Tabaksmokkelaars lopen in val Peter Sohl vangt in Kameroen apen voor ruimtevaart Hebt U iets aan te geven? (IV) Lichtsignalen, snelle boten en ,,geen beweging ot we schieten' op het Bodenmeer Anti-smokkelorganisatie heeft overal haar mensen „ENGELTJES" OVERSCHRIJDEN ILLEGAAL DE GRENS DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 HET GROTE LIJNTOESTEL voor Johan nesburg stond op het punt te vertrekken van London Airport, met alle bagage en pas sagiers aan boord, op één belangrijk perso nage na. Ik keek naar hem toen hij over het platform liep met een hoge beambte van de luchtvaartmaatschappij en vroeg me af hoe het hem op zijn nieuwe post zou vergaan. De eerste keer dat wij elkaar ontmoet had den, was tijdens een patrijzenjacht in Kent: in die tijd was hij hoofdcommissaris van po litie in Glasgow en genoot hij grote bekend heid door het oprollen van gangsterbenden. De keer daarop droeg hij het uniform van hoofdcommissaris van politie van Kent. Eerst tienn jaar later had onze volgende ont moeting plaats. Toen was hij hoofd van M.I. 5, de Britse spionnenopsporingsdienst. Nu vertrok sir Percy Sillitoe naar Zuid-Afrika om een heel ander soort bende te lijf te gaan, die volkomen verschilde van die, welke liïj op Clydeside had opgerold. Nadat hij zich uit M.I. 5 had teruggetrokken, was hij door de Beers gekozen om de leiding op zich te nemen van de I.D.S.O. de Inter nationale Veiligheidsorganisatie voor Diamanten. Zijn opdracht: een einde te ma ken aan het stelen en smokkelen van diamanten, wat de Diamant Corporatie zo'n 100 miljoen gul den per jaar kostte. Een paar minuten later stapte ik op een ander vliegtuig, naar Am sterdam, en ik vroeg me af hoe de man, die zich daar met de dia manthandel bezighield, Sir Per cy's benoeming zou bezien. De I.D.S.O. maakt deel uit van de internationale anti-smokkelor ganisatie die de hele vrije wereld omspant. Zij is samengesteld uit vele verschillende eenheden het Britse bureau voor invoer rechten en accijnzen, waarvan het hoofdkwartier neerkijkt op de Tower en de Theems in Londen, is er een van. Er zijn overeen komstige organisaties in de Ver enigde Staten en Canada, die worden bijgestaan door de afde ling verdovende middelen van het Federal Bureau of Investigation en de Royal Canadian Police. In Tanger woont een gepensio neerde Britse douanebeambte die een aantal verbazingwekkend gedetailleerde dossiers bewaart in de grote brandkast van zijn huis. In Hongkong Op het hoofdbureau van politie in Hongkong zitten drie mannen de rapporten van geheime agen ten in het smokkelparadijs van het oosten, Macao, te decoderen en te lezen. In Spanje woont een man van middelbare leeftijd, een regelma tig bezoeker van een welbekende nachtclub in Barcelona, die een ongelofelijke kennis heeft van de gezichten en gewoontes van geld- smokkelaars. En dan is er nog een ex-lid van het bureau van Canaris, die werkt in een opvangcentrum voor vluch telingen uit Oost-Duitsland en die opmerkelijk veel afweet van de geheime agenten van de commu nistische volkspolitic. (tie naast elkaar luyen in de lichtbundel. Interpol en het Permanente Cen trale Opiumbureau in Genève zijn twee andere beduidende bronnen van inlichtingen, zonder welke de strijd tegen de smokkelhandel niet opgenomen zou kunnen wor den. Geheime methodes Het Is moeilijk te schreven over de mannen en vrouwen, die deze strijd voeren. Hun methodes en bewegingen zijn, noodzakelijker wijze, geheim. Hun geliefkoosd antwoord op vragen luidt: „geen commentaar". Hun successen worden niet alleen geboekstaafd in veroordelingen voor rechtbanken. Vaak schrijven zij het woord „gesloten" op een dossier om aan te geven dat een smokkelaar vond dat men te hard van stapel liep en zich uit de za ken heeft teruggetrokken. Niet lang geleden kreeg ik echter toestemming een geslaagde ope ratie van drie landen tegen tabaksmokkelaars mee te maken. De Italiaanse politie werd getipt over de aankomst in Genua van een grote zending Amerikaanse sigaretten uit Tanger. De hande laars hadden déar en op dat ogen blik een flinke winst kunnen ma ken. Maar toen het spoor van de nog steeds niet verkochte sigaret ten naar Milaan leidde, werd het duidelijk dat zij niet bestemd wa ren voor de Italiaanse markt. „Het Bodenpad" Toen ze op een vrachtauto met een nummerplaat uit Bolzano werden geladen, werden de Zwit serse en de Duitse autoriteiten gewaarschuwd. Het leek duidelijk dat ze bestemd waren voor „het Bodenpad". Het Bodemneer heeft een bijzon dere aantrekkingskracht op smokkelaars. Drie landen Oos tenrijk, Duitsland en Zwitserland grenzen eraan, en er is een regelmatig verkeer van passa- giersboten tussen die landen. Motorboten kunnen 's nachts uit varen van één van de honderden kleine landingssteigers in de dor pen, een pak sigaretten ophalen en naar huis terugkeren, het is slechts een kwestie van een paar minuten. De smokkelaars aan de Zwitserse kant van het meer bedienen zich in hun snelle motorboten niet lan ger van lichtsignalen. Te vaals kregen ze als antwoord daarop een salvo van een patrouilleboot van de douane. Nieuwe techniek Nu gebruiken ze kortegolf-radio's die, als ze hun motor afzetten, een kort signaal geven, dat wordt opgevangen door het vaartuig dat hen van de andere kant tege moet komt. Deze techniek is over genomen van smokkelaars aan de Italiaanse kusten maar dë dou ane vindt ook hierop een ant woord. Wij zaten in een vaartuig van de- Duitse douane, een paar mijl bui ten Lindau. De motoren draaiden zachtjes. Eén man keek in de cabine naar het radarscherm, een ander luis terde door een koptelefoon naar het radioverkeer. Een vlekje be gon over het scherm te bewegen. ..Een passagiersboot" legt de kij ker uit. Toen verscheen een an der, snel bewegend vlekje. De radaroperateur sprak in een microfoon en bijna onmiddellijk kwamen de motoren tot leven. Een paar seconden later begon zijn metgezel een reeks cijfers op een blocnote te schrijven. „De ontvanger" Mpn metgezel wees op een ander vlekje op het scherm, dat uit tegenovergestelde richting nader de. „Dat zal de ontvanger wel zijn" zei hij. „Maar daar ben je nooit zeker \'an.' Het kan ook best een visser zijn". Toen de twee vlekjes samensmolten werden de motoren van onze boot weer af gezet. Wij gingen aan dek en ik zag twee man bij een krachtig zoek licht staan. Twee anderen beman den een zwaar machinegeweer. Plotseling kraakte de stem van de telegrafist door de luidspreker op de brug. Hij had het radïosein van de smokkelaar opgevangen. Het schip scheen over het water te scheren, toen de motoren weer op volle toeren begonnen te draai en en de luidspreker kraakte op nieuw. „.Negenhonderd meter, punt zes" zei de radaroperateur. „Beweeg je niet" In wat me een paar seconden toescheen, flitste het zoeklicht aan en dreunde een stem door de scheepshoorn over het gladde wa ter. „Douane. Beweeg je niet of we schieten". Het witte zoeklicht ving een snel le motorboot en een klein vissers vaartuig, die naast elkaar lagen in z'n lichtbundel. Een aantal grote pakken lag op het dek van de grootste boot. Nog geen half uur later zaten de beman ningen in cellen van het Lindause politiebureau. Maar niet alle anti-smokkelaeties zijn zo eenvoudig. Over de hele wereld hebben douanehoofdkwar tieren lijsten van hun beambten die stierven tijdens de uitoefening van hun functie... Het „Taku"-verhaal Een paar jaar geleden dacht een kleine smokkelaarsbende dat het rustige water van Poole Harbour in Dorset niet in de belangstel ling van de Britse „Uniformed Waterguard Service" de eerste verdedigingslinie tegen smokkel stond. Zij' kochten uit een legerdump een landingsvaartuig, herdoopten het ..Taku" en werden smokkelaars. Hun eerste drie tochten slaagden; de vierde werd de laatste. Want toen de mebanning van de Taku op haar nachtelijke rendez- vousplaats buiten Poole Harbour aankwam om kisten rum af te leveren aan de wachtende vracht autochauffeurs, keek een pa trouille van de Waterguard toe.... Een poosje later konden een paar nog steeds verbaasde smokke laars maar niet begrijpen, hoe de douane hun activiteiten in de ga ten had gekregen. Afdruk in de modder Ik kan het antwoord nu onthul len. Een agent van de Waterguard, die te voet patrouilleerde, zag een paar vreemde afdrukken in de modder. Hij wist, dat ze niet konden zijn veroorzaakt door de kiel van een gewoon vaartuig; zijn belangstelling was gewekt. Ongeveer te zelfder tijd ving een douanebeambte, toen hij een rou tine-onderzoek instelde in cafés en hotels, een paar zinnen van een gesprek op aan een bar. Eén regel interesseerde hem. „Als je van rum houdt, moet je naar de gaan. Daar hebben ze heerlijk spul, net die van de ma rine." De douanebeambte ging naar de en stelde tot zijn voldoe ning vast dat op de rum, die daar werd geschonken geen invoer rechten waren betaald. Nadat bepaalde noodzakelijke stappen waren ondernomen, werd de hinderlaag opgezet en maakte de „Taku" zijn laatste reis als smokkelschip. Drang naar avontuur voerde hem naar zwarte werelddeel (Van onze correspondent). Een jonge, tanige man, donker ge bruind, het donkere haar heel kort ge knipt, komt ons lachend tegemoet: Peter Sohl, de dierenvanger in de „bush" van Kameroen. „Dat is leuk", zegt hij, „zomaar een bezoeker uit good old Germany". Hij sluit het kner sende hek, de enige doorgang in de omrastering rond zijn huis, die de jungle buiten moet houden. We waren eerlijk gezegd een beetje nieuwsgierig. Sohl, had men ons in Jaunde verteld, begraaft zich soms wekenlang in zijn wildernis. Dan hoort men een tijdlang niets van hem, tot hij op een goede dag weer op duikt en van de dieren vertelt, waar mee hij zijn privé-dierentuin heeft gevuld. En dit dierenpark, zo verze kerde men ons in Jaunde, is ook voor oude „Afrikanen" een bezienswaar digheid en herbergt praktisch alles, wat de tropische Afrikaanse zoölogie te bieden heeft. Beeldhouwer Een oude woudloper dus, een baardige reus, die zich in de jungle heeft te ruggetrokken als een wereldvreemde zonderling? Niets van dit alles. Wij corrigeren ons (voor) oordeel zeer snel, als wij in het woonhuis, wegge zakt in diepe lederen fauteuils, de ge schiedenis van deze man horen, die Duitser is, zes jaar geleden in Heidel- berg nog kunstgeschiedenis studeerde, beeldhouwer werd en toen, gegrepen door de drang naar het verre avon tuur, naar Afrika ging. „Textielver- koper van Tunis tot de Kaap", ver telt Sohl, „dat was mijn eerste job in het zwarte werelddeel. Tot ik hier in Kameroen een Amerikaan tegen het lijf liep, de arts en miljonair dr. Pi ckett, op wiens landgoed we hier zit ten". Chimpansees Norma, Sohls charmante Amerikaan se vrouw, brengt de onvermijdelijke whiskey, terwijl op de rug van de DOUANE OP HAAR HOEDE Smokkel van stalletjes floreert in Tirol (Van een speciale correspondent) De douane-beambten aan de grens tussen Tirol en Beieren kijken nu, in de weken voor het kerstfeest, nog vaker en zorg vuldiger dan in liet toeristen- seizoen, de bagage van de grenspassanten na. Maar zij kunnen niet alle Jezuskïndjes, ossen, ezels en engeltjes uit de Tiroler stalletjes vinden. Aan de grens heerst topdrukte. De grote zaken voor kerst wordeji gedaan: De smokkel van Tiro ler kerststalletjes naar Duits land floreert. De stalletjes-opkopers uit Duitsland kennen het Tiroler land door en doos. Zij bezoeken de boerderijen, waarin tegen de kersttijd vaak zeer kostbare stalletjes, uitgesproken kunstprodukten, worden opgesteld. En slechts weinig boeren kunnen de verleiding weerstaan, als hun voor „die oude troep" een hoge som geld wordt geboden. De stalletjes-opko pers betalen goed, maar nog beter is het geld van de Westduitse industri ëlen, die op hun televisieapparatuur wellicht nog een engeltje ter ver fraaiing kunnen gebruiken. Veilingen De meeste uit Tirol naar Beieren, gesmokkelde stalletjes worden niet min of meer verborgen er gens opgesteld; de aparte figu ren worden zelfs op openbare veilingen aan de meest biedende verkocht voor zijn mondain inge richte villa. Voor de handelaren is het helemaal niet zo moeilijk de kunstig met de hand gesneden stalletjes naar Duitsland over te brengen. Gedemonteerd passeren zij vaak de grens zonder dat er een haan naar kraait. En ten slotte kan men ook niet van iedere douane-beambte verwach ten, dat hij een stalletjes-deskun dige is en steeds de waarde van de goederen, die over de grens worden gebracht, kan onderken nen. Zijn routine-vraag: „Heeft u nog iets aan te geven?" wordt door de dames en heren, die het cultureel (en ook materieel) kostbare kunstgoed over de grens smokkelen, steeds weer be antwoord met: „Niets bijzonders, al leen maar oud spul in de wagen". Een keer moesten de deskundigen van het Tiroler Volkskunstmuseum In Innsbruck machteloos toezien, hoe een zeer tactisch optredende inkoper uit Duitsland hun een uit kunst-historisch oogpunt zeer waar devolle stal onder de handen weg kaapte. De verontwaardiging over dit alles is in Tiroler kunstkringen bijzonder groot. Onlangs heeft de Tiroler Landdag zich ook nog met de om vangrijke en vaak brutale stalletjes- smokkel bemoeid. Het Volksmuseum werd toen aangewezen de kostbare, vaak enkele honderden jaren oude stalletjes, die -Ach In privé-eigen- dom in Tirol bevinden, uitgebreid te registreren. I HET EERSTE AMERI- KAANSE ruimteschip met 1 een chimpansee aan boord jg heeft een succesvolle tocht 1 gemaakt, tweemaal de aar- de rond. Aan boord was i| 1 geen astronaut doch de g g "5% jaar oude chimpansee M Enos. Over de man, die g 1 de Amerikanen hun „ruim- g 1 te-apen" levert en die ook g g de kleine, intelligente Enos m 1 in de Westafrikaanse g i „bush" ving, schreef ons jg g onze correspondent K. H. 1 g Vaubel uit Jaunde in Ka- g 1 meroen. 1 gastheer twee chimpansee-babies stoeien. Minstens veertig chimpan sees, een kleine gorilla, ettelijke ba vianen, slangen, krokodillen, een pas drie maanden oude olifant en de meest uiteenlopende soorten tropische vogels hebben we tevoren al in de kooien gezien. Sohl maakt er geen geheim van, dat het zwaartepunt van zijn werk ligt op het testen van zijn chimpansees op hun bruikbaarheid voor latere raket proeven, waarbij hij handelt op in structie van de Amerikaanse ruimte vaartautoriteiten. Hij controleert hun gezondheid, de kringloop na bepaalde lichamelijke inspanningen, hij probeert het temperament van de dieren te doorgronden en hun intelligentie en hij beloont hun ijver niet alleen met bananen maar ook met de bananen- drop, die zij later in hun ruimtecap sule krijgen, wanneer zij zoals zij het geleerd hebben en zoals het voor een volledig succes van een vlucht noodzakelijk is op het juiste ogen blik alle knoppen indrukken en aan handgrepen trekken. Troost De avond valt al met tropische snel heid in, als we de knersende poort weer achter ons dichttrekken. „Be grijpt U me goed", zegt Sohl nog, „het is geen baan, die ik mijn leven lang kan blijven doen. Ik weet pre cies, welk lot mijn kleine chimpan sees wacht en vaak drukt het me. Een troost is me daarbij de weten schap, dat mijn dieren de mens ervoor behoeden zich reeds aan raketten en ruimteschepen toe te vertrouwen op een tijdstip, dat alles nog onzeker is. Dat, wat we technische vooruitgang noemen, houdt toch niemand tegen.." SMALDEEL V IN JANUARI NAAR DE WEST Het smaldeel V, bestaande uit het vliegdeksehip Karei Doorman, de ja gers Groningen en Limburg en de onderzeeboot Zeeleeuw, zal midden januari 1962 voor een voorjaarsreis naar de Nederlandse Antillen ver trekken. Voor zover thans mag worden aange nomen vertrekken de smaldeelsche pen op 15 januari uit het respectieve thuishavens Den Helder en Rotter dam. Van 7 tot 9 februari worden de sche pen te Paramaribo venvacht. Van 16 februari tot 2 maart zullen de Karei Doorman en de Limburg voor een z.g. stilligperiode in Willemstad (Cu racao) verblijven; de andere sche pen blijven tot 5 maart in Willem stad. De Karei Doorman en de Limburg brengen van 25 maart een bezoek aan Aruba. De Karei Doorman en de gleeleeuw bezoeken daarna 18 maart het eiland Bonaire, waarna van 2326 maart het gehele smaldeel in de Bovenwin den zal vertoeven. Op 18 april worden de schepen weer in de thuishavens terugverwacht. De in het voornemen liggende niet- officiële bezoeken van het smaldeel aan buitenlandse havens kunnen eerst dan worden bekendgemaakt, indien de daarvoor vereiste diploma tieke toestemmingen zijn verleend. ZUID-AFRIKA BETWIST RECHTSMACHT VAN INTERNATIONALE HOF Zuid-Afrika betwist de bevoegdheid van bet internationaal gerechtshof in de zaak over Zuïd-West-Afrika, die door Liberie en Ethiopië aanbangig is gemaakt, aldus heeft de griffie van het hof gisterochtend bekendgemaakt. Zuid-Afrika heeft preliminaire excep ties bezwaren tegen onderhan deling van deze zaak ingediend. Het hof zal nu eerst uitspraak moeten doen over de geldigheid van Zuid- Afrika's bezwaren, alvorens het de eigenlijke zaak in behandeling kan nemen. Indien het hof vaststelt dat de excepties gegrond zijn. dient het de zaak verder te laten rusten. Volgens de twee eisende staten heeft Zuid-Afrika niet het uiterste gedaan om het materiële en morele welzijn en de sociale vooruitgang van het ge bied te bevorderen. Zij beschuldigden Zuid-Amka ervan in Zuid-West-Afri ka apartheidspolitiek te voeren. De wetgeving in het gebied berust op willekeur en is onredelijk, onrecht vaardig en schandelijk voor de waar digheid van de mens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5