DE BOEKENPLANK fff/ffffffffffff fffffL 'ffA Klanken uit de ether in Wells, Fargo and company SOPHIA LOREN WIJDT ZICH AAN EEN HISTORISCHE ROL Nog meer N.S.- vakbonden in oprichting scKrljven WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE Z E.E U W S E COURANT PROF. DIEPENHORST: „Als sportbeweging faalt, staat kerk zonder jeugd" „Faalt de christelijke sportbeweging onder de huidige omstandigheden, dan staan de kerken over tien tot vijftien jaar -/.onder jeugd." Deze woorden sprak prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst zaterdagmiddag in zyn slotbetoog over het „Perspectief der christelijke sportbeweging" op een kaderby'eenkomst van de Nederland se Christelijke Sport Unie te Utrecht. Prof. Diepenhorst liet het niet bij deze ene bewering: „Men moet komen tot een eensge zind christelijk sportief blok, weten schappelijk goed gefundeerd. Pas dan kan er wat tot stand worden ge bracht." „De christelijke organisaties heb ben de toto afgewezen. Maar alle christelijke organisaties moeten dan ook de last van dit afwijzen dragen. Er rust een plicht op hen om loyale bijstand aan de sportbeweging te verschaffen". „Men mag de protestantse jeugd niet in de kou laten staan, temeer niet omdat met de christelijke orga nisaties de Nederlandse protestantse jeugd staat of valt". f Advertentie) fan en voor Oorlogspockets Bij de uitgeverij Hollandia X.V. te Baarn verschenen twee potige poc kets. Van de bekende schrijver Leon M. Uris (Exodus, Gezworen kamera den) het boek „Dreigende Heuvels" (The angry hills) In een vertaling van Peter Jaspers, vierde druk. Het verhaal handelt over de avonturen van een oom van de auteur. Deze had gediend bij de Palestijnse Vrij- wiligersbrigade van de Britse Expe ditie-troepen in Griekenland, voordat Amerika zijn intrede deed in de tweede wereldoorlog. Michale Morrison komt bij toeval in het bezit van een belangrijke lijst namen, die hij in handen van de ge allieerden moet zien te krijgen. Na verschillende malen gevangen geno men en steeds weer op wonderbaar lijke wijze ontvlucht te 2ijn, voert zijn weg her en der door Grieken land, maar het lukt hem steeds net niet in contact te komen met de ge allieerden. Het boek werd, Uris' eigen, bijzonder boeiend geschreven en geeft op goede wijze de wreed heden van het Duitse invasieleger in Griekenland weer. Van de gebroeders Sidney en Samuel Moss verscheen het boek „Uwe man nen zullen vallen", een niet al te op gewekt oorlogsverhaal van een groep Amerikaanse soldaten, die in Noord- Afrika en in Normandië moeten vechten. In een uitstekende verta ling van John Vandenbergh, werd dit boek een aanklacht tegen alles wat naar oorlog zweemt, en het zal bij de lezers ongetwijfeld een heftige ont roering wekken. 0 Een van de belangrijkste kruispunten in Algiers is urenlang gestremd geweest doordat men spijkertjes op het wegdek had gestrooid. Het verkeer in de omge ving van het kruispunt liep volkomen vast. Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard gestookt met PETROLEUM meer warmt* minder roet zuiniger BRANDSTOFFENHANDEL GELOK Aflevering per tankauto Geregelde bezorging Prima service Lange Geere 51 - Tel. 2093 De Ruyterstraat 54 - Tel. 4374 MIDDELBURG Grote uitgaven?Vraag een Persoonlijke Lening aan de NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ,iN.V. Hoofdkantoor; Amsterdam. Vijzelstraat 32 Onze F.t..-tolder wordt u door een van enz* 134 kantoren op verzoek gaarne toegezonden FILMS IN ZEELAND Jean Gabin in doorwrocht drama Het Is bekend, dat reeds vele filmers vlijtig hebben gefantaseerd op het thema Wenen-rond-de-eeuwwisseling en vooral Duitse regisseurs hebben zich wat dit onderwerp betreft ver dienstelijk gemaakt. De Weense en tourage van die tijd prikkelde hun romantische gevoelens en een tijdelijk fel schitterend sterretje als Romy Schneider heeft er een tydlang haar brood door kunnen verdienen. Ook de Amerikanen zyn niet ongevoelig ge bleven voor de pracht en praal van het historische Wenen en een prach tig voorbeeld uit het recente verleden is de komedie „A breath of scandal", de laatste tijd onder de titel „De prin ses en de Amerikaan" te zien geweest in Zeeland en deze week nog te aan schouwen in ALELAMBRA (Vlissin- gen). We schreven onlangs hoe Sophia Lo- ren (die na een aantal zeer goede films te hebben gemaakt nu alles schijnt aan te pakken wat maar geld opbrengt) in „De prinses en de Ame rikaan" de charme van Maurice Che valier weerstaat. Misschien is dat wat misleidend uitgedrukt. Men zou kunnen denken dat Chevalier in deze kleurige rolprent zijn come-back maakt als amoureuze held. Niets is minder waar. Als een fiere „grijsaard" stapt Che valier rond door het oude Wenen, een waakzaam oogje houdend op zijn dochter (Sophia Loren). Van begin tot eind zijn waardigheid als telg van een oud vorstengeslacht bewust, kan Chevalier toch de charmante olijkheid, die van hem uitgaat, niet verdoezelen, ook niet wanneer hij het werkelijk aan de stok krijgt met prinses Olympia (Loren), wanneer deze het wat al te bont maakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Amerika 185 miljoen inwoners j Het Amerikaanse bureau voor de statistiek, verwacht dat het zielental der Verenigde Staten ff a.s. donderdag de 185 miljoen zal bereiken. Ook wordt ver- s wacht dat het kwart miljard tegen 1980 zal zijn bereikt. In f| ff april 1960 bereikte Amerika de 180 miljoen. De landen met grotere bevolking dan de Ver- enigde Staten, zijn: China, In- m dia en Rusland. s H De bevolking van Rusland is |f momenteel ongeveer 216 mil- H joen. n DONDERDAG 30 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO; 7.00 Nwb. 7.10 Gram. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.13 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V, d. kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, le zing. 11.15 Gfam. 11.45 Opnieuw beginnen, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurcber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamerork. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropole ork. 15.30 Voordr. 15.50 Pianorecital. 16.20 Actueel progr. 16.50 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.40 Gespro ken brief. 18.45 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Radio filharm. ork. en solist. 21.10 De Valsspeler, hoor spel. 22,20 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act, 23.00 Sportact. 23.10 Nwe. gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. IL00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.13 Morgendienst. 10.45 Orgelconc. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land en tuinb. meded. 12.38 Gram 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz 13.40 Gevar. progr. (herli.). NCRV: 14.00 Promenade- ork. en koor. 14.45 Gram 15.25 Idem. 16.00 Bijbeloverdenking. 10.20 Clavecimbelreci» tal. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Jiddisje volkslie deren. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram 19.30 Radlokfant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws, 22.40 Avondoverd. 22.55 Gram. 23.00 Derde Assemblée v. d. Wereldraad V. Ker ken te New Delhi. rep. 23.10 Muzikale le zing. 23.35 Literair progr. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Act. 20.40 Kunstkron. 21.10 De rode pullover. T.V.- spel. FRANS BELGISCHE T.V.-PROGR. 18.30 V. d. kind. 19.00 V. d. vrouw. 19.30 Protest, uitz. 20.00 Journ. 20.30 Wedstr progr. 2130 Filmprogr 23.05 Journ. VLAAMS BELGISCHE T.V.-PROGR. 19.00 V. d. teenagers. 19.30 Sportkron. 20.00 Nw«„ weeroverz. en sportuitsl. 20.25 Het mannke. 20.30 Speelfilm. 22.00 Kunstprogr. 22.45 Nws. „Zoals zij geschapen zijn", Luxor (Vlissingen) is een voorbeeld van Ita liaans filmwerk, waarin liefde en mannelijk geweld in gelijke dosering aanwezig zijn. In de hoofdrollen van dit amoureuze werk Marisa Allasio en Rik Battaglia. Voorts vermeldt het programma van deze week een aantal repri ses. In Electro (Middelburg) wordt de in Griekenland onder de partisanen spelende oorlogsfilm „Dreigende Heuvels" gedraaid, met Robert Mitchum, Gia Scala, Elisabeth Müller en Stanley Ba ker in de hoofdrollen. Grand (Goes) vertoont „Tarzan de geweldige", waarin Gordon Scott de titelrol speelt. De donderdagcyclus vermeldt twee filmtitels. „Hun laatste nacht" is de aan de zelfkant van Parijs gesitueer de liefdeshistorie, waarin Jean Gabin één van zijn beste rollen speelt met Madeleine Robinson als tegenspeel ster. „Lailhouse Rock" Grand (Goes) zet Elvis Presley in het licht van de schijnwerpers. Het Indiase ministerie van buitenland se zaken heeft meegedeeld dat president Lübke van West-Duitsland een uitnodi ging voor een bezoek aan India heeft aangenomen. Het bezoek zal waarschijn lijk eind volgend Jaar p'aats hebben. een welkome attentie, gekozen uit de rijk gesorteerde collecties damesmodekleding van Middelburg, Markt 1$ Breda, Karrestraat 17 Tilburg, Heuvelstraat 96 Ruim 200 spoonvegmannen, verte genwoordigers van de meer dan 2000 leden, die de nieuwe vakvereniging voor rijdend personeel van de Neder landse Spoorwegen thans telt, hebben gisteravond in een te Utrecht ge houden vergadering besloten het ini tiatief te nemen tot de oprichting van nog meer vakverenigingen voor het spoorwegpersoneel. Met name wordt hier gedacht aan een vakvereniging voor de buiten dienst, waarin de rangeerders en de seinhuiswachters zijn ondergebracht. Er is tijdens de vergadering felle kritiek geuit op de erkende vakbon den die volgens enkele afdelingsafge vaardigden hun monopoliepositie uit buiten om de directie van de Ne derlandse Spoorwegen te dwingen de nieuwe vakvereniging niet te erken nen. Voorzitter J. Gijsbertse zei, dat hij de mening was toegedaan, dat én de directie van de spoorwegen én de hogere functionarissen van dit bedrijf in het geheel niet onwelwillend tegen over de nieuwe groep staan. Ondanks het feit, dat men overtuigd is van de volle tegenwerking van de drie erkende vervoersbonden zal als nog getracht worden de erkenning van de directie van de spoorwegen te ver werven. Het epos van de Pony Express Misschien kijkt U met ge mengde gevoelens, misschien ook met spanning naar de te levisieserie „Wells, Fargo and Company", die de VARA op het scherm brengt, en die een beeld geeft van een Ame rikaanse vervoersmaatschap pij omtrent het midden van de vorige eeuw. Een maat schappij die post- en passa giersdiensten onderhield door de meest onhergbergzamc en toen nog gevaarlijkste gebie den van Noord-Amerika. Postkoets De onderneming werd in 1852 op gericht door Henry Wells en Wil liam George Fargo. Beiden had den al een grote ervaring in het onderhouden van postdiensten. Hun nieuwe maatschappij, waar van Wells president en Fargo medevennoot was, werd speciaal opgericht voor het onderhouden van regelmatige diensten per postkoets tussen de staat Missou ri en Californië in het verre wes ten. Voor regelmatige recht streekse diensten over land naar het zich snel uitbreidende Califor nië was men tot dan toe steeds teruggeschrokken. De tocht voer de immers door de Rockey Moun tains met zijn barre natuur en zijn harde klimaat en door gebieden die wemelden van wilde dieren, Indianen en struikrovers. Koetsier en lijfwacht Het ontstaan van de vervoers maatschappijen vormt een unieke en belangrijke episode in de Ame rikaanse geschiedenis. Het woord „Express Company" is zo typisch Amerikaans dat het moeilyk te vertalen is, omdat het veel meer omvat dan het werk van een Eu ropese vrachtrijder. De „Express man" vervoerde niet alleen post, stukgoederen en passagiers, liij moest de passagiers ook bescher- De koetsiers moesten het tegen struikrovers opnemen, die op een_ leven meer of minder niet keken.- Verder moest voor pleisterplaat sen worden gezorgd waar de paarden konden worden verwis seld of de passagiers konden overnachten. De risico's, verbon den aan het vervoer van geld of goud maakten dat de koetsiers van de ondernemingen het hun toevertrouwde geld in de vorm van cheques op naam gingen ver voeren. Vandaar dat de „Express Companies" zich al gauw met bankzaken gingen bezighouden, iets wat tot op de huidige dag zo is gebleven. Ook in het opko- Ckl r Dl IDnirv mende spoorweg- en telegraaf- RADIO' EN T.V.-RUBRIEK verkeer hebben de vervoersonder nemingen een grote rol gespeeld. De K.R.O.-tv brengt morgenavond het spel „De rode pullover" door Hans Keuls op het scherm. Regie Luc van Gent, decors Cor Herme ier. Foto: een scène met Wim Meijer en Helga Spraje. de Dr. Drees vertelt verder In de negende lezing, die dr. W. Drees van avond voor de VARA- microfoon houdt in zijn serie „Zestig jaar levenservaring," be gint hij aan de be handeling van de po litiek die het kabinet Schermerhorn in de naoorlogse jaren in de relatie tussen Neder land en Indonesië (toen nog Ned. Indië) heeft gevoerd. Een be spreking van heden daagse historie die niet alleen tegen de achtergrond van de actuele ontwikkeling in brede kringen sterk de aandacht zal trek ken, maar die vooral ook verhelderend kan werken op de onjuiste voorstelling van za ken die vooral in rechtse kringen over het standpunt van de toenmalige kabinet werd gegeven en waarvan met name Schermerhorn het slachtoffer is geweest. 1)1 de televisie-uitzending van vanavond treden The Three Jacquets" op. Amateurs, die hun best zullen doen in het programma „Onbelcend talent". Buffalo Bill Legendarische roem hebben Wells, Fargo and Company ver worven met hun Pony express, hoewel deze tak varf de onderne ming zakelijk een fiasco werd. De Pony express werd in april 1861 opgericht voor het vervoer van post en berichten tussen St. Jo seph in de staat Missouri en San Francisco, een afstand van onge veer 3000 km die door een esta fette van goedbewapende koeriers te paard in niet meer dan tien da gen werd afgelegd een gemid delde dus van 300 km per dag. De Pony express heeft nauwelijks anderhalf jaar bestaan. Precies honderd jaar geleden, in oktober 1861, nam de eerste transconti nentale telegraaflijn de berichten- overbrenging van de paarden- koeriers over. Politiek Dank zy hun geld en invloed kwamen velen Aan die vervoer ders in de politiek terecht. Zo is Fargo jarenlang burgemeester van de stad Buffalo geweest en men heeft in Noord-Dakota zelfs een stad naar hem genoemd, die is ontstaan uit een pleisterplaats op de route Aan Wells, Fargo and Company. Wells heeft zich nooit met de politiek bemoeid, Avaar- schijnlijk omdat hij een spraak gebrek had. Op latere leeftijd heeft hij scholen A-oor mensen met spraakgebreken gesticht. aaa/WWW\AAA/^AA***A«W* jj\oren, en.... VANDAAG T elevisie Er kunnen drie redenen zijn aa-aarom de gehmvde atouav be taalde arbeid gaat verrichten. In EUROVISIE SONGFESTIVAL In het voorjaar van 1962 zal er Avecr een Eurovisie Songfestival Avordeu georganiseerd. De Nederlandse TeleAdsie Stichting heeft besloten daaraan weer mede te werken. Het liedje, waarmee Nederland op de Internationale finale zal mede dingen, zal worden gekozen in een nationale finale die gehouden wordt op dinsdag 20 februari 1962. De solisten, die voor een optreden in de nationale fina\e gekozen werden zijn Conny van den Bosch, Ella Raya, de Padre Twins, Jan van der Most en Rita Corita. In een open inschrijving onder motto, kunnen musici en tekst schrijvers, die lid zijn van BUMA, nog niet eerder gepubliceerde noch uitgevoerde liedjes inzenden aan de heer Y. Th. van Erp, notaris te Hilversum. De inschrijving sluit woensdag 27 december a.s. om 12.00 uur 's middags. JH Een selectiejury bestaande uit BI ,.^1 de heren J. C. Buiterman; W. WM °- Duys; G-L-A-ott: E- Pai£e; If- y G. de Roos en P. Scheffer, zal M ''M Jd uit dé ingezonden liedjes mini- f maal vier stuks kiezen, ft 3 Nadat in de finale de liedjes HÉk. -kWeIIt' «F* zi.i" gepresenteerd zal een aan- Kïk H JÊÈ&i tal jury's van kijkers uit het WmBk -- gk j^ÉflÉi gehele land, elk bestaande uit BHBMBmsIIM»:Mm .fflrmmm tien leden hun Btem per tele foon uitbrengen. Rita Corita fhier in gezélschap van Gilbert Becaud) is kandidate voor het Eurovisie Songfestival. de eerste plaats kan het nood zakelijk zijn voor de maatschap pij waarin zij leeft, omdat er een groot tekort aan arbeidskrachten bestaat, in de tAveede plaats lean zij bet om persoonlijk economisch a-oordeel doen en ten derde ge- Avoon, omdat zij het plezierig Aindt, Avaarbij dan het econo mische a-oordeel een prettig bij verschijnsel is. De ongekend lage lonen achter het ijzeren gordijn gaan hand in hand met de behoefto die de maat schappij aldaar heeft aan arbeids krachten. Beide factoren zorgen ervoor dat het percentage werken de gehuwde vrouwen aldaar zeer hoog is. Ook in een aantal weste lijke landen ziet men steeds meer gehuwde vrouwen een betaalde baan accepteren. In ons land wordt het vaak nog als iets on natuurlijks om niet te zeggen onfatsoenlijks beschouAvd als de getrouwdevrouw „erbij werkt", zoals dat heet. HoeAvel ook onze maatschappij op het ogenblik grote behoefte heeft aan arbeidskrachten. Pier Tania wijdt in het televisieprogramma van vanavond om tien over negen een documentaire aan dit pro bleem onder de titel „Vrouwen gevraagd". De Vlaamse televisie zet om half negen een sternmig liedjespro gramma op het scherm onder de titel „Twee maal drie is zes". Om tien voor negen de Avestern „Bo nanza" en om tien voor half tien een wetenschappelijk programma. Radio lil het programma van Hilversum I (Vara) wordt om negen uur liet luchtige hoorspel „Schijn bedriegt niet" van Otto Heinrich Kuehner uitgezonden. Over de andere zen der kan men om tien voor acht in het N.C.R.V.-programma luis teren naar Russische volksliede ren. Om vijf ax>or tien speelt Hans Henkemans pianowerken A-an De bussy. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17