Gouden ds. G. J. Pontier werd ridder O.N. NIEUWE R.-K. KLEUTERSCHOOL IN RILLAND-BATH GEOPEND JUBILERENDE MR. VAN SCH AGEN KREEG ZEEUWSE PRIJS ZEEUWS TIJDSCHRIFT MET EEN BOEIEND VAN SCHAGENNUMMER 9 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT MAANDAQ 11 DECEMBER 1961 „leven van toewijding en liefde Herdenkingsdiensten in Westkapelle en Vlissingen liet gezellige familie-onderonsje, dat ds. O. J. Fontier, emeritus predikant van de gereformeerde kerken en nog steeds actief evangelisatiepredikant in Vlissingen, zaterdagavond in de pastorie in de Badhuisstraat had ter- gelegenheid van zijn gouden ambts jubileum, werd omstreeks half negen gestoord door een onverwachte inva sie van kerkeraadsleden, collega's, werkers in de evangelisatie-arbeid op Walcheren m bestuursleden van Belhesda. Met hen kwam ook mee burgemeester uir. B. Koiff van Vlis singen, die in een uitgebreide toe spraak het belangrijke werk van de jubilaris belichtte en als hoogtepunt meedeelde, dat ds. Pontier door H.M. de Koningin was benoemd tot ridder In, (le orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Ko.lff, die er aan herinnerde dat men aan de voor avond van de dag was, waarop een halve eeuw geleden kandidaat Pontier in zijn eerste gemeente, Waardhuizen. werd bevestigd, sprak van een léven van toewij ding en liefde. In en buiten de pastorale arbeid was er altijd ber grip voor de medemens. Twee feiten wilde de burgemeester in het hijzonder in de herinnering bren gen. Als jong predikant ging ds. Pontier. daarbij zoals altijd gesteund door zijn vrouw, naar Heerlen. Een i ooms-katholieke streek, waar zich, door de economische toestand ge dwongen, vele protestanten als mijn werkers vestigden. Ds. en mevrouw Pontier kregen, aldus inr. Kolff, een bijzondere p'laats in deze landstreek. Waren er bij zijn komst twee gere- Kaarslicht flatteertI GOUDA KAARSEN Burgemeester Kolff van Vlissingen feliciteert ds. Pon tier met de zojuist opgespelde versierselen van ridder in de orde van Oranje-Nassau. Rechts: de echtgenote van de jubilerende pre dikant. (Folq P.Z.C.) werk heeft zijn hart en hij hoopte, zolang hem de lichaamskracht wordt geschonken, met zijn werk in Vlis singen, Middelburg en Souburg voort te gaan. Hartelijke gelukwensen werden daar na uitgesproken door ds. G. D. L. Brederveld uit Souburg, ds. A. Ver schoor namens de Vlissingse kerke- raad, de heer J. Duyvekot van de Middelburgse evangelisatieeommïs- sie en door de heer J. Moll namens de ziekenhuisvereniging Bethesda. Bij deze plechtigheid was onder an deren ook aanwezig de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Herdenkingsdiensten formeerde kerken in de omgeving, bij zijn vertrek was dit getal meer dan verdrievoudigd. Hulp aan joden Een tweede belangrijk feit, zo zei de burgemeester, is het feit, dat ds. Pontier tijdens de bezet ting, zich beschikbaar stelde rooi de hulp aan vervolgde Joodse kin deren. Het kostte hem meer dan een half jaar gevangenschap. Dat belette hem en zijn vrouw niet -Na gistermorgen in zijn vorige ge- steeds zelf een joodse familie in meente Westkapelle te zijn voorge- de pastorie te herbergen. Na te paan, hield ds. Pontier zondagavond hebben gereleveerd hoe ds. Pon- ('e gereformeerde kerk te "Vlissin- tier ook in de Vlissingse gemeen- «en ?en herdenkingsrede. Hij sprak schap, mede. door zijn werk in i \?uuit psalm <1 11 en 18. Na de Bethesda, een eigen plaats kreeg. "«hst d«e ook wc-rd bijgewoond door deelde de burgemeester het l>o-i s* Homburg", sprak ds. "Verschoor nïnklijk besluit mee, waarin aan namens de provinciale en classicaje de. gouden jubilaris de hoge op- <lePutate'verzoek werd ds. dcrachcïding wordt verleend. en mevrouw Pontier de zegenbede uit pSfiliu l.it toegezongen. In de con- Mede zijn vrouw in de dank betrek- i sisioriekamer hebben velen, nadat; dp kend, gewaagde ds. Pontier van gro- j kerkdienst was beëindigd, de famï- te er-kèntelijkheid. Het evangelisatie- lie Pontier gelukgewenst. VAN z3.tvin „droom werd werkelijkheid" „Het Sliklopertjc": modern vogelkooi, waarin een sliklopertjc zat. Pil smaakvol inopnrlll Tevoren had burgemeester J. C. W Cll ölliaarvvus UlgCIlllll Jobge van Ri]iaJlci_Bgth in het kort de voorgeschiedenis van het school- Tvveeënclcrlig kleuters zullen vandaag gebouw gememoreerd. Het gebouw m Rilland-Bat» bezit nemen van hun werd in de jaren tussen 1949 en 1952 nieuw domein „Het Sliklopertje", de gebouwd als kleuterschool voor de nieuwe 2-klassige kleuterschool aan Nederlands hervormde gemeente en de Vliedbergstraat, die het r.-lt. fungeerde als zodanig tot dit jaar. schoolbestuur in Killand-Bath zater- Nu de hei-vormde gemeente onlangs dagmiddag officieel lieeft geopend, i echter zelf een nieuwe school in ge- Deze opening werd verricht door de i bruik heeft genomen kwam het ge- inspectrice voor liet kleuteronderwijs j bouw aan de Vliedbergstraat vrij in Zeeland, mej". J. M, de Jonge, die i voor de r.-k. gemeenschap, die hier in een lokaal op uitnodiging van drie mede een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan. In enkele maan den tijd is het gebouw geheel geres taureerd en nu praktisch niet meer van nieuw te onderscheiden. De loka- TOT UIT ZOMERGEM Oostburg heeft zaterdag bezoek ge kregen uit Zomergeip. Leden van de plaatselijke iniddenstandsafdeling uit deze Belgische plaats kwamen niet hun dames naar het West-Zecuws- Vlaanise streekcentrum en werden er ontvangen door burgemeester J. L. van Leeuwen. Deze heette met nar me welkom de heer Felix Lampaert, burgervader van Zomergeip. in de comniissiekamer van het gemeente huis werden de vriendschapsbanden stevig aangehaald en hel glas werd voor een heildronk geheven. NI Elif A N DSL AND... Zo zitten we dan weer in het tlie- mandstund lussen sinterklaas en kerstdagen. De man met de mijter wordt geacht te zijn verdwenen, hoewel hij hier en daar nog plaats vervangers laat optreden in bejuar- densooiëteiten en vrouwenverenigin gendie hel met de datum van de vijfde december niet zo nauw meer nemen. Maar officieel, is hij het land uil weg, verdwenentot volgend jaar. Dag sinterklaasje, daag, dadg. Dut hebben we dus geliad en nu op naar drie, respectievelijk vier vrije (feest/dagen, naar kip en kalkoen, mul en njeuw en oliebollen, bezinning en ontroering, kortom de jaarlijkse cocktail van feestelijke vreugde en vleugjes weemoed. We weten nu in ieder geval wie de koek heeft gekre gen en wie de gard en dat is voor lopig al weer heel wat. Kerstkrans en oliebol komen we ook wel te boven. Nog even rustig toeven in Niemandsland, dan éven doorbij ten en hup, liet nieuwe jaar Staat voor de deur, compleet met alle nog uit te voeren Sloe- en andere plan nen... ATTRACTIES De stichting Reclamefonds Zeeuw se Markten zal volgende week in alle martkplaatsen in de provin cie kerstmarkten met attracties organiseren, Genummerde folders worden en werden uitgereikt, fol ders die een kans geven op ge noemde attracties.. De markten worden gehouden; Hulst, 18 de- comber, Gose en Sas van Gent 19 december. Oostburg en Terneuzen 20 december, Middelburg en Zïe- rikzee 21 december, Sluis 22 de cember en Axel en Vlissingen op 23 december. FIETSEN De fictscnactic van de Kamiac-win- keliers iu Kapclle, die zes weken duurt, heeft weer twee winnaars op geleverd. Het zijn de lieren Joh. Everfedjjk en I). Sandee die hun cij fercombinatie goed raadden en dil niet een mooi rijwiel beloond zagen. VOOR KINDERZOKG Ook in Biezelinge is de jaarlijkse oogstjnzameljng voor de stichting Kipderzorg te Middelburg weer achter c]e rug. De opbrengst was: 28 kisten fruit. 35 kisten aardap pelen en 4 kisten groente. Voorts was er kleding, zilverpapier en een voorraad capsules. NIEUW Drie nieuwe psalmbordcn zijn zon dag in de Nederlands hervormde kerk van Kapelle in gebruik geno men. Zij nog vermeld dat de borden konden worden aangeschaft uit het verjaardagsfonds, dat is ingesteld om gelden te verzamelen om het inte rieur van de kerk op te knappen. NIET GERING Niet gering was het aantal bieten dat gedurende de afgelopen cam pagne op do weegbrug „Krabbeu- dijke" werd gewogen. Namelijk 2.995.545 kilo. Twee aanvaringen in mist op Westerschelde ln dichte mist ontstonden in het af gelopen weekeinde twee lichte aan varingen op de Westerschelde. De eerste was om 1 uur zaterdag nacht in het Oostgat ter hoogte, van Kaapduin. De Duitse tanker „Marie Boetger" van 1111 ton van de rede rij Harmstorf uit Hamburg, die voor anker lag, werd aangevaren door het Engelse motorschip „Clan Maekinlay" van 7382 ton van de Londense rederij „Clanline Stea mers". Beide schepen kregen lichte schade. De „Clan Maekinlay" kon de reis naar Antwerpen vervólgen, de „Marie Boetger" is later naar zee uitgevaren. DE TWEEDE aanvaring ontstond tussen het Duitse motorschip ,,Wer- ratal" (2616 ton) van de rederij Rei- nccke uit Hamburg en het Belgische schip ..Lovervar 10.341 ton van U.B.F.M. te Antwerpen. De schepen voeren op de rede van Vlissingen te gen elkaar. De „Wérratal" verspeel de bij de aanvaring het anker. Beide schepen kregen lichte schade. De „Loverval" vervolgde de reis naar Antwerpen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. vwwwwwv\*vw*www (Slot van pag. I) rie van Rotterdam bad de kunste naar volgens dé commissaris „de wijsheid ontleend ten aanzien van de verdeling en bestemming van subsidies". Trots Namens liet huldigingseomité werd Van Schagen toegesproken door drs. M. C. Verburg, die een rake karakteristiek van werk en persoon van deze dichter-sclülder gaf. Hij wees er op, „dat toch wel niemand het ons zal kwalijk ne men als we wat trots zjjn op deze Zeeuw". Vervolgens liet drs. Ver burg uitkomen wat Van .Schagen voor de Zeeuwse cultuur heeft be tekend. Mr. Van Schagen, zo me moreerde drs. Verburg, deed het voorbereidend werk voor de stich ting van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, hij was actief betrok ken bij de uitgave van het Zeepw- Woordenboek enz. „Uw wezen en artistiek werk zijn ondenkbaar zonder Zeeland", aldus verklaarde drs. Verburg. Nadat drs. Verburg zijn vreugde had uitgesproken over de spon tane medewerking voor deze hul diging. las hij nog enkele geluk wensen voor, die telegrafisch voor mr. Van Schagen waren binnen- zeventigjarige geportretteerd en de muren werden iri "lichte pastel tinten opgeschilderd. Burgemeester Jobse richtte dan ook een woord van dank tot de genen, die hadden bijgedragen tot de restauratie en droeg het gebouw officieel over aan pater Gardiaan, voorzitter van het r.-k. schoolbe stuur, Deze aanvaardde het ge bouw in dank en sprak van „een tot werkelijkheid geworden droom". Pater Gardiaan zei te verwachten, dat de kinderen zich in dit gebouw de ouders beslist opgelucht zujlcn bijzonder thuis zullen voelen en dat zijn. dat hun kinderen de dagelijkse tocht naar het klooster niet meer be hoeven te maken. Daarna werden de school ep enkele Christus-beelden door pater Gardiaan ingezegend. De inspectrice, mej. De Jonge, wenste leidster ep schoolbestuur veel ze gen toe op hun arbeid ten behoeve van de kleutprs in Zeeland. Geschenk Vervolgens kregen de genodigden gelegenheid het gebouw te bezichti gen. Na de rondgang bood mevr. Fe lix namens de parochianen van Ril- Jand-Bafh het schoolbestuur een glij baan voor de school aan. Een groot aantal sprekers voerde daarna het nog het woord en boden hun felici taties aan. De hoofdleidster mej. C. Rompa toonde zich zeerverheugd over de opening van het nieuwe schoolgebouw en namens het bestuur van de hervormde kleuterschool bood de heer J. A. Boot gelukwen sen aan. Verder spraken de bisschop pelijk inspecteur van het onderwijs, pastoor Koenraad uit Yerseke. het hoofd van de r.-k. lagere school in RUland-Bath, de heer J. Rijk en dé heer Brom uit Breda. Verschillende sprekers zwaaiden veel lof toe aan mej. C. Kleij, die gedu rende achttien jaar onder veelal moeilijke omstandigheden het r.-k. kleuteronderwijs in Rilland-Bath heeft geleid. Ir. M. A. Geuze over „landschapsverandering" HET IS BIJZONDER verleidelijk om de gebruikelijke beschouwing over het „Zeeuws Tijdschrift'' ditmaal maar voornamelijk uit citaten te la ten bestaan. Uit „Eerste schreden" door J. C. van Schagen bij voorbeeld dit, zo maar een passage, ergens ge plukt:.... „Ettelijke ochtenden achter elkaar heb ik met een rood hoofd, dronken van hartstocht en ideeën, daar aan dat lessenaartje staan ba ren. Maar liet was, of ik alle dieren van Artis tegelijk liad losgelaten, ik kon liet niet baas. Er kwam zóveel, zó onverwacht en zó wild uit (le kast rollen, dusdanige lawines van emotie, gedachten, mogelijkheden stortten zich over me uit, dat liet in een complete chaos eindigde, die ine ver pletterde. Ik had royaal aHe kra nen tegelijk opengedraaid: later pas heb ik geleerd kranen met beleid en enige voorzichtigheid te hanteren..." Tot welk «een hoogte Van Schagen dc kunst Van het kranen hanteren heeft weten op te voeren, kan men grondig leren uit het zo juist ver schenen zesde nummer in de elfde jaargang van het Zeeuws Tijdschrift, dat grotendeels aan de zeventigjarige Van Schagen gewijd is. De redactie nam zich voor hem hulde te betui gen en zij heeft dat met de samen stelling van dit nummer voortreffe lijk gedaan. Zij verzekerde zich van de medewerking van Anthonie Don ker (prof. dr. N. A. Donkersloot), die de diehter Van Schagen, diens „levensomvatting", behandelt en van de kunstcriticus drs. Hans Redeker, die schreef ovér Van Schagen als beeldend kunstenaar: („Een zo zeldzame figuur, die dus allerminst een schilderende schrij ver of een literaire schilder is, heeft recht op onze speciale be langstelling, vooral wanneer hij, zoals bij Van Schagen in hoge mate het geval is, beschikt als derde faculteit over een uitgespro ken sterk ontwikkelde beschou welijkheid, een reflexief op het binnenleven van dromen, denken en vóelen gerichte belangstel ling"). Het r.-k. schoolbestuur in Riliund- Batli heeft zaterdagmiddag de nieu we 2-klassige kleuterschool ..Het Sliklopertjein gebruik genomen. Daartoe uitgenodigd door een drie tal kleuters trok de inspectrice voor het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. J. M. de .Jonge, een doek weg van een vogelkooi, waarin een slikloper tje zat'. (Foto P.Z.C.) Bovendien bevat dit nummer dan nog eep doorwrocht, geschreven portret van de zeventigjarige, zeer gewe tensvol en nauwgezet vervaardigd door G. A. de Kok, die na lange tijd op dit gebied gezwegen te heb ben met dit „geschreven portret"'' veel eer inlegt. Dat het een zo goed gelijkend portret is geworden, ver klaart dc schrijver in feite zelf al met de bekentenis, dat hij, zo'n tien jaar geleden, nieuwsgierig was naar de man, van wie hij zich een bepaal de voorstelling had gemaakt. De fi guur Van Schagen boeide hem toen al, éérder al. Aanleiding: de Geer- ses. Het schrijven van deze analyse over Van Schagen moet dan ook wel een kolfje naar zijn hand zijn geweest en het resultaat was een knap stuk werk, waar De Kok node afstand van deed, getuige de opmer king aan het slot: „Dit stuk moet worden beëindigd", met andere woor den, „maar er zou nog veel meer te vertellen zijn". In het kader van een tijdschriftartikel wist hij echter pre cies genoeg te vertellen: Van Scha gen „slaat er in", ten' voeten uit. In hoge mate amusant cn met de voor hem zo typerende speelsheid doet Van Schagen in „Eerste schre den" een boekje over zichzelf open en nog even een citaat hij doet het. schrijvend over schilderen, als volgt dicht: „Onuitputtelijk is elk beeld, elk ding alle ding is teken je kan je verdiepen -onder eind in zo'n kalligran), ideogram, wèet- ik-veel-gram, "je verneemt dingen die nog nimmèr vernomen zijn oei. nogmaals, gezegend is het materiaal, het werk, er ligt een oneindig soelaas in verscholen, het is een abri waar je onkwets baar bent, volstrekt alleen met je verwondering. De verwondering, dié je sinds die eerste schreden met onbegrijpelijke trouw is blij ven vergezellen. Goddank". Het „Van Schagennum'mer" van het Zeeuws Tijdschrift is een uitstekend nummer geworden. Naast de vaste rubrieken „Zeeuws prentenboek" door L. W. de Bree en de Zeeuwse kroniek door M. P. de Bruin bevat dit nummer nog een ar tikel door mej. H. J. van Meurs en mr. W- de Bruine over bibliothe ken in Zeeland („teneinde groter bekendheid te geven aan organisatie en werkwijze") en een artikel van ir. M. A. Geuze over „De gedaante verwisseling in het Zeeuws Land schap": uitvoerig, belangwekkend en gedegen en met als conclusie, dat vergeleken bij vroeger de scheidingen tussen stad en platteland ruimtelijk gezien aan het vervagen zijn. v.B. gekomen van Anton van Duinkcr- kende Antwerpenaar Lode Ba- kelmans en anderen. Van de Am sterdams-Zeeuwse graficus De Wolf was er een map met gravu res. De heer Ch. van Rijswijk uit Rot terdam herinnerde aan het werk van Van Schagen als afdelings chef ter secretarie-in Rotterdam, toen hij veel jonge mensen aan werk hielp. Wel verdiend? Toen was het de beurt aan Van Schagen. Hij dankte allen, die hem deze hulde hadden bereid en was bijzonder erkentelijk voor de koninklijke onderscheiding. Dat was wel een grote eer, meende hij, voor iemand als hij: „Ik ben altijd een beetje zwakzinnig héél zwakzinnig hoor! anar chist geweest". Dat hem de Zeeuwse prijs was toegekend had hem eveneens goed gedaan („ik heb die prijs deslijds zelf verzon nen...) maar toch vroeg de Geerse in hem zich bezorgd af: was dat nu allemaal wel verdiend? Van Schagen zinspeelde hief op een van zijn bekendste Zeeuwse op stellen over de „gewone man" van Walcheren, die hij de „Geersé" noemde, de man die altijd de sla gen kreeg. „Ik voel me als een sehboljongetje. dat „achter de hage is gaan lopen" d.w.z. is gaan spijbelen. En waarom is hij gaan spijbelen? Om bellen te blazen. En nu plotseling wordt hij bij het schoolbestuur geroepen nota bene om een hulde in ontvangst te ne men omdat hij zo goed bellen heeft geblazen..." Tenslotte dankte hïï voor de mo gelijkheid te kunnen exposeren. „Dat is voor mij heel belangrijk", aldus mr. Yan Schagen, die ten slotte op boeiende wijze uiteenzet te wat hem als kunstenaar be woog en wat met name in zyn beeldende kunst int uitdrukking komt. Na de huldiging bezichtigden de genodigden in de hal van het stadhuis een door dr. Van Dalen en de heer Van Lier ingerichte expositie van monotypen, publika- tjes en manuscripten van de heer Van Schagen. Deze tentoonstel ling is geopend tot cn niet 16 de cember. Vermelding verdient ten slotte nog, dat bij liet begin van de bijeenkomst een openings woord werd gesproken als gastheer door de burgemeester van Middelburg mr. J. Drijber. „Nieuwbouw-woningen van slechte kwaliteiten" Afdelingsvergadering begroting 1962 Tijdens de afdelingsvergadering van de Middelburgse gemeenteraadsle den over de begroting voor 1962, is bij liet behandelen van de begroting van de stichting Goed Wonen de nieuwbouw ter sprake gekomen. Een der raadsleden wees er daarbij op, dat de nieuw gebouwde woningen van slechte kwaliteit zijn. Hij meen de, dat er te weinig geld wordt uit gegeven voor de houw van wonin gen, terwijl de prijzen abnormaal laag zijn. In Zeeland bouwt men vol gens Uit raadslid veel goedkoper dan elders in liet land. Voorts werd b. cn w. gevraagd wat de plannen zijn met het gesaneerde deel van de stad. Een cler raadsleden wilde weten of daar winkels komen, of in het belang van de toeristen ge handeld wordt, of er een vermaak- centfum komt en of er grootbedrij ven gesticht worden. Ook werd gewezen op het nut van speelweiden verspreid door de stad. Een der raadsleden, die hierover in lichtingen vroeg, was van oordeel, dat het voorstel tot het projecteren van speelweiden in de uitbreidings plannen in de commissie van de ruim telijke ordening bewust is getorpe deerd. Dit raadslid wil hierop terug komen en er dan op wijzen lioe men deze problemen in Amsterdam heeft opgelost. Voorts werden de volgende vragen gesteld: over dewaterleidingbedrijf - mogelijkheid van uitbreiding uitgifte wandelkaarten in het waterwinge bied, en de stand van zaken met be trekking tot de flyodiëring van het drinkwater. Gemeentewerken: ver schil in hoogte van de stoepen in bin nenstad en zelfs in enkele buitenwij ken. voorts werd gevraagd naar het stratenplan voor 1962 en de aanstel ling van een nieuwe marktmeester. Ten aanzien van de brandweer werd opgemerkt, dat er 13 vacatures bij deze dienst zijn, waarbij de Te en 2e ondercommandant en een brandmees ter ontbreken. Gevraagd werd of dit moeilijkheden veroorzaakt. Bij de be handeling van de begroting van het zwembad gaf een lid b. en w. in over weging te beraadslagen over verho ging van dc tnrieveii. temeer nu de service beter geworden is. Collecte De oogslcollccte van de Ned. herv. kerk te Driewegen heeft 662,7' óp- gebracht. ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met uu en dan regen of motregen. Matige tot krachtige, langs de kust harde zuidwestelijke wind. Opnieuw zachter. ZON EN MAAN 12 december Zon op 8.39 onder 16,28 Maan op 12.04 onder 21.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2