Operatie „Walrus" O'Brien beschuldigt Engeland heftig PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Waar zijn onze schepen? 4 PR O. V1NCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1961 „LASTERCAMPAGNE, VVILSPUITERS" „Tsjombe wordt gesteund door miljonairs" Dr. Conor O'Brien, Iers diplo maat en voormalig vertegen woordiger der Verenigde Naties in de Katangaanse hoofdstad Elisabethstad, heeft maandag een (aangekondigde) informele persconferentie gehouden in de kamer van het hotel in New Vork, waar hij thans verblijft. O'Brien, die en als lid van het secre tariaat der V.N. en als Iers diplo maat ontslag heeft genomen dit laatste, naar hij verklaarde, om meer vrijuit te kunnen spreken beschul digde Engeland erop de druk bezoch te persconferentie van dat het „Tsjombe heimelijk steunt, met als uiteindelijk doel het verkrijgen van erkenning van Tsjombes bewind". O'Brien, die verklaarde niet anti- Brits te zijn, had het over een „las tercampagne van Britse, vuilspuiten- de bladen." Hij voegde hieraan toe: „Er is geen land dat mij, na Ierland, meer aan het hart ligt dan Engeland." O'Brien vervolgde: „Maar Ik ver acht de elementen, die Katanga steunen. Zy worden geleid door Britse miljonairs als lord Beaver- brook, kapitein Waterhouse (een voormalig, zeer rechts-gezind conservatief lagerhuislid), de Zuidrhodesisclie premier sir Roy Weienski en de Britse eerste mi nister Macmillan en ik zou niet weten in welke volgorde van LEZERS SCHRIJVEN Nog meer geld nodig voor geest en pincet De actie „Geest en Pincet" ten bate van het medische en sociale werk der Hernhutters te Zeist heeft thans in totaal f 3600 opgebracht. Dit bedrag is naar plaats van herkomst als volgt te specificeren: Walcheren f 1730, Tholen f 230, Zuid-Beveland f 1080, Noord-Beveland f 175, O. Zeeuwsch- Vlaanderen f 115, W. Zeeuwsch- Vlaanderen f 180, Schouwen-Duive- land en St.-Philipsland f 150. Het actiecomité is zeer erkentelyk voor deze giften, maar het werk in Suriname vraagt ook hoge bedragen. Er zijn drie hospitalen en verschil lende poliklinieken, voorts kinderte huizen en internaten. De nood is groot en de strijd tegen de zièkte móet wotden gestreden! Daarom wil het comité nogmaals de aandacht op deze Zeeuwse actie „Geest en Pincet" vestigen. Het gironummer is: 180428 van de Amsterdamsche Bank in Goes. belangrijkheid ik deze heren in dit verband zou moeten plaatsen". Het aftreden van dr. Connor Cruise O'Brien als ambtenaar van het Ierse ministerie van buitenlandse zaken en het secretariaat van de Verenigde Naties, zal deze week in het Ierse parlement in Dublin ter sprake ko men. Geen Franse gedelegeerde bij kernstopoverleg De Verenigde Staten en Engeland hebben beslist de Russische uitnodi ging aan Frankrijk, om deel te ne men aan liet kernstopoverleg, niet te steunen, zo Is maandag verklaard in diplomatieke kringen in Genève. Amerika en Engeland menen dat slechts de drie landen die het aller eerst over kernwapens beschikten de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie aan de conferentie zouden moeten deelnemen. 0 De vroegere Franse afgevaardigde. Jean Dides, die op IS november werd ge arresteerd in verband met een demon stratie, tijdens welke generaal De Gaulle werd aangevallen, is door een jury in voorwaardelijke vrijheid gesteld. Dides werd beschuldigd van het aanzetten tot moord, tot misdaden tegen de veiligheid van de staat en belediging van de presi dent van de republiek. (Advertentie) KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Uithoorn: J. Borghardt te Dén Helder; beroepen te Olde- broek: J. v. Rootselaar te Delft, die bedankte voor Uddel; aangenomen naar Schoonhoven: H. Jongerden te Zijderveld, die bedankte voor Huizen (N.H.), en voor Nieuw-Beijerland; bedankt voor 't Harde: P. J. Bos te Sprang; bedankt voor Steenderen: L. L. Blok te Huissen; en voor 's Grevel- duin-Capelle: P. J. F. Lamens te Ka- merik; bedankt voor Putten: J. van den Heuvel te Ede; bedankt voor Opheusden: B. Haverkamp te Blauw kapel; beroepen teBovenhardinxveld: B. Havekamp te Groenekan. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-Delfs- haven: C. J. Honig te Mechelen; be dankt voor Klundert: A. S. Timmer te Rotterdam, beroepen te Dronten O.-FlevolandB. Aalbers te En schede. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Dordrecht: N. de Jong te Katwijk aan Zee en J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen; beroe pen te Hasselt als schipperspredi- kant: W. de Graaf te Broek onder Akkerwoude; beroepen te Eemdijk: W. de Joode te Den Haag; beroepen te Ouderkerk aan den Amstel: P. N. Ribbers te Noordscheschut. *De &S& ADVOCAAT kont «X<te u/ctaJlOfo et&ie /taasnstaat: Anton Geesink op grootse wijze gehuldigd Utrecht heeft maandagavond de nieuwe judo-wereldkampioen, zyn stadgenoot Anton Geesink op grootse wijze ontvangen. Het politiecordon werd doorbroken en men slaagde er ternauwernood in de bewonderaars van de nieuwe wereldkampioen bui ten hét stadhuis te houden, waar de reus werd gehuldigd. Burgemeester jhr. mr. C. de Ranitz, die zich voor deze gelegenheid in judo-kostuum had gestoken, sprak zijn vreugde er over uit dat een stadgenoot er in ge slaagd was de wereldtitel judo op zijn naam te brengen. „Men kan zeg gen dat Nederland zaterdagavond de hele wereld in zijn greep heeft gekre gen", aldus de burgemeester, die aan het slot van zijn toespraak Anton Geesink een krans om de hals hing. Door het gescandeerde geroep „An- 0 Het Westduitse plaatsje Bissehofsheim heeft zijn voortbestaan te danken aan een pasgeboren baby. Het dorpje moest namelijk op 1 januari 1962 worden sa mengevoegd met een naburige plaats, omdat een nieuwe wet voorschrijft, dat dorpen met honderd of minder inwoners zich met grotere buurtgenoten moeten fuseren. De jonggeborene bracht het in- w^pertal van Bissehofsheim op 101 ton, Anton" en „Lang zal hij leven", waren de overige sprekers in de hal van het stadhuis bijna niet te ver staan. Daarna volgde in open rijtui gen. die omringd waren door fakkels, welke gedragen werden door leden van het Utrechtse studentenkorps en voorafgegaan door muziek, een rond rit door de stad, waarbij het niet ont brak aan toejuichingen, niet in het minst in wijk C, waar Anton Geesink is geboren en opgegroeid. CAMEROUNKUST 1 EUMAEUS S I JAGERSFONTEIN 3 v OUWERKERK NAESS COMMANDER 1 Jhr. dr. Röell overleden Zondagavond is op 67-jarige leef tijd te Amsterdam overleden jhr. dr. D. C. Röell, oud-hoofddirecteur van het rijksmuseum. i DORDRECHT 1962. Naarmate hy zich er met meer zelfcontrole toe dwong, gelukte het pi loot Storm steeds beter zijn gedachten in toom te hou den. De zangerige pijn in zijn hoofd verdween en hij kon weer normaal deduce ren en concluderen. De koe pel op de berghelling! Vast en zeker moest daar de oorzaak van hun gees telijke onmacht gezocht worden. Was het mogelijk dat die kwaadaardige Tar- gani's een soort radiatie, of spreidstraling hadden uitge vonden, waarmee zy het denkvermogen van anderen konden uitscha kelen, zodat deze niet meer konden ontsnap pen? Het leek haast onmogelijk maar er waren zovele vreemde dingen op Ganymedes en de mogelijkheden konden nu eenmaal niet beoordeeld worden naar aardse maatstaven. Neen, het was stellig een etherische vibratie. afkomstig van de koepel, daarboven, die hen allen zo suf en apatisch maakte. Een andere verklaring kon Arend niet vinden. Maar hoe, zo vroeg hij zich af, konden zij ontsnappen aan de wrede, zwarte Targani's, die kennelijk zonder veel omhaal iedere gevangene aan hun bloeddorstige Zonnegod offerden. „Ga toch zitten kerel", sprak Solon, die hem maar steeds ongedurig zag heen en weer stappen. „Het is immers een hopeloze zaak. We zyn verloren, evenals onze voorgangers". Maar pi loot Storm stond plotseling vóór hem stil en schudde heftig het blonde hoofd: „Niets daar van, m'n waarde! Ik heb een plan!" Woensdagmiddag 2 uur, VERS RUNDVLEES. Abattoir, Seisweg, Middelburg. Met grote droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze lieve, zorgzame echtgenote, moeder, be huwd- en grootmoeder, behuwdzuster en tante ALIDA ELIZABETH SMOOR, echtgenote van A. Goethals, op de leeftijd van 65 jaar. Breslcens A. Goethals Terneuzen: A. M. Kostcr- Goethals J. J. A. Koster Schoondijke: J. D. Goethals J. M. Goethals- Hendriksen D. Goethals M. W. Goethals- Leenhouts En kleinkinderen Breskens, 4 december 1961, Dorpsstraat 83. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 7 december a.s. orfi 3 uur op de al gemene begraafplaats te Schoondijke. Heden overleed na een geduldig gedragen lij den onze lievé huisge note PIETERNELLA MARIA GESCHIERE, weduwe van Willem Roelse, in de ouderdom van bijna 79 jaar. J, Alewijnse J. Wijkhuis Vlissingen, 4 december 1961. Lammensstraat 19. Heden overleed na een geduldig gedragen lij den onze lieve zorgza me moeder, behuwd- en grootmoeder PIETERNELLA MARIA GESCHIERE, weduwe van Willem Roelse, in de ouderdom van bijna 79 jaar. Middelburg: D. Roelse L. S. M. Roelse Mol Wim en verloofde Rinus Piet Vlissingen: L. J. v. d. Pluijm Roelse A. F. v. d. Pluijm Vlissingen, 4 december 1961. Lammensstraat 19. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 8 december a.s. om 12 uur op de alge mene begraafplaats te Middelburg. t Vertrek vanaf Lammensstraat 19 om 11.15 uur. De overledene ligt opge baard in het St.-Jo- sephzïekenhuis te Vlis singen. Liever geen bezoek. Heden overleed na een langdurig en smarte lijk lijden onze geliefde man. vader, behuwd- en grootvader in de_ ouderdom van ruim 76 jaar. Vlissingen: J. Brasser-de Bruyne F. E. Timmermans- Brasser I. Timmermans A. Brasser en kleinkinderen Arie. Hans Australië: K. Brasser J. Brasser-Peters De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag a.s. des n.m. 2 uur vanaf Molen straat 3. Liever geen bezoek. Nog in de bloei van zyn leven heeft God van or.s weggenomen mijn lieve man en der -kinderen zorgzame vader NICOLA AS DE BAAR Het H. Oliesel kon hem nog worden toegediend. C. de Baar-Ceulemans. Els en Marian, Familie De Baar, Familie Ceulemans. Middelburg, 4 december 1961, Markt 29. De gezongen H.Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen donderdag 7 december a.s in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulu:- te Middelburg om 10 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het r.-k. kerkhof. Ik keek naar Colin en toen over mijn schouder naar ach teren, terwijl een koud gevoel van ontsteltenis over me kwam. Toen ik keek zag ik enkele lichtflitsen door het stuurboordraam en op hetzelfde ogenblik riep Colin: „Kijk uit! Daar ligt een destroyer!" Hij keerde zich in z'n stoel om en keek de cabine in. „Ze hebben ons geraakt!" schreeuw de hij, terwijl hij m'n arm greep. „Ze hebben ons geraakt!" herhaalde hij, z'n ogen groot van schrik. Net op tijd herinnerde ik me hoe laag we zaten, omklemde de stuurknup- pel weer. trok de neus wat op en schopte de Walrus in een bocht om het lage eiland links van ons. „Ze schieten nog steeds", riep Colin in m'n oor en ik trok het vliegtuig met een ruk recht Aan de lijzijde van de grote rots wand die we zojuist gepasseerd wa ren, lag een klein Japans marine- vaartuig, dat op een kanonneerboot of een escorte^aartuig leek. Het scheen voor anker te liggen en voor zover ik dat in het korte ogenblik door JOHN JOLY kon zien, had hij op ons geschoten met een soort Oerlikonkanonnen, die vooruit gemonteerd waren onder de bovenbouw van de brug. We waren nu buiten z'n bereik en het eiland onttrok ons aan zijn ge zicht. Op goed geluk vlogen we door, beiden te veel geschrokken en te verschrikt om te spreken of ook maar enige beslissing te nemen. „Ze kunnen nooit op ons hebben lig gen wachten", waagde Colin tenslot te. Ik schudde myn hoofd terwijl ik me ervan bewust was, dat ik wit zag en myn ogen verschrikt keken. „Nee, zuiver toeval. Kan niet an ders". „Wat deden ze daar in hemels naam „God weet het". „Ze zullen melding van ons maken". "Ja" N „Wat nu?" Ik gaf niet onmiddellijk antwoord en dat was maar goed ook, want m'n eerste reactie na de schrik van het gebeurde was om naar de kruiser terug te gaan. In stilte worstelde ik met mijn angst en verbijstering. „Hebben ze ons erg geraakt?" vroeg ik eindelijk. „Ga eens kijken". Colin begon zich van z'n navigatie- spullen en zyn tommygun te ontdoen. Toen herinnerde ik me plotseling Caswell. „Caswell," zei ik. „Vertel me niet, dat hij nog steeds slaapt." Colin keek over zijn schouder en ik zag hem glimlachen. „He lijkt erop," zei hij en stond op. Hij gleed tussen de twee stoelen door en verdween uit mijn gezicht. Intussen hield ik de Walrus in dezelf de richting weg van het Japanse schip. Het. volgende ogenblik om klemde Coüns hand mijn schouder. Hij had zijn koptelefoon niet langer op, zodat hij in mijn oren moest schreeuwen. „Mark Hij is dood. Ze hebben hem geraakt. Caswell is er geweest." Opnieuw vergat ik hoe laag we zaten en keerde me om teneinde te kijken. Ik zag een glimp van Caswells lichaam dat op de vloer uitgestrekt lag, zijn hoofd dicht bij de deur en zijn voeten nog onder de schutters- ta'fel. Er zat een rode gapende wond in de zijkant van zijn hoofd en een donkere vlek verspreidde zich over de achterkant van zijn hemd. „Ik stootte hem aan en toen viel hij neer," riep Caswell in mijn oor. Ik greep het stuur weer vaster en voelde me misselijk en angstig. De Walrus ronkte maar door boven de zee, tussen de doolhof van eilanden en riffen én ik bemerkte wanhopig, dat Ik geen idee had van wat er gedaan moest worden. Ik deed mijn uiterste best om mezelf weer in be dwang te krijgen en geen gehoor te geven aan de hardnekkige stem bin nen in mij die zei naar de kruiser terug te keren. We konden maar niet doelloos'tussen de eilanden rond blij ven vliegen, er moest iets gedaan of beslist worden, maar boven alles bad ik om een paar ogenblikken stilte om na te denken. Plotseling werd mijn geest helder en terwijl ik vlug over mijn schouder naar achteren keek, zag ik Colin zich weer over het lichaam van Caswell bukken. Ik schre de motor „Laat hem ligen. Kom hier en ga zitten." Hij kwam maar al te graag en wrong zich in zijn stoel. Hij keek me hulpeloos aan en het drong tot me door dat hoe ontdaan ik ook was, er onmiddellijk een plan van actie opgemaakt diende te worden, anders raakten we allebei jn paniek en ik had het commando nu Caswell dood was. „Weet je zekc dat hij dood is? vroeg ik toen hij zijn koptelefoon had op gezet. Colin knikte. „Krijg de kaart dan." Gehoorzaam, blij om iets te doen te hebben, vouwde Colin de kaart open en spreidde deze op zijn knie uit. „Hoe ziet het meest noordelijke eiland er uit?" vroeg lk. Colin bekeek de kaart. „Er is daar een groepje van drie eilandjes, die een atol vor men," zei hij. „Nog dorpen „Niet op de kaart." „Is dat zover van het Japanse schip weg als we kunnen „Ja." „Hoever zowat „Vijftien mijl." „Goed. Welke koers moeten we stu ren Colin aarzelde en keek weer hulpe loos. „Ik weet niet waar we nu zijn," zei hij. „Ongeveer. Om een idee te geven?" Er was een pauze terwijl hij de hori zon aftuurde en zich daarna"over zijn kaart boog. „Probeer maar 285 gra den. zei hij tenslotte. We vonden het atol gemakkelijk ge noeg, aangezien het juist op het punt lag waar het groepje eilanden ophield en de open zee zich naar het noorden uitstrekte. Van boven of was de om trek van de Sumatraanse bergen, met de grote cumuluswolken erboven duidelijk te zien. „Zie je iets van leven vroeg ik. I „Niets." antwoordde Colin. Het was inderdaad onwaarschijnlijk dat de kleine stukjes zand, struikgewas en palmbomen bewoond zouden zijn. We vlogen er voor alle zekerheid nog maals overheen en daarna heen en terug over de inham' om een idee te krijgen van de diepte van het water en de windrichting. „Ga je landen vroeg Colin. „Ja." „Waarom Ik wees met mijn duim naar CasweJl en Colin keek me met grote ogen aan. „En als we nu eens niet meer weg kunnen komen „Waarom zouden we niet Er is ruimte genoeg." „Misschien kunnen we de motor niet meer aan de gang krijgen." „Dat moeten we riskeren". „Ga je Caswell daar achterlaten?" „Ja". „Ik leunde voorover en tikte op z'n kaart. „Zet van hier de koers uit naai de baai, waar we naar toe moeten", zei ik. „We blijven hier niet lang, maar we moeten zeker weten dat er geen grote gaten in de romp zitten." Colin staaarde me nog even aan en boog zich toen weer over zijn kaart. Ik controleerde de windrichting, be sloot hoe ik zou landen, maakte een lange vlakke bocht om een van de eilanden, kwam weer recht en sloot gas af. De Walrus sputterde en brom de log naar het water beneden ons. We kwamen over het rif en ik trok de neus voorzichtig omhoog', recht op de kalme golfjes van de baai. We waren vier of vijf voet boven water en verloren steeds meer snelheid. Langzaam trok ik de stuurknuppel achteruit en de druk op de roeren verminderde. Ik voelde de eerste aanraking van de romp met het wa ter. trok de stuurknuppel helemaal achteruit en dn Walrus zakte netjes in het water van de baai. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4