PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHIETPARTIJEN IN ELIZABETHSTAD Anneke Beekman doet geen „onthullingen" V.V.V.'s Zeeland: Subsidies slechts kwart van totale inkomsten Elf V.N,-militairen worden vermist Water zakt - Meppel haalt vrijer adem Nederlandse vlieger in Nieuw-Guinea omgekomen THANT GELAST KRACHTIG OPTREDEN STRATEN NOG BLANK IN NOORDOOST-NEDERLAND Bankroof in Buenos Aires - buit 2 miljoen Vandaag... VERSTERKINGEN NAAR BERLIJNSE MUUR Russische verklaring over kernwapenproeven 204e jaargang - no. 286 Dagblad, uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel tuet een minimum van 1 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red 3508/3646, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel 3841 (b.g.g. red 2078/3169, adv 2375); Goes Gr Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red 7853, adv 6213). Oostbuig. tel 2395. Tet neuzen, tel 2116. Zienkzee red tel 2425 adm tel 2094 BOTSING TUSSEN INDIËRS EN KATANGEZEN O'BRIEN: „IK STOND ONDER DRUK" Londen en Parijs beschuldigd Volgens een verklaring waarvan het Londensc dagblad „Observer" giste ren melding maakt, beeft het vroege re hoofd van de Verenigde Naties in Katanga, dr. Conor O'Brien gezegd, dat hij ontslag uit zijn functie had ge vraagd wegens door Groot-Brittaunïë en Frankrijk op hem uitgeoefende druk. Dr. O'Brien, die ook ontslag uit de Ierse diplomatieke dienst lieeft geno men, had dit volgens de verklaring gedaan om vrijheid van spreken en handelen te verkrijgen. Volgens de vroegere V.N.-functionaris had hij bij zijn pogingen om uitvoering te geven aan de resolutie van de Veiligheids raad, die de verwijdering van buiten landse huurlingen uit Katanga wen ste, binnen en buiten de organisatie blootgestaan aan groeiende kritiek. Deze kwam volgens hem niet van België, doch van Groot-Brittannië en Frankrijk. „Indien een van deze lan den zich vrijelijk tegenstander van deze resolutie had getoond zou zij niet zijn uitgevoerd. Dit hebben zij niet gedaan, zij toonden zich echter wel verbitterde tegenstanders van haar uitvoering. Nadat een aantal huurlin gen in augustus was uitgewezen eiste de oppositie mijn heengaan, aldus O'Brien. De regering van Engeland en Frankrijk wilden geen commen taar geven op deze verklaring. Twee piloten van de „Trans-Austra- lian Airlines", de Nederlander Kinus Zuyden (41en de Australiër Brian Badger (24) hebben zaterdag in de westelijke bergstreken van Nieuw- Guinea de dood gevonden toen hun éénmotorige vliegtuig neerstortte en op een berghelling uitbrandde. Elf militairen van de Verenigde Naties worden na incidenten, zaterdag in Elisabetlistad vermist, zo is gisteren door een woordvoerder van de Verenigde Naties bekendgemaakt. Het zijn zeven Zweden, twee Noren, één Italiaan en één Argentijn. Bij wijze van veiligheidsmaatregel is liet burgerpersoneel van de V.N. bijeengebracht in militaire V.N.-kampen. Volgens de woordvoerder heeft de Katangaanse minister van buitenlandse zaken, Evarista Kimba, meegedeeld dat de mannen gevangen worden gehouden en dat hij bezig was hun vrijlating te bewerkstelligen. Een Italiaanse arts van liet Rode Kruis wordt eveneens vermist. Aan verslaggevers verklaarde de mi nister, dat na schietpartijen, zaterdagavond op liet vliegveld van Elisabetlistad 19 Katangaanse gendarmes vermist wor den. Hij geloofde dat enkele van deze vermisten zijn gesneuveld. Volgens het hoofd van de V.N. in Katanga, George Smith, zijn alle za terdagavond gevangen genomen Ka tangaanse gendarmes aan de Katan gaanse autoriteiten overgeven en was niemand gedood. Thant, de waarnemend secretaris generaal dér Verenigde Naties, heeft zijn vertegenwoordigers in Katanga opgedragen „krachtig op te treden" om orde en rust te herstellen en het leven en het bezit der burgers te beschermen. Smith verklaarde gisteren dat het gevecht op het vliegveld van Katanga was begonnen tijdens een hockeywedstrijd. Indiase soldaten waren bezig geweest met een spel letje hockey, toen Katangaanse mili tairen.. begonnen enkele Afrikaanse, vrouwen lastig te vallen. De Indiërs namen dat niet en baanden zich met behulp van hun sticks een weg naar de haard van de rel om de vrouwen Na kritieke situatie Het water zakt in het bedreig de gebied van Drente rond Mep pel en Coevorden. In Meppel halen de mensen wat vrijer adem nu liet dit weekeinde droog is gebleven. De afwate ringskanalen hebben nu enorme watermassa's uit de hoger gele gen polders nauwelijks kunnen verwerken. Het scheelde maar dertig 111111 regen of de straten van Meppel, maar ook vele huiskamers, hadden opnieuw blank gestaan evenals dit het geval was van 3 op 4 december van het vorige jaar. Tengevolgevan ,- ware regenval is op verschillende punten in dc Gelderse vallei xoateroverlast, ontstaan. Een hoer in de huurt van het plaats je Achterveld kijkt somber over zijn ondergelopen grond. In enkele streken in ons land. voor zover bekend voornamelijk in de Gel derse vallei, in delen in het oosten van het land en in Zuidoost-Drente, ondervindt men op het moment vrij veel overlast van water. Enkele stroompjes en kleine riviertjes kün- nen de massa's water welke in de laatste dagen zijn gevallen (er werd 50 mm neerslag gemeten) niet meer verwerken en ze zijn buiten hun oevers getreden. In het oosten van het land kunnen de riviertjes en beken de vooral grote hoeveelheden water welke van Duits grondgebied naar ons land stromen niet opvangen. Naar het zich voorlopig laat aan zien. is de situatie nergens wer kelijk verontrustend. Wel zijn hier en daar al vele hectaren wei en bouwland onder water komen te staan en zijn er wegen onder gelopen. In enkele steden en dor pen zijn hier en daar straten blank komen te staan, maar daar is het tot dusverre bij gebleven. Het meeste last scheen men te heb ben in het dorp Zwartebroek, waar het water gisteren op sommige we gen 40 tot 50 cm hoog stond. Enkele tientallen huizen waren cr geïsoleerd en ook heeft men enkele woningen geheel moeten ontruimen. Ook in Hengelo liepen enkele straten onder. te beschermen. Smith zei dat hij niet definitief kon verklaren, dat er nie mand gedood werd, en dat hij zeker wist, dat één persoon een arm brak. De Indiërs arresteerden 46 Ka- tangezen; 15 werden op 't vlieg veld weer in vrijheid gesteld en de anderen werden na midder nacht in de stad aan de Katan gaanse autoriteiten overgedrjfgen. Na dit incident braken op drie plaatsen schietpartijen uit tussen V.N.-soldaten en eenheden van het leger van president Moise Tsjombe. Kindoe-incident Een commissie der Verenigde Naties, die tot opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de moord op der- Vier rovers, gekleed in politie-uni- formen, hebben vrijdag te Buenos Aires een overval gepleegd op een bijkantoor van de Argentijnse Na tionale Bank (Banco de la Nacion). De met machinegeweren en pistolen bewapende mannen haalden ruim twee (2) miljoen gulden aan pesos uit de kluis, sloten de bankbedien den achter de tralies en maakten zich uit de voeten. Zij zijn tot dus ver spoorloos. ...is het 50 jaar geleden, dat in C het Gaiety Theatre te New y York City de première werd gegeven van het toneelspel S „The first lady in the land" van Charles Nirdlinger. Door dit stuk vond de betiteling van de echtgenote van de Ameri- kaanse president met „the first y lady" algemeen ingang. S VV***\\'V\A**<VVV\'VWVVVW tien Italiaanse V.N.-vliegers, die door Kongolese militairen om het leven werden gebracht, is gisteren naar Stanleystad vertrokken. Zij vertrok, nadat een boodschap was ontvangen van generaal Loen- doela, de bevelhebber der Kongolese troepen In de Oostprovincie en in de provincie Kivoe, waarin liij mede deelde dat een deel der voor de moord verantwoordelijk geachte Kongolese militairen zich thans in Stanleystad bevindt, waar zij ter be schikking van de commissie zullen worden gesteld. In Oost-Berlijn, nabij de sectorgrens, zijn gisteravond zware politiever- sterkingen verschenen, zo is door de Westberlijnse politie bericht. Een Amerikaans peloton van de in fanterie heeft zich naar de sector grens in Berlijn begeven en twee machinegeweren nabij de grens ge plaatst. Aan de Oostduitse zijde van de sec torgrensovergang bij de Friedrich- strasse worden werkzaamheden uit gevoerd, die vermoedelijk ten doel hebben een tankgracht aan te leg gen. Rechercheurs bij gesprek „Fijnste, dat mams vrij zou zijn" (Van onze speciale verslaggever) Anneke Beekman heeft zaterdagmid dag gesproken tegenover een veertig tal journalisten, die een mitrailleuse van vragen op haar afvuurden. Anne ke Beekman sprak, maar niet altijd. Op vele vragen weigerde zij het ant woord te geven. Daardoor zijn nóg niet alle nevelen rond de „affaire An neke Beekman" opgetrokken. Wel is door de persconferentie dui delijk geworden waar de nevels het dichtst, op dit moment zelfs nog on doordringbaar zijn. Positieve resulta ten van het gesprek van Anneke Beek man met de pers zijn: 1. Anneke doet haar uiterste best het gratieverzoek van „tante Bets" haar verzorgster die nog zes maanden gevangenisstraf te goed heeft te ondersteunen; 2. Een deel van de rooms-katholieke pers het deel dat de onwettige han delswijze van de dames Van Moorst de afgelopen jaren nooit heeft ver oordeeld heeft door middel van „interviews" in enkele kranten en voor de televisie vorige week getracht de bodem van de publieke opinie ten aanzien van het gratieverzoek, bouw rijp te maken; 3. Over haar verblijf in het buitenland na de vlucht van tante Bets met het minderjarige joodse weesmeisje geeft Anneke Beekman geen, of uiterst vage inlichtingen. Incident De persconferentie die zaterdag rond het middaguur in Maastricht werd gehouden, begon met eën in cident. Het bleek dat zich onder de journalisten enkele rechercheurs hadden gemengd. Na enige rugge spraak op de gang, kwam de raadsman, rnr. De Kort aan de eis van de journalisten tegemoet: de recherche moest de zaal verlaten. Mr. De Kort verklaarde voorts, dat de persconferentie eerder zou zijn gehou den, wanneer de televisiestaking niet zou zijn uitgebroken. Zoals bekend is Anneke Beekman vorige week eerst voor de t.v. geïnterviewd door de rooms-katholieke journalist Louis Frequin. Anneke Beekman weigerde te vertel len of ze op valse papieren in Frank rijk leefde, waar „tante Bets" zich be vindt, waar ze in Frankrijk woonde, waar ze er op school ging en hoe lang. Op de vraag van een joods journalist uit Tel Aviv of Anneke vond dat er van een ;,keus" tussen de joodse en rooms-katholieke godsdienst kon wor den gesproken, waar ze de joodse niet De Arnhemse totoist, de heer Schue- ler, die verzuimd had tijdig aan de K.N.V.B. op te geven, dat hij alle wedstrijden op zijn formulier goed voorspeld had, is zaterdag met. zijn raadsman, mr. D. J. I. van den Oever naar Den Haag gegaan om gehoord te worden door de iotogesvhillencom- missie van de K.N.V.B. De heer Schueler hier links met zijn raads man bij het gebouio van de K.N.V.B. Venezolaanse studenten uit Antillen gezet De vijf Venezolanen, die maandag j.l. een lijnvliegtuig van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij „Avensa" hebben overmeesterd en de bemanning gewapenderhand dwongen op Curagao te landen, zijn vrijdagavond als onge wenste vreemdelingen uit de Neder landse Antillen gezet. Zij zijn met een Venezolaans lijntoestel naar Vene zuela gereisd. „Tass" publiceerde zondagavond de tekst van een Sowjet-Russische rege ringsverklaring. waarin wordt ge zegd dat de Sowjet-Unie zich het recht voorbehoudt nieuwe proefne mingen met kernwapens uit te voe ren, indien het Westen deze proeven zou gaan hervatten. Dit geldt ook voor eventuele Westerse kernwapen proeven, die onder de grond zouden worden uitgevoerd. kende, bleef Anneke Beekman het antwoord schuldig. Wel zei ze een uit nodiging voor een bezoek aan Israël te willen accepteren. Tenslotte zei Anneke Beekman „Het fijnste hoven alles zou ik vinden, dat mams vrij zou zijn". WIE ZAL DAT BETALEN? Het is een vraag, die voort durend aan de orde komt, wanneer het gaat 0111 het werk van de Zeeuwse V.V. V.'s. Een vraag, die vermoe delijk ook zal worden gesteld tijdens de wiuterzitting van de Provinciale Staten, want daar zal moeten worden be slist over een nieuwe subsi die-aanvrage van de provin ciale V.V.V. Dus: wie zal het betalen? Het antwoord in de overheidssector is in negen van de tien gevallenéérst de belanghebbenden. En dat is een juist standpunt. Met een variatie op de ïtt Zeeland be kende uitdrukking „wie wa ter deert, die water keert" zou men kunnen zeggen: „wie van het toerisme haalt, die voor bet toerisme be taalt". De belanghebbenden bij bet toerisme in Zeeland betalen overigens wel dege lijk: in deze provincie bijna vier keer zoveel als de over heid aan subsidie uitkeert aan diverse V.V.V.'s. Het bureau van de provinciale V.V.V. heeft hierover een aantal interessante gegevens verzameld over de jaren 1954, 1956, 1958 en 1960. De plaatselijke V.V.V.'s in Zeeland ontvingen in 1960 bijna tweemaal zoveel contributie als in 1954, hetgeen er op wijst, dat de direct-belanghebbenden bij dit werk het belang daarvan hebben ingezien en dat in hun contribu tie tot uitdrukking hebben ge bracht. Een recent voorbeeld daarvan is een contributie-actie van de V.V.V.-Middelburg, die een aanzienlijke stijging te zien gaf. In totaal werd in Zeeland in 1954 13.977 aan V.V.V.-contrlbntie betaald, terwijl in 1960 dit bedrag was gestegen tot 34.740. Dat betekent overigens niet, dat alleen de contributies de „particuliere" inkomsten van de V.V.V.'s uit maken: er zijn nog andere bron nen, zoals exploitatie van stran den, van reisbureaus e.d. In 1960 werd uit deze bronnen in totaal 73.749 ontvangen, hetgeen een enorme verhoging is vergeleken by 1954, toen deze sectoren nog slechts 20.650 opleverden. Wan neer men het totaal van deze cij fers vergelijkt, dan blijkt dat de particuliere middelen van de plaatselijke V.V.V.'* zfln geste gen van 34.627 tot 108.480. Dus bijna driemaal zoveel! Betekent dat nu dat de ge meentelijke subsidies aan .de plaatselijke V.V.V.'s eveneens met drie zijn vermenigvuldigd tussen de jaren 1954 en 1960? Het lijkt er niet op: in 1954 ontving men aan subsidies in totaal 7587, hetgeen in 1960 met nog geen vijfduizend gul den was toegenomen tot 12.350. Het totaal aan inkomsten van de plaatselijke V.V.V.'s bedroeg in clusief subsidies over 1960 120.830, waarvan zij 3700 af stonden als contributie aan de provinciale V.V.V. En daarmee zijn we op bet volgende chapiter gekomen: de financiering van het werk in provinciaal verband. Dit werk is een zeer belangrijk, waar bij het accent vooral valt op het propageren van Zeeland als totaal Het leeuwedeel van dit werk is mogelijk dank zij een subsidie van het provinciaal bestuur 23.000). Uit particuliere bron nen voornamelijk de exploita tie van het blad Zeeland-Vacan- tieland is een bedrag te put ten van 23.200. De cyfers leren ook hier welk een enorme toeueming het V. V.V.-werk de laatste zes jaar te zien heeft gegeven. Het to taal van de ontvangsten in clusief de subsidies van de Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1