PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOEDIG KERNPROEVENBESLUIT V.S. Militairen dringen op hervatting aan Thant heeft plannen voor Kongo gereed Ir. Visser ontvangt rapport -Westerling Zeeuwse Collecte heeft bij de bevolking een grote goodwill Vandaag... Quorum- kwestie 204e jaargang - no. 285 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 dec. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per rn.rn. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties Iroax 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 125- ,3rieven bureau van dit blad- 25 cent meer. Giro no. 359200 P.Z C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walsfcr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). oostburg. tel. 2395. Ter ueuzen. tel 2116. Zienkzee red tel 2425 adm tel 2004 PRESIDENT KENNEDY HEEFT RAPPORTEN BINNEN Volgens welingelichte zegslieden te Washington zal de Ameri kaanse president Kennedy hi de komende weken een beslissing nemen inzake Amerika's bovengronds kernonderzoek. President Kennedy heeft eerder bekendgemaakt dat hij zijn besluit zal baseren op de rapporten die zijn opgemaakt over de massale serie kernproeven, die Rusland in de afgelopen herfst heeft ge houden. Volgens zegslieden heeft de president tegenstrijdige adviezen gekregen. Sommige deskundigen zouden van mening zijn dat een eerste analyse van de bij de Russische proevenserie vrijgekomen radioactieve neerslag aangeeft dat de communisten nog niet zo ver zijn gekomen dat men zou kunnen spreken van een doorbraak op het gebied van de kernwapenindustrie. Naar verluidde hadden Kennedy's militaire adviseurs echter verklaard dat de vooruitgang die de Russen met hun herfstserie hadden gemaakt een hervatting van de Amerikaanse bovengrondse kernproeven rechtvaar digde. In geen geval superbom In Washington Is men het er we! over eens dat Amerika, indien het ook bovengronds gaat experimente ren, geen poging zal doen om wape nen als de door de U.S.S.R. op 80 ok tober tot ontploffing gebrachte 55 tot 60 megaton „superbom" te testen. Een van de zegslieden verklaarde dat de Verenigde Staten wel wapenen van een dergelijk kaliber konden ver vaardigen, maar dat deze „militair gezien niet aanwendbaar" waren. Hij zei dat zowel Amerika als Rusland dringend behoefte had aan een verdedigingswapen tegen vijandelijke raketten. Voorstanders De voorstanders van een hervat ting der bovengrondse proefne mingen geven de verzekering dat Rusland met zijn recente proeven serie een belangrijke ontwikkeling mogelijk heeft gemaakt van een doelmatig raket-afweersysteem. Volgens niet nader bevestigde be richten zou Rusland kort na de ont ploffing van zijn „superbom" op 30 oktober een raket op de vuurbal heb ben afgeschoten, waarschijnlijk met het doel om gegevens te krijgen over de invloed van atomische hitte en straling op een projectiel in volle vlucht. P.Z.C.-zaterdagnummer IN ST.-MAARTENSDIJK tim- mert een jongeman van twintig jaar heel vakbekwaam aan de weg. Hij is directeur van de machinale timmerfabriek Gebr. Muller Co., C.V., waar één onzer redacteuren zijn veertien- daagse bedrijfsreportage aan wijdde. Op pagina negen. Dit 24 pagina's tellende P.Z.C.- zaterdagnummer bevat o.m.: Verslag Wereldraad van Ker ken (pag. 3); Kroniek van Zwin lot Zijpc (pag. 6): be drijfsreportage (pag. 9); Radio en l'.V. met Films in Zeeland (pag. 11): letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uw pagina mevrouw!" (pag. 18); Kerken en Maatschappij met feuilleton en klanken uit de ether (pag. 21) en de kinder krant met puzzel op pagina 23. WV\^WVVN\\\NWAVVVW Hoe de feiten ook mogen luiden, pre sident Kennedy is door zijn weten schappelijke- en militaire adviseurs volledig en uitvoerig van een en an der op de hoogte gesteld. H ...geeft het Rotterdams Toneel in de Rotterdamse Schouw- burg zijn honderdste uitvoering H van de muzikale komedie „Ir- ma Ia douce" van Breffort en H Monnot. MORGEN ...is het 25 jaar geleden, dat Ij prins Bernhard bij koninklijk H besluit werd benoemd tot luite- n nant ter zee eerste klas a la suite bij de Koninklijke Mari- ne en tot kapitein k la suite van de Koninklijke Landmacht, fi H ...ls het 150 jaar geleden, dat i§f de Franse operacomponist D. H F. Xavier Bolsselot te Mont- §f H pelller werd geboren. ImiinniiiiiiHiiiitiniM De commandant van smaldeel 1, commandeur J. A. Bientjes, heeft aan boord van Hr, Ms. kruiser de Zeven Provinciën in Den Hélder 1 beroeps officier en 22 officieren, behorende tot de Koninklijke-Marinereserve beëdigd. De plechtigheid vond plaats in de stromende regen. De genodig den hadden dan ook beschutting on der de paraplu's gezocht. VROUWENLONEN WORDEN OPGETROKKEN Tot 85 procent van die der mannen De regering heeft besloten dat, con form art. 119 van het E.E.G.-verdrag bij de eerstvolgende herziening van de collectieve arbeidsovereenkomsten de lonen van vrouwen die arbeid ver richten welke gelijk is aan die welke door mannen wordt verricht tot vijf entachtig procent van de overeen komstige mannenlonen zullen moeten worden opgetrokken, voorzover dit nog niet is geschied. Bij dit besluit heeft de regering, evenals het bestuur van de Stichting van de Arbeid, overwogen dat de ver hoging van de vrouwenionen moet worden ingepast in het nationale be leid. waarbij bepaalde gedragsregels gelden. Dit betekent dat, zoals elke loonsverhoging, ook deze uit de „ruimte" zal moeten komen. Dit heeft de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, blijkens een be richt in het wekelijks bulletin van de Sociaal-Economische Raad, meege deeld aan het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. Amerikanen beproefden toegang tot West-Berlijn Ondanks Russische dreigementen heeft een Amerikaanse marseenheid, bestaande uit een gemotoriseerde in- fanteriecompagnïe, zich gisteren op bevel van het garnizoenscommando ïn West-Berlijn verplaatst naar de Duitse bondsrepubliek. De 21 voertuigen tellende marseen heid heeft 200 manschappen naar de bondsrepubliek vervoerd. De com pagnie zai in de Britse zone deel nemen aan oefeningen. „Financiering nog probleem" Tsjombe naar Brazilië De waarnemend secretaris-ge neraal van de V.N., de Birmaan Thant, heeft gisteren op zijn eerste persconferentie ïn New York verklaard, dat de belang rijkste zorg voor de volkeren organisatie de kwestïe-Kongo is en het vinden van de financiën om het optreden van de V.N. in dat land te bekostigen. Daarna kwam zijns inziens het vraag stuk van de reorganisatie van het secretariaat-generaal van de V.N, Hij deelde mee, dat hij de laatste hand legt aan een algemeen plan om de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Kongo ten uitvoer te leggen. Wat de financiering van het op treden van de V.N. in Kongo be treft, gaf Thant te kennen, dat hij gesproken had met de vertegen woordigers der landen „die het meest weerbarstig zijn om hun bijdrage te betalen". Hij toonde zich optimistisch over de moge lijkheid om de betrokkenen tot een beter begrip voor de situatie te brengen. Over Tsjombe zei de waarnemend secretaris-generaal, dat hij uit ge sprekken met mensen die de presi dent van Katanga kennen, de indruk had gekregen, dat deze een „zeer on- De zaak-Van der Putten Informaties op eigen initiatief verstrekt (Van onze Haagse redactie). Minister ir. S. H. Visser van de fensie heeft een rapport ont vangen dat de voormalige K.N. I.L.-kapitein Raymond Wester ling op eigen initiatief ten be hoeve van de minister opstelde en waarin hij mededelingen met betrekking tot de dood van de vaandrig Aernout doet. Dit heeft de woordvoerder van mi nister Visser desgevraagd mee- ;edeeld. Het rapport bevat informaties over het onderzoek dat de toenmalige ka pitein Westerling in opdracht van de legercommandant Indië, instelde naar de juistheid van de geruchten rond de raadselachtige dood van vaandrig Aernout. Van officiële zijde konden evenwichtig man" is. Tsjombe is mo menteel onderweg naar Brazilië, waar hij gaat uitrusten en naar verluidt een conferentie van de Morele Herbe wapening bijwonen. vouraisnog geen Inlichtingen over de inhoud van het rapport Westerling wórden verstrekt. Van zeer goed geïnformeerde zij de vernemen wij evenwel, dat de thans in Friesland woonachtige heer Westerling in zijn rapport fel van leer trekt tegen publikaties in een landelijk ochtendblad, waar voor de maandag j.l. door de mi nister ontslagen technisch hoofd ambtenaar F. H. van der Putten uit Bussum de informaties zou hebben verstrekt. Kapitein Westerling, destijds com mandant van het Korps Speciale Troepen in Bandoeng, heeft de heer Van der Putten tijdens het onder zoek vijf maanden meegemaakt. De heer Westerling heeft de minister nu meegedeeld, dat hij nooit een en kel stuk betreffende het onderzoek nahr de dood van de vaandrig Aer nout en naar de malversaties by de Leger Technische Dienst in Bandoeng aan de heer Van der Putten heeft overhandigd en dat van een verzoek om de affaire in Nederland verder uit te zoeken nooit sprake is ge weest. Generaal Spoor zou ook nooit meer hebben gezegd dan hetgeen kapitein Westerling hem had voorgerekend: veertig procent van het officiers- korps zon door de malversaties van een groep officieren, hoewel zelf ge heel te goeder trouw zijnde, het slachtoffer van de manipulaties van die groep worden, indien op dit mo ment het mes in de affaire zou wor den gezet. RELATIEF KAN DE OPBRENGST HOGER ZIJN De Zeeuwse Collecte wordt steeds meer een begrip voor de Zeeu wen en heeft momenteel een grote „goodwill". Dit antwoord kre gen we op de vraag „hoe de Zeeuwse bevolking thans tegenover de Zeeuwse Collecte staat" cn het v/erd gegeven zowel van de zijde van de organisatricesde dames van de Zeeuwse federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, als van de zijde van de stichting Zeeland, die de administratie en alles wat daaraan vastzit, voor haar rekening neemt. Bovendien stelden we een klein onderzoek in bij willekeurig ge kozen Zeeuwen, waarbij bleek dat een groot aantal 70 procent van de ondervraagden wel wist dat er een Zeeuwse Collecte bestaat, maar over het doel bleek men minder goed geïnfor meerd. De vraag kan dus gesteld worden of ondanks de redelijke resultaten van de collecte toch nog niet meer gedaan kan wor den aan het „reëel maken" zowel van de inzameling als van de doelstellingen. ELK jaar honderden huisvrouwen in de weer De stichtingsdirecteur, drs. KI. Laansma lichtelijk teleurgesteld over de resultaten van de collecte in 1961, toeii die vorige week bekendgemaakt werden. Drs. Laansma heeft zyn zienswijze nader toegelicht en er daarbij op gewezen, dat hij bepaald niet teleurgesteld is over het feit, dat de collecte thans en het is nog maar een voorlopig bedrag 23.500 opgebracht heeft, bijna 4500 meer dan vorig jaar. Ook niet over het feit, dat de opbrengsten elk jaar flink gestegen zyn sinds in 1956 de Zeeuwse huisvrouwen, in hun ver enigingen aangesloten bij de V.V.H.- federatie, er hun schouders onder hebben gezet. Relatief meer „Het gaat fantastisch, maar gezien het hoge welvaartspeil zou er relatief meer door de Zeeuwse bevolking op- Over doel blijkt men minder goed geïnformeerd gebracht kunnen worden", verduide lijkte de heer Laansma. Hij voegde hieraan toe, dat dit zeker had kun nen gebeuren door de bedrijven, hoe wel drs. Laansma er bijzonder ver heugd over was, dat de Zeeuwse on dernemingen hun giften In één jaar verdubbeld hebben: in 1960 kwam er van de bedrijven rond 1250 gulden binnen, thans was het rond 2500 gul den. Maar dit was een actie van slechts 64 van de vierhonderd aangeschre ven ondernemingen en drs. Laansma zei er van overtuigd te zijn, dat het een „koud kunstje" voor de onderne mingen geweest zou zijn om het be drag te verdubbelen. Hoewel hij hier aan onmiddellyk toevoegde, dat ook van andere zijden herhaaldelijk een beroep op de ondernemers gedaan wordt. Van de zijde van de V.V.H.-federatie is men bijzonder tevreden over de re sultaten in 1961, al is men ook daar de mening toegedaan, dat in sommi ge Zeeuwse gemeenten de opbreng sten nog wat hoger kannen worden. Maar die gemeenten kampen in vele gevallen met een gebrek aan collec tanten. Overigens zyn er elk jaar honderden leden van bjj de federatie aangesloten vrouwenorganisaties in de weer en die vele hulsmoeders trek ken er elk jaar weer in de eerste ok toberweek met collectebus of inteken lijst op uit om „hun Zeeuwse federa tie-collecte" te verzorgen omdat zij inzien, dat liet steeds voor een bijzon der goed doel is. Overigens is er nog wei een aan zienlijk aantal Zeeuwen, dat niet weet voor welk doel deze hon derden Zeeuwse huisvrouwen col lecteren. Dat bleek ons uit een klein onderzoek, dat we instelden en waarbij rond 56 proeent van (Zie slot pag. 2 kol. 5) De Tweede Kamer heeft deze week geen beste beurt gemaakt: donderdag lokte de c.h.- afge vaardigde Van de Wetering een hoofdelijke stemming uit over een grenswijziging van de gemeente Cu- lemborg en toen bleek, dat het ver eiste aantal leden niet meer aanwezig was. Dat betekende, dat de voorzit ter niet veel meer kon doen dan de vergadering sluiten. Een zelfde geval deed zich in juni jongstleden voor, toen de liberaal mr. Berkhouwer stemming vroeg over een schadever- goedingsontwerp, een stemming waarbij hetzelfde beeld te zien was: geen quorum, dus sluiting van de vergadering. Het bewuste grondwets artikel zegt namelijk dat de kamers noch afzonderlijk noch in vêrenigde vergadering mogen beraadslagen of besluiten zo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is. Na het geval-Berkhouwer is van vele kan ten geducht kritiek uitgeoefend op de kamer, kritiek die later door voorzitter Kortenhorst werd gepa reerd met een soort rekenkundig be toog waarin hij aantoonde dat het absenteïsme in de kamer geen ab normale vormen had aangenomen. Bij de beoordeling van deze zaak moet men ervan uitgaan, dat de aard van het kamerlidmaat schap met zich meebrengt dat som mige leden, na aanvankelijk wel in de vergaderzaal en het kamergebouw aanwezig te zijn geweest, vaak elders dienen te zijn: zij hebben contacten met departemen ten, besprekingen, vergaderingen, kortom allerlei werkzaamheden die uit hun lid-zijn van de Staten-Generaal voortvloei en. Maar het quorum is de helft plus één, d.w.z. voor de Tweede Kamer 76. Met andere woorden: van de 150 leden kunnen altijd ten hoogste 74 wegblijven. De praktijk echter is dat dit aantal heel vaak wordt overschre den zodra de vergadering is geopend en de presentielijst is getekend. Hier is dus in het geding, dat de kamer zo weinig controle op haarzelf als totaal heeft, dat het niet mogelijk blijkt het vereiste quorum onder alle omstan digheden in de vergaderzaal te doen verschijnen. Ter verontschuldiging van deze toestand worden nu allerlei excuses aangevoerd. Zo hoorden wij deze week betogen, dat de voorzitter donderdag de leden informeel te ken nen had gegeven die dag niet meer te laten stemmen. Op grond daarvan meende men, dat alleen de specialis ten behoefden te blijven. Bovendien zo zei men ons had er gemak kelijk bij zitten en opstaan gestemd kunnen worden, een veel toegepaste „grovere" manier om de mening van de kamer te leren kennen, waarbij echter de quorum-kwestie wordt om zeild: het is namelijk geen hoofde lijke stemming. Wij geloven echter, dat de moeilijkheden hier reeds be ginnen, bij deze gewoonte dus van stemmen bij zitten en opstaan. Deze procedure wordt helaas niet alleen gebruikt om een snelle wijze van werken te bevorderen het ver mijden van het omslachtige namen oplezen maar ook om het gebrek aan quorum te bemantelen. En dat nu is in wezen onjuist! Eigenlijk zou de organisatie van de kamer en wij bedoelen in dit geval niet de for mele voorschriften, maar de afspra ken tussen voorzitter en fractielei ders zodanig moeien zijn, dat tij dens een vergadering te allen tijde het vereiste aantal leden in de ver gaderzaal kan verschijnen, d.w.z. 76 van de 150. Wij menen daarmee een redelijke eis te hebben geformuleerd, waarbij argumenten als werkzaam heden elders, verblijf in Straatsburg enzovoort onvoldoende kracht heb ben. Immers, destijds is de kamer juist van 100 op 150 gebracht om de leden gelegenheid te geven aan het toenemend aantal hunner ver plichtingen te kunnen voldoen. De Kamer heeft dus donderdag een slechte beurt gemaakt, de derde in successie. Want behal ve het algemene absenteïsme, dat in juni en deze week aan de orde trad, moest nog zeer onlangs bij de stem ming over de provincie-wet de afwe zigheid worden vastgesteld van een vrij groot aantal leden van de P.v.d.A. en de V.V.D., terwijl het in het onderhavige geval niet om een bagatel ging, maar om een diepgaand meningsverschil tussen de confessio nele en de andere partijen over de verantwoordingsplicht van Gedepu teerde Staten. Driemaal dus in een periode van iets meer dan een half jaar is te erg. Men zal rond het Binnenhof moeten begrijpen, dat men zelf de maat vol heeft gemaakt. In tijden, die een toetssteen vormen voor het democratisch bestel, beho ren zij die geroepen zyn het volk te vertegenwoordigen, ervoor te zorgen dat niet de schijn wordt gewekt dat het er allemaal niet zo op aankomt. Men mag hopen, dat voorzitter Kor tenhorst op korte termijn met liet seniorenconvent overleg zal plegen om dit soort narigheden in de toe komst te voorkomen. De Deerne dienst voor burgerbescher ming heeft in de afgelopen tien Jaar de de staat ongeveer 452 miljoen kronen ge kost, aldus heeft de minister van binnen landse zaken meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1