Rotterdam kocht de R.T.M. op voor N.S. Operatie „Walrus Europeanen vluchten voor V.N. PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Geen vrienden van Thant IMiiiiSM: GEEN GRENZEN BIJ AANPAK VAN DE PROBLEEMGEBIEDEN 10 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1961 In drie scholen in Elisabethstad wonen thans ongeveer 700 blanken: vluchtelingen voor de strijdkrachten van de V.N. Zes dagen geleden kwa men de eersten, thans zijn de scholen overvol met mensen, die naar het zich laat aanzien vrijwel al hun bezittingen kwijt zijn en alleen een ding gemeenschappelijk bezitten een bittere haat tegen de strijdkrachten van de V.N. Hun eens geriefelijke woningen in de ruime tuinen in Elisabethstad zijn nu het strijdtoneel geworden van het conflict tussen president Tsjombé en de troepen van de V.N. en kogels en scherven vor men er de dodelijke zwervers. Neil Smith, verslaggever van United Press, wandelde gisteren zo'n school binnen. Hij werd bestormd door angstige mensen die allen hetzelfde vroegen: „Vertel ons de waarheid over wat de V.N. doen". Er was in zijn gehoor maar één breed grijnzende man, een Belg die met zijn gezin in een klaslo kaal „woonde". Maar zijn grijns was niet vriendelijk. „Ik mag Thant graag" zei hij, terwijl hij met een vinger een veelzeggend gebaar over de keel maakte. Kinderen Op de speelplaats dromden kinderen bijeen maar zij speelden niet. De meesten huilden. Hun ouders oor- Advertentie) GA FLITSEN GEEN INDISCHE ACTIE TEGEN GOA Het parlement van India heeft gis teren de regeringspolitiek inzake Goa goedgekeurd en de eis van de com munistische partij om een gewapende actie tegen deze enclave te beginnen, verworpen. Het debat werd besloten met een verklaring van premier Nehroe. Hjj vreesde dat de regering de voorgeno men maatregelen zal moeten uitvoe ren als de toestand rond Goa niet verbetert. De Indische troepen ston den klaar om elke noodtoestand het hoofd te bieden. De Portugezen had den volgens hem hun strijdkrachten versterkt en gedroegen zich „op een buitengewoon provocerende wijze". g De In Gap geboren Franse schrijver Robert Thomas heeft de prijs van de Quai des Orfèvres gekregen voor zijn toneel stuk Huit Femmes. dat op het ogenblik ln het Parijse theater Eduard VII wordt opgevoerd. Het was de eerste maal, dal deze Franse prijs voor een toneelstuk werd verleend. De prijs bedraagt 1000 franken (ongeveer 730 gulden). Thomas heeft o.m. „Piège pour un liomrae seul" en de dialogen voor de film „Pleïns feux ■ur l'assassin" geschreven. De gelijkna mige prjjs voor een speurdereroman is dit jaar niet toegekend. deelden dat de kinderer» wat frisse lucht moesten hebben. In een waslokaal trachtten enkele vrouwen kledingstukken schoon te krijgen in kleine blikken kom men, die eigenlijk alleen maar ge schikt waren om er de krijthanden van leerlingen in te wassen. Antoine Vanderween uit Roulers (België) was wat gelukkiger dan de meesten, zij had enkele bezit tingen uit haar huis kunnen op halen. Haar woning lag op min der dan anderhalve kilometer van de school, maar de fluitende ko gels hadden haar genoodzaakt een omweg van tien kilometer te ma ken. Terug Rosanna Fredo, uit Cavalicro, Italië, vertelde dat zij, liaar man en hun kinderen van twee jaar en negen maanden, drie dagen lang in de vuurlinie hadden gelegen, in Iiun huis, achter het kamp-Tsjonibé. Tijdens een vuurpauze waren zij onder bescherming van Katange- se gendarmes naar de school ge bracht. Rosanna Fredo zei: „Ik ga lerug naar Italië, maar als de rust hier terugkeert kom ik terug, ik hou van dit land". Binnenschip Start in Ketelmeer gezonken Voor Schokkerhaven, in het Ketel meer tussen de Noordoostpolder en Oosteiyk Flevoland is gistermorgen omstreeks half zeven het 316 ton metende motorschip „Start" uit Zwartsluis gezonken. De beide opva renden, de 24-jarige schipper-eige- naar A. J. van der Haar uit Meppel en de 28-jarige knecht A. Fokkema uit Akkrum werden door de haven meester van Schokkerhaven, de lieer W. Kombrink, gered. Advies wachtgeld- en werkloosheidsverzekering De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zich tot de So ciaal-Economische Raad gewend met het verzoek hem te adviseren of het gewenst is met behoud van de ge dachte van het zelf-doen, belichaamd in de huidige bedrijfstaksgewijze uit voering van de werkloosheidwet het in deze wet gemaakte onder scheid tussen een wachtgeld- en een werkloosheidsverzekering te doen vervallen. Eigen aandeel slechts 1 miljoen DEFINITIEVE REGELING NOG NIET GETROFFEN Bij liet overnenieu door de ge meente Rotterdam van liet aan delenkapitaal van de Rotter damse Tramweg Maatschappij, tegen een koers van 500 waartoe de gemeenteraad in fe bruari van dit jaar had beslo ten, heeft nooit de gedachte voorgezeten om het gehele be drijf van de R.T.M. voor vijf miljoen gulden over te nemen. Dit heeft de wethouder voor sociale zaken, de heer J. U. Schilthuis. gis termiddag tijdens de begrotingsde batten aan de Rotterdamse raadsle den medegedeeld. In feite ligt de zaak zo, aldus de wethouder, dat de directie van de Nederlandse Spoor wegen een groot belang zag in de aankoop van die aandelen, omdat zij zich een belangrijke invloed wilde verzekeren op het gebied van het vervoerswezen, daar waar dc R.T.M. haar lijnen had. Het viel de Nederlandse Spoorwe gen op dat ogenblik, n.l. in het begin van dit jaar, moeilijk een bod te doen en daarom verzochten zij de gemeente Rotterdam dit in haar plaats te willen doen. Rot terdam stond sympathiek hier tegenover en heeft de Nederland se Spoorwegen terwille willen zyn onder voorwaarde, dat de Neder landse Spoorwegen SO van de aandelen voor haar rekening zou den nemen, hetgeen erop neer komt, dat Rotterdam 1 miljoen gulden investeert" tegen de Neder landse Spoorwegen 4 miljoen. Over dit laatste bedrag zouden de Nederlandse Spoorwegen een voorlopige rente betalen. De uiteindelijke vormgeving van de met de Nederlandse Spoorwegen ge maakte afspraken, heeft echter, al dus wethouder Schilthuis. tot nu toe op zich laten wachten. Van gemeen tewege wordt echter alles in het werk gesteld om deze zaak nu einde lijk rond te krijgen. Dc R.T.M. is dus niet geheel in handen van de ge meente Rotterdam overgegaan. Er blijft tussen beide een zakelijke rela tie bestaan. Een punt van ernstig overleg is een aanmerkelijke verbetering van de pensioenregeling voor het personeel van de R.T.M. Wat de aandelen be treft, die zijn nu bjjua alle in het be zit van de gemeente Rotterdam. :;i Tl _J Li.' js 7 Een inwoner van Den Haag, aan de Bezuidenhoutseweg, heeft op origine le wijze zijn kerstgroeten wereld kundiggemaakt aan omwonenden en voorbijgangers. Grensrechter sloeg scheidsrechter De procureur-generaal bij liet ge- rechtsbof te Amsterdam, mr. \V. B. J. Aberson, heeft gisterochtend twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 100, eventueel te vervangen door 25 dagen hechte nis, geëist tegen de 27-jarige bloe- misteryknecht T. van K. uit Hillr- gom. Op 11 maart van dit jaar had de verdachte, die als grensrechter ras ingevallen bij de wedstrijd Hil- legomMuiden voor de zaterdag- competitie van de K.N.V.B., in de tweede helft scheidsrechter D. Slag veld een klap op het hoofd gegeven. De scheidsrechter had daardoor een lichte hersenschudding opgelopen. De heer Slagveld was niet als getui ge verschenen. Uit zijn destijds voor de politie afgelegde verklaringen werd voorgelezen: „Toen ik het spel stopte om de grensrechter te vragen waarom hij had gevlagd, kwam hij op mij toelopen, voegde mij toe „daar. ellendeling" en gaf mij een klap". De grensrechter zei op de zitting, dat de scheidsrechter hem al in dc eerste helft steeds had genegeerd als hij voor overtredingen vlagde. In de rust was de verdachte nog naar de scheidsrechter toegegaan om hierover te praten. Toen er in de tweede helft geen verandering in de situatie kwam had hij zich een moment vergeten. Of de scheids rechter de hersenschudding had op gelopen door een klap met het grensrechtersvlaggetje of door een stomp werd niet duidelijk. Het ge rechtshof zal op 21 december arrest wijzen. COÖRDINATIE IN E.E.G. Onderzoek naar behoefte belangrijk (Van onze Haagse redactie) liet Nederlandse lid van de Europese commissie, de heer S. L. Mansholt, heeft gisteren tijdens een persconfe rentie in Den Haag verklaard, dat de Europese commissie uog voor het eind van het jaar aan de raad van ministers een ontwerp-reglement zal voorleggen, dat er op gericht is, na tionale ontwikkelingsplannen voor achtergebleven gebieden in de ge meenschap op liet nauwst te coör dineren. Dr. Mansholt noemde als voorbeeld van volledig gebrek aan coördinatie, de Nederlandse plannen voor ontwik keling van probleemgebieden in het noorden van het land en de Duitse plannen voor de ontwikkeling van het gebied van Oost-Friesland. Over hooguit 7% jaar zullen de economi sche grenzen tussen de zes landen geheel verdwijnen, maar bij de aan pak van de ontwikkeling van de pro bleemgebieden, die zich vooral in de grensgebieden van alle landen bevin den, doet men nog steeds of die ge bieden grensgebieden zullen blijven. Er bestaat op het ogenblik in de gemeenschap van de zes het ern stige gevaar van een snel toene mende onevenwichtigheid, betoog de hij. Enerzijds in het Ruhrge- bicd in het grootste deel van Ne derland, in belangrijke delen van Frankrijk en Noord-Italië oen explosieve welvaart. Maar in Zuid-Italië, de Languedoc in 1968. De eerste ontvluch tingspoging was jammerlijk mislukt en het zag er niet naar uit dat zich spoedig een nieuwe kans zou voor doen. Nog lange tijd dron gen de Targani's om het ronde gebouw heen, dat de gevangenis was van de Ar- golbemanning. Zij zwiepten hun lange tentakels door de lucht en sisten, en sjirpten hun haat tegen de vreem delingen uit. Sommigen raapten stenen en stokken op en slingerden die naai de tralievensters, maar een cordon wachters drong de wraaklustige bende achteruit. Nog lange tijd waren vele boosaardige ogenparen op die ge vangenis gericht en eerst toen het daglicht verdween, trokken de laatste wrokkers zich terug. Telmor, de tolk. die weer enige tijd de twee schichtige Singani's had ondervraagd, stond peinzend naar buiten te staren, waar Jupiter als een enorme schijf langs de avond hemel omhoogrecs en alles ïn een geheimzin nig paarse waas hulde. Nevelslierten onttrok ken de bergen grotendeels aan het oog, doch naarmate de planeet hoger klom. schenen die op te lossen. Ergens tussen de nabije heuvels ontdekte hij plotseling een flauwe gloed op de plek waar het grote koepelgebouw moest slaan. De gloed werd regelmatig zwakker en sterker en het viel hem op, dat dit vreemde ritme precies samenviel met de golvende pijn, die nog steeds zijn hersenen kwelde... Frankrijk, en aan de grcnsgèbie- den van vrijwel elk van de zes landen, Noord-Nederland, Noord- Duitsland, de randgebieden van Luxemburg etc. kampt men met ernstige vormen van onder-ont wikkeling. In beginsel komt het er op neer, dat overal getracht wordt arbeids krachten aan de landbouw te ont trekken en daarvoor nieuwe werk gelegenheid te scheppen. Er zijn structuurplannen nodig gebaseerd op onderzoek van de behoeften op lange termijn. Terloops merkte de heer Mansholt in dat verband op, dat men zich met name bij het in gebruik nemen van nieuwe polders in Nederland inderdaad wel twee maal de vraag mag stellen of er werkelijk in Europa behoefte is aan nog meer produktie van zachte tarwe en nog meer produktie van suiker. Er ligt nu reeds 15 miljoen ton zachte tarwe opgeslagen en er lijkt bepaald geen behoefte aan een nog verdere opvoering van die pro duktie. Ik zeg niet dat men in Ne derland geen nieuwe polders meer zou moeten maken, maar wel dat het me raadzaam lijkt die uitslui tend dienstbaar te maken aan sa nering elders. Ook dat dient bij een goed gecoördineerde politiek voor de minder ontwikkelde gebieden in het gebied van de gemeenschappe lijke markt een factor van overwe ging te worden. Industrialisatie De heer Mansholt zei dat naar zijn oordeel emigratie, uit de probleem gebieden naar de centra van wel vaart niet; de oplossing van deze vraagstukken zal kunnen zijn. De gecoördineerde ontwikkelingspoli tiek van de gemeenschappen zal er op gericht zijn nieuwe werkgele genheid naar deze gebieden te bren gen, arbeidskrachten aan de in zijn huidige vorm daar niet lonende landbouw te onttrekken en zowel door verbetering van de opbrengst voor de hoeren als door de indus trie-vestiging ook in die gebieden de in Europa om zich heen grijpen de welvaart te laten doordringen. Franse begroting erdoor in Nationale Vergadering De Franse nationale vergadering heeft gisteren de door de regering- Debré opgestelde begroting voor 1962 aanvaard, nic-t inbegrip van de nieuwe belastingen welke door de se naat waren verworpen. Doordat de fractie van de r.-k. volks republikeinen besloot dc regering te steunen, behoefde Dcbré geen ge bruik te maken van de machtiging van het kabinet om de vertrouwens kwestie aan de stemming te verbin den. Wellicht zal hij dit later in de week wel moeten doen, als de senaat haar verzet niet opgeeft. We konden nu nergens meer oriëntatiepunt ontdekkc de kaart konden terugvinden om na te gaan hoever we al opgeschoten wa ren, maar telkens wanneer we een blik op de bergen konden werpen, waren ze weer een stukje dichterbij en spoe dig begonnen we tc bemerken dat het pad geleidelijk dc heuvels op begon te Klimmen. ELFDE HOOFDSTUK Wij herademden toen de spaarzame tekens van bebouwing en bevolking weer net zo snel verdwenen als ze ge komen waren en terwijl het pad ge leidelijk bleef stijgen keerden we te rug naar het rijk van het allesover heersende oerwoud. In dit terrein konden we tenminste vooruitkomen zonder vrees dat we al van een afstand ontdekt zouden wor den; het feit dat we zo nu en dan een inlander in het veld hadden zien staan, had ons niet weinig verontrust, alhoewel we spoedig tot de overtui ging kwamen, dat dc enige logische manier van doen was, gewoon flink door JOHN JOLY door te blijven lopen en elke beweging die op een vlucht mocht gelijken, te vermijden. Om elf uur hielden we weer halt en rekening houdend met het oponthoud en het feit dat wc ver moeid raakten, namen we aan dat we ongeveer achttien kilometer hadden afgelegd. Het was ondraaglijk heet en we lagen op onze rug nadat we met ons kapmes een soort schuilplaats in het struikgewas hadden gekapt, on geveer, twee meter van het pad af, maar we kregen maar weinig echte rust, want we werden voortdurend door mieren geplaagd. Toen deze ons begonnen te bijten namen we onze medische instructies en slikten de voorgeschreven medicijnen die ons moesten beschermen tegen malaria, dysenterie en al de andere ziekten, die de dokters opgenoemd hadden. We dronken meer van onze watervoor raad dan we konden missen en aten een klein beetje. Na een half uur gingen we weer ver der maar het was al gauw duidelijk, dat we niet meer zo vlug vooruit kwa men als eerst. De hitte was ongeloof lijk en elke «tap een geweldige Inspan ning. We werden nu werkelijk moe. „Zouden we niet rusten tot de ergste hitte voorbij is?" hijgde Colin. „Dat kunnen we niet", zei ik. „We moeten er vanavond zijn en in het donker kunnen wc door dit terrein niet vooruit komen". „We hebben een week de tijd", bromde Colin. „We móeten doorgaan", zei ik, me er half en half van bewust dat hij waar schijnlijk gelijk had, maar toch onwil lig om te trachten een uitleg te geven van mijn allesoverheersend verlangen om door te blijven lopen. Ik denk dat we op dat moment beiden veel last hadden van vermoeidheid en overspanning want de dag was niet zonder wederwaardigheden geweest en hy was voor ons erg vroeg begon nen Ik herinner met dat ik dacht, dat Colins gezicht erg wit en afgetrokken zag en besefte, dat hij nog niet hele maal aan de hitte gewend was, omdat hij pas uit Engeland was aangekomen, terwijl ik al een paar maanden in de Oost geweest was Maar wat hij aan acclimatisering tekort schoot, werd ruimschoots goedgemaakt door zui vere lichaamskracht, want hij was een van dc sterkste kerels die ik ooit ge zien had. Niet lang daarna rustten we weer uit en deze keer Jagen we een uur lang te hijgen van hitte en uitputting, maar enige rust kregen we toch wel doordat we het probleem insecten oplosten. Cólin rommelde in z'n ransel en vond een klein blikje verstuiver tegen in secten, dat we vergetaa waren. We spoten de hele plek die hij opengehakt had om als schuilplaats te dienen en daarna werden we door de insecten angstvallig met rust gelaten. „Pearson denkt overal aan", zei ik. Ruw gerekend taxeerde ik dat we nu tweeëntwintig kilometer hadden afge legd en het was half twee in de mid dag toen we ons weer ophesen cn moeizaam op weg gingen, het lang zaam stijgende pad bp. We sukkelden met bedachtzame stappen verder, nog steeds de vermoeienis van de onge wone hitte en de vochtigheid voelend. Onze kleren waren sedert 's morgens vroeg kletsnat en niets wees erop dat het koeler zou worden. Zo nu en dan zagen we thans de ber gen en de heuvels aan de voet ervan voor ons. wanneer het gebladerte zich opende en een wazige hemel vertoon de van waaruit de zon genadeloos op ons neerscheen. Het pad werd bochtiger cn naarmate we verder omhoog klommen van de dichte begroeiing van de laagvlakte, veranderde de aard van het terrein iets. De bomen stonden minder dicht opeen, hier en daar kwamen openingen in de dichte begroeiing en zo nu en dan sta ken er tussen de pijn- en dennebomen met mos begroeide' rotsen omhoog. Ik begon aan het dorp te denken dat vol gens de kaart recht voor ons lag. Het was waarschijnlijk nog wel een eindje weg', tenzij we oris al heel erg in de be rekeningen hadden vergist. Maar lioe dan ook, het zou al helemaal mis zijn om er onverwachts tegenaan te lopen. Pearson had ons verteld (en Caswell had het in een van z'n weinige buien van spraakzaamheid bevestigd), dat alle arbeiders van de Nederlandse tabaksplanter, wiens onderneming nu het gevangenkamp was, waar we naar onderweg waren, uit dit dorp gekomen waren. Bijgevolg was het redelijk om te veronderstellen dat de inlanders uit het dorp contact had den met de Japanse soldaten in het kamp; ze voorzagen hen misschien wel van voedsel en deden wellicht het zware dagelijkse kampwerk. Het zou dan ook gevaarlijk zijn om ook maar iemand van het dorp toe te staan ons te zien. Caswell had ge sproken over een smal paadje dat ons om het dorp heen zou voeren en waar maar weinig kans was dat we gezien zouden worden. We hadden echter deze kwestie niet verder nagegaan, aangezien we er eenvoudig op gere kend hadden, dat Caswell op het juiste moment ter plaatse zou zijn om ons de weg te wijzen. „Het lopen gaat veel gemakkelijker", zei Colin plotseling en toen ik erover nadacht, bemerkte ik dat hij gelijk had. De hitte was minder drukkend en mijn benen deden bijna geen pijn meer. Ook kon ik mijn aandacht nu wcur gemakkelijker aan allerlei pro blemen wijden en had zo juist mijn kaart verschillende malen voor de dag gehaald om het terrein te bestu deren, waarheen we onderweg waren. Dit was een welkome afwisseling met de afgelopen uren toen we ons slechts voetje voor voetje moeizaam konden voortslepen door het stromend hete moerasland in de vlakte. „We zijn op grotere hoogte", zei ik. Het was half vier in de middag cn plotseling begon het pad, dat zich tot nu toe tussen hoe langer hoe meer grijze rotsen en hoge bomen naar boven had geslingerd, te dalen. Dat verbaasde ons, maar vanwege de bomen overal om ons heen, kónden we van het omringende landschap bijna niets zien. Verder had ons pad zodanig geslingerd dat we er ook mot ons kompas niet zeker van konden zijn of we nog in de goede richting gingen. „We moesten in een boom klimmen", zei Colin. „Goed idee", zei ik. We liepen bergopwaarts naar een plekje op enige "afstand van het; pad. Daar zochten we een hoge boom uit, die wel een soort eucalyptus kon zijn. Hij zag eruit alsof we er gemakkelijk in konden klimmen en als we de bo venste takken Iconden bereiken zou den we hoger zitten dan de andere bomen om ons heen. Coliu begon le klimmen cn nam z'n kijker, kompas en kaart mee. Ik verborg de rest van z'n uitrusting in het "struikgewas, zocht dekking en hield de wacht met mijn tommyg:un bij de hand. Ik.wachtte en luisterde naar het schuren van Colins schoenen tegen dc bast van de, boom. Na een poosje werd het stil en ik keek ongerust omhoog, maar ik kon niets van hem zien. .(Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12