Amerikaanse troepen blijven in Berlijn zolang bevolking dat wil Nieuw-Guinea en zaak Van der Putten BELGIË VREEST STAGNATIE SCHELDE-RIJN-BESPREKINGEN I „GEEN TIJD VOOR TRANEN" 1 1 BIJ AMSTERDAMS HUWELIJK WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IZVESTIA INTERVIEWDE KENNEDY „Verbod van kernproeven eerste stap naar ontwapening" Het Sow,jet-Russische blad Izvestia heeft gisteren een interview gepubliceerd, dat de hoofdredacteur van dit blad jongstleden zaterdag met president Kennedy van de Verenigde Staten heeft gehad. Volgens het artikel had de president verklaard, dat de westerse mogendheden in West-Berlijn zouden blijven zolang als de Westberlijners dit zelf wensen. De president had voorts gezegd, dat de Verenigde Staten een overeenkomst over het verbod van kernproeven als een eerste stap naar een algemene ontwapening zien. Hij zei, dat de over eenkomsten van Jalta en Potsdam vrije verkiezingen voor de bevolking van Oost-Europa omvatten. „Doch naar onze mening hebben zij die tot op heden niet", aldus president Kennedy in de Izvestia. Volgens de president zou een Rus- sisch-Oostduits vredesverdrag, waar bij de toegangswegen tot West-Ber lijn in handen zouden geraken van de Oostduitsers, die ze op elk moment zouden kunnen afsluiten als zij dit wensen, geen vrede brengen, doch het gevaar vergroten. De preside/nt hoopte, dat onderhan delingen zouden plaatsvinden met de Sowjet-Unie „tijdens welke garanties zullen worden gegeven die ons in staat stellen onze rechten in West- Berlijn, die wij volgens liet viermo- gend'heden-verdrag bezitten, te blij ven uitoefenen". Samen leven ,.Ik ben van mening, dat de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten in vrede met elkander moeten leven. Indien we er in slagen gedurende de komende twintig jaar de vrede te bewaren zullen onze volkeren aanzienlijk welvarender en geluk kiger zijn", aldus Kennedy. Over Berlijn zei Kennedy: „Wij willen niet in West-Berlijn blijven wanneer de bevolking' ons daar Overleg salaris ambtenaren Op maandag 27 november is in Den Haag het overleg inzake salarisver hoging van het rijkspersoneel per I januari 1962 in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in het bijzijn van de minister van binnen landse zaken voortgezet. Uit kringen van de anibtcnarenorganisatie verne men we dat de minister in deze ver gadering concrete voorstellen deed inzake: een algemene loonsverhoging per 1 januari 1962; de posintie van de ambtenaren, die worden bezoldigd krachtens de scha len van het bezoldigingsbesluit: de positie van de ambtenaren, die De minister gaf daarenboven zijn me ning inzake de invoering van een prestatiebeloning, dervingstoeslag en een uitkering ineens over 1961. Over de voorstellen en standpunten van de minister dienen de samenwer kende centralen zich nog nader te beraden, om zonodig tegenvoorstellen te kunnen doen. Ook de minister van binnenlandse zaken moet gelegenheid hebben zich over eventuele opmerkin gen van de centralen nader te bera den. In verband hiermede zullen de besprekingen in de centrale commis sie op 18 december worden voortge zet. Ten aanzien van de belastingdienst ging de minister er mee akkoord, dat de besprekingen inzake de positie, van het personeel van deze. dienst in de bijzondere commissie, voor de be lastingdienst ten spoedigste zal wor den hervat, hetgeen aan de minister van financiën zal worden medege deeld. Het sprookjesboek ,Jjos doce cuen- tos maravilosos" („Ticaal] wonder lijke verhalenvan koningin Fabio- la van België, dat reeds in 195!f in Spanje verscheen, zal volgende maand in Brussel door een Belgische uitgever in het Vlaams en in hel Frans worden uitgegeven, Een Brus sels warenhuis maakt voor deze uit gave veel reclame. In een van de eta lages is van kunstig bewerkt, papier een toernooi-scène weergegeven uit een van de vertellingen „De prins van de witte berg". (Foto). niet wenst. Maar het wenst dit wel. Ik hoop dat de Sowjet-Unie zich hierbij neerlegt en in het bij zonder het vrije verkeer van en naar West-Berlijn zal willen ver zekeren. Hierdoor zullen we een vreedzame regeling in midden- Europa kunnen bereiken, waarna onze betrekkingen aanzienlijk zul len verbeteren". Duitse kernmacht Volgens het artikel heeft de presi dent gezegd dat hij niet graag zou zien dat West-Duitsland zijn eigen kernmacht krijgt. De hoofdredacteur van de Izvestia, Adzjoebei, die een schoonzoon van premier Kroesjtsjew is, vroeg hierna of de president er op tegen was dat West-Duitsland kernwapens ter beschikking heeft, of dat hij controlemaatregelen be doelde. Kennedy antwoordde hierop, dat de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, in 1954 verltlaard heeft, dat W.-Duitsland geen eigen atoom macht wenste. „Dit blyft de politiek van zijn regering en ik vind dit een verstandige politiek", aldus Kenne dy. JIIIIIIIIIIII)lllllllllilllllllllllllllllHlllllllltllllllllllllltlllllllllllllllUilHlin| Russen in de rij voor Izvestia H De Sowjet-Russische burgers |f waren gisteravond, voor het luttele bedrag van twaalf cent, =r H voor de eerste maal in hun ie- ven in staat van het westerse standpunt ten aanzien van de wereldgebeurtenissen kennis te nemen, zoals dat door president Kennedy in zijn vraaggesprek 's met Kroesjtsjews schoonzoon Adjoebei, hoofdredacteur van het regeringsblad „Izvestia", naar voren werd gebracht. Aan de kiosken in Moskou had den zich rijen belangstellenden gevormd, die de exemplaren van de „Izvestia" die een op lage van vier tot vijf miljoen heeft waarin het vraagge sprek was weergegeven, in snel tempo opkochten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vredesverdrag Gevraagd naar zjjn mening over een Amerikaans-Russisch vredesverdrag zei Kennneay van oordeel te zijn, dat een dergelijk verdrag alleen niet vol doende is. „Wjj moeten de vrede ook mogelijk maken", aldns de president, waarhij hy verwees naar de Kwesties- Duitsland en Berlijn. „Indien we hier in vorderingen zouden kunnen ma ken, zou dit een belangrijke stap zijn naar een verbetering van 'ónze betrek-: kingen op andere gebieden". Hij noemde in verband hiermee de kwes- tie-Laos. „We moeten trachten een oplossing te vinden door middel van onderhandelingen, waarbij het moge lijk gemaakt wordt de vrede in Cen- traal-Europa te bewaren. Dit is het doel van mjjn regering". Onderdirecteur Amsterdamse Bank voor gerechtshof Het Amsterdams Gerechtshof hield zich gisteren bezig en zal zich ook vrydag en waarschijnlijk volgende week dinsdag nog bezighouden met het aandeel van de onderdirecteur T. H. van de Amsterdamse Bank in de Socrates-affaire. H, die gedurende drie jaar zeventien miljoen gulden aan kredieten voor allerlei Socrates-projecten verstrek te, die de werkelijke waarde van het 'Socrates-bezit ver te boven zouden zijn gegaan, zijn drie feiten ten laste gelegd. Het betreft twee gevallen van ver duistering in dienstbetrekking en één geval van oplichting in vereniging met Den B. De rechtbank heeft des tijds alleen de verduistering in dienst verband van 150.000 bewezen ver klaard. Het ging hierbij om een eer ste betaling op door Socrates bij voor lopig koopcontract in Oostzaan en Amsterdam-Noord gekochte terrei nen. „Ik ben van mening, dat ik geen verduistering heb gepleegd", liet H. president Sprey weten, die graag wilde horen waarom H. in appel was gegaan van het rechtbankvonnis. Vrijdag aanstaande wordt de oplich ting in vereniging met Den B. van de Rembours- en Industriebank in Amsterdam behandeld. PERSSTEMMEN IN BEIDE GEVALLEN AANDRINGEN OP NADERE VERKLARING Wat nu?, vraagt het ALGEMEEN HANDELSBLAD (onafh.) zich af na de mislukte behandeling van het Nieuw-Guineavraagstuk m de Vere nigde Naties. De algemene vergade ring van de V.N. is blykbaar nodig' geweest, aldus dit blad in een hoofd artikel, om minister Luns te leren, wat hij in verschillende Nederland se persorganen voor zijn vertrek naar New York al had kunnen lezen, n.l. dat een oplossing van dit vraagstuk bulten Indonesië om niet mogelijk is. Het Handelsblad wil echter niet met verwijten komen. De vraag is: Wat nu? New York heeft volgens het blad één ding geleerd: overleg met Dajakarta is onvermijdelijk. De TIJD-MAASBODE (rooms-ka- tholiek) meent dat minister Luns met zyn plan in de wereld achting heeft verworven en niet in het minst in Nederland en by de Papoea's. Nu is het de tijd om de balans op te ma ken. „De Nederlandse politiek, al thans de politiek van de regering, kan niet meer buiten het kader van de grondgedachten van het plan-Luns worden gevoerd. Welke voortzetting is er binnen dit kader nog moge lijk?". zo vraagt zich echter de Tijd- Maasbode af. Wat nu? vraagt ook de N.R.C. (lib.) zich af. De N.R.C. meent, na te hebben geconstateerd dat Ne derland voor het eerst heeft ver klaard tot een gesprek met In donesië bereid te zijn (aanvaar ding Brazzaville-resolutie), dat twee mogelijkheden moeten wor den genoemd: 1. Een gesprek met Indonesië. 2. Het afstaan van de soevereiniteit met een wijziging van de grondwet. Op deze pun ten zou de Nederlandse politiek zich zo snel mogelijk moeten rich ten. Van der Putten Wat betreft de tweede stof opwaaien de zaak der laatste dagen de affaire- Van der Putten, dringt het ALGE MEEN HANDELSBLAD aan op klaarheid in deze zaak. Het blad twijfelt er niet aan of minister Visser is te goeder trouw. Men acht even wel eén parlementaire enquête het enig doeltreffende middel om een eind te maken aan de zaak-Van der Put ten. De N.R.C. dringt, eveneens aan op een duidelyke, gedetailleerde verklaring. „Wjj kunnen niet inzien dat hjj (mi nister Visser) zoals hij toegezegd had, de onderste steeu boven heeft gehaald". De N.R.C. heeft er voorts [ernstig bezwaar tegen, dat de minis- i ter de „soort van berichtgeving" I over de zaak „liet communisme in de j kaart spelend" heeft genoemd. DE ZAAK COLOMBO ITALIANEN IN ROME GEARRESTEERD De politie In Rome heeft gisteravond medegedeeld dat zij de twee Italiaan se studenten de 22-jarige Enrico Pns- co en de 25-Jarige Renato Colapso, heeft aangehouden voor ondervraging In verband met de verdwijning van Bruno Colombo, zo bericht het pers bureau Reuter. De Romeinse politie zei verder dat de twee studenten met Colombo in een café in Amsterdam zijn geweest voor dat Colombo is verdwenen. Op 16 no vember zijn de beide studenten naar Italië teruggekeerd. De Amsterdamse centrale recherche, die via Interpol om opsporing en aan houding van de twee studenten had verzocht, die zij met de horlogemaker Sergio Squazzardl, (wiens opsporing eveneens is verzocht) verdenkt van moord c.q. doodslag op Colombo, had gisteravond nog geen bericht uit Ro me over de aanhouding ontvangen. Het verhoor van enkele gisteravond in Den Haag in verband met de zaak aangehouden Italianen heeft niets po sitiefs opgeleverd. Een der Italianen kende de horloge maker met wie hij zaken had gedaan en ook wel eens geld had gegeven. Doch er was geen enkel verband met de zaak-Colombo zo deelde de Am sterdamse centrale recherche mede. Twintig auto's op rijksweg 13 in botsing Gistermiddag omstreeks vijf uur heb ben zich op ryksweg IS nabij de Zwethbrug enkele kettingbotsingen voorgedaan. In totaal waren hier on- Een persoon werd gewond en is per geveer twintig auto's bij betrokken, ambulance naar een ziekenhuis In Delft vervoerd. Twee personenauto's die bij de bot sing betrokken waren, zijn in brand gevlogen. Hoewel de brandweer uit Delft spoedig ter plaatse was, zijn beide auto's totaal uitgebrand. Ook werden vele auto's weggesleept. De oorzaak van de botsingen was ver moedelijk het door de regen glibberig geworden wegdek. Er is nog geen stoffelijk overschot gevonden van de sedert 12 november j.l. vermiste Italiaan Bruno Colom bo, waarvan aangenomen wordtdat hij het slachtoffer van een roofmoord is geworden. Foto boven: de witte Alfa Romeo van de Italiaan, die in Den Haag werd aangetroffen. Foto midden: de persconferentie met be trekking tot de zaak in het hoofd bureau van politie in Den Haag. Rechts politie-inspecteur J. van Stra ten. Foto onder: de rijkspolitie in Zuid-Holland zoekt langs de wegen naar het slachtoffer. Staking verlamde Franse leven De Franse industrie en het ver voerwezen waren gisteren bijna geheel verlamd tengevolge van de eendaagse staking van het personeel van de staatsspoorwe gen, gas- en elektriciteitsbedrij ven, uitgeroepen wegens loon eisen. Het Parljse bus- en vliegveldperso- neel, arbeiders bij de atoomindustrie en sommige taxichauffeurs en ge meentearbeiders staakten eveneens. In het centrum van Parijs was twee derde van de winkels en waren ver scheidene kantoren gesloten en de ge woonlijk verstopte straten waren nu half leeg. Slechts een van de vijf gro te automobielfabrieken in het gebied van Parijs werkte normaal deze heeft een eigen elektriciteitsvoorzie ning. De métrotreinen reden bijna geen van alle en de luchtvaartmaatschappij „Air France" moest meer dan hon derd vluchten afgelasten omdat 80 procent van het 4400 leden tellende grondpersoneel staakte. Ook by de kernreactor in Saelay, (bij Parijs) de grote deeltjesversneller al daar en bij de kernreactor in Greno ble werd niet gewerkt. Volgens vak bondsleiders werden verscheidene ar beiders bij Frankrijks grootste atoomcentrum, Marcoule in de Rhó- ne-vallei, op straffe van boete of ge vangenis verplicht aan het werk te gaan. De scholieren in Parijs hebben echter geen vrijaf gehad. De lessen gingen normaal door, zij het in verscheidene Bcholen by kaarslicht. „RAPPORT BLIJFT UIT" Voortzetting op politiek niveau bepleit In Belgische regeringskringen is ..met ontstemmine" vernomen. <lfit de lijke delegatie voor de besprekingen oyer de Schelde-Rynverbinding, jhr. Tjarda van Starkenborgh-Stachou- wer, voor drie maanden naar de Ver enigde Staten zal vertrekken. Vol gens het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" zal hierdoor de volgende bijeen komst van de gemengd Belgisch-Ne derlandse commissie pas in maart 1963 kunnen worden gehouden. In Belgische regeringskringen is men thans van oordeel, aldus het blad, dat de kwestie thans op het politieke vlak, dus op ministerieel niveau, dient te worden behandeld. De com missie had reeds een jaar geleden rapport over haar werkzaamheden aan de wederzijdse regeringen moe ten uitbrengen, doch dit is nog steeds niet gebeurd. „Het is onaanvaard baar, dat de onderhandelingen weer drie maanden worden uitgesteld", al dus „De Nieuwe Gids". Het voornaamste struikelblok bij de besprekingen, die de ambtelijke deskundigen in de gemengd Bel gisch-Nederlandse commissie heb ben gevoerd, wordt gevormd door de premies, die de Belgische bin nenvaart ontvangt van de rege ring voor de Rijnvaart. Een Ne derlandse voorwaarde voor het in willigen van de Belgische wensen voor de verbetering van de verbin dingen tussen Antwerpen en de Rijn is, dat deze premies worden afgeschaft. In Brussel had men overigens de af gelopen weken al voorbereidingen ge troffen voor verder overleg in de commissie. Zo werd begin vorige week op het ministerie van buiten landse zaken in Brussel een bespre king gehouden tussen de Belgische onderminister van buitenlandse za ken, Fayat, havenautoriteiten uit liiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiDiii Er was „geen tyd voor tranen" by het huwelyk van de 19-jarige H Mary van de Kar en de 25-jarige Louis Lissauer, beiden van joodsen M H bloede, daa dezer dagen door mevrouw WijsmullerMeijer in het H Amsterdamse stadhuis werd voltrokken. H Mevrouw Wijsmuller Is behalve lid van de Amsterdamse gemeen- Ij sj teraad ook onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, in H welke functie zij ook huwelijken voltrekt tussen blinden, hoogbe- §j jaarden en wezen. Onlangs verscheen het boek „Geen tijd voor |f tranen", waarin verteld wordt hoe mevrouw Wijsmuller erin slaag- H de voor en tijdens de oorlog tienduizend joodse kinderen te red- 'den. Bij de huwelijksplechtigheid vroeg een dei' familieleden van het M gelukkige paar aan mevrouw Wijsmuller: „Wat kunnen wij nu H eens voor U doen?" waarop het antwoord kwam: „Koop vpor het gehele gezelschap mijn boek, waarvan de opbrengst gaat naar s de OJR.T.-Israël. Als meer mensen iets voor het joodse volk hadden gedaan, dan zou ik nu meer joodse kindertjes kunnen trouwen". H Direct werden de boeken voor het gezelschap van 25 personen be ll steld, zodat het een hnwelijk met „Geen tijd voor tranen" Is ge il worden. il!IUIIIIIIllllllllHllllllllllllllllll1ll||||||||||||IUIII!IIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIUIII!ljlilillllllllllllij|||||||!ll|||||||||||l!l|||)|IUIIUIIKIIIIIIUilllllllll!llllllllf Antwerpen en de deskundigen, die met het technische overleg zijn be last over het verder door België in te nemen standpunt. Bijzonderheden hierover zijn niet bekend geworden. Antwoord Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft in ant- woord op een vraag over het in Bel gië verschenen persbericht over de Schelde-Rijn-onderhandelingen ge zegd, dat van een onderbreking van vier maanden geen sprake is. By af wezigheid van jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachauer zjjn de he ren Gieben en Maris volledig bevoeg de onderhandelaars. De onderhande lingen worden dan ook zowel op tech nisch als op economisch niveau, nor maal voortgezet, aldus de woordvoer der. Plannen voor nieuwe vrije Caritas-lotto De directeur van de Nationale Ver eniging Caritas, de lieer M. G. Her mes, heeft een nieuwe vorm van zijn „Vrije Caritas Lotto" aangekondigd. In een verklaring, welke deze aan kondiging behelst, zegt hij tevens, dat het zijn overtuiging is, „dat een toto met onbeperkte hoofdprijs op zijn minst het dubbele resultaat zal ople veren als de huidige beperkte sport- toto en derhalve van het grootste be lang is om de noden van het Neder landse verenigingsleven te lenigen en tot grotere bloei te brengen". De heer Hermes kondigt aan te zul len „blijven doorvechten voor de niet- sportverenigingen om dezelfde rech ten te verkrijgen als de sportvereni gingen". Verder wordt in de verkla ring gezegd, dat dit standpunt ter kennis zal worden gebracht aan alle politieke partijen in ons land. Daar aan zal het verzoek worden gekop peld, te bevorderen dat aan nïet- sportverenigingen „dezelfde rechten zullen worden gegeven die nu alleen sportverenigingen hebben". De heer Hermes is dezer dagen door de kantonrechter te Heerlen veroor deeld wegens overtreding van de lo- terywet tot eenboete van 100. subs. 20 dagen hechtenis- In zijn verklaring heeft de heer Her mes ook aangekondigd, tegen dit von nis hoger beroep te zullen aanteke nen. Ring gestolen van Andrea Domburg Tydens de voorstelling van „Een kwestie van aanpassen" van Tennes see Williams in de Stadsschouwburg in Amsterdam zijn maandag uit de kleedkamer van de actrice Andrea Domburg een ring en een bedrag van 60 gestolen, die zij'op de kaptafel in de niet afgesloten kleedkamer had laten liggen. Vermoed wordt, dat een jongeman, die zich bij de portier van de artie- teningang ais zijnde van het „Rotter dams Toneel" aandiende, meer van de verdwijning afweet. Maar wie deze jongeman is heeft de politie nog niet kunnen achterhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5