Voetbalvereniging „Kloetinge" viert het dertigjarig bestaan Sport en wedstrijden GEEN VERGOEDING IN EXTRA KOSTEN Z0UTSCHADE RUSSISCH VOETBALELFTAL IN ZUID-AMERIKA SUCCESVOL Waar zijn onze schepen? VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 OPGERICHT DOOR HERVORMD PREDIKANT Ledental bedraagt meer dan 100 3en predikant als promotor van een voetbalclub: tegenwoordig geen ;eldzaamheid meer, maar dertig jaar geleden toch bepaald ongewoon. De :aterdagvoetbalvereniging „Kloetinge", die 28 november 30 jaar geleden >estond en die cüt jubileum op 9 december zal vieren, kan zich er op voorstaan door een predikant te zijn opgericht, namelijk de toenmalige ïervormd predikant van Kloetinge, ds. J. A. Raams. Voor dit ln de jaren lertig ongewone initiatief verwierf ds. Raams een zekere vermaardheid n Zeeland, maar hij bereikte in elk geval, dat de vrije tijdbesteding van de Kloetingese jeugd in goede banen kon worden geleid. Op 28 november 1931 dan werd op Initiatief van ds. Raams een voet balclub opgericht als afdeling van de Chr. Jongerenvereniging „Ira- manuël" en de jongensclub „EI- theto". De hervormd predikant werd de eerste voorzitter en op zyn eigen naam huurde hij een stuk weidegrond om zijn club aan een speelveld te helpen. De club, die inmiddels de beschikking had gekregen over een fraaie bal kreeg de naam „Unitas". Van het begin af heerste er een goe de geest in de club en dit kwam al spoedig tot uiting in de wedstrijden. Een jaar na de oprichting werd aan sluiting gezocht bij de Christelijke Nederlandse Voetbalbond met een zaterdagcompetitie. De Kloetingers bleken geduchte tegenstanders, die hun mannetje wisten te staan. In 1935 legde ds. Raams de voor zittershamer neer, die werd overge nomen door de heer P. Hoogstrate. Onder zjjn bezielende leiding kwam de club tot nog betere resultaten. Het ledental steeg tot vijftig, mede omdat in dat jaar de voetbalvereni ging K.V.V. werd opgeheven en ook niet-leden van de jongerenvereniging en de jongensclub zich als lid van „Unitas" konden aanmelden. Glansperiode Het midden van de dertiger jaren was een glansperiode voor de ver eniging, die regelmatig spelers afstond voor het Zuidbevelands elftal van de Clirlsteiyke Voet balbond. In 1937 werd de C.N.V.B. ontbonden en trad „Unitas" toe tot dc Zeeuwse Voetbalbond, de huidige afdeling Zeeland van de K.N.V.B. De leden van „Unitas" bleken ook belangstelling te heb ben voor gymnastiek en korfbal en met een voortvarendheid, die de Kloetingers eigen is, werd een korfbalclub opgericht, die liet presteerde, in 1943 beslag te leg gen op het kampioenschap van de Zeeuwse Korfbalbond. Maar naast de „ups" kende de ver eniging ook „downs". Aan het eind van do oorlog gaven diverse voet- Haagse jongen schoot zelfgemaakte mortier af De politie In Den Haag heeft dezer dagen de 19-jarige scholier E. P. van D. aangehouden wegens overtreding van de vuurwapenwet. De politie kreeg bericht van een be woonster van de Amandelstraat dat de jongen uit zijn huis aan de Ananas- straat een soort mortiergranaat had afgeschoten. Het projectiel was ge lukkig zonder ongelukken te veroor zaken terechtgekomen op straat. Bij onderzoek bleek de politie dat de jongen van buizen een soort mortier had gemaakt waarmee hg een niet geladen mortiergranaat had willen afvuren door het zolderraam. De granaat is echter door 't dak gevlogen en op straat beland. De jongeman bleek 'n grote belangstelling te koes teren voor wapenen en munitie.. Behalve de zelfgemaakte mortier en nog een zelfgemaakte raket vond de politie bij hem thuis vier granaten, twee uitgeboorde alarmpistolen, aller lei patronen en een hoeveelheid kruit in diverse vormen. H.B.U. WIJZIGDE HAAR OMREKENINGSSYSTEEM Het bedrijfsresultaat over het 47e boekjaar van de Hollandsche Bank- Unie N.V. bedroeg 9,19 min. tegen over f 8,11 min. over het boekjaar 1959/60. De directie acht het resultaat zeer tevredenstellend en heeft beslo ten voor de elfde achtereenvolgende maiil voor te stellen over het ver hoogde kapitaal (thans 30 min.) 121/2 procent dividend uit te keren. Van het bedrijfsresultaat wordt 3,50 min. toegevoegd aan de „reserves te gen eventuele risico's en belastingen", 1,94 min. afgeschreven op gebou wen en toegevoegd aan extra reser ve, waarna 3,75 min. beschikbaar is voor het dividend. Het bestuur van de H.B.U. heeft be sloten tot wijziging van het systeem van omrekening van de landsvaluta van haar buitenlandse kantoren in guldens tegen marktkoersen per ba lansdatum, in plaats van op basis van I.M.F.-koersen. Het bestuur acht dit besluit van groot nut daar op deze wijze een overzichtelijker beeld wordt verkregen van de cijfers op basis van de gulden. In de omrekeningskoersen is tevens verwerkt „de geheel onver wachte revaluatie van de gulden wel ke ons, als een van buitenaf komend onheil, een waardevermindering van de bedrijfskapitalen van ongeveer 5 procent bracht". VIERDE KANDIDAAT FINS PRESIDENTSCHAP De Finse Sociaal-Democratische Party heeft gisteren de 58-jarige 'afel Paasio benoemd tot kandidaat -»r de in januari tf houden presi- tsverkiezingen. .'aa8io is hoofdredacteur van een dagblad in Turku. Er zijn nu vier kandidaten, namelijk de huidige pre sident Kekkonen, dc communist Paa- voaitio, de links-socialist Skog en de sociaal-democraat Paasio. bailers de wens te kennen op zondag te willen spelen. Zii richtten een eigen vereniging op, die echter een kort leven was beschoren. Na de oor logsjaren ging het weer „Crescendo". Toen echter de heer Hoogstrate in 1948 aftrad als voorzitter, bleek spoedig, dat deze krachtige figuur moeilijk gemist kon worden. De korf balvereniging moest worden opgehe ven en de voetbalclub degradeerde naar de tweede klas van de afdeling Zeeland, zaterdagvoetbal. Na de oor log volgden de voorzitters van de vereniging elkaar in snel tempo op. Tot 1950 was de heer F. Duynhou- wer met de leiding belast. In dat jaar werd de naam „Unitas" omgezet in „Kloetinge". Achtereenvolgens wa ren daarna voorzitter ds. J. Jellema, hervormd predikant te Kloetinge, tot Kaarslicht flatteert 1 GOUDA KAARSEN 1954, de heer S. Blommaard als waar nemend-voorzitter tot 1956, de heer J. Noom tot 1959 en sedertdien de heer J. Sinke. Inmiddels heeft de vereniging zich al lang hersteld van alle sla gen, die haar hebben getroffen. Het ledental bedraagt meer dan honderd, onder wie ongeveer de helft junioren. Contacten Kloetinge heeft slechts één voetbal veld. Dat is de reden, waarom de vereniging deze competitie slechts kan uitkomen met vijf elftallen, drie bij de senioren en twee bij de junioren Het contact tussen de clubleden wordt verstevigd door een eigen clubblad „Unitas", dat onder redac tie staat vhn penningmeester C. M. Blommaard Jaarlijke neemt Kloe tinge deel aan het Hollandia-toer- nooi, dat door de pinksterontmoetin gen met de Belgische clubs grote bekendheid hdeft gekregen. De Bel gische contacten met Kloetinge zijn altijd zeer plezierig geweest. Zij wor den elk jaar weer verstevigd. Het komende' jubileum bezorgt se cretaris C. L. Eversdijk handenvol werk. Van de financiële lasten is hij echter bevrijd, want een onlangs ge houden bazaar had een goed verloop en de onkosten van het jubileum komen er wel uit. Op het programma van de feestdag, die op 9 december is bepaald staan eei receptie van 4.30 tot 6.00 uur en een feestavond in „Amicitia". Het cabaretgezelschap „Martens" uit Breda zal de Kloetingse voetballers een gezellige avond bezorgen. MINISTERS DELEN MEE In antwoord op vragen van kamerlid v. d. Peijl De ministers Zjjlstra (financiën) en Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) zeggen in antwoord op wagen van het Tweede-Kamerlid, de heer C. F. van der Peyl (c.h.u.) uit Goes, er van op de hoogte te zün, dat de zogenaamde zoutschade aan een aantal in Zeeland en Zuid-Hol land gelegen woningen alleen naar behoren kan worden hersteld, indien de woningen enige tjjd worden ont ruimd en dat dit voor de bewoners naast ongerief ook kosten meebrengt. In al de hun bekende gevallen gaat het om schade aan één of meer wo ningwetwoningen, waarop de rege lingen- voor publiekrechten)ke licha men van toepassing zyn. Met betrekking tot andere woningen is hun tot nu toe niet van een nood zaak van een tijdelijke ontruiming gebleken. Dit is het antwoord op de vraag van de heer Van der Peijl, die luidde: „is het de ministers bekend, dat het herstel van de zogenaamde zoutschade in woningen, zich bevin dende in de voormalige rampgebieden op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, voor de huurders van deze huizen veel ongerief en extra kosten met zich brengt doordat zij in veel gevallen tijdelijk hun woning moeten verlaten met alle gevolgen van dien, terwijl zij hiervoor van de verhuren de instanties of personen geen of slechts geringe vergoeding ontvan gen, die in geen enkele verhouding staat tot de werkelyke gemaakte kosten?". De tweede vraag van de heer Van der Peijl aan de ministers luidde f „zyn de ministers bereid om waar de bestaande regeling vergoeding zout- schade-oorlogsschade hierin niet voor ziet aan deze gedupeerden die vaak on- of minvermogend zjjn een zo mogelijk integrale vergoeding met betrekking tot de uit het onge rief voortvloeiende extra kosten te verlenen Hierop antwoorden belde ministers: deze vraag moeten ondergetekenden ontkennend beantwoorden, omdat de kosten als hiervoor bedoeld geen schade zijn in de zin van de wet op de materiële oorlogsschaden, de wet financiering wederopbouw publiek rechtelijke lichamen, de wet op de watersnoodschade 1953 of de wet fi nanciering stormvloedschade publiek rechtelijke lichamen. Mitsdien is het niet mogelijk krachtens een dier wet ten een tegemoetkoming in zodanige kosten te verlenen. ALLE WEDSTRIJDEN GEWONNEN Vechtlustig Uruquay capituleerde ook: 1-2 Het Russische voetbalelftal heeft woensdagavond in Montevideo zijn trip door Zuid-Amerika afgesloten met een 21 overwinning op Uru- uay. 50.000 toeschouwers zagen de _.:ussen in de 26e minuut de leiding nemen door middenvoor Ponedelnïk. Vier minuten later was de stand weer in evenwicht door een doelpunt van Cibillas. Vlak voor de rust maakte Ponedelnik de tweede Russische goal. Het Russische elftal is tijdens deze trip bijzonder succesvol geweest. Het versloeg achtereenvolgens Argentinië met 21, Chili met 10 en nu dus Uruguay met 21. Hoewel het doel- puntenverschil hetzelfde was als in de voorgaande wedstrijden, heeft het de Russen ditmaal veel meer moeite gekost te zegevieren. Een gelijkspel zou de spelverhou- ding juister hebben weergegeven. Het elftal van Uruguay was felbe- lust op winst en veroverde gedu rende lange periodes een stevige veldmeerderheid. Het schieten was échter niet te best verzorgd en bij de enkele keren dat doelman Jas- chln gepasseerd was, redden de Volgens Venezuela VLIEGTUIGROOF PAST IN COMMUNISTISCHE CAMPAGNE Tijdens een grootscheepse raz zia op communisten en extreem linksen in do Venozulaanse hoofdstad Caraces hebben twee politiemannen bij de ontplof fing van een „gevalst.rikte" handgranaat in het plaatselijke communistische hoofdkwartier het leven verloren, terwijl zes van hun collega's verwondingen hebben opgelopen. In het kader van de door de Vene zolaanse autoriteiten naar aanlei ding van de recente vliegtuigroof bevolen actie zijn dinsdag en giste ren meer dan 100 personen in hech tenis genomen. De politie deelde me de dat het gewapend optreden van vijf leden van een Venezolaanse jongerenorganisatie tijdens een „Avensa"-vlucht van Caracas naar Maracaïbo in officiële kringen werd beschouwd als het eerste stadium van een communistische campagne, gericht op het brengen van onrust tijdens het vakantieseizoen. O In Parijs hebben ongeveer 3000 mensen betoogd tegen het zogenaamde rechtse leger en vóór het sluiten van vrede mei de Algerijnse verzetsbeweging. Het cen trum van deze demonstratie, die van communistische zijde was georganiseerd, was het stadhuis. Een autoher stel werk plaats in Kopen hagen is %o groot geworden, dat de bedrijfsleider en dc ploegbazen zijn voorzien van rolschaatsen, waardoor veel tijd wordt gewonnen. Russische backs op spectaculaire wijze. In de 78e minuut waren de gastheren dicht bij een gelijkspel. Het schot van de vrijstaande rechtsbuiten Cubillas belandde echter tegen de paal. Baby in bedjs gestikt De dertien maandeu oude baby Ro bert Si«s is woensdagnacht om streeks een uur in Amsterdam in zijn bedje gestikt. De moeder van het kind vond het levenloze lichaam gisterochtend. De familie Sies woont in een in het Ja cob van Lennepkanaal gemeerd woonschip. Dit is het eerste elftal, waarmee de jubilerende voetbalvereniging Kloetingemomenteel uitkomt in de tweede klas A van de Zeeuwse zaterdagcompetitie. Schilderij generaal Spoor in eregalerij Bronbeek Zaterdag 13 januari zal tijdens een korte plechtigheid een geschilderd portret van wijlen generaal S. H. Spoor worden aangeboden ter plaat sing in de eregalerij van het museum „Bronbeek" te Arnhem. Het initiatief tot dit eerbetoon is ge nomen door een comité dat onder auspiciën van het „Veteranen Legi oen Nederland" de gelden voor dit doel bijeenbracht. Het door Theo Swagemakers geschil derde portret van de legercomman dant zal namens de minister van de fensie in ontvangst worden genomen door de brigade-generaal der grena diers A. van Santen, commandant van het koninklijk militair invaliden huis (Bronbeek) te Arnhem. Walcherse handbalclubs dreigen met terugtrekken uit zaalhandbalcompetities Districfsploegen moeten in Goes thuiswedstrijden spelen Voor de zaalhandbalcompetities van het district en van de afdeling Zee land zyn nog niet alle moeiiykheden uit de weg geruimd. By de Walcher se verenigingen, die uitkomen in de districtslilas stuit het namelijk op overwegende bezwaren, dat zjj bun thuiswedstrijden in Goes moeten spe len. Vanzelfsprekend achten zy het, dat zy hun uitwedstrijden tegen de Brabantse clubs in Breda moeten spe len. Even vanzelfsprekend is het ech ter, dat zij hun thuiswedstrijden kun nen afwerken in de Middelburgse vei linghal. De yijf Walcherse handbalverenigin gen Marathon, Olympus, Walcheren, Zeeland Sport (alle uit Vlissingen) en E.M.M. uit Middelburg zijn deze week in het clubhuis van Zeeland Sport bijeengekomen. Besloten werd, dat deze verenigin gen niet zullen deelnemen aan de zaalhandbalcompetities Indien zij inderdaad hun thuiswedstrijden voor de districtsklas moeten spe len in Goes. In dat geval zullen zij' ook hun teams, die uitkomen in de afdeling Zeeland, terugtrekken. Obligatielening Verenigde Naties Uit gewoonlijk betrouwbare kringen is vernomen dat de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties ad in terim, Thant, met de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad heeft gesproken over de mogelijkheid van een obligatielening van 200 miljoen dollar om de uitgaven van de V.N. te dekken. De vijf permanente leden, de Verenig de Staten, de Sowjel-Uiiie, Engeland, Frankrijk en China, zouden een aan bod gekregen hebben deze lening op te brengen. De lening zou aan de re geringen en de nationale banken te gen 2 procent Interest met een loop tijd van 25 jaar worden aangeboden. Laat slachtoffer van Amerika's waterstofbom De 27-jarige Takasji Koebo, die In 1954 op duizend mijl van Bikini aan het vissen was toen de eerste Ame rikaanse waterstofbom ontplofte, heeft nu de eerste verschijnselen ver toond van leukemie. Het Japanse ministerie van openbare gezondheid heeft afwijzend beschikt op een verzoek van het ziekenhuis, waarin Koebo wordt verpleegd, tot schadeloosstelling van het slachtof fer. Verscheidene van de 23 vissers van het Japanse vaartuig Gelukkige Draak, die aan dezelfde ziekte lijden, z(jn reeds overleden. ALNATI 29 t naar Mombata 30 Mombata ARCA (I) 30 van fttanlow n ASTEROPC p*»a. 29 Olbral 29 van Lliiabon naa CALTEX ARNHEM (t> 30 te CALTEX ROTTERDAM tt) 2» v MELISKERK 28 to Durban MITHRAS 3D te Rotterdam MUIOERKERK OSSENDRECHT 3 te Hamburg P. O. THULIN 39 te Qutnter p Kp Matapa 30 te Seattle QROOTE EEER 30 linoton naar JACOB Clialdc LELYKIRK ami 30 te Qenua ORANJE 28 te Crlatobal PRINS WILLEM 3 30 U RIJNKERK 30 ven port San STEVEN 29 van Irmir naar STRAAT THIRON 30 te Balti THUREDRECHT 2» 225 m n Curfl. JIDCRKKRK 30 te JAC. VEROLME ALCHIBA 30 v Port Said n ALDABI 29 llo m wrw Si P*Ul* Rockt n Sentot ALKAID 2* t.a. Lake St. Fr» 29 p Kp. Blar m no Bonaire KOROVINA 30 te Mlrl HA 3 bij Heek W. ALTON JONES 39 In «Olf IVITMARSUM 3 te Hamilton ZEELAND 29 2SO m no Socctra ZUIDERKRUIS 2* 120 at Fr#. In totaal gaat het hier om 34 ploegen. Met name zijn de Walcherse vereni gingen onaangenaam getroffen door het feit, dat het districtsbestuur niet de moeite heeft genomen deze zaak met de Walcherse clubs te bespreken. Wel werd een en ander besproken met de Brabantse verenigingen. De Walcherse clubs moesten daarente gen uit het officieel orgaan van het Nederlands Handbal Verbond verne men, dat zij voor zover het de dis trictsklas betreft hun thuiswed strijden in Goes in plaats van in Mid delburg moeten spelen. Vrijdagavond (heden) is er in Bergen op Zoom tus sen het districtsbestuur en de Wal cherse clubs alsnog een vergadering. Getracht zal worden een oplossing f« vinden. Gerrit Korteweg zal niet meer zwemmen Na ongeluk: longcapaciteit met een derde afgenomen Tengevolge van een ernstig auto-on geluk is de zwemcarrière van Gerrit Korteweg plotseling afgebroken. En kele weken geleden is hij op weg naar Berlijn met de auto. waarin hij als lifter meereed, over de kop geslagen. Korteweg brak daarbij een aantal ribben, die allen in zijn rechter long drongen. Hij is thans vrijwel hersteld, doch zijn longcapaciteit is met een derde afgenomen. Het is daardoor uitgesloten dat de vlinderslagkam pioen de wedstrijdsport zal kunnen voortzetten. Goede belangstelling voor St.-Nicolaascross Dynamo Rnim vijftig atleten zullen zaterdag a.s. deelnemen aan de vierde St.- Nicolaascross, die de hoofdstedelijke atletiekvereniging Dynamo te Mid delburg organiseert. Een 20-tal senioren onder wie Hein Cujé, Klaas de r.uijter, Mies, Van Eekelen, Van Loon, Cas Mulder en Hans Bostelaar zal de strijd aan binden om de fraaie wisselzuil, die momenteel in handen is van de win naar van vorig jaar, Klaas de Ruijter uit Apeldoorn. Bij de A-junioren komen de zeer ster ke A-juriioren De Bruin, Remortel en Briquet het drietal, dat het club kampioenschap van Nederland bij de A-junioren won tijdens de veldloop kampioenschappen Peter v. d. Schaaf van Marathon is stellig favoriet bij de B-jongens, vo rig jaar won hij ook in deze klas. Een flink aantal C-junioren, met als favorieten enkele jongens van A.V. '56 legt een afstand af van 1 km. Zoals bekend kunnen ook andere sportlieden deelnemen. Voor deelne mers tot en met 16 jaar is de af stand 1000 meter en voor ouderen 2000 meter. Ook is er een race voor baanatleten die gewoonlijk niet ver der lopen dan 400 meter. Tijdens deze wedstrijd worden ook de Zeeuwse crosstitels betwist tussen de diverse Zeeuwse deelnemers in de verschillende categorieën. De wed strijd begint om 3 uur en vindt E laats in de omgeving van de sintel aan. Deelnemende verenigingen zijn: Mi nerva (Rotterdam), A.V. 36 (Apel doorn), THOR (Roosendaal). Excel sior (Putten), M.O.C. (Bergen op Zoom), A.V. '56 (Goes), Marathon (Vlissingen), Zeeland Sport (Vlissin gen) R.K.H.A.V. (Hulst),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13