Gunstige reacties op toedeling herverkaveling ,blok' Schouwen Negen ton voor civiel verdedigingscentrum Zeeuwse Almanak H.I.D. Ir. Swaters neemt afscheid 3. win SINT BEZOCHT DER B0EDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1961 DRUKTE IN ZIERIKZEES KANTOOR Tevredenheid over resultaat en methode van het werk MEER DAN 250 belanghebbenden hebben maandag als eersten in het Bureau Herverkaveling te Zierilizee het plan voor toedeling voor het blok „Schouwen-Duiveland" (rond 20.400 hectare) bekeken. Alle. land eigenaren, pachters, verpachters en vertegenwoordigers van grondbezit tende instellingen, van wie de achternaam met A tot en met B(oom) begon, waren voor de eerste dag van de tervisielcgging uitgenodigd om de betreffende stukken te komen inzien. Alles wat betrekking heeft op de kavels en rechten, die daarop rusten, kunnen de in totaal 7500 bij de herverkaveling op het eiland betrokken inwoners tot 15 december a.s. te weten komen. Een staf van personeel is gerekru teerd om de rechthebbenden in de groene barak in de tuin van het kan toor tekst en uitleg te geven van de kaarten, de lijsten, de regelingen en bepalingen, die betrekking hebben op het patroon van kavels op het eiland. De eerste dag van deze wettelijk voorgeschreven „zicht-termijn" is vlot en volgens plan verlopen. We hebben enkele rechthebbenden naar hun mening gevraagd en stuk voor stuk waren zij bijzonder tevreden over de soepele organisatie in het bureau van de herverkaveling in Zie- rikzee. „Het was precies zoals ik ge dacht had", vertelde de heer P. Ëa- rendregt uit Dreisehor, die zich in de morgenuren aan het kantoor aan de Oude Haven had vervoegd. Tevreden Vit de sfeer die hij te midden van andere wachtende landbouwers had geproefd, meende deze Schouw.se boer te mogen opmaken dat men over het algemeen nogal tevreden was over de resultaten van de toedeling. Datzelfde ont dekte de heer P. van Beveren, stadsarchivaris van Zierikzee. Ook hij had uit de hele opzet en de benadering van het toedelingsplan begrepen, dat men zich bij de dienst had ingespannen er voor te zorgen dat niemand te kort wordt gedaan. De bezwaren van de heer Van Be- veren tegen de herverkaveling liggen niet in het organisatorische vlak, daarover had hij niets dan lof. Wie evenwel met hem praat over de ge volgen voor de archeologie krijgt een volledige veroordeling uit zijn mond te horen. „Het is voor ons natuurlijk pijnlijk wanneer er zo in het bodem archief wordt gewroet. Langzamer hand wordt alles onttakeld..." Wat overigens niet wegneemt dat hij zich goed kan schikken in de eisen van deze tijd ook op het punt van de bo demverkaveling. Veel moeite „Ik geloof niet dat er erg veel be zwaren zullen komen", luidt de mening van het raadslid M. den Boer uit Haamstede. Deze pluim veefokker uit de Schouwse West hoek een kleine belanghebben de. zoals hij zich noemt had de indruk gekregen, dat de ambtena ren zich veel moeite hadden ge troost om deze administratieve formaliteit bijzonder serieus met de mensen-uit-het-blok door te nemen. Veel waardering had de heef Den Boer ook voor de manier, waarop de diensten, die het werk op Schou wen en Duiveland voor hun rekening hebben genomen, zich steeds met de betrokkenen in persoonlijke gesprek ken hebben verstaan. „In zekere zin was het overbodig", constateerde president-kerkvoogd C. A. Boogerd van Noordwelle eenvoudig, toen wij hem na zijn bezoek aan het bureau om een indruk vroegen. De kerk voogdij van Noordwelle heeft zes kavels, waarvan vroeger een deel bij Haamstede en Kerkwerve lag, nü dicht bij de kom van het dorp in bezit gekregen. Maar dat wist men al. Ze waren al in gebruik. Toch was de heer Boogerd erg te spreken over de stipte organisatie ook van dit „admi nistratieve uitvloeisel" van de wet... Een peiling van de mening dus inet voorlopig een tevreden resultaat. De herverkavelingsambtenaren op Schouwen en Duiveland hadden eigenlijk ook niet anders verwacht. IN MIDDELBURG Voor B.B.-commando en voor P.C.C.V. Ged. Staten van Zeeland vragen 'de Provinciale Staten om een krediet van 930.000 voor de bouw van een provinciale commandopost voor de Bescherming Bevolking annex een Provinciaal Centrum Civiele Verde diging. De kosten van bouw en tech nische inrichting van het P.C.C.V., die rond 410.000 geraamd zijn, zul len voor75 procent voor rijksreke ning genomen worden. De bouwkos ten voor de B.B.-comniandopost, die op 520.000 geraamd, zullen geheel voor rekening van hef^ryk komen. De provincie zal 110.000 moeten bij dragen. Na besprekingen van de rijks-, pro vinciale- en gemeentelijke overheden met de Staf Civiele Verdediging over de gevolgen van radioactieve neer slag bij aanvallen met atoomwapens, (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Verlies Westerscheldeveren geraamd op f 4,77 miljoen Het nadelig exploitatiesaldo van de Westerscheldeveren is voor 1962 ge raamd op 4.776.000 (vorig jaar ge raamd op 5.044.000), aldus blijkt uit de algemene exploitatiebegroting 1962 van de P.S.D. De tekorten van de Westerscheldedienst komen zoals bekend voor vekening van het rijk. Het verlies van de noordelijke veer dienst, die tussen Kats en Zierikzee v.v. is geraamd op 357.000 (vorig jaar 374.000). Voor het veer VlissingenBreskens is het verlies geraamd op 2.974.000 gulden, voor het veer Kruiningen— Perkpolder is een verlies van 1.464.000 gulden geraamd en voor TerneuzenHoedekenskerke is een verlies begroot van 338.000 gulden. Voor 1961 is voor VlissingenBres kens een verlies van 3.400.000 gulden geraamd en voor KruiningenPerk polder van 1.295.000 gulden. VAN i TOT FEEST Het wordt zaterdagmiddag in „Bri tannia" te Vlissingen niet zo maar een gewoon St.-Nicolaasfeest en daarom willen we er in dit hoekje even speciale aandacht aan wijden. Vele kinderen zullen zaterdagmiddag om 2 uur in genoemde zaal aanwe zig zijn, vele kinderen van de Vlis- sing.se speeltuinvereniging „Het Fort'* en voorts willen de organisato ren de zeventien Oostduitse vluchte- lingetjes, die in de Scheldestad loge ren, voor dit heerlijk middagje uitno digen. Het belooft een vrolijke bij eenkomst te worden, waarop de pe pernoten en het suikergoed niet zul len ontbreken. Ook al is sints verjaar? dag dan al enkele dagen voorbij. SNUFJE... Ook zonder dat men zich onmiddel lijk verdiept in elektronische vraag stukken, wordt het toch al moeilijk om de alsmaar voortschrijdende tech nische ontwikkelingen bij te benen. Gewoon op huis-, tuin- en keuken ge bied verschijnen er al zoveel nieu we snu/jes, dat menigeen de tel kwijt raakt. De man in Zierikzee, die zich een modern polshorloge wilde aanschaf fen, compleet met datum-aanwijzer, wist het allemaal ook niet meer zo precies. Want toen hem naar zijn wensen op horlogebied werd ge vraagd, verklaarde hij opgewekt: „Ik wil graag een horloge met een scheurkalender". Maar dat snufje moet toch nog uit gevonden worden.... STREMMING Begonnen zijn de. werkzaamheden, die in Oostkapellc verband hou den met het leggen van de riole ring langs Domburgseweg en Duinbeekseweg. Men verwacht dat die werkzaamheden wel twee maanden zullen duren en dat be tekent een verkeersstremming op genoemde wegen van eveneens twee maanden. Dat betekent ook dat twee bushal tes gedurende twee maanden zul- leri vervallen. Het gaat om dc haltes „Schoonoord" en „Gelges" aan de Domburgseweg. ZWEMPLAWEN Terwijl sommige ijseiubs in Zeeland ernstig vergaderen over de moge lijkheden van de komende winter, worden in Sluis minstens zo ernstig zweroplannen gesmeed. Daar zal by voldoende deelname door dc Kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond een instruc tiecursus worden gegeven. Deze zal bestaan uit een theoretisch gedeelte in de maanden april en mei, waar na in juni de echte praktische oefe ningen zullen beginnen. De. heer A. van Kerkhoven zal als docent optre den. Veel aandacht zal worden be steed aan de theorie van de zwc.ni- sport, zoals techniek en methoden van zwemslagen en voorts zal men zich oefenen voor waterpolo. J 01 Vandaag op pag. kwam naar voren, dat belangrijke diensten kunnen uitvallen en dat dan de bevolking meer dan ooit behoefte zal hebben aan leiding en voorlich ting over te toestand. De regering is tot de slotsom ge komen, dat de meest efficiënte oplos sing zou zijn een P.C.C.V. in het le ven te roepen voor alle rijks-, pro vinciale- en gemeentelijke autoritei ten alsmede voor alle andere op het terrein van de civiele verdediging samenwerkende diensten. Het P.C.C.V. zal dus in oorlogstijd dienst doen als „noodzetel" voor het provinciaal bestuur met als taak: overlegcentrum, verbindingscentrum en informatie- en documentatiecen trum. Het centrum zal ruimte moe ten bieden aan de commissaris dei- koningin en zyn medewerkers, aan een centrale, een berichtencentrum en een plot- en staf kamer, verga derruimte, nachtverblijven, alsmede aan de noodzakelijke telecommuni- catiemiddelen. Nu de provinciale commandopost B.B. is afgekeurd voor nucleaire oor logvoering moet een geheel nieuwe commandopost worden gebouwd. Combinatie met het P.C.C.V. levert het voordeel op. dat beide diensten kunnen profiteren van de nood-1 lichtvoorziening, luchtverversing en luchtzuivering en de huisvesting. Daar de regering op spoed heeft aan gedrongen is inmiddels met de be treffende ministers en de gemeente Middelburg overleg gepleegd en overeenstemming bereikt over de plaats en de begrotingskosten. P.Z.E.M. raamt voor 1962 IVz miljoen voor uitbreiding De P.Z.E.M. heeft voor uitbreidingen en vernieuwingen in 1962 een bedrag geraamd van 7.657.000 gulden. Aldus blijkt uit de begroting van het elek triciteitsbedrijf voor het volgende jaar. Uit een specificatie daarbij blijkt, dat een bedrag van 2.275.000 gulden geraamd is voor de 50 kV-dienst en een bedrag van 3.472.000 gulden voor de distributie. Voor de centrale Zee land is een bedrag begroot van 263.500, voor telecommunicatie' en telefoon van 400.500 gulden, voor ge bouwen algemeen 161.000, voor in strumenten en gereedschappen 85.000, voor kantoorinventaris en meubilair 121.000, voor huishoude lijke apparaten 804.000 en voor ver voermiddelen 75.000. Wat betreft de 50 kV-dienst is voor de verbinding GoesZierikzee 10 kV een bedrag begroot van acht ton en voor het station voor het Sloe van 50 kV en 10 kV een bedrag van 1,2 mil joen gulden. Voor de bouw van een 50 kV-station voor het Sloe is 250.000 uitgetrokken. In het kader van de telecommunicatie is voor een straalzenderverbinding Vlissingen Westdorpe een uitgaaf opgenomen van 213.000. Uit de begroting voor 1962 blijkt ver volgens, dat de P.Z.E.M.-directie een winstsaldo heeft begroot van 453.000. Bedroegen de baten uit de stroomopbrengst in 1960 rond 18.9 miljoen gulden, voor 1962 moet bij een ongeveer gelijke kwantitatieve omzet 18.54 miljoen gulden worden geraamd. Het verschil wordt veroor zaakt enerzijds door de invloed van de op 1 juli j.l. ingegane tariefsverla ging, anderzijds door een andere ver deling van de omzet over de verschil lende verbruiksgroepen. De geraam de winst is bovendien gestegen door dc lastenstijging: deze lasten stijgen namelijk van 17.437 miljoen gulden in .1960 tot 18,1 miljoen gulden in 1962. De netto-verkoop van de stroom is geraamd op rond 182 miljoen kWh (over 1960 182.206.000 kWh). G.S. vragen kwart ton voqr risico-reserve voor Oosterscheldebrug Ged. Staten van Zeeland stellen Pro vinciale Staten voor om een bedrag van 250.000 gulden te bestemmen voor de vorming van een risico-reser ve ten behoeve van de exploitatie van de Oosterschelde-brug. Aldus blijkt uit de begroting voor 1962 van de provincie. Recordaantal geslaagden school werktuigkundigen Dit jaar slaagden 41 leerlingen van de school voor werktuigkundigen te Middelburg voor het voorlopig diplo ma werktuigkunde. Dat betekent een record, aangezien vorig jaar 30 leer lingen dit diploma behaalden. SSÊkff U.V.V.-dames brachten vele geschenken Een feestelijke middag heeft de Vlissingse afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers maandag bereid aan de 134 be jaarden van de verpleeginrichting „Der Boede" in Koudekerke. Dokter K. J. Nanninga, genees heer-directeur, heette in de hal van de inrichting Sint-Nicolaas en zwarte Piet welkom. Deze wa ren vergezeld van 15 dames van de Vlissingse afdeling, die een grote hoeveelheid fraaie cadeaus bij zich hadden. De geschenken zakdoeken, rookgerei, zeep, enz. werden door de dames uitgedeeld aan de bejaarden op de zalen en in de rer creatlerüimten. Ondertussen klonken vrolijke sin terklaasliedjes door de huisradio. mm Iedere bewoner van het huis kreeg voorts nog een zakje ver snaperingen. Het was de twaalfde maal in suc cessie, dat de U.V.V.-dames voor de bejaarden een sinterklaasmid dag verzorgden. Verschillende winkeliers uit Koudekerke en Vlissingen stonden de geschenken gratis af. Vlissinger jurylid bij paardenkeuring in België Zaterdag wordt in Deinze (België) een „Nieuwe prijskamp voor heng sten" van het Belgische Trekpaard gehouden. De dieren zullen worden beoordeeld door een internationale jury bestaande uit een Nederlander, een Belg en een Fransman. Als Ne derlands jurylid zal optreden de heer W. de Groof uit Vlissingen. Dezelfde dag zal nog een gewestelijke prijs kamp worden gehouden. PER 1 JAN. 1962 MET PENSIOEN Sedert 1927 verbonden aan de provinciale waterstaat De hoofdingenieur-directeur van de provinciale water staat in Zeeland kortweg' H.I.D. ir. H. D. J. Swaters te Middelburg neemt deze maand afscheid van zijn dienst in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. In septem ber j.l. is ir. Stvaters 65 jaar geworden en het goede ge bruik bij de provinciale wa terstaat wil, dat betrokkene dan op 1 januari van bet nieuwe jaar met pensioen gaat. De scheidende H.I.D. heeft bijna zijn gehele water staatkundige loopbaan in Zeeland doorgebracht. Hij zal daarvan goede herinneringen meenemen naar zijn nieuwe woonplaats Breda, verzeker de hij ons. Ir. Swaters is voornemens zich na zijn pensionering in Breda te vestigen. Als geboren Brabander zal hij zich m deze stad ongetwijfeld thuisvoelen. Weliswaar heeft ir. Swaters slechts tot zijn zevende jaar in Bergen op* Zoom gewoond, maar hij voelt zich nog zoveel Brabander, dat hij zich binnen kort in deze provincie zal ves tigen. De H.I.D. verhuisde in 1904 met zijn ouders naar Middelburg. Irt de Zeeuwse hoofdstad doorliep hij de rijks h.b.s., waarna hij als vrijwil liger in dienst trad van het leger. Op 16-jarige leeftijd was ir. Swa ters reeds adspirant-vaandrig, In 1917 ruilde hij het uniform voor een burgerpakje: hij trok naar Delft, waar hij na zes jaar af studeerde als civiel ingenieur (weg- en waterbouw). In 1923 is hij nog enkele maanden werk zaam geweest bij een commissie, welke de afdamming, van de Een dracht bestudeerde. Öp 15 augus tus van dat jaar trad hij als op zichter het was toen een moei lijke tijd in dienst van de pro vinciale waterstaat in Overysel. „Ik was daar met andere afgestu deerde h.t.s.'ers slechts opzichter, maar ik heb er veel geleerd", ver telde ons ir. Swaters. Naar Zeeland Op 1 mei 1927 keerde hij terug naar Zeeland. Hij werd toen na melijk benoemd Lot ingenieur bij de, provinciale waterstaat in het district Zierikzee. Hier is hy tot 1 december 1945 gebleven, op wel ke dag zyn benoeming inging als hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland. Ir. Swaters heeft naar hij zei bij zonder prettige jaren doorge bracht op Schouwen-Duiveland. Het waren ook moeilijke jaren, met name in de oorlog, toen Schouwen en Tholen werden ge ïnundeerd (1944). Een groot ge deelte van de bevolking op Schou wen-Duiveland werd geëvacueerd, maar ir. Swaters bleef op zijn post. In september 1944 werd de scheidende H.I.D. met de waarne ming van het burgemeesterschap belast, omdat het gehele college van b. en w. was geëvacueerd. Hij Aanzienlijk meer gevraagd voor culturele doeleinden Volgens provinciale begroting Ged. Staten van Zeeland willen voor 1962 een gezamenlijk hoger bedrag uitgeven voor culturele doeleinden dan voor 1961, aldus blijkt uit de provinciale begroting voor het vol gend jaar. Voor muziek is voor 1962 totaal 23.000 gulden gereserveerd, dat is 6000 gulden meer dan in 1961 be groot is. De post toneel is verhoogd tot 29.300, dat is 6000 gulden meer dan voor 1961. Het geraamde be drag voor beeldende kunst is gelijk gebleven, namelijk 2000 gulden, ter wijl voor de Zeeuwse culturele dag 500 meer is uitgetrokken, zodat, thans 2500 gulden geraamd is. De post spreidingskosten is ver hoogd met 1000 gulden tot 2000 gut den, de post bijdrage voor bijzondere culturele manifestaties is verhoogd van 4200 gulden tot 6000 gulden. De Zeeuwse pry's, die vorig jaar P.M. geraamd was. is thans als reëel be drag (namelijk 500 gulden) op de begroting voor 1962 opgenomen. Beroepenvoorlichting scholieren in Goes Woensdag 13 december a.s. wordt in het Goesc lyceum te Goes de jaar lijkse beroepenvoorlichtingsmiddag gehouden voor de leerlingen van de hoogste klassen van de scholen voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs in Zeeland. Deze bijeenkomst wordt georgani seerd door de rector van net Goose lyceum, in samenwerking met de commissie voor beroepsvoorlichting van de V.V.A.O. is overigens niet lang hoofd van de gemeente geweest, want de be zetters dwongen hem een paar maanden tater zijn functie neer te leggen. Misschien waren ze er achter gekomen, dat ir. Swaters één van dc leiding gevende figu ren was van de ondergrondse in Zierikzee. Hoe het ook zij, ir. Swaters verdween uit Zeeland en tot .het eind van de oorlog ver bleef hij in Amsterdam. Op 6 mei 1945 keerde hij terug naar Schou wen-Duiveland. Hij werd toen on middellijk benoemd als voorzitter van de gemeenteraad. Ook nu weer oefende hij slechts kort deze functie uit. want het „echte" bc- stur van Zierikzee keerde spoe dig in de stad terug. H.I.D. Op 1 december 1945 volgde de be noeming van de heer Swaters tot hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zee land. Een functie, welke hij dus ruim zestien jaar heeft uitge oefend. In die periode is héél wat tot stand gekomen in Zeeland. Men behoeft alleen nog maar te denken aan de vele nieuwe en ver nieuwde provinciale wegen, die na de oorlog in uitvoering kwamen. In dc eerste jaren na de tweede wereldoorlog kwam de machinerie van de provinciale waterstaat moeizaam op gang, want in het begin had men gebrek aan vrijwel alles: materialen, transportmidde len enz. Langzamerhand echter begon de zaak op gang te komen. Tot op het moment van de fe- bruariramp in 1953, die weer veel stagnatie tot gevolg had. Maar ook deze slag werd weer te boven gekomen. In de laatste jaren heeft de pro vinciale waterstaat intensieve be moeienis gehad niet de verschil lende grote plannen, welke in Zeeland in uitvoering zijn. Zierik zee en Kats kregen een nieuwe veerhaven, op Noord-Beveland kwamen (en komen nog) aanslui tende wegen in verband met de uitvoering van liet Drie-Eilanden plan en momenteel „speelt" weer de kwestie van de aansluitende wegen voor het nieuwe industrie gebied Zuid-Sloe. Ir. Swaters moge het in zijn werkkring al bijzonder druk heb ben gehad, hij heeft daarnaast nog de tijd gevonden zich op an der terrein verdienstelijk te ma ken. Daarvan is al genoemd de periode van waarnemend burge meester van Zierikzee. In deze stad is hij ook actief betrokken geweest bij het verenigingsleven. Hij was o.m. voorzitter van het weeshuis, penningmeester van de ambachtsschool, en voorzitter van het Nutsdepartement. In zijn Middelburgse periode heeft nij zich grotendeels afzijdig gehou den van het verenigingsleven. Slechts één functie heeft hij aan vaard, namelijk die van voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de V.V.D. In de komende weken staat hem zijn afscheid te wachten, o.a. van zijn „werkgeefster", de provincie Zeeland en van zijn personeel, dat over de gehele provincie is ver spreid. Op 1 januari a.s. zet ir. Swaters definitief een punt achter zijn Zeeuwse periode. Het bete kent geenszins, dat hy alle con tact niet Zeeland zal verbreken. Integendeel: „Ik blijl' dc P.Z.C. lezen, want ik wil toch graag op de hoogte blijven van wat zich in Zeeland afspeelt", aldus de II.I.D. VEEL WIND Wisselende bewolking niet enkele buien. Krachtige tot harde langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Zacht voor do tijd van het jaar. ZON EN MAAN 6 december Zon op 8.32 onder 16.30 Maan op 6.15 onder 16.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2