PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KEKKONEN GARANDEERT FINLANDS NEUTRALITEIT Benzineblik gevonden van Rockefeller jr. De Gaulle wil nu ook wel onderhandelen Zeeuwse Ambonezenzijn verheugd nu in huizen te kunnen wonen „Militaire bespreking vergroot spanning" Vandaag 204e jaargang - no. 280 Degblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advextentio 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359200 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Wal3tr. 58-60, tel. 2335 (b.g.g. red. 3508/3348, adv. 3847/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „RUSSISCH WANTROUWEN BEGRIJPELIJK" President Urho Kekkonen van Finland heelt zondagavond in een radiorede kort na zijn terugkomst uit Rusland, waar hij overleg heeft gepleegd met Kroesjtsjew, een beroep gedaan op de Finnen, die geen vertrouwen hebben in de vriendschap met Sowjet-Rustand, iedere actie of verklaring te vermijden, die tot gevolg zou kunnen hebben dat het vertrouwen in Finlands neu traliteit wordt verloren. Wanneer Rusland het vertrouwen in Finland verliest, zou dat de fout van de Finnen zijn, aldus Kek konen. „Een goed verliezer is dikwijls beter dan een slechte win naar", zo zei hij. Kekkonen gaf een overzicht van de achtergrond van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en de ontwikkelingen sinds de Russische nota van 30 okto ber. In deze nota werden defensie besprekingen voorgesteld wegens het „gemeenschappelijk gevaar' van Westduitse agressie. Kekkonen zei dat het niet nodig' zou zijn dergelijke besprekingen te hou den wanneer de Sowjetrussische lei ders zeker konden zijn van Finlands vriendschappelijke houding en neu- triliteit. Begrijpelijk russisclie daad met het oog op de acute internationale spanning en het wantrouwen omtrent de Westduitse bedoelingen begrijpe lijk was. Iedere staat wil zijn eigen veiligheid waarborgen. „Wij moeten dit ook kunnen begrijpen in het licht van de geschiedenis. Van Sowjetrussisch oogpunt uit gezien". Uit zijn besprekingen met staatslie den zowel uit het oosten als uit het westen had hij opgemaakt dat het een grote fout zou zijn té geloven dat er geen oorlogsgevaar bestond. „Het gevaar is integendeel niet ge ring", aldus Kekkonen. „Er bestaat hoegenaamd geen twij fel aan dat wij onze politiek van neutraliteit kunnen voortzetten, on danks welke veranderingen dan ook die zich in de internationale toestand zouden kunnen voordoen", aldus de president. Dit zal echter van de Fin- Wijzigingen in Amerikaanse regering President Kennedy heeft zondag avond laten bekendmaken dat onder minister van buitenlandse zaken, Chester Bowles, een andere functie op het state department zal krijgen. Kennedy's perschef, Pierre Sallinger, zei in Hyannis Port tegen verslag- fevers, dat Bowles een andere zeer elangrijke functie zal krijgen. Bij zonderheden hierover zullen later be kend worden gemaakt. Sallinger deelde voorts mee dat Ken nedy's reizende ambassadeur, AvereU Harriman, ook een andere functie krijgt. Hij wordt onderminister van buitenlandse zaken, speciaal belast met aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. Verder zal George Moghee, die r aadsman van het state department en voorzitter van de raad van dit ministerie is die de Ameri kaanse politiek ontwerpt, ondermi nister van buitenlandse zaken wor den. Hij zal als zodanig speciaal be last worden met de behandeling van fiolitieke kwesties. n totaal zullen er tien wijzigingen komen in de Amerikaanse regering. Geen van de betrokkenen zal echter uit de regering treden. Aanslagen in Algerije: 16 doden en vele gewonden Bij een veertigtal aanslagen in Alge rije zijn in de loop van zaterdag en zondag zestien mensen om het leven gekomen en 87 gewond, zo is offi cieel in Algiers meegedeeld. De aanslagen worden toegeschreven aan Algerijnse verzetssrijders en extremistische Europeanen. In het afgelopen weekeinde ontploften ook 57 kneedbommen. Vier Europeanen zijn ontsnapt uit een ziekenhuis in Algiers, waar zij naar toe waren gebracht. Hun iden titeit is niet bekendgemaakt, maar men neemt aan dat het leden van de organisatie van het geheime leger zijn. Bondskanselier Adenauer nog ziek i)e Westduitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft udk zondag zijn wo ning nog niet mogen verlaten. Dit is de vierde achtereenvolgende dag. dat de 85-jarige kanselier thuis moet blijven, omdat hij. zoals officieel is gemeld, griep heeft. nen zelf afhangen- Het wordt lijd op te houden met „de onrealistische politiek die voornamelijk door per soonlijke bitterheid is veroorzaakt, en waarvan de voorstanders al in het slop geraakt zijn." Communiqué Kroesjtsjew en Kekkonen zijn het erover eens geworden dat de voorgestelde militaire besprekin gen tussen Finland .en Rusland zullen worden uitgesteld, omdat president Kekkonen de verwach ting had uitgesproken dat ze de spanning in Is oord-Europa zouden opvoeren, aldus het communiqué. Kroesjtsjew heeft er bij Kekkonen op aangedrongen dat beide landen de loop der gebeurtenissen in het Oostzeegebied nauwlettend zullen blijven volgen, en hij heeft de hoop uitgesproken dat Finland de Sowjet- Unie zal consulteren indien het van mening is dat defensieve maatrege len ter bescherming van de Russi sche en Finse grenzen is geboden. President Charles de Gaulle heeft be sprekingen gevoerd met premier Ha rold Macmillan over internationale problemen. Foto: premier Harold Macmillan, president Charles de Gaulle, mevr. Be Gaulle en mevr. Macmillan genieten van een bleek novemberzonnetje ten huize van de eerste minister in Birchgrove. Mist in Berlijn 18 vluchtelingen Achttien Oostduitsers zijn er zondag in geslaagd naar West-B er lijn to ont komen ouder dekking van de mist, aldus de Westberlijnse politie. Een jong echtpaar vluchtte met zijn 8-jarig dochtertje. Een 24-jarige Oostberlijner vluchtte met zjjn 22- jarige verloofde door zich een weg te snijden door een prikkeldraadversper ring. Een 17-jarig meisje en een 22-jarige man klommen over een muur en zwommen vervolgens over een ka naal. Joodse componist-dirigent Hans Krieg overleden In het Weesperpleïnzïekenhuis in Amsterdam is zondagmiddag op 62- jarige leeftijd plotseling overleden de dirigent-componist Hans Krieg. Sinds de wederoprichting ïn 1947 was hij dirigent van Amsterdams joods mannenkoor en vrouwenkoor Hasjier Hajehoedie. Hij heeft zelf vele joodse liederen gecomponeerd en bewerkt. Het afgelopen jaar oogstte hij met zijn koor veel succes op een zang festival in Israël. Enkele malen trad het koor onder leiding van Hans Krieg op voor radio en televisie. Hans Krieg heeft veel voordrachten gehouden over het joodse lied. SEV1LLA OVERSTROOMD De Spaanse stad SeviUa is zondag morgen vroeg getroffen door de erg ste overstroming sinds jaren, die vier mensenlevens eiste en duizenden dakloos maakte. De Quadalquivir was buiten haar oevers getreden waardoor de wegen naar het zuiden werden afgesneden en het vliegveld gesloten. Komplot tegen Nasser ontdekt In Egypte zijn negen mensen gearres teerd, die betrokken zouden zijn ge weest bij een komplot om president Nasser te vermoox-den. Dit is zondag avond officieel in Cairo meegedeeld. De arrestaties zouden vrijdagmorgen vroeg zijn verricht. NELSON ROCKEFELLER BLIJFT Vermiste onderzoeker geen oorzaak stammentwist Het voorlichtingsbureau van het gou vernement op Nederlands Niemv-Gui- nea heeft meegedeeld dat het opne- mïngsvaartuig Snellius van de Ko ninklijke Marine, twintig inyl voor de noordkust van het Frederik Hen drik-eiland een genummerde benzine tank heeft gevonden. Volgens het voorlichtingsbureau werd een onderzoek ingesteld naar de her komst van de jerrycan, en of hier sprake zou kunnen zijn van een vin gerwijzing omtrent het lot van Mi chael Rockefeller. De districtscommissaris ïn Merauke, F. R. J. Eibrink Jansen, heeft op een persconferentie tegengesproken dat Rockefeller zou hebben opgehitst tot stamoorlog door te trachten kop pen te verzamelen bij de stammen aan de kust. Een uit Nederland stammend bericht van deze strekking was onwaar, zo werd verklaard. De districtscommissaris zei. dat de mensen in de streek waar Rockefel ler verdween, vreedzaam waren en het koppensnellen al minstens vijf jaar geleden hadden gestaakt. Er worden nu nog alleen koppen be waard van gestorven familielelden om kwade geesten te bezweren. Michael heeft waarschijnlijk een aantal van die koppen in bezit gekregen, maar het doel van de expeditie was antropologisch en als men al heeft getracht koppen te bemachtigen, dan waren het die „fetisj"-koppen en er is he slist geen situatie ontstaan die zond?g i is het 25 jaar geleden, dat de mysterieuze wapenfabrikant van Grieks-Turkse afkomst, sir Basil (cios) Zacharias Zaha- roff, die van straatventer, geld wisselaar, brandweerman" en vreemde]ingengids door allerlei duistere machinaties opklom tot vermoedelijk de rijkste man ter wereld als beheerser van het grootste wapenconcern en vennoot in scheepswerven, mij nen, scheepvaartlijnen, petro leumindustrieën en banken. In clusief de speelbank van Mon te Carlo, aldaar overleed. WVW*\**VWWW/AAWVV tot stamoorlog aanleiding zou kunnen zyn. Een woordvoerder van de K.L.M. heeft medegedeeld dat gouverneur Nelson Rockefeller ziin vertrek uit Nederlands Nieuw-Guinea „voor en kele dagen" heeft uitgesteld. Rookpluim Volgens in Sydney ontvangen, maar nog niet bevestigde berichten uit Nieuw-Guinea, heeft de bemanning van een Dakota van de Royal Aus tralian Air Force, die is ingezet om Rockefeller op te sporen, een rook signaal gezien in de rimboe in het gebied waar men vermoedt, dat Rockefeller zou kunnen zijn. Grondmist legde Schiphol dicht Hardnekkige grondmist heeft zondag ernstige stagnatie In het luchtver keer naar Schiphol veroorzaakt. Er kon gedurende de gehele ochtend geen enkel vliegtuig landen. tin Caravel van de Finnair uit Hel sinki kon ditmaal Schiphol niet aan- 'L-J£n en vloog door naar Parijs. Twee v-S-machines van de K.L.M. uit New York weken uit naar Keulen, evenals een K.L.M.-Electra uit Accra. RUSSISCHE RUIMTEHOND HEEFT VIER JONGEN De Russische ruimtehond Strelka heeft vier jongen gekregen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het is de tweede worp van Strelka die met Belka samen, het eerste zoogdier is dat veilig van een ruimtereis op aarde terugkeerde. By haar eerste worp had zij zes jongen gekregen. Tass noemde de tweede worp een „nieuw bewijs van het feit dat een ruimtevlucht niet van negatieve in vloed is op de gezondheid of vitale functies van het dier". Strelka maakte haar ruimtevlucht op 20 augustus 1960. Deken van Amerikaanse republikeinen overleden Senator Styles Bridges, deken van de Amerikaanse republikeinse senato ren en voorzitter van de politieke commissie van de Republikeinse partij, is zondag op 63-jarige leeftijd overleden in zijn slaap. NA GESPREK MET MACMILLAN Frankrijk morgen door staking lamgelegd De Franse president, Charles de Gaulle, is zondag van zijn besprekin gen met premier Harold Macmillan ïn Londen, in Parijs teruggekeerd. Het vertrek van De Gaulle van het Londense vliegveld Gatwick was tien minuten vertraagd door de mist. De Franse president besprak met Macmillan de kwestie Berlijn met het oog op mogelijke onderhandelin gen met de Sowjet-Unie over deze kwestie. De beraadslagingen tussen beide re geringsleiders hadden plaats op Mac- millans zwaarbewaakte landgoed Birchgrove, waar ongeveer 50 politie mannen patrouilleerden. Over de beraadslagingen wordt de strengste geheimhouding in acht ge nomen, maar volgens goedingelichte zegslieden heeft Macmillan het Fran se staatshoofd weten over te halen diens standpunt over de oost-west onderhandelingen over Berlijn te wij zigen. De Gaulle zou deze week een bespre king hebben met bondskanselier Adenauer, maar het is de vraag of de afspraak door kan gaan daar Adenauer griep heeft. .De Gaulle's bezwaren tegen het voe- v ren van onderhandelingen'over Ber lijn met de Sowjets zijn gebaseerd op het standpunt dat de Sowjet-Unie de Berlijnse crisis heeft veroorzaakt om het vertrouwen van de bondsrepu bliek in de grote westelijke mogend heden te ondermijnen en de politieke eenheid in West-Europa te verzwak ken. Staking President Charles de Gaulle krygt na zijn terugkeer uit Londen te maken met wat gemakkelijk een ernstige staking kan worden in Frankrijk. Dinsdag zullen 350.000 spoorwegar beiders 24 uur het werk neerleggen. De chaos in de republiek zal nog worden vergroot door een elfurige staking van de werknemers in dc gas- en elektriciteitsbedrijven. De buschauffeurs zullen die dag even eens het werk neerleggen. VOOR VIER GEMEENTEN 140 WONINGEN Met spaargeld hebben ze interieur keurig ingericht SINDS EEN tweetal maanden woont een vrij groot aantal Ambonese gezinnen op Walche ren in huizen in voor hen ge bouwde woonwijken of tussen de Nederlandse gezinnen in. Uit enkele vraaggesprekjes, die we met de nieuwe huisbewoners hadden zouden we willen con cluderen, dat de „Zeeuwse" Am bonezen het in hun woningen best naar de zin hebben, terwijl we zonder meer vaststellen, dat het interieur van de huizen in niets te onderscheiden is van de Nederlandse interieurs: het is alles keurig netjes en het wordt in die staat onderhouden ook. Voor de Zeeuwse Ambone zen, die voornamelijk op Wal cheren geconcentreerd zijn, zijn of worden in het volgende jaar in totaal rond 140 wo ningen gebouwd. Dit aantal blijkt uit de memorie van ant woord van minister Klompé op de begroting van maatschappe lijk werk. In Middelburg zijn dat er 54, in Souburg 55, in Vlissingen 24 en in Koudekerke 10. Een tikkeltje verlegen maar toch met een zekere trots knikte een Ambonese mevrouw in de Middel burgse Rijnstraat, toen we door de ramen in haar nieuwe woning gluur den. 't Was wel niet zoals het een goed burger betaamd, maar naar „goed Hollands gebruik" wilden we toch graag het antwoord weten op de vraag hoe het er van binnen zou uitzien. De trots van deze Zeeuwse hulsvrouw is te verklaren, want ze heeft met haar man en kinderen het kamp met immers al zijn ongemak ken geruild voor een prettige wo ning, waarin meubeltjes staan, die ze van de spaarduiten gekocht heb ben. En ook ander® Ambones® -ge zinnen in de Walcherse gemeenten zullen vertellen blij te zijn in een mooi huis te wonen of te gaan wo nen. Hard gespaard Dat deelde onder meer mevrouw H. Taniwcl uit de Rynstraat mee, die sinds veertien dagen een apparte ment ïn het woonoord in de Nadorst geruild heeft voor een splinternieuwe woning in de Rynstraat. Zij, haar man en de vier kinderen knnnen het uitstekend in de Rynstraat vinden. Evenals hnn landgenoten hebben de heer en mevrouw Taniwcl hun wo ning geheel op basis van vrijwillig heid betrokken (wie niet wil hoeft niet in een huis). De Ambonese man nen en vrouwen hebben ook hard ge spaard en van dat geld hebben ze bijna allen nieuw meubilair en verde re huisinrichting gekocht. Vele gezinnen hebben een bankstel, in het ene huis hangt een verrassend moderne lamp, een paar huizen ver derop staan wat aardige snuisterden in de kamer, het volgende huis is eenvoudig, maar smaakvol inge richt en in de vierde straat een ameublement, dat getuigt van goede smaak. (Zie slot pag. 2 kol. 4) Franse senaat verwerpt begroting voor Algerije De Franse senaat heeft zaterdag avond niet 135 tegen 62 stemmen de begroting voor Algerije verworpen. Senatoren van radicaal tot uiterst rechts beschuldigden de regering er van, dat zij voorbereidingen treft om Algerije aan zijn lot over te laten. Sommigen spraken van een econo mische crisis in Algerije en vonden het zinloos geld beschikbaar te stel len voor het plan-Constantine voor economische en sociale ontwikkeling, omdat het toch wel nooit zou wordeu uitgevoerd. Francois Mitterand, radicaal en ge wezen minister van justitie, zei tot de regering: „U voert juist genoeg oorlog om hem niet te winnen en juist genoeg vrede om die niet te be reiken". Vakvereniging rijdend personeel N.S. niet erkend De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in een vergadering van de personeelsraad haar stand punt bekendgemaakt ten aanzien van een verzoek 0111 erkenning van de on langs opgerichte vakvereniging ry- dend personeel N.S. Het gehele spoorwegpersoneel is door middel van een dienstorder op de hoogte gebracht van dit standpnnt. De N.S.-directie zegt., het overleg met de drie erkende vakverenigingen, die in dc personeelsraad samenwer ken, op hoge prijs te stellen. Dit over leg is in meer dan een halve eeuw uitgegi'oeid tot een algemene belan genbehartiging. De N.S.-directie betreurt het daar om, dat er onder haai- personeel een stroming bestaat, die de klok wil te rugzetten en belangenbehartiging- los van elke binding met het overleg op nationaal niveau voorstaat. Naar het oordeel van de directie getuigt dit van weinig werkelijkheidszin en verant woordelijkheidsgevoel. Zij meent, óat erkenning van de vakvereniging rij dend personeel het overleg, zoals dit thans functioneert, ernstig zou aan tasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1