PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S0WJET-UNIE BREEKT MET ALBANIË Zeeuwse Prijs voor 70-jarige dichter-schilder mr. J. C. J. v. Schagen Oost-Duitsland zal Kremlin volgen Loethoeli: Nobelprijs eer voor Afrika GESPREK TUSSEN ADENAUER EN DE GAULLE MISLUKTE Vandaag 204e jaargang - no. 292 Dagblad, uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv, 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, iel. 2395; Temeuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel 2425. adm tel. 2094. AMBASSADE IN TIRANA EN MOSKOU GESLOTEN Albanië heeft zondag bekendgemaakt, dat Rusland een week geleden de diplomatieke betrekkingen heeft verbroken op instigatie van de „revisionistische" premier Kroesjtsjew en heeft geëist, dat de Albanese ambassade in Moskou wordt geslo ten. Het bericht werd vandaag bekendgemaakt door het Alba nese persbureau. Van officiële Russische of communistische zijde is het bericht niet bevestigd. Te Moskou hebben diploma tieke bronnen verklaard, dat volgens hen de Sowjet-TJnie Alba nië enige dagen geleden heeft ingelicht over het verbreken der diplomatieke betrekkingen. De afgelopen paar dagen had men werklieden kisten en meubels uit het gebouw van de Albanese ambassade zien dragen. De breuk wordt door Albanië „een harde slag'' genoemd „voor de een heid van het socialistische kamp en de internationale communistische en arbeidersbeweging". Volgens het persbureau had Rusland op 3 december besloten de betrekkin gen te verbreken „onder het voor wendsel" dat Albanië het voor de Russische ambassadeur te Tirana on mogelijk had gemaakt zijn plichten te vervullen en dat de Albanese am bassade te Moskou „anti-Russische propaganda" verspreidde. In een lang hoofdartikel in het blad van de Albanese communistische partij werden deze beschuldigingen ontkend en „Kroesjtsjew en zijn groep" voor de breuk verantwoorde lijk gesteld. „De Sow jet-Unie heeft besloten al liet personeel van de Russische am bassade in Tirana terug te roepen en het vertrek te eisen van al het Albanese ambassadepersoneel te Moskou", aldus het blad. Hechter met China Te Wenen kon geen bevestiging ge kregen worden over het verbreken der betrekkingen. Politieke waarne mers wezen er op, dat Oost-Duits- GROOTSTE SMOKKELBUIT OP VLIEGVELD H De douane op het vliegveld Jan §f Smuts van Johannesburg heeft 3 H vorige week beslag gelegd op §1 40.000 pond in contanten die H H zich in het bezit bevonden van mrs. Lily Milstein. Mrs. Milstein die naar Europa H wilde gaan, zei tot de douane 3 dat zij niets had aan te geven. §f H Maar de douane vond In haar nachttasje een platte metalen 3 doos, waarin zich dollar-, lire-, 3 3 drachme,- ponds- en Franse, 3 Zwitserse en Belgische frank- M 3 biljetten bevonden. In haar an- H dere koffers werden nog meer 3 rolletjes bankbiljetten gevon- m 3 den. Zij mocht vertrekken met M achterlating van al het geld. Het was de grootste buit waar- m op de douane van het vliegveld M |1 ooit beslag had kunnen leggen. m illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Gisteren Amerikaanse ondergrondse kernproef De Amerikanen hebben zondag een ondergrondse kernproef genomen. Bij Carlsbad in Nieuw-Mexico werd op rond 400 meter onder de grond een kernapparaat van vijf kiloton tot ont ploffing gebracht. De kracht'van deze bom is een kwart van die, welke Hi- rosjima verwoestte. land waarschijnlijk het voorbeeld van Moskou zal volgen en de diplomatieke betrekkingen met Albanië zal ver breken. De waarnemers wezen er voorts op, dat de breuk Albanië ongetwijfeld tot nog grotere samenwerking met com munistisch China zal brengen. Het Russische besluit is liet gevolg van do Albanese pogingen trouw te blijven aan het Stalinisme en de wei gering van de Albanese communis ten premier Kroesjtsjew als het hoogste communistische gezag te Katangaanse bevolking lijdt zware verliezen President Tjombe van Katanga heeft zondagochtend bekendgemaakt, dat- vliegtuigen van de V.N. zaterdag dorpen in Katanga met boordwapens hebben beschoten. Onder de bevolking zijn verscheidene slachtoffers geval len, onder wie een volksvertegenwoor diger, Mwcnge, met zijn vrouw en kinderen. Tjombe deelde mee dat er een trein met 400 vrouwen en kinderen uit Elisabethstad naar Rhodesië mag ver trekken. De opperbevelhebber van de V.N.- strijdkrachten in Kongo, de Ierse ge neraal Mckeown heeft zondag in Leopoldstad verklaard dat er aanwij zingen zijn, dat president Tjombe de controle over zijn troepen heeft ver loren. Noorse tanker vlot Zaterdagmiddag is de Noorse tanker Thorslienner, afkomstig uit Sande- fjord, vlot gekomen. Het schip was donderdag op de East Goodwin Sands gestrand. De tanker is volgeladen met ruwe olie en werd geassisteerd door de sleepboten Loire, Gele Zee en Scaldis. Het is de bedoeling dat de Thors- lieïmer op eigen kracht naar Amster dam vaart, om daar te laten nagaan in hoeverre het schip schade heeft op gelopen bij de stranding. LEEUWENTANDEN EN BONTMUTS „In Zuid-Afrika worden mensen onderdrukt" In de universiteit van Oslo is zon dag de Nobelprijs voor de vrede voor 1960 uitgereikt aan de Zuidafrikaan- se negerleider Albert Loethoeli. De vredesprijs voor 1961, die postuum is toegekend aan Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de VN., die in september met een - vliegtuig verongelukte, werd in ontvangst ge nomen door de Zweedse ambassa deur iu Noorwegen, Rolf Edberg. De ambassadeur verklaarde voor een felioor, onder wie zich koning Olaf evond, dat het geld van Hammars- kjölds prijs zal worden gebruikt voor de vorming van een fonds „voor een doel dat de secretaris-generaal ter harte ging". Te zijner nagedachtenis werden twee minuten stilte in acht genomen. Daarna wenste koning Olaf Loethoeli geluk met zijn on derscheiding. Albert John Loethoeli, die als eerste Afrikaan de Nobelprijs voor de vre de heeft gekregen, was gekleed als Zoeloeleider, met een halssnoer van leeuwentanden om en een indruk wekkende bontmuts op. Hij was ver gezeld van zijn echtgenote. Mevrouw Loethoeli droeg een zwarte bontjas en eén zwart hoedje met een voile. Af en toe drukte zij haar zakdoekje tegen de ogen als de ontroering haar te machtig werd. Loethoeli zei dat hij zijn werk niet had kunnen doen zonder de steun en de aanmoediging van zijn vrouw. De ze steun had hem vaak doen vrezen, dat zij eens in de gevangenis zou te rechtkomen. Niet verdiend Hij herinnerde er aan, dat hij slechts op een aantal uitzonderlijke voor waarden van de zijde der Zuidafri- kaanse regering naar Oslo had kun nen komen. De Zuidafrilcaanse mi-, nister van binnenlandse zaken had verklaard, dat hij, Loethoeli, de No belprijs niet verdiende. Sommige mensen zouden wellicht Zuid-Afrika een land van vrede noemen, maar er kon geen vrede zijn in een land waar mensen worden onderdrukt. De Afrikaan se leider zei de prys te aanvaar den namens de vrijheidslievende mensen in Zuid-Afrika, als een eer niet alleen voor zijn land, maar voor geheel Afrika met al zijn volkeren, ongeacht ras, huids kleur of geloof. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer is naar Parijs ge vlogen voor een onderhoud met de Franse president generaal Charles de Gaulle. Foto: Op de binnenplaats van het Elysee-paleis in Parijs, loopt De Gaulle met uitgestoken hand op zijn Duitse gast toe. „Kennedy aan de galg" klonk in Brussels straten In Brussel zyn zondag demonstraties gehouden tegen de Amerikaanse po litiek ten aanzien van Kongo en liet februïk van Amerikaanse vliegtuigen oor de V.N. in Katanga. Ongeveer 200 leden van het genoot- schaD Vriendschap voor Katanga trokken op naar de Amerikaanse am bassade, waar zij stuitten op een hon derdtal politiemannen, die hen met gummistokken verspreidden. Een po litieman liep verwondingen op en min stens vier betogers werden aangehou den. Intussen trok een grotere groep de monstranten met borden met op schriften als „Kennedy aan de galg" en „V.N.-Gestapo" door het centrum van de stad. Hierbij deden zich geen incidenten voor. Weienski protesteert tegen levering Britse bommen aan V.N. De premier van de Rhodesïsche fe deratie, sir Roy Weienski, heeft zon dag in Salisbury krachtig stelling genomen tegen het besluit van de Britten om bommen aan de Verenig de Naties te leveren. Hij hoopte dat het Britse volk op ondubbelzinnige wijze te bennen zon geven dat het het niet eens is met dit besluit. „Ik kan niet geloven, dat het Britse volk dit besluit zal goedkeuren als het eenmaal de feiten kent, aldus sir Roy. Hij zei dat hij het de Britse re- j-jrüig had duidelijk gemaakt dat de •federale regering zal weigeren deze bommen ook maar over een centi- metèr gróndgébiéd van de federatie te latën vervoeren. Deze bommen waren immers bestemd om te wor den gebruikt tegen een vrijwel weer loos volk, dat voor zijn vaderland vecht. (Katanga). AANSLAG OP BEELD VAN KONINGIN WILHELMINA Onbekenden hebben vrydag getracht 't standbeeld van koningin Wilhelmï- na te vernielen dat staat op het naar haar genoemde plein in Maracaibo in Venezuela. De poging werd ondernomen met een sloophamer en met Molotow-coek- tails. Deze daad werd in verband ge bracht met de arrestatie op Curasao van Venezolaanse studenten die een Iijnvliegtuig van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij hadden ge kaapt. De Nederlandse consul in Ma racaibo, Alexander van Dobben, rap porteerde het incident aan de plaat selijke gouverneur en aan de Neder landse ambassadeur in Caracas. DE GAULLE WIL NIET ONDERHANDELEN Wel overeenstemming over „de te bereiken doelen" President De Gaulle en kanselier Adenauer hebben zaterdagavond overeenstemming bekend gemaakt wat betreft „de te bereiken doelen" en de noodzaak geallieerde solidari teit in de Berlijnse crisis te handha ven". Doch er was geen enkele aan wijzing, dat de Duitse kanselier erin was geslaagd De Gaulle af te bren- §en van zijn verzet tegen onderhan- elingen met de Russen over vrede in Berlijn. Het tweetal confereerde gedurende vier uur op het Elysee, het paleis van de Franse president. Naar ver luidt heeft Adenauer een laatste po ging gedaan De Gaulle tot andere gedachten te brengen wat onderhan delingen tussen oost en west over Berlijn betreft. In een wat neutraal- gemeen schappelijk communiqué, dat na de ontmoeting werd uitgegeven, was ...majsen de drie Israëlische rechters te Jeruzalem een aan vang met liet voorlezen van het 300 pagina's tellende von nis met overwegingen in het Duits, Engels en Frans, inza ke het proces tegen Adolf Eiehmann, na welke voorlezing de verdediging het woord zal voeren en tenslotte de eis zal worden uitgesproken. Zaterdagmiddag is in de trouwzaal van het Middel burgse stadhuis de Zeeuwse Prijs uitgereikt aan de dich ter-schilder mr. J. C. J. van Schagen. Dit gebeurde tij dens een huldiging, die Van Schagen werd aangeboden ter gelegenheid van zijn ze ventigste jaardag. Het is een bijzonder hartelijke, tevens stijlvolle huldiging geworden van een vooraanstaand kun stenaar met als hoogtepunt de uitreiking van de provin ciale prijs: deze onderschei ding voor belangrijk cultu reel werk ten bate van de provincie was nog slechts eenmaal uitgereikt. De eer ste maal viel deze onderschei ding ten deel aan mej. dr. H. C. M. Ghijsen met name voor haar arbeid aan het Zeeuws Woordenboek clït- sprake van „overeenstemming over de te bereiken doelen en over de be hoefte aan handhaving van solidari teit tussen de geallieerde mogendhe den". Maar er stond niets in over de besprekingen met de Sowjets. Dit zwijgen leek een aanwijzing dat het voornaamste doel van Adenauers reis naar de Franse hoofdstad was mis lukt. Na Adenauers vertrek uit Parijs ar riveerde de Amerikaanse minister voor buitenlandse zaken, Dean Rusk. Jubilaris Van Schagen en zij, die hem huldigden, temidden van de expo sitiewerken in het Middelburgse stad huis. Van rechts naar links: me vrouw Van Schagende commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. de Ga- sembroot-, drs. M. C. Verburg, de voorzitter van het huldigingscomïté eti mr. J. C. J. van Schagen. maal dus aan Van Schagen. Het was overigens niet de enige onderscheiding, die hem werd uitgereikt: 's mor gens had de burgemeester van Domburg, mr. W. J. E. Crominelin, de kunstenaar meegedeeld, dat hij was be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, waarna hij hem de versierselen had opgespeld. Voorts had de re dactie van het Zeeuws Tijd schrift gezorgd voor 'n Van Scliagen-nummer en was op initiatief van een werkcomité een bedrag aan geld bijeen gebracht, waaraan in overleg met Van Schagen een be stemming zal worden gege ven. Bij dit laatste geschenk behoorde een album, waarin de honderddertig namen van de gevers. Tenslotte was in de hal van het stadhuis een expositie ingericht van Van Schagens werk. Hijzelf was er een beetje „be duusd" van. Dat bleek vooral uit zijn dankwoord, een geestig toe spraakje, getuigend van een mil de ironie en blijkgevend van grote erkentelijkheid voor alles wat voor hem was gedaan. Van Scha gens wijze en van humor-door- Eiehmann vandaag weer voor zijn rechters Adolf Eiehmann, de 55-jarige voor malige kolonel van de S.S., zal hedenmorgen weer voor zijn rech ters verschijnen om hun oordeel te vernemen over de tegen hem inge brachte beschuldigingen inzake het vermoorden van miljoenen joden in de tweede wereldoorlog. Verwacht wordt dat het voorlezen van dit oordeel van omstreeks 100.000 woorden, waaraan de drie rechters vier maanden hebben ge werkt, twee dagen zal in beslag ne men. Mocht de rechtbank Eicliamnn schuldig bevinden aan één of meer van de twaalf punten van de tenlas telegging waarop de doodstraf staat, dan zal de openbare aanklager, Hau- ser, vermoedelijk officieel de dood straf eisen. Waarschynlijk zal vrijdag uitspraak worden gedaan. Eiehmann werd za terdag uit de gevangenis te Jalami, nabij Haifa, overgebracht naar het gebouw in Jeruzalem waar het pro ces op 11 april begon. Verkiezingsnederlaag voor Menzies in Australië Premier Robert Menzies van Austra lië die zaterdag by de algemene ver kiezingen voor een vijfde ambtster mijn is gekozen, heeft verklaard geen verklaring te zullen afleggen tot alle stemmen zijn geteld. Volgens de laat ste uitslagen heeft de regering twaalf zetels verloren, terwijl over zes zetels nog onzekerheid bestaat. In de senaat schijnt de regering de meerderheid verloren te hebben, ter wijl de meerderheid in het huis van afgevaardigden is geslonken van 32 tot 2 zetels. Oppositieleider Arthur Calwell van de Labour-partij heeft verklaard dat een ontbinding van het parlement tot de mogelijkheden be hoort. De Labour Partij boekte de meeste overwinningen in Queensland waar zij zeven zetels van regerings kandidaten overnam. trokken antwoord kwam nadat twee sprekers zijn verdiensten in lieL licht hadden gesteld. De eerste was de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Deze verklaarde dat Ged. Staten de Zeeuwse Prijs unaniem en met groot enthousi asme aan mr. Vau Schagen had den toegekend. Namens het provinciaal bestuur had de commissaris getuigd van zijn grote waardering voor de prestaties van Van Schagen op cultureel gebiea. Voorts gewaag de hij van de prettige contacten, die het provinciaal bestuur met hem had. Eenmaal xs dat contact intensief geweest, herinnerde jhr. De Casembroot, toen mr. Van Schagen een drietal teksten had gemaakt voor de gedenkplaat in de hal van de nieuwe provinciale griffie. „De keus was toen bijzon der moeilijk", betoogde de com missaris. Aan zijn loopbaan op de secreta- Zie slot pag2 kol5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1