BILT Vliegveld Haamstede krijgt een grasbaan voor openen luchtlijn SCHADE CARRAS-AFFAIRE VOOR STAAT CA. 10 MILJOEN GEOPEND: KUNST IN ZEELAND van <3.tvin tot Meer glans en bescherming voor uw auto! 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 TE KORTE STARTBAAN MOET VERDWIJNEN Oplossing uit moeilijkheden rond afwikkeling financiering DE STARTBAAN van asfalt en namelijk nog altijd recht op een uit- hooffovenvlakken nn liet vlieir kering van 30.000 van de kant van iioogovciisiakKei! op liet vlieg- wederopbouw Financiering Publiek- velcl Haamstede zal verdwijnen. rechtelijke Lichamen. Bij de jongste In de plaats daarvan zal een j dat mede" grasbaan worden aangelegd, die het huidige landingsverbod zal opheffen en hel vliegveld ge schikt maakt voor het onder houden van de lijndienst met Rotterdam-Zestienhoven. Met deze beslissing heeft de raad van Wester schouwen vrij dagmiddag de laatste moeilijk heden rondom het herstel van 4 .i ln liet kort Saf de raadsvoorzitter het vliegt eld lilt de weg öe- i (iaarop een uiteenzetting van de ver ruimd. Moeilijkheden die date- wikkelingen, rond het vliegveld, dat ren van n*i de oorloos-iren en m (!e zomer van 1931 in gebruik werd reu van na ut ooriogSj.lltll tn gcnomen. Hct terrein - 36 ha groot die 111 de raad werden betiteld' was toen in handen van de N.V. als „tic martelgang" van liet"?"cuw Haamstede" on werd later vliegveld. werking zal worden verleend om deze som te doen uitbetalen. Berichten in enkele dagbladen als zou het laatste sprankje hoop van het luchtvaartbedrijf „Sinberg" N.V. te Rotterdam om een luchtlijn tussen Rotterdam en Haamstede te openen voorlopig zijn vervlogen, noemde bur gemeester Röell dan ook „vrij fan tastisch en volkomen tegengesteld aan de resultaten van de jongste be sprekingen". Drukste lijn Onlangs hebben b. en \v. van Wester- schouwen een bespreking gehad met de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waarbij ook tegen woordig waren de griffie-ambtenaren J. van Tuinen en J. de Wolf. en twee vertegenwoordigers Aan de Rijks luchtvaartdienst. Het resultaat daar van was, dat de bezwaren van de Rijksluchtvaartdienst tegen het veld zouden worden opgeheven, wanneer de te korte landingsbaan daterend uit liet rampjaar 1953 werd opge ruimd en daarvoor in dé plaats een egale grasmat zou worden ingezaaid. Ook van de zijde der provincie kreeg de gemeente \yesterschou- wen exploitantc van het vlieg veld alle medewerking en de toezegging, dat het vliegveld zo spoedig mogelijk in orde zal wor den gemaakt. Uitdrukkelijk liet burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell vrijdagmiddag uitkomen, dat een en ander niet ten koste mag gaan van de gemeentekas. Mot name het raadslid C. van Oord (prot. chr.) kwam onmiddel lijk hief' tegên op. Laten we er nu wat geld tegenaan gooien", rea geerde hij enthousiast. ,.De kost gaat voor de baat uit". Principieel Toen ilc burgemeester hem daarop duidelijk maakte, dal het hier gaal om een principiële kwestie gaven de raadsleden liet college onmiddellijk hun vertrouwen. l)e gemeente heeft (Advertentie) Centrale verwarming. S AWE M A HV Medcrslraat 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 Igendom van de gemeente, Vóór 1941 was de drukste binnen landse luchtlijn van de K.L.M. die tussen Rotterdam-Waalhaven en Haamstede. Kort na het begin van de oorlog werd het vliegveld door de be zetters met watersloten doorsneden en omgeploegd. Na de bevrijding bleef de toestemming om liet vlieg veld te herstellen steeds langer uit, totdat rijkswaterstaat in het ramp jaar "1953 een luchtverbinding met Schouwen-Duiveland nodig bad en over de dwarssloten een verharde landings- en taxibaan aanlegde met een platform. Nadien is er regelma tig gevlogen onder meer door ver schillende zweefvliegclubs. ln 1957 kwam eindelijk de toestem ming af om liet vliegveld verder te herstellen. Maar in de financiële af wikkeling tussen het bureau Weder opbouw Financiering Publiekrechte lijke Lichamen en toen nog de gemeente Haamstede kon geen over eenstemming worden bereikt over de uitbetaling van een lied rag van f 30.000. Een kwestie, die dus thans nog steeds actueel is. Concessie In die tussentijd had de Rijkslucht vaartdienst bezwaren tegen de outil lage van het veld naar voren ge bracht, die er dit jaar toe leiden, dat het veld gesloten werd verklaard. Nieuwe verwikkelingen dus. En met dat al raakte men steeds verder van de oplossing af. Plotseling nu ruim een maand ge leden kwam de concessie aan de 31-jarige directeur van een Rotter dams luchtvaartbedrijf, Theo Sinnige. voor het openen van een regelmatige lijndienst. De bespreking met de Rijksluchtvaartdienst heeft dan onder de eerder genoemde voorwaarden voor een oplossing uit de impasse ge zorgd. Ook van de zijde van de provincie raakte men het geharrewar moe en reeds werden data genoemd, waar binnen de startbaan verwijderd zal moeten zijn. De raadsleden van Westcrschouwen begroetten het plan met enthousias me en deden b. en w. vrijdagmiddag de toezegging, dat zij hot volste ver trouwen in de huidige ontwikkeling hebben. Er werd zelfs al de sugges tie gedaan om liet uit de startbaan vrijkomende materiaal te gebruiken voor de verharding van wegen. ANTWOORD MINISTER ZIJLSTRA: (Advertentie) In verband met St.-Nïcolaas is onze zaak als volgt zaterdag 25 nov. en 3 dec. van 8.30- 6 uur doorlopend. Bovendien woensdag 2!) nov. t/m maandag 4 dec. ook 's avonds van 7-9 uur. Maandagmiddag 4 december ook ge opend. Selieldestraat 20 - Vlissingen Helft wordt door verzekering gedekt Op basis van een voorlopige scïiade- berekening kan worden verwacht, dat de 'totale schade van de Staat in de zgn. Carras-affaire circa tien miljoen zal belopen, zo deelt minister Zijlstra mede, op hct.verüoek van de vaste eommisie yau Financiën uit de Twee de Kamer om een meer uitvoerige uiteenzetting te, geven omtrent de gang van zaken met deze affaire en de wijze van afwikkeling daarvan. Naar het zieli laat aanzien, zullen de definitieve cijfers, waarvan de vast stelling binnen korte tijd haar beslag zal krijgen, hiervan weinig afwij ken. Hierbij wordt ervan uitgegaan, dat de verdere afwikkeling, zowel ten aanzien van liet contract met de oorspronkelijke afnemer als ten aan zien van de nieuwe contracten, ver der zonder stoornis zal verlopen. ZELDZAAM Een broed wilde jonge eendekuikens ontdekte de heer P. de Waard dezer dagen in een sloot in de Heerjans- polder bij Kamperland. Met stomme verbazing heeft hij het broed beke ken. want normaal komt zoiets voor in de maanden mei of juni. ACTIES Er worden deze tijd tussen Zwin en Zijpe vele acties gevoerd, Van daag hebben we er weer een paar Om te beginnen in IJzendijke, waar de winkeliersvereniging zich toelegt op oen St.-Nicolaasactie. De kinderen zullen niet worden vergeten en dc samenwerking met de plaatselijke V.V.V. zorgt ervoor dat de sint zondag per paard door het. dorp kan rijden. Ook in IJzendijke wordt de actie ten bate van een elektro-bas-accor- deon gevoerd. De Zeeuws-Vlaamse accordeonvereniging heeft er name- JW BLOEMLEZING Vandaag wordt liet one bijzonder ge makkelijk gemaaid, aunlc zij een le zer, die een bescheiden bloemlezing samenstelde uit de antwoorden, ver- liregen tijdens een repetitie Neder- lanus op een middelbare school, er gens in Zeeland. De resultaten waren als volgt: vraag: Wat is een patiënt 1 Ant woord: een geneeskundige klant die verbeterd moet worden van z'n 'pij nen. vraag: Gebruik „liulde" in een zin. Antwoord: ttct graf van die man werd liulde gebracht. Vraag: Gebruik in duidelijke zinnen de woorden astrologisch, theologisch, zoölogisch en biologisch. AntwoordDe astrologische weten schap vordert snel. De theologische wetenschap vordert snel. De zoölogi sche wetenschap vordert snel. De bio logische wetenschap vordert snel. Enig vertrouwen in de wetenschap kan de betrokken leerling in ieder geval niet ontzegd worden lijk dringend behoefte aan. Die actie manifesteert zich donderdag (in het clublokaal) in de vorm van een Weens bal met muziek van een Tiro- Icr orkest. Tien maal tien. is de actie die in Wemeldinge wordt gevoerd. Grote anti-hongerplannen zijn gemaakt en het comité heeft besloten te starten met een gezellige avond, waarna zullen volgen; verkoop oliebollen, verkoop schilderijen, poppenkast tien maal tien, races voor steps, fietsen en brommers enz. Ook de leden van het Middelburgs tamboers- en pijperskorps „Juliana" zullen zich niet onbetuigd laten. Hun actie zal bestaan uit het ophalen van lege flessen en jampotten en dat alle maal voor de aanschaf van jacht hoorns. PANTER De lieer Arends uit Souburg was on langs zo onfortuinlijk bij liet bieten- rooien zijn bril te verliezen. Lang heeft hij zelf tussen de bicten gezocht maar vooral zonder bril was het zoe ken naar een bril bijzonder moeilijk. Ten einde raad besloot hij de heer Castel te hulp te roepen. Het ging niet zozeer om de heer Castel zelf dan wel om zijn befaamde speurhond Panter. Panter zocht en speurde een poosje en kon iedereen geruststel len door de bril netjes uit de bieten te voorschijn te krabben. TEVREDEN Zij tenslotte nog vermeld dat het co mité bejaardenzorg Hocdekenskerke zeker niet ontevreden is. De op brengst van de bazaar, gehouden ten bate van de reiskas bejaarden was f 1030. Dc door de Staat geleden schade in deze affaire wordt voor circa de helft gedekt door uit hoofde van deze transactie verschuldigde verzeke ringspremie. De onderhavige affaire had. zo ver klaart de minister, betrekking op een contract Lussen een Griekse reder met enerzijds de Stichting Scheeps bouw Export Centrale (Nesec) voor de bouw en leverantie van 10 vracht schepen en anderzijds de Nederland se Dok- en Scheepsbouw Mij. (N.D.S. M.) voor de bouw en leverantie van 5 tankers. Deze contracten waren ge dekt door een polis van de Ned. Cre- dietverzekering Maatschappij N.V. met herverzekering door de Neder landse Staat. In de loop van 1959 werd men gecon fronteerd met de situatie, dat dc af nemer weigerde de in de contracten voorziene betalingen na te komen. Na moeizame onderhandelingen tussen alle betrokken partijen (de afnemer, de werven de N.D.S.M. en de Kon. Mij. „De Schelde" ,de financiers de, Ned. Credietverzekering Mij. N.V. en de Staat) is men erin geslaagd een regeling te treffen. Deze regeling hield in dat het con tract. met de N.D.S.M. behoudens enige verschuiving normaal zou wor den afgewikkeld. Voorts werd het contract met betrekking tot dc 6 nog niet geleverde Nesec-schepcn ontbon den; deze schepen zouden derhalve aan derden worden verkocht. Het contract ten aanzien v^n de 4 reeds geleverde Nesec-schepen zou verder normaal worden afgewikkeld. Tussen de Nederlandse partijen werd voorts een regeling getroffen voor het verlies, dat de 6 nog niet gelever de schepen bij verkoop elders zouden opleveren. De 6 schepen zijn inmiddels alle aan derden verkocht, n.l. één aan een Spaanse afnemer, één aan Polen, één aan een Nederlandse reder, twee aan Marokko en één aan een Duitse reder. Vandaag op pag. 11 Kortgene heeft een zebra Kortgene heeft zyn eerste. I t-ebra! Vrijdagmiddag" toog een 1 gemeentewerkman, uitgerust; met kwast en pot verf, in de Hoofdstraat aan het werk en I creëerde daar voor de voetgan- gers van Kortgene de eerste lieuwe oversteekplaats. 1 De voetgangers van Kortgene |j 1 staan overigens enigszins sccp- tisch tegenover deze nicuwig- I leid: men vraagt zich af of de zebra bestemd is om de voet- I gangers in de Hoofdstraat te beschermen tegen het passe- m l rende verkeer of dat deze over- steekplaats gemaakt is om ïen te wennen aan de zebra's, voor het geval ze naar een i grote stad" gaanm |]jllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllll¥ Geneesheer-directeur streekziekenhuis Goes Dr. J. M. van Daal te Goes in deze functie benoemd Op advies van de raad van commis sarissen heeft het algemeen bestuur van de sichting „Protestants Christe lijk Streekziekenhuis te Goes" tot geneesheer-directeur benoemd dr. J. M. van Daal, longarts te Goes. Weliswaar zal het in Goes in aan bouw zijnde streekziekenhuis van de stichting niet vóór de tweede helft van 1963 in gebruik worden genomen maar in verband met adviezen in me dische zaken werd het noodzakelijk geacht, thans reeds een geneesheer- directeur te benoemen. Dr. Van Daal, die 45 jaar oud is, doorliep het christelijk lyceum in Zeist. Hij studeerde verder aan de rijksuniversiteit tc Utrecht, waar hij h\ 1952 slaagde voor het artsexamen, biarna volgde hij een specialistische' opleiding. In 1950 promoveerde dr. Van Daal. Als geneesheer-directeur van het streekziekenhuis in Goes wordt dr. Van Daal een van de drie leden van de staf. Tezijnertijd zal deze worden uitgebreid met een ad ministrateur-econoom en een ad junct-directrice. Dr Van Daal zal zijn nieuwe functie in februari of maart van het volgend jaar aanvaar den. Opheffing waterschap Nol-Koude-en-Loven Door de indijking van de Braakman is de nol die onder beheer staat van het waterschap Nol-Koude-on- Löven van geen betekenis meer voor de verdediging van de vooroever der polders Koude en Loven. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen daarom voor het waterschap Nol-Koude-en-Loven op te heffen. Dit waterschap bestaat uit de Koude- polder en het waterschap Loven-cn- Willemskerke. Bij opheffing zullen de bezittingen cn schulden worden ver deeld tussen de polders en het water schap. Overdracht afgesneden wegdeel aan Scherpenisse Door de aanleg van de rondweg om Scherpenisse heeft een afgesneden wegvlak zijn betekenis voor het door gaande verkeer verloren. Gedeputeer de Staten stellen voor het gedeelte van dit wegvlak, dat buiten het hcr- verkavelingsblok ligt (ongeveer .192 meter lang) mot ingang van 1 ja nuari 1962 in beheer en onderhoud aan dc gemeente Scherpenisse over te dragen. „Dertien aan tafel" Goes, „De Prins van Oranje"; „Onderling Kunstgenot". HET EERSTE EEDRIJF van het door Marc. Gilbert Sauvajon ge schreven blijspel „Dertien aan tafel" vormt wel 'n bijzonder lange, breed sprakige inleiding tot een komedie, die alles bij elkaar toch maar ma gertjes blijft aandoen. Temeer be treurt men dan achteraf de kwartie ren. die „uitgezeten" moeten worden, alvorens er een beetje schot in de zaak komt: in dit geval bijna letter lijk „schot", want er verschijnt ook nog een warmbloedige Zuidameri- kaanse ten tonele, een schietklaar pistool listig in de stola verborgen. Goed, „Dertien aan tafel", want daar begint het allemaal mee. Een enge, nogal uitgekookte dame zeurt er tenminste een bedrijf lang over door, dat ze haar soupertje beslist niet kan laten doorgaan omdat er te elf dei" ure dertien mensen aan tafel blijken te zitten. Eerst zijn het er twaalf, dan dertien, veertien, dan toch weer dertien en dan weer twaalf en dan toch weer.... jawel, dertien. Ze vecht dat allemaal uil met haar heer gemaal, die datzelfde bedrijf lang rondloopt in een over zijn smokingbroek hangend over hemd, omdÉCt hij dat er niet in kan krijgen. Die broek zou te nauw zijn. Hij verlaat zelfs zijn woning, gehuld in een overjas om dat overbloezende hemd te camoufleren, maar bij zijn terugkeer stopt hij het eindelijk, hè. hè. tot opluchting van een zaal vol toeschouwers, dan toch met het grootste gemak in zijn broek. Intus sen zijn er zo een paar intieme vrienden in de salon doorgedrongen, plus die Zuidamerikaanse, en „be neden" bloeit het feest aan de voor avond van Kerstmis op. De gasten zijn namelijk al hoog en breed gear riveerd en U raadt het ze heffen al lustig de champagneglazen, want een gewoon biertje is er in dit soort stukken nooit bij. Verder wil len we dan nog wel verklappen, dat die Zuidamerikaanse de brave heer des huizes „van vroeger." blijkt te kennen. Ze komt wraak nemen. Brrrrr. Maar goed, in het tweede bedrijf komt er meer vaart in en de leden der amateur-toneelvereniging „On derling Kunstgenot" in Goes brach ten dat er tenslotte gelukkig ook in. zodat er aan deze opvoering toch nog wel plezier viel te beleven. Mevrouw E. F. Frantzen-Cloeck Hellema en de heer E. W. Carels Bestelauto raakte bij botsing in de sloot Doordat hij zonder op het verkeer te letten de Langeweg in Bruinisse op draaide ramde de heer A. R. H. uit Oosterland met zijn auto een bestel auto van de coöperatieve aankoop vereniging te Zierlkzee, bpstuurd door de lieor J. F. De bestelauto raakte door de schok in een sloot naast de weg. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor; beide auto's werden zwaar beschadigd. Auto slipte en vloog uit de bocht Op de Poortvlietsedijk tussen Poort vliet en Scherpenisse is vrijdagmor gen een auto, bestuurd door de heer uit Oud-Vossemeer geslipt en uit de bocht gevlogen. De heer S. liep hierbij een hoofdwond op, die werd verbonden door dokter R. C. Renes uit Oud-Vossemeer. De auto werd zwaar beschadigd naar een garage in Poortvliet gesleept. Zestal geraamten in Domburg opgegraven Bij de werkzaamheden voor de nieuwe riolering in Domburg heeft men nabij het postkan- loor een zestal 'geraamten op- gegraven. Aanstaande maan- dag zal waarschijnlijk de Oud- j§ heidkundige Dienst een onder- zoek instellen. Er is het ver- moeden geuit, dat de skeletten n afkomstig zijn van een kloos- terkerkhof uit de dertiende eeuw. iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiï Véle honderden smakelijke Zeeuwse aardappelen rolden vrijdagmorgen over de Patijnweg te Goes, toen een vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met aclit ton aardappelen en bestuurd door W. .4. uit Oudewater in botsing kwam met een tegenligger, een door A. W. uit Den Haag be stuurde vrachtauto. I-Iet ongeluk ge beurde, toen W. A. moest, afremmen, waardoor de aanhangwagen dwars over de weg kwam te staan. De auto van de Hagenaar werd z waar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (foto P.Z.G.) hadden de ondankbare taak het zeu rende echtpaar gestalte te geven en dat het bij een moeizaam pogen bleef, kan men hen moeilijk te zwaar aanrekenen. Bij beiden ontbrak evenwel ten enenmale de esprit om er toch nog iets van tc maken; zij zwoegden kennelijk op hun rollen, maar het kwam er helaas niet uit. Toegegeven, het was een heel zwa re opgave om deze ongeloofwaardi ge figuren aanvaardbaar te maken, maar met wat meer „schwung" en routine zou het karikaturale ster ker geaccentueerd geweest kunnen zijn en daar zou men veel mee ge wonnen hebben. Voor een heel natuurgetrouwe ty pering daarentegen tekende me vrouw W. Ch. van Maanen-Cohen Tervaert als de vurige Russisch- Spaanse. Bezield en overtuigd kwam deze wraakzuchtige, romantische da me over het voetlicht en met haar verschijnen op de planken, begon er een vonkje waarlijk toneel te gloei en. Verder aangewakkerd door me vrouw C. G. van Aventhals-Haas- donk, die heel soepel en vlot het on bevangen jonge vrouwtje Véroniqe speelde en ook tamelijk gloeiend ge houden nog- steeds 'dat vonkje waarlijk toneel door de heer S. J. Berrevoets als een plechtstatige, ook mimisch komische huisknecht. In de bijrollen pasten de heren A. H. Ja ger, T. H. C. van Arenthals en J. D. Rijkse zich naar vermogen aan. Voor deze opvoering was de regie in handen van mevrouw N. Geijsen- Smout, met Toine van Bergen als raamregïsseur. Onder hun leiding was er klaarblijkelijk wel grondig op dit stuk „gewerkt", maar helaas wa ren de resultaten niet navenant. De eenvoudige, maar doeltreffende de cors waren van P. A. Romyn, de grime zoals altijd door I. A. Lorier uit Middelburg uitstekend verzorgd. Geen bijster boeiende opening van het seizoen door „Onderling Kunst genot" dus, maar wel een eerlijke poging" om prettig divertissement te brengen. En ook met deze poging hebben zich gisteravond in „De Prins van Oranje" te Goes toch ve len geamuseerd. '„De tiende man" Middelburg, Schouwburg; Toneelgroep „Ensemble". DITMAAL ONDER auspiciën van de Z.V.U. ging gisteravond in de Mid delburgse Schouwburg „De tiende man" van Paddy Chayefski. opge voerd door de toneelgroep „Ensem ble". Eerder in dit seizoen werd het stuk ondre auspiciën van de Arbei derskunstkring in „Britannia" te Vlissingen opgevoerd. In de toen aan dit opmerkelijke stuk gewijde, uitvoerige beschouwing- schreven wij onder meer: „Bepaald geen alledaags toneelstuk, ook al niet omdat de joodse riten er voortdurend een dominerende rol in spelen; be paald ook geen sterk toneelstuk, maar niettemin boeiend door zijn cu riositeit en zijn gedurfde opzet. Geen stérk stuk, omdat de handeling vrij traag verloopt, de dialogen verre van sprankelend zijn. Maar toch boeiend om zijn ongewone inhoud. Een stuk als de kaarsen,die er in gebrand wor den: soms flauw brandend, dovend), bijna, dan ineens weer opflakkerend en een enkele maal vurig brandend". Over de opvoering luidde de slot conclusie: „Een enigszins oneven wichtige voorstelling van een qua in houd goed, maar qua uitwerking minder geslaagd stuk". „De tiende man" wordt vanavond nog opgevoerd in „Brittannia'.' Ie Vlis singen, in samenwerking' met het Nutsdcpartement Vlissingen. v. B. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 A^VWVV\VVVWVVVVVVVVVV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook S de pagina's 4, 5, 7 en 10. VVWWWVVWWiWWWfW VERWACHT... ENKELE OPKLARINGEN Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen, maar in de ochtend hier cn daar mist. Zwakke tot matige aan de Waddenkust aan vankelijk vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 26 november Zon op 8.17 onder 16.37 Maan op 20.30 onder 11.39 27 november Zon op 8.19 onder 16.36 Maan op 21.29 onder 12.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2