PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KR0ESJTSJEW ZET KEKKONEN ONDER STERKE DRUK Tekort op Vlissingse gemeentebegroting bleef beperkt tot f 181.500 Russische militaire bases in Finland Vier miljoen na drie kwartier weer kwijt „TEGEN NAVO EN WEST-DUITSLAND" Maandag einde debat over Nieuw-Guinea Vandaag... Taal 204e jaargang - no. 279 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde ea F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. ?.?5 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125- ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 3KG00 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. i, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Stagnatie bij V.N. (Van onze Haagse redactie) Het Nieuw-Guinea-debat in de Ver enigde Naties zal volgens in Den Haag ontvangen berichten niet za terdag maar pas maandag kunnen worden beëindigd. Hoewel de voor zitter van de assemblée, de Tunesiër Mongi Slim, er aanvankelijk alles op had gericht om het dekolonisatie- vraagstuk, inliet kader waarvan de kwestie Nieuw-Guinea wordt behan deld, in de vergadering van zaterdag te beëindigen, schijnt vooral het ge brek aan mogelijkheden tot overleg over in voorbereiding zijnde resolu ties op Thanksgivingday de handha ving van dit schema te hebben ver hinderd. Premier Kroesjtsjew lieeft vrijdag in Novosibirsk een beroep gedaan op Finland, de traditionele neutraliteitspolitiek voort te zetten tegenover, wat de Russische premier noemde, een mili taire opbouw door de Navo en Duitsland in het Oostzeegebied. Het is noodzakelijk de ontwikkelingen in dut gebied in het oog te houden, vertelde Kroesjtsjew aan zijn gast, de Finse presi dent Urlio Kekkonen, aan een noenmaal in Novosibirsk. Kroesjtsjew betoogde, dat de Oostzee niet langer het vreedzame nokje van Europa was. Maar, voegde liij er aan toe, de Finse neutraliteit is een belangrijke waarborg voor het behoud van de vrede en rust in het noorden van Europa en in het gebied van de Oostzee. De dreiging van de zijde der Westduitse militaristen voor de vrede in laatstgenoemd gebied, was oorzaak dat de Sowjet-Unie haar buur, Finland, om gemeenschappelijke ver dedigingsmaatregelen had verzocht. Dc Russische premier Nikita Kroesj tsjew heeft in Novosibirsk in Siberië zijn eerste ontmoeting gehad met de B'inse president Uhro Kekkonen. De foto toont beide regeringsleiders tij dens deze eerste ontmoeting. (Voor grond). PRESIDENT KEKKONEH HAAI! DE SOVIET UHIE Rust keerde weer in Santo Domingo De tanks en manschapwagens dié don derdag door het centrum van Santo Domingo, de hoofdstad van de Domi ni kaanse republiek, patrouilleerden, zijn vrijdag teruggetrokken. Hdfc is weer rustig in de stad waar een uitgaansverbod werd ingesteld door president Balaguer om een einde te maken aan de ongeregeldheden en plunderingen en zwaarbewapende troepen met traangasbommen moesten optreden om de menigte uit een te drijven. Verenigde Naties tegen gebruik kernwapens De algemene vergadering van de V.N. heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het gebruik van kernwapens een misdaad is jegens de mensheid en een schending van het handvest van de V.N. De resolutie werd aangenomen met 55 tegen 22 stemmen en 26 onthou dingen. P.Z.C.-zaterdagnummer DE MEISJES in Zeeland slaan bepaald niet van ongeduld te trappelen voor het invoeren van een „dienstplicht voor meisjes", zo bleek de „Zig- zag"-iedaclie uit een kleine enquête. Voor belangstellenden: meer over deze kwestie in de jeugdrubriek op pagina 23. Dit 28 pagina's tellende P.Z.C.- 1 zaterdagnummer bevat o.m. Stemmen uit de kerken (pag. 3); „Slaaptrein naar Vlissin gen". reportage met tekeningen van Jac. Prince over dc laatste trein vanuit Bergen op Zoom door donker Zeeland i pag. 9): Kroniek van Zwin tot Zype en „Boek van de maand" (pag. 11); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 18); Kerken en Maatschappij plus feuilleton (pag. 20); „Zig-zag"-jeugdpa- gina (pag. 23); Radio en T.V. met Films in Zeeland, pag. 2-1 en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 26. Bases en radar In de redevoering, zoals die werd ge publiceerd door het persbureau Tass, stonden geen militaire eisen. Waar nemers zeiden dat die misschien wa ren gesteld tijdens de besprekingen die voor de lunch hadden plaats ge had. Men dacht, aan militaire bases of radarstations op Finse bodem. Westelijke waarnemers in Moskou zeiden, dat de toon van de rede van Kroesjtsjew hun mening had ver sterkt. dat de Russische stappen t.a.v. Finland meer van politieke dan van militaire aard waren. Men dacht dat Kroesjtsjew twee doelen voor ogen stonden: Volledig vertrouwen De herverkiezing van Kekkonen in januari 1962 te waarborgen. Kroesj tsjew zei in zijn redevoering, dat Kekkonens buitenlands beleid van neutraliteit en vriendschappelijke be trekkingen met de Sowjet-Unie, het volledig vertrouwen van Rusland had. Druk uit te oefenen op buren van Finland Denemarken en Noorwe gen om hun militaire banden met de Navo te verzwakken. Kroesjtsjew zei, dat Denemarken en Noorwegen bezig waren hun eigen veiligheid te ondermijnen en de situ atie in het Oostzeegebied in gevaar te brengen, door zich te onderwerpen aan druk van de zijde van de Navo en het Westduitse militaire apparaat. Kroesjtsjew beweerde, dat Ruslaud zich niet mengde en zich niet wenste te mengen in de interne zaken van Finland of welk land ook, maar dat het slechte politieke leiders zou heb ben, indien niet scherp werd gelet op de gang- der politieke situatie in lan den aan zijn grens. Leden van de Finse delegatie te No vosibirsk, die vanuit Moskou telefo nisch werden bereikt, bleken niet be reid mededelingen te doen over de "s ochtends gehouden besprekingen. Er werd alleen gezegd dat zij „tame lijk lang" hadden geduurd. wordt paus Joannes XXIL1 80 jaar. C MORGEN ,is het 50 jaar geleden, dat te Oudenbosch het door de c beeldhouwer B. Stracké ver- c vaardigde zoeavenmonument werd onthuld. JUWELENROOF IN DÜSSELDORF Miljonairsdroom door politie afgebroken VVV\\VVVWvV*VVVVVVVvVVV Vrouw met baby vluchtte uit Oost-Berlijn De Westberlijnse politie lieeft giste ren meegedeeld dat een Oostberlijnsc vrouw met haar drie maanden oude baby in de armen door de prikkel draadversperring naar West-Berlijn is gevlucht. De vrouw slaagde erin onopgemerkt door de Volkspolizei 't Westberlijnse district Reinickendorf in de Franse sector te bereiken. Zij deelde hier mee dat haar grote vrees was ge weest dat het kind zou gaan huilen en aandacht zou trekken. Zij woont nu bij haar ouders in West-Berlijn. Vier bandieten hebben vrijdag in Düsseldorf een overval gedaan op een jmvelierszaak. Zij ontkwamen met een buit van een kleine vier miljoen mark, maar waren na drie kwartier gearresteerd. Ooggetuigen vertelden, dat de man nen waren gearriveerd in een blauwe auto. Drie van hen sprongen er uit en renden dc winkel binnen. Zij vuurden jnet twee machinegeweren een sal vo af, terwijl de derde twee etaleer- kasten leeghaalde. Toen de bandieten de zaak verlieten, gaven zij nog een salvo af, waardoor een meisje ge wond raakte. Op ongeveer een kilo meter afstand lieten de bandieten de auto, die zij hadden gestolen, in de steek. Patrouillewagens van de poli tie alsmede motorpolitie stroomden de wijk binnen. Zij hadden orders te schieten als zij de bandieten Omsingeld De politie slaagde er binnen drie kwartier in de rovers te achterhalen DUITS SCHIP OORZAAK VERGISSING EQUATEUR Het blijkt dat de verwarring over het Franse vrachtschip Equateur, waar van ten onrechte was gemeld dat het in de Caraibische Zee was gezonken, is ontstaan doordat een marconist op een Duits schip zijn zender beproefde en S.O.S.rseinen uitzond, die werden toegeschreven aan de Equateur. Dit is van de zijde van de Colombiaanse koopvaardij in Bogota meegedeeld. in een hotel. Het gebouw werd om singeld, waarna de dieven zich over gaven. Alle juwelen werden terug gevonden. In totaal arresteerden de politie vijf buitenlandse mannen en een Duitse vrouw. Vier van de man nen waren feitelijk betrokken ge weest bij de roof. De dieven hadden de beschikking gehad over drie Ame rikaanse machinegeweren en een Duits pistool. Veel bewolking met zachte lucht (Van onze weerkundige medewerker) Geheel West-Europa ligt in een H gebied met kleine luchtdruk- H verschillen, waardoor het weer een rustig en overwegend droog karakter heeft. lp Met een zwakke zuidelijke wind wordt van België uit wat f§ meer bewolking aangevoerd, s waarin de temperatuur over- dag tot ongeveer 10 graden 1 stijgt. In de noordelijke helft van ons land is het nog vrij zonnig met in de nacht enkele graden §f H vorst. De afgelopen week stond in een groot deel van Neder- j= land in een winters teken, waarbij in Friesland al ge- schaatst werd. Bijzonder koud en guur is het p op IJsland, waar sneeuwstor- p men worden gemeld. pl De eerstkomende dagen zal in §1 Zeeland de temperatuur aan p p de hoge kant blijven en als ge- p volg van de vrij zware bewol- king is ook de kans op nacht- H vorst klein. IlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Tekort op eerste gezicht: 574.169,02 gulden „Uiteindelijk kan het tekort op de primitieve begroting voor 1962 worden teruggebracht tot rond 181.500". Dit schrijven burgemeester en wethouders van Vlissingen in de begelei dingsbrief bij de gemeentebe groting, die thans aan de raad is aangeboden. Daarmee geven zij tenslotte toch een wat roos kleuriger beeld van de financië le situatie dan deze begroting „op het eerste gezicht" oplevert. Uit de raming op de ontwerp begroting blijkt namelijk, dat de gewone dienst sluit met een tekort van 574.169,02. Dat is 94.003,41 hoger dan het te kort op de primitieve begroting voor 1961. Ter geruststelling lichten bur gemeester 'en wethouders ech ter toe, dat het begrotingste kort nog is bepaald op basis van de uitkeringen volgens de financiële verhoudingswet 1929. Inmiddels echter heeft op 12 juli 1961 de fianciële verhou dingswet 1960 het staatsblad bereikt. Op basis van deze nieu we wet kon worden becijferd, dat het begrotingstekort van 574.169,02 met 320.650,92 kan worden verminderd. Rest dus nog een tekort van 253.518,10. Bovendien staat de Vlissingers nog een verhoging van de tarie ven voor de straatbelasting te wachten. Weliswaar is deze ver hoging nog niet koninklijk goed gekeurd, maar burgemeester en wethouders durven het toch aan met deze „meeropbrengst" in 1962 rekening te houden. Dit ex tra bedrag kan worden geraamd op 72.000 en daarmee is dan liet enigszins „rooskleurige te kort" van rond 181.500 ontstaan. Hot cindtotaal van de gewone dienst geeft een bedrag van bijna 18% mil joen gulden aan. Om nauwkeurig te zijn; f 18.460.661,72. Er is een post voor onvoorziene uitgaven van 43.950. De hoofdstukken van de kapitaal- dienst geven een totaal aan inkom sten van 51.035.998,62 te zien, ter wijl de uitgaven in totaal 51.347.819,87 bedragen. Er is op de kapitaaldienst dus een nadelig slot van 311.821,25. Verbeter ing Dank zij de nieuwe financiële ver houdingswet kon het begrotingste kort op de gewone dienst dus aan zienlijk kleiner worden gemaakt. „Maar daaruit mag toch niet de ge volgtrekking worden gemaakt, dat wij zonder meer dc nieuwe financië le verhoudingsregeling een verbete ring achten voor deze gemeente", zo Vooronderzoek 13 december Behandeling 26 januari De Vlissingse gemeentebegro- p Ling is gisteren aangeboden p aan de raadsleden. Woensdag- p avond 13 december zal de raad zich bezig houden met het p vooronderzoek. Waarschijnlijk p p zal de memorie van antwoord p p op 13 januari gereed zijn. Ten- slotte zal deze gemeentebegro- ting op 26 januari in de open- Üj Dare raadsvergadering worden p behandeld. lWlllllllllllllllIlllllllllllllllilllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll!l schrijven burgemeester en wethou ders. De vrees is namelijk reëel, dat de gemeente Vlissingen zelfs met de nieuwe wet in de hand niet volko men zonder tekorten kan werken. De nieuwe wet biedt echter ook de mogelijkheid op een aanvullende bij drage. Deze mogelijkheid is er wan neer met de objectieve uitkeringen de noodzakelijke behoeften niet kan bekostigen. Op verzoek van de ge meenteraad en na advies van Gede puteerde Staten kan de minister aan deze gemeenten gedurende ten hoog ste drie jaren een jaarlijks vast te stellen aanvullende bijdrage uit. het gemeentefonds verlenen. Het is uiter aard de bedoeling van de regering, dat deze bijdrage uitzondering zal blijven. Niettemin wordt door burgemeester en wethouders van Vlissingen al na gegaan of de gemeente al dan niet een beroep op de minister kan doen. „Voor het geval de resultaten van dit onderzoek leiden tot het doen van een beroep op de minister, zullen wij 1e zijner tijd een voorstel ter zake aan U ter behandeling doen toeko men", zo schrijven burgemeester en wethouders aan de raadsleden. In de begeleidingsbrief wordt een uit voerig overzicht g geven van de vas te uitkeringen, die de gemeente ont vangt krachtens de nieuwe wet. On der meer ontvangt Vlissingen over 1960 nog een garantieuitkering: het verschil tussen het ontvangen bedrag op basis van de wet 1929 en het bedrag op basis van de wet 1960. (Zie slot pag. 4 kol. 1 fiantli tin De Belgische koning heeft deze week zijn landgenoten verwe ten. dat de beide landstalen vaak slordig en onjuist worden ge bruikt. Tot de Vlamingen in het bij zonder zei hij dat de omgangstaal voornaam en correct diende te zijn, .want hieraan wordt het ontwikke lingspeil van een volk getoetst". De ze woorden mogen ook aan deze zij de van de Belgisch-Nederlandse grens worden gehoord, want er mankeert aan het Nederlandse taalgebruik ook nog wel zo een en ander. Dit vaststellende beseffen wij overigens, dat de hand in eigen boezem moet worden gestoken: het haastig neer geschreven Nederlands van ue dag bladpers is niet altijd een voor beeld van de voor name en correcte stijl, die koning Boudewijn zijn landgenoten heeft voorgehouden. Wanneer men het werk van dag bladschrijvers onder ogen krijgt, dan treft men bijvoorbeeld een voortdu rende neiging aan om mannelijke of onzijdige woorden in vrouwelijke te transformeren. Een onschuldige nei ging, wanneer het alleen om woor den gaat, maar niettemin opvallend. Men vindt het blijkbaar gewoon te spreken over „Goes en haar gemeen teraad", terwijl men toch weet, dat het over „het" Goes gaat; men no teert zonder enige aarzeling, dat de raad een „harer leden" huldigde en zo zijn er vele voorbeelden te noe men. Van een onderwijsman verna men wij tot troost, dat deze „trans- formatiedrang" in deze tjjd vrij al gemeen is. Onze wereld is wel erg in de ban van het vrouwelijke Ook in de spreektaal wordt vaak lichtvaardig met allerlei vast staande regels omgesprongen. Een gebruik het komt zo vaalc voor tegenwoordig, dat men het haast geen misbruik meer kan noe men is het wonderlijke omsprin gen met de derde naamval van het persoonlijke voornaamwoord „zij". In de schrijftaal noteert men bij voorbeeld: „Zij gaan naar Zierik zee", maar wordt ditzelfde zinnetje in een gesprek gebruikt, dan zijn er heel wat mensen, die gewagen van „hun gaan naar Zierikzee". Onlangs lazen we ergens in een beschouwing over taalgebruik, dat dit „hunnen- gedoe" nog wel eens zo zou kun nen toenemen, dat het niet meer als fout wordt beschouwd. Moge die tijd nog verre zijn.... Overigens is de taalzonde zo oud als de taal zelf. Zelfs de groot- sten onder de taalgebruikers hebben er zich aan schuldig ge maakt, ook diegenen die te vuur en te zwaard zich hebben beijverd voor een zuiver Nederlands. Het klassieke voorbeeld daarvan is wel Bilderdijk, die furieus kon uitvallen over de germanismen in de taal van zyn da gen. Er is echter een boekje, waarin juist zijn eigen zonden op dit gebied zijn geëtaleerd: hij gebruikte woor den als jaarhonderd, tafelgeraad, be- schranken en zelfs liefoogelen (lieb- augeln). Met datzelfde boekje in de hand kan men evenwel tevens vast stellen, dat de taal een levende zaak is, waarvan de ontwikkeling niet is te voorspellen. Want er worden nog een aantal Bilderdijkse germanismen genoemd, die wij helemaal niet meer als zoda nig voelen. Hier zijn er enkele: be wonderen, bouwval, onbevangen, schuchter, vroeger dus germanis men, tegenwoordig algemeen aan vaard. De bekende auteur over taal kwesties J. A. Meyers heeft in een van zijn opstellen eens aan Siegen- beek herinnerd, die een eeuw gele den een lijst samenstelde van woor den „met het Nederlandsch taaleigen sü-ydende". Volgens Siegenbeek was het maar een beperkte lijst, want hij had er niet in opgenomen de germa nismen, dagelijks voorkomende „vooral in slordige vertalingen uit het Hoogduitsch of met overhaasting opgestelde dagbladen". Daar begon hij maar niet aan, want „wie heeft lust of moed om dien Augiasstal te reinigen?" Doch onder de woorden die hy wel als germanismen dood verfde bevonden zich: aanhankelijk heid, bespreken, betwijfelen, indelen maakwerk, voorliefde, vrijgevig, vrijzinnig. Men ziet: niemand onzer stoot zich aan één van deze uitdruk kingen, maar vroeger werden ze dan toch maar door een man van gezag als Siegenbeek verworpen! Dit le zende moet men toegeven, dat er met de „hunnen" die een eerste naamval hebben geannexeerd, inder daad nog van alles kan gebeuren. Wie weet krijgen zelfs zij nog Ne derlands burgerrecht.... Betekent 'dit nu, dat koning Bou dewijn maar wat zinloos heeft staan praten, zinloos omdat de taal toch een eigen weggaat? Geens zins. Het is goed ons voortdurend te bezinnen op het eigen taalgebruik, want als dat niet gebeurde zouden vele waardevolle zaken verloren gaan, zeker in een tijd waarin óók de taal zich onstuimig ontwikkelt. Dagelijks ontstaan nieuwe woorden, dagelijks ondergaat het Nederlands invloeden van buiten en het is drin gend nodig om waakzaam te zijn, opdat het eigene niet wordt overwoe kerd. De hier reeds eerder geciteer de J. A. Meijers heeft eens betoogd dat de taal evengoed als de maat schappij „conservatieven" en „revo lutionairen" kent. Zonder revolutio nair gezinden zou de maatschappij en zou ook de taal verstarren; zon der conservatieven en zonder puris ten echter zouden maatschappij en taal zich ontwikkelen met een vaart, die niemand zou kunnen bijhouden, ook de revolutionairen niet. Daarom is het goed de bezorgdheid van ko ning Boudewijn ernstig te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1