Tweede-Kamerzitting geschorst omdat quorum niet aanwezig was Duitse landbouw doet te weinig concessies KLA mm ZORIN KOR AMERIKAANSE SUCCESSEN NIET VERKROPPEN Vrijspraak in „sabel-affaire" Den Haag VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 PROVINCIALE Z B E U W 8 B COURANT 6 Absenteïsme speelde Gooise publiek parten Fiscale wet gehuwde werkende vrouw nog aangenomen (Van onze parlementaire redacteur). De vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag om streeks half vijf geëindigd, doordat bleek, dat bij een stemming niet voldoende leden meer aanwezig waren. Bij het begin van de vergadering om één uur bleken 115 leden aan een stemming over een amendement op het wetsontwerp tot belastingverla ging van de gehuwde vrouw deel te nemen. Bij de stemming over het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Beusichem en Culemborg was het aantal zozeer geslonken, dat het ontwerp maar 42 voorstemmers haalde, terwijl 28 leden zich ertegen verklaarden. Er waren dus slechts 70 leden aanwezig. Aangezien de kamer volgens de dien aangaande geldende voorschriften niet kan vergaderen, als blijkt het moet zeer nadrukkelijk „blijken" dat niet minstens de helft van het aantal leden plus één, dat zijn 76 le den, tegenwoordig zijn, constateerde de voorzitter dr. Kortenhorst simpel, dat het quorum niet aanwezig was en sloot hij kort en krachtig de ver gadering. Tevoren had de kamer het wetsont werp dat fiscale faciliteiten brengt ten gunste van de werkende gehuw de vrouw, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De kamer verwierp met 43 tegen 70 stemmen een amendement van de heer Peschar (p.v.d.a.) om in plaats van minimaal 500,- per jaar van het loon van de gehuwde werkende vrouw zoals het wetsontwerp voor stelt, 750,- belastingvrij te maken. Voor stemden alleen de p.v.d.a., de P.S.P. en de C.P.N. De kamer verwierp eveneens een amendement en wel met 49 te gen 66 stemmen van de heer Kieft (a.r.) om van het loon van de werkende vrouw die in het be drijf van haar man werkzaam is of hem bijstaat in de uitoefening van zijn beroep, maximaal vrij te üfinisfer Toxopeus: Geen extraatje voor provincie Groningen (Van onze parlementaire redacteur). By de behandeling van de begroting van het provinciefonds voor het dienstjaar 1962 hebben de heren Franssen van de P.v.d.A. en Beer- ninck van de C.H. gisteren in de Tweede Kamer de aandacht gevestigd op de ongunstige financiële positie van de provincie Groningen, die de enige provincie is die de moeilijkhe denverband houdende met de aan wijzing van Groningen als probleem gebied met een lege beurs tegemoet moet treden. Jarenlang zijn Gedeputeerde Staten van Groningen teleurgesteld over de gesprekken die zij met de minister van binnenlandse zaken over deze zaak gevoerd hebben. Minister Toxopeus ontkende dat Gro ningen slechter wordt behandeld dan andere provincies. Daarom was het ook onmogelijk om de provincie wat extra's uit 's rijks kas toe te stoppen. Dat zou onbillijk zijn tegenover an dere provincies. De bewindsman deel de mee, dat hij contact met het pro vinciale bestuur van Groningen zal blijven onderhouden. De kamer keur de de begroting van het provincie fonds voor 1962 zonder hoofdelijke stemming goecl. OVERDRACHT LUCHTMACHTCOMMANDO De koningin heeft luitenant-gene raal H. Schaper, die gisteren is af getreden als chef van de luchtmacht staf en bevelhebber der luchtstrijd krachten, benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassan met; de zwaarden. Luitenant-generaal Schaper gaf gis teren op de vliegbasis Soesterberg van dc Koninklijke Luchtmacht het bevel over de Nederlandse lucht strijdkrachten over aan luitenant-ge neraal H. P. Zielstra. De plechtigheid geschiedde in een der hangars, om dat storm en regenvlagen het verblij ven in de openlucht vrijwel ondoen lijk maakten. De weersomstandighe den waren er ook oorzaak van, dat het „vliegende gedeelte" van de para de geen doorgang kon vinden. BORDENWASSEN EN SCHOE NEN POETSEN. Tara Singh, de 76- jarige leider van de Sikhs in India, 'die op 15 augustus een hongerstaking begon ter ondersteuning van de eis der Sikhs die een eigen staat willen hebben, is door een godsdienstige rechtbank in Amritsar gestraft we gens het verbreken van zijn gelofte om tot de dood te zullen vasten. Hij werd veroordeeld om vijf dagen lang de schoenen van bedevaartgangers te poetsen en borden te wassen in een gemeenschapskeuken. Tara Singh gaf na achtenveertig da gen zijn hongerstaking op, nadat de regering van India had toegezegd een onderzoek te zullen doen instellen naar beweerde discriminatie ten op zichte van de Sikhs. stellen 3000,- in plaats van 2000 gulden, zoals het wetsontwerp be paalt. Tegen stemden de gehele P.v.d.A. en de C.H., de V.V.D. en de K.V.P. stemden verdeeld en de andere fracties stemden voor. Beduusde kamer Iedereen was beduusd, toen de zitting daarna moest worden geschorst, want niemand had een dergelijke af loop van de vergadering verwacht, al waren er, toen de kamer tot hoof delijke stemming overging, wel ang stige voorgevoelens dat men het to taal van minstens 76 stemmen niet halen zou. Het gekst zaten wel te kijken de velen op de publieke en de gereserveerde tribunes, die uit een aantal plaatsen in het Gooi gekomen waren om getuige te zijn van de be handeling van het wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Anke veen, 's-Graveland, Kortenhorst, Weesp en Weesperkarspel en de vor ming van nieuwe gemeenten 's-Gra- veland en Weesp, alsmede wijziging van de grenzen der gemeenten Hil versum. Naarden en Ouder-Amstel. Het liet zich namelijk aanzien dat. het daarbij warm zou toegaan, om dat er een duidëlijke verdeling .in twee kampen in de kamer was van voorstanders van toevoeging van de Bijlmermeer bij Amsterdam en van tegenstanders, waarbij de minister van binnenlandse zaken mr. Toxo peus zich aan de zijde van de tegen standers geschaard had. Strafoefening De teleurgestelde bezoekers moes ten onverrichter zake vertrekken. De Tweede Kamer komt niet meer by'een vóór volgende week woens dag, tenzij... tenzij de voorzitter de kamer bijeenroept,, óm de ver loren tijd in te halen; en als .een soort strafoefening voor het ab senteïsme van talrijke leden, op maandag 4 of dinsdagmiddag 5 december aanstaande. De schuld van dit ongelukkige ver loop van de vergadering was de heer Van de Wetering van de C.H.U., die geheel onnodig hoofdelijke stemming vroeg over het wetsontwerp tot wij ziging van de grens tussen de ge meenten Beusichem en Culemborg. Na de beraadslagingen stond vast, dat het wetsontwerp zou worden aangenomen. De heer Scheps van de P.v.d.A. die tegen de aanneming was en de voorzitter een hoofdelijke stem ming, die altijd enige tijd kost, wilde besparen, vroeg stemming bij zitten en opstaan. Zou de stemming inderdaad bij zit ten en 9pstaan geschied zijn, dan had de voorzitter kunnen constateren, dat de meeste leden voor het wetsontwerp waren en dat het dus was aangeno men. Er zou dan niet gebleken zijn dat het quorum niet aanwezig was. Zondebok Een aantal afgevaardigden bleek het de heer Van de Wetering zeer kwa- lyk te nemen, wat hij had ontketend veel tijdverlies voor. de kamer in deze bijzonder drukke tijd en ver geefse reizen van verscheidene be woners uit liet Gooi. Verbouwereerd en witjes stond de lange, rijzige heer Van de Wetering tussen druk gesti culerende kamerleden De Verenigde Staten hebben een ra ket de ruimte ingeschoten met' als passagier een aap. Op de foto ziet men de aap, een chimpansee, op zijn ingewikkelde „sofa" waarop hij ook de reis door de ruimte maakte. E.E.G.-ministersconferentie Nederland ontevreden Frankrijk heeft gisteren te Brussel de besehuldiging geuit, dat de door de Westduitse mi nister van land- en bosbouw Schwarz, gisteren in een rede lij de ministeriële E.E.G.-con- ferentie ingediende voorstellen inzake een te bepalen gemeen schappelijke landbouwpolitiek niet stroken met het verdrag- van Rome, aldus hebben wel ingelichte zegslieden verklaard. ..De Duitsers zeggen, dat zij de voor stellen van de Europese commissie voor de ontwikkeling van een ge meenschappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. aanvaarden, maar zij heb ben enkele amendementen aange bracht, waardoor alles bij hetzelfde blijft en waaruit blijkt, dat zij nog hetzelfde standpunt innemen als twee jaar geleden". 'Deze uitspraak van een Nederlands delegatielid kan tekénend worden ge acht voor de sfeer, waarin de ver klaringen van de Westduitse minister over het Duitse standpunt jegens het gemeenschappelijk landbouwbe leid in de gemeenschap door de ove rige vijf landen is ontvangen. De toespraak van minister Schwarz die gisteren gedurende 4 Va uur door deskundigen is be studeerd bevat de volgende pun ten: De Westduitse regering is ge neigd om een streefprijs-systeem voor graansoorten in te voeren. Een en ander zal echter in bepaalde streken van de bondsrepubliek grote verlie zen opleveren en dus stelt de rege ling twee voorwaarden: a. Het aantal en het peil van de streefprijzen alsmede de regionale ingrepen, die bepaald zullen wor den op basis van de streefprijs van het minst winstgevende ge bied, moeten zodanig worden sa mengesteld dat de invloed van de transportkosten, zo min mogelijk merkbaar zal zijn. b. Het moet mogelijk -zijn om de hogere uitgaven in verband met de introductie van streefprijzen door middel van financiële hulp te compenseren. „Duits" vraagstuk Het kernpunt van deze bespre kingen is niet in dë eerste plaats of er wel of geen gemeenschap pelijke landbouwpolitiek moet worden gevoerd, maar het feit dat dit „een vraagstuk is dat de socia le en economische structuur van de Duitse landbouw en zelfs de structuur van de. gehele Duitse volkshuishoudkunde kan beïnvloe den en mogelijk wijzigen. De andere E.E.G.-landen moeten begrip hebben voor de Duitse pro blemen en bègrijpen dat de bondsre publiek geen verdere lasten en moei lijkheden, die tot een verlaging van de nationale opbrengst zooden kun nen leiden, zat kunnen accepteren. Met betrekking tot graanhandel tussen ledenstaten en derden is de Duitse regering van oordeel dat het quota-systeem moet worden gehand haafd, althans voorlopig; De kwestie van gemeenschappe lijke financiële verantwoordelijkheid heeft de regering van de Duitse bondsrepubliek de laatste tijd veel zorgen gebaard. Zij is ervan over tuigd dat een dergelijke verantwoor delijkheid haar waarschijnlijk meer nadelen dan voordelen zal brengen. Aldus de hoofdpunten uit minister Schwarz's betoog, waar naar ver luidde, de delegaties van Nederland en Frankrijk niet erg tevreden over waren. Half jaar voor'matroos van „Koningin Emma" De 20-jarige matroos F. S., van de Harwichboot „Koningin Emma", die enkele maanden geleden een greep van 16.000,uit de brandkast van het 'wisselkantoor aan boord heeft gedaan, is gisteren tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar ver oordeeld. S. had na het geld te hebben gestolen er eigenlijk geen raad mee geweten. Alles werd dan ook weer terugge- vonden. Een psychiatrisch rapport i noemde hem ernstig gestoord. De officier van justitie had een straf van 8 maanden en ter beschikking stelling geëist. lllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Oorkonde uit 1858 j gevonden bij heien j Bij opruimingswerkzaamheden op een terrein aan het Frede- riksplein in Amsterdam, waar het gebouw van de Nederland- se Bank zal verrijzen, is uit s de kop van een heipaal een historisch document te voor- n schijn gekomen. In een van de funderingspalen van het vroe- gere Paleis voor. Volksvlijt, die in verband met de nieuw- bouw werden verwijderd, is een loden koker gevonden, waarin m zich een oorkonde bevindt met de handtekeningen van alle autoriteiten, die op 7 septem- ber 1858 bij het slaan van de- ze eerste paal voor het Paleis voor Volksvlijt aanwezig wa- ren. De directie van de Ne- p derlandse Bank heeft de koker n met de volkomen gaaf geble- ven oorkonde aan het gemeen- jfl tebestuur van Amsterdam aan- geboden. B. en W. hebben in- middels dit bijzondere ge- ff schenk onder dankzegging aanvaard. M De tekst van de oorkonde s luidt: „Onder inwachting van Z i; Godes zegen is deze eerste s paal voor het Paleis voor Volksvlijt ingeslagen, op dins- dag den zevenden september n 1858 des namiddags ten twee s ure". De oorkonde is o.m. onder te- §f H ken door koning Willem Hl jH diens zoon kroonprins Willem, Hendrik prins der Nederlan- li den. (een broer van koning Z: H Willem III en* Frederik prins der Nederlanden, een broer H van koning Willem II). iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BOOS WEGGELOPEN VAN DINER I Het Wereldgebeuren Drie of vier main aan tafel? Deze week zijn de besprekingen In Genève over het staken van kernproeven, zowel onder- als bovengronds, hervat. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben het vaste voornemen zich niet voor de tweede maal door de Sowjel-gede- legeerden „in de luren te laten leg gen". De vorige maal hebben dc Amerikanen en de Engelsen zich en kele maanden door de Russische ..on derhandelaars" aan de praat laten houden. Terwijl men zich in de Gen- neefse gesprekszaal over pietluttig heden van een controle-systeem op het houden van proeven met kern wapens druk maakte, trof. Rusland voorbereidingen voor een serie ont ploffingen in de lucht van helse ma chines, zoals de wereld voordien nog niet had aanschouwd. Het was ta begrijpen dat de Geneefse ontwape ningsconferentie uiteenging, zonder dat er gegronde hoop bestond, dat men nogmaals zou bijeenkomen voor een voortzetting van het gesprek. De Sowjet-Unie heeft, toen de laatste atoombom bij Nova Zembla nog maar nauwelijks was ontploft, er bij de Verenigde Sta ten en Engeland op aangedrongen d« Geneefse besprekingen te hervatten. Van beide zijden is men op dit voor stel aarzelend ingegaan. In rege ringskringen van de twee Navo-lan- den is de Russen duidelijk te ver staan gegeven dat men wel over af schaffing van atoomwapens wilds praten (zelfs nog nadat Rusland alle afspraken op dit gebied rigoureus had geschonden), maar dat men al leen dan over ontwapening wilde on derhandelen, als er ook een water dichte garantie zou worden gegeven voor de controle op de naleving van de ontwapeningsvoorschriften. Een dag voordat men in Genève weer wilde bijeen komen, heeft Rusland een propagandaballon- netje opgelaten. Zonder de Engelsen of Amerikanen erin te kennen, zei men in Moskou dat het, wanneer men toch over de vrede in de wereld praatte, 'bijzonder goed zou zijn als ook Frankrijk wilde komen praten in Genève. Frankrijk heeft er tot nu toe geen geheim van gemaakt dat vele geleerden zich onophoudelijk alle moeite geven de positie van Frankrijk als atomaire macht te verbeteren. De Sahara-proeven hebben altijd doorgang gevonden, ook als men in Genève over staking van atoomproe- ven onderhandelde. De Gaulle is de mening toegedaan dat Frankrijk een eigen atoombom moet bezitten, wil het in de rij der volken meetellen. Voor vredesdoeleinden wenst de pre sident een serie A. en H. bommen „en stock". De Sowjets hebben met deze invi tatie, welke het eerst in Mos kou aan diplomaten werd be kendmaakt en toen pas de regering in Parijs bereikte, de onderhandelin gen van begin af aan al hypothecair belast. Niemand heeft de illusie, ook de Sowjets niet, dat De Gaulle zich bij de drie onderhandelaars aan tafel zal zetten. Boven de zojuist begonnen onderhandelingen in Genève hangt de dreiging van de Sowjets. dat zy de onderhandelingen afbreken. omdat één van de Navo-landen, in casu Frankrijk, zich niet aan controle wil onderwerpen. Daarbij komt nog dat Adenauer heel graag over een West duitse atoombom beschikt. Kennedy heeft wel gezegd dat daar geen spra ke van kan zijn, maar de Sowjets hebben van Adenauers eis grote op hef gemaakt. De besprekingen in Ge nève lijken dus nu al tot mislukken ge doemd. Onder de vorige serie bijeen komsten was er één waarbij men een uur aan tafel zat zonder een woord te spreken. Er was geen agenda, waarover men het eens was gewor den. Die zwijgende vergadering was geen symbool van verbijstering over de atoomdreiging, maar veel meer een demonstratie van onmacht. De onderhandelingen van nu zullen wel licht eenzelfde succesloze afloop heb ben. De Sowjets hebben zich tevoren al tegen de wereldopinie gewapend. Frankrijk zal ditmaal, volgens Rus land, de „spelbreker" zijn. Rede van Johnson werd hem teveel De leider van de Russische delegatie in de Verenigde Naties, Valerian Zo- rin, is woensdagavond kwaad wegge lopen van een diner in New York ter ere van zijn Amerikaanse collega Adlai Stevenson, omdat hij aanstoot bad genomen aan opmerkingen in de rede van de Amerikaanse, vice-presi dent Lyndon B. Johnson. Woensdagavond is gouverneur Nel son Rockefeller uit Biak op Schiphol aangekomen, op doorreis naar New York. Hij werd op deze reis verge zeld door dr. Robert Gardner, lei der van de expeditie van de Harvard universiteit naar Nieuw-Guinea. Gou verneur Rockefeller heeft op Nieuw- Guineai het opsporingswerk naar zijn zoon Michael bijgewoond. In de ont vangkamer van de IC A-hal op de luchthaven gaf de heer Rockefeller na zijn aankomst een persconferen tie. Kees Kef overleden Gisterochtend is in het Weesper- plein ziekenhuis te Amsterdam op 67- jarige leeftyd aan een hartkwaal overleden de componist, en koordiri gent Kees Kef. Kees Kef, dié in Zaandam werd ge boren, dirigeerde o.a. het Zaandams mannenkoor en de Liedertafel Am- stels Werkman. Voorts vervulde hij de functie van leraar aan het Amsterdamse muzlek- lyceum. jllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll I CHURCHILL SPRAK FEESTREDE I 1 VAN ZEVEN WOORDEN Sir Winston Churchill, die gis teren zijn 87ste verjaardag viert, heeft gistermorgen een ontbijt van oesters met witte wijn genuttigd en in de mid dag in het Lagerhuis een rede van zeven woorden ge houden, die een donderende ovatie teweegbracht. ..I am very grateful to the house", (Ik ben het huis zeer dankbaar) zei Churchill, waar op de Lagerhuisleden de boel bijna afbraken. Hij bracht het bezoek na de lunch in het Sa- voyhotel, die uit geroosterd speenvarken zou bestaan. Churchill liet de plannen van zijn familie voor een „rustige" verjaardag in het honderd lo pen toen hij op het gebruike lijke uur half twaalf op stond en zich, met een grote sigaar in de mond geklemd, naar beneden in zijn Londen- se woning begaf, zich een weg baande door hoge stapels post stukken en naar de eetkamer wandelde waar lady Churchill en het personeel hem opwacht ten. Daar werd hem een tot het middel reikend vat met oesters geserveerd, terwijl lady Churchill de witte wijn in schonk. Een grote kist cham pagne na cognac zijn meest geliefde drank werd bij de voordeur afgeleverd toen hij in de Limousine stapte die hem naar de lunch van gebraden speenvarken zou brengen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Zorin verklaarde later dat indien de gastheer de gast niet respecteerde, de gast zijn gastheer niet kon respec teren. Johnson had als thema voor zijn toespraak gekozen de constate ring dat Amerika's successen in de wereld die van de communisten verre hadden overtroffen. Toen hij vijf mi nuten aan het woord was en de suc cessen beschreef van de democratie in Japan, Griekenland en Turkije, stonden Zorin, zijn vrouw en de hoof den van de Bulgaarse en Oekrainse delegaties in de V.N. op. en verlieten het Astor hotel waar het diner werd gegeven. De achthonderd gasten wa ren met stomheid geslagen. Hoewel Johnson zag dat Zorin c.s. wegliepen, vervolgde hij zijn rede. In de loop van de avond ontving Steven son de door wijlen dr. Thomas Doo- ley Ingestelde „World Humanitiareu Award". De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft gistermorgen de verdachte in de zaak „nood lottige sabelsteek", de 33-jarige agent van de Haagse gemeente politie H. A. L. vrijgesproken. De rechtbank achtte de tenlaste gelegde dood door schuld niet wettig en overtuigend bewezen. T.V.-STAKING GEËINDIGD De „groep van 73" die het be sluit nam tot de 48-uren sta king en waartoe behoren produ cers, regïssenrs en redacteuren van de vijf t.v.-sectïes der om roeporganisaties en van de N.T. S.-journaaldienst heeft gister middag de volgende slotverkla ring uitgegeven: 1. De actie van de groep van 73 zal vrijdagochtend, l december om 06.30 uur worden beëindigd. Het was een protest, dat, naar de groep hoopt, door niemand is mis verstaan. 2. De groep wenst deze actie niet ala een precedent te beschouwen. 3. De groep verklaart nogmaals, dat haar actie niet gericht was te gen het georganiseerd overleg, zij stelt er prijs op mede te delen, dat zij ook in de toekomst ten aanzien daarvan een bona fide houding aan de dag wenst te leg gen. 4. De groep neemt aan, dat haar protestactie duidelijk de aandacht heeft gevestigd op de ernst van de situatie, waarin de Nederland se televisie verkeert cn dat de be voegde instanties die belangstel ling en fantasie zullen tonen, die nodig zijn om de problemen uit de weg te ruimen. 5. De groep heeft een studiecommis sie benoemd uit haar midden, als resultaat van haar beraadslagin gen in de afgelopen twee dagen. Die commissie zal zich in de ko mende weken diepgaand bezig houden met de vraag hoe een doel treffende belangenbehartiging binnen het Nederlandse bestel kan worden georganiseerd, een sn an der in overlag met andere groepe ringen in en buiten het bedrijf".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3