Voor 3,5 ton kapitaalwerken bij het waterschap „Noord-Beveland" Sluiskil beraadt zich weer op de toekomst Zeeuwse BILT MES CULTURELE ONTWIKKELING IN TERNEUZEN GEWENST GEACHT en blijft A. WAGENAAR NAM AFSCHEID VAN GEMEENTEBEDRIJVEN ZEEUWSE FAMILIE BOUWDE RESTAURANT IN BIESBOSCH majIdrica VERWACHT... 2 PROVINCIAL!* 6 J* ill U W hl COURANT VHiJDAU i D1SGEMBEU leol HOGER DIJKGESCHOT IN BEGROTING-1962 Mogelijk volgend jaar in Kortgene bouw van een nieuw polderhuis De donderdag aaii de hoofdingelanden verzonden begroting voor het dienstjaar 1962 van het waterschap „Noord-Be veiand" is sluitend op een bedrag van 907.201,88 niet een post onvoorzien van 10.580,05. Het gemiddelde definitieve dijkgeschot voor 1962 bedraagt 64,per ha, hetgeen ongeveer 5.50 hoger is dan in 1961. In dit bedrag van 64.zijn alle lasten berekend. De verhoging van het dijkgeschot voor ongebouwd was noodza kelijk 0111 de begroting sluitend te kunnen maken. Het geschot voor het gebouwd is in deze begroting bepaald op 10.50. Hoe wel daarvoor op de begroting nog geen bedrag is geraamd, zal zeer waarschijnlijk volgend jaar in Kortgene een nieuwe pol derhuis voor het waterschap worden gebouwd. Het totaal der kapitaalswerken, welke in 1962 zullen worden uitgevoerd, is ge raamd op rond 350.000. der en de Kalspolder is geraamd op f41.521.30. Het leggen van dammen in enkele nieuwe -waterleidingen is begroot op f 3360. Het asfalteren van een aantal grindwegen zal het. water schap op een bedrag van ruim f87.000 komen te slaan in het ko mende begrotingsjaar. Verschillende grindwegen in de Onrustpolder, dc Rippolder, de Mariapolder, de Oud en de Nieuw Noord-Bevelandpoldcr, de Willem Adrlaanpolder. de Adri- aanpoldcr en de Jookvrouwe Anna- poldcr zullen van een asfaltlaag wor den voorzien. Voorts zal lir-t waterschap In 1062 nog een bijdrage moeten gc- Op deze begroting staat een groot aantal kapitaalswerken. VernieuvYing van de steenglooiingcn in de Nieuw Noord-Bevelandpolder, de Torenpol- U ontvangt Uw familieleden en andere gasten op een of meer van de komende feestdagen en wellicht blijft men bij U dineren. Zorg dat U voor Uw aperitief en tafeldranken voldoende in huis hebt. Wij adviseren U graag en alle bestellingen worden bij U thuisbezorgd. Diverse wijnen (reeds vanaf 1.95) Gedistilleerd Frisdranken Mes' Advocaat, de beste DAM it MIDDELBURG TEL. 01180-2706 ven aan dc provincie Zeeland in de kosten van aanleg en verbetering van een gedeelte van de weg Rortgene-Katspolder. Hiervoor is op de begroting een bedrag ge raamd van f 36.500. Aanpassingsw erken De aanpassingswerken drukken ook nog op de begroting voor 1962, na melijk met een bedrag van f 148.611,95. Het betreft hier nog te betalen posten voor vernieuwing van waterleidingen, restanten aanne mingssom, schadeloosstelling oogst- derving en bouwrente. Voor voorzieningen aan zeesluizen is op de kapitaaldlenst een bedrag van f 18.000 geraamd. Dit is nodig voor het slopen van de niet meer als zoda nig dienst doende uitwateringssluis in de Willempolder. Tevens zit in dit bedrag van f 18.000 het opnieuw be straten en andere voorzieningen bij deze sluis. Op de gewone dienst van de begroting is een bedrag geraamd van f 57.372 voor het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag op enkele polder wegen. De inkomsten op de kapltaaldienst bedragen f 4.800.387,62 en de uitga ven f 5.627.069,28, zodat er een nade lig slot is van f 1.627.581,66. I11 dit nadelig slot is echter begrepen een bedrag van f 1.450.000 aan kasgeld- leningen, dat naar de kapitaaldlenst is overgeboekt. De vaste schulden van het waterschap bedragen per 1 januari 1962 f918.717,78, zo blijkt verder uit de begroting. Veerdienst Anna Jacoba- Zijpe donderdag stilgelegd Als gevolg van dc storm is de veer dienst Anna Jacoba-Zijpe donderdag uur stilgelegd. Examens Aan de r.-k.- universiteit in Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde 2e gedeelte H. E. M. Rozemeyer uit IJzendijke. A. C. M. van Kranenburg te Groede slaagde voor het kandidaatsexamen Franse taal en letterkunde aan dc rijksuniversiteit te Utrecht. BIJ BEGROTINGSONDERZOEK Meer samenspel gemeente, kerk en particulieren I11 ver voorlopig verslag over het af- delingsonderzoek van de ontwerp begroting 1962 der gemeente Terneu- zen brengen de raadsleden een groot aantal wensen naar voren en wordt Slot van pag. 1 Een andere zaak is dat degenen die moeten verdwijnen, nog lang niet al lemaal weten welke vergoe ding zij voor hun eigendommen zul len ontvangen. En dat willen ze toch wel gaarne weten voor en aleer zij overgaan tot het opmaken van een particulier wederopbouwplan Men zou dus ter plaatse wel gaarne zien dat schattings- en hearingscom missies wat meer spoed betrachten ch dat vooral niet te lang wordt ge wacht met de aanbiedingen van voor lopige en definitieve vergoedingsbe dragen. Er kan immers nog beroep worden aangetekend en een lange onteigeningsprocedure volgen. Wanneer rondwe g? Sluiskil heeft zich dus bij de kanaal- plannen neergelegd en men wil nu met spoed aan de toekomst beginnen. VAN TOT Nieuw materiaal voor brandweer Waarde's vrijwillige brandweer heeft sinds een paar dagen een glimmend nieuwe manschappen- wagen annex motorspuit in de garage staan. ,,Dat er maar veel gebruik van wordt gemaakt", zei burgemeester A. Lokker, toen hij het nieuwe materiaal met enig feestelijk vertoon GAST ..Dun beginnen we maar zonder hem", besliste het bestuur van de kiesvereniging, bijeen ten huize van een der leden. De vergader.ing begon zonder de laatkomer. Intussen had de bovehbuurman be zoek gekregen van een stadgenoot., een vage kennis. „Kom binnen", sprak hij hartelijk, maar in feite heel verbaasd. De onverwachte gast. ontdeed zich vrijmoedig van jas en hoed en trad de huiskamer binnen. Winderig weertje", stelde hij, waarop beiden het weer uitgebreid onder de loep namen. Daarna viel er een stilte. „Wat komt die man toch doen?", piekerde de gastheer en speed in wanhoop het probleem Nieuw-Guinea maar aan, want dat is altijd raak. Hel vulde vijf minuten. Toen vroeg de gastheer, die zelf op het punt had gestaan om uit te gaan, discreet, met een blik naar zijn twee in de huis kamer aanwezige kinderen: .,17 wilt mij zeker onder vier ogen spreken Zijn onverwachte gast keek of zijn gastheer zo juist in sinterklaas was veranderd. „Onder vier ogen?", riep hij geschrokken „geen. kwestie van V' Uitgepraat waren ze weer Totdat de gast voorzichtig opmerkte „De anderen zijn laat", Toen begreep de bovenbuurman, dat zijn stadge noot bij de benedenbuurman moest zijn. waar de vergadering duidelijk hoorbaar al in volle gang teas overdroeg. Brandweercomman dant M. C. Kopmels knikte ver heugd, want dat er flink ge oefend zal worden met de spuit is zeker De raadsleden van Waarde mochten als eersten 'n toertje maken met de. nieuwe auto, vervolgens reden de brandweermensen glunderend rond. Dc heer v. d. Berg van de brand- weei'inspectie Breda feliciteerde het gemeentebestuur met de aanwinst en de carrosseriebouwer Lansen, die uit Waarde afkomstig is, vertelde dat hij liet prettig hacl gevonden het karwei voor Waarde ,te mogen op knappen. BIET BOVEN BIET K011 een paar dagen geleden wor den geschreven over 'n reuzenbiel in ^Kamperland, ditmaal komt zo'n verheugend bericht uit Scboondijkc*. Daar heeft de heer I'. v, d. Brooke, werkzaam voor de gebrs. Moggré, een suikerbiet gerooid met de geweldige lengte van I meter en vijfenveertig cen timeter. HET OAAT GOED met dc koninklijke muziekvereniging Veronica" in Zuidzande. Voor het instrumentenfonds werd in 1 jaar tijds maar liefst zeventienduizend ki lo papier opgehaald. Wie meent, dat hot papier nog in een grote stapel ergens in Zuidzande is opgeslagen, heeft het mis. De stapel is omgezet incenten: 82.614 centen precies. Een ..emmertjcs"-actie voor het uni formfonds bracht nog eens 109 op. Bovendien viel Veronica" nog de wisselbeker ten deel in do afdeling Uitmuntendheid van liet federatief concours. Tot slot zullen de openge vallen plaatsen in het orkest worden opgevuld door een paar (nu nog) leerlingen. Alleen maar prettig nieuws dus, HELPEN Hopelijk is cr op sinterklaasavond ook alleen maar prettig nieuws voor 2 gezinnen Sn Sint-Jansteen. Dat is tenminste de wens van de initiatief nemers van eeu actie voor twee tele visietoestellen. Twee invalide perso nen zullen deze t.v.-'s op pakjes avond thuis krijgen als er genoeg geld is ingezameld. De K.A.B.-afde- ling gaf het goede, voorbeeld met een bijdrage van 100. Daarom vraagt men zich verder af waarom de gronden, vallend inhet nieuwe uitbreidingsplan, nog niet al lemaal zijn onteigend. Een andere vraag die ter plaatse wordt gesteld, is wanneer men gaat beginnen niet de aanleg van de rondweg om Sluis kil en de invalsweg naar de kom.. „Men heeft ona wel eens verweten dat wij veel op- en aanmerkingen maken en dat wij veel wensen en. verlangens hebben", zo hoordeh wij van belanghebbenden, „maar mag dat alstublieft als ze een half dörp onder je voeten gaan wegbreken?" Eén en ander wordt onderschreven door liet bestuur van de belangenge meenschap. „Maar'L zo zegt men daar, „iedereen moet meewerken 0111 het plan zo spoedig mogelijk te kun nen realiseren. Ergens vandaan zal een flinke financiële aanzet nodig zijn om onmiddellijk te kunnen begin nen. Daarnaast moet ook de bevol king spoedig beslissen wat ssU wil. Wg, de belangengemeenschap, zal haar op korte terniyn van voorlich ting dienen. Wij beginnen met de be jaarden om hen precies uit te leggen welke mogelijkheden men voor hun toekomstige behuizing lieeft ontwor pen. I Verder beogen wij een nadei* contact met de middenstanders om hen via deskundigen op de hoogte te stellen van bepaalde faciliteiten, de móge lijkheden van het borgstellingsfonds, c.q. van een eventuele gezamenlijke bouw. Door middel van een circulaire zal het betrokken bevolkingsdeel van Sluiskil van één en ander op de hoogte worden gesteld". „Maar aan de andere kant mogen wij dan ook verwachten dat een ieder zijn goede wil toont", aldus dc be stuurders van dc belangengemeen schap. „Dat betekeht een spoedig be gin met de rondweg en invalsweg, met het bouwrijp maken van het uit breidingsplan en met het afwikke len van de schadevergoedingen. Wat ons betreft, wij willen nu beginnen aan de volgende fase, de nieuwe toe komst van Sluiskil Straatverlichtingsmonteur in Middelburg In het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg beeft de lieer A. Wage naar donderdagmiddag afscheid genomen van het personeel der Middelburgse gemeentebedrijven. De lieer Wagenaar die monteur van de straatverlichting was verliet de gemeentedienst wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Gedurende ongeveer 20 jaar in vas te dienst en 9 jaar in losse dienst heeft hij zich samen met zijn collega's ontfermd over de Middelburgse straatverlichting. De laatste jaren lagen zijn werk zaamheden voornamelijk op het terrein van cle oudere straatlam- Jien met uurwerken, ens de afscheidsreceptie sprak de heer A. J. Berenpas, loco-burge- meester van Middelburg, de heer Wagenaar namohs het gemeente bestuur toe. Hij meende, dat der gelijke diensten in de gemeente onmisbaar zijn. Dc hoer Berenpas bood de scheidende monteur een boekebon aan. De heer O. S. Hoogewcrff. directeur- van de gemeentebedrijven, schet ste de ontwikkeling van de straat verlichting in Middelburg. In 1.942 toen de heer Wagenaar in vaste dienst b(j de gemeentebedrijven ging werken, waren er in Middel burg 175 gaslantaarns en 349 elektrische lantaarns. Na de oor log verdwenen de gaslantaarns uit het straatbeeld en nu z(jn er in totaal 1371 lichtpunten. Ook de oud-directeur, ir. B. C. Roe- ters van Lennep haalde herinne ringen op. Hij overhandigde de heer Wagenaar een geschenkbon. Namens het personeel bood de heer W. Koole een elektrisch scheerapparaat aan. In een geestige toesprak dankte de lieer Wagenaar dc sprekers en de belangstellenden. het college van burgemeester en wet houders verschillende vragen ge steld. Met name de noodzaak om bij verdere industrialisatie blijvend aan dacht te schenken aan de sociaal-cul turele ontwikkeling van de gemeen te was een punt, dat door sommige raadsleden bij het onderzoek naar voren werd gebracht. Een juist sa menspel tussen overheid en kerkelijk en particulier initiatief wordt in dit verband van grote betekenis geacht, waarbij onder meer gevraagd werd naar de activiteiten van de Jeugd raad. Ve.rder wordt geïnformeerd naar de oprichting van ëen cultureel cen trum en is bij het afdelingsonder- zoek gepleit voor de aanleg van kam- peergelegenheden. Dit laatste zo mo gelijk in samenwerking met een jeugdherberg. Een ander punt, dat de aandacht had, was het tijdstip waarop het nieuwe zwembad in ge bruik zal worden genomen. Bg het onderzoek sprak men er ook zijn teleurstelling over uit, dat afwij zend is beschikt op het verzoek voor extra bouwvolume voor de wonin gen die te Sluiskil moeten verdwijnen. De thans gevolgde procedure impli ceert, aldus het verslag, dat door rijkswaterstaat bepaalde financiële tegemoetkomingen worden verleend. Hierbij werd onder meer gevraagd, naar de noodzaak, dat rijkswaterstaat bij deze procedure werkt met slechts enkele aannemers, waardoor recht- streekse activiteiten van gedupeer den om te bouwen niet mogelijk is. Aangedrongen werd verder op de no dige planologische voorzieningen voor vergroting der bestaande uitbrei dingsplannen en werd de gedachte gelanceerd voor het instellen van een eigen gemeentelijk studiefonds. Unaniem werd betreurd, dat nog geen regeling tot stand kon ko men voor de overdracht van de haven. Sedert de raad op 22 de cember 1058 besloot tot deelname in de zogenaamde „N.V. Haven Van Ternouzen" is omtrent de eigenlijke ontwikkeling daarvan niets meer vernomen. Aangedron gen werd op spoed in deze voor Ternèuzcn uitermate belangrijke aangelegenheid. „Kan de bouw van een nieuw stad- iuïis nu binnen afzienbare tijd wor den, verwezenlijkt", zo luidde een an dere vraag. Ook werd geïnformeerd naar de stand van zaken betreffen de een nieuw politiebureau en de verdere motorisering van de gemeen telijke politie. „Wijst het groot aan tal verkeersongevallen in Terneuzen op een aantal onvoldoende beveiligde punten", zo wilde één der vragen stellers \yeton. Algemeen was men van oordeel, dat de benoeming van een derde school arts dringend noodzakelijk is, mede omdat hiervoor van rijkswege reeds een subsidie in het vooruitzicht is ge steld. Alom werd waardering geuit voor het werk van de jeugdnatuur- wacht bij de bescherming der plant soenen. De vraag werd gesteld of bij verdere uitbreiding dor plantsoe nen niet een landschapsarchitect moet worden ingeschakeld. Andere vragen betroffen do inge bruikname van de aula bij do alge mene begraafplaats en de voor een nieuwe openbare Ook de bewoners van de Bicsboscli hebben begrepen, dal er iets moet worden gedaan 0111 accommodatie te scheppen voor dc steeds groeiende stroom toe risten, in het bijzonder voor do watersporttoe risten en de sportvis sers. De eerste stap werd donderdag gezet, toen de directeur van de Brabantse V.V.V., de Iieer Pie Jacobs uit Eindhoven, diep in de wijde polders onder Werkendam aan het Spieringsluisje liet eer ste restaurant, „Dc Brabantse Blesbosch", opende, eeu restaurant dat eigendom is van een uit Zeeland afkom stige familie. Dit restaurant is eigen dom van de familie Meulenberg-Kodde, die op eon steenworp af stand oen boerdorg van 80 ha met 40 koeien en een poelierderij, waarop bijna 'iOOÖ kalkoenen rondlopen, exploiteert. In de Brabantse Bies- bosch hebben zich in de loop der jaren vele Zeeuwen gevestigd. Ook desje familie Meu- lenbêrg-Kodde is Zeeuws. De Mculen- bergen komen oor spronkelijk uit Wemel- dinge. De Koddc's zijn van Sint-Maartensdijk. In de dertiger jaren vestigde dc familie Méuienbcrg zich op de Mooraplaat. Na de oor log trok men naar dc polders onder Werken dam, De familie heeft er hard gewerkt. Het echtpaar Meulenberg- Kodde heeft het bedrijf uitgebreid. In het bij* zonder de werkkracht en de initiatieven van de boerin drukten hun stempel op de streek. Dc poelicrderg was een nevenbodrijf, dat zij op richtte. Hét waterspor! - en vissersrestaurant is een nieuw initiatief, dat zij eigenhandig verwe zenlijkte. Ondanks de eenzaam heid van dc streek en de bar slechte weers omstandigheden, werd de feestelijke opening door honderden geno digden bijgewoond. Er werd de familie Meulenberg nog steeds in Zeeuwse dracht alle lof van ile streek toegezwaaid. Voor de ondernemende boerin Meulenberg was hel een gelegenheid 0111 haar nieuwste stok paardje te berijden: waterleiding voor de Biesboseh. „Het water kost ons f 3,80 per ku bieke meter", merkte z\] op. „In twee dagen verbruikten we voor f 22. Dat kan zo niet langer". Zij zal toch nog wel even geduld moeten hebben, voor ze gehoord wordt. mene begraafplaats en de plannen voor een nieuwe openbare leeszaal. Meerdere leden wilden nader worden geïnformeerd over de stand van za ken met betrekking tot de afval waterleiding in de kanaalzone. „Be staat er kans", zo luidde in dit ver band een vraag", dat het in uitzicht gestelde dure object, dank zij grote rijkssubsidies wordt gerealiseerd en ziet 't gemeentebestuur de mogelijk heid het, piaatseljjk rioleringsstelsel óp een goede wijze daarop aan te sluiten?" Enkele leden drongen er op aan, dat zo-snel mogelijk wordt begonnen met de verdere afwikkeling van het uit breidingsplan „Sluiskil". In dit ver band werd gewezen op de noodzaak van een spoedige aanleg van de in valsweg voor Sluiskil, teneinde daar met de bouw van huizen te kunnen beginnen. Ten slotte werd nog gevraagd naar do stand van zaken betreffendo de sanering van de binnenstad. r Advertentie) AWAWVVMWVVWVWVVS Voor Zeeuws nieuws zie ooi? de pagina's 5, 7 en 13. wvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvv Eén van de laatste keren dat de heer A. Wagenaar een Middelburgse straatlamp controleert. Donderdag middag nam hij afscheid van de ge meentebedrijven in Middelburg. (Foto P.Z.C.J KOUDER WEElt Vanuit liet noordwesten geleidelijk binnendringende koudere lucht, met enkele opklaringen maar later moge lijk ook enkele buien. Ill de zuide lijke provincies aanvankelijk echter nog bewolkt en regenachtig weer niet een krachtige zuidwestelijke wind. Elders vrij krachtige tot mati ge noordwestelijke wind. Lagere middagtemperafuren, vooral in het noorden van het land. ZON EN MAAN 2 december Zon op 8.26 onder 16.32 Maan op 1.42 onder 14.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2