden van mi nister Veldkamp te riskeren, welk aftreden misschien verdere gevol gen met zich zou kunnen slepen. In elk geval is door het antwoord van dr. Veldkamp duidelijk geworden, dat het kinderbijslagontwerp geen kabinetszaak is. In de beruchte wah- delgangen bleken daarmee de libera len weer ingenomen, omdat het een vreemde situatie geweest zou zijn, dat liberale ministers hun ontslag aanbieden wegens de verwerping van een wetsontwerp, dat de liberale fractie eigenlijk helemaal niet wil. De Christelijk-Historischen ver klaarden zich bereid met het wetsontwerp mee te gaan, zij het dat hun woordvoerder, de heer Kikkert enkele amendementen in diende ter verbetering ervan. Oppositie De kleine partijtjes, zoals de C.P.N., de P.S.P. en de S.G.P. leggen geen gewicht in de schaal. Dat doet uiter aard wel de P.v.d.A. Voor de socialis tische fractie somde de heer Berger een groot aantal bezwaren tegen het wetsontwerp op. Zij komen er voor namelijk op neer, dat het de discri minatie tussen de verschillende groe pen belanghebbenden in stand houdt en in sommige gevallen zelfs ver scherpt. Na het succes dat de P.v.d. A. verleden week heeft gehad met een motie tot aanhouding van het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van een aantal gemeenten in het Gooi, probeerde de heer Berger met een zelfde soort spierinkje op nieuw een kabeljauw te vangen. Hij moest echter ervaren, dat de vis niet beet Motie De motie van de heer Berger, waar in liet standpunt van de P.v.d.A. was neergelegd luidde: „De Kamer, van oordeel dat een algemene kinderbij slagvoorziening dient gebaseerd te zijn op het beginsel van gelijkgerech- tigheid van Ioontrekkenden en niet- loontrelckenden zowel ten aanzien van de uitkeringen als ten aanzien van de hoogte van de premie, dat zulk een voorziening voor alle ltin- derbyslagen van het eerste kind af dient te verstrekken, dat een deel van de kosten van deze voorziening dient gedekt te worden door een bij drage uit de algemene middelen, vaststellende dat de nader gewijzigde wetsontwerpen niet aan deze vriteria voldoen, verzoekt de minister deze in nadere overweging te nemen en gaat over tot de orde van de dag. Bijna de gehele Kamer was tegen (Zie slot pag. 3 kol. 3) Vrijdag volgt vonnis De drie Israëlische rechters, die de rechtbank hebben gevormd, waarvoor de voormalige luite- nantrkoionel van de S.S. en oor logsmisdadiger Adolf Eich mann dit jaar terecht heeft ge staan, hebben de beklaagde schuldig bevonden aan misda den tegen het joodse *volk, tegen de mensheid en aan oorlogsmis drijven. Eiclunann werd ook schuldig bevon den aan het lidmaatschap van orga nisaties, waarvan door het interna tionale militaire gerechtshof, dat na de tweede oorlog zitting in Neuren berg heeft gehouden, is verklaard dat zij een misdadig karakter dra gen. Eichmann hoorde de uitspraak onbewogen aan. Met een van emotie trillende slem begon rechter Landau gisterochtend met het voorlezen van de schuldigverklaring. Op de misdrij ven, waaraan Eichmann schuldig is bevonden, staat de doodstraf. Het oordeel van de rechter beslaat honderdduizend woorden. De voorle zing ervan zal waarschijnlijk twee dagen vergen. De uitspraak wordt vrijdag a.s. verwacht. Zie verder pagina 3. Levering uitgesteld Engeland wil bemiddelen De Britse regering heeft gisteren be kendgemaakt dat zij de bommen, die zij de V.N. heeft beloofd voor gebruik in Kongo, niet zal leveren voordat de tegenstrijdigheden in de diverse po litieke verklaringen van de volkeren organisatie zyn opgehelderd. Hierdoor is het duidelijk geworden dat Macmillan een deel van zijn aan hangers op dit punt tegen zich heeft gekregen. Zelfs conservatieven zou den nu een motie mede willen onder tekenen, die door zes partijgenoten is ingediend". In deze motie wordt pro test aangetekend- tegen de voorgeno men levering van de bommen. Onderminister Heath heeft echter de verzekering gegeven, dat de bommen niet verzonden zullen worden vóór het debat in het lagerhuis over de buitenlandse politiek, waarin deze kwestie behandeld zal worden. Dit Jbat zal donderdag worden gevoerd. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken, Lincoln White, heeft gisteren gezegd dat hij het Britse besluit, vooralsnog geen bommen aan de V.N. in Kongo te le veren, betreurt. Het is van het hoogste belang zich rekenschap te geven van wat er zich in feite in Kongo afspeelt, en zich niet door verkeerde inlichtingen te laten beïnvloeden, zo zei hij. De Britse consul in Elisabethstad, Denzil Dunnett, zou van zijn rege ring „carte blanche" hebben gekre un om te trachten een staken van iet vuren in Katanga te bewerkstel ligen. Naar verluidt tracht de perma nente Britse vertegenwoordiger bij de V.N., sir Patrick Dean, in New York hetzelfde doel te bereiken. Eli sabethstad is gisteren opnieuw door mortieren van de V.N.-troepen be schoten. In het Prins Leopoldzieken- huis bevonden zich 125 gewonden, van wie tachtig burgers en in het Elisabethziekenhuis 70 gewonden, onder wie veertig burgers. Volgens de Katangaanse regering hebben zondag twee Zweedse straal jagers aanvallen op de stad gedaan, waarbij een olieopslagplaats werd vernield. Moskou bevestigt breük met Albanië Het Sowjet-Russïsclie ministe rie van buitenlandse zaken beeft gisteravond bekendge maakt dat de Sow jet-Russische ambassadeur in Albanië, het ambassade-personeel en de han delsmissie zijn teruggeroepen, zo heeft het persbureau Tass meegedeeld. De Sowjetrussische regeling heeft tevens geëist dat de Albanese ambas sadeur in Moskou en zijn personeel de Sowjet-Unie verlaten. Volgens het Informatiebureau West is een aantal functionarissen van de Albanese ambassade in Oost-Berlijn door him regering teruggeroepen. Zij zouden Berlijn reeds hebben verlaten. De 45-jarige mr. Ferdinand Gustaaf Adolf Huber is met ingang van 1 januari 1962 benoemd tot burgemeester van Goes. Deze benoeming, die gistermiddag bekend werd, gebeurde bij koninklijk besluit van 11 december 1961. Thans is de heer Huber nog burgemeester van Ameland, een gemeente met 2500 inwo ners. Hij is lid van de C.H.U. en Nederlands Hervormd. Zijn echtgenote mevrouw Elisabeth Huber-Schneider is Zwitserse van geboorte. Zij hebben vijf kinderen in de leeftijd van 8 tot 2 jaar: Jeanique, Abje, Anneke, Uri- an en Carolien. Voor burgemeester Huber was zijn benoeming kenne lijk een grote ver rassing. „Ik had er nu niet direct op gere kend", vertelde hij, „daarom heb ïlï me ook nog niet ge heel en al verdiept in de mogelijkhe den en problemen Mr. HUBER van Goes". Met be langstelling had hij overigens steeds alle berichten gevolgd, die gepubliceerd werden over de be ruchte Goese affaire. Om verschillende redenen toonde de heer Huber zich verheugd over deze promotie: „Mijn twee belang rijkste hobbies zijn namelijk ge schiedenis en binnenvaart", ver telde hij, „en ik weet, dat Goes een stad is met een rijke historie. Bovendien is Zeeland en met na me Zuid-Beveland een knooppunt voor de binnenvaart, zodat ik ooli wat dit onderwerp betreft mijn benoeming in Goes aantrekkelijk vind", aldus de heer Huber. „Wel moet ik toegeven Zeeland op dit ogenblik nog nauwelijks te kennen", bekende hij. Voor de oorlog reisde burgemeester Huber door deze provincie. Vlak na de oorlog was hij enkele malen in Hansweert en Terneuzen in zijn functie van adjunct-directeur van liet Centraal Bureau voor de Rijn- en binnenscheepvaart. „Maar daarmee houdt het eerlijk gezegd op", aldus mr. Huber, die zich overigens de grote mogelijk heden van Goes in het nieuwe Zee land wel bewust is. OP SUMATRA GEBOREN. Mr. Huber is op 26 okt. 1916 ge boren te Bekioen in de gemeente Bindjei op Sumatra's oostkust. leiding moest hij In Assen en Den Bosch voltooien, want eerst ver huisde zijn familie naar Rolde en vervolgens naar Vught. In 1936 ontving hij zijn gymnasium (B) diploma. Vervolgens studeerde hij aan de universiteit te Utrecht Neder landse rechtswetenschappen. In januari 1942 was de heer Huber (Zie slot pag. 2 kol. 2) Op Sumatra geboren Fries-Zwitsers Veel herinneringen aan zijn Indi sche tyd heeft de heer Huber ove rigens niet, want reeds op vijf jarige leeftijd kwam hij naar Ne derland. In Zwolle doorliep hij de lagere school en ging in deze plaats naar het gymnasium. Deze schoolop- Straaljager stort neer - vlieger gered Een F-8.1 Thunderstrcak van de vlieg basis Eindhoven die terugkeerde van eeu navigatie-oefenvlucht, is gisteren neergestort. Het toestel kreeg dicht bij de basis motormoeilijkheden. De vlieger bon het toestel niet meer lan den en heeft het toen op 1000 - oet door middel van de schietstoel verla ten. Hij kwam per parachute veilig op de grond. Het toestel kwam neer tussen Son en Breugel, aan de kant van liet Wiihel- minakanaal. Het werd gevlogen door sergeant vlieger P. M. de Zeeuvr. H;t bericht, dat Goes weer een burgemeester heeft, zal in Zee land zeker in Goes zelf met grote voldoening worden be groet. Het is nu ruim twee jaar ge leden, dat de eerste berichten we reldkundig werden over moeilijkhe den bij het gemeentebestuur van deze plaats, welke berichten een periode van spanningen en conflicten inleid den, die tenslotte in het gehele land de aandacht trok. Op dit ogenblik heeft het geen enkel nut de Goese gebeurtenissen van de afgelopen twee jaar nog weer eens op te halen, maar wel mag er de aan dacht op worden gevestigd dat met de thans afgekomen benoeming van mr. F. G. A. Huber de laatste etappe is afgelegd op de weg naar normale bestuursyerhoudingen. Men kan er nog over twisten of het de laatste dan wel de voorlaatste etappe be treft: het is ook verdedigbaar de raadsverkiezingen van het volgende jaar als het sluitstuk te beschouwen omdat dan de vernieuwing van de raad aan de orde is. Maar van welk standpunt men ook uitgaat, laatste of voorlaatste fase, ia beide gevallen is duidelijk dat de burgemeestersbe noeming een nieuwe periode voor het Goese gemeentebestuur inluidt. En op dit begin werd met spanning ge wacht! Mede daarom mogen burge meester Huber en zijn gezin zich bij voorbaat verzekerd weten van de steun en de sympathie van raad en bevolking. Wanneer men op dit moment een tussentijdse balans opmaakt van de liquidatiewerkzaamheden rond de Goese crisis, dan valt op dat er niet zo heel vee! meer te doen valt. Zeker, er zijn verhoudingen verstoord en er zit nog „oud zeer" zoals dat heet. Maar in de formele sfeer is veel reeds opgelost: in het gemeente lijk vlak moet nog een nieuwe direc teur van gemeentewerken worden benoemd (waarbij overigens dient te worden opgemerkt,dat het vertrek van de huidige functionaris geen formeel verband houdt met de Goese crisis, al zal die er feitelijk wel dege lijk mee te maken hebben). En voorts wordt, nog op de afsluiting gewacht van het memorandum van Ged. Staten, dat vorig jaar augustus over 'de verschrijvingen werd uitge bracht. Voor zover wij zien staan er echter verder niet zo heel veel pun ten meer op de liquidatie-lijst: in dit opzicht kan burgemeester Huber dus met een ver schoongemaakte lei be ginnen. Maar wél zal hij in de ko mende tijd vele malen' te maken krij gen met moeilijke of licht kwetsbare verhoudingen. Dat is een onvermijde lijk gevolg van het recente verleden. Een vrij ver schoongemaakte lei dus. Althans voor zover het de gezagscrisis betreft. In ander opzicht staat er gelukkig! nog héél veel op de Goese lei geschreven. Er zijn hier namelijk een aantal pos ten genoteerd, die wanneer men goed ziet, een meer dan behoorlijk batig saldo opleveren, waarmee het voor een nieuwe burgemeester goed begin nen is. Hij komt namelijk in een ge meente met grote kansen, een indu striekern, waar in de"naaste toekomst grote werken op stapel staan. Om liet zover te krijgen is er in het ver leden hard en grondig aangepakt, zeker niet alleen het laatste "jaar. Daardoor is het mogelijk de heer Hubèr óók een aantal plezierige Goe se posten voor te leggen, waarmee hij aan de slag kan. De Goese lei heeft dus twee kanten, een crisis kant (gelukkig ver uitgewist) en een ontwikkelings-kant (met véle goede startcijfers). De ene zijde nu zal van mr. Huber veel tact vereisen, de an dere veel energie. Moge beide kwa liteiten hem in ruime mate zijn ge schonken! M is het 25 jaar geleden, dat koningin Wilhelmina de ver- keersbrug over het Holiandsch j= Diep bij de Moerdijk, officieel H M open stelde. is het 60 jaar jaar gele- den, dat er eeD radiocontact tot stand kwam tussen Euro- pa en Amerika. De Italiaanse uitvinder Guglielmo Marconi, die met zijn naaste helpers' ma- H jor Paget en George Kemp naar New Foundland was ge- reisd, ontvingen te Signal Hall EE bij St. John's heel flauwtjes een vanuit Poldhu in Cornwall H (Engeland) uitgezonden S-sein. iiipjiiiiiiiiiiiiiin Premier Kroesjtsjew zou onlangs een lichte beroerte hebben gehad. Michel Gordey, de deskundige voor Sowjet- zaken van het avondblad „France- Soir", verklaart dit nieuws uit „bij zonder welingelichte westelijke bron nen" te hebben vernomen. Gordey zei dat zaterdag, tijdens de 50 minuten durende rede van Kroesj tsjew voor het congres van de we reldfederatie van vakverenigingen, was opgemerkt dat Kroesjtsjew ver scheidene malen ophield. Hij scheen de draad van zijn gedachten kwijt te zijn, stotterde, maakte zijn zinnen moeilijk af en sprak sommige woor den verkeerd uit. Hij transpireerde hevig en scheen uitgeput.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1