HOFNAR Boldoot Tom Clegg weet de vissers te vangen Plechtige Nikodim daalde af tot Nederlandse microfoon De keus van mensen die weten te geven De beste knecht van Sinterklaas Beste mensen, laat u eens verwennen? VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 PRO V1NU1. ALE ZEEUWSE U O UR A N 1 11 Tien eeuwen heiligheid op onverwacht bezoek (Door ds. G. P. Klijn) Via een my bekende tolk kon ik dezer dagen doordringen tot dg* prominente leider der Rus sische delegatie op de vergade ring van de Wereldraad van Ker ken, de jonge aartsbisschop Niko- dim van -Jaroslov en Rostov met het nederige verzoek of Zijne Emi nentie zou willen deelnemen in een radio-opname voor „De Open Deur", zoals die door het I.K.O.R. regelmatig wordt uitgezonden. Tot verwondering van menigeen stemde de onbereikbare hoogeer waarde toe. Het was echter nog een spannende vraag of hij zich inderdaad op het afgesproken nur naar de studio zou laten leiden, achter een microfoon instructies zou accepteren en een aantal vra gen beantwoorden, die hem overi gens van tevoren moesten voorge legd worden. Maar inderdaad kon ik de langgelokte bisschop nit de Heeft U in de Russische kerk ook zulk een hulp voor de gemeente leden in de discussie met ongelo vigen Het Evangelie leegstromende zaal plukken, waar op wH ons in plechtige optocht naar de studio begaven. Enigszins onwennig voelde de hoge Rus zich blijkbaar wel, hij informeerde ach ter de microfoon eerst: is dit ra dio of televisie?, daarmede onbe wust verradend, dat hij van het laatste medium niet de minste no te heeft. Een sfeer van exotische heiligheid vulde de kleine studio. Een vreem de figuur met zijn Raspoetin-ach- tig uiterlijk, lange donkerblonde baard, tot over de schouders af hangende haren (wel geparfu meerd overigens), dikke kussen handjes zonder ringen, geheel ge huld in een wijde, zwarte kaftan, waarop het zoetrose medaillon van Maria en haar kind aan een gouden ketting bungelde. Aan de linkerpols een grijsgeborduurd gebedssnoer met een enorme kwast, in de rechterhand de aarts bisschoppelijke staf, die hij losjes op de rechterschoen liet steunen. Binnen de lange baard een slim genepen mondje met nogal bloe deloze lippen, kleine, grijze ogen, waarin niets te lezen valt, op de sluike haren een blauwfluwelen muts. Tien eeuwen vroomheid za ten lijfelijk voor me. Uit dit ondoorgrondelijke ge heel kwam niettemin een minzame groet tot de Neder landse luisteraars, met namè tot hen, die geloven in de Vader, de Zoon en de Heilige Geest en er is geen reden de priesterlijke ernst daarvan te onderschatten. Er werd, zoals men zondagavond in Nederland heeft kunnen horen, in het Russisch gesproken, want Zij ne Genade wenste zijn moeder taal te gebruiken en dé risico van fouten in het Duits, de enige taal, die hij enigermate beheerst, te vermijden. Er zat dus telkens een tolk tussen, die het antwoord op de gestelde vragen overbracht. De aartsbisschop antwoordde met een plechtig ja. Zeker, zo'n boek bestaat. Niet alleen in Rusland, maar in alle landen, waar de Oos- ters-orthodoxe kerk leeft. Et- staat precies in, hoe men met de naaste, hetzij gelovig of ongelovig moet omgaan. Het boek heet: het Evangelie. Daarin leert ons de Heiland wat wij spreken moeten in ons getuigenis in welke omge ving ook. Een schoon en stichtelijk ant woord, dat niettemin de gestelde vraag ontwykt. Mooi gevonden voor een kerkleider in zijn posi tie en in zijn essentie nog waar ook. Maar tevens zou het alle zo genaamde vormingswerk van de kerk overbodig maken. Als wij één ding beginnen te begrijpen, is het dat de bybel geen klink klaar antwoord geeft op de vra gen, die de mens van vandaag (terecht!) kan stellen. Men kan die Bulgaren best begrijpen, die enig houvast willen hebben in de discussie met communisten. Maar Zijne Eminentie wenste er zich blijkbaar niet achter te stellen. Het is uiteraard ook uitkijken ge blazen in zijn nogal precaire po sitie hier. Onbekommerd (weet Zijne Emi nentie veel van radiotech niek!) stuurde hij het verdere studioprogram, waarin de landen hun zendtijd precies op de klok krijgen toebedeeld, in de war, door het hele programma nog eens te willen afluisteren. Hij zat nog een JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Tegen vervolging? M In de Assemblée van de Wereldraad dook dezer da- gen een zekere mgr. Lozza M op, redacteur van een klein, i§ wetenschappelijk, driemaan- l| delijks' tijdschrift Unitas, uitgegeven te Röme. Wach- Lend op zijn persmachti- ging viel hij in handen van een Hindu journalist, die hem de vraag voorlegde of het Vaticaan niet tegen de H acties der Portugezen in s Goa en Angola was. Ja-, zeker, verklaarde de kers- vers aangevlogen monseig- H neur. Zijn geruchtmakend commentaar verscheen §1 ijlings in alle plaatselijke ochtendbladen. Even ijlings gaven de vijf officiële waar- nemers vanwege het Vatï- caan een verklaring uit, dat monseigneur Lozza geen enkele bevoegdheid terzake bezat, geen woord Engels m verstaat en zich maar iets H in de mond heeft laten leg- gen. Mgr. Lozza is, na zijn blauwe maandag in New H Delhi maar weer afgereisd. Illlllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll! kwartier breeduit en met kenne lijk genoegen zijn eigen stem te beluisteren. Daarna nam hij de aartsbisschoppelijke staf weer plechtig ter hand en schreed heen, de marmeren gangen met de grau we stofrand van zijn gewaad aan vegend. Danke schön, Euer Gnaden! Eén daarvan gaf de aartsbis schop aanleiding die typisch- Russische wendbaarheid in netelige situaties te demonstre ren, die hem ook op een hete persconferentie een applausje be zorgde. De vraag luidde: In de oosters-orthodoxe kerk van Bul garije is onlangs een boekje uit gegeven, getiteld: hoe voert men het gesprek met de atheïsten? „Veel verder dan de Russen...." Expert in het maken van lokkend aas ïn een hoekje van zijn slaapka mer in zijn huis ïn West Calder, Midlothian in Schotland maakt de heer Thomas Clegg kunst vliegen. Hij zit er, omringd door handboeken over de hengelsport en getuigenissen van zijn klan ten, naast een ladenkast die overvloeit van veren, draad en rollen glinsterende watten, vlie gen te maken voor hengelaars over de hele wereld, Rusland in cluis. „De Russen" zegt hij „zijn op dit gebied minstens 200 jaar achter. Ze hebben gewoon geen hengelgerei, zoals wij dat kennen, en ook geen literatuur over de viskunst. Gewone bamboestokken is alles wat ze ge bruiken. Dit voorjaar kreeg ik een brief van een van hun spoetnik professors, waarin hij me vroeg naar een klos vislijn. Wij gebruiken dat liever niet, omdat je er de rivieren mee. verpest. Toen ik de professor vroeg, waarom ze hun gerei niet be ter hadden ontwikkeld, schreef hij terug: „We hebben hier te veel an- dei'e dingen aan ons hoofd". De heer Clegg, die als eerste in Europa bij daglicht gevende nylon kunstvliegen introduceerde, zit al dertig jaar in het vak: „en sinds twaalf jaar ben ik in de mode" voegt hij eraan toe. Er komen zoveel mensen naar zijn winkel toe om de kunstenaar aan het werk te zien, dat hij naar zijn eigen huis moest verhuizen om de bezoekers van zich af te hou den anders kwam hij niet klaar met zijn orders. Grote vraag Hij voorziet in een vraag naar 35.000 vliegen per jaar, van de een voudigste forellenvlieg een nat vliegje, dat in een halve minuut klaar is tot zalmvliegen met in gebouwde vleugels, waarvan hij er gemiddeld 30 per dag kan maken. Advertentie) EÉla Geschenken met onderscheiding Hartewensen vervullen. Heerlijke geschen ken Boldoot eau de cologne, hartver warmende parfum, fijne toiletzeep.... Er Is keuze te over in Boldoot's geschenken- mozaïek! Raadpleeg bij Uw leverancier de uitgebreids Boldoot fotdsr. „Er moeten zoveel, verschillende din gen aan gebeuren", legt hij uit. „Het neemt me 10 tot 20 minuen om er eén te maken. Ik verkoop ze voor vier tot twaalf shilling per stuk". Deze 52 jaar oude expert heeft de kleinste forel- en zalmvliegjes ter wereld vervaardigd: enkelen daar van zijn te bezichtigen in het Brits Museum en anderên in Noorwegen en de Verenigde Staten. „Ik heb vliegjes gemaakt voor men sen van alle rangen in Groot Brit- tannië onder die van royal prinses", zegt Tom Clegg „en voor de be kendste hengelaars van de hele we reld". Vaste klanten Onder zijn vaste klanten vindt men de assistent-commissaris van de noordwest Bereden Politie, de Franse aristocratie, Spaanse gra ven, Amerikaanse ambassadeurs, Italiaanse diplomaten, twee En gelse admiraals, de schrijvers van zes na-oorlogse Engelse boeken over de hengelsport en van drie Amerikaanse. Wat hij het liefst maakt zijn die „prachtige zalmvliegen met inge bouwde vleugels, die zijn ontwik keld tijdens de regering van Ko ning Edward" en voor die vlieg jes verzamelt hij exotische pluima ge uit alle delen van de wereld; staartveren van Maleise en Bur- ten en Pukeke-vogels uit Nieuw Zeeland. Dit kleurrijk assortiment barst uit de laden en planken in zijn ka mer en ligt opgehoopt op het kar pet het maakt van zijn sombere werkkamer de droom van een bal lerina. „Ze zouden ook wel van geverfd haar kunnen worden gemaakt" zegt do 'heer Clegg. „Tegenwoordig worden veel vliegjes van haar ge maakt, omdat die in het water beter bewegen. Maar veel van mijn klan- liggen vijftig jaar achter en zij houden vast aan de oude stijl. En ik vind het trouwens leuk om ze te maken". Tom Clegg zelf staa.t vooraan bij de hengelonderzoekingen. „Net zo als er verschillende schilderscholen zijn" legt hij uit, „zijn er verschil lende expressies geweest bij het vliegjesmaken. We zijn begonnen met preciese nabootsingen van in- sekten, een methode die verkeerd uitliep, omdat de kleuren onder water veranderen. Toen was er een manier om zoemende of dansende vliegen te suggereren, en zo ver der". T heorie Clegg, die in de oorlog camou flageadviezen gaf, is nu bezig een nieuwe kleurentheorie voor zijn kunst te ontwerpen. „Vis verlokken is tegenwoordig een uiterst wetenschappelijke kunst", zegt hij, „en ik beproef nu de verschillende kwaliteiten van licht onder water, waarbij ik een tak van de kernphysica gebruik om te krijgen, wat je ruwweg zou kunnen omschrijven als de kijk van het visse-oog zelf. Daar uit hoop ik een hengelaarskaart samen te-stellen voor het uitkie zen van het soort vliegje dat bijna feilloos zal kunnen werken. De eerste experimenten zijn al heel opwindend. Het is een theorie, die voorlopig nog geheim moet blijven: Ik werk eraan als ik er zin in heb, soms de halve nacht door met spe ciale lampen, een andere keer in de vroege ochtend bij een riviertje in de buurt". Een van de Britse journaalfilm- maatsehappijen is van plan binnen kort een kleurenfilm te maken van Tom Clegg aan het werk de enige onafhankelijke vliegenmaker ïn Schotland. Het grootste deel van de massa-fabricage komt tegenwoor dig van firma's, die meer vrouwen dan mannen in dienst hebben voor dit preciese, pietepeuterige werk. Eerste vliegje Toen Tom een kleine jongen wos, was hij een enthousiast hengelaar, tot hij op zijn dertiende zag hóe een forellenvlieg werd gemaakt. „Ik zei tegen mezelf, toen ik naar huis ging, dat iii er zelf best zo eentje kon ma ken, zo geen betere. En ik zat aan de haak.... en diezelfde lijn heeft me nog steeds beet. „Ik geloof dat ik toen de juiste be slissing heb genomen", peinst hij, „want tegenwoordig zijn er meer vissers dan ooit en je kan geen vis water voor zalmen krijgen zonder er een fortuin voor neer te tellen. Ik denk dat dat wel verband zal hou den met de emancipatie van de wer kende klassen. En er zit natuurlijk geld. in zalm een vangst "vroeg in de lente lévert 17,6 shilling per pond op in de groothandel en het is even zeer een handelszaak geworden als een kunst en liefhebberij. „Het forellenvissen in Schotland is nog steeds vrij maar het kan vol gend jaar ook wel een beschermde vis worden, omdat de oevers van de rivieren overvol zitten. Ik vis nog wel een beetje in m'n vrije tijd tussen maart en mei van dit jaar heb ik 500 forellen gevangen. En we zijn hier geen kwajongens we eten ze op. Niks wordt teruggge- gooid". Het was de visserij, die de toekom stige topvliegenmaker z'n baantje bij de verzekeringsmaatschappij, waar z'n ouders hem vol hoop als leerling hadden laten aannemen, deed verliezen. Zwarte schaapje „Mijn familieleden zitten allemaal in de bewapeningsindustrie en de ex plosieven.... als ze niet voor hun tijd de lucht in vliegen, zullen ze snel daarna zijn vergeten. Ik ben er trots op dat het juist het zwarte schaap in de familie was. die een soort van onsterfelijkheid heeft verdiend". Tom Clegg is dus een man die weg kon komen weg van de haak van de sleur naar de annalen van het na geslacht. En hij deed het door na maak motten en maden en vliegen te maken, die de vissen vangen en de vissers uit alle delen van de wereld verlokken. #Een tot nu toe onbekend zelfportret van Rembrandt is voor 3.600.000 mark In het bezit gekomen van het staatsmuseum in Stuttgart. Het zelfportret, afkomstig uit een niet bij naam genoemde particu liere verzameling, toont Rembrandt met een rode muts. Advertentie Gewoon eens een doordeweekse dag met een 5 feestelijke avond besluiten. Een keertje buitenshuis g i samen klinken. Waarop? Op alles. Op het feit, dat u daar samen zit, In een goed humeur, en bediend op uw wenken. Spreekt u dat van de week eens af?' Luister naar de familie Doorsnee via Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 2 december om 12 uur of zondag 3 december om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 4 december 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horeca-bedrijven. RUSSISCHE GROET DOOR „DE OPEN DEUR"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7