PAGIIM Studie der gezinshuishouding op wetenschappelijke basis GOED GEKLEED GAAN GEZIASMfI i ILIJKHEDE1Vgrotere kans op ongelukken-met-kinderen PROVINCIALE ZEEUW 8 B COURANT 5 WAGENINGS INSTITUUT IN NIEUW GEBOUW Landbouwhuishoudkundig onderzoek geen behoefte meer, maar noodzaak (Van onze redactrice) NAAR TIENDUIZENDEN NEDERLANDSE HUISVROUWEN lopen onzichtbare draden vanuit een imposant wit gebouw aan de Prof. Ritzema Bosweg te Wageningen, dat dezer dagen fees telijk en onder koninklijke belangstelling is geopend. In dut fraaie gebouw is de in 1955 opgerichte „Stichting Landbouw huishoudkundig Onderzoek" gevestigd die zoals het in de statuten vermeld staat „streeft naar de bevordering van het landbouwhuishoudkundig onderzoek en van de toepassing van resultaten van dit onderzoek, een en ander zoveel mogelijk met inschakeling van op dit gebied werkzame organisaties". Dat doel tracht de stichting te bereiken door het verrichten van onder zoekingen op het gebied van de landbouwhuislioudkunde door middel van het in Wageningen gevestigde instituut, en door het streven naar coördi natie van dit soort onderzoekingen en naar samenwerking tussen de diverse instellingen die zich ermee bezighouden. Want huishoudelijke voorlichting kan in deze dynamische en van techni sche uitvindingen doortrokken tijd niet bestaan zonder de wetenschap als basis. Huishoudelijke voorlichting op wetenschappelijke basis kan men al niet eens meer een behoefte noemen: het is om met de directeur van het instituut, drs. W. D. M. Janssen te spreken een noodzaak geworden. Hij geeft slechts een enkel voorbeeld om die uitspraak te be wijzen: de verregaande verwarring op het gebied der textiel-terminologie met tientallen nieuwe vezel-benamingen en nieuwe procédé's is een dool hof, waarin het gros der Nederlandse huisvrouwen verdwaalt Al krijgt het instituut dagelijks veel post niet wensen, klachten en problemen rechtstreeks van Ne derlands huisvrouwendom de voor lichting van het onderzoekcen trum is toch voornamelijk indi rect. De (overstelpend grote) vraag op dit gebied wordt gere geld via de instanties en organen, die de Nederlandse huisvrouw voorlichten over alle mogelyke zaken, die in de moderne gezins huishouding aan de orde komen. Daarnaast werkt het instituut in tensief samen met de afdeling landbouwhuishoudkunde van dé Landbouwhogeschool, met het in 1919 opgerichte instituut voor de volksvoeding, dat eveneens in het nieuwe gebouw is gevestigd en Temeer daar het „informatief ele ment" van de zijde der verkopers vaak veruit onvoldoende is: wie vraagt naar bijzonderheden over een nieuw synthetisch materiaal, krijgt meestal niet veel méér te horen dan „dat het eigenlijk een soort nylon is". Nog een voorbeeld, geput uit de overvloed aan materiaal van het Wageningse instituut: er zijn 45 merken, acht soorten, 242 typen wasmachines in omloop. Hoe de adspirant-koopster zich temidden van die veelheid aan materialen wel moet voelen, wordt treffend geïllustreerd door een grote wand plaat in de afdeling huishoude lijke apparatuui van het in stituut. waarop men een ver bijsterende huisvrouw handen wringend ziet rondlopen tussen al die soorten merken en typen lichtingsdiensten, die van de re sultaten \profiteren, het onderwijs doet dat evenzeer! De naam „landbouwhuishoudkundig onderzoek" zou de veronderstelling kunnen wekken, dat de onderzoekers in de eerste plaats rekening houden met de specifieke problemen van de plattelandshuishouding. De bedoeling is echter geweest, dat de hele be volking van ons land zou kunnen profiteren van de resultaten van de onderzoekingen in Wageningen en nu welvaartspeil en levensgewoonten van stad en platteland in steeds snel ler tempo naar elkaar toegroeien, is dat helemaal vanzelfsprekend ge worden. Het instituut is een uitgestrekt werkterrein, waarin men uren kan dwalen. Men vindt er een afdeling textiel, waar onderzoekingen naar vorm, structuur, eigenschappen, functie, gebruik, eigenschapsver anderingen en onderhoud van al lerlei textielsoorten worden ge daan; een afdeling huishoudelijke apparatuur waar de factoren wor den onderzocht, die de doelmatig heid van de (vele) moderne huis houdtoestellen bepalen en waar men tevens werkmethoden, werk houding. tijd- en energieverbruik bestudeert, een afdeling „voeding en voedselbereiding" waar onder meer een „grootkeukeninstallatie" in werking is, die het onderzoek op het gebied van de voedselbe reiding op grote schaal mogelijk maakt. Woningindeling, woninguitrnsting, woonmaterialen worden onderzocht in de afdeling „Wonen", die als be langrijke basis het functioneel, socio logisch en psychologisch onderzoek in het „woonlaboratorium" heeft. Tenslotte zijn er dan nog de algeme ne huishoudkunde onderzoek, in het byzonder op leiding en beheer van de huishouding gericht en een afdeling „externe communicatie" van waaruit de resultaten van weten schappelijke studie en onderzoek wor den uitgedragen. Dat gaat via cur sussen en studiedagen, via onderwijs en voorlichtingsinstanties, en door middel van de vakliteratuur. Een met handel en industrie. En het veelomvattende „bijenkorf" dus, dit zijn niet alleen de diverse voor- instituut voor landbouwhuishoudkun dig onderzoek, waarvan de werk zaamheden allemaal samenkomen op dit vandaag-de-dag zo belangrijke punt: voorlichting aan de Nederland se consument, die in de meeste ge vallen door de Nederlands huisvrouw wordt vertegenwoordigd Vandaag nog eens een recept voor dege nen die zich niet om haar silhouet hoe ven te bekommeren en dus niet het zoete dessert uit principiële overwegin gen terzijde hoeven te schuiven. Wat de niet-zo-slanke zusteren betreft: zondig eens een keer tegen de vermagéringsprin- cipes in deze dagen vóór Sint-Nicolaas! Het gebeurt deze week ongetwijfeld va kerHet recept is een variatie op de combinatie vla-yoghurt, want om die combinatie wat zoeter te maken, nemen we vanillevla, uitgelekte yoghurt én ge klopte slagroom, alles in gelijke hoeveel heden. Als deze ingrediënten door elkaar geschept zijn, gaan er nog mandarijntjes uit blik door en die geven dan weer c „frisse toets" aan dit zoete nagerecht. begint met nylons „Muntjesrage" in Engeland Wie herinnert zich niet de rage uit de oorlogsjaren om van zilveren dub beltjes, kwartjes en guldens sieraden te laten maken? Armbanden, kettin gen, hangers werden er uit vervaar digd, deels uit overwegingen van geldbelegging en voor een nog veel groter deel uit vaderlandslievende motieven Engeland kent op het ogenblik een soortgelijke rage: de „farthing", dat kleine Britse muntje dat vorig jaar uit de geldcirculatie verdween, is te rug op de markt. Nu echter in de winkels en etalages van juweliers en edelsmeden, die de muntjes een goudbad geven en er vervolgens arm banden en kettingen van maken. Hoe ouder de munjes, hoe origineler het sieraad: er zijn namelijk „farthings" bij van 1900 en nog eerder. En om als laatste illustratie een klein toekomstbeeld op te roepen: in de na bije toekomst (lees: binnen een jaar of tien) zullen wasmachines en vaat- wasapparaten steeds vernuftiger wor den, verwacht men koelkasten met een geheel nieuw koelsysteem aan de markt, krijgen we wellicht te ma ken met langs elektronische weg ge pasteuriseerde levensmiddelen, zul- er nóg meer kunststoffen komen, en zijn we misschien nog wel getuige van het ontstaan van een telovisic- communicatie die letterlijk! de wereld omspant en voor de huis vrouw open legt. „Totale huishouding" Vijf onderzoekafdelingen heeft het j Wageningse instituut en die vijf af- delingen bestrijken het hele teirein van de gezinshuishouding. Want de „totale gezinshuishouding" is achter grond en uitgangspunt van het we tenschappelijk werk dat in het insti tuut wordt verricht door afgestudeer den in de huishoudwetenschappen, door scheikundigen, economen, na tuurkundigen, sociologen, bouwkun digen en analisten. Slechts weinig Nederlandse huisvrouwen zullen be vroeden, dat een zo uitgebreide staf van deskundigen zich bezighoudt met de problemen van haar huishouding! Zo zag dc on heer per van het. vignet van liet instituut voor landbouw huishoudkundig onderzoek de Neder landse gezinshuishouding die uit gangspunt en achtergrond van de studies is: de blik van de man is naai de buitenwereld gericht, die van de vrouw naar de beslotenheid van het huis'en naar de drie elementaire le rensbehoeften van het gezin die ge heel links staan uitgebeeld: de voe ding, de kleding, de woning. De Amerikaanse nationale raad ter bevordering van de M ff veiligheid heeft onlangs enkele feiten en cijfers over aan- ;f| leidingen en oorzaken van ongelukken gepubliceerd. In dat 'M f§ documentenniateriaal zijn ook gegevens verwerkt over onge- ,j§ M lukken met kinderen, zowel binnen- als buitenshuis. Psycho- H logen hebben zich met het onderwerp beziggehouden, ze M hebben onder meer geconstateerd dat 95% van alle ongeluk- s ken toe te schrijven valt aan menselijke factoren (ver- s M moeidheld, angst, domheid, zelfzucht, egoïsme, heerszucht) s s en ten aanzien van het kind stellen zij met klem vast dat m i| de sfeer in het gezin vaak bepalend kan zijn voor de vei- =i M ligheid van het kind. Moeilijkheden en spanningen in het p §j gezin maken het kind extra bevattelijk voor ongelukken! En ff in Zweden heeft een enquête uitgewezen, dat ongelukken H met kinderen vooral gebeuren in de uren vóór de middag- en avondmaaltijden. M Veiligheid in en om het huis: het is inderdaad iets. waaraan f| ff huisvrouwen en moeders zelf veel kunnen doen. Een goede m hulp daarbij kan het Veiligheidsinstituut zijn, dat Hobbe- |f mastraat 22 te Amsterdam is gevestigd en een overvloed aan folders en brochures vol praktische veiligheidswenken voor p M het Nederlandse gezin in voorraad heeft, waarmee ongetwij- H feld al in veel gezinnen veel narigheid is voorkomen. Smimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii§iiiii Bij het modehuis Dior is men blijkbaar ontzaglijk bang dat de vrouw het deze winter koud zal hebben. Veel Dior-kledij van dit najaar draagt het stempel van echte winterkleding, hier is weer zo'n winters pak: een kostuum van bijzonder dikke tweed, waarover de mannequin bovendien nog een mime jas met bloesende rug en grote zakken draagt. De stof heeft een ruitje in groen-bruin-brons, een grote rol- kraag en een muts van beverbont worden bij dit hyper- winterse kostuum gedragen. De japon (van Cardin) in een voorbeeld van de asymmetrische inodetendenzen van deze winter. De grote sjaalkraag wordt over de linkerschouder gedragen en correspondeert met de diagonale lijn van de taille. De rok heeft van boven ruimte die in kleine plooitjes werd verwerkt, maar is van onderen heel nauw. Rode wollen stof was voor deze japon het materiaal. ~Dan ozcutv C tol OZÓUtV Deze week hoorde ik iemand, naar aanleiding van een menigsver- schil over een bagatel, in het voorbijgaan de opmerking maken: „Is dit nu een tijd om je over zo'n kleinigheid op te winden?" Het leek mij een alleszins rake reprimande, die misschien wel waard was om met dik omrande letters in ons aller huiskamer te worden opgehangen. Want dat het leven, ondanks allerlei bedreiging, zijn gewone gang gaat, is niet alleen verheugend maar ook volkomen begrijpelijk. Niemand van ons houdt het vol vierentwintig uur per etmaal haar hoofd bij de inter nationale spanningen of zelfs bij de superbom te houden. Wij moeten nu eenmaal de zaak op gang houden. Iemand anders mag het plichtsbesef of verantwoordelijkheidsgevoel noe men, wij zelf hebben daar meestal een nuchterder kijk op. „Het moet nu eenmaal gebeuren" daarmee vinden wij voor onszelf de gang van zaken afdoende toegelicht. Het is dezelfde mentaliteit die mij in de meidagen van de tweede wereldoorlog verbaasd deed staan over het kraantje van een regenton, dat ik iedere dag pas seerde. Het bleef, zoals te doen ge bruikelijk was, blinken in de lieve zon. blijkbaar door een zorgzame hand gepoetst. Waarom ook niet? Wij hadden toen stellig wel iets De moderne huidverzorging heeft een be langrijke basis, en dat is de avondlijke reinigingsbeurt van het gezicht, die nooit mag worden overgeslagen. Wie dat wel doet. zal er later diép spijt vau krijgen, verzekert elke schoonheidsspecialiste. Maar als het wat laat is geworden en er hangt een temperatuur-om-van-te-rillen in de slaapkamer: wie kan dan de ver leiding weerstaan om zo snel mogelijk onder de dekens te kruipen? Ais daar door de gezichtshuid 's avonds eens een paar maal vergeten wordt, kan dat ver zuim weer worden ingehaald door het gezicht een „stoombad" van kamillethee te geven en daarna de huid goed af te wrijven met een schone linnen doek, die gerust een beetje hard mag zijn. Zo'n be handeling werkt als een masker en alle dode huidcellen verdwijnen ermee van de huidoppervlakte. Advertentie VOOR LUIE „SINTERKLAZEN" „jHaatste-mmuvit -cadeaus voor Bij tientallen zullen ze iveer met de han den in het haar zit ten: de luie sinterkla zendie het kopen van geschenken tot de laat ste minuut hebben uit gesteld en dan zonder verlanglijstje opgejaagd door winkel en waren huis rennen om voor hun dierbaren nog gauw iets te kopen. Voor hen een paar tips voor ge schenken, die ofwel kant, en klaar kunnen worden gekocht, of alleen nog maar een „jasje" nodig hebben om in een attrac tief cadeau te worden veranderd: Huisvrouwen die graag de handen uit 'de mouwen steken wanneer er in huis een karweitje valt op te knappen, kunnen ple zier hebben van het boekje „De woning opknappen en repare ren". Het is een deeltje uit de reeks brochures Domcstica voor de ver volgopleidingen in het huish oudonderwijs, is dus in opzet bestemd voor het huishoudonder- wijs, maar vormt ook een waardevolle gids voor de huisvrouw-met- t wee-rechterhanden. Uitgave: H. ten Brink uitgeversmij. N.V. Op hetzelfde terrein een uitgave in dezelfde reeks: „Ons Huis", dal bijvoorbeeld een waar devolle handleiding kan zijn bij eventuele kleine verbouwingen. Voor de schrijftafel van de man die veel post te verwer ken heeft, zijn er drie presse-papiers met de opschriften „dringend" „vandaag" en „mor gen". Die termen staan 'er in het Engels op en of het nu door dat bui tenlandse tintje komt: ze zijn niet zo héél goedkoop Maar het is een fraai cadeau voor een •lieve man en slor dige figürén komen er misschien toe, hun bu reau wat netter te hou den met zo'n fraaie set. Voor weinig geld kan men in elk ivaren- luns kleine „m eik krukjes" kopen, han dige driepootjes die in een minimum van tijd bekleed kunnen worden met plakplastic. Voor de jongens- of meisjeska mer met plastic met een abstract dessin, voor de kinderkamer een aar dig kindermotiefje, voor dé zitkamer bijvoorbeeld een mozaïek-plastic, waardoor liet krukje bij zonder geschikt wordt- om als bloementafeltje te worden gebruikt. Schilderen lean men zo'n krukje natuurlijk ook als daar nog tijd voor is. Een „kruldenset" is een aardig cadeau voor de vrouw die graag kookt: op lege jampotjes (liefst exem- pahjesftvime plaren met plastic dek seltjes J worden met breed plakband een stukje foelie, een brokje kruidnagel, een stukje laurierblad vastgezet al nuar gelang de krui den die in elk pot 1e be- waard zullen worden. Dc dekseltjes kunnen nog met een aardig mo tiefje beschilderd wor den; wie erg handig is met penseel en verf kan dc kruiden op de potjes schilderen. i oor de Icleine doclt- Y ter, die zo van pop- v pen houdt, kan nog snel een wiegje worden gemaakt van een brood- mandje of een bood- schappenmand-met- hengseltje. Een lapje Brabants bont voor de bekleding en de laken tjes kost bijna niets, het geheel is aanmerke lijk goedkoper dan een „echte" poppewieg uit de winkel! T)e tij} is ez niet naaz blinkends nodig om ons over te ver heugen. Wij gaan dus maar gewoon door en liefst met nog meer zorg dan te voren. Voor velen van ons heeft dat gewone dagelijkse gedoe, al die klei ne plichten en beslommeringen waarover wij zo vaak gemopperd hebben, misschien opeens iets heel aantrekkelijks gekregen. Zoiets van: Kijk eeiis aan, wij mo gen het nog doen, alles is vandaag nog normaal en eenvoudig. Is dat niet het beste was een mens kan ver langen op dit ogenblik? Natuurlijk is het dat: Wij hebben nu wel ervaren dat de gewone dage lijkse gang der dingen niet meer zo vanzelfsprekend is als voor onze grootmoeders. Wij kunnen haar daarom benijden maar dat helpt ons zo weinig. Inplaats van jaloers te zijn deden wij wijzer ons aan haar voorbeeld te spiegelen, en even kalm en nauwgezet elke dag onze plicht te vervullen. Trouwens: zou het niet eens tijd worden dat wij eindelijk, door de dreiging volwassen gewor den alle kleinzilige jaloezie voorgoed buiten de deur zetten?. De tijd is er naar inderdaad. Wie de moeite neemt geregeld de vragen- rubrieken in diverse vrouwenbladen te volgen verbaast er zich elke keer over met welk onzinnige nesterijen vrouwen elkaar en zichzelf het le ven vergallen en de oorsprong daarvan is, goedbeschouwd, louter en alleen jaloezie. De moeder van de man is afgun stig op haar schoondochter en om gekeerd, zusters leven jarenlang in mokkende onmin om een verjaar dagscadeau, buurvrouwen bieden te gen elkaar op in luxevertoön, de ene echtgenote ligt slapeloos te pieke ren over de knappe secretaresse van haar man, en de andere snuf felt zijn zakken na op zoek naar verstolen brieven. Al was al die jaloezie honderdmaal gerechtvaardigd en gegrond is dat nu een volwassen levenshouding voor een vrouw die vooral in deze tijd het wijze en evenwichtige mid delpunt van het gezin moet zijn Van wier kalmte en kordaatheid wellicht mensenlevens kunnen afhangen. Wie glimlachen wil om de jonge moeder met haar zwarte vlag voor de Russische ambassade in Oslo mag dat gerust deen al is dat vrij wat gemakkelijker dan haar uithoudingsvermogen te evena ren. Maar wat zij afgezien van al het andere, ons toch wel bitter dui delijk maakt is het feit dat zij al haar energie en heel haar persoon lijkheid inzet voor één groot doel, en geen tijd of aandacht heeft voor kin derachtige beuzelarijen of ruzietjes om futuliteiten. Voor haar mag iedereen rijker, knapper, verwendcr zijn dan zij, kas ten vol kleren hebben en iedere dag op twee stoelen liggen met een schaal bonbons naast zich: zij staat daar en verdraagt honger en kou met haar blik gericht op een doel: Dit moet ophouden en ik zal doen wat ik kan. „Let bygones be bygones for ever is een aardig liedje maar het wordt tijd om het eens waar te ma ken. Laat toch, eindelijk, letterlijk in vredesnaam alle gedane zaken voor wat zij zijn. Niet alleen dat U er uw eigen ge moedsrust ongeschonden bij be waart.' maar dc inspanning die het U kost staalt meteen uw weerstands vermogen tegen werkelijke en ern stige beproevingen, en behoedt U voor het afglijden in een onberede neerde paniekstemming. Wie in deze tijd niet in gevaar van leven of gezondheid verkeert, wie ge zonde welgeschapen kinderen om haar tafel ziet en op die tafel elke dag het dagelijks brood mag neerzet ten die is zo rijk dat zij het on gemak van ondervrouws kleinzielige jaloczietjes best op dc koop toe kan nemen. Bovendien door aan zulke nesterijen geen aandaacht tc schenken strijkt zij in elk geval in 't grote geheel der samenleving privé één rimpel glad, en de invloed daarvan is moeilijk te overschatten. Zowel op het opgroeiend geslacht als op de stemming in eigen land en in de wereld. Alle grote en gevaar lijke conflicten zijn uiteindelijk door jaloezie aangesticht. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 10