Rijk steunt Zeeuwse openluchtrecreatie ACTIE VAN LANDBOUWERS TEGEN ONTSLUITINGSWEG Imwm Almanak Hoofdbestuur C.B.T.B. besprak rapport landbouwpolitiek I NOORDWELLE RESTAUREERT 1 1 ZIJN 14e-EEUWSE KERK provinciale e r u w a e v o U k an x WATERSPORT HAVEN VEERE Torenflat Vrouwenpolder: eerst planologisch overleg Sinds de samenstelling van een over zicht van de objecten, gefinancierd uit de post ten behoeve van de open luchtrecreatie is een bedrag van 10.000 (4% der totale kosten) de finitief toegezegd voor de omzetting van de stadshaven van Veere in een watersport haven, aldus blijkt uit de memorie van antwoord op de begro ting voor 1962 van onderwjjs, kun sten en wetenschappen. Verder deelt de minister van o., lc. en w, ad in terim, mej. dr. M. A. Klompé, in de memorie mede, dat nader overleg gaande is met het provinciaal be stuur van Zeeland over diverse pro jecten ten behoeve van de recreatie ve functie, die het Deltagebied in toenemende mate zal vervullen. Wat de bouw van de torenflat in Vrouwenpolder betreft, blijkt voorts uit de memorie, dat op de betreffen de grond een meldingsplicht rust. „Het eventueel oprichten van een to renflat aldaar is in strijd met het uit- breidings- en streekplan. Een en an der heeft tot gevolg, dat alvorens met de bouw kan worden begonnen, de normale procedure van planolo gisch overleg, met name in de vaste commissie van de rijksdienst voor het vaste plan. zal dienen te worden gevolgd, waardoor afweging van alle daarbij in het geding zijnde belangen gewaarborgd is", aldus de memorie van antwoord. Subsidies Wat de subsidies voor provinciale bibliotheekcentrales betreft blijkt uit de memorie, dat twee Zeeuw se centrales, een algemene en een rooms-katholieke, krachtens de rijkssubsidievoorwaarden-1921 voor openbare bibliotheken, voor subsidie in aanmerkingen komen, dan wel aanvragen daartoe heb ben ingediend. Dat de afdeling middelbare school voor meisjes van de christelijke h.bj. G.S.: periodiek verslag over provincie wenselijk? Ged. Staten van Zeeland vragen zich zo blijkt uit de begeleidingsbrief bij de provinciale begroting mede in verband met de aanstaande ver houdingsgewijze belangrijke wisseling in de samenstelling van het college, af of het wenselijk kan zijn perio diek (bijvoorbeeld eens per vier jaar) een beknopt verslag over de provin cie, van bestuurlijk standpunt be zien te laten verschijnen. Zij zullen deze vraag tijdens de begro tingsbehandeling aan de Staten voorleggen ter discussie. (Advertentie) te Middelburg niet voor subsidie in aanmerking is gebracht, is. volgens de memorie van antwoord, toe tc schrijven aan de omstandigheid, dat de aantallen leerlingen van deze af deling als te gering moeten worden beschouwd. Subsidiëring van een christelijke h.b.s. te Axel acht de minister van o.. k. en w. ad interim, gelet op de ongunstige bevoegdheids situatie, vooral bij het prot.-chr. on derwijs, vooralsnog niet verant woord. Voorts is in de periode van 1-1-1961 tot 1-11-1961 rijksgoedkeuring ver strekt voor de bouw van vijf gym nastieklokalen in Zeeland. Het ligt in het voornemen van de minister om in de periode van 1-11-1961 lot begin 1963 bij de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid aan te dringen op verstrekking van rijks goedkeuring voor de bouw van nog zes lokalen in Zeeland. Inwoner van Kapelle gedood bij aanrijding De 47-jarige heer J. J. van Koeverln- ge uit Kapelle is gisteren om het leven gekomen by een aanrijding op het kruispunt Huibergsebaan- Fianestraat onder de gemeente Ber gen op Zoom. De heer Van Koeveringe, die met vrouw en dochtertje per taxi op weg was naar een ziekenhuis in Utrecht, werd uit de auto geslingerd en zwaar gewond. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd, waar hij enige uren later overleed. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur van de auto geen voorrang verleende aan een vrachtauto. Weggelopen jongeman door honger en kou verzwakt H Voorbijgangers zagen woens- dagmiddag, dat een jongeman op de Nieuwe Vlissingseweg H te Middelburg plotseling in elkaar zakte en op de weg bleef liggen. Het bleek de 19-jarige W. B, uit Rhoon te zijn, die door hongër en kou verzwakt - was. De jongeman was woens- dagmorgen van huis weggelo- H pen. Een sergeant-majoor van m de landmacht die juist met een militaire colonne voorbij- H kwam bracht B ovfcr naar H fjj zijn huis en gaf hem daar te eten. Tevens waarschuwde de sergeant-majoor do politie. H Nadat dokter T. F. Visser de s H jongeman had onderzocht, werd hij overgebracht naar het politiebureau. De ouders H van B. die door de politie waren verwittigd zullen hun - - zoon op komen halen. iiiiiiiiiiiijl Nog geen voorstellen over beheersvorm Sloe Ged. Staten van Zeeland wijzen er in liun begeleidingsbrief bij de be groting voor 1962 op, dat de uit voering van het Sloeliavenplan in een verheugend tempo voortgang vindt. Zij betreuren het evenwel ook nu weer te moeten melden, dat de voor stellen over de beheersvorm voor liet Zuidsloe het college nog altijd niet hebbei# bereikt, hoewel deze enkele maanden geleden reeds ver waren uitgewerkt. Gedeputeerden hebben al meermalen en met aandrang op de urgentie er van gewezen, zo delen zij mee. AWWW\*WW(A*VWV\AAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7 V\^WWW^V\\^VVWV\\W (Slot van pag. 1 gegaan. De heer Van 't Westeinde en zijn „medestrijders" zien geen an dere oplossing dan de hulp van de provinciale staten in te roepen. „Met Ged. Staten zijn we uitgepraat. We gaan' het nu proberen bij de staten leden. Misschien kunnen zij In hun. vergadering van 19 december a.s.' wat voor ons bereiken", merkte de lieer Van 't We$teinde op. De actie van deze landbouwers wordt niet daadwerkelijk ge steund door de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap. De secretaris van de raad, de heer W. Goeman, merkte daar over op: „Van het begin af heb ben we bezwaren aangevoerd te gen het voorgestelde tracé. Nadat het reeds was vastgesteld zijn we tot tweemaal toe wezen praten met Ged. Staten en de deskundi gen. Op grond van technische overwegingen hebben we evenwel het loodje moeten leggen". De heer Goeman verklaarde, dat ook VAN 1 gij TOT GEVONDEN l heer De Putter van de hoeve „Steen- ^riXfafSe;»'ro verloren bijeen, ,v„| „pgehaa.d het goede Axel nogal slordig met hnn O™ maar van Bet eigendommen omspringen. Niet alleen wordt per jaar een overstelpende hoe veelheid goederen op de openbare weg verloren, maar de verliezers blijken er bovendien maar matig bij geïnteres seerd om hun spulletjes weer terug te krijgen. De plaatselijke rijkspolitie Iieeft een indrukwekkende lijst opgesteld van de totale oogst van de straat sinds 1 januari 1961#»maar dan van die goederen die nog niet werden opgehaald. Een indrukwekkende lijst met tientallen handschoenen, huissleu tels, muntbiljetten, mutsen, zakdoe ken en onderdelen van auto's, moto ren en bromfietsen. Nog maar te zwij gen van de vele fraaie horloges, fiet sen, portemonnees, autopeds, psalm boeken, tassen, jassen en speelgoede ren. Het is te veel om op te noemen, maar de Axclse rijkspolitie is te allen tijde bereid de gewenste inlichtingen te geven. Wel willen wij hier nog even de aandacht vestigen op het zwarte katje, gevonden door Schiltman in de Nieuwstraat. Het zal inmiddels wel een flinke kat geworden zijn want ze zit er al vanaf 8 augustus. Ook werd een big gevonden, namelijk door de UITKOMST.... „Leiden was in last", toen het hor loge van de vrouw in een Terneuzens gezin slulc ging, schreven wij giste ren in dit hoekje. Papa kreeg op dracht om op de tijd te letten en het gevolg was, dat op zekere morgen het gezin om vier uur in de ochtend, in plaats van om acht uur, uit de veren klom. Papa had zich verkeken. Met ingang van heden is het pro bleem 'evenwel radicaal opgelost. Want spontaan meldde zich gisteren een horlogemaker met de verrassen de mededeling, dat. hij bereid was om het horloge van mevrouio met voor rang te repareren! Dit mooie aanbod is dankbaar ge accepteerd en met een gerust hart. leggen pa, ma en de kinderen zich nu ter ruste, want mama kan weer persoonlijk op de tijd letten Om nog maar te zwijgen zwart-bonte stierkalf, nat al op 21 april van dit jaar werd gevonden door de heer Verplanke Kanaal 33 en dat nog steeds niet is opgehaald. Het is de vraag of de lieer Verplanke het nog lang uithoudt, want dat stierkalf zal wel zijn uitgegroeid tot een flinke stier en misschien is zijn woning Ka naal 83 wel helemaal niet op zo'n groot gevonden dier berekend. DUCHTIG Er is nog meer onprettig nieuws uit Axel. De storm van afgelopen dinsdag heeft er namelijk duchtig huisgehouden. De weg van Axel naar Terneuzen was enige tijd ver sperd door weggewaaide takken van de bomen die er worden ge rooid, van de r.-k. kerk sloeg een dakbedekking weg in het dak van de l.t.s. ontstond zelfs een gat. Ook pannen van woningwetwonin gen in de Julianastraat en t.v.-an- tennes moesten het ontgelden. Daarbij komt nog dat door de zware regenval weer vele lande rijen rondom Axel zijn over stroomd. ACTIEF We willen deze rubriek niet besluiten zonder de activiteiten van het comité „10 maal 10" te 's Heer Abtskerke te vermelden. Er zal een bonte avond worden gegeven, ook komt er een poppenkastvoorstelling voor de kinde ren plus een „10 maal 10"-rit. Ook zal er een bazaar worden gehouden om de nodige gelden to verzamelen en de „10 maal 10" kaarten, die de jeugd zal ontvangen in ruil voor wat zak geld, spelen natuurlijk eveneens een belangrijke rol. het Landbouwschap bepaald niet ge lukkig is met het tracé, zoals net thans is vastgesteld. „Je kunt wel graag iets willen, maar ergens moet je toch ook reëel zijn", stelde de se cretaris van de Gewestelijke Raad. Overigens ziet ook het Landbouw schap liet door de landbouwers zelf voorgestelde tracé liever uitgevoerd. „Ged. Staten en de deskundigen heb ben ons echter aangetoond, dat het praktisch onuitvoerbaar is", voegde hij er nog aan toe. Ander tracé De heer Van 't Westeinde en de an dere eigenaren-gebruikers, pachters en eigenaren zijn het daar niet mee eens. Zij hebben voorgesteld het tracé enkele honderden meters noor delijk op de bestaande zeewering te laten uitkomen. Volgens dit plan wordt ernstige schadesnijding voor komen, terwijl de weg dan tevens een kleine 400 meter korter zou wor den. Dan zou ook het tracé van de Groene weg gevolgd kunnen worden. „Het moet mogelijk zijn. Het is zelfs een goedkoper plan", betoogde de Nieuwdorpse landbouwer. Over zijn eigen plan heeft hij een brief ontvan gen van het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden. In dit schrijven staat letterlijk: „De uitvoe ring van een rij- en spoorweg langs de Groene weg is technisch uitvoer baar. Dit plan heeft geen kostenver hoging tot gevolg. Voor de belang hebbende in het oude land verdient dit tracé de voorkeur". De betrokken landbouwers voelen zich hierdoor gesterkt in hun voor nemen om alsnog te trachten het door de provinciale waterstaat ont worpen tracé in een voor hen gunstige zin te laten wijzigen. Of zij succes zullen hehhpn niet hun actie bij de Zeeuwse statenleden, zal de nabije toekomst uitwyzcn. Een tekening van de nieuwe provin ciale wegen op Walcheren en Zuid- Beveland, die straks het Sloegebied zullen ontsluiten. Ten noorden van de op Zuid-Beveland geprojecteerde weg is op deze kaart aangegeven een ont- shdtingsweg, zoals een aantal land bouwers die graag zou zien aange legd. Kunstenaar Van Schagen wordt zeventig jaar Huldiging in stadhuis Middelburg De schilder-letterkundige J. C. van Schagen in Middelburg zal ter gele genheid van zijn zeventigste verjaar dag gehuldigd worden. Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst op zaterdag middag 9 december om drie uur in het stadhuis te Middelburg. Na deze huldiging is er gelegënheid een ex positie van werken van de heer Van Schagen te bezichtigen. G.S. vragen nieuwe boot op Kruiningen-Perkpolder Tot havenverbetering dienst op Viissingen-Breskens Ged. Staten van Zeeland hebben blij kens de begeleidingsbrief bij de pro vinciale begroting voor 1962 aan de minister machtiging gevraagd voor de bouw van een nieuwe veerboot voor het veer Kruiningen-Perkpolder, met een vervoerscapaciteit gelijk aan die van de motorschepen „Prinses Beatrix" en „Prinses Irene". Dit verzoek is het resultaat van een studie van Gedeputeerden over de vraag hoe zij de noodzakelijke ver ruiming van de vervoerscapaciteit tot stand kunnen brengen, nu om conjuncturele redenen de verbete ringsplannen voor de havens en aanlegplaatsen voor het veer Krui ningen-Perkpolder nog niet tot uit voering kunnen komen. Daar even wel een nieuwe veerboot pas na de realisering van deze plannen op Kruiningen-Perkpolder kan varen, zal hij zolang dienst kunnen doen op Viissingen-Breskens. Daardoor kan het motorschip „Koningin Juliana" uitsluitend voor het veer Kruiningen- Perkpolder beschikbaar worden ge steld. Fissen in het duister en schieten op ratten Vissen bij het licht van maan en ster ren moet voor Vlïssingers wel een grote bekoring hebben. Enkele we ken geleden beboette de Middelburg se kantonrechter een inwoner van de Scheldestad, die zich op nachte lijke visexpeditie had gegeven en woensdag kreeg mr. Molenburgh een soortgelyk geval te behandelen. Tegen het middernachtelijk uur op 22 september nad de Vlissingse machi nist E. de V. B. zich gewapend met hengel en werpmolen naar een afwateringskanaal begeven om te trachten aldaar enkele vissen uit hun element te halen. De machinist moest zijn nachtelijke vislust echter duur bekopen, mede omdat hij niet in het bezit was van een vergunning. Het kostte hem tweemaal 12,50 boete. Gewapend met een Fïaubertbuks eigendom van zijn zwager reed dë aannemer J. L. uit Westkapelle zich op 6 oktober naar Domburg. Daar wilde hij op ratten schieten. De ratten hadden echter niets te duchten, want vóór de aannemer hun het leven zuur kon maken, werd hij aangehouden door de politie. Het bleek, dat hij geen vergunning voor de buks had. De kantonrechter ver oordeelde hem daarvoor tot een boete van 20,subs. 4 dagen. GROTE WAARDERING GEUIT Oog voor de eigen verantwoordelijkheid In een deze week gehouden vergade- Zeeuwse C.B.T.B. het rapport van het ring besprak het hoofdbestuur van de Landbouwschap, „Landbouwpolitiek op langere termijn". Slechts weinig afdelingen zijn in staat geweest tevo ren hun opmerkingen en kritiek in te zenden. Ongetwijfeld stond dit in ver band met liet feit, dat in een akker bouwgebied als Zeeland vóór 1 decem ber het vergaderseizoeu nog nauwe lijks een aanvang heeft genomen. Aangezien echter de Nederlandse C. B.T.B. deze maand zijn standpunt wil bepalen over het rapport, was het ge wenst, dat het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. tevoren zich een oordeel vormde. Het bestuur had grote waardering voor het rapport. waren gedachten, welke in dit stuk zijn ontwikkeld vier jaar geleden nog tamelijk revolutio nair, nu is dit geheel anders. In toe nemende mate heeft de landbouw be langstelling voor de in de toekomst gedachte ontwikkeling en heeft ze oog voor de eigen verantwoordelijk heid. Dit brengt mee. dat een grondige bestudering van het rapport aan de voet van het grootste belang moet worden geacht, meende het hoofdbe stuur. Ongetwijfeld zal op onderdelen kritiek kunnen worden uitgebracht, zullen leemten kunnen worden aangewezen en zal menigeen tevergeefs naar con crete oplossingen voor bepaalde moei lijkheden zoeken. Dit neemt echter niet weg. dat de gedachten in een be paalde richting worden gestuwd, he geen op zichzelf reeds zeer waardevol is, werd betoogd. Bij de behandeling van het rapport ontwikkelde zich een discussie over de vraag, of het inkomen van de boer zodanig dient te zijn, dat daaruit be sparingen kunnen plaats vinden, die aangewend kunnen worden voor de noodzakelijke investeringen. Sommi gen stonden op het standpunt, dat dit mogelijk dient te zijn. Anderen waren van mening dat de investeringen in de toekomst dermate hoog zullen oplopen dat deze niet meer uit de inkomsten gefinancierd kunnen worden. Hier voor zal dan vreemd geld moeten wor den aangetrokken. In dit verband werd tevens gepleit voor grotere sa menwerking tussen de boeren onder ling by de exploitatie van dure werk tuigen en een tevens krachtige loon werkersstand. Besproken werd even eens de vraag, of de bedrijfsvoering van een groep bedrijven nog verder Voordracht benoeming rechter te Middelburg In verband met de vervulling van éen vacature van rechter heeft, de arrondissementsrechtbank te Middel burg de volgende alfabetisch inge richte lijst van aanbeveling opge maakt: mr. G. Th. A. baron van Lyn- den, advocaat en procureur te Dor drecht, tevens rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissementsrechtbank te Dordrecht: mej. mr. S. W. C. No- teboom, substituut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank te Rotter dam en mr. A. Oosterbaan, substi tuut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam. pillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll!lill|l M DE HERVORMDE KERK van Noordwelle staat, er op het ogenblik yj een beetje onttakeld bij. De aannemer, die de restauratie van het uit j|j H de l'ie eeuw daterende gebouw voor zijn rekening heeft genomen H de firma L. C. Bom cn Zoon te Burgh heeft de grauwe pleis- f| H terlagen verwijderd. Zo is de Utrechtse rode steen voor de. day gekomen, waaruit het gebouw oorspronkelijk is opgetrokken. De §j schoollokalen, die het voormalige koor van de kerk omsloten en M H waarin de jeugd van Noordwelle jarenlang onderricht heeft gekre- gen, zijn inmiddels gesloopt. En terwijl er nog heel wat moet ge- s H beuren eer de hervormde gemeente van Noordwelle het kerkgebouw weer In bezit lean nemen, is nu al te zien, dat met deze restauratie de oorspronkelijke opzet van het bedehuis eer zal worden aangedaan. |f Voordat de aannemer verder kan gaan zal eerst het orgel uit de kerk worden verwijderd. De grote stofwolken, die nu geregeld heen H en weer vliegen zijn namelijk niet bevorderlijk voor liet instrumen- |j tarium. Noordwelle zal over een jaar met zijn meest centrale bouw- f| s werk goed voor de dag kunnen komen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllïfl aan elkaar kan worden aangepast. De meningen hierover zijn verdeeld. In ieder geval zal bij iedere samenwer king een deel van de zelfstandigheid van de boer verdwijnen, hetgeen ech ter onder bepaalde omstandigheden noodzakelijk kan worden. Betreurd werd, dat in het rapport met feen enkel woord wordt gerept over e belasting politiek en de gemeente- classificatie en geen concrete afzet mogelijkheden worden aangegeven. Ook werd de opmerking gemaakt, dat te weinig aandacht is besteed aan de akkerbouw. De mening werd gehoord, dat men de conservenindustrie zelf ter hand dient te nemen. Hierover was echter geen éénsluidend standpunt. De nadruk werd er tenslotte opgelegd, dat de be drijfseconomische voorlichting bij de toekomstige ontwikkeling van groot belang is. Het bestuur was van me ning, dat de organisaties hiervoor of fers zullen moeten brengen. Obstakel niet aangegeven Drietal binnenvaartuigen botste op wrak „Carolina" Het- wrak van liet binnenvaartuig „Carolina", dat. in de nacht van maandag op dinsdag in de Witte Tonnen Vlije ter hoogte van Stave- nisse in de Oosterschelde is vergaan, heeft de scheepvaart dinsdag en woensdag heel wat moeilijkheden be zorgd. Tot driemaal toe kwam een vaartuig in de loop van deze twee da gen in aanvaring met liet nog niét gelokaliseerde en met een boei aan gegeven wrak. Dinsdagmiddag botste liet slecpschip „Mercurius", dat ge sleept door de sleepboot „België" op weg was naar Antwerpen, op het wrak van de „Carolina". Het schip liep. bij deze botsing ernstige schade aan de bodem op. Dezelfde avond omstreeks zes uur kwam het met grint geladen motor tankschip „Bourgondia" van de rede rij W. N. S. van Ommeren te Rotter dam eveneens in aanvaring met het wrak. Dit schip liep geen schade op en vervolgde haar weg naar Antwer pen. Minder gelukkig was het 521 ton metende met suikerbieten geladen motorschip „Josephine", dat. woensdagmorgen omstreeks half acht op het wrak van de „Caroli na" stootte, waardoor ernstige lekkage ontstond en het dreigde te zinken. Het bergingsvaartuig „Walrus" van W. A. van der Taks bergingsbedrijf schoot te hulp en kón slechts niet inzetting van al haar pompmaterieel de zinkende „Josephine" drijvende houden.' Later op de dag werd de „Josephine" door het bergingsvaartuig „Zee leeuw" van dezelfde berger overgeno men, die het al pompende naar de suikerfabriek te Dinteloord sleepte, waar het vaartuig zal worden gelost. De positie van het wrak van de „Ca rolina" was nog niet door een wrak- boèi aangegeven. De dienst van de Rijkswaterstaat had er wel met echolood naar gezocht, -doch wegens de hoge zeegang kon mea geen zui ver echobeeld op het scherm krijgen en dus geen wrakgasboei plaatsen. Woensdagmiddag heeft men het wrak gevonden en van een boei voor zien. RUSTIG WEER Wisselende bewolking niet enkele verspreid voorkomende buien. Zwak ke tot matige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde maximumtempe raturen als gisteren. ZON EN MAAN 8 december Zon op 8.33 onder 16.29 Maan op 8.36 onder 17.25 mOELtuki ÜSUHGEtt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2