RENESSE, drie Reekes rond de kerk THE MAN'S FILTER qq VRIJHEID VOOR OOSTDUITSER ALS VERJAARDAGSGESCHENK SPOORLIJN BIJ FALKENSEE OPGEBROKEN ZWERFTOCHT VAN NOORD- EN ZUIDPOOL OVER AARDE Advertentie S,RICHARD HUZARENSTUKJE VAN MACHINIST Treinreis naar westen was goed voorbereid Harry Deterling, de Oostduilse treinmachinist die dinsdag met trein en al, uit de oostzone van Berlijn naar het Westen kwam, vertelde dezer dagen aan verslag gevers, dat z\jn mooiste verjaars geschenk de vrijheid was. Hjj werd woensdag 28 jaar. Deterling haalde met zijn vlucht naar het Westen het meest spec taculaire huzarenstukje uit. dat ooit dooi- een oost-westgang er werd vertoond ca. 48 uur voordat hij vluchtte belegde hij een ge heime familieraad waarop de plan nen voor de vlucht werden ont huld en besproken. De 23 familie leden van Deterling- „kochten een kaartje naar de vrijheid Passagiers Behalve deze „passagiers" vervoerde de trein ook nog een aantal echte passagiers, die uiteraard onkun dig waren van de rit die zij zou den maken. Onkundig was trou wens ook do wacht in de trein. De machinist van de vrijheids trein bracht ook zijn gezin mee naar de vrijheid: zijn echtgenote Ingrid (24) en zijn zonen Man fred (7), Hans-Joachim (5), Dirk (2) en Ronald (1). Deterling had er reeds geruime tijd zorg voor gedragen een reputatie te verwerven als door-en-door communist, door net aantal vak diploma's steeds uit te breiden en trouw cursussen te volgen en zich te gedragen als vlijtig onderdaan van het communistisch paradijs, genoegen te horen, dat Harry De- Het deed daarom zijn superieuren genoegen te horen, dat Harry De terling graag buiten de normale werkuren, op de stookplaat wilde staan om ervaring op te doen. Daarom mocht hij de nachttrein van Oraniënburg naar Albrechts- hof (vlak bij de Ulbrichtwal) rij den. De baan bij Albrechshof voert als enkelspoor enkele hon derden meters West-Berlijn bin nen. Noodrem afgesloten Ueterlings vlijt werd beloond. Zijn studies hadden hem geleerd, dat op het station Albrecïitshof geen H De spoorlijn van Oost- naar §j ff West-Berlijn bij Falkensee, waar dinsdagavond een machi- nist met een trein in volle vaart naar West-Berlijn ont- f= s kwam. is opgebroken. Op 20 s meter van de grens werden enige rails en het steenslag M verwijderd. De betonnen muur H tussen West- en Oost-Berlijn heeft bij Wedding langs de Franse sectorgrens van de n H vorst te lijden gehad. Er was een gat van twee meter ont- n ff staan, dat gisteren gedicht werd. wissels lagen die hem in zijn plan konden hinderen. Hij had voorts eerst zorgvuldig de noodremlei- ding afgesloten. zodat een ruk aan de ketting geen effect zou hebben. 1-Iet viel trouwens mee. Toen de ze ven passagiers c niet vrijwillig meereden, merkten dat de trein bij Albrechtshof doorraasde met een snelheid van 80 kilometer per uur, lieten zij zich gehoorzaam op de grond vallen, toen de vluch tenden hen daartoe opdracht ga ven, omdat men er rekening mee hield dat op het moment dat de trein de grens zou passeren tie Grepo's (grenspolitie) het vuur zouden openen. De machinist en de stoker, de 18- jarige Hartmut Lichy, een vriend 'van Deterling, die deze avond „in viel" voor de eigenlijke stoker, gingen op de stookplaat liggen om gedekt te zijn voor kogels van de Grepo's. Er werd echter geen schot gelost. Ongehoord De man van de transportpolitle sprong uit de trein toen deze eenmaal stilstond en riep woedend tot de machinist „dit ïs onge hoord. Stoppen zonder opdracht lussen twee stations. Ik zal het rapporteren". Waarop Deterling hem suste: „Kalm aan mannetje, je bent in West-Berlijn". Woedend en geschrokken rende de politie man terug naar de oostsector. Achter hem sjokten de zes passa giers die liever naar huis terug keerden. I Advertentie) Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN Rector-magnificus T.H. Delft Bij K.B. is voor het tijdvak van 1 september 1962 tot en met 31 augus tus 1965 benoemd tot rector-magni ficus aan de Technische Hogeschool te Delft ir. H. J. de Wijs, hoogleraar aan deze hogeschool In zeshonderd- miljoen jaar Dr. George W. Bain, professor in de geologie van het Amerikaanse Amherst College (Mass.) heeft liet aardrijkskundige genootschap van de V.S. een uiteenzetting- ge geven over de zwerftocht van de noord- en de zuidpool, tydens de lange geschiedenis van het be staan van de aarde. Hij vertelde, dat men er in geslaagd was uit te vinden, dat 600.000.000 jaar geleden de noordpool lag in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan. In die zeshonderdmiljoen jaar is de noordpool aan het zwerven ge weest door het gehele gebied van de Stille Oceaan en rivieren van de aarde. De rotatie van de aarde werkte daar bij als een gyroscoop: men zou ook kunnen zeggen als een auto matische piloot. Als de aarde „topzwaar" begon te worden, kan telde de bol langzaam tot het zwaarste gedeelte weer op de evenaar lag. De rivieren vervoerden uit de berg streken grote hoeveelheden grond naar zeeën en laagvlakte», «Jat vervoer geschiedde vaak over zeer grote afstanden, zodat de landverplaatsing na verloop van tijd een wijziging bracht in de ge wichtsverdeling op aarde. De in een periode van een paar mil joen jaar veroorzaakte gewichts verplaatsing, dwong de Polen zich „aan te passen". Bain zei, dat het proces van erosie en van aardverschuivingen nog steeds voortgaat in Zuidoost-Azië, waar vooral de Indus en de Gan ges, maar ook andere rivieren in sterke mate het Himalajageberg- te wegslijpen en tonnenladingen sediment in zee deponeren. Deze grondtransporten zullen op den duur veroorzaken, dat de Noord pool verder naar Canada trekt. Als men dus nog even geduld heeft, zal men in steden als Mon treal en Quebec een polair kli maat kunnen genieten. Maar dat zal nog enkele miljoenen jaren duren. t In de Duitse plaats Kassei is een bond voor voetgangers opgericht, die zich hoofdzakelijk ten doel stelt bejaarden en invaliden met de moeilijkheden van het verkeer vertrouwd te maken. Men wil in samenwerking met wegenwacht en politie bereiken dat autobestuurders meer ilaw» op voetgangers. lllllllflIlllllllllllllillllllllllllllfillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIHIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIillllM VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 PRO V IN C I ALE ZEEUWSE COURANT "TEN MOOIE dorpsforen in de 1-1 Schouwse Westhoek, een mooi kerkje en aan dit fraaie geheel als een lelijke puist een school vasfgebouwd: Renesse, Rond hervormde kerk en foren staan in carré de huizen, achter de kerk de „Kromme Reeke", aan de zijde van de toren de „Korte Reeke" en op de voorgrond, op „de rug" ge zien, de huizen van de „Lange Reeke". Met elkaar vormen die Reekes de dorpsring, waarin al leen de in 1916 aan de kerk vastgebouwde openbare lagere school een storend element is. Maar er zijn plannen om die ont sierende puist voorgoed te laten verdwijnen. Aan die dorpsring een staalkaart van Renesse's economische leven: geheel rechts op de hoek van de Korte Reeke, het bekende hotel-restaurant Prummel, waar 's zomers de toe risten bij tientallen tegelijk neer strijken. Vervolgens aan de Korte Reeke een „gewoon" huis, dat van de heer J. M. Bienefelt. Dan de slager, M. de Hamer, de bak kerij Bienefelt en de garage Goedbloed. Na hef huis van de heer G. J. Schaleven komt weer een hotel, „De Waerelf" van M. Mol. Nóg een winkel, het kruide- niersbedrijf van de heer P. A. Bevelander en dan tenslotte, op de verste hoek van de Korte Reeke, de zaak van de heer Lemson, de metselaar. Daar te genover, op de hoek van de Kromme Reeke, een huis dat „Het Zwaantje" wordt genoemd op de foto rechts van de to ren, dat met de twee schoor stenen hef huis van mevrouw De OudeLinders. XT aar links gaande de huizen van twee mensen, die van een welverdiende rust genieten; eerst dat van de heer J. L. van den Hoek, een rustend bakker, en vervolgens dat van de heer K. Viergever, een gepensioneerd brievenbesteller. In het hoge huis, precies achter het' dak van de kerk, woont ds. F. M. van Liere: het is de hervormde pas torie. Weer verder naar links komt dan de werkplaats met winkel van de heer P. Telle, die alles van elektriciteit weef. Ver volgens de winkel met woonhuis van de heer M. de Vries, de schoenmaker. Dan nog de wo ning van mevrouw De Feiter en dan nog precies één raam van het voormalige gemeentehuis. Dat zijn dan de bewoners van Korte en Kromme Reeke, voor zover die Reekes althans op de foto zichtbaar zijn. Het hoge witte huis op de achtergrond is huize „Grol" van de familie Hoogenboom. Links daarvan tenslotte de Stoofweg, waar over men vanuit Zierikzee Re- nesse bereikt. (Luchtfoto Central Aviation) l!llllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7