Martinez Songfestival gaat ook zonder „grote" sterren door „DE VRUCHTEN ZIJN RIJP", EMOTIONEEL SCHOUWSPEL ,COTY TOEPASSING SPELREGELS BIJ VASTSTELLING LONEN ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ella Raya, debuut onder pseudoniem (Van een radio- en t.v.-redacteur) Ook dit jaar is er weer veel tijd van voorbereiding; verlo ren gegaan met vruchteloos zoeken naar vocalisten van naam, die zich kandidaat wil len stellen voor de Neder landse vertegenwoordiging- op het komende zesde Euro visie songfestival, op 18 maart in Luxemburg te hou den. De „sterren" bedankten en masse en ook bij vele nog niet zo hoog gestegen dienaren en dienaressen van de lichte muze stootte men op een weigering. Het zestal dat men tenslotte bij elkaar heeft gekregen is nogal sterk gemêleerd. Piet de Nuyl, die in voorgaande jaren als supervisor van de N.T.S.- amusementsprograrxima's de moei lijke opdracht van het solisten verzamelen had, heeft die nu over gedragen aan een andere produ cer, Nic Notten van de K.R.O.- televisiesectie. Maar de supervisie over de Nederlandse finale en de Nederlandse deelneming in Lu xemburg houdt hij wel. Kopschuwheid Nic Notten, met ambitie begon nen, heeft er sindsdien van gewe ten. Talloze uitnodigingen heeft hjj gedaan. Evenzovele bedankjes gekregen. De top-vocalisten be ginnen er niet meer aan, be vreesd als ze zijn voor de gran dioze nederlagen welke ze kunnen lijden bij de in vele landen aan gevochten wijze van beoordeling door lekenjury's. Trouwens, deze kopschuwheid doet zich ook in andere landen voor en dat is geen wonder bij de vreemde klappen, die er bij de gehuldigde wijze van beoordeling kunnen worden uit gedeeld. Toch finale Bij alle kritiek die het Eurovisie Songfestival jaar op jaar ontlokt, blijft men het toch onverdroten voortzetten. Geen Eurovisieland dat een fiks voorstel tot afschaf fing doet: men blijft overal hopen, dat er nu eens vlekkeloze succes sen uit de bus zullen komen. Er is verleden jaar in ons land onder de televisiekijkers nogal zwaar gemopperd over het feit. dat de landelijke finale uitbleef en men Greetje Kauffeld in een flits te zien kreeg, toen zij van tevoren in het N.C.R.V.-program- ma van Pi Scheffer „Pas geperst" een paar regels van „het bekroon de liedje" zong. Daarom krijgen we nu toch weer een landelijke finale en wel op dinsdag 20 februari aanstaande. Dat gaat dan weer als vanouds: de kandidaten gaan de winnende liedjes zingen en een aantal jury's- van-tien in de verschillende pro vincies opgesteld, zullen per tele foon hun stem uitbrengen. Daar door wordt dan zowel liedje als vocalist(e) voor Luxemburg ge kozen. Zestal Het zestal vocalisten dat elkaar in de landelijke finale zal bekam pen, is uiterst gevarieerd. Er is zelfs een naam bij, die niemand ooit heeft gehoord: Ella Kaya. Maar dit pseudoniem verbergt Elly Verhagen, een jonge zange res j verbonden aan de Nederlandse Opera. Haar werd, naar wij in Amsterdam vernamen, slechts toegestaan onder pseudoniem mee te doen. De tweede naam is die van Con- ny van den .Bosch, die als aanko mende vocaliste successen heeft geboekt op het commerciële festi- K.R.O.-ADVIESRAAD Het bestuur van de K.R.O. heeft besloten tot de oprichting van een raad, die terzake van het radio- en televisieprogramma de voor zitter van de K.R.O., die verant woordelijk is voor de programma- voering, zal adviseren. Voorlopig wordt, naar de K.R.O. mededeelt, gedacht aan een col lege van een beperkt aantal per sonen van erkende bekwaamheid op cultureel terrein. val van liedjes in Knocke. Verder zullen deelnemen Rita Corita die wij al een enkele maal op het scherm zagen en herhaaldelijk voor de microfoon hoorden, de_ meer bekende zanger Jan van der Most en de aardige teenager tweeling Vader, die optreedt onder de naam Padre Twins en die on langs een klein debuutje op het scherm maakte. Dit geschakeerde vocale gezel schap zal dus op 20 februari ten minste vier, wellicht (zo er vol doende keuze is) meer nieuwe Nederlandse liedjes laten horen. Voor de inzending van de liedjes wordt een nieuwe en nogal inge wikkelde procedure gevolgd. Zij moeten, onder motto, vóór 27 de cember al ingezonden worden aan notaris Y. Th. H. van Erp in Hil versum. De composities, die niet langer mogen zjjn dan drie minu ten uitvoering, moeten niet alleen in tweevoud (evenals de tekst) geschreven worden, maar er moe ten ook twee muziekbandjes wor den bijgevoegd met een uitvoering van de pianomuziek. Morgenavond mijmert Godfried Bomans weer over humor in de radiorubriek „Ernst en humor van de A.V.R.O. Componisten, die zelf geen opna men kunnen maken kunnen zich van hulp voorzien bij de onlangs opgerichte organisatie „Cona- mus", het comité voor Nederland se Amusementsmuziek waarin tekstdichters en componisten van lichte muziek zich hebben ver enigd. Na de inzending zullen de liedjes worden beoordeeld door een se lectie-jury, gevormd door de he ren J. C. Buiterman, Willem O. Duys, G. L. A. Ott, B. Paige, Ger de Roos en Pi Scheffer. Hierin zijn dus alle omroepverenigingen vertegenwoordigd. Deze jury zal tenminste vier lied jes kiezen voor de nationale fina le. Elk liedje moet voor een van de kandidaten worden geschre ven, zulks naar keuze van dich ters en componisten. En nu maar afwachten, wat dit songfestival zal opleveren. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, yeu en.... «cArijvcw VANDAAG T elevisie Er zullen maar weinig Nederlan ders zijn die nooit een film van Fernandel hebben gezien. Hij ver wierf vooral faam met zijn Don- Camillo-serie waarvan onlangs weer een nieuwe aflevering op het celluloid is vastgelegd. Simon van Collem laat vanavond enkele frag menten uit deze en andere films zien in het V.P.R.O.-programma. Van Collem is naar Parijs getogen om Fernandel te interviewen en het filmverslag hiervan zult U om tien voor half negen eveneens op het scherm kunnen aanschouwen. De Vlaamse televisie zendt om half negen „Het is altijd Dennis" uit. Om negen uur een gevarieerd programma „Samen uit, samen thuis", dat in samenwerking met de V.P.R.O. tot stand is gekomen. Radio In het VARA-programma wordt via Hilversum I om vijf over acht vanavond het veertiendaagse amu sementsprogramma „Een avondje thuis" uitgezonden, 's Avonds om tien over half elf kan men luiste ren naar het Theolonious Monk Kwartet. Over de andere zender brengt de K.R.O. om vijf minuten voor half acht een wedstrijd in literatuur kennis onder de titel „Wie het weet mag het zeggen". Öm negen uur „Tierelantijnen". MORGEN T elevisie De VARA brengt zondagavond om vijf over negen het televisiespel „Het eiland" van Carrie Rens op de beeldbuis. Deze ex-actrice de buteert als schrijfster met dit t.v.- stuk, waarin zij mensen beschrijft die zich geestelijk verschansen, maar zich dan voelen alsof ze op een eiland zitten. Zondagavond wordt om half negen via Brussel het amusementspro gramma „Zeg hé, spaar je mee" uitgezonden. Radio Zondagmiddag speelt via de AVRO in het programma van Hil versum I om tien minuten voor vier Andres Segovia. Hij zal op zijn gitaar werken van Joh. Sebas- tiaan Bach en De Mudarra ten ge hore brengen, 's Avonds om half acht zendt de VARA „Zonder blinddoek" uit, een geïmproviseer de veertiendaagse openbare rechtszitting. Om tien voor tien 's avonds houdt Godfried Bomatxs via de AVRO weer een mijmering de rubriek „Ernst en humor". Over de andere zender speelt om half drie zondagmiddag in het KRO-programma het Omroepor kest o.l.v. Carl Garaguly. Er wor den werken uitgevoerd van Ber lioz, Van Beethoven en Copland. Solist is de pianist Jean Antonietti 's Avonds om tien uur het caba retprogramma „In de vergulde baars". De Vara zendt vanavond via de ra- dia muzielc uit van liet Theloniouft Monlc Kwartel. Foto: leider Monk aan de piano. Londen ontvangt „Het Mes" gunstig Het Britse blad „The Times" schreef gisteren dat Fons Rademakers' film „Het Mes" een rolprent is die al ïs liet zonder grote ambities, in elk ge val met oprechtheid en intelligentie is gemaakt. In een recensie van deze Nederland se film die donderdagavond voor het eerst in Londen heeft gedraaid, zegt dit blad dat Nederland in betekenis toeneemt als filmproducerend land. „Het Mes" toont, aldus de filmcriti cus, mededogen met volwassenen die bijna even vreemd en onvast in de wereld staan als kinderen. De tekst heeft overal een redelijk hoog peil. De poging zich te verplaatsen in de geest van een kleine jongen, noemt het blad moedig. De „Daily Mail" zegt van „Het Mes" dat de film goed gemaakt is. De symboliek heeft echter wel veel na druk. Over Reitze van der Linden de jongen in de film, zegt het blad dat hij de juiste mengeling van half we ten en halve onschuld in zijn spel heeft gelegd om de film ovextuigend te maken. Oostenrijk mag niet bij E.E.G. van Sowjet-Rusland Het orgaan van de Russische com munistische partij, de Prawda. heeft Oostenrijk gewaarschuwd dat liet zijn neutraliteit zou kunnen verlie zen, indien het zich zou aansluiten bij de Europese Economische Ge meenschap. De correspondent van het blad ïn Wenen schreef dat Oostenrijks deel neming aan de Euromarkt, econo mische en politieke verbondenheid met West-DuitsJand zou betekenen, „hetgeen is verboden krachtens het Oostenrijkse vredesverdrag". De Prawda schreef dat „geen ma noeuvres en verzekeringen van de vijandenh et blad was het Oosten rijkse volk zich bewust van het feeit dat de E.E.G. een politieke veeleer dan een economische gemeenschap was. De Prawda omschreef de Euro- markt als „de economische grond slag van de Navo". Duitse verrader Britse agenten veroordeeld Een 36-jarige YVestberlym..Horst Eitner, die ervan beschuldigd was agenten van de Britse geheime dienst aan de Russen te hebben ver raden terwijl hij voor deze dienst werkte, is gisteren in West-Berlijn tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij gaf toe een dubbele agent te zijn geweest. Zijn 30-jarige vrouw Bri gitte werd wegens medeplichtigheid tot acht maanden veroordeeld. Frontale botsing: 1 dode In de dorpsstraat te Assendelft zijn een personenauto en een zandauto frontaal met elkaar in botsing ge komen. De bestuurder van de personenauto, de 61-jarige heer C. Durmebier uit Assendelft, werd hierbij op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde op een smal bruggetje en is waarschijnlijk veroorzaakt door de slechte weesom standigheden. In Moskou is een prijsvraag uitgeschre ven voor een nieuw Russisch volkslied. Officieel wordt de invoering van een nieuw volkslied in verband gebracht met de overgang van een socialistische naar een communistische-Russische gemeen schap. Welingelichte kringen menen ech ter dat de eigenlijke reden is dat in het huidige volkslied de naam van Stalin voorkomt. Dit lied kwam in 1944 in de plaats van de „internationale". Een prachtig geschenk voor „hem"! FILMS IN ZEELAND Gorgo, monstertje met woeste bedoelingen „De vruchten zijn rijp", de film van Louis Soulanes, die in AI- hambra (Vlissingen) en City (Middelburg) op het doek ver schijnt, is gebaseerd op een ta melijk emotionele geschiedenis in de trant van „Bittere rijst". Soutanes gaf zijn film althans de zelfde zwoele sfeer mee. En de felle tonelen spelen zich af tegen een soortgelijke achtergrond, een zuide lijk panorama, in dit geval de streek langs de oevers van de Franse rivier de Rhone. Dit liefelijk landschap contrasteert ieder jaar opnieuw fel met de uitbarstingen van de mense lijke natuur, wanneer fruitplukkers en -pluksters zich in grote getale Verzamelen voor de oogstcampagne. Het zijn bepaald geen zachtaardige jongedames, die hier in korte tijd jeen boel geld willen verdienen en de mannen zijn voor het merendeel avonturiers uit alle windstreken hier op afgekomen. Als er een zware dagtaak op zit, zoeken ze afleiding. Dan vloeit de wijn en niet zelden ook het bloed van tegen standers in liefdesaffaires, even hef tig als kort van aard. In zo'n omgeving speelt „De vruchten zijn rijp", een film, waarin de gemoederen doorlopend verhit zijn en uit iedere conflict situatie nieuwe spanning wordt geboren. Het is geen film met grootse speelscènes, maar 'n rol prent met vaart van het begin tot het eind, boeiende verstrooi ing dus, waarachter men niet meer moet zoeken. De hoofdrollen worden vervuld door minderbekende sterren als Scilla Gabel, Frangoise Saint-Lo- rent, Eva Damien, Philippe Leroy en Michel Lemoine Verfr/ssenci QQiKilicacfeou 7% voor elke vrouw, \J FOUR SEASONS EAU DE COLOGNE VAN PARIS Zuiver cn verfrissend ols de natuur in elk jaargetij. Ongeparfumeerd. Ir» sierlijke flacons. 2.95 - 4.95 - 6.95 In Iedere goede zaak verkrijgbaar. Wie van de kleurrijke romantiek der ridderverhalen houdt, moet naar Electro (Middelburg). Daar ver schijnt zo'n oude histoxie op het doek, compleet met toernooien, hofmake rijen en edele intriganten. Er wordt moedig gedongen naar de hand van een schone jonkvrouw, er worden onsehuldigen ontvoerd en zelfs ver moord, maar de ridderlijkheid wint het tenslotte toch van alle slechtheid. Lex Barker, een oud-Tarzan (wat- hern wel is aan te zien) heeft voor deze film de dierenhuid verwisseld voor het heel wat gecompliceerde harnas. Liana Ox-fei speelt de rol van de schone jonkvrouw, die op haar ridder wacht. Even spannend gaat liet toe in de film, die in Grand (Goes) ver toond wordt. „Slavenopstand in Atlantis" werd al vaker bespro ken en we volstaan nu dan ook met er aan te herinneren dat dit heldenepos in de Griekse oudheid speelt. George Pal is de naam van de regisseur volgens wiens opvattingen dit stukje „geschie denis" tot leven werd gebracht'. Luxor (Vlissingen) brengt weer een fraai staaltje van cinematografische trucage te zien in „Gorgo", de span nende historie van een expeditie, die in de buurt van een Iers eilandje niet alleen schatten opdelft, maat tevens kennismaakt met een pre historisch monster. Gorgo is bi} een explosie, door de expeditieleden teweeg gebracht, uit zijn onderaards hol bevrijd. Het lukt het beestje te vangen en naar een Londens circus te voeren, waar Gor go zijn kracht demonstreert door een olifant te doden. Dan ontdekken geleerden dat Gorgo nog maar een jong dier ïs (lengte 22 meter). Een volwassen „Gorgo" zou wel 65 meter kunnen worden. Men wordt dan bang en met recht, want bericht komt binnen dat een mannetjesputter van een „Gorgo" op weg is naar Londen, onderweg hier en daar wat verwoestingen aanrich tend. Heel boeiend. Huurcompensatie gaat niet van loonruimte af De Stichting van de Arbeid heeft, blijkens het wekelijkse bulletin van de Sociaal-economische Raad, aan de centrale organisaties die deel uit maken van de Stichting, een brief gericht waarin een gedragslijn is vastgesteld voor de toepassing der spelregels bij vernieuwing van looucontracten. Voor de berekeningen van de trend matige produktiviteitsontwikkeling zullen gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden aangehouden. In gevallen waarin aanvullende of meer gedetailleerde gegevens van partijen zelf ter be- sclxilclting staan, die voor het C.B.S. aanvaardbaar zijn, kan daarmede rekening worden gehouden. In ge vallen dat dergelijke gegevens ont breken zal in het. algemeen de bij de vorige herziening (en) berekende of veronderstelde ontwikkeling der produktiviteit als uitgangspunt wor den genomen, waarbij de door par tijen in het verleden overgelegde ge gevens, alsook eventueel nieuw te verstrekken gegevens, op hun waar de zullen worden bezien. Naast de aldus te bepalen trend matige ontwikkeling zal thans voor wat de toekonxstverwach- tïngen betreft, de prognose van het Centraal Planbureau inzake de algemene produktiviteitsstij- ging gedurende het jaar 1962 in de bex-ekeningen dienen te worden beti'okken. De px-ognose is vast gesteld op twee procent. Overeenstemming is verkregen, aldus de brief, dat de looncompensatie voor een huurverhoging in 1962 niet in mindering zal worden gebracht op de voor loonkostexxstijging be schikbare px-oduktiviteitsruimte. Niet betrekking tot het prijsbeleid zullen de geldende spelregels gehand haafd blijven. De compensatiemaat regel met betrekking tot een huur verhoging in 19G2 zal ten laste ko men van de werkgever en niet tot prijsverhoging mogen lelden. Lichaam van Trujiilo naar Parijs gebracht Het stoffelijk overschot van de ïn de afgelopen zomer vermoorde Domini caanse dictator generalissimus Ra- faël Trujiilo is per vrachtvliegtuig uit de Dominicaanse republiek naar Pa rijs overgebracht, waar het donder dag is aangekomen. De lykkist werd in ontvangst genomen door de Do minicaanse gezant in Parijs. Het lijk van Trujiilo zal waarschijn lijk in Parijs worden bijgezet. Deze maatregel is door de familie van de vermoorde genomen. Deze schijnt te vrezen dat de stoffelijke resten van de vei*nxoorde dictator in de Domini caanse republiek xxiet veilig voor de monstranten zullen zijn. Advertentie pil dehlóoft zich? Die is model CHAINE D'AMOUR Vraagt U fdan UW juwelier gratis het kleur rijke boekje van CONSTANT, waarin alle modellen in kleur zijn afgebeeld» ^NSTA>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7