NIEUWE LECTUUR VOOR DE JEUGD Kleurige illustraties trekken in vele leesboeken de aandacht Romantische pockets voor oudere meisjes Boeken als geschenk bij de kerstboom KLASSIEKE VERHALEN UIT DE NEDERLANDSE GESCHIEDENIS ZentrA WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 RROV IN Cl'ALE ZEEUWSE COURANT 17 In „instructieve prentenboeken" vullen woord en beeld elkaar aan Het Sint-Nicolaasfeest Is weer in aantocht en liet goede va derlandse gebruik wil, dat bij deze gelegenheid over en weer cadeautjes worden uitgewisseld. Omdat op vele verlanglijst jes weer boeken zullen staan is het nodig een duidelijk on derscheid te maken tussen geschikte en minder geschikte boe ken voor de leesgrage jeugd. Vele kinderen zijn steeds hevig geïnteresseerd in plaatjes, zowel kleuren als zwart-wit, aan welk verlangen de uitgevers gezien de vele fraai geillus- treerde boeken, die thans zijn verschenen graag tegemoet komen. In de boekenwinkels heeft men een grote keus uit dit soort boeken. Deze boeken zijn dan ook uitermate geschikt als cadeau, vooral voor kinderen, die een boek moeilijk in „een ruk" uit kunnen lezen. Juist voor deze categorie vormen de illustraties een welkome afwisseling. De ouderen kunnen daar rekening mee houden bij de aankoop van een boek! Een greep in de stapel nieuw ver schenen kinderboeken leert, dat er weer tal van boeken zijn, waar woord en beeld elkaar volkomen aanvullen. In vele gevallen is het zelfs zo, dat de tekst onderge schikt is aan de kunstige tekenin gen, zodat men zelfs zou kunnen spreken van een „instructief pren tenboek." Maar de tekst is er en dat juist maakt het „prentenboek" zo aardig. Of zou het zijn, dat de plaatjes het leesboek zijn aan trekkelijkheid geven Voor iedere jongen en meisje een rijk bezit. Twee boeken met een héél klein verhaal en héél grote platen zijn „Mingo en Bobo in de grote stad" en „Oeloes avontuurlijke reis naar het noorderlicht." Beide zijn van de hand van Ali Mitgutsch in een Nederlandse bewerking van Her- mien Manger. Mingo en Bobo zijn twee negertjes, die zó vanuit de woeste binnenlanden van het ge boorteland de grote stad gaan be zoeken. Vanzelfsprekend beleven ze vele avonturen. Evenmin schuwt de avonturen het bosmannetje Oelöe, dat in het hoge noorden woont en op zoek gaat naar het noorderlicht. Willem Teil Ieder kind kent Willem Teil, de legendarische Zwitserse jager. Maar vermoedelijk weten de jeug dige lezers alleen, dat hij een pijl Eigen sfeer eigenlijk pas op de middelbare school aan toekomt bij de geschie denisles. Lou van Mourik heeft thans het verhaal op zo'n eenvou dige wijze naverteld, dat er voor de jeugdige liefhebbers geen enkel bezwaar meer is het ter hand te nemen. De geschiedenis van Jason, die zo graag zijn vader op de troon wil helpen en die daardoor in allerlei avonturen verzeild raakt, zal ieder kind weten te boeien. De illustra ties geheel in „oude trant" ge houden, waardoor zij een geschied kundige waarde hebben zijn van Ine van Gulik. Deze vier hierboven besproken boeken zijn uitgegeven bij Nijgh en Van Ditmar té 's Gravenhage/ Rotterdam. Een geheel eigen sfeer ademt „Waarom Ziva huilde op het feest," een alleraardigst boekje in ..De Grote Dag"-serie. Mosje Sja- mir laat de jeugdige lezertjes ge tuige zijn van een belangrijke ge beurtenis in Israël: „Het feest van de eerste vruchten." Prachtige kleurenillustraties van Cyrie Sa- torsky, die precies beantwoorden aan de voorstelling, die men zich maakt van het Beloofde Land, completeren dit boek, waarin een klein meisje uit de kibboets, het meisje Ziva, de hoofdrol vervult. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar is het van harte aan te bevelen. Het is uitgegeven bij de Bezige Bij te Amsterdam. Leuke gedichtjes van Chris Schef- fer zijn gebundeld in „De Vogel Nebukatnezar." De vogel Nebu katnezar, die zo aandoenlijk zijn best doet om mooi te zingen opent de lij en achtereenvolgens maken de lezertjes kennis met een par mantig muisje, met dansende koei en en tal van andere dieren. Maar ook kleutertjes, kleine meisjes en zelfs reuzen, die eten als Holle Gijs. Grappige tekeningen van de bekende cartoonist, Ted Schaap verfraaien het geheel. „De vogel Nebukatnezar is uitgegeven bij Van Goor Zonen, Den Haag. Tot besluit van de rijk geïllustreer- de boeken zouden we nog willen bespreken „Ongeveertje" van Har riet Laurey, behorende tot de „boekjes van de bonte wonder boom," een uitgave van uitgevers maatschappij Holland te Amster dam. „Ongeveertje" is een merel, die de andere dieren van het bos wil helpen. Hoe hy dit klaarspeelt vertelt Harriet Laurey in dit aar dige verhaal. De illustraties in dit boekje zijn van Babs van Wely. SERIE „OUD EN GOUD" In de interessante serie „oud en goud" zijn bij Van Goor Zo nen Den Haag de nummers dertien en veertien verschenen, respectievelijk „De overwintering op Nova Zembla" en „De vier Heemskinderen". Het zijn klassieke verhalen uit de ge schiedenis, geschreven voor de leeftijd van circa dertien jaar. Sterk tot de verbeelding spreken de avonturen van de vier Heems kinderen, Ritsaart, Adelaart en dappere Reinout. Gezeten op het reusachtige paard Beyaart bestrij den zij Karei de Grote ën zijn rid ders. De jeugdige lezertjes maken kennis met de beroemdste paladijn van Keizer Karei, met ridder Roc- lant, met bisschop Turpijn, met de tovenaar Madelgijs en vele andere dappere ridders. Het ros Beyaart voert de vier broers naar alle delen van Kareis rijk, waar zij hun faam bevechten. Na tal van veldslagen tegen de keizerlijke legers sluiten ze einde lijk vrede met Karei. Maar de prijs is hoog: Reinout moet afstand doen van zijn paard. Hij doet boete voor zijn zonden, zoals dat in de middeleeuwen te doen gebruikelijk was. Reinout trekt naar het Heili ge Land, waar hij de christenen helpt in hun strijd tegen de Tur ken. Later keert hij naar zijn ge boortegrond terug. In enkele woorden is dit het ver haal van de vier Heemskinderen, van wie Reinout de belangrijkste is. P. de Zeeuw J. Gzn. heeft het verhaal In een vlotte, prettige leesbare styl geschreven. De illu straties zijn van Reinald van Lamsweerde. Evenzeer lezens waardige stuk biedt „De overwin tering - van d Gzn. Het boek is geïllustreerd door Jaap Vegter. Iedere jongen van dertien kent deze geschiedenis. De Nederlanders, die in de zestiende eeuw bijzonder koene zeevaarders waren, zochten een nieuwe zeeweg naar Indië. Heemskerck en Ba- rendsz besloten om de noord te varen, maar in de zware ijsgang strandden zij op het eiland Nova Zembla. De dappere mannen trot seerden hier honger en koude. In een haastig opgetrokken hut over winterden zij, voortdurend lastig gevallen door beren en vossen. Zij vierden er oud en nieuw en moes ten er enkele kameraden ten grave dragen. Een spannend verhaal, dat zo waarheidsgetrouw mogelijk is naverteld. Zestal vlotte romannetjes Voor de oudere meisjes is ook dit najaar weer héél wat nieuws verschenen. Hun be langstelling gaat veelal uit naar romantische boeken. De vraag „krijgen ze elkaar wel, krijgen ze elkaar niet" is 'voor deze meisjes hoogst be langrijk. Daarom willen zij de hieronder besproken poc kets dan ook in één ruk uit lezen. G. van Betlem schreef voor de Flamingoreeks twee nieuwe meis jesboeken „De teugels in handen" en „Job en haar bazen." Het eerste boek vertelt van Gerrie, die zó verknocht is aan haar jeugdvriend je, dat iedereen als vanzelfspre kend aanneemt, dat zij eens met hem zal trouwen. Of het ook ge beurt Met ongeveer hetzelfde probleem heeft Job te worstelen. Zal zij het eens worden met de weifelende Tim, een van haar bazen Beide boeken zijn uitgaven van H. Meu- lenhoff te Amsterdam. Ook in de Flevoreeks verschenen twee nieuwe pockets voor de jonge vrouw. De schrijfster Nel Ver schoor-van der Vlis schreef „Tegenwind," een sentimenteel aandoend verhaal over een onder wijzeres met een blinde vader. Het verhaal speelt grotendeels in de oorlog. Het geheel is ondanks en kele lichtpunten bepaald somber. Een vrolyker romannetje werd ge schreven door C. Th. Jongejan-de Groot„Deining in hot dokters huis." De moeder moet kuren in (Advertentie) H O R L O G E S MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Een illustratie uit het hoek over het leven van Willem Teil, die voor zichzelf spreekt. schoot door de appel, die op het hoofd van zijn zoontje lag. Om nu de kinderen bekend te maken met de gehele geschiedenis heeft Aliki een héél aardig boekje geschreven, dat door zijn eenvoudige taal en zijn prachtige illustraties ieder kind op de hoogte brengt van het leven van deze grote boogschutter. Edithe de Clerq Zubli zorgde voor een goede vertaling. De verovering van liet Gulden Vlies zal voor vele kinderen min der bekend zijn, omdat dit oude verhaal In de meeste uitgaven moeilik te lezen is en men er Fraaie bundels kerstverhalen DE KERSTDAGEN naderen weer met rasse schreden. Het zijn dagen van rust en gezelligheid in intieme kring, waarop vele jongens en meis jes zich in het flakkerende licht van tientallen kaarsjes, die de kerstboom sieren, on getwijfeld zullen verdiepen in een spannend boek. Om dat ook bij de kerstboom ge schenken horen, willen we op deze plaats aandacht schen ken aan enige mooie bundel tjes met kerstverhalen. Een prachtig kerstgeschenk, niet alleen voor jonge kinderen, maar ook voor ouderen, is het boek „Het Leven van Jezus", getekend en verteld door Fritz en Margrit Hug. Het is een boek dat uiter lijk misschien niet direct aan spreekt, omdat het lang en breed en dun is. Wie evenwel de moeite neemt om het open te slaan, zal verbaasd zijn over de vele bij zonder mooie illustraties, die de aloud® verhalen over Christus een geheel ander aanzien geven. Stap voor stap en op eenvoudige wijze worden de lezertjes gevoerd door het bijbelse land. vanaf de geboorte van Christus tot de krui siging. De vele tekeningen in prachtige kleuren geven een goede voorstelling van de gebeurtenissen in het leven van Jezus. Werkelijk een prachtig boek, dat ieder kind in verrukking zal brengen. „Het Leven van Jezus" is een uitgave van Hollandia te Baarn in een Nederlandse bewerking van ds. H. J. Kater. Advent In aansluiting op de prachtige ad- ventska lender, ge tekend door Corrie van der Baan, zag een bundeltje met 24 adventsverhaal- tjes het licht, on- derde titel: ,Zij verwachtten Hem' Coos Covens en Dora van der Mei denCoolsma ga ven voor iedere dag van 1 decem ber af tot en met 24 december een kort verhaaltje over de voorge schiedenis van het kerstgebeuren. Em tekeiling It|- hel hoek ,,Zij ver wachtten Hem Kinderen van negen jaar en ouder zullen door middel van deze dag stukjes op eenvoudige wijze het grote gebeuren van Kerstmis te gemoet kunnen zien. Zowel de ka lender als het boekje werd uitge geven bij Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen. Een ander kerstboek is: „Het licht schijnt overal", waarvoor vele bekende schrijvers en schrijf sters een bijdrage leverden. Het is een bundel korte verhalen, die alle op of rond kerstfeest spe len. Vele kinderen zullen genieten van de bijzondere kerstsfeer, waarmee deze verhalen zijn door trokken. De uitgeverij Ploegsma te Amsterdam gaf „Het licht schijnt overal" uit. Het boekje is voorzien van aardige illustraties door Irene Martens. Driekoningen Hoewel het feest van Driekonin gen-avond door vrijwel niemand meer wordt gevierd, is het toch aardig te wetën dat de Belgische schrijver van het boekje „Drie koningenavond" Guido Al- brecht zelf alle spelletjes van dit feest heeft meegevierd. Door ze te bundelen wil hij trachten dit oude volksgebruik weer in ere te herstellen, misschien niet di rect in Nederland, maar dan toch wel in het Vlaamse land. Op duidelijke wijze geeft Al- brwht de lezer* 'aanwijzingen Een illustratie van Reinald van Lamswaarde uit het boek „De Vier Heemskinderen^odewijk (de zoon van keizer Karei de Grotehad bevel gegeven, dat de vier Heemskinderen een plaats moest worden toegeicezen in de hoek bij de honden Zwitserland en de jongste dochter neemt liet huishouden waar. Dat zich hïerby vele perikelen voor doen laat zich denken. Een aardig vlot boekje zonder veel pretenties. Beide pockets werden uitgegeven bij G. F. C'allenbach N.V. te Nij- kerk. Ook bij de prisma-juniores ver schenen twee nieuwe pockets. Elisabeth George Spease schreef een boeiende roman over het leven van een meisje in 1687. „Met dit boek, getiteld „Een meisje uit Barbados" verwierf zij in 1959 de prijs voor het beste jeugdboek in de Verenigde Staten. Deze frisse pocket werd vertaald door A. S. van der Laan-Stoffels en van illu straties voorzien door George Ma- zure. Van geheel ander genre is „Bonnie als bakvis." Wie het boek „Bonnie als gastvrouw" kent, weet dat dè schrijfster Lenora Mattingly-We- ber een boeiend vertelster is. Daar om is ook dit boek, waarin Bonnie graag volwassen wil worden en hier veel moeite voor doet, zij het met vallen en opstaan, van harte aan te bevelen. De vertaling is van Henriëtte van der Kop. Gertrud Howe tekende enkele aardige illu straties. Beide bovengenoemde boeken werden uitgegeven bij Het Spectrum N.V. te Utrecht. over de kleding van de koningen, het eten, het zingen en liet dan sen tijdens dit feest. De liedjes zijn met de melodie afgedrukt. Ais men er over denkt Drieko ningenavond weer eens op ouder wetse wijze te vieren, zal men aan dit boekje veel steun hebben. Niet alleen bij viering in familiekring, maar eveneens 'in grotere gezel schappen. Kinderlijke reisbeschrijvingen „Kinderlijke reisbeschrijvingen" zou de ondertitel kunnen zijn van de boeken, die verschijnen in de serie „Dit is ons land." De twee nieuwe deeltjes 7 en 8 voeren de jeugdige lezers naar Zweden en Griekenland. In Zweden gaan wij „Op bezoek bij onze Zweedse Karin." De auteur M. Roelfs voert ons met Karin door het mooie Zweedse land en vertelt hierover vele bijzonderhe den. In Griekenland gaan we naar „Pericles, ons Griekse vriendje." Hier bezoeken we vele cultuur-his torische monumenten en komen wij wat meer te weten over het leven van de bevolking in dit land. Beide deeltjes, die voorzien zijn van vele prachtige kleurenfoto's, werden uitgegeven bij de Zuid hollandse Uitgeversmaatschappij te Den Haag. Nieuwe deel van Corso In 1959 kreeg mevrouw C. E. Pot- hast-Gimberg de prijs voor het beste kinderboek met „Corso, het ezeltje." Sindsdien zijn er al drie vervolgen verschenen. „Corso" staat dus nog steeds in het middel punt der belangstelling. Het laatst verschenen deeltje is getiteld „31 voor Corso." Het meisje Toni, dat met haar ezeltje op Corsica woont, gaat voor het eerst in haar leven uit logeren. Corso moet natuurlijk mee..Samen beleven ze vele avon turen. Een aardig vervolg in de Corso-serie, dat verscheen bij Van Goor Zonen, Den Haag. De illu straties zijn van Elly van Beek. Boeiende roman voor en over jonge mensen De schrijver 3lax van Amstel weet in zijn boeken altijd die sfeer te treffen, welke jonge mensen zo boeit. Hij verplaatst zich gemak kelijk in het leven van de jonge ren, met al zijn ups en downs. Onvoorwaardelijk geeft hij zich over aan de problemen en leeft hy zich in de geestesgesteldheid van de jeugd in. Het is zijn verdienste romans te schrijven, die zó uit het leven zijn gegrepen. Onopgesmukt en zonder enige pathos brengt hij zijn roman figuren in al hun blijdschap en verdriet. Dat valt weer te consta teren in de roman „Niet het hart alleen" (uitg. Holland, Amster dam). De jonge Siemen Conrad heeft slechts een levenswens: va ren. Hoewel hij toestemt in en erg gelukkig is met zijn verloving, voelt hij misschien onbewust dat de verhouding met Stella Ver hagen geen stand kan houden. Rond deze twee figuren is de ge hele roman opgebouwd. Een breuk tussen Siemen en Stella is onver mijdelijk. Een boeiende roman voor jonge mensen, die wellicht ook ouderen kan doordringen van de geestelijke moeilijkheden, waar in jonge mensen kunnen verkeren. Aangrijpend boek over Italiaans meisje De meisjesboeken van de bekende schrijfster Aïmeê van Tricht vin den in het algemeen bij de jonge vrouw veel waardering. Haar boeken worden veel gelezen, het geen ongetwijfeld te danken is aan de wijze, waarop de schrijfster zich weet in te leven in het ge voelsleven van de jeugd. Aimeé van Tricht woont alweer heei wat jaren in Rome. Begrijpe lijk, dat haar laatste roman zich in Italië afspeelt. In „Barbara uit Ponte Corvo" maken de lezeressen kennis met het jonge meisje Bar bara, dat uit de armoedige omge ving wordt weggehaald waarin zq haar prille jeugd heeft doorge bracht. In Rome maakt zij een bliksemcarrière als mannequin. Op het hoogtepunt van haar roem trouwt ze met een rijke prins. Ze gelooft, dat daarmee al haar ide alen zijn verwezenlijkt. In feite is ze echter, nadat ze een onvol waardig kind ter wereld heeft ge bracht, een arme, rijke jonge vrouw. Haar man verlaat haar en komt later om Mj 'n auto-ongeluk. Voor Barbara is dit het keerpunt in haar leven: ze begrijpt, dat je met geld geen geluk kunt kopen en deze gedachte vormt de basis voor haar verdere leven. Dit aangrijpende boek. dat vele jonge vrouwen ter hand zullen nemen, is eveneens een uitgave van de N.V. Holland te Amster dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9