Operatie „Walrus" PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IDYLLES EN AVONTUREN OP EN OM ZUIDZEE-E1UNDEN ZOMERVAKANTIE DER SCHOLEN MOET LANGER WORDEN DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 33 (Advertentie) Tahiti Nui en Lagune van het geluk Twee hoeken kwamen op de markt over de paradijselijke eilanden in de Stille Zuidzee: „Tahiti Nui" van de stoergebaarde Scaudinaviër Bengt Danielsson, bekend om zijn deelna men aan de Kontiki-expeditie van Thor Heyerdalil en „Lagune van het geluk", eveneons van een Scandina visch schrijver, Jörgen Andersen. Tahiti Nui is een boek vol avonturen, dat de heldhaftige vlotreis van de Fransman Eric de Bisschop vgn Ta- Casino Royale Voor lezers, die de sterkte van hun zenuwen willen beproeven, is in de Zwarte Beertjes serie van de uitge verij A. W. Bruna en Zoon te Utrecht de pocket „CASINO ROY ALE" van Ian Fleming verschenen. In deze pocket maakt men kennis met de doorgewinterde geheime- dienst-man James Bond, die de strijd aanbindt met de communistische vijfde colonne in Frankrijk. Zoals" te doen gebruikelijk speelt ook het vrouwelijk schoon in dit boek een voorname rol. Een rol, die voor Bond bijna funest dreigt te worden. Maar natuurlijk komt hij als overwinnaar uit de strijd te voorschijn, al was de overmacht dan ook nog zo groot. Zomer op Hellesta" Til haar serie romans over de adel lijke familie Anckarberg heeft de bekende Zweedse schrijfster Margit ■SÖderholm met „Zomer op Hellesta" een nieuwe episode geschetst van het vaak zo bewogen leven op het landgoed „Hellesta". Hoofdfiguur is ditmaal de zoon Will Anckarberg weduwnaar geworden die zich mag verheugen in een bij zondere belangstelling van vrouwen, die hopen een nieuwe levensgezellin voor de overste te worden. Ontwik kelingen die tot spannende situaties leiden. Margit SÖderholm heeft dit alles weer op een voortreffelijke wijze vastgelegd. De spannende fami lieroman, die als een geheel op zich zelf staand boek kan worden gelezen, is ook weer in de Cultuurserie van Ad. M. Stok, Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag verschenen. De Nederland se vertaling is van J. E. Gorter- Keyser. :hili naar Zuid-Amerika en weer terug" beschrijft. De Bisschop is een van die schilderachtige figuren die een halve eeuw geleden vrij talrijk in het Polyneische gebied voorkwamen. Een feboren zwerver, mislukte hij in uropa, waar een baan als hydro- graaf hem niet kon boeien. Zo ver trok hij naar zee. Hij beleefde op zijn vele reizen rond de aardbol de vreemdste avonturen, werd tijdens de oorlog Frans consul in het Paclfic- gebied tot hij verdacht van spionage voor de Japanners werd opgepikt. Opnieuw keerde hij zich, in de maat schappij teleurgesteld, tot de zee, die hem tenslotte noodlottig werd. ..Tahiti Nui", boeiend geschreven, werd uitgegeven door N.V. Gebroe ders Zomer en Keunings Uitgevers Mij. te Wageningen. „Lagune van het geluk" is een even romantisch verhaal, relaas van het bezoek, dat de Deense schrijver Jörgen Andersen bracht aan Samoa, de Fidzji-eilanden, Tonga en de Vriendschapseilan den. Hij bleef er een jaar en ont moette o.a. koningin Salote van Tonga en verhaalt in een mild- ironische verteltrant van zijn bele venissen met een Frans echtpaar, dat vriendschappelijke relaties on derhield met de bemanning van vliegende schotels. Andersen rekent grondig af met het fabeltje dat Tahiti een paradijs voor luiaards en levenskunstenaars is. Met oog voor de relatiteit beschrijft hij zowel de geneugten als de, heus niet zeldzame, onplezierigheden van het eiland-leven in de Stille Zuidzee. „Lagune van het geluk" is een uit gave van H. P. Leopolds Uitgevers Mij in Den Haag. „Nóch de maan bij nacht", een boeiende roman Boeiend als de machtige natuur In de Zuidafrikaanse wildparken is de roman „Noch de maan bij nacht...." welke de schrijver Joy Packer daar laat afspelen. Een Engelse verpleeg ster nam het besluit om haar pen- friend, een hoofdjachtopzichter In een groot wildreservaat, te trouwen. Zij trok naar dit voor haar onbeken de gebied om daar onder de bekoring te komen van het leven in het wild park envan de broer van haar vriend, die haar kwam afhalen en naar haar toekomstige echtgenoot zou brengen. De schrijver heeft rond deze twee mensen een knap, levensecht verhaal opgebouwd. Zijn langdurige verblij ven in de Zuidafrikaanse-wildreser vaten hebben hem daarbij in de ge legenheid gesteld, voor zijn lezer op bijzonder fascinerende wijze de na tuur te schetsen, welke als achter grond van dit verhaal dient. Een Cultuurserie-roman (Zuid-Holl. Uitg. Mij.. Den Haag), welke tot de laatste pagina de aandacht geboeid houdt! Klaas Toxopeus Omnibus in een derde druk De memoires van Klaas Toxopeus, 'de bekende schrijvende schipper van een onzer Nederlandse reddingsboten, blijven boeien. Niet alleen door de eenvoudige, prettige verteltrant waarmee „Tox" over zijn meestal moeilijke reddingstochten verhaalt, maar zeker meer nog uit de stille bewondering welke in brede lagen der bevolking wordt gekoesterd voor het menslievende werk van deze red dingsbootbemanningen. Daarom is na de enkele herdrukken van „Vliegen de Storm", „Woest water" er „Stormnacht" thans ook de omnibus van Klaas Toxopeus, waarin deze drie delen zijn bijeengebracht, bij de uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn in een derde druk verschenen. „Opmars der continenten" „Alleen maar nieuws onder de zon" luidt de ondertitel van dit boek en terecht! Het tweede en laatste deel van „Opmars der coninenten" is, evenals het eerste een fascinerend boekwerk over de werelddelen met hun bijzonderheden, hun natuur- pracht, hun bevolking. Het handelt over Afrika, Amerika, Australië en de positie van Europa in de wereld. Voor oud en jong boeiende lectuur over interessante en weinig gehoorde zaken, op we tenschappelijk verantwoorde wijze verhaald. Dit alles rijk geïllustreerd en ook typografisch zeer aantrekke lijk uitgevoerd. Zo vormt „Opmars der Continenten" goede instructieve ontspanningslectuur. (Uitg. Kon. Van Gorcum Comp. N.V., Assen). Geheim van 7e sleutel In de Zwarte Beertjes-serie van de uitgevery A- W. Bruna Zoon te Utrecht is een nieuwe detective ver schenen van Havank HET GE HEIM VAN DE 7e SLEUTEL". In deze pocket ontmoet de lezer weer bekende Havank-figuren als De Schaduw. Joram Jorkins, superinten dant van de Scotland Yard. Uytten- bogaert van de centrale recherche in Nederland en inspecteur Silvère van de Süreté Nationale. Met de sleutels, alle zeven, maakt de lezer reeds kennis in het voorspel, dat bet eerste hoofdstuk vormt van dit „hoogst merkwaardige" Schaduw- verhaal. Maar hoe de kaarten, of liever gezegd de sleutels, nu eigen lijk liggen, komt de lezer pas aan de weet in het laatste hoofdstuk. Zo als te doen gebruikelijk bij Havank. NEDERIANOS BKWUHWWJM is Mir GEBiKIE.OÜWIL SUUMK30A „De avonturen van Koen Scheepsbeschuit" Ivoen Scheepsbeschuit, de Amster damse jongen die bij, een handel in scheepsvictualiën werkte, ging op het eind van de zestiende eeuw als verstekeling met schipper I)e Hout man mee naar Indië. Als scheepsjongen beleefde Koen na tuurlijk ae nodige avonturen, zowel aan boord als in de Oost. Manuel van. Loggem, die dit verhaal opbouwde aan de hand van historische feiten, maakte er een echt spannend werkje van voor onze jeugd van 12 jaar en ouder. Het verscheen in de serie Kern-pockets voor de jeugd. (Uitg. De Kern, Amsterdam). Rots der zeven winden De Mei-popket (uitg. W. D. Meine- ma-Delft) „Rots der zeven winden" is een boekje dat de jeugd in één ruk uitleest. Gerrit van Heerde verhaalt erin over een stel Portugese jongens in de achttiende eeuw. die het avontuur zochten en daarbij voor een Algerijnse koopvaarder werden geronseld. „Don Ramon en de eilanders" Van de jonge auteur Hans Berghuis (schrijver van o.m. „De Drie Vrou wen") lazen we de roman „Don Ra mon en de eilanders". Het verhaal speelt zich af aan boord van een zeilschip. In de kajuit vinden de vier reizigers elkaar in een lang, bewo gen gesprek. Het hele boek handelt over ditgesprek, dat begint met haat en verbittering. Langzamer hand komen de gesprekspartners tot elkaar, wanneer ze hun levensver haal, hun illusies en hun teleurstel lingen verteld hebben. De vier Don Ramon, .een priester, een jonge joodse vrouw, een rijke bankiers zoon en een professor van de Sor- bonne zorgen voor. een genuan ceerd, boeiend gesprek, dat het boek zeer het lezen waard maakt. De schrijver weet de verschillende per sonen goed te schetsen. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. (Advertentie) rPARADISO 22ct ^-^SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ci In doosjes van 5 en 10 stuks SCHOOLHOOFDEN MENEN Verzuim vaak niet te vermijden „De zomervakantie bij het lager on derwijs moet langer worden, dit is de enige mogelijkheid om de noodzaak tot het vragen van ver lof voor schoolgaande kinderen buiten de officiële vakantie enigs zins te beperken". Dit zegt de ver eniging van hoofden van scholen in haar orgaan „Ons Onderwijs" als commentaar op enige recente uitlatingen over deze kwestie. Zij wijst daarbij op de zomervakan ties in de omringende landen die veel langer zouden zijn. Wat betreft het van school houden van kinderen buiten de schoolva- kantietïjd zegt de vereniging het volgende: „In artikel 16 van de leerplichtwet staat het volgende: het niet op grond van ongesteld heid van een kind verleende ver lof behoeft, indien het ten aanzien van hetzelfde kind voor meer dan tien schooltijden in het schooljaar verleend wordt, de bekrachtiging van de inspecteur. Het hoofd van de school is echter bevoegd aan de leerlingen schriftelijk verlof te Vrienden hadden ruzie om voetbalclubséén dode M Twee oude vrienden, de 64-ja- s rige Rascual Bo en Toledo m ee Larroca, 62 jaar. zijn in een n café van Montevideo slaags geraakt. Het bejaarde tweetal §i wond zich zo op, dat de woor- m H dentwist uitliep op een ge- =i vecht met mes en revolver. s Pascual Bo werd door twee jH kogels getroffen en stierf ter plaatse. H De oorzaak Het twee- m tal kon het niet eens worden over de vraag of Penarol dan wel Nacional de sterkste plaat- selijke voetbalclub was. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Ridderkerk J. H. Cirkel aangenomen naar Eext J. A. Poel stra te Garnwerd; bedankt voor Mar- rum J. G. Hueting te Midwolda: be dankt voor Dordrecht A. van Brum- melen te Schoonrewoerd. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Kampen G. Heijerman te Nijverdal; bedankt voor Zuid-Berjerland A. J. -de Bakker te Beetgum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Examens: aan de theologische hoge school te Kampen slaagde voor het proponents examen de heer A. H. Reiksema te Groningen. GEREF. GEMEENTEN. 3964. Piloot Storm zette al le pessimisme van zich af en onderzocht nauwkeurig de ronde traliedeur. Het bleek dat deze bij een ge zamenlijke stormloop ge makkelijk zou bezwijken. Of wel de Targani's on derschatten de kracht van hun gevangenen, óf zij wa ren ervan overtuigd dat de ze nooit voldoende wils kracht konden opbrengen om geweld te gebruiken. Gedurende enige tijd rustte iedereen, zoals Arend had geadviseerd, maar toen op een teken van hem ver zamelden de gevangenen zich allen om hem heen, teneinde de nodige instructies te ontvan gen. Enkele seconden later wierpen piloot Storm en de Shastermannen zich met hun volle gewicht tegen de traliedeur, die met veel ge rammel en geraas bezweek. Naar buiten tuime lend, kegelden zij de dichtstbijzijnde verbaas de Targani's ondersteboven. Op het lawaai kwamen van alle zijden luid kwetterende zwarte gedaanten aangewaggeld, doch met wild-zwaaiende vuisten baanden Arend en zijn makkers zich een weg door hun gelederen. Op hun slappe gebogen beentjes konden de Tar gani's zich niet snel genoeg verplaatsen. Zij poogden de vluchtelingen met hun lange ten takels te grijpen, maar Storm en de anderen kenden de kracht van die ijzersterke lede maten en zorgden er wel voor buiten hun be reik te blijven! verlenen de school voor een kor tere periode dan tien schooltijden niet te bezoeken". ,Onze ervaring is, aldus de vereni ging, dat een verlof voor meer dan tien schooltijden door de inspec teur wordt bekrachtigd, indien uit de toelichting blijkt dat de ouders onmogelijk op een andere tijd met vakantie kunnen gaan. En ons in ziens terecht. Bijna altijd zal het onmogelijk zijn, het verlof te wei geren. zolang niet alle fabrieken, kantoren, bouwbedrijven enz. niet tegelijkertijd vakantie hebben en niet alle schoolvakanties in de zelfde periode vallen". „Adngezien hierin wel niet veel ver andering Zal komen, blijven we tegenover het feit staan, dat we verlof zullen moeten geven en dat er in de school in de zomervakan tie een zekere desorganisatie ont staat". [/l\Verkeerstip/\] NIET ALTIJD HET TWEE HAAST ELKAAR Vrijwel alle fietsers en bromfietsers zijn er van overtuigd, dat zij het volste recht hebben onder alle om standigheden met z'n tweeën naast elkaar te rijden. Toch is dat niet juist.' Ze mogen slechts naast elkaar rijden, zolang zij daarmee het ove rige verkeer niet hinderen. De A.N.W.B. wijst er met de mees te nadruk op, dat fietsers en brom fietsers achter elkaar moeten gaan rijden, zodra-zijn met tweeën de an dere verkeersdeelnemers in gevaar brengen of zélfs maar belemmeren in hun bewegingen. Tegen deze regels wordt vrijwel al tijd, gezondigd. De moeilijkheden wat betreft schuld en aansprakelijkheid voor schaden rijzen pas wanneer een ongeval eenmaal is gebeurd. HEDEBMgpwwMj^ raCllNIL GEBRDINIE.OUWIL WASMIDDEL vmdmmtd 2'1 „Hij mag; dan wel niet vriendelijk ge weest zijn," zei Colin plechtig met zachte stem, „maar hij moet heel dap- fer zijn geweest." k knikte. „Wat doen we nu vroeg Colin toen ik door het ondiepe water naar de deur van de Walrus liep. „We zullen er even bij gaan zitten en overleggen." zei ik terwijl ik me aan boord hees. Eenmaal in de stoelen gezeten, sprei den we de kaart op onze knieën uit en ik pakte Colins potlood op. „Hier was dat Japanse scnip," begon ik en maakte 'n flauw tekentje op de kaart. „En dit was, Goddank, onze koers; voor zover ze weten, waren we dus helemaal niet naar Sumatra onder weg. Dat is het eerste punt om te onthouden. Op de tweede plaats draagt die oude kist geen enkel her kenningsteken, dus ze kunnen niet weten wat we waren, tenzij ze naast een kanonnier, die .enorm goed moet kunnen schieten ofwel 'verdomd ge lukkig moet zijn geweest, ooi? nog een expert aan boord hebben in het herkennen van vliegtuigen." door JOHN JOLY Colin schudde zijn hoofd. „Wat voer den ze daar toch uit vroeg hij. „Waarom ter wereld zou daar een oorlogsschip voor anker gaan liggen, tenzij ze opzettelijk op iets lagen te wacliLen „Kijk eens hier, Colin," zei ik scherp, terwijl ik zenuwachtiger was vanwege mijn eigen twijfel en angst dan om die van Colin, „in geen duizend jaar zouden ze hebben kunnen raden dat we juist over dat punt zouden komen, zelfs al hadden ze onze opdracht ge kend en zelfs als ze precies geweten hadden waar de ontmoetingsplaats was en waar we naar toe onderweg waren. Bijna alles was pas definitief beslist, nadat we Colombo verlaten hadden hoe zouden ze dat dan hebben kunnen weten „Ze kunnen een radiobericht opge vangen hebben." „Ach, onzin. En als ze ons hadden willen proberen te onderscheppen, denk je dat ze dan een kanonneerboot hadden gestuurd om achter een eiland op de loer te liggen in de hoop ons neer te schieten Nee, hoor! Dan zouden ze ons levend te pakken heb ben willen krijgen om meer van ons te weten te komen." Colin twijfelde nog. „Er kunnen nog wel meer schepen liggen te wachten," zei hij. „Nee het was zuiver toeval. Vooruit. We moeten weer op weg. We verlie zen kostbare minuten. Hoe laat is het, tussen haakjes We waren beiden nog naakt, maar de warme ochtendzon had ons al bijna opgedroogd. We grepen onze kleren en keken op ons horloge. Hot was even over zessen. We hadden het. schip nog maar anderhalf uur geleden verlaten. Het scheen volkomen- onge looflijk. „Hoe ver is het nog van hier vroeg ik. „Waar naar toe „Naar de kust natuurlijk." Colin greep mijn arm. „Mark, we gaan toch niet door „We "moeten. Wat zit er anders op? Hier blijven tot de eerstkomende tijd van ontmoeting en dan terugvliegen naar de kruiser en zeggen: Caswell werd doodgeschoten en we zijn maar teruggekomen, meneer „Maar we kunnen niet doorgaan. Je lean toch niet alleen naar het kamp! „Nee, jij gaat met me mee." „En wie let er dan op de Walrus „Niemand.V „Maar..." Ik viel hem in de rede. „Ik weet hoe je je voelt, Colin en ik voel me net zo, maar we moeten doorgaan. Het is zeer belangrijk, dat weet jc toch En elk moment is kostbaar. Het enige wat we kunnen doen is gewoon door gaan, alsof er niets gebeurd is." Er viel een lange stilte. Colin staar de op de kaart en daarna naar buiten. „Natuurlijk heb je gelijk." „Nou vooruit dan," zei ik terwijl ik mijn hand op zijn schouder legde, „laat ons voortmaken en die ouwe schuit van het strand afduwen. We kunnen beter opschieten. Die kanon neerboot kan hier in een uur zijn, als hij vlug is en weet waar we zitten, wat overigens hoogst onwaarschijnlijk is." „Ik kan het alleen wel af," zei Colin rustig. „Jij kunt beter aan boord blij ven en de motor starten." Hij gleed weer in het water en ik begon vlug m'n kleren weer aan te trekken. Terwijl ik over de boeg keek. zag ik Colin aan de romp tillen, zijn brede rug gespannen door de kracht, die hij zette. De Walrus kwam gemak kelijk los en eenmaal van het zand af, duwde de wind ons zachtjes over de baai. Colin waadde vlug terug, hees zich op de romp en klom het luik in. „We kunnen ons beter helemaal klaar maken," zei hij, terwijl hij zijn kleren pakte. „Als we aan het andere eind zijn, hebben we misschien geen tijd." Ik knikte instemmend en terwijl de Walrus zachtjes en "heel langzaam over de baai schommelde, kleedden weer aan en maakten alles in orde. Caswells rantsoenen en andere klei ne dingen verdeelden we tussen ons beiden. De zwaardere uitrusting, zoals munitie en zijn tommygun borgen we op in een kast onder dè stoel van de boordschutter. Z'n persoonlijke bezit tingen wikkelde ik in zijn zakdoek en stopte die weg boven de plank, waar het radiotoestel op stond. Maar we de den wel nog een extra patroonhouder en elk nog een handgranaat in de klei ne rugzakken, die we zouden meene men. We gingen op onze plaatsen zitten. „Geef me even de handleiding," vroeg ik, en keek vlug naar de motortempe- ratuur. Colin reikte me het boekje aan en ik sloeg de instructies op voor het starten van een warme motor. Nadat ik de handels precies zo had gezet als in het boekje stond, haalde ik diep adem en drukte op de starter. De propeller begon langzaam te draaien en tot onze grote opluch ting sloeg de motor aan en begon regelmatig te draaien. Ik gaf wat meer gas en, met de wind mee, be gonnen we naar het andere eind van de baai te taxiën. Honderd meter voor het rif draaide ik de Walrus om, zette de roeren in de juiste stand en hield de neus in de wind. „Klaar vroeg ik. „Luik dicht Hij reikte naar boven en probeerde even. „In orde." zei hij. Ik gaf vol gas en richtte de boeg op het uiterste puntje van het eiland waar we Cas well begraven hadden. Het plotselin ge lawaai van de motor, die vol gas liep was ontstellend, maar na een verontrustend lange aanloop kwam de Walrus uit het water en wc voel den ons nu meer op .ons gemak. Enkele seconden later kwamen we laag over 't rif terwijl we het eiland van Caswell rechts van ons lieten liggen; Colin keek omlaag toen we passeerden alvorens hij zien snel over zijn kaart boog. „Te sturen koers 045 graden," zei hij. Ik duwde de stuurknuppel naar voren om de Walrus dichter bij het water te krijgen en draaide vervolgens langzaam op de koers. „Hoelang nog vroeg ik. „Zesentwintig minuten." We vlogen weer recht en" laag over de zachtjes golvende zee terwijl thans de omtrekken van de Suma- traanse bergen duidelijk tegen de lucht afstaken. Van opzij kon ik zien dat Colin druk met zijn kaai t bezig was en zo nu en dan keek hij op en richtte de kijker op de bergen voor ons. Wij hadden de silhouetten van de bergen opgekregen als hulpmiddel bij onze nadering, zodat we bij aan komst niet nodeloos over land be hoefden te vliegen om naar de juiste baai te zoeken waarmee we onze aanwezigheid zouden kunnen aan kondigen. „Ik denk dat we precies op de koers zitten," zei Colin na verscheidene minuten, „maar ik'zal er pas zeker der van zijn wanneer ik een her kenningspunt zie, dichter bij de kust. Kun je die grote berg zien Nou, het lijkt er volgens het kompas op dat we goed zitten, maar het zal toch gemakkelijker zijn wanneer ik het ook nog met een ander punt kan vergelijken." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9