Voor scholenbouw in 1962 weer 275 miljoen gulden Tweede Kamer over zaak-Van der Putten KLANKBORD SCHADELOOSSTELLING VAN HUURDERS BEDRIJFSPANDEN LORD ATTLEE ERNSTIG ZIEK DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Nota bouwvolumen onderwijs In kleaterscholenbouw blijft achterstand bestaan (Van onze Haagse redactie) In het bouwprogramma 1962 is aan de sector scholen 275 mil joen gulden toebedeeld van het totaal in de sector gebouwen ad 3050 miljoen. Voor 1961 waren de resp. cijfers: scholen 275 miljoen en gebouwen 2700 miljoen gulden. De toeneming van de bouwcapaciteit van 2700 miljoen tot 3050 miljoen gulden is in hoofdzaak ten bate van de woningbouw en de nijverheid ge bracht. Een en ander blijkt uit een zesde nota inzake bouwvo lumen voor het onderwijs, die door de minister van onderwijs, kunstaen en wetenschappen ad interim bij de Tweede Kamer is ingediend. De onderverdeling voor 1962 van het volumen scholen ad 275 miljoen gul den is (in miljoenen guldens) voor lopig als volgt gedacht: Kleuteronderwijs 11; gewoon lager en voortgezet gewoon lager onder wijs 33; buitengewoon lager onder wijs 6; uitgebreid lager onderwijs 24; kweekscholen en opleidingsscho len voor kleuterleidsters 6; hoger en middelbaar onderwijs 45; nijver heidsonderwijs 75; wetenschappelijk onderwijs exclusief Wageningen en academische ziekenhuizen 63; sector onderwijs ten behoeve van o.k. en w. 263; sector onderwijs ten behoeve van landbouw en visserij (landbouw scholen en landbouwhogeschool Wa geningen) 8; internaten en seminaria 4. De gymnastieklokalen zijn voor hun bouwvolumen in de cijfers van de onderscheidende takken van onderwijs begrepen. In het bouwvolumen van 115 miljoen gulden voor de sector bijzondere gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne van het bouwprogram ma 1962 is het volumen voor de academische ziekenhuizen begre pen. De financiering van de scho lenbouw levert geen moeilijkhe den op. In de nota is een staat van de laatste ramingen van de aantallen leerlingen bij de onder scheidende takken van onderwijs opgenomen. Kleuteronderwijs Het gelimiteerde bouwvolumen vóór de sector scholen maakt het niet mogelijk voor het kleuteronderwijs meer dan 11 miljoen af te zonderen. Het volumen is onvoldoende om de achterstand in te halen en zelfs om in de juiste verhouding tot de wo ningbouw in nieuwe wijken kleuter- EERSTE KAMER OOK AKKOORD een-half jaar na «1e indiening van liet ontwerp, de Eerste Kamer zich er over kan uitspreken. Minister Beerman erkende, dat de behandeling van dit wetsontwerp lang had geduurd, maar voerde als verzachtende omstandigheden aan, dat na de indiening van het ontwerp nog een wijziging van de huurwet was tot stand gekomen en dat het overleg in de Tweede Kamer wel grondig, maar langdurig was ge weest. scholen te stichten. Het profiteren van overschotten bouwvolumen bij andere takken van onderwijs, zoals in vorige jaren, is naar verwachting in veel mindere mate mogelijk, zodat er voorlopig geen aanvang zal kun nen worden gemaakt met de bouw van nieuwe kleuterscholen ter ver vanging van ongeschikte ruimten, die nog worden gebruikt. Zoals uit de nieuwe ramingen van de aantallen leerlingen blijkt, is de ko mende jaren nog een daling van het landelijk totaal te verwachten. De nieuwbouw wordt dan ook niet be paald door dit leerlingental, maar vloeit voort uit andere oorzaken, zo als onder meer de migratie, de trek uit de binnenstad naar nieuwe wijken en de verlaging van de leerlingen- schaal. Zou van de 33 miljoen 8 mil joen voor gymnastieklokalen (plus minus 60) worden bestemd, dan zou bouwvolumen voor plus minus 800 leslokalen overblijven. Dit aantal is onvoldoende om te voorzien in de be hoefte aan lokalen voor nieuwe wij ken. Er wordt gehoopt te kunnen profiteren van overschotten aan bouwvolumen elders. Nijverheidsonderwijs Voor het nijverheidsonderwijs is in 1962 voor een bedrag van 75 mil joen gulden aan bouwvolumen uit getrokken, hetgeen naar het zich laat aanzien wel zal worden gehaald. Het aantal in voorbereiding zynde bouwplannen is nog steeds zeer groot en de verwezenlijking urgent, onder meer gezien de toenemende bezetting van de scholen. K.L.M.-toestel bij landing in Lissabon beschadigd Een DC-8 machine van de K.L.M., de PH-DCH „Orville Wright", die eer gisteravond van Schiphol was ver trokken met bestemming Curagao, is, naar de K.LJVI. meedeelt, in de vorige nacht bij Lissabon tijdens de landing van de baan gelopen, waarbij het hoofdlandingsgestel licht werd be schadigd. Verwacht wordt, dat het vliegtuig ter plaatse spoedig zal kun nen worden hersteld. Intussen vertrok gistermiddag een andere DC-8 machine, de PH-DCI „Sir Isaac Newton", van Schiphol naar Lissabon om de 57 daar ge strande passagiers over te nemen en naar hun bestemming te brengen. Prijs en gewicht bacon Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft in zijn gister middag in Den Haag gehouden ver gadering besloten de gewichtsgrens voor de baconvarkens te verlagen tot 67 kg en de prijs te stellen op 2.05 per kg (tweede kwaliteit). ONTSLAG KWAM NIET IN DISCUSSIE Wassend water dreigt nog steeds in Overijsel In Mcppel was de situatie gister avond niet meer verontrustend. In de Hoogeveense Vaart is het peil bevre digend gedaald. De afstroming op het Meppelerdiep gaat niet snel, maar wel gestaag. Het water uit de omgeving van Coe- vorden zal gedeeltelijk via de Hooge veense Vaart en gedeeltelijk langs de Drentse hoofdvaart worden afge voerd en wel op een dusdanige wijze dat niet opnieuw gevaar voor Mep- Ëel zal ontstaan. ie ramp die zich dinsdag steeds duidelijker' aan de oostelijke Vecht oever tussen de Hagndrik en de Duitse grens aftekende, heeft zich voltrokken. Het water is op diverse plaatsen door de nooddijken van zandzakken gebroken en maakt de weg Vilsterborg-Laar (Duitsland) onbegaanbaar. Momenteel zijn de boeren druk bezig hun boerderijen te ommuren met een aarden wal om op die manier het snel wassende water buiten de deur te houden. Boris Lastotsjkin Pelsky in Goes overleden Donderdagmiddag a.s. zal op de nieu we r.-k.-begraafplaats te Bussum het stoffelijk overschot van de zang-1 pedagoog Boris Lastotsjkin Pelsky ter aarde worden besteld. Pelsky, die van Russische origine was, is op 67- jarige leeftijd zondagnacht na een langdurig ziekbed in het r-k.-zieken- huis St. Joanna te Goes overleden. Vele jaren is hij in ons land als zang pedagoog werkzaam geweest. Sinds 1923, tot voor enige jaren zijn ziekte verpleging in een ziekenhuis noodza kelijk maakte, was hij aan de vereni ging „Muzieklyceum" te Amsterdam verbonden als zang-docent in het con servatorium en in de muziekschool afdeling. ZÜID-AFRIKA VERLAAGT BANKDISCONTO De Zuldafrikaanse Reserve Bank heeft besloten met ingang van van daag het bankdisconto van 5 procent tot 4'/z procent te verlagen, zo heeft de gouverneur van de bank, De Koek, medegedeeld. Hij verklaarde, dat de lopende reke ning van de Zuldafrikaanse betalings balans zodanig is verbeterd, dat zij over 1961 waarschijnlijk een overschot van i70 miljoen rand te zien zal ge ven tegen een overschot van 21 mil joen rand over 1960. Positie van bepaalde huurders versterkt (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft zich woens dag zonder hoofdelijke stemming ak koord verklaard met het wetsont werp houdende een voorlopige rege ling betreffende schadeloosstelling van huurders van bedrijfspanden. Door het thans aangenomen wets ontwerp wordt de positie van de huurder van bedrijfspanden ver sterkt. Het kent hem in principe in geval van onteigening vordering in eigendom of gedwongen ontruiming van het gehuurde, een recht op scha devergoeding toe van ten hoogste de opbrengst van het bedrijf over de 'aatste drie jaren, of, indien dit voor de huurder gunstiger is, de huur prijs over de laatste acht Jaren. Ais minimum kent de nieuwe regeling zulks als uitzonderingsregeling ten opzichte van de principiële opzet aan de huurder een gefixeerd bedrag toe, overeenkomende met de huur prijs over de laatste twee jaar. De wet vervalt op 1 januari 1964. Minister Beerman deelde mee, dat de commissie-Houwing begin 1962 naar rapport zal uitbrengen over een definitieve regeling van de rechts positie van de huurder van bedrijfs ruimte. Dit rapport zal eerst gron dig moeten worden bestudeerd, voor dat een ontwerp voor een nieuwe wet kan worden ingediend. De senatoren konden zich in het al gemeen met de tijdelijke regeling verenigen, al lieten zij af en toe een kritisch geluid horen. Zo was de klacht algemeen, dat eerst drïe-en- MATISSE OP Z'N KOP. Een bezoek ster met een scherpe opmerkingsga ve van het Museum voor Moderne Kunst in New York, zag verleden week iets geks aan een gouache van de Franse meester Henri Matisse. De bezoekster, mevrouw Genevieve Habert, sprak er achtereenvolgens een suppoost en hogere museumem ployés over aan. Maar zij reageer den niet. Tot zij doordrong tot de or ganisator van de Matisse-tentoon- stelling, Monroe Wheeler. En zevenenveertig dagen na de ope ning van de tentoonstelling, kon me vrouw Habert de voldoening smaken dat men de „zeilboot met weerspie geling in het water" gehangen had zoals het behoorde: boot boven, re flex onder. Een stapel van rond 550.000 pa len gepeld Canadees hout ligt sinds enige dagen op het terrein van de N.V. „Haven van Vlissin- gen" aan de Buitenhaven in Vlis- singen. Dit hout zal er tot februari of maart 1962 blijven liggen. Dan zullen rijnlichters de palen ver der vervoeren naar een papierfa briek in Nederland, die de eige naar van de hoeveelheid is. Het is voor de eerste maal. dat hout, bestemd voor de papier fabricage „overwintert" in Vlis singen. Doorgaans vindt men der gelijke grote reservehoeveelheden in andere Nederlandse havens, Rotterdam bijvoorbeeld. Het nieuwe motorschip „Helga Witt" van de rederij Hinrich Witt, uit Hamburg vervoerde het hout van de Canadese havén Chatham aan de St.-Laurensbaai (west kust) naar Vlissingen. Het was voor de „Helga Witt" de eerste retourreis, nadat het schip voor de eerste heenreis óók uit Vlissingen was vertrokken, namelijk op 24 september met een lading olie- pijpen voor Zuid-Amerika. BEJAARDE MAN BEROOFD IN ARBEIDERSWONING Twee tot dusver onbekende mannen zijn woensdagavond omstreeks ze ven uur een arbeiderswoning in Hey- ningen in de gemeente Fijnaart bin nengedrongen. Zij hebben daar de 78- jarige alleenstaande bewoner G. van G. met een hard voorwerp enige sla gen op het hoofd toegebracht. Daar na hebben zij zich meester gemaakt van een bedrag van 500 gulden, het spaargeld van de bejaarde man. Deze liep ernstige verwondingen op, maar behoefde niet naar een zieken huis te worden overgebracht. De politie heeft de omgeving gedu rende enkele uren afgezocht en zal vanmorgen het onderzoek voortzet ten. De voormalige leider van de Britse Labour-party, lord Attlee, is ziek en zijn dokters zeggen, dat zijn toestand „reden geeft tot enige bezorgdheid". Attlee is 78 jaar. Hij wordt sinds dinsdag verpleegd In het ziekenhuis te Amersham, waar hij werd opgenomen, nadat men een „lichte maagaandoening" had gecon stateerd. Benoeming speciale kamercommissie bepleit (Van onze parlementaire redacteur) In afwijking van de aanvankelijk vastgestelde gang van zaken heeft de Tweede Kamer woensdag toen de begroting van defensie voor 1962 aan de orde kwam, besloten onmiddellijk aan de leden de gelegenheid te ver schaffen om over de geruchtmaken de zaak-Van der Putten te spreken. Dat geschiedde op verzoek van prof. Oud, voorzitter van de fractie van de V.V.D., nadat hij hierover met de andere fracties en de voorzitter over leg had gepleegd. De Kamer bedoel de door haar besluit duidelijk maken Ruim dertig man personeel van de N.V. Haven van Vlissingen los te het schip in zes dagen niet 200 vadem per dag. De stapel meet omstreeks 1423 vadem. 12.000 tot 13.000 m3. De reusachtige stapel hout 15 meter hoog, 30 m breed en 60 m lang heeft in het begin enige zorgen ge§hard. Enige kleine hoe veelheden hout waren door de re gen gaan glijden. De foto toont personeel, dat de verschoven pa len weer in het gelid brengt. (Foto P.Z.C.) Zevenentwintig kinderen van het Blackbrook kindertehuis in Belper, Engeland, hebben hun kersttvens werkelijkheid zien worden. De kin deren hadden namelijk een pony- paardje gevraagd. De Engelse dieren bescherming deed een oproep. Weldra werd in Scarborough de 21-jarige Shetlandse pony Robbieaangebo den, die zeventien jaar had gezwoegd in een kolenmijn in Northumber land. Foto: overgelukkig wandelen de kin deren met hun kerstpaardje. Gevecht in Tweede Kamer over Bijlmermeerpolder (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet ernaar uit dat de minister van binnenlandse zaken mr. Toxo- peus, die woensdag in de Tweede Ka mer het wetsontwerp verdedigde tot wyziging van de grenzen van enige gemeenten in het Gooi in de buurt van Amsterdam, zijn zin zal krijgen. Het wetsontwerp zal, als het donder dag in stemming komt, wel worden aangenomen, maar er was toch heel wat oppositie. Een aantal leden vond namelijk, dat niet de tegen de hoofd stad aanleunende grensgemeenten versterkt behoren te worden, zoals de minister wil, maar Amsterdam, opdat het zijn woningbouw geheel naar eigen behoeften en eigen inzich ten kan uitbreiden. dat zij de zaak-Van der Putten een ernstige affaire vindt. Prof. Oud vestigde er in een korte rede de aandacht op dat de openbare mening is verontrust over de zaak- Van der Putten. Men vreest dat ern stige feiten in de doofpot zullen wor den gestopt. Het deed hem genoegen dat de minister zo openlijk heeft uitgesproken dat de onderste steen boven zou komen en dat de waar heid in het openbaar zou worden ge bracht. De liberale fractieleider vroeg de bewindsman welke weg hij denkt te volgen, opdat inderdaad de onderste steen boven komt. Hij dacht er niet aan de vraag of het ontslag al of niet terecht is verleend, in de discussie te be trekken. Dat zal het ambtenaren gerecht moeten uitmaken, als de heer Van der Putten zich tenmin ste tot dit gerecht wendt. Het ging prof. Oud alleen om de be leidskanten van de zaak, omdat daarvoor de minister van defen sie verantwoordelijk is. De heer Tilanus begon met vertrou wen in minister Visser te stellen. Hij kon echter geen definitief oordeel uitspreken, doordat de Kamer niet beschikt over alle daartoe nodige stukken. Tegenstelling De socialistische heer Blom consta teerde een duidelijke tegenstelling tussen de opvatting, die prof. Oud eerst in de zaak-Van der Putten heeft gehuldigd en in het standpunt dat hij nu inneemt. De anti-revolutionaire heer Kieft be toogde dat de rechter in de zaak- Van der Putten zal moeten beslissen, al zal deze magistraat niet alle fa cetten kunnen beoordelen. Ook over de facetten, die zich aan een bevoeg de beoordeling door de ambtenaren rechter onttrekken zal het Neder landse volk volledig dienen te wor den ingelicht. Dit betekent dat niet alleen de visie van de regering be kendgemaakt wordt, De heer Moorman van de K.V.P. zei, dat het in de Kamer alleen gaat om het ministeriële beleid. Zijn fractie wilde de heer Oud, als deze de zaak in de Kamer gebracht wil zien, niet in de weg staan, maar hij vond. dat het daarvoor nog niet het juiste tijd stip was. Als de Kamer om een nota vraagt, dan mag daaruit niet worden geconcludeerd dat zij twijfelt of zij de minister wel kan vertrouwen, vond hij. De heer Van Dis van de S.G.P. sloot zich aan bij het denkbeeld van de heer Kieft o'm een bijzondere Kamer- commisise te benoemen. Als de mi nister bereid is een nota aan de Ka mer over te leggen, dan zal dit een uitvoerige nota moeten zijn. Ook het memorandum van de heer Van der Putten zal moeten worden gepubli ceerd. Het Wereldgebeuren Pools praatje De Poolse communistische leiders hebben er in de afgelopen jaren verscheidene malen blijk van gegeven over een in hun omstandig heden merkwaardige openhartigheid te beschikken. Waar men in Moskou nog fluisterend over spreekt, of waar- het westen slechts bij geruchte over wordt geïnformeerd, wordt zon der omhaal van woorden in Warschau verteld. Bezoekers van landen achter het ijzeren gordijn en die dus een ze kere vergelijkingsmogelijkheid heb ben, menen dat Polen nog het meest onafhankelijk ten opzichte van het Kremlin staat. De Sowjets kunnen niet zo heel erg veel goed doen in Po- lgn, want het was Rusland dat in '39 Polen samen met de Duitsers onder de voet liep. De Poolse regeringsleider Wladislaw Gomoelka staat ervoor bekend dat hij geen blad voor zijn mond neemt. Weliswaar blijft hij na tuurlijk onder alle omstandigheden „Moskou's onderdanige dienaar", maar hij is meer open dan zijn Sow- jet-collega's. n Katowice, de hoofdstad van het voormalige Silezië, thans beho- rend tot Polen, heeft Gomoelka deze week een toespraak tot driedui zend mijnwerkers gehouden. De kom pels hadden feest ter gelegenheid van bet feest van de Heilige Barbara. Weer zo'n opmerkelijk verschil met Moskou. Daar zou het ondenkbaar zijn dat Kroesjsjew een rede hield bij de viering van een kerkelijk feest. In Polen kan dat wel. Gomoelka zei daar positief, wat tot dusver alleen bij ge ruchte tot het westen was doorgedron gen, namelijk dat de U.S.S.R. ervan doordrongen is eerst de kwestie-Ber- lijn te moeten regelen, voordat over het gehele Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid wordt onderhan deld. Met andere woorden: dat eerst de situatie in de oude Duitse hoofd stad is opgeklaard, voordat er een vredesverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland wordt gesloten. Natuurlijk is Gomoelka trouw ge bleven aan de traditie door in scherpe en afkeurende woorden te spreken over de agressieplannen van de regering in Bonn (hij sprak in dit geval over Adenauer en Strauss als „erfgenamen van Hitler"), maar voor dc Oostduitsers had hij geen lof. Men is nog teveel wantrouwend in Polen tegenover elke Duitser, aan wel ke kant van de muur ook. Uit zijn woorden is wel zoveel gebleken dat men er niet aan denkt, koste wat het kost, een vredesverdrag van de com munistische satellietstaten met Oost- Duitsland er door te duwen. Eerst wil Moskou, althans volgens Gomoelka, de status quo van Berlijn regelen. Zoals de toestand nu is, kan deze niet blij ven voortduren. Gomoelka, die ten nauwste bij de Berlijnse crisis is be trokken, heeft dus duidelijk gezegd dat Amerika en Rusland, met name het er eerst over eens moeten zijn, wat de positie van Berlijn zal worden vóórdat er een vredesverdrag komt. Een verdrag dat alleen de spanning zou kunnen vergroten. In de rede van de Poolse regerings chef ligt voor het westen een zekere geruststelling. Men wil in Moskou de crisis niet nodeloos ver zwaren. Wanneer men conclusies uit Gomoelka's toespraak mag trekken, dan is het mogelijk dat Amerika en Rusland tot overeenstemming komen over het gebruik van de toegangswe gen naar West-Berlijn, over de zelf standigheid van de Westduitse bewo ners en over het vrije verkeer van ge allieerden van oost naar west vice versa. Wanneer daarna Rusland en Oost-Duitsland een vredesverdrag sluiten en de Oostduitsers de algehele controle over de toegangswegen naar Berlijn krijgen, kan er een bepaling zijn die geallieerde konvooien van de ze controle uitsluit. Dit zou een oor zaak van ergernis minder zijn. Er is namelijk geen enkele hoop dat men een vredesverdrag met beide Duits- landen kan sluiten. Wil men aan de recente rede van Gomoelka evenzeer waarde hechten als aan zijn vorige speeches, dan wordt in Moskou het Berlijnse potje van het vuur gehaald. WLADISLAW GOMOELKA openhartig Razzia op Franse O.A.S.-extremisten Tienduizenden Franse politiemannen hebben gisteren in geheel Frankrijk een grootscheepse aanval onderno men op het geheime Franse leger, de O.A.S. Tot dit eerste grote offensief tegen de O.A.S. was opdracht gegeven door president De Gaulle. Men verwacht dat de operatie ongeveer tien dagen zal duren en dat hierbij het meren deel van de 80.000 politiemannen zal zijn betrokken. In Parijs en de provincie heeft de po litie gisteren talrijke huiszoekingen verricht bij personen die ervan wor den verdacht de O.A.S. te steunen. Bijzonderheden van de operatie wor den door de politie momenteel ge heimgehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3