Boldoot Minister overweegt verhoging ouderdomspensioen met 15 procent Westduitse spionnen vragen vergeving PREADVIEZEN VERENIGING VOOR STAATHUISHOUDKUNDE De keus van mensen die weten te geven VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 f li O V l NC1 A LB ZEEUWSE COURANT Hartewensen vervullen. Heerlijk» geschen kenBoldoot eau de cologne, hartver warmende parfum, fijne toiletzeep.... Er is keuze te over in Boldoot's geschenken- mozaïek! Raadpleeg bij Uw leverancier de uitgebreide Boldoot folder. Met ingang van 1 juli 1962 VERGADERING ZATERDAG 9 DECEMBER (Advertentie) Geschenken met onderscheiding Provinciewet in Eerste Kamer De In de Tweede Kamer aanvaarde nieuwe provinciewet is thans in voor bereidende behandeling bij de Eerste Kamer. In het voorlopig verslag wordt aangedrongen op snelle be handeling, opdat deze wet, waarin ook uitbreiding van het aantal sta tenleden is vervat, bü de verkiezin gen van 1962 van kracht zal kunnen zyn. Vele leden stemmen In algemene zin ln met de strekking van het ont werp. Een nieuwe structuur van het provinciaal organisme zal niet slechts aan het bestuur veel meer vrijheid van beweging verschaffen, maar bo vendien zullen diverse organen in be duidend sterkere mate geschikt zijn om in het kader van de territoriale decentralisatie van bestuur nieuwe, belangrijke taken te vervullen. Enkele in de Tweede Kamer geop perde bezwaren worden echter ge deeld, o.m. die over de verantwoor dingsplicht van Gedeputeerden en de commissaris des konings aan Provin ciale Staten. Een aantal leden vraagt zich af of de verantwoordingsplicht van de commissaris te rijmen is met de bepaling in de grondwet, dat de koning in elke provincie een commis saris aanstelt, die belast is niet het uitvoeren van zijn bevelen. Bij ccn tropische storm over de zui delijke Philippijnen is donderdag een schip gezonken. Zes van de 28 opva renden kwam om en vyf anderen worden -mist. De overige 17 konden worden cd. Twee andere passagiersschepen -r-ivgen eveneens, hierbij werd echter g en melding gemaakt van slachtoffers. De schade door dc storm aangericht be draagt naar schatting drie miljoen gul den, De grootste verrassing yoor heel het gezin! „EUROP" met ingebouwde contact-grill. Op de meest moderne wijze, zonder vet en a la minute, grilleren van steaks, coteletten, enz. 4-vlamsf 349.- idem, met thermostaatf 374.- „MIAMI GRAND LUXE" scmi-automatisch. Infra-rood-grill, timer, thermostaat, centrale aansteek, contrölevenster, ovenverlichting', berglade, 5-vlams't 595.- „MIAMI LUXE", eveneens 5-vlams, doch in een eenvoudiger uitvoering f 495.- AUe modellen stralend wit geëmailleerd, royale oven en gepolijst koperen branders, compleet met afdekplaat, braadslede en bak- rooster. Vraag uitvoerige inlichtingen bij uw vak- handelaar of bij onderstaand adres: nemen dat het in alle landen heer sende streven naar „full employment" prijsstabilisatie en groei belangrijk zou kunnen worden gesteund door het aanvaarden van internationale verplichtingen dienaangaande. De mate waarin divergerende natio nale ontwikkelingen door de beta lingsbalans kunnen worden opgevan gen hangt af van de internationale reserves waarover landen beschikken en de supplementaire middelen die zij kunnen verkrijgen. Door de groei van de trekkingsrech ten op het internationale monetaire fonds in <le laatste paar jaren zij zyn thans bijna een vierde van de totale internationale liquiditeit heeft het fonds een'centrale rol ver- liregen inde coördinatie van de economische toestand in de verschil lende landen. In 't tegenwoordige monetaire stelsel vertegenwoordigt de politiek van het fonds een „bestuurde'' opvolger van de „automatische" gouden standaard. Wanneer wij hier eerst gecoördi neerd, later unitair, en aan de overzijde van de oceaan een regelma tige expansie, een hoog niveau van werkgelegenheid, een beheerst prijs peil en een waken over de onderlin ge valutaverhoudingen als richtlijnen voor economische politiek aanvaard den, zal en voor onze eigen econo mieën en sociale situatie, en voor de onderontwikkelde gebieden, veel zijn gewonnen, aldus ir. H. Vos. Commissaris van koningin Groningen in ziekenhuis Van officiële zyde is meegedeeld, dat mr. W. A. Offerhaus, commissaris der koningin in de provincie Groningen, wegens ongesteldheid verhinderd is zijn ambtsbezigheden te vervullen. De heer Offerhaus die is opgenomen in het academisch ziekenhuis in Gro ningen, zal enige weken rust moeten houden. Zijn toestand is, naar het zich laat aanzien, overigens niet veront rustend. Oud-vice-admiraal L. J. Quant overleden De crematie van de dinsdag in Am sterdam op 88-jarige leeftyd over leden vice-admiraal b.d. en oud-wa- tcrschout van Amsterdam, L. J- Quant, zal geschieden op zaterdag morgen. De overledene, die in Leiden werd geboren werd in 1919 in de rang van kapitein ter zee benoemd tot commandant van hr. ms. kruiser Java. Later volgde zyn benoeming tot commandant van het gehele ïn Indië varende oefeningseskader. In 1927 werd de heer Quant benoemd als schout bij nacht en in 1929 tot vice-admiraal en commandant der marine te Willemsoord. Na zijn pen sionering in 1931 vervulde de oud vice-admiraal o.m. de functie van waterschout van Amsterdam tot 1953. Hij was o.m. ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Van zijn hand verschenen publikaties op het gebied der marine-artillerie en beschouwingen over de zeeslag bij Jutland in de eerste wereldoorlog. KEKKONEN AANGEKOMEN IN S0WJET-UN1E De Finse president, Urho Kekkonen, is donderdag in Novosibirsk aange komen voor een gesprek met premier Nilrïta Kroesjtsjew zo meldt Tass. Finse en Russische vlaggen wapper den op het vliegveld, toen het vlieg tuig waarmee het Finse staatshoofd van Moskou vloog, arriveerde. Er waren kinderen die Kekkonen bloe men aanboden, maar premier Kroesj tsjew zelf was niet aanwezig. Het buitenlandse staatshoofd werd door plaatselijke functionarissen begroet. Volgens de laatste berichten is Kroesjtsjew nog onderweg naar No vosibirsk en had hij een bezoek ge bracht aan een landbouwkundig proefstation. Kekkonen en Kroesjtsjew zullen het Russische verzoek tot gezamenlijk overleg over de defensie bespreken op verzoek van Kekkonen. Havenarbeider (18) onder vallend graan gedood De 18-jarige havenarbeider uit Rot terdam AL J. Buijtendijk is gister middag in het havenziekenhuis over leden, nadat hij enkele uren daarvoor in het ruim van het in de Waalhaven liggende Britse schip Atlantic Splen dor enige tijd was bedolven geweest onder graan. De jongen was in het ruim op het graan gaan rusten terwijl men bezig was met een elevator de lading weg te zuigen. Opeens zakte hij weg en werd bedolven. Men kon hem pas be vrijden nadat 30 ton graan was ver wijderd. Het slachtoffer was toen al bewusteloos. HET PROCES IN MOSKOU Vliegtuig verloor tanks boven Amerikaanse stad Twee brandstoftanks van een F-104 straaljager zyn donderdag in een straat in een woonwyk van Sacra mento in de Amerikaanse staat Cali- fornië neergekomen. Kort nadat de machine was opgeste gen van de luchtbasis Mcclellan, raakten vermoedelijk door een technische storing de tanks los van het toestel. De tanks kwamen neer op een on derlinge afstand van een flatgebouw. Zij sloegen kuilen in het betonnen wegdek van anderhalve meter diepte en drie meter doorsnee. Door het rondvliegend beton en stukken me taal werden verscheidene huizen be schadigd. Vijf huizen moesten wor den ontruimd. Uitspraak: tweemaal twaalf jaar gevangenis De Westduitse studenten Peter Sonn tag (staande linksen Walter Nau mann (zittend rechts). Het militair tribunaal in Aioskou heeft de twee Westduitse studenten die van spionage zijn beschuldigd, veroordeeld tot ieder 12 jaar gevan genisstraf. De twee beklaagden, Peter Sonntag (22) en Walter Naumann (27) had den woensdag reeds schuld bekend en gezegd dat zij door Amerikaanse agenten in Heidelberg waar zij studeerden waren aangezocht om ïn de Sowjet-Unie te spioneren. De verdediger van Naumann. Piotr Bogatsjew. zei dat Naumann een wees was, financiële problemen had en een slachtoffer van de kapitalisti sche maatschappij was. Hij zei dat Naumann door de Amerikaanse in lichtingendienst was overgehaald spionage te plegen en geen beroeps spion was. „De ware schuldigen zijn niet hier", riep hij uit. Voorts betoogde hij dat de spionage- activiteiten van Sonntag en Nau mann niet veel schade hadden aan gericht omdat het materiaal de Amerikaanse inlichtingendienst niet had bereikt. Vervolgens legden Sonntag en Nau mann ieder een verklaring af. Bei den legden er de nadruk op dat zij door de Amerikanen waren beetge nomen en dat zij oprecht berouw hadden. Ik schaam mij Sonntag zei: „Ik verzoek U drin gend rekening te houden met mijn jeugd, de oprechtheid van myn berouw en het feit dat ik eerlijk heb bekend. Ik betuig vol ledig mijn schuld. Ik schaam mjj omdat ik de gastvrijheid van het Sowjet-volk heb misbruikt en ik smeek om vergeving". „Geeft U mij alstublieft een kans 'n nieuw leven te beginnen", zo voegde hij eraan toe. „Laat mij mijn schuld op de een of andere wijze aflossen. Ik ben jong. ik ben in staat om. te werken. En in mijn hart. ben ik seen vyand van uw land of uw volk.- Valse berichten Na hem nam Naumann het woord en ook hij vroeg om vergeving. Hy gaf drie redenen op voor zijn da den. Ten eerste, het veïlangen de Sowjet-Unie te bezoeken, ten twee de. financiële moeilijkheden, en ten derde de. wat hij noemde, valse be richten die de Westduitse pers over de Sowjet-Unie verspreidde. band met het wegvallen van de ouderdomsverzekering van de in validiteitswet te zijner tijd gelei delijk met 300 zullen worden verhoogd. Dat is in overeenstem ming met een voorstel, dat de meerderheid van de S.E.R. reeds in september van het vorige jaar heeft gedaan. De minister vraagt de S.E.R. verder, bij zijn nadere beschouwingen over deze materie ook de eventuele gevol gen van een verhoging van de pen sioenen krachtens de algemene ouder domswet voor de hoogte van de pen sioen- en uitkeringsbedragen krach tens de algemene weduwen- en we zenwet te betrekken. Bedrijfspensioenen Op 80 juni heeft de S.E.R. verder een advies uitgebracht over het waardevast ^maken van bedrijfs- pensioenen. Een meerderheid ried poolvorming ter bereiking van de ze waardevastheid aan. De minister heeft de S.E.R. nu doen weten, dat hy zich naar aan leiding van dat advies zal wen den tot de contactcommissie van bedrijfspensioenfondsen. Hij zal de aandacht van die commis sie vragen voor de suggesties van de S.E.R. en haar om inlichtingen vragen over de ter zake bestaande mogelijkheden. Tevens wil hij de commissie vragen, op welke wijze het mogelyk zal zyn bij de herziening- van lonen en andere arbeidsvoor waarden in een bedrijfstak mede re kening te houden met de wenselijk heid de toegekende bedrijfspensioe- hen op een wat hoger niveau te bren gen door een beperkt deel der voor loonsverhoging beschikbare ruimte daarvoor te bestemmen. Een dergelijke handelwijze^ lijkt hem in overeenstemming met de tiedrijfs- takgewijze solidariteit tussen de ac tief werkenden en hen, die de pen sioengerechtigde leeftijd hebben be reikt. In afwachting van maatregelen op langere termijn De minister van sociale zaken en volksgezondheid denkt erover, op korte termijn een incidentele verhoging van de pensioenen krachtens de algemene ouderdomswet in te voeren. Hij heeft daarover het advies van de Sociaal-Economische Raad gevraagd. Nadat dit advies verkregen is zal het parlement zich nog over de zaak moeten uitspreken. De minister acht deze incidentele verhoging wenselijk gezien de huidige positie van vele bejaarden, met name van hen die naast hun algemeen ouderdomspensioen nagenoeg geen andere pensioenuitkeringen genieten. Hij wil haar invoeren in afwach ting van een nader advies over het op langere termijn te voeren beleid inzake de ouderdomspensioenen, waarom hij de S.E.R. eveneens gevraagd heeft. De minister wil, de incidentele ver hoging stellen op 15 procent van de pensioenbedragen. Gerekend naar de huidige pensioenen zou dat neerko men op een verhoging met 168 van het ongehuwdenpensioen en met 264 van het gehuwdenpensioen, zodat de nieuwe pensioenbedragen zouden ko men op 1302 voor ongehuwden en 2058 voor gehuwden. Daarbij is nog buiten beschouwing gelaten de auto matische verhoging op 1 december a.s., waarvan de bedragen nu nog niet precies vaststaan. Na verwer kelijking van de incidentele verho ging zullen de pensioenbedragen dus nog wat hoger zijn dan de hier ge noemde. Naar wij vernemen zal de inciden tele verhoging nog geen gevolgen hebben voor de premiebetaling ïn 1962. In 1963 zal de premie wel ho ger moeten worden, maar niet veel... De minister denkt aan 1 juli 1962 als datum van ingang van de inci dentele verhoging. Hij heeft de S.E.R. verzocht, voor 15 januari 1962 advies uit te brengen. Suggestie Over het beleid op langere ter mijn ten aanzien van de A.O.W.- pensioenen heeft de S.E.R. op 30 juni j.l. al een voorlopig advies aan de minister uitgebracht. Daar in kwamen twee suggesties voor. De meerderheid van de S.E.R. wilde een zodanige optrekking van de ouderdomsverzekering, dat het ouderdomspensioen op het so ciale minimum komt. Dat zou be tekenen een optrekking met onge veer vijftig procent. De uitgangs punten van de ouderdomsverze kering zouden dan volgens deze S.E.R.-meerdcrheid niet ongewij zigd hoeven te blijven. Een min derheid van de S.E.R. wilde wel de huidige uitgangspunten hand haven. In zijn voorlopig advies van 30 juni vroeg de S.E.R., in welke richting de regering ten aanzien van de ouder domsverzekering denkt. Nadat op die vraag antwoord verkregen was, wil de de S.E.R. zijn advies verder uit werken. De minister heeft nu echter geantwoord, dat het hem nog niet mogelijk is e.en definitieve keuze te doen met betrekking tot het op lan gere termijn te voeren beleid. Hij vraagt de S.E.R., zijn beide sug gesties nader uit te werken. Pas daarna zal het de regering mogelijk zijn, een principiële beslissing op dit punt te nemen. Invaliditeitswet Wel deelt de minister de S.E.R. mee, dat deze er bij zijn menings vorming van uit kan gaan, dat de pensioenbedragen krachtens de algemene ouderdomswet in ver- Waard ev astheid De minister, zo vernemen wij nader nog, stelt zich op het standpunt dat de vraag, of de bedrijfspensioenen waardevast gemaakt moeten worden, in de eerste plaats ter beoordeling van de bedrijfsgenoten staat. Hy wil dus alleen een pooling ter verkrijging van waardevastheid, als de bedrijfs pensioenfondsen dat zelf ook willen. Aanklacht over apartheid in Wereldraad van Kerken De gouverneur van Oost-Nigerïa, sir Francis Ibiam, heeft donderdag in de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi gezegd dat de drie protestantse kerken in Zuid-Afrika schuldig zijn .aan „inharente en bestudeerde haat tegen de zwarte". Hij noemde het droevig dat de kerk de „boze maatregelen en onderdruk- kingswetten van de Zuidafrikaanse regering steunt. De drie Zuidafri kaanse protestantse kerken zijn dit jaar uit de Wereldraad van Kerken getreden. De gouverneur klaagde dat de Euro pese zendelingen „in een speciale kliek leven, in een wereld voor zich zelf. Hij geeft bevelen en hij is de baas." Hij vroeg een christelijk we reldfonds te stichten voor de oplei ding van Afrikanen tot kerkelijke leiders. Stellingen van dr. Polak en ir. Vos In zyn preadvies voor de jaarver gadering van de vereniging voor de staathuishoudkunde (te houden in Utrecht op zaterdag 9 december) over „internationale coördinatie der economische politiek" komt dr. J. J. Polak onder meer tot de volgende samenvatting: Een analyse van de verschillende pogingen tot internationale coördi natie van nationale politiek leidt tot de conclusie dat werkelijke interna tionale actie te onderscheiden vari de velerlei internationale besprekin gen van informatief karakter een goede kans van slagen heeft met be trekking tot specifieke maatregelen, zoals veranderingen in wisselkoer sen, douanetarieven en wellicht in de toekomst discontotarieven. Daaren tegen is er weinig reden om aan te (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5