PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF, DE QUAIJ: NÜ MOMENT NIET VOOR N.-GUINEA-DEBAT Papoea's moeten zich op situatie bezinnen Gerrit Groen blijft wellicht aan de wal Zeeuws Landjuweel: inschrijving nog teleurstellend ZUIVERING BUITENWIJKEN ELISABETHSTAD VOLTOOID Traditie of principe Vandaag.. 204e jaargang - no. 291 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Paster. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. 'ELk. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mintm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359200 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel 3841 (b.g.g red 2078/3160, adv 2375), Goes Gr Markt 2, tel 6140 (b.g.g red 7853, adv 5213) Oostburg, tel 2395; Ter neuzen, tel 2116. Zlerikzee red tel 2425 adm tel 1094. SCHRIJVEN AAN LEDEN TWEEDE KAMER In een brief van de ministerpresident aan de voorzitter van de Tweede Kamer wordt meegedeeld, dat het kabinet van oordeel is, „dat een openbaar debat op dit ogenbbk over het Nieuw- Guineabeleid minder opportuun moet worden geacht". De re gering meent, dat bet V.N.-debat nog te kort achter de rug is om door anderen verdedigde standpunten en de uitslagen van de stemmingen in alle consequenties volledig te kunnen over zien. Naar haar mening zullen de Nederlandse voorstellen zonder twijfel in vele landen een nieuw element in het denken hebben gebracht. Deze ontwikkeling dient nader te worden bestudeerd. Bovendien zijn de mogelijkheden van de algemene dekolonisatie resolutie nog niet te overzien. Voorts moet rekening worden gehouden met nader beraad onder de vertegenwoordigers van de bevolking van Nieuw-Guinea. In de brief recapituleert ministerpre sident De Quay de gang- van zaken in de V.N. Hij schrijft: „zowel uit het debat over het algemene onderwerp van de dekolonisatie, waarvan de discussie over Nederlands Nieuw- Guinea een onderdeel vormde, als uit de bilaterale contacten met regerin gen en delegaties is gebleken, dat in ruime kring groot begrip en waar dering bestonden voor de verstrek kende Nederlandse voorstellen. Het is de regering gebleken, dat, on danks de solidariteit van een groot aantal landen uit de Afro-Aziatisehe groep, ook bij vele landen uit deze gebieden de goodwill van Nederland is gestegen tengevolge van de indie ning van de Nederlandse voorstellen. Internationalisatie Het is beslist onjuist, dat, nu ditmaal voor deze voorstellen geen tweederde meerderheid kon worden gevonden, dit hoofdstuk als het ware zou zijn afgesloten. Het is de politiek van de regering, dat zij wenst voort te gaan op de ingeslagen weg, namelijk inter nationalisatie, zo mogelijk via de V.N. en op basis van een bonafide uitoefening van het zelfbeschikkings recht zoals neergelegd in de z.g. Brazzaville-resolutie. Dc snelle staatkundige ontwikke ling vormt, in Nederlands Nieuw- Guinea zelf een belangrijke fac tor bij de bepaling van het rege ringsbeleid. Gedurende het laatste decennium heeft zich onder de be volking een kern gevormd, die po litiek bewust is geworden en zich eigen staatkundige denkbeelden is gaan vormen. Deze denkbeelden komen tot uiting in de Nieuw- Guinearaad die voor het over grote deel uit inheemsen is sa mengesteld en die de schakerin gen in de bevolking zo getrouw mogelijk weerspiegelt. De regering heeft van deze gelegen heid gebruik willen maken om een misverstand recht te zetten, dat in bepaalde kringen is gerezen met be trekking tot de drie mogelijkheden bij de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht, die waren opgesomd in het bekende memorandum van de Nederlandse delegatie bij de V.N. van 3 november. Deze drie punten luiden: 1. aansluiting bij Indonesië; 2. onafhankelijkheid en 3. de mogelijkheid van toekomstige associatie met het andere gedeelte van het eiland Nieuw-Guinea en an dere eilanden in het gebied van de Grote Oceaan. Geen bijzondere betekenis De bedoeling van het vermelden van deze drie keuzemogelijkheden was om daarmede aan te geven, dat dit P.LC.-zaterdagnummer De veertiendaagse jeugdru- p |1 briek „ZIGZAG" is deze maal H voor bet eerst verzorgd door enkele jeugdige lezers zelf, die p s daartoe foto's, .gedichten en p tekeningen hebben ingezonden. De resultaten van hun werk zijn te vinden op pagina 11. p Voorts bevat dit 22 pagina's M ff tellende P.Z.C.-zaterdagnum- §f j§ mer de rubriek Stemmen uit ff de Kerken (pag. 3). de Kro- §j M niek van Zwin lot Zijpe (pag. ff 6). Een lege stad vol bieten, p p het veertiendaagse Zeeuwse - verhaal met illustraties van - §f Jac. Prince (pag. 9). ZIGZAG, eigen werk (pag. 11), Radio- en t.v.-rubriek plus films in Zeeland (pag. 13). Lettcrkun- ff dige kroniek en kunst (pag. 17), „Uw pagina, mevrouw". p (pag. 18), Kerken en Maat- p schappij en feuilleton (pag. 20; p 1 en tenslotte de Kinderkrant g met puzzel en Klanken uit dc p ether op pagina 21. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii Op Schiphol zijn vrijdagochtend vijf overlevenden aangekomen van de ramp met de „Stientje Meminga" voor de Ierse kust. Foto: de 2Jt-jarige Harry van Dijk uit Velsen-noord wordt omhelsd door zijn overgelukkige moeder. de mogelijkheden zijn die naar me- mening van de Nederlandse regering zowel voor de bevolking van het ge bied, alsook voor Nederland de meest concrete en de meest reële zijn en die dus speciaal dienen te worden ge noemd. Het geheel uitsluiten van an dere mogelijkheden echter zou inhou den, dat de keuze voor de bevolking van het gebied niet werkelijk en ge heel vrij zou zijn. Aan de gekozen volgorde dient om diezelfde reden geen bijzondere betekenis te worden toegekend. Zonls uit het voorgaande reeds kan worden afgeleid, zo schrijft prof. De Quay, zijn er verschillende redenen, die het kabinet hebben geleid tot zijn oordcel, dat een openbaar debat op dit ogenblik over het Nïeuw-Guinea- belcid minder opportuun moet wor den geacht. Het V.N.-debat heeft eerst zo kort geleden plaatsgehad, dat de draagwijdte van de in de alge mene vergadering door anderen ver dedigde standpunten en van de stem- v_, niingsuitslagen in haar consequen- j)e schade wordt geschat op circa een ties nog niet volledig kan worden rriiljoen gulden. De oorzaak van de overzien. brand is onbekend. MILJOEN SCHADE DOOR BRAND IN DORDRECHT j Gistermorgen tegen elf uur werd door het personeel brand ontdekt in de afdeling lijmerij van de Neder- landsc Maatschappij voor Houtcon- j strnctie (Nemalio). Reeds in zeer korte tijd stond dit deel van het bedrijf in lichterlaaie. De bedrijfsbrandweer vroeg essisten- tie van de Doetinchemse brandweer, die. met groot materieel uitrukte. Met veertien stralen werd het vuür' V aangepakt en men slaagde er in dc vlammen te lokaliseren, zodat alleen de lijmerij in de as werd gelegd. Dit is evenwel het hart van het bedrijf. De schrik flink te pakken LAGE V.N.-VERLIEZEN GEMELD Toestand binnenstad zou „goed" worden genoemd De Britse vertegenwoordiger van de V.N. in Elisabethstad, Brian Urgu- hart, meldde vrijdag, dat mortieren van de Verenigde Naties een sterke Katangaanse mortierstelling dichtbij een ziekenhuis en bij de residentie van premier Tsjombe tot zwijgen hadden gebracht. Een woordvoerder van de V.N. zei, dat de toestand in de binnenstad goed was en dat de V.N.-strqdkrachten thans de buiten wijken hebben gezuiverd. De Katangaanse gendarmes hielden vrijdag in het centrum van Elisa bethstad nog steeds enkele stellingen bezet, waaronder de residentie van premier Tsjombe. Vliegtuigen van de V.N. hebben vrij- een munitieopslagplaats ten Uitslag rijexamen voortaan direct bekendgemaakt Het bestuur van de stichting centraal bureau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen heeft besloten met ingang van 2 januari 1962 de advi seurs C.B.R. te machtigen direct na het rijexamen de uitslag aan de kan didaat bekend te maken. De uitslag van liet rijexamen zal van genoemde datum af, schriftelijk wor den gegeven door afgifte van een rapport, getekend door de adviseur, die het rijexamen afnam. Dit rapport heeft zowel op het resultaat van het praktische als het theoretische ge deelte betrekking. Ingeval een kandidaat, hetzij voor het volledige examen, hetzij voor een gedeelte van het examen niet aan de eisen heeft voldaan, worden op liet rapport de eisen vermeld waaraan de kandidaat niet voldeed. Komt een kandidaat in aanmerking voor herexamen van één van de de len van het examen, dan wordt hem met de schriftelijke uitslag een cou pon verstrekt die hem recht op dit herexamen geeft. Slaagt een kandidaat voor het ge hele examen of voor een herexamen, dan wordt hem daarvan ook direct schriftelijk mededeling gedaan. Het rijvaardigheidsbewijs wordt door het C.BR. later toegestuurd. noorden van Elisabethstad beschoten. Indische straaljagers vernielden op de weg naar Jadotstad twee vracht auto's en twee Zweedse straaljagers schoten enkele vliegtuigloodsen ten oosten van het vliegveld van Elisa bethstad in brand. Volgens de V.N.-woordvoerder zijn sedert vorige week vijf militairen van de Verenigde Naties gesneuveld. Er vielen twaalf gewonden. In totaal worden dertien militairen vermist, waarbij zijn inbegrepen de soldaten die, vóór de vijandelijkheden uitbra ken, door de Katangaanse gendarme rie waren gearresteerd. Geredden Stientje Mensinga op Schiphol Een zielsgelukkige mevrouw Van Dijk uit Velzen-Noord heeft gisterochtend op Schiphol haar geredde zoon Harry om helsd. Vreugdetranen rolden over haar wangen, toen ze hem onder aan de trap van het vliegtuig, dat 5 van de 6 over levenden van de scheepsramp voor de Ierse westkust naar Ne derland bracht, in de armen vloog. „Vier dagen lang heb ik een steen aan mijn hart gehad", riep ze uit. „maar nu heb ik mijn zoon terug". Dicht onder wal Met de 24-jarige matroos Harry van Dijk keerden drie Spaanse opvaren den van de vergane „Stientje Men singa" terug en de 28-jarige kok Gerrit Groen uit Hoogland. De 36- jarige machinist Louis van Eijk uit Vleuten is in Ierland achtergeble ven, omdat hij de treurige taak heeft de iyken van de vier verdronken le den der bemanning te identificeren, namelijk dat van de kapitein J. Mink, van de stuurman G. J. Kiewiet, van de tweede machinist S. Mefjbos en van de derde machinist B. van Rijn. Dankbaarheid De 720 ton metende Nederlandse kustvaarder „Stientje Mensinga" liep maandagochtend omstreeks 4 uur tijdens een hevige storm op de rotsen voor de Ierse westkust. In de ontvangstkamer op Schip hol vertelde Harry van Dijk hoe hij op dat moment lag te slapen, doch prompt werd gewekt. In de loop van die fatale maandag bleek steeds duidelijker dat het schip verloren zou gaan, want het maakte steeds meer water. Met grote dankbaarheid spraken Van Dijk en Groen over de reddings pogingen van het Duitse schip „Maria Schulte", dat de hele daj in de nabijheid was gebleven. Helikopter Nog in de ochtenduren kwam de Britse helikopter boven de kustvaar der. Op bevel van de kapitein wer den de drie Spanjaarden, de eerste machinist, de kok en de matroos van boord gehaald, waarvoor het vliegtuig driemaal heen en weer vloog, telkens twee man wegbren- (Zie slot pag3 kol1 TIJDELIJKE VERMOEIDHEID? Pas tien toneelverenigingen gaven zich voor de voorronde op EEN BEETJE AARZELEND cii ook teleurstellend is liet. Zeeuws Land juweel 1961-1962 ingezet: slechts tien amateurtoneelvcrenigingen hebben zich opgegeven om met elkaar te wedijveren in welsprekendheid en toneelspel, terwijl dit: aantal in voorgaande jaren om deze tijd steeds rond de 15 a 20 schommelde. Wel wordt verwacht, dat nog enkele verenigingen zullen inschrijven, maar ook dan nog blijft de aanmelding ver beneden het aantal van voorgaande jaren. Teleurstellend dus, hoewel voor deze gang van zaken enkele vermoedelijke oorzaken bestaan: een zekere ver moeidheid bij de toneelverenigingen, een kleine inzinking voor het Land juweel, dat in Zeeland voor de zevende maal wordt gehouden; het door breken van de traditie (tweemaal heeft men een jaar moeten overslaan in verband met de organisatie van het Landelijk Landjuweel); de inschrij ving, die veel vroeger in het seizoen is gesteld, terwijl vele Zeeuwse amateurtoneelverenigingen ziel» waarschijnlijk laten afschrikken door het Landelijk Landjuweel, waarvan het Zeeuwse Landjuweel de voorronde is. Misschien vindt men het Landelijk Landjuweel wel te „dik" met al zijn mooie drukwerkjes en gebeurt het allemaal te officieel." Voorzichtig brengt de heer A. L. A. Borst, lid van de commissie voor het Zeeuwse Landjuweel, dit als één van de ver moedelijke oorzaken naar voren. „En na zeven jaar is er misschien ook sprake van een beetje vermoeid heid en besluiten verschillende ver enigingen eens een keertje over te slaan." Vermoedens, waarmee men de kleine inzinking van dit jaar tracht te verklaren. Een inzinking overigens, die men ook weer niet te zwaar opneemt. Want daarvoor wa ren de resultaten in de afgelopen ja ren te goed en te hoopgevend. Eigen lijk vanaf het begin al. Aan het eer ste Zeeuwse Landjuweel in 1953-'54 deden niet minder dan 18 verenigin gen mee; het jaar daarop 16, in 1955 -'56 21, in 1956-'57 18, 1957-'58 zelfs 23 en in het seizoen 1959-'60 een te ruggang naar 16. En thans, voor het seizoen 1961-'62 nog slechts 10, hoe wel er nog zo'n 4 a 5 verenigingen verwacht worden. Traditie Als een andere vermoedelijke reden voor deze mindere belangstelling wordt het doorbreken van de traditie genoemd. Tot tweemaal toe in het seizoen 1958-'59 en 19ö0-'61 werd geen Zeeuws Landjuweel georgani seerd, omdat er toen reeds vergevor derde plannen bestonden voor een Landelijk Landjuweel en men ver zocht werd om eens een keertje over te slaan om in de pas te komen. Eén keer uitstellen bleek echter niet genoeg. Dus tweemaal voordat het Landelijk Landjuweel eindelijk dit seizoen kan starten. Jaren is men aan de voorbereiding bezig geweest en dit terwijl het 'Zeeuwse Land juweel tot stand kwam tijdens twee gesprekken en gelijk een succes werd. Een goed succes zelfs, hoewel de jury bij de beoordeling allesbehal ve een blad voor de mond nam. Kritiek Keihard was soms de kritiek, die de verenigingen kregen te ver werken. Met name de repertoire keuze was een punt, waarover de jury uit deze beginperiode vele (Zie slot pag. 2 kol. 4) ftantlijn In „De Magistratuur", het blad van antirevolutionaire gemeente en provinciebestuurders, troffen wij een artikel aan over zondagsrust en overheid, geschreven door ds. P. Visser. De schrijver stelt in zijn be schouwing vast, dat de huidige prak tijk der zondagsviering in protes tants-christelijke kring sterk tradi tioneel en weinig schriftuurlijk is bepaald. De consequentie daarvan is dat „wij, hoe grote waarde we voor onszelf ook hechten aan de traditie van een bepaalde zondagsviering, het recht niet hebben deze traditie en deze zondagsviering aan anderen als eis vari Gods Woord voor te houden". Zonder twijfel laat ds. Visser hier een in de kring van de a.r.-gemeen- tebestuurders zéér opmerkelijk ge luid horen, waarbij hij overigens zijn conclusies zorgvuldig motiveert; in het bewuste artikel toetst hij als goed protestants theoloog zijn op vattingen aan schrift en belijdenis. Wat echter is nu het praktische ge volg van ds. Vissers inzichten? „Be ter dan door een negatief tegenstem men trachten te verhinderen dat er re creatieterreinen komen, welke ook op week-ends toegankelijk zijn, kunnen a.r.-gemeente- raadsleden hun taak als overheid verstaan door aan het tot stand ko men van deze re creatieoorden positief mee te werken onder voorwaarde dat daar aan de kerken gelegenheid wordt geboden het Woord Gods te prediken" aldus schrijft hij. En voorts: „Weet U, waar ik bang voor ben? Dat wij, in bond met de kerk, door ons nega tivisme bezig zijn nog meer moge lijkheden voor de evangelieprediking om zeep te brengen dan wij in voor bije tijden reeds hebben gedaan". Wij signaleren deze beschouwing met instemming. Want inder daad kan men zoals ds. Visser vaststelt bij bepaalde poli tieke groeperingen in ons land spre ken van een zeker negativisme wan neer het gaat over allerlei aspecten van het hedendaagse leven, vooral wanneer daarbij de viering van de zondag is betrokken. Men ziet in zul ke gevallen dikwijls een afzijdigheid zonder meer, soms zelfs een weige ring zich te verdiepen in de proble matiek met als gevolg dat de ont wikkeling verder gaat zonder dat de afzijdigen er deel aan hebben. Dan wordt in die groeperingen het hoofd geschud over de toenemende ontker stening, alsook over het verdwijnen van het laatste restantje traditione le zondagsviering, maar men is er zich helaas niet of onvoldoende van bewust dat de stoere eigen houding niet door onbuigzame principes, maar voornamelijk door traditie wordt be paald. De traditie Is daarmee welis waar niet veroordeeld, maar men zal moeten begrijpen dat men haar moei lijk aan anderen kan opleggen. Men zal bovendien moeten begrijpen, dat de mens van vandaag, levend in een compacte samenleving, vaak ook on der grote druk (flat-neurose!), naar ontspanning snakt. Ook dit aspect heeft ds. Visser in zijn beschouwing betrokken: „Recreatie is noodzake lijk voor een geordende ontspan ning op zondag, omdat anders de le diggang met alle gevolgen daarvan een nationale ramp kan worden." Sommigen zullen wellicht over dit antirevolutionaire betoog de schouders ophalen, omdat zij van een andere levensbeschouwing- uit ontspanning op de zondag een voudig normaal vinden. Zij hebben geen omhaal van woorden nodig en zij behoeven hun opvattingen te de zer zake niet nader te toetsen. Toch zouden wij willen waarschuwen voor een lichtvaardige houding jegens de ze ontwikkeling in a.r. kring. Een politieke groep als deze partij, wier leden nu eenmaal sterk traditioneel zijn ingesteld en van scherp-omlijn- de principes houden, kan over za ken als ontspanning en zondagshei liging niet maar wat losjes weg- leven. Daarover moet gedacht en ge sproken worden. Daarom juist is het betoog van ds. Visser in „De Ma gistratuur" zo opmerkelijk. Het is na melijk om in de taal van deze kring te spreken een duidelijke scheiding van schapen en bokken. De schapen van het (naar a.r. in zicht) onveranderlijke principe, de bokken van de (soms allerminst hei lige) traditie. Moge deze bokken spoedig de woestijn worden ingezon den! ...wordt Tanganyika een onaf hankelijke staat binnen het Britse gemenebest. MORGEN... ...is het 25 jaar geleden, dat koning Edward VIII van En geland in verband met zijn voorgenomen morganatisch hu welijk met de toen sinds kort voor de tweede maal geschei den Wallis Warfield, afstand deed van de troon. ...reikt koning Gustaaf VI Adolf van Zweden de jaarlijkse Nobelprijzen uit. Het is van daag 60 jaar geleden dat de eerste prijzen werden uitge reikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1