Senaat dringt aan op regeringsverklaring Anneke Beekman nog niet in Hilversum Chimpansee staat gereed voor ruimtereis... Regering weigert salariseisen radio- en t.v. in te willigen klamm WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Langdurig debat in Tweede Kamer Motie-Baart verworpen - in januari worden lonen herzien (Van onze parlementaire redacteur). De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat de rege ring niet bereid is de in het kader van de eventuele uitkeringen aan het radio- en televisiepersoneel genomen beslissing op nieuw in overweging te nemen. Hij zei dit in zijn beantwoording van de vele vragen, die het socialistische kamerlid de heer Baart hem over de radio- en televisiesalarissen had gesteld. Het ruim vier uur durende debat in de Tweede Kamer over de salariëring van het radio- en televisiepersoneel, dat in zijn geheel door de televisie werd uitgezonden, eindigende met de aanne ming van een motie van de heer Zwanikken van de K.V.P., maar zonder toezegging van de minister van sociale zaken, dat hij als nog bereid is meer voor het personeel te doen dan de verlening van een uitkering van 3 procent met een minimum van 250,-. Zij nodigt de minister van sociale za ken en volksgezondheid in de motie uit op zeer korte termijn te bevorde ren, dat de positie van het personeel bij de radio en de televisie nader wordt bepaald, teneinde op basis daarvan, overeenkomstig de bestaan de spelregels van het te voeren loon- beleid, de specifieke positie van dit personeel zoveel mogelijk recht te doen wedervaren. Motie-Baart De kamer verwierp met 46 tegen 74 stemmen een motie van de heer Baart van de P.v.d.A., die door zijn interpellatie het debat had ontketend. Deze motie luidde: „de kamer, gehoord de beraadslagin gen over de gang van zaken bi] de onderhandelingen over. een even tuele uitkering over de jaren 1960 en 1961 aan het personeel, werk zaam bij de radio-omroep en de televisie, dringt er bij de regering op aan haar beslissing over deze uitkeringen opnieuw in overwe ging te nemen". Voor deze motie stemden de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. en van de K. V.P. de heren Van Doorn en Peters. Voor de stemming verkl&arde de heer Van Doorn de heer Peters sloot zich aan bij hem dat hij het „bil lijk en prudent" gevonden zou heb ben, als de regering wél alsnog aan het radio- en televisiepersoneel ook drie procent had uitgekeerd over 1960 en dus niet alleen over 1961. Nieuwe positiebepaling In de motie van de heer Zwanikken, die werd aangenomen bij zitten en opstaan, met de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. tegen, spreekt de kamer uit, dat zij kennis heeft genomen van het standpunt van de regering „dat de positie van het radio- en televisie personeel mede gelet op zijn plaats tussen het overheidspersoneel en dat van het bedrijfsleven ongetwijfeld en liefst zo spoedig mogelijk op 1 januari 1962 onder de ogen moet worden gezien op de daartoe voorge schreven wijze". Verkoop van slaapmiddel „sostenon" stopgezet Nadelige gevolgen gevreesd (Van onze Haagse redactie) De fabrikant van liet in Nederland onder de naam „Sostenon" bekende slaapmiddel, „Chemie Grünenthal G.M.B.H." te Stolberg bij Aken, heeft dit middel over de gehele wereld volledig uit de handel genomen, na dat een arts te Hamburg liad menen vast te stellen dat het middel in Duitsland draagt het de naam „Con- tergan" oorzaak was van vrucht- beschadiging. Hij zcgi in verschillende gevallen een verband te kunnen leggen tussen het gebruik van het middel door zwangere vrouwen en het ter wereld brengen van mismaakte kinderen. Grünenthal heeft de verkoop stopge zet „tot het tijdstip, waarop de be schuldigingen van ondeugdelijkheid op hun waarheid zijn getoetst", aldus de fabriek. Pas na deze verkoopstop heeft de minister van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Rijnland- Westfalen een verkoopverbod uitge vaardigd. Daar de maatregel van de fabrikant voor de gehele wereld geldt, zal ook in Nederland de verkoop van „Sos tenon", stopgezet worden. Het middel, mocht overigens in Ne derland alleen op recept verkocht worden. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid had zich na de eer ste berichten reeds met de inspec teur in verbinding gesteld teneinde de mogelijkheid van een verkoop stop bij de apotheken na te gaan. MOTIE A.O.W. INGETROKKEN In de gisteren gehouden vergaderïfig van de Tweede Kamer heeft de frac tievoorzitter van de P.v.d.A., inr. Burger zijn tijdens de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbe groting voor 1962 ingediende motie, die de regering een geleidelijke ver hoging van de algemene ouderdoms- uitkeringen vroeg met 50 procent, in getrokken. Hij deed dat, omdat de regering nu aan de Sociaal-Economische Raad een advies over de verhoging van de uitkeringen krachtens de A.O.W. heeft gevraagd en omdat de behan deling van dë begroting van sociale zaken en volksgezondheid, waarbij de kwestie weer ter sprake gebracht kan worden, in een nabij verschiet ligt. GEHEIME DIENST De Turkse schatkist heeft, sedert drie en een half jaar drie. miljoen Turkse ponden uitgegeven voor „de geheime dienst van de generale staf" die nooit heeft bestaan. In mei 1958 presenteerde een onbe kend persoon een rekening aan de minister van financiën met de mede deling dat de generale staf een nieu we geheime dienst had opgericht on der leiding van een divisie-generaal. Op hel ministerie werden geen indis crete vragen gesteld over een instel ling. die onder de militaire geheimen ressorteerde. De minister zette zijn handtekening en drie jaar lang ver scheen elke maand dezelfde bedrieger en nam dc salarissen in ontvangst voor de fictieve ambtenaren van de verzonnen geheime dienst. Toen na de revolutie van mei 1958 235 generafis en 7000 officieren van huil functie werden ontheven, nam de bedrieger het initiatief om de chef van zijn geheime dienst te pensione ren. Sedert eind oktober verscheen de „ontvanger" niet meer. De directeur van de schatkist telefoneerde naar de chef van dc generale staf. Zo werd het bedrog ontdekt, niet de bedrieger. |lllllllllllllllllllllll!lllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll!|l Voetbalinterland op Belgische t.v. H Hoewel de Nederlandse televi- M sie vandaag niet uitzendt, kun- H nen de Zeeuwse t.v.-bezitters H hun toestel toch inschakelen, n H Daarvoor is zelfs alle reden, p H want België geeft namelijk een t.v.-uitzending (Eurovisie) van M de interlandvoetbalwedstrijd f§ Tsjecho-Slowakije-Schotland, j= s die in Brussel wordt gespeeld. f§ iï Het is een beslissingswedstrijd voor de eindstrijd om het we- p reldkampioenschap. De win- naar plaatst zich namelijk in Ij de eindronde, die volgend jaar in Chili wordt gespeeld. Deze M uitzending begint om vijf voor half drie vanmiddag. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii groep te vormen, die de kwestie van de salarissen nog eens zal belqjken. Min of meer suggereerde hij dat het creatieve personeel, dat bij de radio- omroep en televisie werkzaam is, z|jn kansen op een aparte salarisregeling kan verhogen, als het zich in een or ganisatie verenigt. Afleidingsmanoeuvre Van de motie-Zwanikken zei de interpellant de heer Baart, dat hij er geen enkele behoefte aan had, omdat zij onduidelijk is, omdat de onderhandelingen over een nieuwe regeling ook zonder de motie ge voerd kunnen en zullen worden en omdat hij in de motie een aflei dingsmanoeuvre zag. Minister Veldkamp wees de motie- Baart af. Als hij zou zijn aangeno men. dan had hij hem naast zich neergelegd. Hij liet daarover geen twijfel bestaan. Tegen de motie-Zwa- nikken had hij geen bezwaar. Minister Veldkamp liet weten, dat hij bereid is om met medewerking van de Sociaal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid een loon- Koningin Fabiola bij „huwelijk van het jaar" Koningin Fabiola van België zal „bruidsmeisje in absentia" zijn bij het huwelijk van een van haar jeugd vriendinnen, Maria Pilar de Sastago met Joe Antonio Nunez Robles y Ro driguez, markies de la Roca y Perta- gua. De Belgische vorstin en Don Juan, graaf van Barcelona en Spaans troonpretendent zijn ere-patronen van het „huwelijk van het jaar" in Spanje. Het huwelijk zal aanstaande zater dag ingezegend worden in de San Jeronimo el Real kerk in Madrid. Er zijn duizend gasten uitgenodigd, van wie ongeveer 600 afkomstig uit de geboorteplaats van de bruidegom, Valencia. Over het bruidstoilet Is bekend, dat daartoe zullen behoren een antieke sluier, familiebezit van de zijde van de bruidegom en juwelen die even eens tot het familiebezit van de brui degom behoren. NIEUW-GUINEAVRAAGSTUK P.v.d.A. het minst geduldig (Van onze parlementaire redacteur) De algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer, die gistermid dag werden geopend, stonden groten deels in het teken van de gebeurte nissen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waar geen der resoluties betreffende de toe komst van Nieuw-Guinea de vereiste tweederde meerderheid heeft be haald en Nederland vervolgens zijn resolutie inzake het ouder het V.N.- beheer stellen van Nieuw-Guinea had ingetrokken. De fractievoorzitter van de P.v.d.A.. ir. H. Vos, die het debat opende, stel de de regering de vraag of zij bereid was de Kamer reeds thans in te lich ten over hetgeen zij zich voorstelt te doen ten aanzien van Nieuw-Guinea, nu het plan-Luns is ingetrokken. De socialistische fractievoorzitter zei de regering reeds aanstonds de moge lijkheid te willen bieden haar stand punt inzake het toekomstige beleid bekend te maken. De heer Vos achtte dit van belang, omdat de situatie in Nieuw-Guinea urgent blijft evenals het zoeken naar een vreedzame op lossing van de kwestie, ook in het belang van de Papoea's zelf. Geduld oefenen Andere fractieleiders wilden de regering nog enige tijd geven om zich in eigen kring te beraden. Volgens de heer Pollema (c.h.) zou het voorbarig zijn over de mo gelijkheden of onmogelijkheden van de verte uit te beslissen. Daarom was het advies van de heer Pollema juist tegenoverge steld aan de wens van de heer Vos n.l.: regering wacht eerst de rapporten af en ook als de rap porten zijn gekomen, wacht dan nog eens af. Mr. Kropman k.v.p. zei zich te kunnen voorstel len, dat de regering eerst de komst van minister Luns wil afwach ten alvorens te zeggen, wat zij van plan is thans te gaan doen. Maar ook hij was van oordeel, dat de thans opgetreden onzekerheid in Nederland, Indonesië en onder de Papoea's moet worden opgehel derd. Dr. Berghuis, de voorzitter van de a.r.-fractie, was eveneens van me ning, dat de regering zo spoedig mo gelijk de Staten-Generaal en ons volk moet inlich,tën over de situatie, maar eerst na zich te hebben beraden. Eenheid bepleit Mr. H. van Riel, fractieleider van de V.V.D., die in de avondvergadering het woord voerde, zag in de gang van Tweede Kamer waarin de radio-t.v.- salariskvcestie werd behandeld. Links boven: de regeringstafel met v.l.n.r. staatssecretaris mr. Y. Scholten, mi nister dr. G. W. J. Veldkamp en staatssecretaris B. Roolvink. Rechts boven: de interpellant I. Baart aan het woord. Onder: op de publieke tri bune o.m. Gerard Treber, Nettie Ro- senfeld en Jef de Groot. zaken in de Verenigde Naties met betrekking tot Nieuw-Guinea toch voor Nederland respectabele elemen ten. Hierbij dacht hij in de eerste plaats aan het feit, dat er een gewo ne meerderheid voor de Brazzaville- resolutie was verkregen. Tenslotte zon het volgens de liberale woordvoerder goed .zijn, dat Neder land zijn waardevolle beleid in Nieuw-Guinea voortzet. Daarom deed mr. Van Riel een beroep op allen, die het ernstig menen met de zelfbe schikking, om één front te vormen achter de regering. Journalisten belegeren kasteel „DONDERDAG ZULLEN WIJ SPREKEN..." (Van onze speciale verslaggever). Het oude kasteel de Vroenhof in Houthem by Valkenburg blijft geslo ten als een bankkluis. Door de gor dijnen op de eerste verdieping kiert licht. Beweegt Anneke Beekman zich achter een van de grote mysterieuze vensters? Is het thans 21-jarige jood se meisje, dat 12 jaar geleden door haar rooms-kathoiieke pleegouders aan de Israëlische voogdijA-erenigrng werd onttrokken zich in het huis van haar pleegvader, de rijke in ruste le vende makelaar J. J. M. Langedijk? Na de ontwikkelingen van de laatste dagen en, de houding van de heer Langedijk gisteravond en waarnemin gen van dorpsbewoners gisteren, doen vermoeden dat het meisje hier beslist is. De telefoon in De Vroenhof, een uit 1684 daterend kasteel is na dinsdag middag niet meer aangenomen. 's Middags telefoneerden wij met mevrouw Getruid Maria Lange- dijk-van Moorst. Zij weigert iede re mededeling. Zij aarzelde even op de vraag of Anneke Beekman bij haar thuis was. Maar dan beantwoordde zij deze vraag met haar stereotype: „Ik mag U geen enkele inlichting geven. Van hogerhand". „Kerkelijk of wereldlijke hoger hand?" „Ik zeg U niets". Daarna werd de telefoon niet' meer aangenomen. De heer en mevrouw Langedijk ver klaarden bij een bezoek aan de voor deur „hier wordt niet gesproken" waarna ze zich terugtrokken in het huis. Op twee plaatsen in Nederland speurden journalisten de laatste da gen vergeefs naar het joodse meisje. In Hilversum hebben verslaggevers gisteren gewacht tot Anneke Beek man op het raadhuis zou verschijnen om daar papieren in orde te maken. In deze gemeente staat zij namelijk ingeschreven. Mevrouw Langedijk-van Moorst zei ons 's middags door de telefoon: „donderdag, niet eerder zullen wij spreken". Vast is intussen komen te staan, dat Anneke bepaald nog niet in Hilversum is geweest. Het Wereldgebeuren Nieuw-Guinea i I n de nacht van maandag op dins- I I dag heeft het wonderlijke gezei- i schap, dat men de „Verenigde Na- tics noemt, gestemd over de toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea. Het gezelschap bestaat zoals be kend uit een honderdtal naties, waarvan cr zijn, die 800.000 zielen lellen en anderen, die enige honder den miljoenen zielen omvatten. Toch weegt elke stem evenzwaar en daar door hebben de kleinste volkjes sa men de meerderheid in de vergade- i ring van de Verenigde Naties. De meesten van hen zijn als volk i wel erg oud, maar als natie heel jong j en enigszins onderontwikkeld. Ze hebben vaak een elite, die nog maar net in staat is het land te besturen. Al deze jonge naties en ook heel wat oudere naties bewegen zich op het platform, dat men „Verenigde Naties" noemt temidden van geweldige emoties en we mogen wel zeggen temidden van politieke haat, godsdiensthaat, rassenhaat, eco nomische afgunst enz. enz. Op dit platform nu is de Nieuw-Gui- nea-kwestie besproken, nadat het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken de affaire zorgvuldig had voorbereid. Zoals bekend wilde Nederland zelfbeschikkingsrecht aan de Papoea's toekennen en de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea aan de bevolking overdragen, onder toezicht van de Verenigde Naties. Uitlatingen van minister Luns deden verwachten, dat hij voor dit Nederlands voorstel tot Internationalisatie van het beheer over Nederlands Nieuw-Guinea wel een tweederde meerderheid in het zo verbijsterend-verwarrende gezel schap van de Verenigde Naties zou bijeenkrijgen. Welnu, hij heeft die tweederde meerderheid niet behaald, want het Nederlandse voorstel moest geheel worden teruggenomen en een „aanverwant" voorstel van de Frans-Afrikaanse landen haalde geen tweederde meerderheid. Voor minister Luns moet dit een die pe teleurstelling zijn. Zijn nederlaag is toe te schrijven aan het feit, dat hij te sterk heeft gespeculeerd op het begrip „zelfbeschikking", dat maar weinig gangbaar is in Aziatische en Afrikaanse landen, wanneer men er geen rassentegenstelling of gods diensttegenstelling mee kan verbin den. Bekijkt men de uitslag van de stem ming over het Frans-Afrikaanse be middelingsvoorstel inzake Nieuw- Guinea, dan blijkt de groep van 41 naties, die tegen het voorstel stemde en die dus een tweederde meerder heid onmogelijk maakten, samenge steld te zijn uit drie delen. Daar was in de eerste plaats het communisti sche deel met enkele half-communis- Lische meelopers. Dan waren er een aantal neutralistische landen zoals o.a. India en tenslotte was er de grote groep van de mohammedaan se splinterlandjes, die hun steun wil den geven aan het mohammedaanse Indonesië. Men mag zeggen, dal voor namelijk de rode groep en de mo hammedaanse landen zich tegen Ne derland keerden en dat het begrip zelfbeschikking werd weggewuifd omdat er sterkere politiek-extreme en godsdienstig-extreme bindingen waren ten gunste van Indonesië. Wanneer we nu even enkele klei nere raadselachtigheden ter zijde laten zoals de vraag waar om een bepaalde natie zich geheel onverwacht tegen Nederland keerde, dan mag de kwestie aan de orde gesteld worden óf minister Luns en zijn departement hebben gefaald bij het voorbereidend contact met de. landen, die zich thans tegen Neder land uitspraken of die zich van stemming onthielden. Het gaat er dus om of deze nederlaag voorzien had moeten worden. Ten dele moet die vraag bevestigend beantwoord wor den. Er is echter één belangrijk winstpunt geboekt: de Verenigde Staten hebben zich ODenlijk uitge sproken voor het zelfbeschikkings recht van de Papoea's en dus voor het Nederlands standpunt. Dat op zich zelf is meer waard dan 20 stemmen in de Verenigde Naties van volkeren en volkjes, die geen reëel gezag heb ben. En nu de Nieuw Guinea-kwestie voorlopig onafgedaan blijft, kan die steun van de Verenigde Staten opge- wijziging voor heethoofdige Indone siërs. Misschien vandaag al driemaal om de aarde „Weg banen" voor astronaut Op het proefterrein Cape Cana veral, in de Amerikaanse staat Florida, hebben Ameri kaanse ruimtevaartdeskundi gen gisteren de laatste hand gelegd aan een raket met een lengte van ruim 28 meter, waarmee men van de week een chimpansee in een baan om de aarde wil brengen. De raket zal wellicht reeds vandaag worden gelanceerd. Het is de be doeling dat hij driemaal om de aarde zal cirkelen. De lancering vertegenwoordigt de generale re petitie, voordat men binnen een paar weken de eerste Amerikaan se ruimtevaarder in een baan om de aarde brengt. Officieel wordt verklaard, dat indien de proef met de chimpansee tot succes leidt, alles zal worden ge daan om nog voor het einde van dit jaar een astronaut een ruimte- vlucht om de aarde te laten ma ken. Met het zogenaamde Mercury-pro ject is een bedrag van 400-000.000 1 dollar gemoeid. Zij die bij het project betrokken zijn hebben verklaard, dat de kans om voor het einde van het jaar een man in een baan om de aarde te brengen bijzonder klein en vrijwel uitgesloten is. De vlucht zal wellicht tegen het mid den van januari of in februari plaatshebben, zeiden zij. Indien alles naar plan verloopt, zal de chimpansee naar verluidt een Jong wijfje vandaag in een belvormige Mercury-ruimtecapsu- le worden geplaatst en driemaal in een baan om de aarde gebracht. De ruimtereis zal, als alles goed gaat, 4% uur duren, over een af stand van ongeveer 130.357 kilo meter. Men hoopt het dier en de capsule door middel van een parachute naar de aarde terug te brengen. Verwacht wordt, dat de parachu te in de Atlantische Oceaan, onge veer 1609 kilometer van Cape Ca naveral. zal neerkomen. De chimpansee is ondergebracht b\j een kleine kolonie van vjjf apen die op het proefterrein is gehuis vest. Onder de dieren bevindt zich eveneens de mannelijke chimpan see „Ham", die door zijn vlucht aan boord van een Redstone-raket op 31 januari de weg heeft ge baand voor de ruimtereizen van Alan B. Shepard jr. en Virgil I. Grissom. Men zal zich herinneren dat deze twee astronauten geen volledige vlucht om de aarde heb ben gemaakt. MINISTER LUNS. ..vertrok met stille trom.. Venezolaanse luchtpiraten komen voor de rechter De 5 Venezolaanse studenten die maandag een Venezolaanse DC-GB dwongen op Curacao te landen, zyn ter beschikking van de justitie ge steld. De procureur-generaal van de Ne derlandse Antillen heeft de zaak thans in onderzoek. In officiële krin gen is men van mening dat de Vene- zolanen hoogstwaarschijnlijk voor het hof vap justitie in Willemstad te recht zullen moeffen staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3