„De lachende dood" stelt artsen voor een raadsel Autoraces op huiskamertapijt Singapore geeft oosterse wereld voorbeeld in strijd tegen opium TOON HERMANS50M0STE PLAAT MET ONE MAN SHOW MAANDAG 4 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 „DE LACHENDE DOOD" een gevreesde, onge neeslijke ziekte en bepaald geen grap stelt de medici, die zich verdiept hebben in gezondheids vraagstukken betreffende het oostelijk deel van Nieuw-Guinea, voor grote problemen. De Austra lische regering daar heeft nu hef plan aangekon digd dit bergland in een reusachtig kamp te ver anderen; hierbij zouden 30.000 inboorlingen en een gebied van 884 vierkante mijl gemoeid zijn... Men tracht met dit paardemiddel de verspreiding van de Koeroe de naam die de handboeken aan de ziekte geven tof staan te brengen. Strij dend tegen de ziekte zowel als tegen de bondge noot die de ziekte in de medicijnmannen der stam men heeft, probeert men nu een geneeswijze te vinden voor de dodelijke krampen, die van vader op zoon zijn overgegaan. Vijf faar geleden wer den ze ontdekt toen men inboorlingen „op de grond zag liggen, die zichzelf doodlachten", zoals het eerste rapport vermeldde. De Australische regering op het oostelijk deel van Nieuw- Guinea het grootste en in vele opzichten nog het primi tiefste eiland ter wereld staat voor een raadselachtig probleem, waaraan sinds kort de meest vooraanstaande medici uit de wereld hun krachten wijden. Het is de gevreesde ziekte, bekend on der de naam „Koeroe" of „De lachende dood". In een extreme poging de versprei ding van de Koeroe een halt toe te roepen heeft de Australische l egering besloten een gebied in het oostelijke bergland van Nieuw-Gui nea in een uitgestrekt kamp te veranderen. Deze maatregel om vat 30.000 inboorlingen in een ge bied van 884 vierkante mijl. De regering vreest dat als de blan ke beschaving de Koeroe er niet onder kan krijgen, een groot deel van de vooruitgang, die zij de laat ste tien jaren tot stand heeft ge bracht, teniet zal worden gedaan. Kannibalisme Want bijgelovige inboorlingen, die slechts een paar jaar verwijderd zijn van het bestaan en de levens omstandigheden van het stenen tijdperk, dreigen door de medicijn mannen van hun stammen tot de kannibalistische gewoontes van hun voorvaders te worden terug gedreven. Dc Koeroe heeft zijn navrante bijnaam gekregen door de lach- krampen, die de slachtoffersjn de eerste stadia van de ziekte krijgen. Groepen medische onderzoekers uit Australië en de Verenigde Staten hebben de ziekte bestudeerd. Dc Australische regering heeft aange nomen, dal dc ontdekkingen van prof. .1- H. Bennet van de universi teit van Adelaide, dat de Koeroe zou worden overgebracht via een erfelijk proces van vader op zoon, juist zijn. Maar het middel ertegen 'is nog niet bekend. De vice-administrateur van het Papoea-gebied van Australisch Nieuw-Guinea, dr. John Gunter, die bijzonderheden over het bestrij- dingsplan van „de lachende dood" heeft bekendgemaakt, zei dat de statistieken schijnen uit te wijzen dat dc Koeroe in de besmette ge bieden de helft van dc. vrouwen had gedood en ééntiende van de sterfgevallen onder de mannen had veroorzaakt. „In sommige streken woonden twee-en-een-nalf maal zoveel man nen als vrouwen in een dorp" zei lui „Dit bracht de mannen ertoe werk te gaan zoeken in andere dor pen. En gevreesd wordt dat op die manier ue Koeroe reeds over een Een in vol ornaat getooide bewo ner van het Maprik-district in Australisch Nieuw-Gmnea, waar de lachende dood op raadselachti ge wijze zijn slachtoffers blijft maken. goed deel van de omgeving is ver spreid, terwijl, als er niet krachtig wordt ingegrepen, het hele eiland er voor open staat". Om dit te voorkomen heeft Paul Hasluck, Australisch minister voor Nieuw-Guinea, er mee ingestemd dat mensen in de besmette gebie den belet moet worden uit hun ei gen streek te verhuizen. Dr. Gun- ther zei, dat iedere poging in het werk zal worden gesteld om man nen, die door de ziekte zijn aange tast, tot hun eigen gebied te doen terugkeren. Medische raad De regering zal een medische raad benoemen, die zal bestaan uit de vooraanëtaandste erfelijkheidsdes kundigen uit de Verenigde Staten, Engeland en Australië en die moet onderzoeken of de hypothese, dat de Koeroe een erfelijke oorzaak heeft, juist is. De eerste tekenen van „De lachende dood" werden vijf jaar geleden ontdekt, toen Australische regeringsambtenaren voor het eerst contact opnamen met de inboorlingen in het Fore- district in het bergland van Nieuw-Guinea. Patrouille-officie- ren kwamen in de hoofdstad. Port Moresby, terug met ongeloofwaar dige verhalen over inboorlingen „die op de grond lagen en zichzelf doodlachten". Sindsdien hebben medische teams het gebied bezocht en honderden inboorlingen aan een onderzoek .onderworpen. Het bleek, dat de ziekte wijder verspreid was dan men aanvankelijk had veronder steld. Kopensnellers Bij zijn progressieve opzet, de twee miljoen bewoners van het land tot zelfbeschikking op te voe den, heeft de Australische rege ring de nadruk gelegd op medische zorg, onderwijs en goed voorbeeld. Zij heeft honderdduizenden oer woudbewoners er-van af weten te brengen op koppensneltocht te gaan. Deze overgang naar een zelfstan dige staat houdt in dat de bevol king van Nieuw-Guinea bezig is een stap te maken van het stenen tijdperk naar de moderne wereld van atoomspanning, ruimtesche pen, straalvliegtuigen en televisie. Bestrijding van dè Koeroe zou er zeer toe bijdragen, de inboorlingen ervan te overutigen dat de blanken naar Nieuw-Guinea gekomen zijn om de bevolking democratische denkbeelden bij te brengen en niet om haar te koloniseren. Tot nu toe is geen beïnvloeding van anti-westerse machten tot de oer wouden en verborgen dalen van dit eiland doorgedrongen. eHt is misschien de laatste plaats ter wereld, waar het westen de kans heeft duurzame vrienden te maken. MUZIKALE VONDELPARKMARS OM... „Feestvarken" met vaandel voorop Showman Toon Hermans heeft vo rige week als vaandeldrager een korte tocht gemaakt met de vro lijk spelende Amsterdamse Tram harmonie door het Vondelpark in de hoofdstad. Dit gebeurde aan het slot van een bijeenkomst in het Internationaal Cultureel Cen trum waar Toon Hermans werd gehuldigd voor zijn artistieke een- mansprestaties. In verband met de verkoop van de vijftigduizendste langspeelplaat van Toon's One Man Show bood zijn grammofoonplatenmaatschap- pij hem een gouden hond aan. De heer Hermans kreeg tevens het eerste exemplaar van de plaat, waarop zijn One Man Show 1961 is opgenomen, aangeboden. In een van de conférences van deze show vertelt Toon Hermans over zijn vader die zo zeldzaam muzi kaal was, wat vooral bleek uit de manier waarop hij het vaan del van de harmonie altijd droeg. In verband hiermede werd Toon Her mans uitgenodigd in navolging van zijn vader" liet vaandel van de Amsterdamse Tramharmonie te dragen. Met officiële pet en ge huld in plastic tegen de regen, toonde Toon Hermans zich een zeer acceptabel vaandeldrager. Keurig in de maat liep hij aan het hoofd van de marsmuziek spelen de harmonie. Dat het vaandel even verward dreigde te raken in de bo men van het Vondelpark deed aan de „muzikale prestatie" van de artiest niets af. Communistenleiders in Amerika ondergedoken De leiding van de communistische partij der Verenigde Staten is onder gedoken. Tien dagen geleden had die partij, krachtens dc wet en op hevel van de rechtbank, geregistreerd moe ten worden als partjj-organisatie. Er werd geen gevolg gegeven aan dit bevel. Gisternacht liep de termijn af waarin de partijleiders zich dienden te laten inschrijven. Geen enkele leider heeft zich echter aangemeld. SPEELGOEDNIEUWTJE IN ENGELAND Topsnelheid: 200 km per uur (Van één onzer verslaggevers) We hebben een Cooper-race-auto met topsnelheid door alle bochten gewron gen, zjjn half slippend op de finish afgedaverd en werden als eerste af- gevlagd na een duel met een fel rij dende tegenstander, die ons geen haarbreed toegaf doch, helaas, in de voorlaatste bocht over de kop ging en dwars door de omheining langs de baan het publiek in vloog. Öf won hij en gingen wij op het hoofd staan? We weten het niet precies meer. In elk geval hebben we coureurtje ge speeld. Zo maar op het tapijt van een huiskamer. De grootste illusionist ter wereld, de speelgoedindustrie, maakt zoiets te genwoordig mogelijk. Een Engelse fabriek lanceerde op de voorjaars- beurs het opwindende spel van de mi niatuur autoraces, dat vooral in het land van herkomst en in België tal van enthousiaste supporters kent, doch waarvan in ons land nog maar enkele exemplaren in gebruik zijn. Het circuit wordt gevormd door rechthoeken van rubber net als mo delspoorrails aan elkaar te koppelen. Op ieder stuk zitten twee geleide- strips, elk bestaande uit twee vlak naast elkaar liggende aluminium- staafjes. Hierop komen de van een 12-volts motortje voorziene plastic race-autootjes te staan. Verder is de zaak elektro-technisch vrij eenvoudig. Via een weerstand en door middel van een drukknop van het regelappa- raatje, dat met een snoer aan de baan is verbonden, kunt U uw autootje la ten rijden. Het heeft een sleepcon- tactje onder aan het chassis en ook een nylon pennetje, dat tussen de alu minium staafjes past en waarmee hij in de juiste koers wordt gehouden. Tal van accessoires Het circuit is eindeloos uit te brei den. Er kunnen hulpstukken van zo veel formaten worden geleverd, dat praktisch elke situatie uit de wer kelijkheid is na te bootsen. Er zijn bruggen van verschillende hoogte, scherpe bochten, flauwe bochten, scheefliggende bochten, hellingen, hairpins en eveneens de wegversmal- ling van het Goodwood-circuit, waar Een gedeelte van een huiskamer-race baan, die zover uitgebreid kan-wor den, dat de baan niet voor het circuit van Le Mans behoeft onder te doen. de strips zo dicht bij elkaar komen, dat daar maar één wagen langs kan en twee wagens elkaar uit de baan zouden drukken. Ook is een segment met een Le Mans start, waar dus de autootjes haaks op de rijrichting aan de start staan en dwars door elkaar heen hun weg moeten gaan zoeken. Het is makkelijk om van een circuit voor twee, een circuit voor vier of zes wagens te maken. Tachtig procent van verslaafden geneest op St. Johns eiland Ah Loy uit Singapore is zestig. Maar je zou het niet zeggen. Wie hem dun en grijs op zijn zitbank ziet geeft hem minstens 75. All Loy is blind en hij leeft in een krot in een van de sme rigste stegen van Singapores Chinese wijk. Ah Loy trekt steun, niet veel, ca 20 in de maund, evenveel als de vijf oude mannen, met wie hij zijn schamele behuizing deelt. Een vijfde van hun „verdienste" gaat maandelijks weg aan huur. De rest.... is voor opium. Want opium is het geheim van Ah Loy's ellende. De oude man is ver slaafd aan „de pijp". Daarom houden zijn vrouw en zijn dochter, die bei den goed geld verdienen, angstvallig hun adres geheim voor hem. Wel komt het meisje haar vader soms eten brengen, maar varkensvlees, vis en witte ryst betekenen niet veel voor Ah Loy. Hij leeft alleen voor de „zwarte rijst". De maatschappij heeft hem uitgestoten. Zoals Ah Loy zijn er honderden in Singapore. Het begint met een enkele pijp na het werk om de vermoeidheid te verdrijven. Je kunt er toch mee ophouden wanneer je maar wilt? Maar het verlangen naar meer is te groot en de opium heeft een nieuwe prooi gevonden. Een steeds groter deel van het loon wordt aan het ver gif besteed, het slachtoffer verliest zijn baantje en zijn vrouw loopt weg. Zo raakte ook Ah Loy aan lager wal. Net als vele anderen. Toen in 1947 de Verenigde Na ties de regeringen van alle lan den opriepen om de strijd tegen de opium georganiseerd aan te binden, kwam men tot de conclu sie dat Singapore wellicht de meeste verslaafden had. In 1957 schatte de politie van Singapore het aantal verslaafden op 5000 op een inwonertal van nog geen an derhalf miljoen, zo schrijft de Guardian. Monopolie Opiumschuiven werd in Singapore ge ïntroduceerd door de eerste Chinese handelaars, die er zich kwamen ves tigen en het gouvernement tolereer de niet alleen de produktie van het verdovende middel maar maakte er zelfs een monopolie van. Van 1898 tot 1906 vloeide veertig procent van de totaalopbrengst in de schatkist. In he,t begin van deze eeuw ging men echter ook de ellende zien die de opium aanrichtte. Kort na elkaar werden ziekenhuis-accommodatie voor de slachtoffers, een anti-opium bond en een gouvernementele „opium commissie" gesticht. Er kwamen wet ten op de verkoop en het gebruik van opium. Verboden werd bijvoor beeld de verkoop aan „personen bo ven de achttien jaar". Clandestien Thans is opium alleen clandestien te krijgen en daardoor voor de verslaaf den een nog begerenswaardiger en duurder artikel geworden. Het laat ste nog te meer omdat de strjjd te gen de smokkel efficiënt gevoerd wordt. Niet alleen de smokkel echter pakt men aan maar ook de gebruikers. In 1955 verrees in Singapore het eerste „consultatiebureau" voor opiumschui vers, dat over een goed geoutilleerd ziekenhuis annex gevangenis be schikt. Regelmatig voert de politie razzia's uit in de opiumkitten. Zo helpt ze hospitaal en gevangenis aan nieuwe klanten. Ze blijven er mins tens drie maanden en op zijn langst een jaar. Mensen als Ah Loy, die thuis hun pijp roken komen er niet licht of ze moeten zich vrijwillig aanmelden, wat niet vaak voorkomt. Momenteel zijn er in de inrichtingen 14 vrijwilligers van de 256 „patiën ten". Het „opiumcentrum", zoals het heet, is een voorbeeld voor andere landen die met hetzelfde probleem te kam pen hebben. In Hongkong, Bangkok en Bihar en Orissa in India heeft men dan ook reeds soortgelijke in stituten gesticht. Opmerkelijk is dat weinig vrou wen zich tot de opium voelen aan getrokken. De verslaafden zijn bij na allen mannen van tegen de middelbare leeftijd, terwijl het merendeel tussen de 45 en 50 jaar oud is. Onder de jeugd treft men vrijwel geen opiumschuivers aan. Jonge ren die roken zijn of uitgesproken misdadigers of nozems die het doen uit bravoure. Een maatschappelijke scheidingslijn bestaat niet. Rijk en arm zwichtten voor de verleiding, maar de rijken houden him zonden verborgen achter de muren van hun landhuizen, doods bang als ze zijn om tegenover de buitenwereld hun „gezicht te verlie zen". De inrichting is dus vol arbeiders, zeelieden, kleine kooplieden en kan toorbedienden. Het zijn vooral Chi nezen, enkele Sikhs en een paar Ma- leiers. Behandeling De behandeling bestaat uit drie fa sen, de eerste in het hospitaal duurt tot tien dagen en is een ontwennings kuur. Het zijn tien dagen van slape loosheid, overgeven, hevige rillingen en misselijkheid. Het tweede stadium wordt in de „ge vangenis" op St. John's eiland door gebracht. Hier leert de patiënt aan het gewone leven wennen. Het derde stadium is de terugkeer in de maatschappij. De patiënt die dan genezen is, moet zich regelmatig voor controle op het consultatiebu reau melden. Het leven in de door prikkeldraad omheinde inrichting is een gestage voorbereiding op een nieuwe toe komst thuis. De mannen doen er al les zelf: wassen, koken, schoonma ken en tuinieren. In werkplaatsen krygen ze een, desnoods geheel nieu we, scholing in diverse vakken als timmerman, drukken, meubelmaken en bet vervaardigen van kleding. De familie komt nu en dan op bezoek en het is ontroerend om te zien hoe blij deze mensen zijn die een gevaar lijke vijand van hun geluk voorgoed verslagen weten. Voorgoed, althans voor velen, want 80 procent der pa tiënten zal geen hand meer naar de opiumpijp uitstrekken. In het reptielengebouw van de Natioriale Zoo te "Antwerpen leven grote Amerikaanse padden tezamen met de gewone groene padden. Dit geeft soms aanleiding tot grappige toneeltjes, waarvan deze foto een levendige illustratie is. die tevens de grootte van de Amerikaanse pad 20 cm) goed aantoont. Tc paard op de rug van haar veel grotere soort genoot schijnt de groene pad gereed te tij» om op insectenjaeht te gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7