Geen café-sluiting op zondag in St-Annaland Motorschip beukte zeedijk bij Hoek van Ouwerkerk Dok voor schepen van 32.000 ton in Sloe Meer glans en bescherming voor uw auto! ZEEUWSE COLLECTE HEEFT EEN GROTE GOODWILL A. HOEFKENS TE MIDDELBURG TOT RIDDER BENOEMD SAWEMA KV (3.tvin Wijfie VeebleMi PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N T ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 IN NACHT VAN DONDERDAG OP VRIJDAG Zeven angstige uren in vliegend stormweer Schipper K. Smits en zijn zoon hebben in de nacht van donder dag op vrijdag zeven angstige uren meegemaakt, toen hun 53 meter lange motorschip „Mar guerite" over de gehele lengte tegen de zeedijk bij de Hoek van Ouwerkerk lag te beuken. De beide opvarenden van het logge, 31 ton metende Belgische vaar tuig konden pas weer vrij adem halen, toen het vliegende storm weer tegen de morgen was ge kalmeerd en schipper Jac. Ber- revoets uit Zierikzee met zijn sleepboot „Jacolga" hen het langgerekte havenkanaal van deze stad binnenbracht. Bromfietser na botsing tegen auto overleden Donderdagavond is de 19-jarige mej. M. J. Vereauteren uit Kruispolder, gemeente Hontenisse, die deze dag juist haar verjaardag vierde, bij een tragisch ongeval in de Dorpsstraat te Graauw om het leven gekomen. Mejuffrouw Vereauteren reed in de Dorpsstraat met haar bromfiets te- fen een rechts van de weg gepar eerde vrachtauto van de heer Van L. uit Graauw. waarbij zij ernstig werd gewond. Nadat dokter J. F. J. M. Casparie uit Hulst eerste hulp had verleend, werd mej. Vereauteren per ambulance naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Tijdens het vervoer is zij echter aan haar ver wondingen bezweken. Over de oorzaak van de aanrijding is weinig bekend. Vermoed wordt, dat mej. Vereauteren door de hevige re gens, waardoor haar bril was besla gen, de vrachtauto te laat heeft op gemerkt. Wijziging begroting waterschap N.-Beveland Het dagelijks bestuur van het wa terschap Noord-Bevcland heeft de ontwerp-begroting voor 1962 nog op enkele punten gewijzigd. Door hoge re ramingen van het dijkgesehot is de post onvoorzien gesteld op 37.906,38. De begroting sluit thans op een bedrag van ,7 914.528,21. Het geschot voor gebouwde eigendommen is bepaald op 10,5 procent. Aan dat alles was een benauwd avontuur voorafgegaan, dat ein digde met een totaal verwrongen roer aan de „Marguerite" en een schade van ongeveer f 8000, aan de zeewering van liet water schap „Schouwen Duiveland". De brokken begonnen, toen het mo torschip donderdagavond in het ruwe vaarwater van de Witte Tonnenvlije in de Oosterschelde te kampen kreeg niet macliine- schade. Smits en zijn zoon waren op weg van Wemeldinge naar Dordrecht toen de motor van de „Margue rite" plotseling weigerde. Er bleef niet veel anders over dan het an ker uit te werpen. Het motorschip was op dat moment volkomen overgeleverd aan de grillen van storm en water. Toen de bemanningsleden een hef tige schok voelden, dachten zij dat het schip aangevaren was. Het bleek, dat de ankerketting het begeven had: de „Margue rite" zat bovenop de zeedijk. Het was toen half twaalf 's nachts. Inmiddels was schipper Berrevoets uit Zierikzee gealarmeerd. Tegen één uur voer hij met aan boord van de „Jacolga" de havenmees ter van Zierikzee, de heer P. J. van der Doe, naar liet gestrande schip. Hoge zeeën beletten de sleepboot echter om dichtbij de „Marguerite" te komen. Schipper Berrevoets zag dat het voorlopig onbegonnen werk was om vast te maken. Bovendien was op dat moment het water nog niet eens hoog genoeg om de vastgelopen Belg vlot te trekken. Berging De „Jacolga" zette daarom koers naar de veerhaven „De Val" en met zjjn auto wist Berrevoets de „Marguerite" tenslotte tc berei ken. Er werd contact opgenomen met de eigenaar van het Belgi-, sche motorschip, mét de heer. Fr. Bogers in Gent en na overleg met de assuradeuren werd het contract voor de berging tegen vier in de morgen gesloten. Opnieuw toog de „Jacolga" liet was inmiddels half zeven gewor den, terwyl de vloed was opgeko men naar de Hoek van Ouwer kerk. Na enkele vergeefse pogin gen wist schipper Berrevoets vast te maken. Langzaam maar zeker kwam de „Marguerite" vlot, waarna het schip naar de haven van Zierikzee werd ge sleept, terwijl op de „Marguerite" werd gepompt. Om half tien vrijdagmorgen ver scheen daar de sleepboot „Adja", die de „Marguerite" op sleeptouw nam naar Wemeldinge, waar het motor schip in verband met een onderzoek aan de ketting ging. In de loop van vrijdagmiddag heeft de rijkspolitie te water een onderzoek ingesteld op de plaats van het scheepsongeluk. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Slot van pag. 1) de ondervraagden niet wist waar voor de Zeeuwse Collecte dit jaar (voor polio- en spastische kinde ren en voor vakantie voor ver moeide huisvrouwen) gehouden werd, terwijl rond 44 proeent dat wel wist. Op de vraag of men op de hoog te was van het feit, dat er een Zeeuwse Collecte bestaat, kregeu we in bijna 60 procent der geval len een positief antwoord, in 40 procent een negatief. Men moet bij dit onderzoek in aan merking nemen, dat het hier niet om een wetenschappelijk verantwoorde enquête ging, maar om enige steek proeven in diverse „bevolkingslagen". Absolute conclusies kunnen uit deze gegevens niet worden afgelezen, maar wel geven zij wellicht een indi catie van de gemiddelde opvattingen, die rond de Zeeuwse Collecte be staan. We hebben namelijk in de MIDDELBURG IS TROTS OP U" Veertig jaar in dienst van Polder Walcheren „Een loopbaan met vele facetten". Met deze korte zin schetste de voor zitter van het bestuur van de Pol der Walcheren, jhr. rar. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, tijdens een receptie in liet Polderhuis aan de Groenmarkt te Middelburg de car rière van de waterbouwkundige A. Hoef kens, die zijn 40-jarig jubileum in dienst van de Polder Walcheren vierde. Naast deze waardering voor het werk van de heer Hoefkens sprak de heer Rutgers van Rozenburg ook zijn erkentelijkheid uit over de per soon van de heer Hoefkens. Ditzelfde deed Middelburgs burgemeester mr. J. Drijber, die het een bijzonder voor recht noemde om naast de felicitaties van de gemeente Middelburg bij dit jubileum „de stad Middelburg is trots op U" te kunnen meedelen, dat de heer Hoefkens voor zijn vele belangrijke werk voor de Polder Walcheren en voor Zeeland benoemd was tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Voorafgaande aan deze mededeling had de lieer Rutgers van Rozenburg in zijn welkomstwoord en zijn toe- Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT Niet zonder enige trots konden we woensdag in deze fraaie rubriek ver melden dat in Oostburg wilde zwa nen waren waargenomen. Alsof dat r.o iets bijzonders was. We weten in middels wel beter dank z\j onze atten te correspondent in Serooskerke (Schouwen). Want daar komen er de laatste tijd heel wat voor. Om pre cies te zijn in de Gemencgeul en in de inlagen. Donderdagmiddag werden er niet minder dan 27 geteld. Deze zwanen verblijven er ook in de zo mermaanden dus het is nog geen uit gemaakte zaak of hun aanwezigheid wel op een vroege winter duidt. BOOT Het waren opgewekte bruiloftsg an gers. die, met. het bruidspaar in hun 'midden, van Rotterdam terugkeerden naar Schouwen-Duivéland. Maar het werd een beetje moeilijk om de stem ming juichend te houden, toen in Zijpe bleek, dat de boot niet voer. Dut hadden intussen nog een paar mensen ontdekt, zodat het veerhuis al spoedig gezéllig vol raakte. Met de bruiloftsg angers er bij kon men eigenlijk rustig van stampvol spre ken. Het dreigde wel een latertje te wor den, want wat er kwam, géén boot. De. enige boot was en bleef de huwe lijksboot, waar dat bruidspaar die dag was ingestapt: En nou mag zo'n hnwelijksboot nog zo veilig varen op de levenszee, het Zijpe kom je er echt niet mee over. De veerboot liet het tenslotte hele maal af weten. De opvarenden van de hnwelijksboot hebben toen maar koers gezet naar een hotelletje in St.-Phiïipsland en de bruiloftsgasten bleven wakend in het veerhuis ach ter. Diè zaten zogezegd in de boot OPKNAPPERTJE De inwoners van het goede Axel kunnen weer goed merken dat het najaar in het land is. Dat merken ze dan aan de plantsoenen, die een grondige opknapbeurt krijgen. Oude afgeleefde planten worden verwijderd en vervangen, en met spanning ziet men uit naar de re sultaten die in het voorjaar duide lijk zullen worden. BELANGSTELLING Grote belangstelling bestond donder dagmiddag op het Oostburgse ge meentehuis voor de huwelijkssluiting van Bernardo Giovanni Casetta en mejuffrouw Jerina Sussanna van Hee. Die belangstelling kwam voor namelijk van de voetbalwereld ter plaatse, waarmee de lieer Casetta nauw is verbonden. Het was zelfs een verrassing voor het bruidspaar om een erehaag van voetballers in sport tenue plus clubvlag voor het gemeen tehuis opgesteld te zien. IJSPLANNEN De Brouwershavens© ijsclub ,,'t Weeltjc" heeft donderdag avond ernstig plannen gesmeed voor het geval er deze winter ijs zal liggen. Voorzitter J. Dekker kon al meedelen dat van de ge meente toezegging is ontvangen dat de uit het Slingerbos overhan gende takken boven de ijsbaan zullen worden verwijderd. De ijs baan zal helemaal worden schoon gemaakt en het overtollige water zal worden afgevoerd. Zij nog vermeld dat de contributie ge handhaafd blijft op 1.per jaar. spraak tot de jubilaris in het kort de loopbaan van de heer Hoefkens gememoreerd. Als steeds terugke rend punt hierin noemde de voorzit ter van het polderbestuur de West- kappelse zeedijk, waarmee de heer Hoefkens in de loop der jaren veel te maken heeft gehad. In 1944 zag de heer Hoefkens zijn werk van jaren teniet gedaan, toen de dijk werd gé- bombardeerd. Maar na de oorlog was het weer de heer Hoefkens, die zich voor het herstel van deze belangrijke zeewering inzette. In 1953 kwam de volgende slag: de ramp en vervol gens het herstel van de zeeweringen en de uitvoering van de Deltawerken, waarbij de heer Hoefkens eveneens nauw betrokken is geweest en nog is. Nadat de heer Rutgers van Ro zenburg nog enkele andere functies, die de heer Hoefkens in de loop der jaren had vervuld, had aange stipt. bood hij de jubilaris namens de Polder een cadeau ónder couvert aan. Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg zei in zijn felicitatietoe spraak, dat de strijd van de Polder Walcheren tegen het water tot de verbeelding heeft gesproken van iedereen in het land en dat er maar weinig waterschappen zo bekend zijn als de Polder Walcheren. Als blijk van waardering voor het belangrijke aandeel, dat de lieer Hoefkens in het werk van de Polder Walcheren heeft gehad, kon de bur gemeester meedelen, dat de lieer Hoefkens tot Ridder in de Orde van Oranje-N'assau was benoemd, waar na hij hem de bij deze onderschei ding behorende versierselen opspeld de. „Als een bekroning op zijn werk bij de polder". Zo noemde ir. H. Visser hoofd van de technische dienst, die namens het personeel het woord voerde, deze koninklijke onderschei ding. Ir. Visser toonde zijn waarde ring voor de persoon van de heer Hoefkens verder met de woorden: „ik prijs mij gelukkig een man van uw formaat naast en achter mij te vinden", waarvoor hij de heer Hoef kens dank bracht. Namens het per soneel overhandigde hij de heer Hoefkens als stoffelijk blijk van waardering een horloge. Gelukwen sen werden verder overgebracht door mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, oud-voorzitter van de Polder Wal cheren en thans nog commissaris, die een oude prent aanbood, en bur gemeester mr. W. J. E. Crommelin van Domburg, die namens burge meesters van gemeenten in de Noord watering het woord voerde. Voor zijn vele verdiensten geduren de de veertig jaar, dat hij werk zaam was bij de Polder Walcheren is de waterbouwkundige A. Hoef kens benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Tijdens een re ceptie ter gelegenheid van dit veer tigjarig jubileum speldde Middel burgs burgemeester mr. J. Drijber de heer Hoefkens de versierselen beho rende bij deze onderscheiding op de reversterwijl een trotse mevrouw Hoefkens belangstellend toekijkt. Foto P.Z.C.) GROOT ALS SPUIBOEZEM BOVENDIEN DOK VOOR 20.000-TÖNNERS IN EEN ENORME bouwput ongeveer zo groot als de Spuiboezem achter de boule vard in Vlissingen begint in het Zuid-Sloe volgend voor jaar voor rekening van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" de bouw van twee reusachtige dokken: le. Eeu dok voor schepen tot 32.000 ton draagvermogen. De afmetingen van dit dok zijn respectabel: 215 meter lang, 30,50 meter breed, ter wijl de dokvloer gemiddeld 8.30 meter beneden N.A.P. ligt. Zie voor Zeeuws nieuws ook de pagina's 5, 7, 10 en 13. I wwwvwwwvwwvvvw Vandaag j op pag. ZWIK TOT Zvjpg- UITSPRAAK KANTONRECHTER Caféhouder N. B. uit Sint-Annaland is ontslagen van rechtsvervolging voor het feit, dat hij op zondag 21 mei van dit jaar 's avonds om half elf bezoekers in zijn zaak had. Vrijdagmiddag heeft de kantonrechter te Zie rikzee. mr. W. E. van Vloten, uitspraak gedaan in deze zaak, die veer tien dagen geleden in liet stadhuis van Tholen aan de orde kwam. Daar mee is de gemeentelijke verordening van Sint-Annaland. die het café houders verbiedt op zondagen hun gelegenheden open tc hebben, in feite krachteloos gemaakt. „Het gaat niet aan, dat gemeentebesturen ten aanzien van vormen van ontspanning zulke rigoureuze verbodsbepalingen toepassen", zo stelde de officier van justitie, mr. J. L. Andrcac veertien dagen geleden ter zitting in een uitgebreid requisitoir. Uit de notulen van de raadsvergadering in 1934, waarin het gemeentebestuur dit. besluit had genomen, werd als motivering opgegeven: „het sluitingsgebod wordt opgelegd om liet kwaad te bestrijden". De officier zag hierin ter zitting een strijdigheid met het algemeen belang en met de zondagswet. Daarom stelde hij de kanton rechter voor, in deze zaak schriftelijk vonnis te wijzen. Dat nu gebeurde gistermiddag in Zierikzee. Tegen de caféhouder zal geen vervolging worden ingesteld, ondanks het feit dat op de bewuste eerste pinksterdag proces-verbaal tegen hom werd opgemaakt, omdat hij 's avonds een ploeg voetballers in zijn zaak had ontvangen. 2e Een dok voor schepen tot 20.000 ton draagvermogen. De afmetingen van dit dok zijn: 175 meter lang, 26 me ter breed, terwijl deze dok- vloer gemiddeld 7.30 meter beneden N.A.P, ligt. Tussen de beide dokken komt een pompkamer, waarin drie grote pompen (totaal 1400 p.k.) worden geplaatst, voor het leegpompen van de dokken. Deze pompen hebben een gezamenlijke capaci teit van 30.000 kubieke meter per uur bij een opvoerhoogte van 12 meter. Onmiddellijk naast de beide dok ken zal een insteekhaven wor den aangelegd met een kadeleng- tc van ongeveer 450 meter. Heel dit werkterrein wordt opgehoogd tot 4,5 meter boven N.A.P., ter wijl de dokken beschermd zullen worden tegen waterstanden tot 5 meter boven N.A.P. Nu al is het bekend, dat er tenminste drie kranen geplaatst zullen worden naast deze insteekhaven en de dokken. Verwacht wordt dat heel dit werk in de loop van 1963 ge reed zal komen. Op deze nieu we reparatiewerf kunnen dan ongeveer 500 man werk krij gen. Nog deze maand zal de bouw put gereed komen. De 350 meter lange. 200 meter brede en 20 me ter diepe kuip zal daarna nog leeggepompt moeten worden, een werk waarmee vele weken gemoeid zijn. Waarschijnlijk in februari of maart kan de aannemerscombinatie Dirk Verstoep en de N.V. Bredero'se bouwbedrijf dan aan de bouw van de bedrijf dan aan de bouw van de be tonnen dokken en de kade be ginnen. Met ongeveer 200 man zal Uit werk aangevat worden. grootste Zeeuwse steden en in enkele gemeenten in de gehele provincie rond vijftig inwoners opgebeld om een antwoord te krijgen op de vraag of de Zeeuwse Collecte voldoende on der de Zeeuwen leeft. Uit de resul taten van deze „telefonade" zou dus geconcludeerd kunnen worden, dat er nog een vrij groot aantal Zeeu wen niet weet dat er een Zeeuwse Collecte bestaat en een nog groter aantal, dat niet weet waarvóór ge collecteerd wordt. De resultaten, die de antwoorden in de drie grote steden opleverden, waren: in Goes, waar de collecte de hoogste opbrengst had (thans 1100 gulden) waren 4 van de tien ondervraagden wél en 6 niet op de hoogte van de collecte. Overi gens waren alle vier Goesenaren op de hoogte van het collecte-doel In Middelburg daarentegen, waar ruim 900 'gulden ingezameld werd, was 70 procent wél en 30 procent niet op de hoogte van de collecte, terwijl 60 procent het doel wist en 40 procent niet. In Vlissingen, waar in 1961 1000 gulden gecollecteerd werd, wa ren 5 van de 10 ondervraagden op de hoogte van het bestaan en ook van het doel van de Zeeuw se Collecte. Op het Zeeuwse platteland schijnt de collecte echter meer te „leven" dan in de grote steden. Weliswaar no teerden we enkele zowel positieve als negatieve telefoonpieken enkele ondervraagden in een Walchérsa plaats wisten niets van de collecte, terwijl in Noordbevelandse plaatsen honderd procent positief „reageerde" maar over het algemeen wist ge middeld 70 procent van de Zeeuwen, die we belden, dat er een collecte be staat en waarvoor hij gehouden wordt. Toen de Zeeuwse huisvrouwen in 1956 de organisatie van de collecte over namen van de burgemeesters, sprong de opbrengst na het dieptepunt in 1955 (nog geen 6000 guldén, nadat in 1952 gestart was mét ruim 17.000 gulden en in 1954 bijna 16.000 gulden was opgehaald) weer een fiks eind omhoog tot ruim 13% duizend gul den. Het jaar daarop was het weer iets minder, maar na 1957 kwamen er elk jaar honderden guldens bij, nu zelfs 4500. Steunpilaren Elke actie, waar en hoe die ook ge voerd wordt, mag immer rekenen op enkele steunpilaren. Die heeft ook do Zeeuwse Collecte: Wissenkerke eti Kortgene leveren verhoudingsgewijs een enorme bijdrage. Eu al wordt de Wissenkerke bevolking dan gesteund door die van Kamperland en Gcers- dijk, te zamen komen ze toch de laat ste jaren tot een opbrengst van rond duizend gulden! En Kortgene, ge steund door Coljjnsplaat en Kats, ligt al vanaf het begin tussen de 600 en 700 golden in. Andere belangrijke „collecte-vesti gingen" zijn Tholen met gemiddeld 600 tot 700 gulden per keer, Wol- phaartsdijk met bijna 600 gulden, Krabbendijke met 400 gulden. Kat- tendrjke tussen de 250 en 300 gulden, Poortvliet tussen de 200 en 300 gul den, Noordgouwe met tussen de 250 en 325 gulden, Cadzand met 240 gul den gemiddeld en Zuidzande met 200 gulden gemiddeld. Dit zijn maar en kele uitgekozen gemeenten, die even wel steeds hun gemiddelde vasthou den. Minder Andere gemeenten kwamen de laat ste jaren pas „op": Sehoondijke met gemiddeld 400 gulden, Wemeldinge met gemiddeld 250 gulden en Rilland- Bath zelfs met gemiddeld 500 gulden. En dan zijn er natuur lijk de grote steden, waar de Zeeuw se Collecte echter veel minder „spreekt" dan in de kleinere gemeen ten. Goes heeft altijd de hoogste op brengst gehad: de laatste jaren ge middeld 900 tot 1000 gulden en mo menteel zelfs 1100 gulden. Dan volgt Vlissingen met gemiddeld 800 gul den, thans ruim 1000, en daarna ko men Middelburg 700 gemiddeld (nu 940 gulden), Terneuzen met 500 gul den gemiddeld en Zierikzee met 300 gulden gemiddeld. Dan zjjn er nog enkele zwakke plek ken in do verder vrij hechte collecte- muur. Zoals gezegd, verschillende omstandigheden kunnen hiervan de oorzaak zijn (vooral het gebrek aan collectanten), maar de organisatoren geloven toch wel, dat bijvoorbeeld in één van de grootste gemeenten van Zeeland meer dan gemiddeld 250 gul den ingezameld kan worden. Vrachtautochauffeur trapte bij Nieuwerkerk door rem Op de rijksweg ZierikzeeZijpe, iu de buurt van Nieuwerkerk, is donder dagmiddag omstreeks half zes een vrachtauto van de weg geraakt en op de rand van sloot en berm in hel lende positie blijven steken. De bestuurder van de vrachtwagen van de bodedienst Van P. uit Oud Vossemeer trapte ter hoogte van de Stolpweg bij Nieuwerkerk plotseling door zijn rempedaal heen. Hy raakte de controle over de auto Tcwijt en be landde met matige snelheid in de berm van de betonweg. De bestuurder kon zijn wagen zonder zelfs één schrammetje verlaten. Met feen takel wagen is dc auto later op de weg getrokken. De rijkspolitie van Nieu werkerk heeft het ongeval in onder zoek. (Advertentie) BINNENVER1NGBED het beste bed ooit gemaakt Jjoodwil! SCHUIMRUBBERBED 1 met versterkte middensector W^Ka'zei fabrieken Zevenbergen i IETS LAGERE TEMPERATUREN. Verspreide opklaringen mot enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Iets la gere mlddagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2