Baron Bluff Zes kapiteins op het kerkschip Conferentie besprak economie randgebied Waar zijn onze schepen? VRIJDAG DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 \lanoZ£lorrL \maar rckzi |<f—€55 F1L5 DE BOLKnHKEn tl ET GELD ZIFltiRRKEH ZIJ HUD RflGSTHUlUr 'GILD!!! w Het nieuwgekozen presidium van de Wereldraad van Ker ken weerspiegelt een aantal veranderingendie sinds de vo rige vergadering in 1954 in de kerken plaatshadden. Voor het eerst zijn twee niet-theologen in het presidium benoemd, tevens voor het eerst heeft de wereldraad een president uit Afrika. De niet-theologen zijn: de gou verneur van Oost-Nigeria, sir Francis Ibiam (54) geboren uit heidense ouders, als kind gedoopt door de invloed van een christen-oom, oorspronkelijk me dicus, belangrijk kerkelijk leider in Afrika, behoort tot de hervorm de kerk van Nigeria. Voorts de Amerikaanse, vooraanstaande leek in de methodistenkerk Char les Coolidge Parlin (64), advocaat en zakenman, directeur van een verzekeringsmaatschappij. In zijn woonplaats Englewood leidt hij een zondagsschoolklas. De andere nieuwe presidenten: aartsbisschop Iakovos (50) van de Grieks-orthodoxe kerk in Noord- en Zuid-Amerika, reeds in 1959 gekozen als opvol ger van de inmiddels overleden aartsbisschop Michael. Dr. David Gnanapragasam Moses, verenigde kerk van India en Pakistan, be kende zendingsfiguurzijn vader was een van de pioniers van de Verenigde Kerk van zuid India, zijn grootvader de eerste Indiase zendeling. Dr. Martin Niembller (TO), president van de Evangeli sche Kerk van Hessen-Nassau in Duitsland, één der leiders van het kerkelijk verzet onder Hitier, acht jaar concentrat.iekaifip. Dr. Ar thur Michael Ramsey (58) hon derdste aartsbisschop van Canter bury, primaat van de Anglicaanse kerk, Engeland. Het aantal ledenkerken is ge groeid tot 198. Het centrale comité, dat de leiding van de wereldraad heeft tussen twee zesjaarlijkse vergaderingen, is derhalve uitgebreid van 90 tot 100 leden, Latijns Amerika kwam daardoor van één op drie zetels, Afrika van één op dertien. De oosters-orthodoxe kerken kregen 17 in plaats van 12 zetels door 5 zetels voor de nieuw toegelaten Russische kerk, In het centrale comité hebben 8S theologen en 17. „leken" zitting, onder wie zes vrouwelijke gemeenteleden. Op de foto: Het nieuwgekozen presidium van de Wereldraad van Kerken, v.l.n.r. sir Francis Ibiam, de gouverneur van Oost-Nigeria, dr. Martin Niemöller (Duitsland) de Grieks-orthodoxe aartsbisschop Iakovos, dr. Arthur Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury, dr. David Moses (India) en mr. Char les Parlin (V.S.). Nederlaag voor minister Toxopeus in kamer (Van onze parlementaire redacteur) De minister van binnenlandse za ken, mr. Toxopeus, heeft donderdag in de Tweede Kamer een gevoelige nederlaag geleden. Aangezien de Bijlniermeerpolder een stadswijk van Amsterdam moet worden met onge veer 100.000 inwoners, waren ver scheidene Kamerleden van oordeel dat deze polder Amsterdams grond gebied behoort te worden. De heer Scheps van de P.v.d.A. had een amendement ingediend om in het desbetreffende grenswijzigingsont- werp de bepaling op te nemen dat de Byimermeerpolder inderdaad bij Am sterdam zal worden gevoegd. Aan gezien niet de zekerheid bestond, dat het een meerderheid zou krijgen, diende de heer Scheps han'dig een motie in, waarin werd uitgesproken, dat Amsterdam de Bijlmermeerpol der voor woningbouw nodig heeft en de minister werd uitgenodigd om het wetsontwerp in nadere overweging te nemen. De motie werd aangenomen met 67 tegen 64 stemmen, dus op het kantje af. Voor stemden de P.v.d.A., de P.S.P. eri de C.P.N. in hun geheel en enige leden van elk der overige frac ties met uitzondering van die der S.G.P., die geheel tegen de motie stemde. Maandag 11 december 5: a.s. hopen onze lieve i ouders, behuwd- en 3; grootouders P. SLABBER T. SLABBER— HUIBREGTSE, hun 25-jarig huwelijks- X feest te vieren. Hun dankbare kin- :j; deren, behuwd- en kleinkind K. Alewijnse Slabber L. Alewijnse Leo Piet Jannie. Gelegenheid tot felici- I teren na 4 uur in café „Kasteel van Batavia", 5! Wéstkapelle, 8 december 1961. w w 'w w ir 7V w w ft i? 7r w if C. C. SLUIJTER, arts, Vlissingeii. 0 december AFWEZIG. Dr. L. P. Roegholt HEDEN geen spreekuur. Verschoningsrecht erkend maatschappelijk wèrkster De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gistermiddag vrijspraak geëist in de zaak tegen de 31-jarige sociale werkster mej. L. M. Geertsema uit Amsterdam, die ïn januari 1960 heeft terecht gestaan wegens het zonder wettelijke gron den weigeren als getuige een ver klaring af te leggen. Het vraagstuk van het verschonings recht van de maatschappelijke werk ster werd actueel en is door verschei dene instanties besproken. Omdat mèj. Geertsema lkl was van een me dische ploeg en zich kon beroepen op het verschoningsrecht van de lei dinggevende psychiater, werd zij door de Hoge Raad in het gelijk ge steld. Op deze gronden vroeg de officier van justitie bij de Haarlemse recht bank vrijspraak. De rechtbank be paalde de uitspraak op 21 december. AANSLAG OP NEDERLANDS CONSULAAT IN VENEZUELA Woensdag werd uit een passerende auto een Molotow-cocktail gegooid naar de ingang van het Nederlandse consulaat in Maracalbo, zo meldt het blad „El Nacional" in Caracas. Es werd geen schade aangericht, daar de benzine blijkbaar niet ontbrandde. De Nederlandse consul A. J. van Dobben zei dat er geen voldoende be wijs was om het incident op te vat ten als een vijandelijke daad jegens Nederland. Politieke partijen kunnen t.v.-zendtijd krijgen Indien politieke partyen, die reeds ra- diozendtyd hebben, zulks wensen, dan zullen zij eenmaal per week tien mi nuten televisie-zendtijd van de N.T.S. kunnen krijgen. Deze zendtijd komt boven de aan omroepen en N.T.Si toe gewezen zendtjjd. Dergelijke politieke uitzendingen ko men op een vaste dag, namelijk tussen de uitzending van liet N.T.S.-joumaal ep een daaropvolgend N.T.S.-pro- iramma, b.v. een filmavond. )ezc mededeling van de minister van O.K. en W. staat in de memorie van antwoord op de begroting '62. De mi nister is niet van plan zijn houding no pens wensen voor uitzendtijd van de Q.P.N. te herzien. De minister deelt voorts mede, dat het aflossen der voorschotten uit de „experimentele periode" van de televisie voor het eind van 1963 niet van invloed zal zijn op noodzakelijke voorzieningen op mate- rieel-technisch gebied en op pro grammatisch terrein. Geen afschaffing personele belasting Blijkens de memorie van antwoord op de begroting 1962 kan de minister van financiën de vraag of hij de tyd niet gekomen acht de personele be lasting te laten vervallen, niet be vestigend beantwoorden. Hij is van mening, dat in ons belastingstelsel de personele belasting als een bijzon dere bestedingsbelasting ook sinds de invoering van de omzetbelasting nog wel degeljjk van waarde is. De personele belasting als zelfstan dige belasting verwezenlijkt in de sfeer van de bestedingen voor het woongenot een gelijke behandeling van de eigenaar die een hem toebe horend pand zelf bewoont en degene die een zelfde pand als woning huurt, Tevens biedt de personele belasting de gelegenheid lage huurwaarden te ontzien en rekening te houden met het kindertal. De minister wijst er op dat een afschaffing van de per sonele belasting tegen welke be lasting in de bestaande vorm stellig bezwaren zijn aan te voeren ook daarom op dit moment niet verant woord is, omdat het toch reeds moei lijke probleem van het gemeentelijke belastinggebied, waarvan deze belas ting een integrerend deel uitmaakt, daardoor immers nog belangrijk zou worden verzwaard. Naar de mening van de minister zal een discussie over de bestaansgronden van de per sonele belasting met de meeste vrucht kunnen worden gehouden ter gelegenheid van de nadere regeling van het gemeentelijk belastingge bied. Rapport-Baarn volgende week naar minister Het onderzoek dat de procureur- generaal in Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, met médewerking van twee commissarissen van de rijksrecher che heeft ingesteld naar hetgeen be gin november in en om Baarn is voorgevallen met betrekking tot de moordzaak Theo Mastwijk, is byna voltooid. Het ligt in de bedoeling van mr. De Zaaijer zijn rapport in de loop van de volgende week aan de minis ter van justitie aan te bieden. ZoalStbekend, hebben enkele Kamer leden de minister gevraagd op de hoogte te worden gesteld van het re sultaat van het onderzoek. Het heeft zich niet beperkt tot een onderdeel van de zaak Baarn, doch het strekte zich uit over zowel de arrestatie van de drie verdachten en de ontvluch ting van Boudewijn als het gehele opsporingsonderzoek in deze affaire. Jongen drinkt zich dood drie maanden voor kelner Op 16 september van dit jaar heeft een 23-jarige chauffeur afkomstig uit Utrecht een weddenschap aangegaan dat hy in een half uur tijd 15 glazen cognac zou kunnen drinken. Het ge volg was dat de jongen nog dezelfde avond aait een acute alcoholvergifti- giging overleed. De kelner van het Rotterdamse café waar dit drama zich afspeelde, die hem de cognac had geschonken, is thans door de rechtbank van de Maas stad veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest, hetgeen betekent, dat hij juist voor Kerstmis in vrijheid zal zijn. Regionale problemen in Brussel aan de orde De economische problemen van de meest extreem gelegen rand gebieden zijn het duidelijkst vast te stellen in de gebieden die van de westkant van het IJzeren Gordijn zijn gelegen. Op de E.E.G.-conferentie over regionale politiek, die momen teel in Brussel wordt gehouden, kwam dit gisteren in twee refe raten aan de orde. Sleeswijk- Holstein, gelegen bij Denemar ken, was het ene voorbeeld, Op- per-Franken het tweede. Over Sleeswijk-Holsteln sprak dr. W. Stothfang, Ministerialrat bij het mi nisterie voor arbeid te Bonn. Er wo nen 2,3 miljoen inwoners. Het poten tieel is groot, zowel op het gebied van de bestaande industrie van oudsher leder- en lakenindustrie op dat van het toerisme en op dat van de land bouw (lichte zandgrond). Er wordt met Denemarken gebouwd aan een brug over de Fehmarnsund, die aan sluiting geeft op de Scandinavische Iedenstaten van de zeven landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (E. V.A.). Met uitzondering van het Oost- Noordzeekanaal zijn de oost-west-ver bindingen onvoldoende. Een ander benard vraagstuk wordt gevormd door de vluchtelingen uit de Sowjetzone. De toch al niet sterke economische structuur is er sterk door verzwakt. De bondsregering ver leent daarom steun aan vestiging van nieuwe bedrijven en er vinden grote cultuurteclinische werken plaats. Zo als voor heel Duitsland is er ook hier een programma ter ontwikkeling van de streekcentra binnen de probleem gebieden. Vele maatregelen ten spijt moet ook de migratie worden gefinan cierd, anders zou de werkloosheid te sterk oplopen. Ook hier is weer gelijkenis met Zee land, dat met zijn westerschelde over een. belangrijke troef voor handel naar buiten (met de E.V.A.) beschikt, maar dat iy dit geval een onvoldoende nord-zuidverbinding heeft. HET IJZEREN GORDIJN. Bedenkelijker is Opper-Franken er aan toe. Met 1,1 miljoen Inwoners en veel industrie was de situatie vroeger gunstig. De grens met Oost-Duits- land brak echter vele organische con tacten radicaal af. De noord-zuidver binding geeft vergeleken bij vroeger een omweg van soms 250 km. Leve ranties van grondstoffen en afzet van gerede produkten waren altijd aan gewezen op Saksen, dat nu achter het gordijn ligt. In dit dorpenrijke gebied wordt speciale steun verleend in de vrachtkosten, wat heroriëntering mo gelijk heeft gemaakt. Het probleeir van de verbindingen bepaalt toch al tijd weer de kracht van een regionale economie. De heer F. Persoons. onderdirecteur van de Bank van Brussel, behandelde de achteruitgang van de kolenbekkens in Henegouwen, voornamelijk in de Borinage en het gebied van Char leroi. De mijnen zijn verouderd en daarmee dreigt de belangrijkste stut van de regionale economie ineen te storten. De Belgische regering heeft een programma ontvouwd voor de structurele vernieuwing in ontwikke lingskernen. De Infrastructuur wordt verbeterd; o.a. wordt gedacht aan de autoweg door Wallonië. Men wil vooral lichte industrie aantrekken, b.v. door in dustrieparken te stichten. Ook aan sociale problemen als de woningbouw wordt gewerkt. In onde mijnstreken is de woonsituatie meestal ermbarme- lük. BEROEPSOPLEIDING. Ir. C. Martollni en dr. G. de Rita, verbonden aan het ontwikkel ingsinsti- tuut voor de Mezzogiorno (ZuicJ-Ita- lië), de Svimez, te Rome spraken over de problemen van de arbeids markt en de beroepsopleiding. Zuid- Italië is overwegend agrarisch en zeer arm; het grootgrondbezit heeft het er bij lgten zitten. Met totaal on geschoolden en zelfs vele analfabeten is 't niet mogelijk de zo nodige indus trieën op grote schaal aan te trekken. Er dreigt een overschot van 2 miljoen arbeidskrachten. Deze wil men in grote ontwikkellngs- kernen zoals Napels, Salerno, Bari, Tarente, Brindisi en dergelijke opvan gen. Ook de agrarische modernisering waarover wy gisteren spraken, ver eist meer onderwijs. Dit alles eist niet De wetgevende vergadering "van de Westdultse bondsstaat Badcn-Württem- berg heeft 3.6 miljoen mark gevoteerd voor de aankoop van een zelfportret van Rembrandt van een particuliere verzame laar. Het doek is bestemd voor het stantsmu- seum van Stuttgart. HET V01K STMT VfRSTUFP VAN SCHRIK NAAR HET ZWARTE UCHT Tfc" STARE*) alleen scholen, maar ook bibliotheken, culturele centra, volksuniversiteiten enz. Het is zelfs vaak zo, dat men nog bij de leerkrachten moet beginnen. Van daar ook, dat de programma's voor lopig pas in 1975 worden afgesloten. Zuid-Italië neemt een extreme positie in, maar juist zulke extremen zijn in structief. Wie zei er dat de sociaal- culturele planning in Zeeland rond is Heden nam God plotse ling van ons weg door een droevig ongeval, onze lieve broer, schoonzoon en zwager J. J. v. KOEVERINGK Fn de ouderdom van 47 jaar. Fam. Van Koeveringc Fam. De Bel Kapelle, 6 dec. 1961. Heden overleed geheel onverwachts na een vrij langdurige ziekte en geduldig gedragen lijden in het rooms-ka- tholiek sanatorium „De Klokkenberg" te Breda mijn lieve man en onze zorgzame vader, be huwd- en grootvader WILLEM MOERDIJK, echtgenoot van Jacobina Marina Meloen, in de ouderdom van 61 jaar. Goes: J. M. Moerdijk- Meloen E. J. Moerdijk A. J. F. Moerdijk - M. Moerdijk- Leemas en Gino De teraardebestelling zal plaatsvinden dins dag 12 december 1961 op de algemene be graafplaats te Goes. Vertrek Leliestraat 115 om 12 uur. Heden overleed nog on verwacht onze lieve zuster, behuwdzuster en tante LOUWERINA JANNA VAN DER MAALE, weduwe van J. Constant, In de ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam, fam. Van der Maale O.- en W.-Souburg, 7 december 1961, Grote Abeele 3. Condoleantie-adres: Stationsstraat 30, 's-H.-Arendskerke. De teraardebestelling zal plaatsvinden op 11 december te 's-Heer-Arends- kerke. Vertrek Sta tionsstraat 30 om 12 uur. De directie van het Ko ninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V. ver vult hiermede de droe ve plicht kennis te moeten geven van het plotseling overlijden op 6 december j.l. van haar personeelslid J. J. v. KOEVERINGK, Kapelle. Molenwater 3. Zijn grote werklust en de bereidheid waarme de hij steeds klaar stond voor ons bedrijf, zullen wij steeds in dankbaarheid blijven gedenken. Na een langdurig ge duldig gedragen lijden is kalm en vredig van ons heengegaan, onze lieve moeder, behuwd- moeder en tante, mevr. MATHILDA FRANCISCA VOERMAN, wed. van de heer Leendert Taat, in de ouderdom van 99 jaar. Uit aller naam. J. Spaanderman— Taat J. Spaanderman. Katwijk aan Zee, 6 december 1961. Zeeweg 7. De getting in het fa miliegraf op rie Nc-or- derbegraafplaats te Vlissingen zal plaats hebben maandag 11 dec. as. om 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9