ANTON GEESINK WERELDKAMPIOEN Compromisvoorstel in zaalhandbalconfüct Feijenoord rekende af met concurrent P.S.V. Utrechtse reus schakelde drie Japanse specialisten uit.... Sporttoto GEEN VOETBAL IN ZEELAND MAANDAG 4 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZE BVWSE CORANT 8 Voor eerste maal in geschiedenis wereldtitel niet naar Japan Voor de eerste keer ïn de geschiedenis van het judo is de wereld titel aan Japan ontnomen. Niemand minder dan een Nederlan der, namelijk de 37-jarige Anton Geesink, was het, die zaterdag in het stadion Pierre de Courbertin historie schreef door op waarlijk grootse wijze de hegemonie der Japanners te door breken! In een sensationeel gevecht klemde hij ond-wereldkampïoen Koji Sone in een dergelijke onwrikbare houdgreep, dat alles wat maar Aziatisch was het hoofd in de schoot legde, terwijl niet alleen de 400 Nederlandse supporters, maar ook de ruim 5000 Franse toeschouwers een bijna waanzinnige ovatie richtten aan een man, die timide en tegelijkertijd stralend lachend het huldebetoon over zich heen liet gaan. Ja, een historische datum, deze tweede december van het jaar 1961. Niet alleen voor het judo in Nederland, maar ook voor het judo in Europa. Want duidelijk bleek, dat ondanks de enorme techniek, de overrompelende snelheid, de betere voorbereiding, niemand was opgewassen tegen het judo-fenomeen Geesink. De faam, die hen was vooruitgesneld, de geheimzinnige waas, waarmee zij de samenstelling van hun team onthulden en de grote mate van zelfverzekerdheid waarmee de Japanners sinds 1882 heer en meester in deze tak van sport de tatami betraden, was niet voldoende om hercules Anton Geesink, die het gevecht van zijn leven streed en driemaal in de kwartfinale tegen de tweevoudige Japanse kampioen Akio Ka- minga, in de halve finale tegen Hitoshi Koga en in de eindstrijd tegen Koji Sone een barrière nam, die bijna onöverkomenlijk had geschenen. eerst was het de Indonesiër Sudgogo, die slechts negen seconden op de mat stond en de lange reis voor niets had gemaakt, daarna de Fransman Mi chel Bourgoin, die alles deed wat in zijn vermogen lag, tweemaal uit een niet volmaakte houdgreep raak te, maar na 2 min. en 20 seconden via een beenworp werd uitgescha keld. Als derde tegenstander trof Geesink de Zuidslaviër Sijan Dmitar, die na 10 seconden met de mat ken nis maakte. Inmiddels was een voor de Utrechter bijzonder pijnlijke steenpuist aan Zijn rechterbeen open gegaan en hinkend verliet hij het strijdperk. In de kwartfinale ontmoette de Ne derlander de Japanse kampioen 1960 en 1961, Akio Kamïnaga, de man, die 24 uur voor de kampioenschap pen, volgens een welberaamd plan als vervanger van zijn landgenoot Shigematsu was aangewezen. Het wns eigenlijk de finalepartij. Wanneer de Nederlander zou winuen was de titel binnen zijn bereik. Zes minuten lang heeft Geesink alles ge geven. Zes minuten van een steeds maar aanvallende Utrechter, die Uaminaga tweemaal met goede beenworpen buiten de mat zond. Voor iedereen stond de overwinning vast. Maar zonden de Franse juryleden temidden van hun grote Japanse col lega's het aandurven om Geesink tot overwinnaar te verklaren? Zij deden het onder ovationeel applaus unaniem. Het, tweede obstakel was de veel kleinere, maar aaïvlugge Hitoshi Ko ga, die alles op de aanval zette, daardoor weer openstond voor te genaanvallen en na 1 minuut 30 se conden met een machtige uchimata (tiende heupworp) door de lucht vloog. Van Ierland: techniek De Eindhovenaar Hein Essinlc werd in de eerste ronde zoals verwacht, uitgeschakeld door Koga, die de aan vallen van de Nederlander beheerst afsloeg en met een vijfde beenworp na S3 seconden ingezet, onze land genoot de pas afsneed. Jan van Ierland, die er bijzonder veel zin in had, nam zijn eerste tegen stander, de Oostenrijker Paul Ku- nisch, in recordtijd. Binnen acht seconden lag Kunisch door een vier de armworp op zijn rug. Prachtig was de partij tussen Van Ierland en zijn 20 kg zwaardere opponent, de Brit Arthur Petherbridge. Met een achtste sutumi, een opofferings worp, waarmee de aanvaller eerst naar de mat gaat en zijn tegenstan der in zijn vlucht zodanig draait, dat deze als een blok op zijn rug terecht komt, toonde onze landge noot een fraai staaltje techniek, maar tegen de Koreaan Kim-I-Tai kreeg Van Ierland, hoe aanvallend hij ook streed, geen kans. Via een waza-ari (half punt) door een niet geheel goed uitgevoerde eerste been worp zegevierde de Koreaan op be slissing scheidsrechter. De Koreanen deden het overigens in dit toernooi zeer goed. Kim-I-Tai werd vierde achter Geesink, Sone en Koga, terwijl zijn landgenoot Han- No-San In de kwartfinale verloor van Sone. Voor de Nederlandse sport een dag om nooit te vergeten, voor Japan een nationale ramp, want wat voet bal Is in ons land, betekent judo in het land van de rijzende zon. De stilte in het Parijse stadion Pier re de Coubertin was bijna tastbaar, toen zaterdag de finale omstreeks het middernachtelijk uur een aan vang nam. Met ingehouden adem, keek alles wat maar Europees denkt en leeft, naar de twee in witté ki mono's geklede figuren: Anton Gee sink, vijfde dan, 27 jaar, 1.98 meter, 110 kg en Koji Sone, zesde dan, 34 jaar, 1.80 meter, 96 kg. Vernietigende kracht De sympathie voor Geesink, die in Europa ontelbare vrienden heeft, straalde als een soort fiuïdium van de gezichten en de Utrechter moet dat gevoeld hebben. Onder deze om standigheden kon Anton Geesink niet verliezen. De Japanner Sone wist. dat, wilde hij zegevieren, 't snel moest gebeuren. Direct na de begroeting probeerde hij snel als een ratelslang met een o-soto-garl (eerste been worp) een beslissing te forceren. Het gelukte niet! Geesink, prachtig ge concentreerd, greep zijn kans en nam de uit balans zijnde Sone in een uchi mata (tiende heupworp), die ech ter tot tweemaal toe werd geblok keerd. Steeds heviger werden de aanvallen van onze landgenoot, maar Sone kon door zijn grote routine staande blijven. In de zevende minuut gebeurde, waarop iedereen ih alle stilte ge hoopt had. Met een keiharde der de beenworp ging Sone naar de mat, draaide zich in de val om en kwam op zijn borst terecht. Toen zag men "een staaltje van alles-verwoestende kracht. Anton Geesink plofte met zijn gehele gewicht op de Japanner neer, draaide hem op zijn^ rng en in een houdgreep, zodanig dat Sone geen vin meer kon verroeren. Een tumult brak los. Als één man Vijf... tien... vijftien... twintig seconden, gong. De Nederlandse supporters renden van de tribunes, sprongen op de mat en bedolven Geesink. Het was een ware heksenketel. Wildvreemden omhelsden elkaar. Een Japanse verslaggever verborg zjjn gelaat in zijn handen, hij kon het niet meer aanzien Anton Geesink was wereldkampioen. Zware weg De weg naar de eindstrijd Ss voor Geesink moeilijk geweest. Weliswaar stuitte hij in de eerste drie ronden niet op te grote tegenstand, want ANTON GEESINK STOPT MET WEDSTRIJDJUDO „Ik stop er mee" dat waren de woor den van de wereldkampioen Anton Geesink na afloop van de strijd om de titel. „Ik heb nu de top bereikt en ver- dor is er niets. Voor mijn vronw en kinderen is het ook beter wanneer ik niet zo vaak van huis ben". Op het toppunt van zijn roem zal An ton Geesink dus afscheid nemen. Het hoogst gestelde ideaal heeft de 27-ja- rige Utrechter verwezenlijkt en nu wil hij zijn krachten voortaan alleen maar wijden aan het lesgeven. Waarschijn lijk zal Geesink nog wel eens in een wedstrijd in Nederland uitkomen, maar hij zai zich zeker niet meer op het hoogste niveau blijven bewegen. De Nederlandse judo en jiu jitsubond heeft het voornemen hem bij de trai ning in te schakelen vooral met het oog op de Olympische Spelen in Tokio. Uit Oostenrijk is eveneens een brief binnengekomen, waarin Geesink soortgelijke voorstellen worden ge daan. Kortom, Anton Geesink kan het met zijn wereldtitel nog wel eens bij zonder druk krijgen. Gelukstelegram De staatssecretaris van het departe ment van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Y. Scholten, heeft Anton Geesink per telegram geluk gewenst met hef behalen van de we reldtitel judo. Hoewel het niet de ge woonte is om professionals op deze wijze, te feliciteren, meende de staats secretaris in dit geval een uitzonde ring te moeten maken, doch hij richtte het telegram aan Geesink in zijr functie als leraar op het C.I.O.S. ir Overvcen. De inhoud van het tele gram is als volgt: „Het verheugt mij, dat een Ieraar van het centraal insti tuut voor opleiding van sportleiders (CJ.O.S.) te Overveen het wereld kampioenschap judo heeft behaald, waarmee ik. U oprecht feliciteer. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Japanse meningen over Geesink j De tiende dan Kyuzo Mifune, b een Japanse judo-expert bij uit- nemendheid, heeft zondag in Tokio openlijk zijn bewondering uitgesproken voor de prestatie van Anton Geesink. De overige p Japanse judo-deskundigen ver- werkten de schokkende neder- laag van hun beste judoka's in een diep stilzwijgen, maar niet Mifune. De „judo-god" zoals hij door zijn landgenoten wordt ge- noemd. deed een hevige aanval op de volgens hem, zelfvoldane geest van de huidige Japanse judo-generatie, die op haar lau- weren rust, terwijl in andere landen enorme vorderingen worden gemaakt. „Neem een voorbeeld aan Geesink", zo riep p hij zijn landgenoten toe. „Die Nederlander had slechts één n doel voor ogen: wereldkampioen n te worden en hij gaf daarvoor het beste van wat hij bezat. Hij m zette door. Zijn hele training was gericht op het kweken van doorzettingsvermogen. Het is een les voor ons Japanners. Ju- do is groot geworden in Japan en er is geen enkele reden dat p ons land de suprematie niet zou kunnen heroveren. We behoeven p slechts de komende judo-gene- ratie met de nodige hardheid aan te pakken". Er was in de n Japanse hoofdstad nog een man die voor zijn mening uitkwam: Risi Kano, de directeur van de nationale judo-school „De Ko- dokan". Deze verklaarde dat door Geesink's fabelachtige m overwinning één ding duidelijk is gebleken: Judo heeft zich tot M een internationale sport ontwik- keld. ifiiiniiimiiiiiiiiiiiiiinii^ OPLOSSING TE VERWACHTEN Toch spelen in Middelburg Nog altijd ïs geen definitieve oplos sing bereikt voor het geschil tussen dë Walckerse handbalclnbs enerzijds en het districts- en afdelingsbestuur anderzijds over de zaalhandbalcompe_ title. Zoals bekend werd het gehele zaalhandbalprogTamma van zaterdag afgelast, nadat de Walclierse vereni gingen hun ploegen uit de distriets- en afdelingsklassen hadden terugge- trokken. De Walclierse clubs namen dit besluit, omdat zij niet akkoord gingen met het feit, dat de Walcher- se teams, die uitkomen in de dis- trictsklasse hun thuiswedstrijden te gen Brabantse ploegen in Goes moe ten spelen. Overigens heeft het bestuur van de afdeling Zeeland inmiddels een com promisvoorstel gedaan aan de Wal- cherse clubs. Thans is namelijk een competitieprogramma voor de dïs- trictsklassen ontworpen, waarbij de Waleherse teams twee van hun drie te spelen thuiswedstrijden tegen Bra bantse ploegen in Middelburg kunnen afwerken. Ieder Walchers team moet echter één thuiswedstrijd tegen een Bra bantse ploeg in Goes spelen. De dames van Tachos uit Waalwijk en de heren van Volt uit Tilburg kunnen namelijk niet helemaal naar Middelburg komen, omdat zij dan de laatste reisgelegenheid naar huis niet kunnen halen; Het volledige bestuur van de afde ling Zeeland, waarin ook twee afge vaardigden van de Walclierse clubs zitting hebben, plaatsten zich achter dit compromisvoorstel. Afzonderlijk lieten enkele Waleherse verenigingen wéten, dat zij in principe akkoord kunnen gaan met dit voorstel. Hier bij werd echter een voorbehoud ge maakt: deze verenigingen wilden eerst uit de Zeeuwse bladen verne men welke voorlichting het afde lingsbestuur tijdens een persconfe rentie zaterdagavond in Goes heeft gegeven. Tijdens deze persconferen tie werd bekendgemaakt, dat het compromisvoorstel was ontwoipen en aan de Waleherse verenigingen was Ook hadden de Waleherse verenigin gen als voorwaarde gesteld, dat het afdelingsbestuur een brief introk, waarin geschreven werd, dat de fi nanciële gevolgen van het weigeren van het voorstel voor rekening van de Waleherse clubs zouden komen. Inmiddels heeft het afdelingsbestuur echter meegedeeld, dat het accepte ren van het voorstel géén financiële gevolgen heeft, waardoor deze voor waarde van weinig betekenis zou zijn. Inmiddels echter hebben de Waleher se clubs nog geen definitieve beslis sing genomen. Zij wachten de pers- publikaties af. Ook wensen zij het voorstel zwart op wit te ontvangen. Pas wanneer de brief van de afde- Hngssecretaris binnen ïs, zullen zij hun standpunt definitief bepalen. Aangenomen mag echter worden, dat dit compromisvoorstel de oplossing zal brengen, zodat zaterdag a.s. de zaalhandbalcompetirie dan toch ein delijk van start zal gaan H Dok handbal en korfbal 1 werden afgelast ij IN ZEELAND rolde de voetbal gisteren niet. Overal ïn het land had de regenval de vel- den namelijk zo verzwakt, dat de K.N.V.B. een rigoureuze maatregel nam: heel het ama- teurvoetbalprogramma werd afgelast. Tevoren al hadden alle afdelingen dit besluit ge- nomen. Ook was er geen korf- bal-, handbal- of hockevwed- strijd in Zeeland te beleven. mnminnniiiiiiiminiiimimiiiiiiiiimmiiiiiiimninniminiiTiininiimiiiï Wereldkampioenschap dammen Remise in veertiende partij van tweekamp In de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen de Russen Tsjegolew (titelhouder) en Koeper- man is zaterdag in Vilnius de 14de partij gespeeld. De ontmoeting eindig de na 81 zetten in remise, de 13e in de 14 partijen die tot nu toe zijn gespeeld. De stand is nu 15-13 in het voordeel van Koeperman. Biljarten Van de Pol Nederlands kampioen ereklas 47-2 De Rotterdammer Piet van de Pol heeft zondag te Nijmegen het toernooi om het "Nederlandse kampioenschap ereklasse 47/2 biljarten gewonnen. In zijn laatste partij versloeg hij de Eind hovenaar Scholte. Nederlandse hardrijders in Fagernes aangekomen De kernploeg van de K.N.SJB. is zon dag in Fagernes aangekomen waar de rijders Rudi Liebrechts, Gerben Kar stens, Arie.Zee, Dick van Zanten, Klaas Renes en Chris Meeuwisse sa men met Henk van der Grift, die al een tijdje in Noorwegen is, zullen werken aan de opvoering van hun conditie. Ze hebben ongeveer een maand de tijd zich voor te bereiden or het seizoen 1961/'62. De ploeg staal onder leiding van trainer Piet Zwa nenburg. Ajax is thans belager no. 1 FEIJENOORD heeft gistermiddag voorlopig met één van zijn belang rijkste concurrenten afgerekend: de Rotterdammers versloegen het thuis- spelende P.S.V. met 0-3. Ajax, dat een 3-1 zege op ADO bevocht, werd daardoor de eerste belager van Feijenoord, want het bezet nu de tweede plaats. In do achterhoede ver overde Enschede tegeu Blauw Wit weliswaar een puntje (1-1), niaar het had toch weinig effect, omdat ook Rapid JC gelijk speelde (0-0 tegen MVV), terwijl De Volewijckers zelfs won van Volendam. ADO-AJAX 1-3 Aantrekkelijke, spannende, maar na de rust onvriendelijke wedstrijd. Ajax was onmiskenbaar de betere ploeg, maar ADO speelde toch beter dan in de voorgaande wedstrijden en met name Micky Clavan viel op. Cees Groot 0-1, Haak 1-1, Keizer 1-2, rust, Dahrs 1-3. Toeschouwers: 20.000. BLAUW WIT-EXSCHEDE l-l Blauw Wit verspeelde volkomen overbodig een punt, want Enschede was wel ijverig, ma.aj* ijgd toch heel wat minder voetbalcapaclteiten. En schede legde vrijwel steeds het ac cent op de verdediging. Een ver schrikkelijke blunder van doelman Conrad gaf Bosveld na de rust ge legenheid de score voor Enschede te openen. Sparendam werd naar vo ren gestuurd en hij zorgde inderdaad voor de gelijkmaker. Toeschouwers: 8000. VOLE WIJ CKERS-VOLEN DAM 2-1 Al voor rust had de Volewijckers een beslissende voorsprong kunnen ne men. De Amsterdammers waren veel meer in de aanval, maar schoten slecht. Kras 0-1. Polak 1-1, rust, Schaft 1-2. Toeschouwers: 16.000. RAPID JC-MW 0-0 Matig spelpeil. Voor rust werden twee spelers vervangen. Eerst zakte MW-midvoor Willems door zijn en kel en werd vervangen door üra- mels. Vervolgens liep Rapid-doelman Pinckers bij een botsing een bloe dende wonde in het gezicht op. Hij maakte plaats voor de 40-jarige Ja cobs. Lastig werk kreeg deze vete raan niet, evenals zijn collega aan de andere kant. Toeschouwers: 8000. SPARTA-GVAV 3-1 Sparta was als herboren: een grote dosis wilskracht en vaak goed spel. GVAV, dat technisch niet zwakker was. werd meesten tijds in de defensie' geduwd. Ver hoeven 1-0, Kuiper uit penalty 1-1, Van Miert 2-1, rust, Van Miert 3-1. Toeschouwers: 14.000. PSV-FEI JEN OORD 0-3 Boeiend voetbal. Verrassend boven dien. PSV was namelijk veel meer in de aanval, getuige dè cornerverhou- ding: 6-0 voor de rust en 8-2 na de rust. De PSV-ers misten op de be slissende momenten echter de door tastendheid. De beweeglijke Feijen- oord-aanval daarentegen buitte vrij wel ieder kansje uit en won dus, boe- wel het meestentijds met acht man moest verdedigen. Temming 0-1 (uit vrije trap van Moulijn), rust, Ben- naers 0-2, Moulijn 0-3. Toeschou wers: 18.000. DOS-DWSA 2-2 DOS was technisch de sterkere ïn matige wedstrijd. rWS legde accent op de verdediging, maar lanceerde gevaarlijke uitvallen. Visser 1-0, De Kreek 1-1, rust, Visser 2-1, Vonhoff 2-2. Toeschouwers: '10.000. WV-WILLEM n 2-4 Weinig voetbal: er werd meer op de man, dan op de bal gespeeld. Drie spelers moesten met blessures het veld verlaten. Niettemin was Willem n na rust duidelijk de betere ploeg. Van de Heuvel 1-0, rust. Senders lil, Hejjen 2-1, Louer 2-2. Timmermans 2-3, Lambert (penalty) 2-4. Toe schouwers: 6000. FORTUXA-NAC 0-2 Fortuna speelde voortreffelijk, was driekwart van de wedstrijd in de aanval, maar kwam niet door de samengedrongen defensie van NAC. Vrouwe Fortuna was bovendien haar naamgenoot niet goedgezind, want paal en lat ston den doelpunten in de weg, terwijl aan de andere kant Notermans in eigen doel schoot. Na rust scoor de Van Gastel bij een uitval. Toe schouwers: 12.000. STAND Feijenoord 14 10 3 1 23 43—14 Ajax 14 8 4 2 20 43—22 PSV 14 9 14 19 39—21 Blauw Wit 14 7 4 3 18 29—28 Willem H 14 8 15 17 32—23 Fortuna '54 14 7 16 15 32—24 MVV 14 6 3 5 15 21—19 DOS 14 5 5 4 15 26—24 NAC 34 5 4 5 14 21—20 Volendam 14 6 2 6 34 25—36 GVAV 14 4 5 5 13 26—30 DWSA 14 3 7 4 13 14—18 ADO 14 5 2 7 12 30—29 Sparta 14 3 4 7 10 18—29 VW 14 2 5 7 9 14—25 De Volewijckers 14 3 3 8 9 23r«42 Rapid JC 14 3 3 8 9 IS—35 SC Enschedé 14 3 1 10 T 20^-35 Onze landgenoot Anion Geesink Is tijdens de strijd om het wereldkam pioenschap judo in Parijs wereld kampioen geicorden. In de beslissen de strijd versloeg hij de Japanner Koji Sone, de kampioen van het vo rig jaar. De foto geeft een beeld van dit ge- vecht. Jan Derksen won Grote Prijs van Antwerpen Onze landgenoot, de wielrenner Jan Derksen, heeft zaterdagavond in hefc Antwerpse sportpaleis ten aanschou- we van 10.000 toeschouwers de Grote Prijs van Antwerpen voor sprinters gewonnen. Derksen versloeg in zijn serie de Belg Lambrechts, werd in zijn halve finale tweede achter Suter (Zwitserland), maar plaatste zich via de herkansing toch voor de eindstrijd waarin hij zegevierde met een half wiel voorsprong op Suter. Als derde eindigde Jos de Bakker (België). In een achtervolgingswedstrijd om de Armband Savelkoul toonde de Belg Covens zich de sterkste. Hij haalde zijn landgenoot De Breucker in na iets meer dan 2,5 km, maar zette de strijd voort en liet over de 5 km een tijd van 6 min. 21.5 sec. afdrukken. Fortona '54-N.A.C. 1 X P.S.V.-Feïjenoord 2 X "V.V.V.-Willem II 3 X A.D.O.-Ajax 4 X Volewljck.-Volend. 5 X Rapid JC-M.V.V. 6 X Sparta-G.V.A.V. 7 X D.O.S.-D.W.S.A. 8 X Stormv.-Leeuwarden 9 X Enscb. Boys-Elinkwxjk 10 X Hilversum-SJLS. II X Excelsior-R.B.C. 12 X P.E.C.-ZwoIseboys 13 X A.G.O.V.V.-D.F.C. 14 X D.H.C.-Vitesse 15 X 1 X 11 !X 21 26 2 7 X 17 22 27 3 X 13 X 23 28 4 9 14 19 X 29 5 10 20 25 X Voor de voetbal-totalisator van zon dag hebben 612063 deelnemers een bedrag van 770.305 gulden ingelegd. De eerste prijs bedraagt 139.810 gul den; de tweede 67.260 gulden. Voor de prijs van de vijf gelyke spelen is 38.130 gulden beschikbaar. Zondagavond waren er op het bonds- bureau van de K.N.V.B. nog geen meldingen van dertien goede uitslagen binnen. Er hadden zich wel negen deelnemers aangemeld, die tot 12 goe de voorspellingen waren gekomen. De gelukkigen die ditmaal vijf gelijke spelen goed voorspelden zullen waar schijnlijk met een bescheiden prijsje genoegen moeten nemen. Zondag avond waren er namelijk al een groot aantal meldingen voor de „extra prijs" bij het hondsbureau in Den

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5