El! sinten bij sint in St.-Niklaas Geen compromis over Berlijn mogelijk VIJFTIEN JAAR GEËIST VOOR MOORD OP VROUW EN ZOON DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 „Weet U 'waar St.-Nicolaas is?". „Laatste deur links". Een verslaggever van een Duits weekblad had die vraag gesteld. „Buffet" stond er op de deur. Daarachter hield de sint zich op, een eenvoudige stoel in een ruimte, waar langzaam smeltend ijs rond flessen champagne op de verzorgde voorbereiding van een ont vangst duidde. „Kunt U even naar buiten komen?", vroeg de Duitser, „ik heb een busje kinderen besteld, om samen met U op de foto te gaan. Voor m'n blad. In kleuren". Dat was gisteren, zes december. Moeizaam kwam de sint om hoog. Op paarse muilen ging hij de koude in, de trappen af van het stadhuis van het Belgische St.-Niklaas, zijn enige echte re sidentie, waar men hem de dag na het feest steevast vinden kan. Op een wenk van de. Duitse re porter omstuwden de kinderen hun grote vriend, die het allemaal wel leuk, maar ook erg koud vond. Hij trok zich schielijk terug, de trappen weer op, het bordes over en de gangen door, om achter de deur met „Buffet'' te verdwijnen. Dat zinde de Duitse man niet. Hij was nog lang niet gereed en snel de de kindervriend achterna, in een soort chaotische galop ging hij door de gangen van het nieuw- gotische stadhuis van St.-Niklaas. „Hé, ik ben nog lang niet klaar!" „Ik wel. 't Is welletjes. Bovendien ben ik sinterklaas". rC"xi a> :SURG? Mrf.S;;£:a Afj ülu0i- .SilfT -nyc. i ':.-i nitil'itë'/ T-. hS&SZ'i /EfiSWÖÖ- „Quatsch", zei de Duitser. „Had je gedacht. Wacht maar eens af. Straks komen ze. Alle elf". „Dat weet ik- Er zijn er zoveel. Ónze eigen grote industrieën heb ben dit jaar vijfduizend van die pakken gemaakt en onze Hij kon de zin niet afmaken. Daar kwamen ze. Voorop burge meester W. Baas van Sint-Lau- rens en vervolgens de burgemees ters D. C. Bouwense van Sint- Maartensdijk, mr. J. I. M. Reuser van Sint-Jansteen, J. van den Bos van Sint-Annaland en L. J. de Jonge van Sint-Philipsland. En dan nog burgemeesters van niet- Zeeuwse sint-gemeenten: die van St.-Michielsgestel, van St.-Oeden- rode, St.-Geertruid, St.-Maarten en vanzelfsprekend burgemeester De Vidts van St.-Niklaas. De burgemeesters van elf „sint"- gemeenten, die hun opwachting kwamen maken bij St.-Nicolaas. In de Belgische stad, die de naam van de kindervriend draagt: St.- Niklaas. Tot voor kort was het nog voluit Sint-Nicolaas, maar de Belgische bestuurderen hebben dit veran derd. „Ge ziet het", sprak sinterklaas, met een Vlaams accent, „maak dat ge wegkomt. Hier hebt ge 'n papier waar alles opstaat". Een gestencild vel, afkomstig van het „eerste bureel van de stad Sint-Niklaas-Waas'*, met als op schrift „Mededeling voor de pers". „Zet er nog bij dat de naam van deze stad, Sint-Nicolaas, jammer genoeg verminkt is geworden en kele jaren geleden. Nu is het St.- Niklaas". „Wat staat er in?", probeerde de man van het weekblad nog. „Ik moet tot mijn schande be kennen, ik heb het zelf nog niet geheel doorgenomen. Maar 't is het program voor vandaag. Ik meen dat jullie dat een voorver slag noemen. Maar schiet nu op, want straks hebbek'ilc een toe spraak En ook die'en burge meester Baas. 't Schijnt dat dat nog al een pientere baas is". Het programma dus. Eerst de toespraak. ,,'k Heb niet veel tijd", begon de sint tot de sint-burgemeesters, ,,'t is jammer dat de oude bena ming van deze stad zo verminkt is. Sint-Nicolaas is nu nog als een verre galm in het woord waar te nemen. Nu kunnen de burgemees ters wensen uiten". Burgemeester Baas, de initiatief nemer van de bijeenkomsten van sint-burgemeesters dit was het eerste lustrum had behalve een wens een geschenk. Een even fraai als omvangrijk delftsblauw bord, dat hij de sint in een hoffe lijk gebaar offreerde. Foto's: hoven burgemeester Baas tijdens de aanbieding van het ge- schenk van de „Sint-burgemees ter" aan sinterklaas midden: de ereplaquette van de stad Sint- Niklaas, die burgemeester Baas in ontvangst mocht nemen links onder het gezelschap Sint-burge meesters op de trap van het stad huis van St.-Niklaas en rechts onder de Duitse reporter met het per autobus opgetrommelde groepje kinderen, van ivie de half zichtbare sinterklaas zich zojuist losmaakt. (Foto's P.Z.C.) WK ZVMK TOT En de wens? Wat kon het an ders zijn dan het behoud van de zelfstandigheid voor Sint- Laurens. „Gisteren, met sinter klaas, hebben wij in Sint-Laurens een brief gekregen van de minis ter van binnenlandse zaken. Daar in staat dat men Sint-Laurens bij Middelburg wil voegen, zonder enige noodzaak mag ik wel zeg gen. In ons wapen staat Sint- Laurentius boven de braadpan. Nu wil men Sint-Laurens in de braadpan doen Sint zelf was ook niet met lege handen gekomen. Een ets voor iedere sint-burgemee3ter. En de ere-plaquette van de stad St.-Ni klaas voor burgemeester Baas, die in 1952 het' initiatief nam de burgemeesters van elf sint-ge- meenten jaarlijks bijeen te laten komen. Op zes december en bij voorkeur, zoals bij dit lustrum - enkele jaren heeft men overge slagen in St.-Niklaas. Een gezelligheidsbijeenkomst dus, ditmaal met na de ontvangst op het stadhuis van St.-Niklaas een lunch, bezoek aan de St.-Nicolaas- kerk te St.-Niklaas, dia's kijken over de bloemenstoet van St.-Ni klaas en het bezichtigen van ver schillende andere objecten in deze gemeente, die, dat is Intussen wel duidelijk, St.-Niklaas heet. Een diner tot besluit; toen zat sinter klaas .weer alleen in zijn residen tie. Met in het hart een grote angst voor de kerstman. „De kerstman is een geduchte concurrent geworden", ver zuchtte hij aan het eind van de dag, „hij krijgt burger recht in- de grote steden zoals Brussel en Gent. Hij heeft daar vaste voet aan de grond gekregen. Maar deze elf kan ik zeker van zijn". BEJAARDE VERDACHTE HEEFT GEEN SPIJT Man kon moeilijkheden met debiel kind niet aan Een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam gisterochtend geëist tegen de 72-jarige gepensioneerde kappcrspa- tro'on G. A. de G. uit Amsterdam, die op 24 maart j.l. in zijn woning aan de Bonairestraat eerst zijn 73- jarige vrouw wurgde en later zijn 41- jarige debiele zoon bij thuiskomst achttien hamerslagen toebracht, en eveneens wurgde. De officier van justitie mr. W. K. baron van Dedem die van mening was dat de door de psychiaters vol ledig toerekenbaar verklaarde ver dachte de dubbele moord na kalm beraad en rustig overleg heeft uitge voerd, achtte in beide gevallen moord bewezen. Een levenslange ge vangenisstraf achtte hij gerechtvaar digd. doch de leeftijd van de man en het feit dat hij nog nooit met de strafrechter in aanraking is geweest weerhielden hem van het uitspreken van deze eis. Het familiedrama speelde zich op 24 maart j.l. in de benedenwo ning Bonairestraat 80 huis af. Dé G., die vier jaar geleden zijn kap perszaak had verkocht, werd al enige tijd door zorgen gekweld. In de eerste plaats waren er fi nanciële problemen omdat de kapperszaak slechts acht a tien duizend gulden had opgebracht, maar het ergste was volgens De G. wel dat hij zich zorgen maakte over zijn debiele zoon. „Als wij er niet meer zijn, wie moet dan voor hem zorgen" zo vroeg hij zich menigmaal af wanneer hij 's nachts op bed met open ogen lag te piekeren. Elke ochtend moest hij de debiele zoon die met loopwerk een klein loontje verdiende, aankleden, scheren en wassen. „Ik kon er niet meer tegenop" zei de verdachte, die liet blijken dat hij hierbij onvoldoen de door zijn vrouw werd gesteund. Hamsterwoede Mijn vrouw vierde ons 45-jarig hu welijksfeest nog op grootse wijze, ze kocht een televisietoestel, ze ham sterde alle kasten vol en stelde nog andere eisen", zo beklaagde De G. zich. Hij zei dat het zijn bedoeling was geweest zijn vrouw en zijn zoon in hun slaap te wurgen en dan zelf moord te plegen door het openen van de gaskraan. Op 24 maart werd De G. op nieuw door zijn vrouw geprikkeld, toen zij hem vertelde dat ze wat chocolade voor de kleinkinderen zou gaan kopen die met Pasen op bezoek zouden komen. „Ik ver bood het haar, omdat de kasten nog vol met chocolade lagen, want dat hamsteren was een ziekte van haar en ze wist niet zuinig te leven" zei De G. die zijn vrouw opeens naar de keel had gegrepen toen zij te kennen had gegeven toch te zullen gaan. „Het heeft maar heel kort ge duurd" verklaarde De G., die daaraan toevoegde dat als zijn vrouw naar hem geluisterd had deze explosie wellicht niet was gekomen. Volgens plan „Mijn plan was dat we alle drie dood moesten" zei Dc G., zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Om streeks zes uur kwam zijn zoon thuis. In de keuken greep zijn vader hem opeens van opzij naar de keel, doch deze ./urgpoging mislukte om dat de knaap zich verweerde. Vader en zoon rolden op de grond, kwamen in de gang terecht, waar De G. een daar toevallig liggende hamer greep en zijn zoon in het wilde weg op he thoofd sloeg. Toen het verzet van de jongen was gebroken wurgde hij hem. Ter volvoering van zijn plan ging de man toen naar de keuken waar hij de gaskraan van het for nuis openzette. Kort daarop arriveerde de politie die door de buren was gealarmeerd toen zij iets van de vechtpartij hadden ge hoord. „Tot mijn spijt heb ik het bewustzijn niet verloren", verklaarde De G. In de rapporten wordt De G. ge schetst als een harde werker, een ge sloten en zorgzame figuur met pri mitieve reacties die zijn gezinspro blemen niet aankon. Over zijn hande len in koele bloede toont hij geen be rouw, maar hij heeft er wel verdriet over. De rechtbank zal op 20 december uitspraak doen. Tweede Kamer Nieuw-Guineadebat waarschijnlijk pas in januari (Van onze parlementaire redacteur.) Het laat zich aanzien dat een Tweede-Kamerdebat over de kwestie Nieuw-Guinea niet ge houden zal kunnen worden voor de eerste week van januari. De voorzitter van de Kamer deelde in de gisteren gehouden vergadering mee, dat de Kamer waarschijnlijk aanstaande zaterdag een uitvoerige brief van de regering over de kwes tie Nieuw-Guinea zal ontvangen. Het is de bedoeling dat deze brief de grondslag zal vormen voor een Kamerdebat. Aangezien de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, echter 't buitenlands vertoeft, zal deze brief niet voor Kerstmis kun nen worden besproken. De voorzitter meende dat het Nieuw- Guinea debat het best aan de orde kan komen tegelijkertijd met de be groting van buitenlandse zaken, waarover de Kamer op 2 en 3 fe bruari zal spreken. Mr. Burger zei te begrijpen dat eerst de brief moet worden afgewacht. Hij vorid het echter wel jammer dat hei: debat nog zo lang moet worden uit gesteld en hij deed daarom de sug gestie om het Nieuw-Guinea debat te houden op 21 december a.s. als de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns in Nederland zal zijn te ruggekeerd. Het is echter dubieus of dan het de bat kan doorgaan omdat de voorzit ter geen zekerheid had dat de mi nister dan beschikbaar is om in de Tweede Kamer te verschijnen. Verzoekschrift Van der Putten bij Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Mr. N. J. Geleijnse, raadsman van cle ontslagen technisch hoofdambtenaar van defensie F. H. van der Putten heeft de Tweede Kamer schriftelijk verzocht te bevorderen dat het ont slag van zijn cliënt wordt inge trokken. Dit verzoekschrift, .zo deelde de voorzitter van de Tweede Kamer in de vergadering van gisteren mee, zal in handen gesteld worden van de desbetreffende kamercommissie. 0 De Duitse bondsdag beeft de Duitse leden voor het Europese parlement en de raadgevende vergadering van de raad van Europa aangewezen. In het Europese parlement komen achttien Duitse chris ten-democraten, veertien sociaal-demo craten en vier liberalen. WILLY BRANDT IN BONDSDAG: Voor „scheiding" moet grondwet worden herzien De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft woensdag heftig geprotesteerd tegen iedere poging om de politieke banden tussen Ber lijn en de Bondsrepubliek te verbre ken, zo is in Bonn bericht. Brandt bracht dit standpunt naar voren tij dens een redevoering in het parle ment. Volgens de geruchten die ge durende de laatste paar dagen in Bonn de ronde deden, zonden de V.S. van plan zijn een formele scheiding tussen West-Berlijn en de bondsre publiek voor te stellen. Volgens deze geruchten zou het plan over deze scheiding bij de onderhandelingen over de toekomst van Berlijn ter con ferentietafel komen. „De betrekkingen tussen Berlijn en de Bondsrepubliek", zo verklaarde Brandt, „zijn vastgelegd door de po litieke wil van de vrije Duitsers, zo als staat geschreven in de grondwet ten van de Bondsrepubliek en van Berlijn. Dit beginsel kan slechts wor den gewijzigd door een amendement op de grondwet. Een voorstel over een dergelijk amendement zal in het parlement geen meerderheid verkrij gen". Brandt legde zijn Verklaring af in zijn hoedanigheid van socialistische oppositieleider. Bondskanselier Aden auer, die onlangs griep heeft gehad, was aanwezig in de Bondsdag. De Westberlijnse burgemeester waar schuwde dat men niet moest pogen door middel van een ongunstig com promis een vermindering van de spanning te bereiken. Op nieuwe leest Brandt verklaarde voorts dat de po gingen van de regering-Adenauer om een hereniging van Duitsland te be werkstelligen tot niets hadden geleid. „Het is duidelijk dat de hereniging slechts kan worden bereikt indien men afstand doet van de vrijheid", zo zei hij. Hij voegde hieraan echter toe dat men de westelijke bondgeno ten niet in de schoenen moest schui ven dat zij voor de mislukking ver antwoordelijk waren. Tenslotte be treurde hij, dat de regering niet had gepoogd de betrekkingen met de vol keren in Oost-Europa op een nieuwe leest te "schoeien. De voormalige minister van bui tenlandse zaken, Heinrich von Brentano, die thans aan het hoofd staat van de christen-democrati sche fractie in het parlement, ver klaarde dat ook hij het zou toe juichen indien meer vriend schappelijke betrekkingen met de landen van Oost-Europa zouden tot stand komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7