PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEBRE VRAAGT STEUN VOOR FRANS VERSOBERINGSPROGRAMMA Twaalf vermisten bij drama op Ierse Zee Modernisering leger moet worden voltooid Regering wijst vijf vliegtuigkapers uit Walcherse raden ingelicht over jongste herindelingswijzigingen Auto te water; twee doden MR. P. J. OUD VANDAAG 75 Vandaag.. E.E.G. 204e jaargang - no. 287 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. t 7,25 per kw Losse WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie. 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburgs Bureaus. Vlisslngen Walstr 58-60 tel 2355 (b.g.g. eed 3508/3546 adv 3647/3643. Middelburg, Markt 51. tel 3841 (b.g.g red 2078/3169, adv 2375»-. Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red 7853.adv 5213J Oostburg.'eJ 2395. Tei nemen tel 2116. Zierikzee red tel 2425 a dm tel 2094. STEUN VOOR BEGROTING IN ASSEMBLEE Op een niet beveiligde overweg in Wilnis is gistermiddag ëen vracht auto tegen een goederentrein gere den. Na de botsing kwam de wagen ondersteboven in een vaart terecht. Beide inzittenden kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde op de niet be veiligde autoweg in de Ir. Enschede- weg te Wilnis. De machinist van de goederentrein zag de vrachtauto na deren, maar kon niet meer remmen. Toen hij de overweg al was gepas seerd, botste de vrachtauto tegen de eerste goederenwagen achter de loco motief en werd toen in de vaart langs de Ir. Enschedeweg geslingerd. De cabine van de auto kwam onder de laadbak terecht, zodat de inzitten den zich niet konden bevrijden. In het wrak werden later de stoffelijke overschotten aangetroffen van twee inzittenden, de 25-jarige J. Schutte uit Noorden en de 12-jarige R. uit De Kwakel. Prinses Margarets zoon wordt 19 december gedoopt De een maand geleden geboren zoon van prinses Margaret zal op 19 de cember in Buckingham Palace ge doopt worden, aldus is officieel mee gedeeld. De doop zal verricht worden door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey. Het kind zal, zoals gemeld, de namen David, Charles, Albert, krjjgen. Premier Michel Debré van Frankrijk heeft maandagavond te genover 400 verslaggevers in Parijs verklaard, dat, indien de Franse arbeiders Frankrijk wensen te bezien als een natie die haar wil kan uitvoeren, zij het versoberingsprogramma van de regering De Gaulle moeten aanvaarden. De persconferentie van Debré had plaats in zijn officiële ambtswoning. De persconfe rentie werd gehouden na de tweede lezing van de ontwerpbe groting in de assemblée. In de assemblee was Debré gemachtigd om zonodig van een vertrouwensvotum gebruik te maken om het ontwerp erdoor te krijgen. De assemblée had de ontwerpbe groting echter goedgekeurd zonder dat de premier hiertoe be hoefde over te gaan. De regering-De Gaulle, waarin de economische zaken ressorteren onder Debré, betwistte het- overheidsperso neel niet het recht om in staking te gaan. Stakingsrecht „Het stakingsrecht is verankerd in de grondwet. Wij hebben bewezen, dat wij dit recht eerbiedigen", zei hij. „Maar", zo waarschuwde hjj, „het stakingsrecht heeft ook zijn gren zen". De premier die zjjn verklaring had voorbereid, zei verder: „Indien wij wensen te behoren bij een natie die NEDERLANDS SCHIP IN NOOD Vier Nederlanders en acht Duitsers in sloep, die is omgeslagen Er heerst grote ongerustheid over een aantal vermiste zee lieden, die zijn betrokken ge weest bij de stranding van het Nederlandse kustvaartuig Vandaar; viert prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en van de Tweede-Kamerfractie van deze partij, zijn 75ste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd gis teren in de sociëteit De Witte te 's-Gravenliage een huldigingsbij eenkomst gehouden. Dr. Kortènhorst was, naar hij zelf zei, „als politiek tegenstander en persoonlijke vriend" aanwezig. Als Kamervoorzitter meende dr. Kortenliorst de onbescheiden bij- drage" te mogen leveren van het verzoek aan de politieke vrienden van de heer Oud om het initiatief te nemen tot het vervaardigen van een geschilderd portret of diens gebeeldhouwde buste, ter toevoeging aan de reeks geschil derde portretten of beeldhouw werken, gewijd aan de grote staatslieden van ons land. die men in het Kamergebouw- kun aantref fen. Steintje Mensinga. Volgens een zegsman van de Britse admira liteit (het schip is vastgelopen bij de Ierse kust) worden vier Nederlanders, althans beman ningsleden van het Nederlandse schip en aclit Duitsers door het kapseizen van de redding boot van het Duitse te hulp ge varen schip „Maria Schulte", vermist. Met kapitein J. Mink van het gestrande en langzaam vollopende schip is geen contact geweest. Terwijl een helikopter onderweg was naar het vierhonderdzeventig ton metende schip Steintje Mensinga uit Delfzijl, dat op drie mijl oostnoord oost van het eiland Eagle bij de westkust van Ierland op de rotsen was gelopen, was de Duitse coaster Maria Schulte te hulp gekomen. Wat er zich daarna heeft afgespeeld, is niet helemaal duidelijk. Wel is bekend, dat vier bemanningsleden van de Steintje Mensinga aan boord van een sloep van de Duitse kust vaarder zijn gegaan, die daarna is omgeslagen. De Ierse radio meldde dat de mannen reddingsgordels aan hadden ten tijde van de redding. Daarna kwam bericht dat bij de redding zelf nog drie Duitsers van het dek .van hun eigen schip zou den zyn gespoeld. Het weer iii de buurt van liet gestrande schip was bijzonder slecht en er stonden flinke zeeën. Later op de avond is ook de Nederlandse sleepboot Noordzee naar de plaats van de ramp vertrokken, en helikopter heeft zes bemannings leden van het Nederlandse schip, die aanvankelijk aan boord waven ge bleven, naar de wal gebracht. Het stormweer maakte het de piloot in de loop van de avond onmogelijk verdere reddingspogingen te ondernemen. haar wil kan uitvoeren, die het oor verkrijgt van haar vrienden, en zonodig haar vijanden schrik in boezemt, Is het absoluut noodzake lijk dat wjj de modernisering van on ze militaire uitrusting over tien jaar hebben voltooid". Debré noemde verscheidene andere problemen waarmee Frankrijk in de ze „moeilijke periode" werd gecon fronteerd, zijnde Algerije („ons be langrijkste probleem"), de omscha keling van de Franse landbouw en de modernisering op het economische en sociale vlak. 3 pet. prijsstijging De Franse premier bracht statisti sche gegevens naar voren om aan te tonen dat de regering van de vijde republiek meer gelden beschikbaar had gemaakt ten behoeve van scho len, ziekenhuizen, sociale voorzienin gen, huisvesting, de pensioenuitkerin gen, de sport en andere sociale voor zieningen. HU gaf echter toe dat de voort-, durende stijging van de kosten van het levensonderhoud een hin derpaal vormde voor de verbete ring van de levensstandaard. De premier voegde hieraan toe, dat de algemene prijsstijging geduren de 1961 slechts drie proeent be droeg. Water zakt, overlast valt nogal mee In de meeste streken in ons land, waar men voor en in het weekeinde in meer of mindere mate overlast van het water heeft ondervonden, is men nu over het algemeen veel min der ongerust geworden. Op een en kele uitzondering na, zakt het water en kunnen de riviertjes en beken de afvoer van de neerslag wel weer aan. De situatie is ook verbeterd, door dat men erin is geslaagd overtollig water te lozen. Zo is ook achteraf gebleken, dat de siuatie in de Gelderse Vallei is mee gevallen. De meeste gebieden, voor al daar waar de waterhuishouding de laatste jaren door de waterschap pen is verbeterd, zijn reeds droog i gevallen. Mr. Luns lichtte kabinet in over Nieuw-Guinea Naar wy vernemen, zal de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die gisteren de raad van ministers heeft ingeliéht over zijn bemoeiingen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties inzake het Nieuw- Guinea-probleem, dinsdag over dit bnderwerp een gesprek hebben met de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. De verdediger van Adolf Elchmann, dr. Robert Servatius, is in Tel Aviv aangekomen voor de voortzetting van het proces. Men ziet hem liier tijdens de passencontrole op het vliegveld Lydda bij zijn aankomst. KAMERLEDEN VERBAASD Gevolmachtigd minister: het waren nozems (Van onze Haagse redactie) In kamerkringen is enige verbazing gerezen over de beslissing van de ko- ninkryksregering, de vijf Venezolaan se studenten geen asiel op de Antil len te verlenen en uit te wyzen. Men meent in deze kringen dat by de mo tivering van dit besluit wel zeer for meel is geredeneerd. Men wyst er te vens op dat de vreemdelingen-advies commissie terzake niet om advies is gevraagd. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde men mee dat er over deze zaak diepgaand overleg is geweest met de regering van de Antillen en de vertegenwoordiging van de Vene zolaanse regering. De woordvoerder van het ministerie deelde mee dat het toelatingsgebeleid van de Antillen overigens een zaak voor de regering in Willemstad is. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, deelde desgevraagd mee dat het strafbare feit, waaraan de vijf studenten zich schuldig hebben gemaakt, volkomen anders is dan de overmeestering van een vliegtuig door een aantal legerofficieren, politieke gevangenen waren. De vliegtuigroof van de vyf stu denten bracht het leven van veer tig passagiers in gevaar, zo deelde minister Lampe verontwaardigd mee. Deze belhamels waren van „geen enkele politieke Importantie. Zy hadden geen politiek verleden, waarvoor zy in him eigen land werden vervolgd. De consequenties van hun daad moe ten zij derhalve maar dragen. De ge volmachtigd minister liet tot uitdruk king komen dat de goede betrekkin gen met Venezuela niet in gevaar mogen worden gebracht door het verlenen van asiel aan brutale jonge lui, die zoals hij zeiniets meer dan nozems zijn. ...wordt de beroemde Ameri- kaanse vervaardiger van te- kenfilms Walt E. Disney te c Burbank in Californië 60 jaar. y Walt Disney is genoemd naar zijn pleegvader, maar heette S oorspronkelijk José Luis Gui- rao Zamora. W\\*N/WV**WV*W>WVV\NV KOM ST.-LAURENS BIJ MIDDELBURG Principiële veranderingen: Souburg zelfstandig en Serooskerke bij Veere DE WALCHERSE GEMEEN- TEBESTUREN zijn eindelijk ingelicht, namelijk over de jong ste wijzigingen in het voorstel om de gemeentegrenzen op het eiland te wijzigen. Gedeputeer de Staten hebben met enige tegenzin, zoals uit de reactie van hun brief blijkt de ge meentebesturen een nieuw ont werp doen toekomen, waarin enkele principiële wijzigingen zijn aangebracht vergeleken bij liet voige stuk. Deze wijzigin gen die overigens al bekend zijn betreffen Vlissingen, Souburg er Serooskerke. Oost- en West-Souburg blijft een zelfstandige gemeente en gaat dus niet naar Vlissingen. Serooskerke gaat naar de nieuwe gemeente Veere-Vrou- wenpolder. Dat zyn de voornaamste wijzigingen. Verder bljjft het ontwerp zoals het al enige malen in discussie geweest is: aanvankelijk voorzag hét in een indeling met negen gemeenten, het geen nu Souburg blyft immers zelfstandig tien wordt. Het zuide lijk gebied van het eiland, inclusief het grootste deel van Ritthem, gaat naar Vlissingen. Van belang is voorts, dat de dorpskern van Sint- Laurens tot het grondgebied van de gemeente Middelburg zal gaan be horen. Tien gemeenten Dit zijn de tien gemeenten, die over blijven: 1. Souburg; 2. Veere (dat dus bestaat uit Veere, Vrouwenpolder en Seroos kerke); 3. Valkenisse (dat gevormd wordt uit Koudekerk e, Biggekerke en Zoutelande); 4. Domburg (dat bestaat uit Domburg, Oostkapelle en de noordelijke uitloper van Aagte- kerke) 5. Mariekerke (dat wordt gevormd uit Aaglekerke, Meliskerke met een stukje van Zoutelande en Bigge kerke, Grijpskerke met een klein stukje Koudekerke, liet noorde lijke deel van Sint-Laurens en de zuidwestelijke uitloper van Dom burg); 6. Vlissingen (dat het grootste deel van Ritthem ten noorden van de verbindingsweg tussen Vlissingen en het Zuidsloe krijgt, alsmede het gehele Zuidsloc. Paauwenburg en Lammerenburg) Het tiental wordt volgemaakt met j^antlijn de gemeenten, die gehandhaafd blij ven: 7. Middelburg (dat de kom van Sint-Laurens er bij krijgt, alsmede het kasteel Ter Hoge met omgeving, dat voordien tot Koudekerke behoor de. De Zeeuwse hoofdstad verliest de Zaagmolendijk met directe omge ving aan Nieuwland); 8. Westkapel- le; 9. Nieuwland en 10. Arnemuiden. Zie slot pag. 3 kol. 3) ipillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Walcherse raden weer - I deze maand - aan 't woord Volgens het gewijzigde wets ontwerp voor de gemeentelijke herindeling van Walcheren zullen de nieuwe gemeente grenzen op 1 januari 1963 van kracht moeten worden. Ged. Staten van Zeeland vragen de Walcherse raden namens de minister van binnenlandse za ken om binnen een maand hun zienswijze over de wijziging kenbaar te maken. Het pro vinciaal college vraagt alleen die beschouwingen ter kennis te brengen, die nog niet eer der naar voren zrjn gebracht. Verlenging van deze termijn van een maand kan niet wor den verleend. Men heeft in bepaalde Neder landse landbouwkringen wei nig vertrouwen in de bespre kingen, welke thans in Brussel wor den gevoerd om begin 1962 te komert tot de tweede etappe van de Euro pese economische samenwerking. Het gaat hier om onderhandelingen in de E.E.G.-ministerraad over de plannen, welke de Europese com missie indiende voor een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Al eerder was in Nederland onge rustheid uitgesproken over die plan nen. Men vreesde namelijk, dat be paalde landen wel de voorstellen van de Europese com missie tot invoe ring van prijs-egaliserende import heffingen voor een reeks landbouw- produkten zouden aanvaarden, maar dat die landen zich vervolgens zou den haasten door contingentering en minimum-prijszetting toch weer de vrije handel geheel aan banden te leggen. Vorige week is bij de minister- besprekingen in Brussel die vrees bewaarheid in zoverre, dat een vroegere Duitse toezegging inzake medewerking aan het vast stellen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid vrijwel geheel werd teruggenomen. Een Nederlands de legatielid omschreef de Duitse hou ding als volgt: „De Duitsers zeggen, dat ze de voorstellen voor een ge meenschappelijk landbouwbeleid aan vaarden, maar ze hebben enkele amendementen ingediend, waardoor alles bij hetzelfde blijft". Het Duitse plan komt er op neer, dat de Duitse regering de handel in landbouwprodukten afzonderlijk met elk land wil regelen eerstens om de eigen landbouw en voornamelijk de prijs van de landbouwprodukten te beschermen en daarnaast om buitenlandse landbouwprodukten te kunnen betrekken uit landen, die Duitse industrieprodukten afnemen. Als Duitsland dit recht blijft opeisen, kan er van een gemeenschappelijke landbouwpolitiek binnen de E.E.G. geen sprake zijn. Vandaar, dat er donderdag en vrij dag j.l. nogal wat ongeruste be richten uit Brussel kwamen over spanning in de ministerraad van de E.E.G. en over een scherp afwijzende houding, welke de Fran se minister Pisani had aangenomen tegenover de Duitse voorstellen. Achteraf Is echter gebleken, dat de betrokken ministers na de Duitse verklaring de zaak rustig hebben verwezen naar de deskundigen, die nu moeten nagaan in hoeverre een com promis mogelijk is tussen de Duitse wensen inzake contingenten en de hef- fingsvoorstellen van de Europese commissie, welke door de vijf andere E.E.G.-landen worden gesteund. Reeds werd een compromis-voorstel gelanceerd, waarbij Duitsland zich wel zou moeten bekeren tot het hef fingenstelsel en dus het contingen- teringsstelsel zou moeten loslaten, maar als overgang zou een licentie stelsel voor granen tijdelijk door Duitsland genanteerd kunnen wor den. Het gaat hier overigens om erg in gewikkelde onderhandelingen want aan de landbouwzaken worden ook andere handelskwesties gekoppeld en in hun financiële con sequenties bezien. Volgende week zullen de ministers weer bijeenkomen en dan wordt de vraag urgent of zij voor 1 januari a.s. deze moeilijke materie tot een oplossing kunnen brengen. Er zyn nu al pessimisten, die dat ontkennen en die beweren, dat Duits land in feite geen gemeenschappelijk landbouwbeleid wil. Wij geloven niet, dat men nu al zo pessimistisch moet zijn. De zaak is, dat de Duitse landbouwpolitiek als object van binnenlandse politiek in Duitsland heel moeilijk ligt. De agrariërs voelen zich in Duitsland sterk achtergesteld bij de industrie en zij zijn dat ook stellig wat him inkomen betreft. Geen enkele Duitse regering zou zich op dit ogenblik maatregelen kunnen veroorloven, die tot vermindering van dat toch al lage Duitse agra rische inkomen zouden voeren. Van dit standpunt bekeken, moet dus de Duitse vertegenwoordiger in de ministerraad van de E.E.G. wel met optimale beschermingseisen komen. Hetgeen nog altijd niet uitsluit, dat te Brussel een compromis wordt be reikt, wanneer bijvoorbeeld de Duitse regering bereid zou zijn zekere fi nanciële offers en dan uit de Duit se schatkist te brengen ten bate van de Europese samenwerking op landbouwgebied. Men moet bij zulke internationale on derhandelingen niet direct wanho pen. Het gaat er meestal om wie de langste adem heeft en wie op het laatste ogenblik nog het roer vast in handen weet te houden. Wat Duits land betreft kan daarbij nog opge merkt worden, dat het zich uitein delijk om redenen van internationale politiek de weelde niet kan veroor loven de Europese samenwerking te blokkeren. Maar dat kan wel 31 de cember worden! NOG DIT JAAR GESPREK MACMILLAN-KENNEDY Op 21 en 22 december zullen de Brit se premier Harold Macmillan en de Amerikaanse president Kennedy elk aar op Bermuda ontmoeten voor be sprekingen, zo is maandagavond l>e- kendgeniaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1