Deense tanker brandde urenlang in Amsterdams havendok Herindelingsplan voor Walcheren JEUGDBENDE AT KIP TIJDENS INBRAAK IN RESTAURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1961 EU W S E COURANT 3 ZESTIGDUIZEND LITER OLIE VERHOOGDE GEVAAR Vuur door boren van gaten in scheepswand met moeite geblust N'a een urenlange strijd van gisterochtend half tien af is de Amsterdamse brandweer er 's middags vijf uur in geslaagd de brand in de machineka mer van de Deense tanker A slang Torm, die bij de N.-D.S.M. in Amster dam in dok ligt, onder controle te krygen. Om vier uur was een uiterst kritieke situatie ontstaan, doordat een bunker met 60.000 liter olie, vlak bij het vuur dreigde te ontploffen. Alle mensen kregen opdracht het schip te verlaten. De brandweer besloot toen drie gaten te branden in het achterschip, zodat men het vuur van een andere kant kon bestrijden. De enorme hoeveelheden schuim die men via deze gaten op de ■vuurhaard spoot, hadden het gewenste resultaat. Hiermee was ook het ontploffingsgevaar van de oververhitte bunker grootdeels geweken. Een van de directeuren van de N.D.S.M., ir. A. P. Adema van Scheltema, die met de brandweercommandant de blussings- werkzaamheden leidde, deelde mede dat de brand tijdeus herstelwerk zaamheden in de machinekamer moet zijn ontstaan. De bemanning heeft inmiddels het schip verlaten en is in de hoofdstad ondergebracht. Verwacht wordt dat men tot vanmiddag tijd zal nodig hebben voor het nablussingswerk. De machinekamer zal vrijwel geheel als verloren moeten worden be schouwd. Volgens de heer Adema van Scheltema is het onmogelijk de totale schade enigszins nauwkeurig te schatten voordat de brandweer alle activiteiten heeft gestaakt. Groot alarm Aanvankelijk liet deze brand zich minder ernstig aanzien, doch om half elf werd groot alarm gesla gen. De Amsterdamse brandweer rukte met groot materiaal uit. Ook de drijvende brandspuit Ja son voer naar de werf. Met zeven tien stralen water ging men het vuur te lijf, terwijl ook de huid van het schip nat werd gehouden om te voorkomen dat er scheuren zouden ontstaan. Na het ontdekken van de brand werden de buitenboordafsluiters van het schip opengezet, waarna water uit het LJ via het dok in het schip kon komen, zodat er tien voet water in de machinekamer kwam te staan. Bij de brand aan boord van de onge veer 13.000 ton metende Aslaug Torm hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De mannen van de brandweer trachtten voortdurend, voorzien van zuurstofapparaten, in de machine kamer door te dringen .om de oor sprong van de brand vast te stellen. Als zwarte Pieten, beladen met roet, keërdgn zij hoestend terug van hun onderzoekingstocht met de medede ling .dat zij niets gezien hadden dan rook?. Om kwart over één besloot de dok- meester gaten in de huidplaten van het voorschip te laten branden, zodat men ook hier water zou kunnen bin nenlaten. Men wilde namelijk voor komen dat de Aslaug Torm door de enorme hoeveelheid water, die door Twintig jaar voor moord op meisje in Venlo Het gerechtshof te 's-Hertogcnbosch heeft de ontvluchte psychopaat M. 3YL wegens moord op het Venlose meisje Joke van Groenendaal veroor deeld tot twintig jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Het is dezelfde straf als door rechtbank te Roermond was opge legd en waarvan de advocaat-gene raal bevestiging had geëist bij de be handeling in hoger beroep op 20 no vember. Zowel de officier van justitie te Roermond, die levenslange gevan genisstraf tegen AL had geëist, als de verdachte zelf, had tegen het recht- bankvonnis hoger beroep aangete kend. het blussingswerk en via de boord- afsluiters in het achterschip was ko men te staan, uit balans zou raken. Inmiddels was het aantal slangen, waarmee de brandweer het vuur be streed, opgelopen tot ongeveer 25. Van de bemanning was de helft, 35 man, aan boord. De andere helft was reeds naar Denemarken terugge keerd. Verwacht werd dat het schip over een maand gereed zou zijn voor een nieuwe tocht. Terwijl op het achterdek een enorme activiteit gaande was van een vijftigtal brand weerlieden, verbleef de bemanning van de Aslaug Torm rustig in het verblijf in het voorschip. Opsporing mej. E. van Moorst opgeschort (Van onze Haagse redactie) Het gratieverzoek van mej. Elisa beth van Moorst „tante Bets" of „mama" van Anneke Beekman is gisteren door het ministerie van justitie in Den Haag doorgezonden naar Amsterdam. De president van het gerechtshof die destyds mej. Van Moorst by verstek tot zes maanden gevangenisstraf veroordeelde, is om advies gevraagd en de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker is ver zocht verslag uit te brengen van de oude ontwikkelingen in de kinder roof-affaire Anneke Beekman. Tot nu toe is geen enkele actie on dernomen die moet leiden tot de aan houding van tante Bets van Moorst, hoewel deze vrouw zich thans in Ne derland bevindt. De officier van jus titie In Amsterdam zou over goede aanwijzingen beschikken dat, na een beslissing over het gratieverzoek ook al is dit voor haar negatief, mej. Van Moorst zich niet aan de justitie zal onttrekken. Aan de politie zou derhalve zijn verzocht geen nieuwe opsporingsactie te ondernemen. Wereldraad van Kerken vraagt godsdienstvrijheid De Wereldraad van Kerken heeft maandag te New Delhi een resolutie aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op alle regeringen ter wereld hun onderdanen onbeperkte godsdienstige en burgerlijke vrijhe den te verschaffen. In de resolutie wordt gezegd dat ..po gingen langs wettige weg onderno men of door middel van de druk der sociale gebruiken om geloof op te leggen of op te heffen, schendingen zijn op de bedoelingen van God met de mensheid. Hoewel wij een duide lijk christelijke basis er op nahouden betreffende godsdienstvrijheid, be schouwen wij dit recht als funda menteel voor elke mens." „Dit recht houdt in dat men vrij zal zijn van godsdienst of geloof te ver anderenzonder dat sociale, eco nomische of politieke belemmeringen daarvan het gevolg zullen zijn", al dus de resolutie. In de resolutie was ook een alinea opgenomen over de vrije versprei ding van informatie. RIJKELIJK BESPROEID MET WIJN „Heren 17" nu door Haagse politie gepakt Door de aanhouding van in totaal zeventien jongelieden in de leeftijd van achttien lot 27 jaar, is de Haag se politie er in geslaagd niet minder dan 84 misdrijven op te lossen, die tussen 6 juni en 17 september zijn gepleegd. In totaal heeft de groep, die in diverse combinaties werkte zonder duidelijke leider, voor een waarde van ongeveer f 10.000,aan geld en goederen bemachtigd. Trefpunt was de pensionkamer van een van hen. Daar werden alle plan nen beraamd. Enkele van de jonge lieden waren al eerder met de politie in aanraking geweest. De Inbraak in" een textielzaak aan de Denneweg in Den Haag, waarbij voor duizenden guldens aan rollen stof en jassen werd meegenomen, is de groep noodlottig geworden. Drie dagê.n na deze inbraak deed de Haag se recherche een inval in een pension, waar vier van de jongens woonden. Drie van hen werden aangehouden. De vierde wist te ontsnappen, nadat hij een rechercheur tegen de grond had geslagen. Rauwe vlucht Enkele dagen later zag dezelfde rechercheur de jongen met een naar 'ater bleek in Haarlem gesto len auto rijden in het Staten kwartier in Dén Haag. Met zijn politiewagen trachtte hij de vluchteling klem te rijden, maar met woeste manoeuvres wist de jongeman uit te wijken net zo lang tot hij tegen de pui van een huis belandde. Te voet vluchtte hij nog even verder, maar werd toen definitief gegrepen. Uit het verhoor van hem en zijn drie kameraden kwam tenslotte vast te staan, dat er nog dertien andere jongens bij de handel en wan del van dit viertal min of meer be trokken waren geweest. In de loop van de volgende zes weken zijn ze aangehouden en nog een maand la ter was de zaak rond. De jongelui hebben het zich steeds nogal gemak kelijk gemaakt. Met bromfietsen en auto's die ze stalen, reden ze naai de panden waar ze dachten in te breken. Hun brutaliteit was groot, Eens hebben ze in een gerenommeerd restaurant ingebroken, een kip uit de ijskast gehaald, deze toebereid en rijkelijk met wijn overspoeld, genut tigd. Waren ze betalende gasten ge weest, dan had dit etentje het stel ongeveer honderd gulden gekost. Technisch bij Vaktechnisch waren ze ook niet on bekwaam, getnige liet feit, dat ze eenmaal een brandkast hebben open- gebrand. De buit bedroeg toen f 2000.Winkels, scholen, kanto ren: alles hezoehten ze. Herhaaldelijk werden de jongelieden gestoord, maar met grote koelbloedigheid wisten zó steeds te ontkomen. Na drie maanden echter was hun spel dan loeh wel uit. (Slot van pag. 1 Souburg De belangrijkste vraag bij dit nieu we ontwerp is: waarom tot handha ving van Souburg werd besloten. De minister van binnenlandse zaken blijkt luer uitdrukkelijk anders dan Ged. Staten van oordeel, dat Sou burg in het kader van de dubbel stadgedachte Middelburg-Vlissingen zelfstandig dient te blijven. Hoewel Ged. Staten het standpunt van de minister dus niet kunnen delen, delen zij in hun toelichtingsbrieven aan de raden van Middelburg en Vlissïngen mee, dat het volgens hen geen zin heeft nogmaals hierop terug te ko men. Souburg moet, aldus de toelichting bij het wetsontwerp, als het voor naamste woongebied voor de gehele omgeving gezien worden. De bevol kingsaanwas, die een gevolg is van de expansie van de Vlissingse indus trie en die structureel en economisch met Vlissingen is verbonden, zal gro tendeels in het gebied van Souburg moeten worden ondergebracht. De hier tot stand te brengen nieuwe woonwijken zullen bij het woon- en werkgebied van Vlissingen aanslui ten. Deze overwegingen zouden dus volgens het ontwej-p voor samenvoe ging van Vlissingen en Souburg plei ten. Krachtig beleid Nader beraad heeft evenwel tof. de conclusie geleid, dat voor opheffing van het 7700 inwoners tellende Sou burg, dat volgens de toelichting naar inwonertal de zesde gemeente van Zeeland is en getoond heeft tot een krachtig beleid in staat te zijn, geen voldoende zwaarwegende argumen ten bestaan. Dat de Vlissingse uitbreiding in Paauwenburg en Lammerenburg zich wellicht in minder snel tempo zal voltrekken als een zelfstandig Sou burg de gelegenheid krijgt om zijn woonfunctie in sterke mate aan be tekenis te doen winnen, kan volgens de toelichting evenmin als een vol doende motief voor de opheffing van de zelfstandigheid van Souburg aan gemerkt worden. Ook aan de stede- bouwkundige binding tussen Vlissin gen en Souburg mag volgens het ontwerp niet te grote betekenis toe gekend word. Inderdaad zullen de uitbreidingen var beide gemeenten elkaar dicht gaan naderen, maar als hierin een samenvoegingsargument aanwezig zou zijn, dan zoij ook Mid delburg in de samenvoeging moeten worden betrokken. Serooskerke Het nieuwe ontwerp gaat voorts in op het waarom van de samenvoeging van Serooskerke met liet nieuwe Veere. Aanvankelijk zou Serooskerke dusingedeeld worden bij het nieuwe Mariekerke, omdat het een agrari- scho gemeente is. De bevolking van Serooskerke, aldus wordt in het nieu we ontwerp opgemerkt, stemt echter niet in alle opzichten met die van de gemeenten in het midden van het eiland overeen. Het is volgens het ontwerp dan ook niei verwonderlijk, dat de raad van Serooskerke de voor keur heeft gegeven aan een binding met Vrouw Trooskerke evenals Vrouwenpolder voorheen een verdere verzwak- 1 king van de eenzijdige agrarische instelling zal optreden. De recrea tieve bedrijvigheid op en langs het Veerse Meer zal dus ongetwijfeld een sterke invloed in Serooskerke hebben. Reeds thans bestaat er zij het op bescheiden schaal pen siongelegenheid en houdt de winkel stand rekening met de behoeften van passerende vakantiegangers. Seroos kerke zal dus volgens het ontwerp als „achterland" van het kustgebied bij Veere en Vrouwenpolder zeggen schap in de ontwikkeling van dit ge bied moeten hebben. Voorts wordt nog gewezen op de kracht van de combinatie Veere-Vrouwenpolder- Serooskerke wat inwonertal betreft, namelijk bijna 4000, dat is bijna twee maal zoveel als Veere en Vrouwen polder alleen. In hun begeleidingsbrief aan de ge meenteraden wijzen Ged. Staten er nog op, dat na de aanstaande raads verkiezingen in 1962 nogmaals een vekiezing van de gemeenteraad van de nieuwe Walcherse gemeenten moet worden gehouden. Gedeputeer den achten het namelijk uitgesloten, dat de indelingswet nog vóór de kan didaatsstelling voor de volgend jaar te houden raadsverkiezing tot stand komt. In liet ontwerp wordt als de wachting uitgesproken, dat in Zeer zachte Sint-Nicolaas H (Van onze weerkundige M medewerker) M Vandaag, 5 december, zal Sint- W H Nicolaas niet over de tempera- tuur te klagen hebben, zoals H dit de laatste jaren het geval n H is geweest. Reeds maandag- m avond bereikte ons zeer zach- |j te lucht, waarin het kwik tot |j 12 graden en in Zuid-Limburg m tot 14 graden steeg. Dit zijn voor begin december hoge temperaturen. Alleen in p 1953 was het nog iets warmer M rond Sint-Nicolaas. Een win- terse 5 december hebben wij §i j§ voor het laatst in 1943 gehad, s toen ook overdag het kwik be- neden het vriespunt bleef. §1 De actieve depressie die deze H zachte lucht naar ons land doet stromen, trekt langzaam via de Britse eilanden naar de m ëI Noordzee met een harde wind. M Achter de depressie wordt M koude lucht aangevoerd, waar- H in boven Schotland vrij veel H sneeuwbuien voorkomen met temperaturen om het vries- punt. H Het is te verwachten, dat een M gedeelte van deze koudere lucht na het midden van de §j week via Engeland naar ons land stroomt en de zeer zachte lucht weer zal verdrijven. ee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniil Toeslag in 1962 op ouderdomspensioen Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw heeft besloten om met in gang van 1 januari 1962 op de inge gane ouderdomspensioenen een toe slag te verlenen van 25 pet. Voorlopig geldt deze toeslag slechts voor het jaar 1962. In de toekomst zal van jaar tot. jaar worden vast gesteld of deze toeslag, eventueel met een gewijzigd percentage, zal worden gehandhaafd. Hongarije wil praten over Mindszenty De Hongaarse vice-premier Gyula Kallaï heeft gisteren in Boedapest verklaard, dat Hongarije bereid is met de regering van de Verenigde Staten te spreken over het lot van Josef kardinaal Mindszenty, de pri maat van de rooms-katholieke kerk in Hongarye, die sinds de Hongaarse opstand van 1956 in het gezantschap van Amerika in Boedapest verblijft. Uit de woorden van de vice-premier is niet gebleken dat de Hongaarse regering voornemens zou zijn de beschuldigingen te laten vallen zoals met zovele anderen is gedaan, onder wie Kallai zelf en premier Janos Kadar. Zij werden onder de vroegere Stalinistische leider van Hongarije, Matyas Rakosi, gevangen gezet. Tsjombe: „Vechten tot laatste man" De president van Katanga, Tsjombe, heeft maandag verklaard dat er oor log zal komen „indien de V.N. gevolg geeft aan de opwekking van secreta ris-generaal Thant dat krachtiger zal worden opgetreden om de orde in Katanga te herstellen". „Indien de V.N. geweld gebruiken, zal Katanga geweld gebruiken, zelfs als Katanga zijn gehele volk zou ver liezen tot de laatste man", zo ver telde Tsjombe aan United Press. DUITS LESVLIEGTUIG STORT NEER: 3 DODEN Een viermotorige Boeing 720B van de Lufthansa is gistermiddag om half een in de buurt van Ebersheim bij Mainz in Duitsland brandend neerge stort. De machine maakte een les vlucht. De Lufthansa deelde mede dat 8 vliegers, die zich op deze fatale lesvlucht aan boord bevonden, om het leven zijn gekomen. Het Wereldgebeuren Mislukt De Ierse diplomaat dr. Connor Cruise O'Brien, vertegenwoordi ger van de Ver. Naties in het nog steeds roerige en oproerige Katanga, heeft plotseling aangekondigd dat hij met ingang van vrijdag zijn func tie zal neerleggen. Dat is natuurlijk rijn goed recht, ware het niet dat O'Brien aan zijn mededeling een gro ve beschuldiging verbond. Hij vertel de namelijk dat hij over enkele dagen zal aftreden, „omdat Engeland, Frankrijk en België hem zijn taak onmogelijk maken". Om „vrijuit over zijn Kongolese periode te kunnen praten" heeft O'Brien tegelijk ont slag genomen uit Ierse diplomatieke dienst. Dat laatste moet dan worden beschouwd als een bedreiging. Het is alsof O'Brien wil zeggen: „pas maar op, als ik mijn mond open doe". Het is een in diplomatiek op zicht wat ongebruikelijke methode. Wanneer een minister van buiten landse zaken in een westers land bij voorbeeld wegens meningsverschil aftreedt, past het hem niet daarna met allerlei „onthullingen" te ko men, die hij tijdens zijn ambtsperio de heeft moeten verzwijgen. O'Brien heeft blijkbaar een andere politieke moraal. De Ierse diplomaat, die tot aan zijn Kongolese benoeming en kele niet zo heel erg belangrijke functies bij het Ierse ministerie van buitenlandse zaken had bekleed, heeft bij zijn ontslagaanvraag naar drie landen beschuldigend een vinger uitgestoken. In de allereerste plaats natuurlijk naar Engeland. We zouden geneigd zijn te zeggen: „natuurlijk, daar is hij een Ier voor". Dan naar België. Daarvoor is O'Brien wel zo lang in de Kongo geweest, dat hij allerlei anti-Belgische figuren heeft ontmoet, aan wie het na het vertrek van de Belgen min of meer is ge lukt zich naar de top van de macht te worstelen. Anderzijds was hij er weer te kort om te kunnen vaststel len naar welke diepte het land na de „dekolonialisatie" !s afgezakt. Verder wees O'Brien nog naar Frank rijk, want het is bekend dat deze V.N.-man nogal sympathie heeft voor het onafhankelijkheidsstreven van een deel der Algerijnen. Het komt ons voor dat achter deze vele, grove woorden van O'Brien iets heel belangrijks met opzet wordt verzwegen. Zijn eigen falen namelijk. Van meet af aan bleek, dat hij met het aanvaarden van deze benoeming te hoog had gegrepen. O'Brien mag dan in de kanselarijen van diverse hoofdsteden diplomatieke succesjes hebben behaald, deze Kon golese post was te zwaar. In de eer ste plaats had hij te maken met de Verenigde Naties, een in feite ab stract begrip, niet het minst na het verscheiden van Hammarskjöld. Ver der waren daar de V.N.-troepen, be staande uit diverse nationaliteiten, uiteenlopend van zijn eigen landgeno ten tot aan de Indiase Gurka's. Er was voortdurend wrijving tussen de Ierse officieren in het Kongolese V.N.-korps en de diplomaat O'Brien. De Gurka's maakten het hem bijzon der moeilijk en vele malen is hij na tuurlijk het slachtoffer geworden van het dubbelzinnige, zo niét onbetrouw bare, handelen van Kongolese lei ders. De zending van O'Brien is op een fiasco uitgelopen. Hij is het zo veelste slachtoffer van dé Kongolese verwikkelingen. Ware hij afgetreden zonder meer of met de mededeling dat hij niet tegen 'ie Afrikaanse na righeden op kon, dan zou hem dat hebben gesierd. Nu heeft hij iets te veel weg van het verwende jonge tje, dat er niet in is geslaagd van zijn bouwstenen iets behoorlijks te maken en dat dan een schop tegen de bouwdoos geeft en het huis op stelten probeert te zetten. Het wordt zo een smadelijke aftocht voor O'Brien en weer een prestïge-neder- laag van de Verenigde Naties in de ogen der Afrikanen. Zo zien volgens het gewijzigde ont werp de nieuwe- grenzen van de Wal cherse gemeenten er uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3