Boze prof. Oud in Tweede Kamer over affaire-Van der Putten Meer medezeggenschap werknemers bepleit KLANKBORD Toestand lord Attlee iets verbeterd Ondernemingsraden zijn een eerste begin Staat verliest proces tegen aannemer KENNEDY ZOEKT STEUN VOOR HANDELSPOLITIEK DIPLOMATIEK CONTACT MET BEN BELLA LICHAAM BRUNO COLOMBO IN AMSTERDAMSE BOS GEVONDEN Bekentenis in Milaan VRIJDAG 8 DECEMBER 1981 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT S BEWINDSMAN TEGEN PARTIJGENOOT Minister wil nota overleggen onder bepaalde voorwaarden (Van onze parlementaire redacteur) Het ls donderdag in de Tweede Kamer tot een heftige discussie gekomen tussen de voorzitter van de fractie van de V.V.D., prof. Oud, en zijn party- genoot ir. Visser, minister van defensie. Er bleek een scherpe tegenstelling tussen hen te bestaan over de wijze, waarop de Kamer dient te worden voorgelicht over het beleid dat de bewindsman heeft gevoerd in de zaak- Van der Putten. Prof. Oud had woensdag om een nota van de minister gevraagd, waarin volledig opening van zaken wordt gegeven, die openbaar zon moeten worden gemaakt en die de grondslag zou dienen te vormen voor een dis cussie in de Kamer. Minister Visser, die hierop in de vergadering van donderdag antwoordde, verklaarde zich bereid zo'ii nota aan de Kamer te overleggen, maar liy verbond er twee voorwaarden aan. HJJ wenste niet' voor de noodzaak te staan om materiaal te geven, waardoor sommige personen in een bijzonder onaangename positie zouden geraken, aangezien door de heer Van der Putten beschuldigingen zijn geuit, die op geen enkele manier met bewijzen zijn gestaafd en hij wilde niet meewerken aan een procedure, waarby de Kamer zich bemoeit met zaken die des rechters zyn. Ontevreden Prof. Oud was zeer ontevreden over deze toezegging. Hij getuigde daar van op bewogen toon en hij sprak er zijn verwondering over uit, dat de minister niet met twee handen de kans had aangegrepen om door een nota en een debat tot volledige klaar heid in de zaak-Van der Putten te komen ten overstaan van het gehele Nederlandse volk. Da bewindsman vestigde er in zijn antwoord de aandacht op, dat de dis cussies over deze geruchtmakende af faire samenhangen met het feit, dat hij eigenlijk een zeer grote werk gever is en dienovereenkomstig ver antwoordelijkheden draagt. Die ver antwoordelijkheden liggen bij hem niet anders dan in het bedrijfsleven. Soms is het nodig aldus de minis ter dat men tot zeer ingrijpende maatregelen overgaat, maatregelen waarover men uiteraard verschillend kan denken. Die noodzaak deed zich voor ten aanzien van de heer Van der Putten. Beroering De bewindsman kon begrijpen dat de zaak-Van der Putten sterke beroe ring heeft gewekt. Het is echter dé strijd van een enkeling tegen de over heid. De bevolking heeft gelukkig een sterk rechtsgevoel en boven dien gaat de sympathie meestal uit naar hen, van wie men meent dat zij worden verdrukt. Bij de beoordeling van de zaak moest de bewindsman zich beperken tot wat onder zijn be wind was gebeurd. Het lag niet op zyn weg, vond hty, om eeu nieuwe enquête te doen houden over wat is gebeurd een twintig jaar geleden in het voormalige Neder- lands-Indië, waarop de beschuldigin gen van de heer Van der Patten o.m. betrekking hebben. Wel achtte hy van belang de beweringen van de heer Van der Putten dat nog tegen woordig officieren bij de strijdkrach ten dienen, die zich aan collaboratie met de Japanners schuldig hebben gemaakt. Maar uit niets is gebleken, zo be-1 toogde de minister, dat deze bewerin gen op waarheid berusten. De heer Van der Putten heeft geen enkele naam genoemd. De minister deelde mee, dat hij het memorandum van de heer Van der Putten niet had willen publiceren, om te voorkomen dat leed wordt gebracht in bepaalde families: tegen wie de heer Van der Putten onbewezen beschuldigingen heeft ge uit. Voor iemand, die voortdurend met beschuldigingen komt, zonder ze te kunnen waarmaken, is in de De voormalige Britse premier, graaf Attlee, heeft een hartaanval gehad, maar zyn toestand is later iets ver beterd, zo is donderdag bericht door de artsen die Attlee in het ziekenhuis te Amersham behandelen. Volgens een medisch bulletin had de 78-jarige voormalige premier de hart aanval tijdens de nacht gehad. IN HOL VAN DE LEEUW. De weg naar de cellengang was be kend voor de 16-jarige bode van de Rotterdamse gemeentepolitie, die dagelijks vele uren zijn diensten deed op het hoofdbureau. Maar nooit had hij verwacht dat hij haar op zo'n be schamende wijze moest afleggen... De jongen werd woensdag nameiyit gearresteerd voor oen reeks kruimel? diefstallen in het hol van de leeuw: op het bureau zelf. Het waren in het algemeen niet meer dan dubbeltjes en kwartjes, uit busjes voor blinden- verenigingen en uit de eigendommen van gefouilleerde arrestanten. De to tale buit bleef dan ook gering. Het was de reclieurcheurs opgeval len dat er bij het overbrengen of in vrijheid stellen van arrestanten wel eens een paar dubbeltjes ontbraken aan het gefouilleerde bedrag. In het algemeen hechtten de arrestanten daar weinig waarde aan, slechts en kelen stonden er op dat ook de ont brekende dubbeltjes te voorschijn kwamen. Dan tastten de politieman nen zuchtend in hun eigen zak om maar van verdere narigheid af te zijn... en spekten daarmee indirect hét spaarpotje van hun jeugdig- hulpje. krijgsmacht geen plaats, riep ir. Visser. Daarom had hij de man moeten ontslaan. De minister voegde eraan toe, dat heer Van der Putten bewijzen zal dienen te leveren. De bewindsman besloot met de ver zekering te geven, dat hij niets in de doofpot heeft - gestopt. Integendeel, hij heeft er eerder iets uitgehaald. Dat is bewezen door de aandacht, die de kamer aan de kwestie heeft be steed. Voor hij besliste over de nota wenste de minister eerst nog graag de opinie van de kamer over zijn opmerkingen te horen. Geladen profOud Een geladen prof. Oud, die de zetel van de minister deed wankelen, heeft hem die opinie niet bespaard. Fel er kende de grijze partijgenoot van de minister, dat het ambtenarengerecht over het ontslag zal moeten oordelen. Hij nam het de bewindsman kwalijk, dat hij in zijn repliek een requisitoir tegen de heer Van der Putten gehou den had. De nota, die hij prof. Oud had gevraagd, zal niet moeten gaan over het ontslag, maar over de beleids kant van de zaak. De liberale fractie leider verklaarde, dat hy ir. Visser slechts de hand had willen toesteken door zijn voorstel om de kamer door middel van een nota in te lichten. Hij begreep niet, dat de minister die kans niet met beide handen had aangevat- Bij informatie vernamen wij, dat het inderdaad de bedoeling van minister Visser is om een nota, eventueel ver gezeld van vertrouwelijke bijlsgen aan de Kamer over te leggen. Ver moedelijk zal zij niet voor half Janu ari kunnen worden verwacht. Als de Kamer er kennis van heeft geno men, zal zij beslissen wat haar ver der staat te doen. OPLOSSING SOCIALE VRAAGSTUK Bij gelegenheid van de uitrei king van de Henri Sljthoffprljs gisteravond in Óarlton te Am sterdam, heeft mr. J. Meynen, directeur van de Algemene Kunstzijde tJnie N.V. te Arn hem, een toespraak gehouden over „werknemersmedezeggen- schap en de oplossing van het sociale vraagstuk ïn de onder neming". In welke richting; aldus spreker*, men de oplossing ook zoekt, het principe blijft gelijk: de werknemersdienen te worden betrolcken bij belangrijke beslissingen en wel zodanig, dat deze beslissingen mede door hen worden genomen of aan hun goedkeuring worden onderworpen. Htj vroeg spe ciaal de aandacht voor de sociale be nadering van het vraagstuk, vooral gezien vanuit de praktijk van de on derneming. Wanneer het kennelijk gaat om het betrekken van het per soneel bij beslissingen, dan moeten wij ons afvragen hoe het binnen de onderneming met die besluitvorming is gesteld en welke perspectieven hier liggen. In de eerste plaats zaï men zich moeten afvragen in hoeverre al lerlei voorstellen tot herziening van de structuur en de rechts vorm van de onderneming een wezenlijke bijdrage leveren tot oplossing van wat men noemt het Het gerechtshof In Den Haag heeft arrest gewezen in het proefproces tussen een aannemersmaatsenappij te Heemstede en de Staat der Ne derlanden inzake de rechtsgeldigheid van de prijzenbescliikking bouwbe drijf 1960. Het hof heeft deze beschikking, die in maart 1960 een eind maakte aan de bouwstaking onverbindend ver klaard. Dezö beschikking verbiedt doorbe rekening in de prijzen van de ver hoging van loonkosten, die uit de op 1 maart 1960 ingegane e.a.o. is voort gevloeid. Voor werken, die op 1 maart 1960 al aan de gang waren, werd door deze beschikking de in vele bouwcontracten voorkomende „risicoelausule" voor wat het toen nog uit te voeren gedeelte van het werk betreft, terzijde gesteld. De aannemersmaatschappij eiste in dit proces de onverbindendvcrklaring van de prijzenbescliikking. Deze eis wees het hof toe. op grond van de overweging, dat er door de beschikking een ongeoorloofde dis criminatie is ontstaan tussen aan nemers, die wel de risicoclausule in hun contracten hebben opgenomen, en de aannemers, die dat niét hebben gedaan. De wet staat alleen een plaatselijke discriminatie toe. In verband met het principiële ka rakter van dit proces is het gerechts hof ook op de andere stellingen van eiseres ingegaan. Daarbij stelde het hof vast, dat het de minister ook niet is toegestaan in te grijpen in bestaande contracten. De staat werd veroordeeld ïn de proceskosten. sociale vraagstuk. In de tweede plaats moet men zich afvragen welke gevolgen een evéntuele her ziening zal hebben voor de conti nuïteit van de onderneming. Gebrek aan kennis Een van de belangrijkste oorzaken van de feitelijke geringe mondigheid van de werknemers van de lagere niveaus achtte spreker gelegen in het ontbreken van voldoende kennis, en Inzicht. Het bevorderen van kennis en inzicht van het personeel acht hij van groot belang. Er wordt óp dit terrein reeds veel gedaan. Het eerst nodige is, de werknemer een zinvolle en vooral verantwoordelijke plaats te geven in het produktieproces. Een eerste begin hiervan hebben we nu in de ondernemingsraden. „Wanneer we er in zullen slagen de arbeiders meer verantwoordelijkheid te geven in hun werk, dan zullen deze werknemers beter in de onder neming Worden geïntegreerd, en daardoor belang hebben bjj en be langstelling tonen voor de algemene gang van zaken". Donderdagmiddag ia het stoffelijk overschot van de vermoorde Italiaan Bruno Colombo in het Amsterdamse bos gevonden en opgegraven. Op de foto: het graf met daarachter de ■journalisten en politie-autoriteiten, In het middenmet hoed op, de Am- stelveense politie-com missaris v. d. Bosch. President Kennedy heeft giste ren getracht de vakverenigin gen op zijn hand te krijgen bij zijn pogingen meer vrijheid te krijgen bij de onderhandelingen over wederkerige tariefverla- gïngen met andere landen. In een voorbereide rede op het con gres van de American Federation of Labour-Congress of Industrial Orga nisations (AFL-CIO) verklaarde hij aan het Congres maatregelen te zullen voorstellen tot hulp aan be volkingsgroepen, industrieën en ar beiders, die te lijden hebben van concurrentie van ingevoerde goede ren. Hoewel hij geen blijvende regerings- bevoogding wenste, vertelaarde de president toch, dat er een programma zou komen tot uitbreiding en coör dinatie van plannen voor gebieden, die reeds door werkloosheid getrof fen werden, voor het geven van stimulansen aan kleine bedrijven voor de investering in nieuwe fa brieken en voor herscholing en scha deloosstelling van mannen en vrou wen, die zonder betrekking zijn. Nederlands schip aan de grond Het 230-ton metende Nederlandse schip Saturnus (E. Wagenborg's scheepvaart- en expeditiebedrijf Delf zijl) Is donderdag in de rivier de Foyle in Noord-Ierland aan de grond gelopen. Het schip was vlak bjj de Plaats waar het voor anker zon gaan. Hen hoopt het weer vlot te kunnen krygen. De Deense pen-club heeft, de jaar lijkse bijeenkomst in Kopenhagen gehouden. Dit jaar moesten de schrijvers ieder een flesje met in houd meebrengen, gewikkeld in een omslag van het boek, dat zij het laatst hadden uitgegeven. Mohammed Ben Bella, de vlee-pre mier van de voorlopige Algerijnse regering, heeft donderdag een be spreking gehad met twee vertegen woordigers van koning Hassan van Marokko, zo is in Champeaux be richt. De Marokkaanse regering vertegen woordigt de Algerijnse rebellen in Frankrijk, totdat het tot een overleg bomt tussen Frankryk en de Alge rijnse opstandelingenbeweging. Het onderhoud tussen Ben Bella en Mohammed Laghzaoui, de speciale afgezant van koning Hassan, en Ben Slimane, de Marokkaanse zaakgelas tigde, duurde meer dan een uur. De Marokkanen waren niet bereid mede delingen aan de pers te doen. Het overleg van gisteren was de eerste ontmoeting die Ben Bella in het in de buurt van Champeaux ge legen Chateau d'Aunoy had gehad. Ben Bella was gistermorgen op het kasteel aangekomen. Hij werd verge zeld door twee Algerijnse functiona rissen, Ait Ahmed en Mohammed Khidder. Later op de dag kwamen andere re bellenleiders, Rabat Bitat en Moham med Boudiaf op het kasteel aan. Ben Bella, Khidder en Ahmed waren per hefschroefvliegtuïg naar het kasteel nabij Champeaux overge bracht. Champeaux ligt ongeveer 64 km ten zuiden van Parys. OP AANWIJZINGEN HORLOGEMAKER Het lijk van de Italiaanse vertegen woordiger Bruno Colombo Is giste ren op een terrein ten zuidoosten van het vogeleiland in het Amsterdamse Bos gevonden. Commissaris H. J. Moll, hoofd van de Amsterdamse recherche, deelde- mede dat men nu ook het vuurwapen heeft, het is een Liama, een pistool van Spaanse makelij, kaliber 7.65 mm. De dodende kogel is zoals be kend op vijf december door de Am sterdamse politie in de auto van Colombo gevonden. Het stoffelijk overschot werd gevon den aan de hand van de gegevens die Squazzardi woensdagmiddag aan hoofdinspecteur Sanders der Amster damse centrale recherche en hoofd agent Kaat van de Amstelveense po litie in Parijs had verstrekt. Bruggetje Sergio had gezegd dat men moest kijken naar een bruggetje, dat in werkelijkheid een plank bleek, en naar prikkeldraad, voorts had hij opgegeven: een afstand van onge veer vijftien meter van het fiets pad. Het gebied waar het lijk werd gevonden ligt oostelijk van de weg die, parallel fnet de Schip- holdijk, door het Amsterdamse Bos loopt. Commissaris P. A. Het Wereldgebeuren Tijgersprong Precies twintig jaar geleden werd het doodvonnis van Hitler gete kend. Dat was op de dag toen de Japanse marine haar tijgersprong maakte naar Pearl Harbour en daar de kern van de Amerikaanse slag- loot vernielde. Ongetwyfeld is toen in die eerste decemberweek van 1941 de beteke nis van Pearl Harbour aan vele Ne derlanders ontgaan. Men is nu een maal ook in een oorlog geneigd de gebeurtenissen dicht bij huis ge wichtiger te achten dan de gebeur tenissen, die zich aan de andere kant van de aardbol afspelen. De gevechten op de Europese en Afri kaanse strijdtonelen trokken dus meer de aandacht, dan het strijd gewoel op de verre Stille Oceaan en toch was Pearl Harbour het keerpunt in de oorlog. Deze aanval van Japan was nodig om het Amerikaanse volk open lijk in de strijd te doen gaan tegen Hitier en tégen alle volkeren, die zich met Hitier hadden verbon den. Het was in 1940 en 1941 voor president Roosevelt niet zo eenvoudig de nodige steun te geven aan de volkeren die tegen Hitier streden. Er was een stroming onder het Ameri kaanse volk, om zich zo lang moge lijk buiten de strijd te houden en zich té beperken tot het leveren van oor logsmateriaal en tot het verschaffen van economische hulp Daarmee zouden echter de te genstanders van Hitier nooit de oorlog kunnen winnen. Het was bitter noodzakelijk, dat de Verenigde Staten openlijk aan de strijd zouden deelnemen en gelukkig heeft presi dent Roosevelt dat ten volle begre pen. Hij breidde geleidelijk de hulp aan Engeland zover uit, dat hij een Duitse oorlogsverklaring riskeerde, maar Hitier deinsde daarvoor terug. Overigens hadden Japan en Duits land al genoeg uittartende daden verricht om een oorlog van Ameri kaanse zijde te rechtvaardigen. Daarna trad hij scherp op tegen Japan, onder meer door een em bargo te leggen op schroot en olie, twee onmisbare importgiond- stoffen voor Japan. En het waren de Japanners, die min der zelfbeheersing toonden dan de Duitsers. Ze besloten een plan uit te voeren, dat jarenlang zorgvuldig was voorbereid: de tijgersprong naar Pearl Harbour. Die sprong schijnbaar volkomen gelukt betekende het einde voor Hitlerwant nu trad Amerika openlijk in de strijd en nu kon dan een oorlogsprograrn worden opge steld, dat de geallieerde mogendhe den naar de overwinning zou voeren. Dank zij Pearl Harbour móest het Amerikaanse parlement aan Roose velt toestemming geven voor een oorlogsverklaring en kon een aan- vang worden gemaakt met het schoonbezemen van Europa en daar na het in ijltempo neerslaan van Japan. WtJ weten dat nu allemaal, maar in december 1941, toen Japan een zo groot deel van de Ame rikaanse slagvloot vernietigde, maakte dat diepe indruk. Er heerste in Washington zeker geen op timisme, maar grote verslagenheid. Er is toen zelfs een commissie inge steld, die direct moest onderzoeken, of er op Hawaii van verraad sprake geweest zou zijn en die later een uit gebreid rapport gepubliceerd heeft. Uit het rapport bleek alleen maar, dat men op Hawaii in een wat non chalante zaterdagmiddag en zondag morgenstemming leefde toen daar de grote Japanse vloot naderde en toesloeg. Aan allerlei aanwijzingen, die toch evenzovele waarschuwingen voor de Amerikaanse autoriteiten moesten zijn, was te weinig aan dacht geschonken, omdat het ide® van een grote Japanse aanval een voudig absurd werd geacht. En wat de gevolgen van de aan val op Pearl Harbour betreft, die gevolgen waren ogenschijn lijk verschrikkelijk, maar zij zijn achteraf van beperkte betekenis ge bleken. Amerika verloor een aantal verouderde slagschepen, waarmee het nimmerv de Pacific-ooriog had kunnen winnen. Het zag zich toen ge noopt een moderne vloot te bouwen Broer De broer van de vermoorde Bruno Colombo, de schoenfabrikant Italo Colombo, is bij het uitgraven van het lijk niet tegenwoordig geweest. Hij is gedurende die tyd in een der op het fietspad geparkeerde politie-auto's achtergebleven. Toen het lichaam was uitgegraven, in de kist gelegd, en van de opgravingsplaats verwij derd, heeft men Italo Colombo naar de kuil gebracht. Daar heeft hij met zijn zakmes in een der vijf bomen, die de plek omringen een 'kruis ge kerfd, in een tweede boom eveneens een kruis met daaronder de letters ,,C. B.", en in een derde bracht hij de fatale datum „12-11-1961" aan.' Communiqué Van de zijde van de Milanese recht bank is donderdag bekendgemaakt dat Sergio Squazzardi en Enrico Prisco hebben bekend hun landge noot Bruno Colombo in Amsterdam te hebben vermoord. De tegen donderdagmiddag vijf uur door het bureau van de Milanese aanklager uitgeschreven persconfe rentie, werd afgelast. In plaats daar van werd een communiqué uitgege ven. Hierin werden de „persoonlijke zelfopofferingen" geprezen van twee Italiaanse politie-officieren die in deze zaak hebben gewerkt. De Ne derlandse en Franse politie werden niet genoemd. Beambten van de rechtbank wgigjygten oo.k maar een woord toe 6e rt iriqué. oorlog op verre afstand en met die moderne vloot heeft het de Parffic- oorlog inderdaad gewonnen. Jong van de Amsterdamse centra- voor de gecombineerde zee- en lucht- le recherche zeïde dat de aanwijs*-■*»-*--• zingen die Squazzardi had gege ven klopten. Het stuk grond was duidelijk te herkennen. Op de be wuste plek waar gespit werd was de grond losser en aan de kluiten die onder de bladeren lagen kon worden geconstateerd dat men op de juiste plek aan het graven was. Stop van Ter naaien verdwijnt maandag Maandag zullen in Klein-Ternaaïen (België) de nieuwe sluiswerken of ficieel worden geopend, die geschikt zyn voor de doorvaart van schepen tot tweeduizend ton van het Albert- kanaal naar de Nederlandse Maas. Daarmede behoort de befaamde Stop van Ternaaien, die slechts doorgang verleende voor schepen van maxi maal achthonderd ton tot het ver leden. Belgische en Nederlandse autoritei ten, onder wie hoofdfunctionarissen van de rijkswaterstaatdiensten zul len maandagmorgen te Visé by een- komen en vandaar per boot naar de nieuwe sluiswerken varen waar om 11 uur een tweeduizend tonner als eerste schip in de nieuwe sluizen zal worden geschut. Dit schip zal daarna door het eveneens nieuwe verbin dingskanaal naar de Maas opvaren naar Nederlands gebied. De Belgische minister-president, de heer Th. Lefèvre en de minister van openbare werken, de heer J. J. Mer- lot, zullen bij deze plechtigheid toe spraken houden. Mej. Roelants omgekomen Bij een verkeersongeluk bij Sint- Truiden in België is donderdagmor gen in de leeftijd van 58 jaar mej. H. Roelants, leidster van het Philips- De Jongh ontspanningsfonds, om het leven gekomen. Mej. Roelants was •n aan'het commu- *Ridder in de Orde van Oranje-Nas- »u,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5