PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ELISABETHSTAD BLIJFT SLAGVELD Tsjombe vandaag weer naar Katanga terug Mevrouw Goloeb stond terecht voorverraad' Actie tegen tracé ontsluitingsweg voor Zuid-sloe op Zuid-Beveland Vandaag... Botenkwestie Jaarverslag 204e jaargang - no. 289 Dagbl&d. uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P- van de Velde en P. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 755 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. BureauB; Vlisslngen Walstr 68-60. tel 2355 (b.g.g. red 3508/3846. adv 8647/3643. Middelburg. Markt 51. tel 3841 ib.g.g red 2078/3169. adv 2375). Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213) Oostburg, '«i. 2395. Ter neuzen, tel 2116. ZiPrikzee red tel 2425 ad ra te) ZWEDEN IN INDIËRS BOMBARDEERDEN ZEVENTIEN PORTUGESE VISSERS VERDRONKEN De Portugese vissersboot „Manuel Machado" is gisterochtend op de rot sen van het eiland Pecegueiro, op vijf hm van de Portugese kust ten zuiden van Lissabon, geslagen. Van de 21 opvarenden kwamen er 17 om het le ven. De overige vier konden worden gered. Mej. E. véin Moorst meldt zich bij justitie Gistermiddag omstreeks één uur heeft mej. Elisabeth van Moorst („tante Bets")» de verzorgster van mej. Anneke Beekman, zich gemeld bij de commandant van de parket- groep der rijkspolitie in het paleis van justitie te Amsterdam. Mej. Van Moorst is in maart 1956 door het gerechtshof te Amsterdam bij verstek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden we gens het onttrekken van Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde gezag. Tegen mej. Van Moorst was nog steeds een bevel tot onmiddellijke gevangenneming van kracht. Zij zal nu dat is de nor male procedure worden opgeslo ten in een der huizen van bewaring in de hoofdstad, met de executie van het vonnis, dat in juni 1956 door de Hoge Raad werd bekrachtigd, is de procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, belast. Mej. Van Moorst is in de vooravond naar het huis van bewaring aan de Amstelveenseweg overgebracht. De gehele middag heeft zij in het paleis van justitie vertoefd. De formalitei ten hebben in dit gecompliceerde ge val nogal tijd gevergd. s .is het 20 jaar geleden, dat f§' de .Japanse vloot- en lucht- strijdkrachten zonder vooraf- gaande oorlogsverklaring een overval pleegden op de Ame- rikaanse marinebasis Pearl. Harbour op het Hawaii-eiland Oahu. Als gevolg van deze aanval gingen de Verenigde Staten rechtstreeks aan de tweede wereldoorlog deelne- men. Ifllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll Deze foto komt uit Elizabeth- stad: Katangese soldaten, be wapend met een mortier, heb ben zich in een van de straten van de stad opgesteld. Zweedse V.N.-eenlieden te Elisabetlistad zijn erin geslaagd de tunnel in het centrum te bezetten, die een zeer belangrijke scha kel is in de verbindingen van en naar Elisabetlistad, aldus is gisteravond door V.N.-kringen te Leopoldstad verklaard. Dit was gisteren het eerste bericht uit Elisabetlistad, waaruit bleek, dat woensdagmiddag in de Katangese hoofdstad werd gevochten. De volkerenorganisatie is woensdag begonnen op grote schaal troepen en materiaal over te brengen van Leopoldstad naar Elisabetlistad. Met een kwartier tussenpoos vertrokken zes Amerikaanse globemasters met Ierse troepen en zwaar oorlogs materiaal van het vliegveld van Leopoldstad. Van betrouwbare zijde is voorts meegedeeld, dat de Amerikaanse luchtmacht zes transporttoestellen van het type Hercules ter beschikking van de V.N. heeft gesteld. rijs gisteravond verklaard donderdag te zullen terugvliegen naar Katan ga om „het opperbevel over mijn le ger" op zich te nemen. Tsjombe zei dat het Katangese leger met „Amerikaanse wapens" werd aangevallen. Hij deed een heftige aanval op de V.S., die hy ervan beschuldigde zijn „communistisch gezinde vijan den" te steunen. In een telefoongesprek met Stock holm heeft overste Sven Lampei!, commandant van de Zweedse lucht strijdkrachten in het leger van de V.N. in Kongo, meegedeeld, dat Zweedse en Indische straalvliegtui gen met succes aanvallen hebben ge daan op Kolwezi en Jadotstad in Katanga. Volgens Lampen liadden de Zwe den en Indiërs geen verliezen ge leden. De doelen van de Zweedse en Indische straaljagers waren het vliegveld van Kolwezi en stra tegische punten in Jadotstad, waar de Katangezen -een sterk garnizoen hebben. Rode-Kruisklacht Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis heeft zich by het hoofd kwartier in Genève beklaagd, dat V.N.-soldaten op ambulances van het Rode Kruis hebben geschoten. Een lid van 't plaatselijke Rode Kruis zei, dat een vrachtwagen waarmee vrou wen en kinderen werden geëvacueerd,1 werd getroffen door een mortiergra naat. Twee kinderen werdén gèdoöd en veertien vrouwen gewond, zo verklaarde hij. Kleine negersr' President Tsjombe van Katanga heeft tijdens een geïmproviseerde pèrsconferentie in een hotel te Pa- „Wy weten dat de Amerikaanse regering het in principe volkomen normaal vindt de kleine negers in Katanga uit de weg te ruimen en te doden om de communisten te behagen, vanwege hun communis tische vrienden in de Verenigde Naties. Samenzwering In Leopoldstad Is bericht ontvangen, dat vice-premier Gizenga uit de Kon golese provincie Kivoe naar Stanley- stad is teruggekeerd. Ejej vorige- week heeft Gizenga in een toespraak, die door. radio-Stanleystad werd uitgezonden, premier Adoêla er van beschuldigd tegen hem, Gizenga, te hebben samengezworen en te heb ben getracht het parlement te bewe gen een motie van wantrouwen tegen hem aan te nemen. Voorts zou Adoe- la zijn belofte tegenover Gizenga hebben geschonden om generaal Loendoela weer tot opperbevelhebber van het Kongolese leger te benoe men. De afspraak hierover bevatte tevens een plan om deontruiming van Kongo door de Verenigde Naties te bewerkstelligen, aldus Dit jaar geen Amerikaan in baan om de aarde Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart lieeft heden bekendge maakt, dat de eerste poging om een Amerikaanse astronaut in een baan om de aarde te brengen, begin vol gend jaar zal worden ondernomen. Enige tijd heeft men in ambtelijke kringen hoop gehad dat de poging deze maand kon worden ondernomen. Luitenant-kolonel John H. Glenn jr., die was uitgekozen voor de proef, had al gezegd dat hij gereed was. De Amerikanen zullen, nu is besloten de poging volgend jaar te doen. dus niet een man in een baan om de aarde krijgen in hetzelfde jaar waarin de Russen dat hebben gepresteerd. Dinsdagavond is zoals geméld een groep van 25 Oostduitsers met een trein naar West-Berlijn gevlucht. De vluchtelingen, onder wie 10 vrou wen en 7 kinderen, reden in volle snelheid met een locomotief, 'waar achter zich een personenrijtuig be vond,, over dc zonegrens in West- Berlijn naar Bpandau. Foto: vrouwen en kinderen in de gang van liet politiebureau van Bpandau, „TEGEN HET SOW JET-MOEDERLAND" Drie maanden om man uit Nederland terug te halen Ircnu Goloebova, echtgenote van de Russische atoomgeleerde die in oktober, tijdens een be zoek aan Nederland, besloot in het westen te blijven, is berecht door een Sowjet-volksrechtbank wegens „handelingen van hoog verraad tegen 't Sowjet-moeder- land", zo meldt het Britse week blad Topic. Mevrouw Goloebova en haar man, Alexei Goloeb, brachten in oktober een bezoek aan Nederland, met een gezelschap Russische toeristen. Na de bekende Schiphol-rel, keerde me vrouw Goloebova naar Moskou terug. Volgens Topic werd zij bij haar aan komst in Rusland opgewacht door officieren van de geheime politie. „Tijdens langdurige verhoren, werd zij beschuldigd van anti-Sowjet ge drag, werd haar verweten dat zij niet had verhinderd dat haar man in het westen achterbleef en werd zij over gehaald een vrijwillige bekentenis be treffende haar deelneming aan han delingen van hoogverraad tegen het Sowjet-moederland te ondertekenen. Haar werd toegestaan naar huis te rug tè keren, doch later werd zij in Camera door een volksrechtbank ver hoord". Volgens het bericht In Topic werd mevrouw Goloebova niet bestraft. Haar werd drie maanden de tyd gegeven om haar man over te ha len naar Rusland terug te keren, waar men bereid was zijn dwaze stap te vergeten. Driehonderd Parijse rechtskundigen zqn in het paleis van justitie in de Fran se hoofdstad bijeen gekomen, waar zij een minuut stilte in acht hebben geno men om te protesteren tegen de aansla gen van de uiterst-rechtse ondergrondse beweging „het geheime leger". De bijeen komst was bijeengeroepen door het co mité van waakzaamheid van republikein se juristen. Thant naar Hongarije De secretaris-generaal van de Ver- enigtic Naties Thant heeft volgens een bekendmaking van het Hongaarse mi nisterie van buitenlandse zaken een uitnodiging aanvaard om een bezoek aan Hongarye te brengen. De woordvoerder van het ministerie noemde geen data waarop het bezoek zou plaats hebben. De reis van Thant naar Boedapest zal de eerste zijn van een hooggeplaatste functionaris van de volkerenorganisatie naar Hongarije sinds de onderdrukking van de Hon gaarse opstand in 1956, met behulp van Russische tanks en troepen. Westelijke waarnemers hebben in de uitnodiging aan Thant een diplomatie ke zet van het regime in Boedapest gezien, om haar internationaal aan zien te vergroten door betere betrek kingen met dc Verenigde Staten en bondgenoten. De Hongaarse betrek kingen met het westen zijn sinds 1956 slecht geweest. LANDBOUWERS CONTRA WATERSTAATSPLANNEN Brief naar statenleden EEN AANTAL landbouwers ïn de Zuid-Kraai jertpolder te Nieuwdorp is voornemens een actie te voeren tegen het vast gestelde tracé van de nieuwe geprojecteerde ontsluitingsweg van het Zuid-Sloe naar de Stoof- weg tussen 's-Heerenhoek en Lewedorp. Zij zijn namelijk van mening, dat bij het door de pro vinciale waterstaat ontworpen tracé geen rekening is gehouden met de belangen van de land bouw. De „opposanten" een tiental ei genaren-gebruikers, pachters en eigenaren hebben met mede werking van liet technisch bureau van de Unie van Waterschapsbon den een eigen plan ontworpen, dat zij dezer dagen zullen toesturen aan de leden van de provinciale staten. Zij willen daarmee een laatste poging- ondernemen om het tracé van de nieuwe weg, waardoor belangrijke s^hadesnïj- dingen in de percelen ontstaan, in een voor hen gunstige zin te laten wijzigen. Hun hoop is gevestigd op dé dinsdag 19 december a.s. te houden vergadering van de pro vinciale staten van Zeeland. Zoals bekend wordt momenteel hard gewerkt aan de 4,4 km lange af sluitdijk door het Zuid-Sloe. Op de binnenberm van deze rijksdam komt een provinciale weg (weg 17 bis van het provinciaal wegenplan). Teneinde bet nieuwe industriegebied Zuid-Sloe te kunnen ontsluiten zijn zowel op Walcheren als op Zuid-Beveland nieuwe wegen geprojecteerd. Het Walcherse gedeelte loopt van de Edisonweg te Vlissingen naar het be gin van de nieuwe afsluitdijk, terwijl het eind van de afsluitdijk als be ginpunt is gekozen voor de aanslui tende verbinding op Zuid-Beveland. Daar het in de bedoeling ligt, dat te zijner tijd het industriegebied Zuid- Sloe een spoorlijn krijgt, is het twee de vaste punt voor de aansluitende weg op Zuid-Beveland het tramsta tion te Nieuwdorp. „De vaststelling van het tracé is gebonden aan deze twee vaste punten", verklaarde ons de hoofd ingenieur-directeur van de provin ciale waterstaat in Zeeland, ir. H. D. J. Swaters. „Langs deze weg komt op den duur ook de spoor lijn. Bij de aanleg van de onge veer S400 meter lange weg wordt tegelijkertijd de aarden baan ge maakt voor de spoorlyn. Van het thans vastgestelde tracé wordt niet afgeweken. Wij beginnen met de uitvoering van dit project, zodra we met de betrokken eige naren overeenstemming hebben bereikt", aldus ir. Swaters, die echter nog niet kon 'verklaren, wanneer een begin kan worden gemaakt met de aanleg van deze weg. Bezwaren Welke zijn nu de bezwaren van de landbouwers in de Zuid-Kraaijert- polder „Te veel schadesnijding en afsluiting van enkele wegen", zei ons één der „opposanten", de landbouwer J. van 't Westeinde te Nieuwdorp. Volgens hem is met de belangen van de landbouw geen rekening gehou den. „Mijn bezwaren gelden niet de industrialisatiën in het Zuid-Sloe. Maar waarom moet de landbouw al tijd de dupe worden aldus deze landbouwer. Met medewerking van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is bij herha ling aangedrongen op wijziging van het tracé, maar daarop werd niet in- (Zie slot pag2 kol. 2) ftaHtlijn Een provinciale begroting zonder botenkwestie is in Zeeland geen echte begroting. Vandaar dat Gedeputeerde Staten dit jaar der tra ditiegetrouw voor een dergelijke aan gelegenheid hebben gezorgd: zij de len nu in de begroting-sbrief mede, machtiging te hebben gevraagd voor de bouw van een nieuwe boot voor het veer Kruiningen-Perkpolder van het type „Prinses Beatrix" en „Prinses Irene". Dus: een gróót schip. Wij stellen dit laatste met eni ge nadruk vast, want als wij het goed zien dan houdt deze mededeling van Gedeputeerden in, dat zij zijn terug gekomen van het standpunt, waar van zij blijk gaven in de zomerzïtting van de Staten. Toen immers werd verklaard, dat de minister had aan gekondigd de havenwerken voor het veer I&uiningen-Perkpolder te zul len uitstellen, zodat er voorlopig géén sprake zou kunnen zijn van een nieuwe grote boot. Deze laatste con clusie althans had het college ge trokken en men had derhalve nood gedwongen de minister verzocht een ontwerp te doen maken voor 'n een voudiger schip van geringer afmetin gen, dat dan gebruikt zou kunnen worden bij de huidige havenaccom modatie. Daarvan heeft men nu kennelijk afgezien: men wil wél een groot schip, dat zolang het niet op Krui ningen-Perkpolder kan varen voorlopig op Vlissingen-Breskens moet worden ingelegd, terwijl dan een kleiner type. namelijk de „Ko ningin Juliana" voorlopig (namelijk tot ;t gereedkomen van de nieuwe ha vens) op Kruiningen'dienst zal doen. Hit is verheugend, dat Gedepu- .eerden toch aan een groot schip vasthouden. Via de kamer van koophandel voor de eilanden heeft het bedrijfsleven zich onlangs op het zelfde standpunt gesteld. En inder daad bewijzen de steeds toenemende vervoerscijfers dat de capaciteit van de Westerseheldeveren weer moet worden aangepast aan de nieuwe si tuatie. Mede daarom is óók de onder linge uitwisselbaarheid van de sche pen op de beide hoofdveren dringend noodzakelijk. En die uitwisselbaar heid eist nu eenmaal een schip van het type „Prinses Beatrix". Maar te vens is het hard nodig, dat de ha venwerken vorig jaar door de mi nister aangekondigd! niet worden uitgesteld, maar onverwijld worden uitgevoerd. De minister is ten on rechte op zijn beslissing van vorig jaar teruggekomen: de verbinding Kruüiiflgeu-PerköbAo" i v s- baar punt in het Zeeuwse verbih- dingenstelsel en verbetering daarvan dient daarom hoge prioriteit te krij gen. Gelukkig zijn over deze zaak vragen in de kamer gesteld, zodat een nadere discussie is uitgelokt. De ze zaak eist grondige aanpak. Dat wil zeggen: én (grote) boot én ha venwerken! Gedeputeerde Staten hebben pro vinciale staten de vraag voorge legd of zij 't wenselijk achten een periodiek verslag te ontvangen over de provincie van bestuurlijk stand punt bezien, bijvoorbeeld eens in de vier jaar. Als wij het college goed begrijpen, is deze vraag mede inge- feven door de overweging dat een egrotingsbrief zich niet leent tot vermelding van allerlei gebeurtenis sen en omstandigheden, die in het beleidsvlak van betekenis waren. De ze overweging echter doet ons twij felen aan het" nut van een dergelijk vierjaarlijks verslag. Zulk een stuk komt er op neer, dat een college van Ged. Staten eenmaal in de vier jaar balans opmaakt: een dergelijk ver slag moet wel ondanks het stre ven naar beknoptheid een onlees baar stuk worden, dat althans niet of weinig geschikt is om als basis voor een discussie te dienen. Zou het niet beter zijn de jaarlijkse begro ting vergezeld te doen gaan van een nota, waarin een overzicht wordt ge geven van datgene wat rond een aan tal hoofdstukken van het beleid (b.v. ontwikkeling Zeeland) tot stand is gekomen? Een dergelijk stuk is te overzien en kan door een goede in deling een uitstekende basis voor een debat vormen. Zo nodig kan een der gelijke nota óók de richtlijnen voor het komende beleid bevatten, waar door de begrotingsbrief zelf weer meer een financieel stuk kan wor den. Bovenstaande gedachten zijn ech ter ingegeven" door de vraag hoe het beste een systematische dis cussie over het beleid van Ged. Sta ten kan ontstaan. De zaak wordt ech ter anders wanneer Gedeputeerden het bewuste verslag uitsluitend zien als een vorm van geschiedschrijving, zoals er vroeger ook provinciale jaarverslagen verschenen. Iedereen, die zich daarin wel eens heeft ver diept, weet dat deze stukken boeien de lectuur vormen, die tevens een goed tijdsbeeld geven. Maar ook in dien het college alleen of voorname lijk geschiedschrijving nastreeft en dus geen basis-voor een openbaar debat dan nóg is het twijfelachtig of in deze gecompliceerde tijd een verslag over een periode van vier jaar een ideale vorm is. Dat zou bij voorbeeld betekenen, dat het verslag 1962 zou moeten beginnen met de veermocilijkheden van zomer 1958... We zijn sindsdien al aan de derde minister van waterstaat toe en aan (zie boven!) nieuwe moeilijkheden. Nee. dan maar liever als er dan zo nodig een historisch overzicht moet komen een jaarverslag!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1