AAP TOERT „MAAR" 2 MAAL OM AARDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Anneke Beekman wil in Hilversum blijven Bemande ruimtereis vóór 1962 is thans niet waarschijnlijk Beslissing vaste verbinding Oosterschelde moet snel afkomen Astronaut I aangewezen J Lynchpartijen in Oran Vandaag... Twee werelden Tocht wegens storing voortijdig afgebroken De Verenigde Staten hebben gisteren een chimpansee genaamd „Enos" in een Mercurycapsule twee volledige vluchten 'rond de aarde laten maken alvorens moeilijkheden met een omvormer en met de hoogtemeter de geleerden en technici noopten om het experiment voortijdig te beëindigen. Gezien het feit dat de vlucht van „Enos" het slot betekende van het voorbereidingswerk voor de eerste Amerikaanse be mande cirkelvlucht in de ruimte welke 21 december moet plaatshebben is de Amerikaanse hoop op een verwezenlijking van dit einddoel voor een groot gedeelte de bodem ingeslagen. Gehoorzaam alle handles bedienend Een perfecte gang van zaken in de „generale repetities-vlucht" van giste ren zou een kleine kans hebben opge leverd dat Amerika in 1961 tocli nog een bemande ruimtecïrkeliug op haar naam zou hebben kunnen krijgen. „Enos", een 18 kilogram wegende, vijfjarige chimpansee, kon men ech ter niets kwalijk nemen, want hij had zijn werk goed gedaan. Hij is ongehavend uit de Atlantische Oceaan opgevist, waar zijn capsule een uur en 25 minuten is blijven drij ven na de landing op 750 kilometer ten zuiden van de Bermuda-eilanden. Enos zal waarschijnlijk vrijdag wor den teruggevlogen van de Bermuda eilanden naar Cape Canaveral. Bananetabletten Gistermiddag omstreeks vier uur stuwde de Atlasraket met Mercu rycapsule met donderend geweld omhoog en zodra de satelliet in zijn baan rond dc aarde was ge bracht begon het op zijn bankje vastgesnoerde aapje gehoorzaam aan de verschillende handles te trekken. Zijn beloning kreeg hij j|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllillllill^l H De luitenant-kolonel van de jg is Amerikaanse marine, John n H Glenn, is gisteren aangewezen m H als de eerste Amerikaan die een tocht in de ruimte zal ma- s s ken. Dit is op een persconfe- ff rentie in Cape Canaveral door de leider van het Mercury- fff ff ruimteproject, Robert Gilruth, §f bekendgemaakt. De datum ff voor de reis is nog niet vast- ff ff gesteld. Kapitein-ter-zee van de Ame- ff rikaanse marine, Scott Car- ff penter is tot Glenns plaatsver- s ff vanger benoemd, wanneer deze ff |f om de een of andere reden ff niet beschikbaar zou zijn. ff ff Majoor van de luchtmacht, Donald Slayton, is aangewezen n voor een tweede bemande n II ruimtevlucht, met kapitein- |f ter-zee Walter Schirra als ff 1 eventuele plaatsvervanger. llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll!l Rockefeller hoopt nog steeds Op de terugreis naar New Tork is gouverneur Nelson Rockefeller gis teravond om precies kwart over ze ven met een D.C.-8 van de K.L.M. van Biak op Schiphol aangekomen. Hij \vordt op zijn reis vergezeld door dr. Robert Gardner, leider van de expeditie van de Harvard Universi teit naar Nieuw-Guinea. Zijn dochter Mary, die evenals haar vader het opsporingswerk naar de vermiste Michael heeft bijgewoond, is in Manilla achtergebleven, waar zij haar echtgenoot zou ontmoeten. Dc gouverneur, die op Schiphol werd begroet door staatssecretaris Th. H. Bot, stond onmiddellijk na zijn aan komst de pers te woord. In de eivolle ontvangstkamer van de I.C.A.-hal bracht hij opnieuw dank aan allen, die op Nieuw-Guinea aan het opspo ringswerk hebben deelgenomen. Vermoeid en bleek, maar rustig en zelfbeheerst zei de Amerikaanse mil jonair tot slot: „Ik ga naar huis met een gevoel van grote dankbaarheid cn een gevoel dat alles is gedaan dat gedaan kon worden. Misschien zal onze zoon Michael toch nog ergens In de jungle gevonden worden in het hart van de grote Rapoeafamllie", boven de Indische Oceaan tijdens zijn eerste cirkeling in de vorm van een aantal tabletten „met ba- nanesmaak". De capsule bereikte tijdens de eerste complete cirkeling hoogten variërend tussen de 148 kilometer en 223 kilo meter. Toen zich na de eerste lielft van de tweede reis rond de wereld bol echter moeilijkheden voordeden, besloten de deskundigen om de aap naar de aarde terug te halen. Na af remming door ontsteking van remra- ketten daalde de capsule tenslotte aan een parachute neer op de golven van de Atlantische Oceaan. Temperatuur te hoog Naar verluidde moesten de geleerden en technici van het Mercury-project de satelliet met Enos voortijdig naar de aarde terug laten keren omdat de temperatuur in de capsule te hoog werd. Anneke Beekman Feestverlichting in Regent Street brandt Tot op oudejaarsavond zal in Regent street in Londen de feestverlichting branden, vjelke daar dinsdag, zoals elk jaar, is ontstoken. De lichtjes geven het verkeer in de brede straat een feestelijk aanzien. Studeren voor talenakte Familie steunt gratieverzoek verzorgster niet Mevrouw Cleertruida Maria Lange- dijk-van Moorst, Anneke Beekman's pleegmoeder, heeft verklaard, dat An neke Beekman dezer dagen naar Hil versum zal gaan om haar papieren in orde te laten maken. Mejuffrouw Beekman is van plan in Nederland te blyven. Zij heeft in een verklaring -via haar raadsman, mr. M. de Kort uit .Naar- den, bekendgemaakt het gratiever zoek van haar verzorgster mejuf frouw Elisabeth M. van Moorst te ondersteunen. Mejuffrouw Van Moorst, tegen wie een bevel tot on middellijke inhechtenisneming nog steeds van kracht is, verblijft thans eveneens in Nederland. De familieleden van Anneke Beekman hebben via hun raads man eveneens een verklaring uit gegeven. Zij zeggen daarin het gratieverzoek van mejuffrouw Van Moorst, die Anneke aan de voogdij heeft onttrokken en met het meisje naar Frankrijk is ge vlucht, niet te kunnen ondersteu nen. Zij willen Anneke met de grootste genegenheid tegemoet treden, wanneer zij er behoefte toe zou voelen haar eigen familie na der te leren kennen. Wat het vermogen van Anneke Beek man betreft wil de familie zich ge heel afzijdig houden, te meer omdat deze zaak geheel bij de joodse voog dijvereniging, de stichting „Le-ezrath ha-jeled" berust. Voorlopig zou me- In de havenstad Oran zyn gisteren vyf Algerijnen bij wyze van vergel dingsmaatregel door Europeanen op gehangen. De opstootjes waren ont staan nadat een Europeaan was ge dood en een ander gewond door ko gels van Algerijnse schutters. Ondanks maatregelen van de politie, die aanzienlijk was versterkt met tanks en pantserwagens, trokken groepen Europeanen door de stad, elke Algerijn die op hun weg kwam achtervolgend, waarbij enkelen wer den doodgeslagen of neergeschoten. Zij dwongen eigenaars van winkels, cafés en bioscopen hun zaken te slui ten als teken van rouw voor de Europese slachtoffers, staken auto's en Algerijnse winkels in brand en le verden gevechten met de politie. Bo ven sommige delen van de stad hin gen rookwolken van brandende win kels en in de straten lagen grote hoeveelheden kapotgetrapte koopwa ren. De politie sloot de toegangswe gen naar de Algerijnse wijk van Oran af toen de demonstranten zich in deze richting begaven. vieren de Verenigde Sta- ten „thanksgiving-day". is het 40 jaar geleden, dat ff de beruchte Franse vrouwen- beul Henri-Désiré Landru ter dood werd veroordeeld. Landru werd verdacht van moord -== H op enige honderden vrouwen, maar stond, slechts voor elf |f moorden terecht. Het vonnis ff werd op 25 februari 1922 ten ff uitvoer gebracht. ff [iïillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllll juffrouw Beekman zich niet met de stichting in verbinding willen stellen. Ze wil de zaak nog even laten rusten. Anneke Beekman zal in Hilversum haar intrek nemen in het rusthuis van de gezusters Van Moorst, „de Maretak" aan de Julianalaan. Ze zal zich toeleggen op de talenstudie en trachten een onderwijsakte te beha len. KAMER VAN KOOPHANDEL MEENT Voor Kruiningen-Perkpolder een grote nieuwe boot nodig DE KAMER VAN KOOPHAN- DEL voor de Zeeuwse eilanden heeït gisteren in een vergade ring te Goes uitvoerig gespro ken over twee belangrijke ver keersverbindingen in Zeeland, namelijk het veer Kruiningen-Perk polder, en de vaste verbinding door of over de Oosterschelde. Ten aanzien van Kruiningen- Perkpolder werd besloten con tact op te nemen met de kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ten einde na te gaan in hoeverre liet alsnog mogelijk zal zijn het aan vankelijke plan van bet provin ciaal bestuur een nieuwe gro te boot, uitwisselbaar met het veer Vlissingen-Breskens ge realiseerd te krijgen. Met be trekking tot de vaste verbinding door of over de Oosterschelde werd op de begroting van de ka mer voor 1962 een bedrag van 5000 uitgetrokken, waarmee het dagelijks bestuur van de ka mer de totstandkoming van een vaste verbinding kan helpen be vorderen. De kwestie van liet veer Kruiningen- Perkpolder werd aangesneden dooi de voorzitter, de heer C. A. Kamme- raad. Hij herinnerde aan de medede lingen van Ged. Staten in de zomer- zitting van provinciale staten over de weigering van minister Korthals een nieuwe grote boot te doen bou wen voor het veer Kruiningen-Perk polder. Het provinciaal bestuur zou dus genoegen moeten nemen met een schip van kleinere afmetingen. „Het bestuur van de kamer acht een oplossing met een kleiner schip wel zeer ongelukkig", aldus de heer Kamineraad. „Immers, daarmee wordt eens en voorgoed de mogelijkheid voor een uniforme onderlinge uitwisselbaarheid van de boten op het veer Vlissingen- Breskens met die van Kruiningen- Perkpolder afgesneden. In samen werking met de kamer in Ternea zen willen wij daarom terzake een actie voeren, waarbij met klem zal worden aangedrongen op de spoedige bonw van een grote boot. Daardoor zullen naar onze me ning de beide grote Westerschel- 1 deveren voor een reeks van jaren tenvolle op hun taak berekend zijn". De mededelingen van de heer Kam- meraad werden met instemming ont vangen. De heer J. H. Roose uit Goes vroeg zich echter af, of de onderlin ge uitwisselbaarheid wel een argu ment was van voldoende kracht. De beide Westerscheldeveren hebben na melijk elk hun eigen soort vervoer, waarbij voor Vlissingen-Breskens het accent vooral valt op personen en voor Kruiningen-Perkpolder op goe deren. De ondervoorzitter van de kamer, de heer K. van Everdingen uit Vlis- singen, ging hier nader op in en stel de vast, dat de kamer zich niet met de inrichting van de schepen heeft te bemoeien. „Het gaat ons alléén om een zo groot mogelijk rijdek. En wanneer nu een schip wordt ge bouwd van een kleiner type, dan is het verschil in prijs niet zo neel groot met een grote, uitwisselbare Doot, maar wel is de vervoerscapaciteit bijna de helft kleiner, Bovendien ligt bij een groot schip de los- en laad- Zie slot pag5 kol. 4) De staking, geleid door drieënne- gentig t.v.-mensen uit wat dan tegenwoordig heet de „creatieve sector" is een uitzonderlij ke gebeurtenis. Zij is niet gericht te gen de werkgevers, zij wordt niet ge leid door de vakorganisaties en blijkt al evenmin een politieke staking, die tegen de regering is gericht. Wat dan wel? Het antwoord is te vinden in de nogal bewogen verklaring, die de drieënnegentig hebben afgelegd. Daarin worden drie punten genoemd: de salarissen, die onder de „absolute minimumverlangens van het radio- en t.v.-personeel" liggen, voorts het feit. dat de „uitbouw van de Neder landse televisie door de huidige sala risschaal wordt bedreigd omdat be kwame krachten op de bestaande voorwaarden niet kunnen worden ge- engageerd of in dienst gehouden" en ten slotte het ontbreken van „mini male voorwaarden, die aan een ver antwoordde produktie van televisie programma's moeten worden ge steld". Uit deze verklaring mag men concluderen, dat het niet alleen en misschien zelfs niet in de eerste plaats om de ge weigerde uitkering van tweemaal drie procent gaat, maar dat vooral de ergernis over het gebrek aan armslag in het t.v.-be- drijf een rol speelt. Volgens „Het Parool" heeft de voorzitter van de drieënnegentig, de N.C.R.V.-man A. van Roon gezegd: „Wij distanciëren ons van de drie procent en dat soort zaken. Belangrijker is, dat wij kun nen werken in een goede sfeer en dat wij mensen kunnen aantrekken. En daarvoor is te weinig begrip". Men zou dus de staking een sterk ge ëmotioneerde uiting kunnen noemen rond allerlei zaken, waarbij echter Ioonkwesties de onmiddellijke aan leiding vormden. Het is alles bijeengenomen een merkwaardige zaak, waaraan dus een misverstand ten grond slag ligt, misverstand opgevat in de letterlijke zin: elkaar niet goed ver staan. In Den Haag, waar regering en parlement met elkaar van gedach ten hebben gewisseld ging het voor namelijk om het spel van de loon politiek, d.w.z. over de toepassing van bepaalde regels. In Bussum daar entegen heeft men voor deze poli tieke aspecten weinig begrip getoond: men heeft zelfs geweigerd de logi sche consequentie te aanvaarden van de uitslag, die het politieke spel heeft opgeleverd, namelijk voorlopig af wachten. In stede daarvan is tot een wilde tweedaagse staking besloten, waarbij toen bleek en dat is toch wel belangrijk dat er héél wat meer „zeer" zat dan alleen de loon- situatie. Den Haag en Bussum zijn dus op dit ogenblik twee totaal ver schillende werelden, de wereld van het politieke spel enerzijds en die van geprikkelde, overgevoelige werksfeer anderzijds. Twee citaten om deze werelden te kenschetsen, een Haags en een Bussums: de voorzitter van de Tweede Kamer zei vorige week bij een procedure-debat, dat het bij de t.v. ging om „door en door be zadigde en beschaafde mensen, die weten wat het publiek en het open baar belang verlangen". En nu het Bussumse citaat: „De houding der regering wijst er op, dat zij niet vol doende is doordrongen van de bete kenis van een televisieprogramma, dat van beslissende invloed kan zijn voor de oordeelsvorming en het cul tuurniveau van enkele miljoenen Né- derlanders". Inderdaad, dat zijn twee werelden, de rustige niet van ironie gespeende verklaring van de kamer voorzitter en de nogal geladen en niet van overdrijving vrij te pleiten opmerking van de „drieënnegentig". BS alle overwegingen is echter één ding volkomen duidelijk: deze staking is een wilde actie en moet als zodanig worden verworpen. Maar daarmee is niet weggerede neerd, dat zij tevens een symptoom is van een situatie, die verandering behoeft. Helaas is het niet de eerste maal, dat de aandacht daarop wordt gevestigd. In wezen is bijvoorbeeld het geroep om commerciële televisie mede veroorzaakt door het onbeha gen met de huidige toestand rond het Nederlandse omroep- en televi- siebestel en de vele kritiek op de pro gramma's heeft er al evenzeer mee te maken. Daarom wordt de vraag steeds dringender of de N.T.S. en de omroepverenigingen en vooral ook hun paladijnen in kabinet en parle ment zich wel ten volle van de ernst dezer situatie bewust zijn. Nog maals: bij de loononderhandelingen behoeft men zich niet te laten be ïnvloeden door deze wilde staking. Maar men zal er niet blind voor kun nen zijn, dat zij waarlijk niet alleen als loonactie is begonnen. Spionnen in Kiev veroordeeld tot zware straffen De 51-jarige Westduitser Adolf Wer ner is gisteren in Kiev tot vijftien jaar opsluiting vjjf jaar in een gevangenis en de rest in een arbeids kamp veroordeeld wegens spiona ge voor de V.S. Zijn 45-jarige echt genote Hennine kreeg op dezelfde gronden zeven jaar. Zjj zal een jaar In een gevangenis doorbrengen en zes In een arbeidskamp. 204e jaargang -110. 283 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. Al. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5E cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 nov. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mjn. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties Imax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van I 155. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2365 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Tei neuzen, tel. 2116; Zlerlkzee. red te) 2425. adm tel 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1