Binnenvaartuig „Carolina" zonk binnen 3 minuten na aanvaring Optimisme bij G.S. over de begrotingscijfers VOOR OOSTERSCHELDEBRUG 1,2 MILJOEN AAN RESERVE MACHINEZETTER HOLLESTELLE VEERTIG JAAR BIJ DE P.Z.C. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 SCHEPEN DOOR STORM IN MOEILIJKHEDEN Schipper en zijn vrouw konden tijdig overspringen IS DRIE MINUTEN tijd is in de nacht van maandag op dinsdag het binnenvaartuig „Carolina" gezonken na een aanvaring met het motor- tankschip „Bituma I" in de Witte Tonnen Vlije in de Oosterschelde. De 23-jarige schipper R. Tuik van de „Carolina" en zijn '.rouw konden nog juist voor het schip zonk met scheepspapieren en geld overspringen op de „Bituma I". De harde zuidwester storm deed verder de Noorse tanker „Sigdal" stranden, terwijl een boorbak van rijkswaterstaat op drift raakte en later strandde. Schipper Tuik was met de 340 ton metende, met grind geladen ..Caro lina", eigendom van de heer Boutens uit Terneuzen, op weg naar Wemel- dinge. toen de hevige regen hem het uitzicht benam en hij het noodzake-» lijk achtte, voor anker te gaan. Toen het zicht opklaarde en schipper Tuik het anker op wilde halen bleek de ankei'winchmotor defect te zijn. De ..Carolina" moest in de steeds toe nemende storm de dag afwachten. Omstreeks één uur werd het vaar tuig aangevaren door de „Bituma I", met stookolie onderweg van Rotter dam naar Antwerpen. De „Carolina" zonk vrijwel onmiddellijk. De schip pers van beide schepen hadden elkaar gezien, maar aangezien de ..Caroli na" in de lijn van de gasboeien lag, bespeurde men op de „Bituma I" geen onraad. De schipper van de ..Ca rolina" dacht, dat het andere schip langszij wilde gaan liggen. Aart de grond Het slechte weer werd ook de Noorse taukcr „Sigdal" van 20.000 ton noodlottig. Dinsdagmiddag liep dit schip bij de- „Wandelaar" voor Oostende aan de grond. De sleepboten „Gele Zee" uit Hoek van Holland" en „Sealdis" uit Vlissingen, snelden te liulp, toen de Noor om assistentie verzocht. De „Sigdal" is later op eigen kracht vlot gekomen. Keet te water Beddegoed en andere gedeelten van de inventaris kwamen in de werk- haven van Bruinisse terecht, toen dinsdagochtend een keet van de dijk woei. De verdere inhoud van de keet eigendom van de combinatie „Zinkwerken" te Utrecht lag ver spreid over de dijk. De kok, de enige die op dat moment in het gebouw tje aanwezig was. kwam met de schrik vrij. De keet werd geheel vernield. Op drift Een ..boorbak" van rijkswaterstaat, die dienst deed bij de werkzaamheden in het Zuid-Sloe, is dinsdagmiddag op drift geraakt. Een sleepboot uit Ter- neuzen, die dadelijk ter assistentie uitvoer, kon de bak niet tijdig be reiken. Het vaartuig, waarop zich geen personen bevonden, is later op de middag bij Baarland op de dijk gestrand. (Advertentie) Centrale verwarming. S AWE MA RV Hfderdraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Deklast overboord Het Nederlandse schip „Boezemsin gel" meldde nabij het lichtschip „Westhinder" de deklast overboord te hebben gezet. Het schip zou enige slagzij maken, maar niet in ernstige moeilijkheden verkeren. Later heeft het schip gemeld, dat het de slagzij heeft kunnen terugbrengen tot onge veer vjjftien graden en dat alle ge vaar was geweken. Belasting en akkerbouw op Z.L.M.-vergadering aan orde De Zeeuwse Landbouw Maatschap pij houdt op 18 december in hel Schuttershof te Middelburg een al gemene vergadering, die om half elf 's morgens begint. Tijdens deze ver gadering wordt de begroting voor 1962 behandeld en de contributie voor dat jaar vastgesteld. Ir. H. H. Smcenk, secretaris van de hoofdaf deling Akkerbouw van het Land bouwschap, houdt in de ochtend vergadering een inleiding over ak- kerbouwaangelegenhcden. In de middagvergadering zal de staatssecretaris van financiën, dr. W. H. v. d. Berge, een rede houden over „Belastingdruk en belasting- politiek". (Slot van pag. 1) Inzake de financiering en de ex ploitatie van de brug hebben Ged. Staten als bijlage de ope- ningsbalans voor 1965 opgeno men. Daarop is voor de bouw van de brug een bedrag van f 55 mil joen opgenomen. Voor voorzienin gen, die rijkswaterstaat heeft aaffbevolen is f6 miljoen ge raamd. Aan rente is een bedrag begroot van f 4,88 miljoen gulden, aan kosten van geldleningen 1,035 miljoen gulden en voor di versen en onvoorziene uitgaven 3,085 miljoen. In totaal is dus voor de brug een bedrag van 69 miljoen gulden geraamd. G.S. willen dit bedrag op de vol gende wijze financieren: met 15 miljoen gulden aandelenkapitaal, 50 miljoen gulden leningen op lange termijn en 4 miljoen gulden leningen op korte termijn. Volgens de exploitatiebegrotingen is voor de jaren 1965 tot en met 1979 aan lasten eèn bedrag van f 85.627.000 geraamd. Voor lonen en sociale lasten is elk jaar 2 ton opgenomen, aan onderhoud even eens 2 ton, voor reserve voor ijs- breken elk jaar 66.000 gulden, voor rente van de leningen op lange termijn in totaal bijna 24 miljoen gulden, voor rente van de leningen op korte termijn gedu rende de eerste vier jaar in totaal 215.00D gulden. Voor afschrijvin gen is het eerste jaar 7 ton ge raamd; dit afsehrijvingsbedrag loopt geleidelijk op tot bijna 8 miljoen voor 1979, waardoor in totaal 54 miljoen gulden aan af schrijvingen geraamd is. Voor onvoorzien ramen G.S. 469.000 gulden. VAN TOT •T OPPERTJE. De bejaardensociëteil van Araemui- den is een eenvoudig, maar gerief lijk bedoeninkje: het is een houten gebouwtje aan de haven met uitzicht op het kanaal, waar de bejaarden plegen bijeen te komen. De inventaris is vrij eenvoudig: een tafel, wat ban ken en wat lectuur. Maar toch neemt het gebouwtje, dat de naam „'t Op- pertje" heeft gekregen, een grote plaats in in het leven van Arnemui- dens bejaarden, die dit gebouwtje als hun soos zijn gaan beschouwen. Voor al nu op initiatief van burgemeester A. Hack uit een gift van de Zeeuwse collecte 1960 wat spellen 2ijn aange schaft. Bovendien zorgde de burge meester voor een kastje, waarin de spellen opgeborgen kunnen worden ONTWA KEN.... De goede, vlot lopende gang van za ken in een Terneuzens gezin, be staande uit man^joeouw en twee kin- deren, was voor een groot deel geba seerd op het tijdig ontwaken van de vrouw. Daartoe verliet zij zich ge heel en al op haar horloge en Leiden was dan ook niet weinig in last, toen het horloge stuk ging. „Nou moet jij op de tijd letten", droeg ze huur echtgenoot, op. Dat 'geschiedde. Totdat op een mor gen mevrouw plotseling ontwaakte 'en. gedreven door een angstig voor gevoel, uitriep: „Hoe laat is het Piett" Piet schrok wakker, wierp een blik op de lichtende wijzerplaat van zijn horloge en antwoordde paniekerig: „Acht uur!" Groot alarm vrouw uit bed, man uit bed, kinderen uit bedhaasten, vlie gen, rennen. Totdat meneer zich ineens futloos in een stoel liet. zakken en stamelend, uitbracht: „Ik heb me vergist. '1 Is net vier uur geweest". Eu toen hadden ze nog een zH van tijd om elkaar allerlei lieve dingen té vertellen en „organiseerde" Arnemuidens eer ste burger ook nog een betere tafel voorv,'t Oppert je". OP REIS. Van oud naar jong. Voor de leer lingen van de zesde klas van de openbare lagere school In Bier vliet nog geen bejaardensoos, maar wel een schoolreisje. Een tocht van één dag in Nederland, die de leerlingen uit Biervliet ver dienden met hun deelname aan de kinderpostzegelaetie „van het kind voor het kind". Aan deze ae- 6 tie hebben dit jaar rond 600.000 leerlingen van 21.000 klassen van 7800 scholen deelgenomen. Hoe groot de opbrengst van deze actie is. is nog niet bekend, want nog steeds komen nabestellingen bin nen. Wel ziet .het er naar uit, zo als wij vernamen, dat de op brengst van dit jaar die van het vorige jaar opnieuw zal overtref fen. DRUK. Sint-Nieolaas heeft het heel druk. Vanuit heel dc provincie komen be richten binnen over bezoeken, die de goedheilig man heeft afgelegd. Afge lopen week werd hij onder meer ge signaleerd in de openbare lagere school te Sint-Philipsland. waar de sint, die vergezeld werd door drie zwarte knechten, iedere leerling een stuk speelgoed aanbood. Maar dit had den de kinderen wel verdiend. Niet alleen hadden zij ter ere van de Spaanse bisschop enkele Sïnt-Nico- laasliedjes gezongen, maar ook nog enkele voordrachtjes ten gehore ge bracht. MOLEN. In Oosterlanil zal weer gemalen wor den. De uit 1752 daterende korenmo len in deze gemeente, die eigendom is van baron Schinimelpenninek van der Oije, is namelijk weer verhuurd. Enige jaren heeft de molen, die nog niet zo lang geleden geheel gerestau reerd is, geen dienst gedaan by ge brek aan belangstelling. Tot even na de watersnood heeft de bovenhruier- grondzeller nog werk gehad, maar sedertdien waren de wieken en de maalstenen op non-activiteit gesteld. De nieuwe pachter van de molen is de firma Geuze uit Nleuwerkerk. Financiering Tolopbrengsten Aan tolopbrengsten is voor het eerste jaar 1956 een bedrag geraamd van 3.411.000 gulden. Deze tolgelden lopen elk jaar ge leidelijk op: in 1970 bijvoorbeeld 4.780.000 gulden, in 1975 is het bedrag 6.702.000 gulden en in 1979 is het 8.772.000 gulden. In totaal worden de tolgelden ge raamd op hetzelfde bedrag als de lasten: 85.627.000 gulden. Daarvan hopen Gedeputeerden dus van het auto-verkeer 58,777 miljoen gulden binnen te krijgen en van het overige verkeer 26,850 miljoen. Voor 1965 is berekend, dat 730.000 auto's de brug zullen passeren. Ook het aantal auto's loopt in de volgende jaren tot 1979 geleidelijk op. Voor 1968 bij voorbeeld wordt gerekend op 895.000 auto's, voor 1971 op 1.097.000. voo» 1975 op 1.438.000 en voor 1979 op 1.885.000 auto's. Koninklijk echtpaar in 1962 naar Zeeland Ter gelegenheid van zilveren bruiloft Op de provinciale begroting voor 1962 hebben Ged. Staten van Zeeland een bedrag van f 5000 opgenomen voor de uitvoering van het program ma van feestelijkheden ter gelegen heid van het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar. Tijdens de begrotingsbehandeling zal de com missaris der koningin nadere mede delingen doen over dit programma, dat onder andere vermeldt een be zoek van koningin en prins aan Zee land, een manifestatie door de jeugd enz. Mr. F. Th. Dijckmeester lid bestuur der visserijen In de vacature van de heer W. van den Berg Dzn. te Bruinisse werd door de minister van financiën voor zien door de benoeming van mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, tot lid van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen. Zeeland weer bij de natste (Van onze weerkundige mede- m M werker) Er ligt weer een te natte herfst M achter ons waaraan In een deel van ons land ook november M heeft bijgedragen. Vooral in het zuid-westen van Nederland, waar op enkele plaatsen de 100 g mm neerslag werd overschre- M den (normaal 75 a 80 mm). M Het natst was de herfst in het s westen en midden van ons land. H waar plaatselijk een 80 a 100 M mm te veel regen viel. Novern- ber is naar de koude kant uit- gevallen. De gemiddelde etmaal n temperatuur in De Bilt kwam s M op 4.7 C tegen normaal 5.9 C. M Er kwamen enkele vroege vorstperioden voor. waarbij dicht bij de grond in zuid-oost Drente het kwik al tot —9 C daalde. 1 De Bilt noteerde 9 tegen nor- maal 5 vorstdagen. Er kwamen vrij zonnige dagen voor zodat H in De Bilt het aantal zonneuren m op 63 kwam tegen normaal 50 uren. De meeste regen viel in H het begin en op de laatste dag van de maand, maar er waren ook een groot aantal. 17 tot 20. droge dagen. Ook december be- m gon te nat en onbestendig met y H aanvoer van koudere lucht uit H het poolgebied. jf H In onze omgeving valt normaal in november 75 mm regen. Van n onze waarnemers ontvingen wij de volgende opgaven Sint Maartensdijk 113, Bieze- f§ linge 93, Aardenburg 95, Cad- zand 91, Goes, Kats, Ritthem 88, Axel 87, Serooskerke (W) 84, Renesse 77, Middelburg 72, Vlissingen 68, Sas van Gent 62, Borsseie 87 mm, De natste plaats werd Roosen- jg daal met 118 nun, g IlllllllllllUIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHlIIIIIUIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIllïi Wind spelbreker op de dinsdagmarkt te Goes g Voor de tweede maal binnen g f§ enkele maanden is dc weke- g M lijkse dinsdagmarkt te Goes g niet doorgegaan. Viel de markt g enkele weken geleden letterlijk g M en figuurlijk in het water, g thans trad de stormachtige g g wind als spelbreker op. Slechts g een enkele koopman waagde g het zijn kraam op te zetten, g g Terwijl anders meer dan hon- g ilerd kramen op de Grote g Markt staan, kon men er gis- teren slechts enkele aantref- g ten. IlllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dordrecht voor verbouw zes weken uit de vaart De veerboot Dordrecht, die de dienst onderhoud tussen Kruiningen en Perkpolder zal in het komende voorjaar zes weken uit de vaart genomen worden om de machine- installatie A an het schip te ver bouwen. Dit delen Ged. Staten mee in hun begeleidingsbrief bij de begroting voor 1962. De kosten van deze verbouw zijn geraamd op 150.000. Na de verbouw zal de Dordrecht beter bestuurbaar zijn, terwijl het scllip bij wind lan ger in de vaart kan blijven. Gedeputeerden delen vervolgens mee, dat zij de vraag of het wenselijk is de doorrijhoogte van het mid- den-rijdek van het motorschip Prins Bernhard te brengen van 3.48 meter op 4.20 meter nog in studie hebben. Een dergelijke ver bouw zal in het winterseizoen moeten gebeuren, omdat geduren de de zomer geen der schepen ge mist kan worden. Wanneer een voldoende vlootuit.breiding is ver kregen zal het motorschip Prins Hendrik, dat voor het huidige ver voer minder geschikt is, uit de vaart genomen worden. Daar het vervoérsaanbod op de twee grote wagenveren voortdurend toeneemt blijven Ged. Staten er naar streven om het gebrek aan capaciteit in het bijzonder voor KruiningenPerkpolder op te heffen. Voorts hebben zij verzocht in de haven van Kruiningen een eenvoudige meergelegenheid voor het derde schip aan te brengen. Het verzoek van het college om het aantal vaarten op zondag voor het veer KruiningenPerkpolder- uit te breiden niet twee retour vaarten, is door de minister ge weigerd. In verband met het ver voersaanbod op de vroege maan dag- en dinsdagmorgen te Perk polder hebben G. S. machtiging gevraagd om een extra vaart op die dagen in te leggen. UIT PROVINCIEFONDS 8'/2 TON MEER Hogere bijdragen voor wegen en elektra Ged. Staten van Zeeland willen aldus blijkt uit hun begelei dingsbrief bij de begroting voor 1962 in het volgende jaar bij zondere aandacht besteden aan De aanleg en verbetering van landwegen, waarvoor zij de bij drage aan het wegenfonds wil len verhogen van 200.000 gul den tot 350.000 gulden Het vijfjarenplan voor de on rendabele elektriciteitsvoorzie ningen. Gedeputeerden willen de Invoering bestekscontrole bij provinciale waterstaat Naar aanleiding van het door de Al gemene Rekenkamer ingestelde on derzoek naar de „verschrijvingen" by de provinciale waterstaat in Goes hebben Ged. Staten van Zeeland zo blijkt uit de begeleidingsbrief bij de begroting voor 1962 de volgen de maatregelen van comptabele, aard genomen: ,De districts-waterbouwkundige ambtenaren worden ontlast van «kasbeheer. Op de ingenieursbu reaus wordt een bureelambtenaar als comptabele aangewezen. Diens kasbeheer wordt zo beperkt mo gelijk gehouden. De ten laste de zer kassen gedane betalingen moeten maandelijks worden afge rekend. De kas en boekhouding worden periodiek gecontroleerd. In de bestekken worden alleen stelposten opgenomen voor pres taties van de aannemer, die niet met juistheid vooraf zijn te ramen. Stelposten, ten laste waarvan de aannemer gelden kan stellen in handen van een ambtenaar voor het doen van uitgaven voor de dienst, komen dus niet meer voor. Er wordt een zogenaamde bestek- contröle ingevoerd. Bedrijf s jubileum in Vlissingen Dinsdagmorgen werd in de nieuwe njachine- hal van de Provinciale Zeeuwse Courant aan de Vlamingstraat te Vlissingen het 40-jarig bedrijfsjubileum ge vierd van de machine- zetter M. J. Hollestelle. De lieer Hollestelle kwam op 29 november 1921 bij de toenmalige Vlissingse Courant en is sindsdien dit bedrijf en later na dc sa menvoeging met dc Middelburgse Courant de Provinciale Zeeuwse Courant trouw ge bleven. Tijdens de bijeenkomst in de machinehal werd de heer Hollestelle, die was vergezeld door zijn vrouw, zijn zoon en schoondochter, eerst Loegesprokcn door een van de directeuren, de heer F. van de Velde jr. De heer Van de Velde las enkele stuk jes voor uit oude kran ten en gaf aan de hand daarvan een overzicht van de vele veranderin gen. die de heer Holle- stelle van zeer naby in het bedrijf lieeft mee gemaakt. Hij hoopte, dat de heer Hollestelle nog lang van een goede gezondheid zal mogen genieten. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een geschenk ónder couvert aan. Namens het personeel voerde de heer L. J. Florusse het woord. Hij memoreerde de pret tige samenwerking, die de collega's altijd van de heer Hollestelle heb ben ondervonden. „Wij hebben het bijzonder gewaardeerd, dat je steeds voor je beginse len uitkwam", aldus de heer Florusse, die een grasmaalmachine aan bood. Namens de reduc tie bracht een van de hoofdiedactouren, de heei W. Leertouwer, gelukwensen over. „Dat de redactie U komt fe liciteren heeft een bij zondere reden. U bent jarenlang correspon dent geweest in Sou burg en U heeft deze taak steeds trouw vol bracht". aldus de heer Leertouwer, die de ju bilaris een boek en een rokertje overhandigde. De heer L. J. Breel bracht de gelukwensen van de personeelsver eniging over. Hij bood een bloemetje aan. De heer Hollestelle be dankte tenslotte in een voor de vele blyken van belangstelling en voor (le geschenken. Op. de foto biedt do heer Van do Velde (rechts) zijn gelukwensen aan de heer Hollestelle aan. .(Foto P.Z.C. bijdrage hiervoor verhogen van 50.000 gulden tot 100.000 gul den. Over het cijferbeeld van de nieuwe begroting spreken Gedeputeerden met optimisme. Zij tekenen hierbij aan, dat, de uitkering uit het provin ciefonds voor 1962 rond 850.000 gul den hoger geraamd kan worden dan voor 1961. Hiertegenover zijn even wel de uitgaven opnieuw aanmerke lijk gestegen. De belangrijkste ver schillen in vergelijking met het vo rige jaar zijn Vorming risicoreserve voor de Oos- terscheldebrug 250.000; Verhoging dotatie provinciaal wegen fonds 150.000; Verhoging bijdrage onrendabele elek triciteitsvoorziening 50.000; Blokkering van de te verwachten vermeerdering van pensioen- en loon kosten 60.000; Verhoging van de uitgaven voor we gen 155.000; en Verhoging personeelskosten 170.000 te zamen dus 835.000. Voorts blijkt een toeneming van de uitgaven voor maatschappelijke steun en voorzorg, voor de volksge zondheid, voor economische aangele genheden en voor de culturele maat regelen. Het vermoedelijk batig saldo van de gewone dienst van de begroting 1960 ramen Ged. Staten op ruim 44.500, terwijl zij voor het dienstjaar 1961 een gunstige uitkomst verwachten. Zij rekenen op een hogere uitkering van 300.000 uit het provinciefonds. Opgravingen in Aardenburg worden in 1962 voortgezet De opgravingen te Aardenburg zul len, zo meldt de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort in een pas verschenen bulletin, gezien de bevredigende re sultaten die tot nu toe bereikt wer den, in 1963 worden voortgezet. In de komende wintermaanden zal reeds een begin worden gemaakt met het graven van nieuwe putten. Het onderzoek naar de fundering van een Gallo-Romeins tempeltje, dat in een van de opgravingssleuven ten zuiden van de St.-Bavo is aangetroffen, zal in liet voorjaar, zodra' de weersom standigheden gunstiger zijn. worden voortgezet. De" plaats van het tem peltje, is tijdelijk afgedekt door een dikke zandlaag, teneinde beschadi gingen gedurende de winter te voor komen. Het ligt in de bedoeling de fundering na het onderzoek naar een geschikter punt in Aardenburg over te brengen en daar bovengronds te conserveren. Duitse monteur reed auto van radioartiest aan Vrijgesproken door de Terneuzense kantonrechter De jonge Duitse monteur W. W. uit Ruhrheim am Ruhr, die in septem ber met zijn auto in Terneuzen een aanryding had veroorzaakt met de auto van de Hilversumse artiest Her man van Keekem, is dinsdagmorgen door de kantonrechter te Terneuzen wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Het ongeval had plaats op de avond van 14 september op het 'versmalde gedeelte van de invalsweg in Ter neuzen. Tijdens de twee voorgaande zittingen waren tal van getuigen ge hoord, onder wie artiesten uit het ge zelschap van Van Keekem, De officier van justitie, mr. Th. Le- bret, had aan het slot van de 2de zit ting een boete van 50 subs. 6 da gen geëist. Kantonrechter mr H. van den Belt vroeg zich dinsdagmorgen af, of de twee getuigen, die in Vari Keekerns auto zalen een broer van de zanger en de artieste Anneke Grönloh niet verblind waren ge weest door de koplampen van ver- dachtes auto en of hun waarnemin gen als gevolg daarvan wel geheel juist waren geweest. Mr. Van den Belt was verder van me ning, dat ook Van Keekem niet ge heel rechts had gehouden. Wél achtte hij de snelheid van dc Duitse ver dachte enigszins laakbaar. Hij con cludeerde dientengevolge tot vrij spraak, wat de Duitse tolk over bracht aan W. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 8 KOUDER. Kouder weer met wisselende bewol king en enkele buien. Geleidelijk af nemende wind tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 7 december Zon op 8,33 onder 16,30 Maan op 7.26 onder 16,40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2