Land- en tuinbouw en radioactiviteit Bevolkingsexplosie nog meest verwaarloosde wereldprobleem B.B.-commandant met wapenarsenaal beboet Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 DE ASSEMBLEE IN NEW DELHI tie de ruimte in 12 miljoen gulden per persoon en voorts moet er wel een hanteerbare methode van gezinsbeperking A-oor onderweg zijn, daar het 350 jaar duurt, eer men de naastbijzijnde geschikte ster bereikt Lichtpunt Geen redelijke godsdienst heeft bezwaar tegen gezinsregeling (Door ds. G. P. Klijn) De huidige toeneming van de wereldbevolking is zonder voorbeeld in de geschiedenis der mensheid. Tegelijk wordt geen van de grote, sociale problemen zo veronachtzaamd of angstvallig ontweken als juist dit. Met deze stelling hief dr. Richard M. Fagley, directeur van de commissie voor internationale zaken van de Wereldraad van Ker ken, een waarschuwende vinger op, toen hij dezer dagen in de ver gadering der kerken te New Delhi de verontrustende gevolgen van de massale groei der wereldbevolking onthulde. De cijfers, die dr. Fagley, de erkende autoriteit op dit gebied, de kerken voorhield, spreken inder daad een taal, waaraan de christelijke verantwoordelijkheid der kerken niet langer kan voorbij gaan. Ten tijde van Jezus' omwande ling op aarde was de wereld bevolkt door 250 miljoen men sen. Dit aantal groeide langzaam tot het 1700 jaar later driemaal zo groot was geworden. Van 1760 tot 1890, dus in 130 jaar tijds, verdubbelde 't. tengevolge van de industriële revolutie, tot 1500 mil joen. Daarna, in slechts 70 jaar, 'verdubbelde het opnieuw tot 3000 miljoen in 1960. En over 30 jaar, in 1990, zal het nog eens verdub beld zijn tot 6000 miljoen mensen, zoals betrouwbare, wetenschap pelijke gegevens aanduiden. Lag de bevolkingsuitbreiding in de vorige eeuw nog in het westen, nu doet zich de grootste toene ming voor in de werelddelen die het minst zijn voorbereid op een snelle bevolkingsgroei. In 35 jaar zijn in Azië, Afrika cn Latijns Amerika 800 miljoen mensen ge boren, vier-vijfde van de totale toeneming der wereldbevolking in dat tijdsbestek. Als hier geen op lossing wordt gevonden, bete kent dit waarschijnlijk een cata strofe voor deze landen in snelle sociale ontwikkeling, cn daarmee voor de hele wereld. Zorg uit zegen H.et tragische in deze ontwik keling is, dat deze te ver wachten catastrofe zijn oor sprong heeft in wat men ronduit een zegen mag noemen, de zegen van de verbeterde gezondheids toestand van hele volken. De over winning van ziekten als bijvoor beeld malaria, die voorheen zo veel doodgeboren kinderen ver oorzaakte, heeft het sterftecijfer belangrijk omlaaggedrukt. Wij moeten God dankbaar zijn voor deze successen der medische wetenschap, die zoveel leed heeft mogen verminderen, zei dr. Fag ley. Maar de fout ligt daarin, dat deze verbeterde gezondheidszorg niet werd begeleid door een ont wikkelingsprogram voor landbouw en industrie in deze landen en niet door een brede volksopvoeding en voorlichting inzake doeltreffende gezinsregeling. zoals bijvoorbeeld de Scandinavi sche naties doen ten aanzien van India en Pakistan. Als ik nu dr. Fagley's rede in een taxi naar huis rijd door de over volle. straten van deze miljoenen stad, branden op de drukste pun ten de lichtreclames van het de partement van volksgezondheid met de slagzinnen: regel uw gezin zelf. („Child by choice, not by chance" (een kind door keuze, niet door toeval). Dr. Fagley sprak wel midden iu het hart van de situatie. Een lichtpunt ziet dr. Fagley in het feit dat in wezen geen der grote godsdiensten een principieel bezwaar heeft tegen redelijke gezinsrogeling. Geen tak der christenheid eist onbegrensde voortplanting. Alle erkennen in principe, zij 't ook niet altijd in de praktijk, dat economische en sociale druk op de gezinnen een begrenzing van de goddelijke gave van het ouderschap rechtvaardi gen. Voor de praktijk is echter aller eerst een degelijk onderzoek ge wenst om eenvoudiger, aanvaard bare en vooral goedkopere midde len voor de gezinsregeling tc vin den. Daarbij kunnen landen, die op dit gebied ervaring hebben an dere helpen, zo die dit wensen, Voorlopig nog geen vijfdaagse schoolweek De minister van O. K. cn W. zegt in de memorie van antwoord op de be groting 1962, dat voorshands zeker niet tot invoering van de vijfdaagse schoolweek moet worden overgegaan. De vraag naar de wenselijkheid er van kan op liet ogenblik nog niet po sitief worden beautwoord. Men onderzoekt de mogelijkheden van verschillende uitgangspunten uit, namelijk van die van de ontwikkeling van het kind, de wensep en mogelijk heden van de ouders, het gezinsmi lieu, mogelijkheden van het „derde milieu", de volksgezondheid en het onderwijs, zowel psychologisch als pedagogisch en didactisch. De minister wil alleen overgaan tot het invoeren van een vijfdaagse schoolweek, indien de consequenties van genoemde mogelijkheden uit be zien, aanvaardbaar zijn. Aan de rijks scholen is meegedeeld, dat de be staande toestand voorlopig moet wor den gehandhaafd. Een vijfdaagse schoolweek voor gemeentelijk en bij zonder onderwijs zal de minister niet kunnen verhinderen. Enige uitweg Het woord „gezinsregeling" klinkt reeds vriendelijker dan de ook in Nederlandse, kerke lijke kringen vaak (theoretisch) afgewezen term: geboortebeper king. Maar dr. Fagley liet er geen en kele twijfel over bestaan, dat „fa mily planning" daarop toch wel degelijk moet neerkomen, willen wij heilloze ontwikkelingen ont gaan. Daarbij wees hij allerlei to- veroplossingen van de hand, die alleen maar ten doel hebben te ontsnappen aan de radicale nood zaak om drastisch in de stijgende curve der geboorten in te grijpen. Een voorstel bijvoorbeeld van de Amerikaan Colin Clark, die zegt: als alle grond in de wereld zo in tensief en kundig werd bebouwd als dat in Holland geschiedt, zou de aarde tienmaal meer mensen clan nu kunnen voeden. Onze Nederlandse landbouwdes kundige, prof. Egbert de Vries, die hier ook zulk "een belangrijke rol speelt in referaten en discus sies, heeft die illusie al ontze nuwd. De voedselproduktie van Neder land zou snel teruglopen als wij eens met een tropisch klimaat moesten ruilen. Bovendien is het geen kwestie van eten alleen. Vol gens de huidige verwachtingen hebben de aardebewoners over 600 jaar elk één vierkante meter ruimte ter beschikking. Daarvoor biedt dus ook emigratie geen op lossing. Zelfs niet naar andere planeten, zoals dr. Fagley uitleg de. Ten eerste kost een emigra- Premielening R'dam 1957 Gistermorgen heeft de openbare uit loting plaats gehad van 120 obliga ties van de 2V2 proccnts preniiele- ning 1957 van de gemeente Rotter dam, groot 20 miljoen gulden. Uitgeloot werden 12 series, elk van 10 obligaties, die per 15 januari a.s. aflosbaar worden gesteld met f 125 (uitgezonderd de premie-obligaties) t.w. de series: 1123, 2308, 5386. 5763. 7784, 9639. 10.023, 13.107. 14.342. 16.002, 16.393 en 19.051. De premie van honderdduizend gul den viel op serie 13.107 nr- 10- Tien duizend gulden wordt uitgekeerd aan de bezitter van de obligatie serie 5763 nr 7. en vijfduizend gulden op serie 16.002 nr. 10. De andere pre mies vielen aldus: f 2500 (2): serie 1123-8 en serie 16.393-8; f 1000 (5): serie 2308-7, serie 5763-10, serie 7784 de nummers 4 en 7, en serie 10.023-10: f 500 (5).: serie 1123-7. serie 5386-10, serie 5763-8, serie 9639-6 en serie 19.051-1. Overtreding vuurwapenwet Verzameling had particulier karakter (Van onze correspondent) Voor het kantongerecht tc Enschede is gisteren het hoofd van het district Oldenzaal van de dienst Bescherming Burgerbevolking, de heer J. W. D. M. te Losser veroordeeld tot een geldboete van f 750,of 75 dagen hechtenis. M. stond terecht omdat hg de vuurwapenwet tot 25 maal toe had overtreden. In een magazijn van de B.B. aan de Braakstraat tc Losser had M. name lijk vier karabijnen, twaalf geweren en zes pistool-mitrailleurs alsmede een partij patronen voor karabijn, geweer en pistool-mitrailleur opge slagen. In zijn woning te Losser bewaarde hij voorts een pistool en een partij munitie. De officier van justitie van het arrondissement Almelo, mr. W. L. de Walle, had duizend gulden of honderd dagen geëist na een zeer uitvoerig requisitoir, waarin hij met grote nadruk betoogde, dat het hier een privê-aangelegenheid betrof. Mr. De Wa.lle wenste iedere twijfel v/eg te nemen aangaande het niet- militaire karakter van de B.B. en gaf daarop volledige opening van zaken. Niet met lege handen De niet verschenen M. was na in juni 1945 uit krijgsgevangen schap te zijn teruggekeerd, toe gevoegd aan de gewestelijk com mandant van de binnenlandse strijdkrachten voor Noord-Hol land. In die periode begon hij met het aanleggen van een wapen arsenaal. Later kwam bij hem de gedachte op. niet alleen wapenen maar ook munitie te gaan verza melen. M. wilde namelijk niet bij een volgend gewapend conflict met lege handen komen te staan, zoals hem in mei 1940 als com mandant van een batterij lucht doelgeschut te Egmond was over komen. De officier achtte deze reactie psy chologisch gezien begrijpelijk. Kwa lijker" echter achtte hij het dat M. toen hij in 1955 tot kringhoofd van de B.B. te Losser werd benoemd zijn streven bij een eventueel falen der strijdkrachten onverwijld particulier te kunnen optreden bleef handhaven. GROOTSTE MILITAIRE SOWJET-BEGROTING De Sowjel-Unic heeft gisteren zijn grootste militaire begroting in vre destijd bekendgemaakt, als antwoord op de „agressiviteit" van de Noord- atlantisehe verdragsorganisatie. De Russische minister van financiën, Wassily Garboezow, die de zitting toesprak, zei dat het land in 1962 13,4: miljard nvvs. roebel zou uitgeven voor militaire doeleinden, In de be groting van 1961 waren hiervoor 9.255.450.000 nwe. roebel uitgetrok ken. 25 boetes De officier eiste, rekening houdende met de aard van de geïmpnteerde feiten 25 geldboetes van f40,bij niet-betaling te vervangen voor 25 maal vier dagen hechtenis. De raads man mr. J. M. J. Baak uit Enschede had lof voor het uitvoerige requisi toir en drong in een kort pleidooi op een lagere geldboete aan. Borsumij-Wehry moet weer dividend passeren Het Is wel zeker, dat de Borsumij- Wehry over 1961 het dividend zal moeten passeren. Dit is gisteren in de jaarvergadering van deze vennoot schap medegedeeld door de voorzitter van de raad van advies, jhr. J. A. G. Sandberg. Over de eerste drie kwartalen zijn de voorlopige, maar nog niet in gecon solideerde vorm verwerkte resultaten bekend en hieruit blijkt, dat de vesti gingen in Amerika en Australië dit jaar met verlies zullen moeten afslui ten, hetgeen overigens in overeen stemming is met de verwachting, die in het .jaarverslag over 1960 werd uit gesproken. Een andere factor, die dit jaar ongunstige invloed op de resulta ten heeft, is de revaluatie van de gul den. Deze maatregel had zeer ernstige gevolgen voor de Borsumij-Wehry. Bij de Zwolse hoeften zuidoosten van Uric is het köO ton metende mo torschip Mareaop de basaltblok ken van de dijk van de Noordoostpol der gelopen en lek geslagen. Spoedig daarna maakte het vaartuig zware slagzij. Het schip was op weg naar Urk om bieten te laden. Het was uit de koers geraakt'door de storm achtige wind, de zware regen en de duisternis. Foto: De „Marea'' in haar benarde positie. f 25 boete voor chauffeur Bus met veertig passagiers in hayen Etten-Leur De officier van justitie mr. G. J. Temmink uit Breda, heeft gister morgen voor het kantongerecht te Zevenbergen 25,-boete geëist subsidiair vijf dagen hechtenis tegen de buschauffeur G. K. uit Fijuaard. Dé chauffeur was woensdag 27 sep tember met zijn bus, waarin 40 pas sagiers plaats hadden genoemen, in de haven van Etten-Leur gereden, toen hij een andere bus moest passe ren, Bij dit ongeluk kwam niemand om het leven. Er werden slechts en kelen licht gewond. Leraren hebben geen onevenredig zware taak Het is de minister van O. K. en W. niet gebleken, dat de taak van lera ren met volledige betrekking bij liet V.H.M.O., het kweekschoolonderwijs en het middelbaar nijverheidsonder wijs onevenredig zwaar zou zijn. Evenmin zou die taak aanwijsbaar zwaarder zijn, dan de taken van ver gelijkbare overheidsdienaren, - aldus lezen wij in de memorie van ant woord op de begroting 1962. In de recente besprekingen over de leraarssalarissen is over de zwaarte van de taken van leraren in een vol ledige betrekking, afgezien van over uren of extra-uren, niet gerept. Interim-dividend van Hoogovens zes pet. De directie van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. in IJmulden deelt mede dat met goedkeuring van de raad van commissarissen is besloten over 1961 een onveranderd interimdividend van zes procent uit te keren. (Het totale dividend over 1960 beliep 20 pet.). Bouwactiviteit in 1961 Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in de eerste negen maanden van 1961 aan woningen en andere gebouwen (zon der normaal onderhoud en werken van minder dan f 2.000) voor een bedrag van f 2.104' min. geproduceerd. Dit is 80 min. of 4% meer dan in dezelf de periode van I960. In de woningbouw bedroeg de pro- duktie 1.091 min. (stijging 69 min. of 7%). Regering geeft richtlijnen STATENDAM I Maatregelen bij waarschuwing voor neerslag De Nederlandse boeren en tuin ders zullen binnenkort worden voorzien van richtlijnen, hoe zij met vee, gewas en de voor afle vering bestemde voedingsmid delen dienen te handelen en hoe zij de bedrijfsvoering kunnen inrichten ingeval van het optre den van radioactieve neerslag tengevolge van kernontploffin gen. Het ministerie van landbouw en visserij deelt mee, dat aan alle land en tuinbouwbedrijven jn ons land een kaart met beknopte richtlijnen voor voorzorgs- en beschermings maatregelen tegen radio-actieve be smetting zal worden gezonden. Boeren en tuinders ontvangen tege lijkertijd een door het ministerie uit gegeven brochure „radio-actieve neerslag en landbouw", waarin deze richtlijnen en de aanbevolen maatre gelen nader zijn verklaard en toege licht. Bij waarschuwing voor nade rende radioactieve neerslag, bij alarm voor onmiddellijk gevaar en in de periode na het optreden van deze neerslag zullen op de bedrijven van land- en tuinbouw voorzorgs- en be schermingsmaatregelen moeten wor den genomen, die in normale om standigheden kunnen worden voor bereid. Maatregelen In de richtlijnen wordt aanbevo len, bij waarschuwing voor nade rend radio-actieve neerslag er is dan ten hoogste nog een uur tijd voor de noodzakelijkste maatregelen het niet-inwonen- de personeel dadelijk naar 'huis te sturen en al het vee. doch in de eerste plaats het melkvee, in stallen en hokken te drijven. Voedsel- en watervoorraden in silo's, kuilen en putten moeten met aarde, zeildoek of plastic worden afgedekt. Huis, stallen, hokken, schuren en glascultures moeten zo stofvrij mo gelijk worden afgesloten, gecontro leerd moet worden of de schuilplaats in huis of stal is voorzien van al het nodige voor een verblijf van ten minste twee dagen tot een week. Als er nog tijd over is dienen de werk tuigen in de schuur of stal gebracht of stofvrij afgedekt te worden. Bij alarm Bij alarm voor onmiddellijk ge vaar van radioactieve neerslag moet de boer of tuinder met zijn buiten werkend personeel onmid dellijk naar binnen gaan. Vee en voedsel dat dan nog buiten is, mag niet meer naar binnen wor den gebracht. Als, na de radio-actieve neerslag, toestemming is gegeven om een bc- naalde tijd buitenshuis te zijn, moe ten buitenshuis oliekleding en rub berlaarzen en -handschoenen worden gedragen. Ook haren, mond, neus, ogen en oren moeten worden be schermd. Vee dat tijdens de radio actieve neerslag buiten is geweest, mag pas binnen worden gebracht nadat het door afwassen of afspoe len met stromend water is ontsmet. Controle Besmet voedsel of veevoeder mogen niet zonder voorafgaande controle worden gebruikt of verhandeld; ernstig besmet vee mag alleen na overleg met de veearts worden ge slacht. Alleen voedsel en water dat niet aan radioactieve besmetting heeft blootgestaan mag voor mens en dier worden gebruikt. De inhoud van onbeschadigde en goed gesloten blikken, flessen, papieren zakken, kisten en vaten kan, als men voor het openen de verpakking afwast, worden gebruikt. Aanbevolen wordt, gedurende de periode van radioactieve neerslag iemand bij het vee te laten blijven in een daartoe in de stal in te rich ten schuilgelegenheid. Men dient het melkvee in deze periode zo weinig mogelijk water en krachtvoer te ge ven om de melkproduktie te beper ken, dit ter voorkoming van het on gemak van te volle uiers. Radioactief besmette produkten mo gen nooit worden verbrand: versprei ding van de as zou het besmettings gevaar nog vergroten. Als instanties die advies kunnen ge ven over de te nemen bedrijfsmaat- regelen worden de plaatselijke bu reauhouders en de land- en tuin- bouwvoorlichtingsdienst genoemd. CALTEX ItOTTtROAM ISO n STRAAT MACCLHAEN 4 te C I OEOROK FRIBI V. VAN NICK 4 t. S KATELYSIA 5 800 mijl a i n. WITMARSUM S Geen nieuw licht in moordzaak-Colombo Hoofdinspecteur T. C. J. Sanders van de Amsterdamse centrale recher- cch en een hoofdagent van de Am- stelvecnsc politie zijn gistermiddag om twee uur per vliegtuig van Schip hol naar Parys vertrokken. Zij zullen daar de in de Santé-gevan- genis opgesloten Italiaan Sergio Squazzardi horen over de plaats waar hij het lijk van Colombo in het Amsterdamse bos zou hebben ver borgen. De eerder door Squazzardi aan de kapitein van de carabinieri uit Milaan versterkte gegevens zijn onvoldoende voor een onderzoek in het Amsterdamse bos. De Amstel- veensc politieman js meegegaan om dat hij het bos „op zijn duimpje kent". W. FEIKEMA, arts, is zaterdag 9 december AFWEZIG Heden overleed plotse ling door een noodlot tig ongeval onze innig geliefde man en vader, behuwd- en grootvader J. v. KOEVERINGE in de ouderdom van 47 jaar. S. G. v. Koeveringe- de Bel Janny v. Koeveringe L. J. J. Baaij- van Koeveringe H. Baaij Lidia De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 9 december te 12 uur. Op woensdag 6 decem ber overleed na een langdurig lijden onze beste schoonzuster en tante HENDRIKA MARIA VAN POORTVLIET, echtgenote van J. M. Krijger, op de leeftijd van 62 jaar. Wolphaartsdijk: M. C. J. Overbeeke- Krijger J. Overbeeke Wissenkerke: C. P. Boni-Krijger G. M. F. Bom J. ,1. .1. Bom Heden ging van ons heen onze lieve zorg zame vader, behuwd-, groot- en overgroot vader GILLIS DE BRUIJNE, weduwnaar van Susanna Daniëlse, in' de ouderdom van 85 jaar. J. Jonk-de .Bruijne Uit aller naam, Laren, 6 dec. 1961, Fr. Langeveldlaan 27. De teraardebestelling zal plaatsvinden te Vlissingen op zaterdag 9 december a.s. om 12.30 uur vanaf Sotte- gemstraat 30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6