Lof voor verbetering van „woon- en leefklimaat" in Axel Smit-Bolnes Zierikzee nog personeel tekort Handbalclubs uit heel Alle Zeeuwse mosselkwekers naar het Waddenzeegebied? Walcheren spelen niet Dodelijk ongeval in Rilland: eis 2000 ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE CURANT 5 TEVEEL SHOW, TE WEINIG REALISERING... Veel kritiek op request aan kroon over woningbouw door G.V.P.-fractie De gemeenteraad van Axel heeft in de vrijdagavond gehouden begrotings- zitling over het algemeen zijn instemming betuigd met het beleid van b. en tv. Een uitzondering vormde echter de fractie tan de C.H.U., die bij monde van de heer P. J. van Beudegem verklaarde, dat het college te veel aan „show" doet en te weinig realiseert. Waardering was er bij de raadsleden voor het feit, dat sinds vele jaren de begroting weer sluitend Is. De verbetering van het woon- en leefklimaat In de gemeente vol gens burgemeester M. K. van Dijke loopt dit als een rode draad door het beleid oogstte de lof van de meerderheid der woordvoerders bij de algemene beschouwingen over deze begroting. Overigens leefde er nog een groot aantal wensen, waarvan als de belangrijkste werden genoemd: meer woningwetwoningen voor Axel en een spoedige sanering van de oude wfjk. Uit de algemene beschouwingen bleek, dat sinds de jongste raadsver gadering de verhouding in de raad min of meer is verstoord door het optreden van de twee man sterke fractie van de GPV, die toen stelling nam tegen de bouw van 8 woning wetwoningen in Axel. Met de stem men van de twee G.P.V. raadsleden tegen besloot de raad in die verga dering over te gaan tot de bouw van de woningwetwoningen. De G.P.V.-fractie is nu tegen dit raadsbesluit in beroep gegaan hetgeen bij vrijwel alle woord voerders van de andere fracties veel kritiek ontmoette. Met na me de heer J. C. van Lu ijk (a.r.) en C. van Bendegem (p.v.d.a.) he kelden de houding van de fractie voorzitter van de G.P.V., de heer D. J. Oggel. De heer C. van Ben- degem noemde het request van de G.P.V. aan dé kroon „een po litieke stunt, mogelijk met- het oog op de aanstaande verkiezin gen". Reeds voordat de raad zich aan de behandeling van de begroting zette, kwam deze begroting bij het voorstel tot verhoging van de riool-, straat- en hondenbelasting zijdelings ter sprake. B. en w. stelden voor deze drie. belastingen een vrij aanzienlijke verhoging voor, omdat de gemeente dan in aanmerking kan komen voor grotere uitkeringen uit het gemeen tefonds. De gemeente heeft dit geld hard nodig om het verzorgingspell te handhaven en te verhogen. De meerderheid van de raad onder kende dat belastingverhoging nood zakelijk is. Maar verschillende leden vonden enkele verhogingen nogal drastisch. Met name de verhoging van de hondenbelasting met meer dan 100 procent ontlokte nogal wat kritiek. Het desbetreffende voor stel van 1>. en vv. werd tenslotte aan vaard met 8 tegen 5 stemmen. De overige verhogingen vonden na enige discussie genade in de ogen van de heren raadsleden, de C.H.- fractie wenste geacht te worden te hebben tegen gestemd. „Wij zijn te gen alle belastingverhogingen", al dus de heer P. J. van Bendegem (c.h.). Beschouwingen De algemene beschouwingen werden geopend door de heer D, J, Oggel (g.p.v.) Hij vroeg verder nog aan dacht voor de toegangswegen naar Examens De lieer P. M. Lamping uit Middel burg is te 's Gravenhage geslaagd voor het voorlopig diploma scheeps- werktulgkundige Bij de in Den Haag gehouden vak examens P.T.T. (2e gedeelte) slaag den de heren I. A. v. d. Lijcke, P. A. de Baarde, J. L. v. d. Lijke en C. Jansen, allen werkzaam op 't P.T.T.- kantoor te Breskens. Besteller met pensioen Aan de P.T.T.-bestcllcr der eerste klas. de heer J. J. van Luijk te Breskens is met ingang van 1 ja nuari 1962 eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Axel en voor de buitenwijken. De heer J. C. van Luijk (a.r.) pleitte voor meer bouwvolume voor de ge meente Axel. Principiële bezwaren had hij tegen de subsidie voor de bad- en zweminrichting. De heer E. A. Maas (k.v.p.) brak een lans voor de aanstelling van meer r.-k.-ambte- naren bij de gemeente. De heer P. J. van Bendegem (c.h.) kon zich niet voor de volle 100 pro cent akkoord verklaren met het be leid van b. en w. In eerste instantie had hij bezwaren tegen de belas tingverhoging, terwijl hij voorts het college aanmaande minder verheugd te zijn over de begroting. Hij was verder van oordeel, dat er in Axel nog veel te weinig is gerealiseerd ge zien de plannen, die reeds enkele ja ren op stapel staan. I Hij waarschuwde het college er voor de zaken naar voren te bren gen, die andere mensen als pure fantasie beschouwen. De uitgave van 37.000 voor verbetering van de burgemeesterskamer en van de wethouderskamer achtte deze spreker volstrekt overbodig. Hij was van oordeel, dat er reeds ge noeg geld was uitgegeven voor de restauratie van het gemeente huis. De heer Van der Lee (g.b.) bracht eveneens de G.P.V.-kwestie ter spra ke. Hij zei, dat dit een scheur heeft teweeggebracht in de gemeenteraad. In zijn beantwoording zei burgemees ter Van Dijke, dat hij blij was, dat de raad over het algemeen zijn in stemming had betuigd met het beleid van b. en w. Hij verklaarde, dat het college er naar streeft, het woon- en leefklimaat in de gemeente te verbeteren. Hij noemde dit een van de belangrijkste taken van het gemeentebestuur. Over de woning bouw zei burgemeester Van Dijk, dat hij het beleid van het huidige kabinet bepaald niet kon waarderen. Dit beleid is voor de gemeente Axel funest, aldus de spreker. Hij deelde voorts mede, dat het er niet naar uitziet, dat op korte ter mijn een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school kan worden gebouwd, waarnaar door verschillen de raadsleden was gevraagd. Hij deelde mede, dat grote beleggings maatschappijen plannen hebben voor de bouw van mïddenstandswoningen in Axel. Hij zegde toe, dat binnen enkele maanden een sportnota zal verschijnen. Zonder hoofdelijke stemming stelde de raad de begroting vast. Een aan tal ch., a.r., en G.V.P.-raadsleden wilde geacht worden te hebben te gen gestemd op verschillende posten van de begroting. RECHTBANK MIDDELBURG Wielrenner overleed aan gevolgen van aanrijding Tweeduizend gulden boete en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid in Nederland was de eis, die de officier van justi tie bij de Middelburgse recht bank, mr. T. Lebret, vrijdag morgen uitsprak tegen de graaf A. zu O. uit het Duitse Tcm- bach. De Duitse graaf was op 26, juli betrokken bij een ver keersongeval op de Kreekrak- dam bij Rilland-Batli, waarbij de wielrenner Adri Voorting zo ernstig werd gewond, dat deze later overleed. Ook enkele ande re inzittenden van Voorting's auto liepen verwondingen op. Geholpen door een tolk zette de Duit ser voor de rechtbank uiteen wat er volgens hem die dag was gebeurd. Hij logeerde in Domburg en was, toen het ongeluk gebeurde, op weg naar Antwerpen. Het zicht was vol gens hem slecht en in de auto, die hij bestuurde, had hij nog niet vaak gereden. Vlak voor de botsing zag hij wel een tegenligger, maar door de schok stootte hij met zijn hoofd te gen de voorruit. Van de aanrijding zelf herinnerde hij zich niets. De getuige J. XV. A. A. v. d. 1*. uit Kaatsheuvel had achter de au to van de graaf gereden. Duidelijk beschreef hij wat hij toen had ge zien. De Duitser wilde, volgens de getuige, proberen of hij een voor hem rijdende vrachtauto kon in halen. Daarbij kwamen de beide voorwielen van zijn auto over de mïddenstreep. Plotseling remde hij echter en direct daarop volgde de botsing. In zijn requisitoir zei de officier van justitie onder meer, dat de graaf een grote fout heeft gemaakt. Wanneer hij voldoende afstand had gehouden, aldus mr. Lebret, dan had hij het linker weggedeelte beter kunnen overzien. De officier achtte grove schuld van de verdachte aan het on geluk bewezen en hij noemde diens gedrag „hoogst roekeloos" en „on doordacht". Toch meende hij „zij het na aarzeling" alleen maar een geldboete te moeten eisen. In zijn /pleidooi achtte de verdediger, mr. J. J. van der Weel, het best mo gelijk, dat de verdachte de tegenlig ger te laat heeft geilen, omdat het zicht slecht was, er spatten op de voorruit van zijn auto zaten en de auto van Voorting crèmekleurig was. Geen grove schuld Verder voerde hij aan, dat de Duitser nog aan de door hem bestuurde auto moest wennen. Hij meende dat ver dachte wel schuldig is, maar „grove schuld" zoals de officier had ge steld ontkende hij. De rechtbank onder presidium van mr. P. van Erapel zal over 14 dagen uit spraak doen. De zeeverkenners van de Paul Kru- gergroep III te Middelburg zijn vrij dagavond een oliebollenactie begon nen, waarvan de opbrengst bestemd is voor de vernieuwing van hun bo- tenmateriaal. De actie, die werd on dersteund door allerlei slagzinnen, startte met het aanbieden van een partij oliebollen aan de in het zieken huis verpleegde kinderen. (Foto P.Z.C.) Zeven maanden celstraf voor diefstal van auto Uitspraken rechtbank De rechtbank te Middelburg heeft vrijdag de 25-jarige kelner C. D. uit Middelburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede bijzondere voorwaarden. De jonge D. had op 5 juni j.I. een van een taxibedrijf in de Zeeuwse hoofd stad gehuurde auto verduisterd door de wagen in Duitsland te verkopen. De officier had 8 maanden geëist, waarvan 3 voorwaardelijk. De rayondirecteur W. van G. uit Vlaardingen, was in beroep gekomen tegen een vonnis van de kantonrech ter te Zierikzee, die hem veroordeeld had tot een boete van 11 omdat hij óp een door v. G. zelf gekocht stuk duinterrein gekampeerd had zonder vergunning van b. en w. Conform der eis van de officier bevestigde de rechtbank het vonnis van de kanton rechter. De Zutfense onderwijzeres mej. L. de K., die op 19 mei j.I. met een vaart van rond 110 km met haar auto de bocht van de rijksweg onder 's-Heer-Arendslcerke was uitgevlo gen, werd conform de eis van de of ficier veroordeeld tot een boete van 100. De officier was in appel gegaan te- f en het vonnis van 10, dat de kan- onrechter had opgelegd aan de werktuigkundige J. D. uit Oostka- pelle. toen deze in de Stadhuisstraat te Middelburg harder dan 30 km op zijn bromfiets gereden had. De offi cier vroeg tijdens de behandeling van deze zaak 20 boete, die nu door de rechtbank werd opgelegd. SCHAMEL RESULTAAT PERSONEELS-CAMPAGNE Buitenlanders naar nieuwe industrie? ZEGGE EN SCHRIJVE twaalf man personeel heeft de laatste wervingscampag ne van Smit en Bolnes N.V. voor haar nieuwe diesehnoto- renfabriek op het Zierikzeese industrieterrein opgeleverd. Om dat te bereiken heeft de directie in twaalf plaatsen op het eiland een zitting belegd, nadat eerst huis aan liuis een folder was bezorgd om even tuele belangstellenden te ver tellen met welke vaklieden men in contact wilde treden. Daarnaast konden gegadig den alles te weten komen over de omscholing op de rijkswerkplaats in Bergen op Zoom of in het bestaande be drijf te Kinderdijk. Op het ogenblik worden in het grote fabriekscomplex langs het Zierikzeese havenkanaal de machi nes opgesteld. Tegen het eind van liet jaar zal de aannemer zijn materiaal hebben afgevoerd en april volgend jaar wil men de eer ste scheepsmotor op de proefbank hebben. In vergelijking met de CONFLICT NIET OPGELOST ZAALHANDBAL AFGELAST In de Middelburgse en Goese veilinghal zal vandaag nog geen zaalhandbal worden gespeeld. Heel het programma van de af deling Zeeland en bet dist riet is namelijk afgelast. De reden daartoe is, dat alle Walcherse handbalverenigingen zich uit de competities hebben teruggetrokken. Zoals bekend gingen deze vereni gingen (Marathon, Zeeland Sport, Walcheren, Olympus en EMM) er niet mee akkoord, dat de Wal cherse teams, die uitkomen in de districtsklas hun thuiswedstrijden moeten spelen in Goes. Zij wilden cleze wedstrijden in Middelburg- afwerken. Reeds in de loop van deze week hadden deze Walcherse clubs besloten al hun teams (in totaal gaat het hier om 34 ploe gen) uit de competitie terug te trekken als aan hun verlangen niet werd voldaan. Gisteravond werd in Bergen op Zoom con vergadering gehouden tussen het districtsbestuur, de afdeling Zeeland en de Walcherse club. Men slaagde er echter niet in tot overeenstem ming te komen. Beide partijen hiel den vast aan hun standpunt. Er rest te toen nog slechts één mogelijkheid: afgelasten van alle wedstrijden. Geen zaalhandbal vandaag dus in Goes en Middelburg. VRAGEN OVER LANDBOUWBEGROTING Verticale oesterteelt in het Veerse Meer? Bij de behandeling van de begro ting van landbouw en visserij dooi' de vaste commissie uit de Tweede Kanier zijn vragen gesteld over de verzoeting van liet Veerse Meer, de aanleg van liet proef bassin en de mosselpercelen in het afgesloten ge deelte van dé Zandkreek. Voorts wordt dc minister gevraagd of ook liet bedrijfsleven bij de proeven in het proef bassin in het Veerse Meer zal worden betrokken; of verticale oesterteelt hierin mogelijk is en of er ook proeven zullen worden geno men met het toepassen van kunst matige verwatering- van de mosselen. Ook wordt gevraagd of de minister een overzicht kan geven van dc maat regelen die zijn getroffen voor de personen in Veere, die schade hebben geleden door de afsluiting van het Veerse Gat, en ot' er een studie ge maakt wordt van de mogelijkheden van een verplaatsing van alle Zeeuw se mossel kwekers naar het Wadden zeegebied. Wat liet Veerse Meer betreft, heeft de vaste commissie de minister de volgende vragen voorgelegd: zijn de berichten juist, dat het Veerse Meer thans aan het verzoeten is en dat het zoutgehalte bij de totstandkoming van het proefbassin in 1962 onder constant niveau kan worden gehou den? Ook wil de commissie weten of het bedrijfsleven bij deze proef betrokken zal worden en zo ja, op welke wijze. Verder vraagt de commissie of ver ticale oesterteelt in het proefbassin mogelijk is en hoe groot de produktie aan oesters bij een intensieve cultuur in dit bassin maximaal geschat wordt. Een ander punt, waaróver de vaste commissie ingelicht wenst te worden, is of er een mogelijkheid bestaat op enige andere plaats aan de Nederlandse kust in de toekomst oesters te kweken als het Deltagebied daarvoor onverhoopt verloren zal gaan en welke economische conse quenties van een zulk een verplaat sing zouden zyn. Tevens wil de com missie weten of in het proefbassin ook proeven worden genomen met het toepassen van kunstmatige ver watering- van mosselen en of wordt bestudeerd waar de kunstmatige ver watering in de toekomst het beste kan plaatsvinden. Zandkreek Kan de minister, aldus een andere vraag, nadere mededelingen doen om trent de maatregelen welke zijn ge troffen voor houders van mossel percelen in liet gebied van de afge sloten Zandkreek en kan de minister een overzicht geven van dc maatre gelen, die zijn getroffen voor de per sonen in Veere, die schade hebben geleden door de afsluiting van het Veerse Gat. Ook wordt de minister gevraagd wanneer de aangekondig de brochure bestemd voor de garna- lenvissers van Veere verwacht kan worden. Vervolgens wil de vaste commissie weten welke maatregelen zijn of wor den genomen om het doordi'ingen van de mosselparasiet in de weste lijke Waddenzee zoveel mogelijk te verhinderen, mede gezien de activi teiten van het bcdrijtsleven om een bepaalde zone schoon te vissen. Valt ter bescherming van de mosselcul tuur en ter bevordering van de re creatie de aanleg van een dam tus sen de vaste wal en Ameland niet opnieuw te overwegen Wordt door de minister in overleg met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat studie gemaakt van de mogelijkheden van een verplaatsing van alle Zeeuwse mosselkwekers naar het Waddenzeegebied en zo ja, kan de minister reeds nadere mede delingen doen omtrent de resultaten dezer studie? Wat zijn de oorzaken ervan dat de controverse tussen de mossel kwekers en garnalenvissers in de Waddenzee nog immer voortduurt en kan de minister meedelen hoe het staat met de voorbereiding van een regeling ex artikel 8 van de Delta wet? Waarom zijn er geen bedrijfs- genoten opgenomen in de desbetref fende commissie van voorbereiding? Moet niet gevreesd worden, aldus de vaste commissie, dat de geschiede nis van deze regeling een herhaling wordt van het drama met de Zuider- zeesteunwet Garnalenvissers Voorts wil de commissie weten of het niet mogelyk is dat de garna lenvissers, die in de Waddenzee in het gedrang komen, aan grote re schepen met koelruimte worden geholpen teneinde lien in stnat te stellen op grotere afstand van cle kust garnalen te vangen. Kan de minister meedelen of geen over- bevissing op garnalen is te vrezen nu de uitgifte van garnalenver- gunningen onbeperkt is geworden en nieuwe schepen aan de vloot worden toegevoegd en bestaande worden verbeterd en van zwaar dere motoren voorzien? Welk in zicht heeft men thans in de moge lijkheden van de garnalenvisserij? Tot slot wil de commissie weten voor welke groepen leerlingen de prak tijkscholen in Emmeloord en Schoon- dijlce, de praktijkscholen voor de pluimveeteelt en de te stichten prak tijkschool voor dc veehouderij, be doeld zijn. Waarin onderscheidt het onderwijs zich aan deze scholen van het prak tisch onderwijs aan de lagere, mid delbare en hogere landbouwscholen en waarom wordt het lager-onder- wijsprogramma van de praktijkscho len niet opgenomen in de program ma's van de lagere, middelbare en hogere landbouwscholen Z oorspronkelijke plannen is bouw van de fabriek ongeveer een half jaar vertraagd. Wie daarbij tegen over de Zierikzeese bedrijfsleiding het woord „personeelsformatie" gebruikt, bezorgt de betrokken vertegenwoordiger rimpels in het voorhoofd. „We hebben het idee, met onze laatste actie het eiland wel onge veer te hebben uitgekamd En als het dan om cijfers gaat: 22 mannen in dienst, 24 te Kinder dijk in opleiding, 8 in Bergen op Zoom voor omscholing naar de rijkswerkplaats. Alles bij elkaar toezeggingen tot in totaal 70 man personeel. Om met een behoorlijke capaciteit te kunnen starten heeft de nieuwe industrie van Zierikzee zeker honderd man nodig. Remmend Maar behalve het directe effect heeft de hele campagne op het ei land de directie van Smit en Bol nes N.V. enkele interessante as pecten over de arbeidsmarkt on der ogen gebracht. In de eerste plaats had men te kampen met een probleem, dat ook elders meestal remmend werkt: de huï- zenvoorraad. Ir, het uitbreidings plan „Malta" worden op het ogen blik vijftien woningen voor beamb ten gebouwd. Maar buiten deze woningbouw voor eigen rekening heeft de fabriek praktisch nog geen huis in Zierikzee kunnen los peuteren. Men is wel in onderhan deling met de plaatselijke woning bouwverenigingen, maar dit alles heeft tot nog toe een stroef ver loop gehad. Deze huizenperikelen dwarsbomen de personeelsplanncn van Zierikzees nieuwe industrie met name, wanneer het gaat om het aantrekken van vaklieden, die vroeger op Schouwen-Duiveland hebben gewoond en graag zouden terugkomen. Scheef gegroeid Een tweede struikelblok vormt de beloning van de metaalbewerker. Op Schouwen-Duiveland wordt volgens de personeelsleiding van Smit -en Bolnes N.V. nog maar al te veel gewerkt met de zogenaam de netto-lonen. „Bedragen, die wy ons werkelijk niet kunnen veroor loven binnen de scherpe controle van de CA.O.". Ondanks het feit, dat de gemecn- teclassificatie voor Zierikzee wat de metaalsector betreft zo'n gun stige ontwikkeling heeft doorge maakt; moet een industrie als die van Smit en Bolnes opwerken le gen een beloning, die eventuele gegadigden bij hun huidige werk gever krijgen. Bedragen, die so ciaal ongewenst worden genoemd en die men in de metaal-sector ziet als een uitwas van een scheef gegroeide welvaart. „Men denkt niet in de ware verhoudingen", is de slotsom na deze wat trage per- soneelswervingscampagne. Begonnen is met zoveel mogelijk werknemers van het eiland zélf aan te trekken. Nu dat niet naar voUe tevredenheid Is gelukt zal men het op den duur over een an dere boeg" moeten gooien. Be schikt de fabriek over een behoor lijk contingent woningen, dan lag het aantrekken van personeel van buiten het eiland veel eenvoudiger. Er is belangstelling genoeg. Voor al ook van buitenlanders. De nieu we dieselmotorenfabriek te Zie rikzee heeft al verschillende ma len een aanbod gekregen van Spanjaarden en Italianen. Mocht dus de belangstelling voor liet fabriekswerk in vakken als draaier, frezer, plaatbewerker, pypbewerker, gereedscliapsmaker of onderhoudsbankwerker op het eiland zo klein blijven als zij op het ogenblik is, dan bestaat er een góede kans, dat in de Zierik zeese nieuwe industrie buitenlan ders worden téwerkgesteld. Benoeming Tot kantoorbediende bij de Coöp. boerenleenbank in Borssele is be noemd mevrouw L. E. Soeterik-Ser- a"asie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21