Krabbendijke in bezit van nieuwe ulo-school voor geref. gemeente Zeeuwse Sportraad in 1962 zelfstandig Voor dodelijk ongeval 1000 boete geëist tegen Engelsman LEZINGEN OVER PROBLEMEN VAN ZEEUWSE LANDBOUW PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN GEOPEND Bouw- en inrichtingskosten beliepen een bedrag van rond f 250.000 Met twee handelingen heeft, de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. nir. A. F. C.,de Casembroot, vrijdag middag de officiële opening verricht van de nieuwe uloschool der gereformeerde gemeente in Krabbendijke. Eerst ontsloot de commissaris de deur van het gebouw, waarna hij in de hal van de school een sirene in werking stelde. Met deze officiële ope ning is Krabbendijke in het bezit gekomen van een fraaie school, die een waardige vervanging vormt van de inmiddels al afgebroken oude Duitse barak, waarin vele jaren les is gege ven. Vreugde en dankbaarheid voerden de boventoon in de verschillende redevoeringen: vreugde, omdat aan een jarenlang voortdurende noodsituatie een einde is gekomen en dankbaar heid jegens God. De uloschool van de gereformeer de gemeente, die is gebouwd in het bouwplan centrum, telt vier les lokalen en één natuurkundclokaal, die alle uitzien op het zuid-oosten. De leslokalen liggen gelijkvloers. De bouw- en inrichtingskosten van deze moderne school beliepen een bedrag van circa 2% ton. Reeds sedert september krijgen de ruim 110 leerlingen al les in het nieuwe schoolgebouw. Want min of meer boven het hoofd van de leer lingen is afgelopen zomer de oude barak afgebroken. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar zijn de leerlingen onmiddellijk naar het nieuwe schoolgebouw getrokken, waar zij zich voorlopig nog inprovi- sorisch moesten inrichten. Eén klas kreeg gedurende enige tijd gastvrij heid bü de openbare lagere school. De gereformeerde-gemeente-ulo van Krabbendijke heeft een functie als streekschool. Vele leerlingen komen uit de omliggende gemeenten. De vele genodigden, die gistermiddag de opening bijwoonden, werden om streeks drie uur verwelkomd in het Maatschappelijk Centrum. Zij werden toegesproken door burgemeester L. Cnossen namens het gemeentebe stuur en het bestuur van de vereni ging tot het verstrekken van lager, uitgebreid lager en kweekschool- onderwijs op gereformeerde grond slag te Krabbendijke. In liet bijzonder richtte de heer Cnossen zich tot de commissaris der koningin, die l«y graag het verlang lijstje van de gemeente had voorge legd. HU achtte dit echter overbodig, omdat jhr. De Casembroot zeer wel op de hoogte van de zaken is welke zich In Krabbendijke afspelen. In zijn speech herinnerde de burge meester eraan, dat de schoolvereni ging 20 jaar geleden is gestart met een avondulo, die na wereldoorlog II werd omgezet in een dagschool. Hij was van oordeel, dat de huisvesting al die jaren ver beneden de maat is geweest. Lof had spreker voor het bestuur van de school met de bij bel, die bij de nieuwbouw voorrang heeft gegeven aan de gereformeerde ulo. Gelukkig is thans ook een nieu we tweeklassige school voor de school met de bijbel in aanbouw. Grote waardering had de heer Cnossen verder voor de vroegere inspecteur van 't lager onderwijs in de inspectie Goes, mr. L. G. Wolf, die met inzet van zijn gehele persoon de plannen heeft gesteund. Vervolgens droeg spreker de school over aan de voor zitter van het schoolbestuur, de heer G. van Velzen. Hij deed dit door de overhandiging van de sleutel. Voorzitter G. van Velzen noem de het een blijde dag voor het schoolbestuur en het personeel. Naast God dankte hij allen, die op enigerlei wijze bij de totstand koming van de school betrokken zijn geweest, in het bijzonder bur gemeester Cnossen. Hij noemde het een gunst onder Gods zegen in een vrij land onderwijs te kunnen geven aan de jeugd. Nadat een korte pauze was gehou den, begaf het gezelschap zich naar de nieuwe school „Rehoboth" ge naamd waar de 15-jarige Ina van den Berg en de 14-jarige Mies Don de commissaris de sleutel van de school overhandigden. Jhr. De Casembroot opende daarmee de schooldeur en in de hal zette hij de sirene in werking. In een openingsspeech zei de com missaris, dat de wensen van de ge meente Krabbendijke in Middelburg bekend zijn. Hij noemde Krabbendijke een bloeiende plattelandsgemeente, die steunt op landbouw en indus trie. De commissaris vond het al leen jammer, dat de provincie de ge meente Krabbendijke niet meer wo ningwetwoningen kan bezorgen.... Hij zei, dat de opening van de ulo der gereformeerde gemeente zijn vijf de officiële daad was in Krabbendij ke, gedurende de laatste dertien jaar. Het was voor de eerste maal, dat jhr. De Casembroot een uloschool van de gereformeerde gemeente open de. Speciaal richtte de commissaris zich tot de schoolkinderen, die even als de genodigden een plaatsje had den gevonden in de hal en Sleepbootkapitein had passeersein moeten geven De rechtbank te Middelburg heeft vrijdag uitspraak gedaan in de aan varingszaak, die op 13 maart j.l. in het Brabants vaarwater bij Stavenis- se gebeurde lussen de sleepboot Sa- nara en de sleepboot Zweden met twee sleepschepen. De kantonrechter te Zierikzee had de kapitein van de Sanara. Ch. W. uit Offendorf, veroor deeld tot een boete van 75, omdat hij volgens de tenlastelegging niet op 200 meter van de voor hem varende sleep (met de Zweden) het passeer sein gegeven zou hebben, alsmede geen vaart geminderd zou hebben, 'terwijl er in beide gevallen gevaar voor een aanvaring zou zijn geweest. De kapitein ontkende evenwel een fout te hebben gemaakt en had ho ger beroep aangetekend. De recht bank was de mening toegedaan, dat W. een passeersein had moeten ge ven en vaart had moeten minderen. Het college veroordeelde de kapitein tot een boete van 75, conform de eis van de officier, die bevestiging van het vonnis van de kantonrechter gevraagd had. Afdelingsvoetbal geheel afgelast In verband met de slechte toestand van de terreinen zijn alle voor za terdag 2 december vastgestelde wed strijden (zaterdagcompetitie en ju- uiorenvoetbal) in de KNVB-afdeling Zeelhrul afgelast. Ook de voor zon dag vastgestelde wedstrijden voor de afdeling Zeeland gaan niet door. zijn jegens God, dat zij in een vrij land kunnen worden onderwezen. Nadat de leerlingen van de verschil lende klassen een bloemstuk hadden aangeboden aan de voorzitter van het schoolbestuur, werd de school bezichtigd. Vervolgens ging men naar het Maat schappelijk Centrum, waar verschei dene sprekers hun gelukwensen aan boden. Hier spraken de heren L. Frantzen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, B. de Jonge uit Middelburg, namens de vereniging voor christelijk mulo, A. J. Busch als vertegenwoordiger van de kerkeraad van de gereformerde gemeente te Krabbendijke, ds. L. Rijksen uit Rotterdam, als vertegen woordiger van de vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs, P. Kuijt, directeur van de christelijke kweekschool in Gouda, M. de Bat na mens de christelijke muloscbool in Goes en de heer H. Don, hoofd van. de uloschool. IN LANDBOUWCENTRUM GOES Voor provinciaal onderzoekcentrum Landbouwkundige problemen zijn vrijdagmiddag aan de orde gesteld op een bijeenkomst van de stichting Provinciaal onderzoekcentrum voor de landbouw in Zeeland in het Landbouwcentrum Zeeland te Goes. Verscheidene dijkgraven, land- en tuinbouwconsulenten en andere land bouwdeskundigen hoorden hier naar lezingen over de „landbouwkundige verbetering van de plaatgronden" door ir. H. Bos en over „problemen "gangen I rond de watervoorziening van land- van de school. Hij wees de kinde- I en tuinbouw uit het Zeeuwse Meer" ren erop, dat zij dankbaar moeten I door ir. J. A. van 't Leven. MET EIGEN APPARAAT Algemeen bestuur hield eerste vergadering Het algemeen bestuur van de Zeeuwse Sportraad, waarin mo menteel 23 vertegenwoordigers van provinciale sportorganisa ties zitting hebben, heeft deze week onder voorzitterschap van Gedeputeerde M. J. van Poelje zijn eerste officiële vergadering na de oprichting van de raad ge houden. Daarbij ging het alge meen bestuur in principe ak koord met het voorstel van het dagelijks bestuur om zo moge lijk binnen een jaar een reorga nisatieplan uit te werken, waar bij de sportraad autonoom zal worden, over een eigen appa raat zal beschikken en een ver tegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de stichting Zeeland zal aanwijzen. Vermoedelijk eind februari zal het dagelijks bestuur een concept-reglement aan het algemeen bestuur ter goedkeuring aanbieden, waarna met de reorganisatie begonnen kan worden. Tijdens deze vergadering gaven de sportleiders hun instemming te ken nen over deze opzet van de raad: men wil een zelfstandige instelling, waarvoor de rechten vastgelegd cn gegarandeerd worden. Deze opzet is mogelijk in het kader van de reorga nisatie van de stichting Zeeland. De sportraad zal daarbij gebruik maken van de rechtspersoonlijkheid, die de stichting bezit. Tot het moment, waarop de sportraad zyn eigen regle ment heeft goedgekeurd, zal het hui dige dagelijks bestuur de zaken nog waarnemen: daarna zal een nieuw dagelijks bestuur worden gekozen. In liet concept-reglement zal ook een contributieregeling ontworpen wor den. De samenstellers kunnen er daarbij van uitgaan, dat de vertegen woordigers van de sportbonden toe gezegd hebben een billijke bijdrage voor de sport/aken redelijk te ach ten, J eugdkader Voorts werd nader ingegaan op za ken, waarmee het dagelijks bestuur zich heeft beziggehouden. Zo kwam onder meer de jeugdkadercursus ter sprake, over de noodzakelijkheid waarvan de bonden overtuigd blijken te zijn. De sportraad heeft nu de pro gramma's van de bonden gevraagd, aan de hand waarvan men een pro vinciale kadercursus wil opzetten, die in verschillende regionale punten zal ..draaien". De sportraad wil trachten daarmee in het seizoen 1962-1963 te beginnen: wanneer het een goed programma is wil men proberen een- subsidie er voor te verkrijgen. Ook zal men zich in het volgende jaar bezighouden met de uitwerking van de sportaccommodatienota. In een volgende vergadering van het al gemeen bestuur wil het dagelijks be stuur een soort urgentieschema aan bieden, dat opgesteld wordt aan de hand van gegevens van de énqueté en de tot de bonden gerichte aanvul lende vragenlijst. Het dagelijks be stuur hoopt binnen een jaar met dit urgentieschema klaar te zijn. Verdér wil men trachten een soort sportdo- cumentatie voor de volgende jaren op te zetten. In de volgende maanden zal ook de mogelijkheid worden bezien om voor bepaalde takken van «port secties in te stellen, terwijl men tevens wil pro beren adviseurs aan te trekken. De assistent, waarmee men het sport raad-apparaat wil bezetten, zal „halftime" voor de sportraad en de jeugdraad werkzaam moeten zijn. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer ir. A. M. van Doorn van de Inspectie Onderzoek van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te Den Haag, de heer C. Philipse, lid van Gedeputeer de Staten van Zeeland en de hoofd ingenieur-directeur van 'de cultuur technische dienst ir. D. v. d. Zaken uit Goes. Als eerste hield ir. H. Bos, werkzaam op de afdeling onderzoek van de cul tuurtechnische dienst in Goes, een inleiding over de „landbouwkundige verbetering van de plaatgronden". Vooruitlopend op een rapport, dat begin 1962 zal verschijnen, gaf hij een samenvattend overzicht van de eerste onderzoekingen, die enige werkgroepen op dit gebied geduren de drie jaar in Zeeland hebben ver richt. Plaatgronden Zestien tot zeventien procent van de Zeeuwse grond heeft een te dunne kleilaag, aldus spreker. In totaal le veren 81.858 hectare door een gering klcidck (minder dan 80 cm.) gerin gere hoeveelheden agrarische pro- dukten en mindere kwaliteiten op. Door deze gronden met een hu- musarme bovenlaag en éen kalk- rijke zandlaag daaronder zijn de gewassen aan ernstige verdro- gingsverschijnselen onderhevig. Gevolgen waren onder andere dat bieten op de bouwgrond de Braakman in 1959 verdroogden, andere streken leverden dunne gerst op. Over een gebied van 400 ha kan een verminderde op brengst van 250.000 worden ge schat, aldus ir. Bos. Mengploegen, mengspitten en meng- woelen zyn enige van de methoden, die een verbetering kunnen brengen. Deze moeten worden gecombineerd met het vasthouden van het water in de sloten. Goede resultaten werden onder meer bereikt in een proefobject in de He- lenapolder in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij het waterschap „Het Vrije van Sluis" veel medewerking ver leende. Ir. Bos achtte de genoemde metho den na een oriënterend onderzoek ter verbetering van de opbrengst in de akkerbouwgebieden zeer gewenst. Hij verwachtte tevens, aan de hand van de resultaten op een proeftuin in Wilhelminadorp, toepassing van de methoden in de tuinbouw ook zeer wel mogelijk. De resultaten, die met de proefob- De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot heeft vrijdagmiddag de of ficiële opening verricht van de nieu- we christelijke uloschool te Krabben dijke. De commissaris maakte bij de ze opening gebruik van een sleutel, die hem hier door de 15-jarige Ina van den Berg en de U,-jarige Mies Don wordt aangeboden. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) jecten zijn verkregen doen het beste hopen, aldus de medewerker van de Cultuurtechnische dienst. Hij meende dan ook, dat de betrokken instan ties kon worden geadviseerd de me thoden te gaan toepassen, zij liet onder deskundige leiding. De typi sche plaatgronden, die alleen in de provincie Zeeland voorkomen, kun nen dan een veel grotere opbrengst leveren. Zeeuwse Meer Hoe de watervoorziening van de land- en tuinbouw uit het Zeeuw se Meer over ruim twintig jaar zal worden geregeld en welke proble men zich daarbij kunnen voordoen, werd behandeld door ir. J. A. van 't Leven, verbonden aan het Insti tuut voor cultuurtechniek en water huishouding te Wageningen. Het is het streven van „Waterstaat" zo zei spreker, dat het water van de boezems na de afsluiting niet meer dan 250 milliliter chloor per liter bevat. Momenteel is als ma ximum gesteld voor gevoelige ge wassen 300 ml, De heer Van 't Leven verwachtte, dat er perioden zullen zijn, waar in de vastgestelde grens zal wor den overschreden. Het zoutgehal te van de grond zal van Oost naar West toenemen; verder wordt het zoutgehalte vergroot door de kwellen onder de afsluit-, dijken en door de afzetting van zout op de poldergemalen. Ir. Van rt Leven meende, dat de Grevelingen in de toekomst zoeter zouden zyn dan hét Zeeuwse Meer. Voor de tuinbouwgewassen voorzag hij een goede watervoorziening: de tuinbouw zal zich In de toekomst rond lokale concentraties uitbreiden met als kernen de huidige gebieden. Het grasland zal zich beperken tot lokale concentraties, zoals op Schou- wen-Duiveland. De ontzllting van de gronden zal in 5-, 10-, of 15-jarige pe rioden optreden, dat is afhankelijk van de afstand van de gronden tot de dijk. Beide lezingen werden verduidelijkt door lichtbeelden, grafieken en kaar ten. Onder leiding van de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de stich ting provinciaal onderzoekcentrum voor de landbouw in Zeeland, ont sponnen zich levendige discussies over het behandelde. In de morgen uren was het huishoudelijk gedeel te van de dag afgehandeld. MIDDELBURGSE RECHTBANK Verdachte reed in bocht op linker weggedeelte De Engelsman F. E. J. H. uit Londen hoorde vrijdagmorgen voor de Middelburgse rechtbank een boete van 1000 gulden tegen zich eisen en ontzegging van de rïjbevoegheid in Nederland voor de tijd van 2 jaar. De Lon- denaar bad op 7 september in Koudekerke bij bet nemen van een bocht naar rechts met zijn auto op de linkerweghelft gere den. Daardoor was een botsing met een tegemoetkomende per sonenauto ontstaan, waarbij een 79-jarige dame zodanig werd gewond, dat zij later overleed. Aanvankelijk had de verdachte tegen de politie verklaard, dat zyn auto bij het nemen van de bocht op on verklaarbare wijze naar de linker kant werd getrokken. De getuige P. M. uit Westkapcllc, die met een autobus achter de wagen van H. had gereden, vertelde echter, dat de ver- j dachte al aan de linkerkant reed voor 1 hij de bocht nam. Verdachte deed een beroep op het feit, dat hij uit een land komt, waar men links rydt. De officier van justitie, mr. A. W. Kosingh, meende dat er sprake was van grove schuld. Mr. F. K. Adriaansc zei in zijn pleidooi on der meer. dat verdachte gewend is links te ryden, waarmee men, volgens hem, rekening dient te houden. Uitspraak over 14 dagen. Drie diefstallen Drie diefstallen waren de 21-jarlge I. A. H. S. uit Souburg ten laste gelegd. Op 23 november was hij in Middelburg door een raam een wo ning binnengedrongen, maar hij had er niets van zijn gading kunnen vin den. In Souburg had hij echter meer succes: uit een woning daar stal hij een bedrag van 70. Verder had hij in september in Bergen op Zoom een diefstal gepleegd. De o:'ficier van jus titie meende, dat liet er voor S. zorg vol uitziet. Hij vond dat de verdachte in een voor hem geëigende omge ving geplaatst moet worden en hij eiste een gevangenisstraf van drie maanden en terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak over 14 dagen. Tegen de lamp De chauffeur D. G. B. Zeeuw van geboorte, maar thans woon achtig in Frankrijk liep kort geleden bij een hotelcontrole in Rotterdam tegen de lamp. In sep tember 1960 nam hij te Vlissin- gen betonijzer weg. In Middelburg brak hij een loods open en stal daaruit gereedschappen. Voor een appel en een ei verkocht hij de buit. De politie had hem in verband' met deze diefstallen verhoord, maar het verhoor moest gestaakt worden, om dat B. ziek werd en met hoge koorts te bed lag. De verdachte was toen gewaarschuwd en ondanks zijn ziek te vluchtte hy naar Frankrijk, waar hy met open armen werd ontvan gen (B. had vroeger in het vreem delingenlegioen gediend). In Frank rijk kreeg liy een baan als interna tionaal chauffeur, maar dat word hem noodlottig, want zoals hier boven reeds vermeld hij werd in Rotterdam gearresteerd. Moeilijkheden De officier bracht te berde, dat B. reeds een omvangryk strafblad heeft. Hij eiste een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. H. de Bruin, sprak van het avontuuriyke leven, dat de verdachte heeft geleid. Hy schetste voorts de moeliykheden, waarmee B. destyds kampte. De rechtbank, on der presidium van mr. P. van Em- pel, zal over 14 dagen uitspraak doen in deze zaak. Praktische portemonnee van soepel leer. Met rits en fotovak 4.95. Gedistingeerde tas in de nieuwe modelijn. Zeer chic en apart. Vanaf 6.95. Royale boodschappentas. Flatteus. Zeer voordelig 6.50. Originele schoudertas van fraai bewerkt Marokkaans leer. Gemakkelijk en handig. Vanaf 5.95. Sleuteletui... onmisbaar voor een man. Van sterk leer. Vanaf 1.35. Moderne doeumentenmap. Met praktisch ritsvak. Vanaf 9.95, 12.95. Tjoba speelt tegen Togo in de nieuwe veilinghal In verband met de slechte toestand van het terrein is de korfbalwed- stryd TjobaPhoenix (Den Haag) voor de derde klas A van de lan delijke korfbalcompetitic afgelast. Tjoba zal vanmiddag, zaterdag, in de nieuwe veiling te Goes een wedstrijd spelen tegen Togo. Deze wedstrijd die om half drie begint, 'heeft tót doel te kijken of het mogelijk is in deze nieuwe hal, die lager is dan de oude veiling, korfbalwedstrijden te spelen. De tiende bijeenkomst van de Noorse raad die komend Jaar in Helsinki 7.al worden gehouden, is oen maand uitge steld tot 17 maart, aldus is officieel mee gedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6