Chief Whip u/ae&Htyo d&ie /taasn sóaaf: /MES Flatbewoners zakken door „nieuwe" vloeren Wintersporttreinen nu al volgeboekt Ministerieel overleg kinderbijslagwet Z>e gesti ADVOCAAT kont uit de fés FEL HANDGEMEEN IN FRANSE NATIONALE VERGADERING „Omweg" naar de vrijheid VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ■OORZAAK VERVOER ITALIAANSE ARBEIDERS (Van een onzer verslaggevers). Wie nog niet gereserveerd heeft, zal in de dagen voor Kerstmis en met name op 31 en 22 december geen plaats meer krijgen in de treinen, die naar de wintersportgebieden rij den. Niet in de tien extra treinen, die de Nederlandsche Spoorwegen in die dagen naar Oostenryk, Zwitserland en Zuid-Duitsland laten rydeu en evenmin in de treinen van de norma le dienst op die trajecten, want alle beschikbare plaatsen zijn inmiddels gereserveerd. Oorzaak van het te verwachten enor me kerstvervoer is niet alleen het uitzonderlijk lange weekeinde, dat ons land te wachten staat en dat een kerstverlof buitenslands mogelijk maakt, maar meer nog het massa- vervoer van Italiaanse arbeiders uit Duitsland en Zwitserland, die de kerstdagen in eigen land zullen door brengen. Het kerstvervoer van Nederlanders naar de wintersportgebieden zal on danks deze handicap toch nog aan- KaarslicTifc maakt; uw tafel tot feestdis I GOUDA KAARSEN Juridische hulp voor Arnhemse toto-pechvogel (Van onze Haagse redactie). De Haagse advocaat, mr. D. J. I. van den Oever, zal voor de Arnhemmer W. D. Schiller, die zich te laat meld de als de winnaar van de voetbaltoto en daardoor de prys van 50.000 gul den niet kreeg toegewezen, proberen iets te doen. Mr. Van den Oever gaat er van uit, dat de sluitingsdatum van woensdag alleen maar van administratieve be tekenis is voor de K.N.V.B., maar het principe van de wedstrijd zelf onaan getast laat. Volgens de advocaat heeft iemand, die de dertien uitslagen goed heeft voorspeld, recht op de prijs en dat recht gaat niet verloren indien de winnaar door overmacht, b.v. door ziekte of ongeluk, zich niet tijdig bekendmaakt. Mr. Van den Oever meent, dat in het geval-Schü- ler eigenlijk sprake is van overmacht. De Haagse advocaat zou de zestien winnaars van de tweede prijs gister avond in Den Haag ontmoeten om met hen tot een akkoord te komen. Eindverslag Planta-onderzoek Dc minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft by de griffie van de Tweede Kanier het eindverslag over de Plantaziekte ter kennisneming door de kamerleden gedeponeerd. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer vat minister Veld kamp de belangrijkste conclusies samen van het onderzoek. Naar schatting heeft de ziekte zich bij ongeveer 100.000 personen voor gedaan. Zij had in het algemeen een goedaardig beloop. Circa 300 patiën ten moesten echter toch in een zie kenhuis worden opgenomen. De sterf te was minimaal, met zekerheid werd slechts in één geval de plantaziekte als oorzaak van overlijden vastge steld. Zeer recent is een nieuw margarine besluit tot stand gekomen, waarin onder meer beperkingen zijn opgeno men ten aanzien van aan de mar garine toe te voegen emulgerende middelen. Nederland stemt tegen anti-kernwapenresolutie De politieke commissie van de alge mene vergadering der V.N. heeft gis teren met 57 tegen twaalf stemmen, by 33 onthoudingen een ontwerp resolutie aanvaard, waarin op de waarnemend secretaris-generaal een beroep wordt gedaan, te onderzoeken onder welke voorwaarden landen die geen kernwapens bezitten bereid zijn zich te verplichten, geen kernwapens te vervaardigen of aan te nemen en geen toestemming te verlenen om dergelijke wapens voor andere lan den op hun grondgebied op te slaan. Het voorstel was afkomstig, van Australië, Cambodja, Ceylon, Ethio pië, Libië, Soedan. Tunesië en Zwe den. De V.S., Engeland, Frankrijk en een aantal andere westelijke landen, waaronder Nederland, stemden te gen, terwijl de landen van het com munistische blok voor stemden, even als Canada. zienlijk groter kunnen zijn dan in het vorige winterseizoen het geval was: De N.S. hebben tenminste nog weten te bereiken, dat zij tien tot twintig procent meer materiaal kregen dan verleden jaar. Het wintersportvervoer heeft bij de spoorwegen zo langzamerhand en enorme omvang aangenomen. Sedert 1957 is dit vervoer per trein naar de Oostenrijkse, Zwit serse en Zuidduitse wintersport plaatsen verdubbeld. Voor de maanden januari, februari en maart wordt gerekend op nog eens een stijging vaü twintig pro cent. Met de dertig extra toeris- tentreinen is daar rekening mee gehouden. In overeenstemming met de Neder landse reislust wat de absolute ge tallen betreft staat Nederland, na Duitsland en Engeland op de derde plaats van het aantal naar het bui tenland reizende toeristen, en in ver houding tot het bevolkingscijfer staan we zelfs ver bovenaan zal het aantal extra-toeristentreinen deze zo mer aanzienlijk worden uitgebreid. Aangezien Italië bij de Nederlanders nog steeds favoriet blijft, is met na me aandacht gegeven aan de ver bindingen met dat land. Nieuw Nieuw in het zomerprogramma zijn de twee treinen per week naar We nen met een weekcapaciteit van 150 en de eenmaal wekelijkse trein Brus- sel-Barcelona, die heel misschien in Roosendaal zal beginnen, met een vervoerscapaciteit van 150 toeristen. De beste sigaret voor 5 december Op ketert lip! Voor het gulle St.-Nicolaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. 50 Stuks in geschenkdoos f. 2.50 WAAROM APARTE REGELING? Twee wettelijke regelingen onjuist De minister van sociale zaken heeft met de commissie van voorbereiding nader schriftelijk en mondeling over leg gepleegd over de voorgestelde wettelijke regeling van de algemene kinderbijslagverzekering en daarmee samenhangende wetswijzigingen. In dit zeer uitvoerige verslag wordt de vraag gesteld, waarom de kiuderbij- slagvoorziening voor de eerste twee kinderen wel in een voor werkne mers en zelfstandigen afzonderlijke regeling wordt neergelegd, terwijl dit voor derde kinderen niet geschiedt. In het antwoord wordt o.m. gezegd, dat kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van loontrekkers in feite een loonpolitieke maatregel is. De Inkomensvorming voltrekt zich voor hen op een geheel andere ma nier dan bij zelfstandigen. De kinder bijslagregeling voor kleine zelfstan digen met zeer kleine inkomens is gebaseerd op een sterk sociaal ge- indiceerd behoeftecriterium en staat als zodanig geheel op zichzelf. Geheel anders staat het met de kinderbijslag voor derde en vol gende kinderen. Deze vloeit voort üit een algemene, de gehele be volking omvattende regeling, ge baseerd op een algemene rechts- Bond voor algemene waterrecreatie opgericht In Den Haag is opgericht de „Bond voor algemene waterrecreatie". Voorzitter daarvan ls de lieer A. Dunnewind. Deze verklaarde, dat de bond tot doel heeft het daadwerke lijk verbeteren van de binnenwate ren, zodat deze beter geschikt wor den voor de sportbeoefening en de recreatie in, cu op het water. Het aantal, beroepsvissers in Neder land loopt steeds meer terug (thans zijn er nog 7946), aldus de heer A. Dunnewind. maar liet aantal recrea tie-zoekenden neemt hand over hand toe. Alleen al het bedrag dat de sportvissers jaarlijks uitgeven voor hun hobby loopt in de miljoenen, al dus spreker. In verband hiermee wil de bond iets gaan doen tegen de vervuiling van het water, waardoor de diverse wa tersporten worden getroffen. Door het verstrekken van adviezen aan niet op winst gerichte organisa ties, de aaanschaffing van machines om sloten te reinigen en het aan- stelllen van vissers tot „waterwach ters" hoopt de bond, in samenwer king met de belanghebbenden, de wa terrecreatie te bevorderen. grond. De minister acht twee af zonderlijke wettelyke regelingen hier ondoelmatig. Indien ook voor de eerste twee kin deren van alle zelfstandigen recht op kinderbijslag zou worden gegeven, dan zou voor de financiering daar van een aanzienlijk groter bedrag dan thans uit de algemene middelen moeten worden geput. Daarbij zou een uit een oogpunt van verdelings- politiek onbillijke werking ten op zichte van loontrekkenden ontstaan. Aangezien voor ongehuwde 45-jarige vrouwen in loondienst de premielast op de werkgever drukt, behoeven deze vrouwen niet te worden vrijge steld. Bovendien zou bij terugbeta ling aan de werkgevers een onbillijke concurrentie ontstaan tussen manne lijke en vrouwelijke werknemers bo ven 45 jaar. „Kinderbijslag" in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redac- f§ teur) ij H De Tweede Kanier is voorne- mens om na de afhandeling ij van de begroting van defensie §j voor 1963 die volgende week aan de orde komt, te beginnen met de bespreking van het wetsontwerp kinderbijslagver- es zekering. De voorzitter heeft dit wets- se H ontwerp in de vergadering van gisteren aan de agenda toege- voegd. Hij heeft er evenwel bij- j| gezegd, dat men met de be- sprekingen niet voor 11 decern- ee ber a.s. zal beginnen. In de afgelopen zomer moesten n ee de beraadslagingen over het Wetsontwerp lcinderbijslagver- H bekering geschorst worden. De behandeling leidde toen tot het j§ aftreden van de minister van H sociale zaken en volksgezond- heid, dr. Van Rooij. Op 11 de- se cember komt er een hernieuwd wetsontwerp van de nieuwe minister van sociale zaken en EE volksgezondheid, dr. Veldkamp ee in bespreking. liiniiiiiRiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiV Een C-W van de Am erikaanse'lucht macht, die een weerstation in Alaska moest bevoorraden, is tengevolge van een geforceerde landing op een sneeuwheuvel blijven hangen. De naam van het iveerstation is overi gens ,fBravo". VOOR 110 IN DE MAAND.. Op stoken hadden bouwers niet gerekend (Van onze correspondent) In Hoogeveen zuid hebben de bewoners van een complex van honderd en twaalf onlangs be trokken nieuwe woningen een actie-comité opgericht. Men is namelijk zeer ontevreden over de afwerking van nieuwe wonin gen, die nu, na enkele maanden al zeer grote gebreken vertonen. Kranen en fonteinen, zelfs hele was tafels komen plotseling uit de muur zakken. Men zakt door de vloeren, de muren vertonen aanzienlijke scheuren en het pleisterwerk komt in vele huizen naar beneden, deurkozij nen zijn slecht gezet en tegels laten los, terwijl de centrale verwarming dikwijls uitvalt en andere radiatoren piet af te sluiten zijn. Talrijke bewoners stoken thans hun Russen willen verbinding Oostzee-Zwarte Zee De Sowjet-Unie is van plan een wa terweg tussen de Oostzee en de Zwar te Zee aan te leggen, waardoor de afstand tussen beide zeeën zal wor den verkort van ongeveer 6.950 km (over zee) tot ongeveer 2.410 km binnendoor, zo heeft Tass gisteren bekendgemaakt. Een functionaris van het Russische staatsplanbureau deelde mee, dat men gebruik zal maken van de loop van vijf rivieren, de Dnjepr, Pripjet, Jaselda, Sjara en de Njemen. Bankroof in Parijs Gisteren is in het hart van Parijs, bij de Place de l'Etoile, een bankover val gepleegd, waarbij 115.000 nieuwe francs werden geroofd. Volgens ooggetuigen drongen twee misdadigers, voorzien van valse snor ren en baarden, met de revolver, in de hand de bank binnen. Twee anderen bleven buiten het gebouw op wacht staan, terwijl een vijfde in een blau we auto bleef zitten. TWISTPUNT ALGERIJE Tijdens liet debat in de Franse na tionale vergadering over dc begro ting voor Algerije is het gisteren tot een handgemeen tussen de afgevaar digden gekomen. Ordebewaarders wisten de vechtenden van elkander te schelden. De voorzitter schorste de vergadering. (Advertentie) Het handgemeen ontstond nadat le den van de rechtervleugel de rege- ringspolitiek hadden aangevallen. Dé afgevaardigde voor Corsica, Pa- cal Arrighi, eiste dat de „verraders" voor een gerechtshof gebracht zou den worden. Hierop snelden gaul listische afgevaardigden toe en sloe gen Arrighi in het gezicht, waarna een schermutseling ontstond die door de zaalwachters werd bedwongen. De zitting werd korte tijd geschorst. In de algemene vergadering werd de begroting voor een nieuwe strijdmacht in Algerije behandeld. De minister voor Algerije, Louis Joxe, zei dat deze strijdmacht zou bestaan uit 4500 man gendar merie, 11.300 leden van de mobie le veiligheidstroepen en 20.000 man hulppolitie, allen Mohamme danen. Deze strijdmacht zal in alle omstan digheden onder Franse soevereiniteit blijven. Verwacht wordt dat zij ge vormd zal worden uit reeds bestaan de Mohammedaanse formaties, zo dra de begroting door het parlement Is behandeld. kachels. Eén bewoner zou echter ook graag een kachel willen stoken maar dat kan hij niet. Want bij het bouwen namelijk heeft men „vergeten" een ingang aan te brengen in het rook kanaal. Ook komt het voor dat de rook door de schoorsteenmuur heen de kamer binnenkomt. De bewoners die 110.per maand huur moeten betalen, zijn het beu. Zij verlangen maatregelen voor een zogenaamde tweede oplevering door de aanne mers. R.-k.-werkgevers in één bond De Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholieke Ver bond van Werkgeversvakverenigin gen zijn via een statutenwijziging sa mengevoegd in een Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond. Mr. F. J. F. M. van Thiel, algemeen voorzitter van de twee organisaties, heeft dit donderdag op een algemene ledenvergadering in Nijmegen be kendgemaakt. Hij deelde mede dat voor het nieuwe verbond reeds de ko ninklijke bewilliging en de bisschop pelijke goedkeuring is verkregen. Het nieuwe verbond is de voortzetting van de beide oude organisaties. Le den van het verbond zijn de diocesane standsorganisaties, als regionale or ganisaties van werkgevers, en aange sloten vakorganisaties, zowel rooms- katholieke als niet-rooms-katholieke. Het verbond is, evenals zijn voorgan gers, een federatie van verenigingen waarbij de individuele ondernemer langs twee wegen kan zijn aangeslo ten, n.l. via zijn vakorganisatie en zijn diocesane organisatie. Mr. Van Thiel deelde mede dat de ge combineerde vergadering van het al gemeen bestuur van het Katholiek Verbond van Werkgevers Vakvereni gingen en het federatiebestuur van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging is vervangen door een al gemeen bestuur van ten hoogste 50 afgevaardigden, gekozen door een al gemene vergadering van de ledenor ganisaties. De samenstelling van het dagelijks bestuur is nagenoeg onver anderd gebleven. Een Oostduitse vluchteling die twee dagen geleden in uitgeputte toe stand in de buurt, van Florence werd gevonden, heeft via een tolk verklaard bij vergissing in Italië terecht te zyn gekomen. De 22-jarige Oostduitser zei op 15 november uit Stettin te zijn ver trokken en door Polen, Tsjechoslo- wakije, Hongarije en Joego-Slavïë te zijn getrokken op weg naar de vrijheid. Bij Triest was hij de Ita liaanse grens overgekomen. Hij was op weg geweest naar West- Duitsland en had zijn vergissing te laat bemerkt. De man die in staat van uitputting in een ziekenhuis moe3t worden opgenomen, zei dat zijn zuster op hun vlucht door de communisten was gedood. Zelf had bfj zijn pas poort verloren maar hij had geen verklaring voor de vraag hoe hij ongemerkt vijf grenzen had kun nen passeren. De Italiaanse politie stelt een onderzoek in naar de zaak. Nederlanders reizen het meest (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5