Mr. Beerman mag van Kamer volledige salaris houden f KLANKBORD Geen hoop meer voor Michaël Rockefeller ff -• m1 „UITKERING INEENS" VOOR MINISTER BEERMAN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 STEKELIG DEBATJE MET SOCIALISTEN Amendement spijtoptanten met 72-39 verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De storm, die woensdag tegen de minister van justitie, mr. Beerman, was opgestoken, doordat vooral de fractie van de P.v.d.A. zich niet kon vereni gen met zyn spijtoptantenbeleid, is donderdag bezworen. De Kamer ver wierp met 72 tegen 39 stemmen het door de socialistische heer Daams in gediende amendement, dat bedoelde het salaris van de minister met 1. te verminderen. Alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. stemden voor het amende ment. De heer Bakker van de C.P.N. verklaarde echter uitdrukkelijk, dat hy zyn stem aan het amendement gaf, niet omdat de communisten voor het spytoptantènspektakel van de P.v.d.A. zijn, maar omdat zy tegen deze regering zijn. Het amendement had tot strekking een duidelijke afkeuring van het be leid van minister Beerman uit te spreken. De bewindsman liet er dan ook niet de minste twijfel over be staan dat hij en dat het gehele kabi net precies wist, wat zou moeten ge beuren, als het werd aangenomen. De minister zinspeelde op een af treden van het gehele kabinet. Welles-nietes Zover is het intussen niet gekomen. De Kamer keurde tenslotte de begro ting van justitie zonder hoofdelijke stemming dat wil zeggen met al gemene stemmen goed. Daaraan ging wel een geprikkelde verdediging van zijn beleid door de minister voor af. Een enkele keer leken de discus sies door de talrijke interrupties van de socialisten en de geïrriteerde ant woorden van mr. Beerman en door „welles en nietes"-spelletjes meer op een „bekvechten", dan op een nor maal debat. Tot de heer Daams, die had be weerd zelf over 163 dossiers van spijtoptanten te beschikken, merk te de minister stekelig op, dat de ze afgevaardigde dan blijkbaar over een eigen commissie van on derzoek beschikt, waarvan hy te gelijkertijd lid en voorzitter is. Hij Nederlandse zeeman doodde Duitser Acht jaar gevangenis De 26-jarige Nederlandse zeeman Kurt W. uit Rotterdam is donderdag door de rechtbank te Hamburg ver oordeeld tot acht jareu gevangenis straf. Tegen hem was tien jaren ge- eist. W. wordt ervan beschuldigd dat hij op 23 juni samen met de 28-jarige Rotterdamse zeeman Johannes L. een roofoverval heeft gepleegd op een Hamburgse juwelier. De overvallen winkelier, de 55-jarige Curt C., werd hierbij met een ploer tendoder op het hoofd geslagen. Een te hulp gesnelde buurman, de 58-ja- rige winkelier Karl-Heinrich S., werd met een pistool in de buik ge schoten. Deze laatste overleed korte tijd daarop in het ziekenhuis aan dë gevolgen van zijn verwonding. Bij de overval werd een portefeuille met 720 mark meegenomen. Dit bedrag werd op W. gevonden, die na een korte achtervolging kon worden gearresteerd. Zijn collega L. wist te ontsnappen. Na enkele da gen te hebben rondgezworven, werd hij in Den Haag gepakt. De Hamburgse rechtbank zal naar verwacht wordt nog vandaag tegen W. vonnis wijzen. WITTEBROODSWEKEN Alberto en Letizia Ralli, een Italiaans echtpaar op huwelijksreis in Genua, ging daar naar de politie om de dief stal van twee koffers uit de auto aan te geven. Toen de twee van 't politie bureau terugkwamen, was hun auto gestolen. voegde eraan toe: „misschien zyn de dossiers van de heer Daams zo zwak, dat de mensen zich juist daarom tot hém wenden". „Dat is een Insinuatie", riep de heer Burger, fractievoorzitter van de P.v. d.A. „Dat is geen insinuatie", riposteerde de minister. Loyale inlossing Nadat de woordenwisseling op deze wijze nog even voortgeduurd had, zei mr. Beerman, dat het om ingrijpende beslissingen gaat en dat hij zijn be loften loyaal zal inlossen. VLIEGRAMP IN BRAZILIË: 52 DODEN Gisteren is op zeven km van het vliegveld Capines van Sao Paulo in Brazilië een Comet passa giersvliegtuig van de Argentijn se luchtvaartmaatschappij Aerolineas Argentines, dat op weg was van Buenos Aires naar New York, verongelukt. Het on geluk heeft aan tweeënvijftig- inzittenden het leven gekost. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de plaats Friburgo, tien minu ten nadat de Comet was opgestegen. De Argentijnse maatschappij heeft bevestigd dat allen aan boord het leven hebben verloren. Er waren 37 passagiers onder, wier bestemming New York was. De bestemming van de drie andere passagiers was niet bekend. De bemanning bestond uit twaalf personen. De Comet was vertrokken uit Buenos Aires en had een landing uitgevoerd in Sao Paulo. Bij het opstijgen voor de reis naar New York via Port of Spain op Trinidad, ^tortte het neer. Hoewel de eerste berichten hadden gesproken over een explosie, was het niet geheel duidelijk of het toestel in de lucht of op de grond explodeerde. Alle inzittenden verloren het leven bij de brand die het gevolg was van de aanraking met de grond. Honderddriejarige in Winterswijk De heel' G. H. Stortelers, die woont op een boerderij in de n Winterwijkse buurtschap ,,'t Wöold," vierde gisteren zijn m 103e verjaardag. Zijn slechte gehoor buiten beschouwing ge- laten, is zijn gezondheid licha- melijk en geestelijk nog goed n ji te noemen. Namens het gemeentebestuur van Winterswijk bood burge- meester, J. B. Vlam, gister- morgen zjjn gelukwensen aan. iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Ten stelligste ontkende hij dat de door de Kamer op 12 juli aangeno men motie over het spijtoptantenbe leid, een motie van afkeuring was. zoals mr. Kranenburg van de P.v.d. A. had beweerd. De indiener van de motie, mr. Van Doorn van de K.V.P. heeft er dit karakter niet aan toege kend, zo voerde de minister aan. Een aantal voorstemmers heeft zich toen uitdrukkelijk van deze opvatting gedistancieerd. De heer Kranenburg heeft ér nu van gemaakt een „afkeu ring op termijn", maar dat achtte de bewindsman iets nieuws in het Ne derlands staatsrecht. Hy geloofde niet dat de trouvaille van mr. Kra nenburg staatsrechtelijk houdbaar is. Nadat mr. Beerman zeer duidelijk had verklaard dat aanneming van het amendement-Daams het aftreden van het kabinet tot gevolg zou hebben en nadat hij onder hilariteit van de ver gadering had meegedeeld, dat hij zelf in elk geval zou weggaan, „omdat hy de salarisachterstand niet kon ac cepteren", verwierp de Kamer het amendement en keurde zij de begro ting van justitie goed. (Van onze parlementaire redacteur) Zelfs in tijden van grote spanning voor een minister, bijvoorbeeld als er door een fractie een aanslag op zyn politieke leven wordt gepleegd, moet hij zijn goed humeur trachten te bewaren om in het openbare leven staande te blijven. Aan minister Beerman is dat uit stekend gelukt. Nadat de socialistische heer Daams woensdagavond een amendement had ingediend om het salaris van minister Beerman met één gulden te verminderen dit amendement was bedoeld als een afkeuring van zijn spijtoptantenbeleid legden de parlementaire journalisten op de perstribune hutje bij mudje en lieten de bewindsman achter de regeringstafel los van elke politieke achtergrond, maar uit puur medeleven met deze inkomensvermindering één gulden brengen. Onmiddellijk nadat de Kamer donderdag het amendement verwor pen had, ontvingen zij de volgende „officiële" brief van de bewinds man: „Dè minister van justitie, in aanmerking nemend: dat de parlementaire pers aan hem bij wijze van uitkering ineens ter compensatie van een dreigende loonachterstand heeft uitgekeerd een bedrag van één gulden (ƒ1. Overwegende: dat deze dreigende achterstand inmiddels is afgewend, overwegende voorts: dat het voor een minister van justitie niet oir- baar is zich ongerechtvaardigd te verrijken, besluit: om op heden het bedrag van één gulden 1.te retourne ren aan de parlementaire pers. zulks onder dankzegging voor de bijzondere steun en bemoediging, die in deze uitkering ineens overigens in strijd met de richtlijnen voor hem waren gelegen. 's-Gravenhage, 23 november 1961. (w.g.) A.. C. W. Beerman". Russen hielden vijftien uur aan grens trein op De Russische grenswachters bij 31a- rienborg op de grens tussen Oost- en West-Duitsland, hebben de Ameri kaanse legertrein die zij dinsdag avond om 22.45 nur 'weigerden door te laten donderdag om 13.15 vrijge geven, nadat kolonel Ernst von Pa wel, chef van de Amerikaanse dele gatie te Potsdam, een vluchteling die als verstekeling was meegereisd aan lien had uitgeleverd. Om 13.47 reed de trein met 15 uur vertraging het station Helmstedt binnen. Aan boord bevonden zich 74 passa giers, allen personeel van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland met hun gezinnen. Het is voor het eerst sinds 26 maart 1960 dat de Russen een Amerikaanse legertrein hebben aangehouden. Amerikaanse functionarissen wilden zich niet aan gissingen overgeven of de man die bij Gerwisch in Oost- Duitsland op de trein was gespron gen, een communist was die een „in cident" moest veroorzaken, of een vluchteling. Zij beschreven hem als een „onbevoegd passagier". VAN DER PUTTEN RAPPORTEERT MINISTER De Bussumse technische hoofdamb tenaar van het ministerie van defen sie, F. H. van der Putten heeft don derdagmiddag het door hem samen gestelde rapport met namen van offi cieren, die zich naar zyn mening zou den hebben schuldig gemaakt aan collaboratie niet Japanners in het voormalige Nederlands-Indië en aan onregelmatigheden na de capitulatie van Japan, per aangetekende brief aan zijn commandant in Nieuw-Mil- lingen verzonden. Enige tijd geleden sommeerde minis ter Visser de heer Van der Putten binnen twee dagen namen en feiten te noemen. Aangezien hem zulks op zo'n korte termijn niet mögelyk bleek, verzocht en verkreeg de heer Van der Putten veertien dagen- uit stel. Deze periode loopt vandaag in de voormiddag af. Studenten eau ,Jfijenrodé" te Breu kelen, boos over het optreden van Utrechtse studenten van „Unitas", die vorige week in Breukelen een schild van de roeivereniging „Gal joen" hebben ontvreemd en op nogal vreemde wijze reclame hebben ge maakt voor hun tiende lustrum, héb ben woensdagavond huisgehouden in de sociëteit van Unitasaan het Lucas Bolwerk in Utrecht. De foto laat zien welk een ravage werd. aan gericht in de „soos", terwijl de lus- trumvierende leden van Unitas een fakkeloptocht hielden en een serena de brachten aan de rector-magniji- 0*9. Gerucht devaluatie pond sterling tegengesproken De financiële redacteur van Reuter schrijft, dat de geruchten over een devaluatie van het pond sterling, die in Europese landen de ronde deden, en ook in enkele Britse kringen wa ren te horen, alle kenmerken hebben van niet meer dan speculatie. Klaarblijkelijk hebben dc geruchten geen indruk gemaakt in New York, dat zich veel bezorgder schijnt te maken over de 'dollar dan over het pond sterling. De snelle toeneming van het algehele tekort wan de Ver enigde Staten naar buiten en de uit holling van de Amerikaanse goud voorraad zijn geen geruchten, maar feiten. Z.K.H. Prins Bernhard heeft donder dag in Amsterdam het „Wijnlcoopers- Gildehuijs" in de Koestraat officieel geopend. In het Gildehuijs is o.m. het Wijnkopersmuseum gevestigd. Prins Bernhard bekijkt een oudwijnko pers-kasboek. Nederland bereid tot gesprek met Indonesië (Van onze Haagse redactie) In regeringskringen houdt men er re kening mee, dat de algemene verga dering van de Verenigde Naties za terdag een resolutie zal aannemen, waarin Nederland en Indonesië zul len worden uitgenodigd besprekingen te beginnen over de wijze waarop het volk van Nieuw-Guinea het zelfbe schikkingsrecht zal kunnen uitoefe nen. Dat schijnt het compromis te zullen worden tussen de reeds enkele weken geleden ingediende Nederlandse re solutie die het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's centraal stelt en de ontwerp-resolutie van India, die di recte Nederlands-Indonesische be sprekingen beoogt. Het verlossende woord schijnt te zul len komen van de zogenaamde Braz- zaville.-groep, een aantal vroegere Franse bezittingen in Afrika. De re solutie van de Brazzaville-groep zal als zij wordt ingediend, waarschijn lijk de intrekking van de Nederland se resolutie tengevolge hebben, om dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea-bevolking erin tot uitgangs punt wordt genomen. De kansen op aanneming van deze resolutie die de steun van de Verenigde Staten schijnt te hebben, worden zo aanzien lijk geacht, dat men zich in diploma- matieke kringen reeds bezig houdt met de vraag, waar de Nederlands- Indonesische conferentie zou moeten worden gehouden, Nieuw-Guinea Koerier na 1 januari opgeheven De twee firmanten van de fa. Ge broeders Terlaak in Hollandia, die o.m. de Nieuw-Guinea Koerier uit geeft (het enige dagblad in Nieuw- Guinea) willen de maatschappij op 1 januari 1962 ontbinden. De firmanten hebben donderdag exploot uitge bracht. VADER SPRAK MET OVERLEVENDE Het Wereldgebeuren Eet smakelijk I' k heb er zo langzamerhand schoon genoeg van," zei de Noorse minis ter van buitenlandse zaken, Hal- vard Lange, woensdagavond. Hij be doelde daarmee net de zwezerik, de poire Helène of de Bourgogne 1948, die drie uren lang op de tafel van een officiële lunch hadden gestaan, maar Lange had het oog op zijn gast heer, de Sowjct-minister van buiten landse zaken. Gromyko. die dit ge zellige etentje had gebruikt om zijn Noorse collega de diplomatieke duim schroeven aan te zetten. Gromyko had in een langdurige toespraak, die bijna een half uur duurde, de Noren ervan beschuldigd mee te werken aan een Westduitse aanval op het gebied van de Sowjet-Unie. Terwijl de kel ners de ene minuut na de andere stonden te wachten om één of andere exquise lekkernij voor de beide excel lenties eri hun gevolg op tafel te zet ten, wond Gromyko zich geweldig op. Met grote felheid (zodat men soms dacht dat hij zijn rechterbuurman Lange een ondiplomatieke mep wilde geven) probeerde Gromyko aan te tonen, welk gevaarlijk spel Noorwe gen speelt in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie. Na Gromyko moest Lange vanzelfsprekend ant woorden. Hij heeft de kelners niet langer laten wachten dan vijf secon den. Zijn antwoord was kort. maar niet voor discussie over de inhoud vatbaar: „Met niets van wat de heer Gromyko zegt. ben ik het eens". Daarna zette hij zich aan het dessert. Bij de koffie, die in een aangrenzen de kamer werd gebruikt, kwamen de tongen van de ministers los. Maar het resultaat was negatief. Men wilde op geen enkel punt toegeven. Waarom heeft de Sowjet-Unie de laatste weken de aandacht la ten vallen op Scandinavië? Het begon met Finland, dat op een vrij* duistere wijze werd herinnerd aan bepaalde toezeggingen. Het land zou moeten meehelpen aan de „bescher ming van de Sowjet-grenzen". Wat de Russen precies bedoelen is nog niet helemaal duidelijk. Vandaar dat Kekkonen, de Finse president, per soonlijk in Siberië op bezoek gaat bij Kroesjtsjew. Het zal er wel op neer komen dat de heren van het Kremlin er de voorkeur aan geven dat de Finse neutraliteit wordt om gezet in een actieve deelneming ten gunste van de Sowjet-Unie. Na Fin land kwam Noorwegen aan de beurt, een land dat van begin af aan actief een plaats in de Navo heeft ingeno-. men. Het is de bedoeling van de Rus sen dat Noorwegen wordt losgeweekt van het westerse blók. De Noorse minister van defensie heeft bij de laatste diplomatieke stappen van de Sowjets tegen Noorwegen gezegd deze actie van de Russen reëel te vinden. Hij is van mening dat 'men in Moskou werkelijk bang is voor de diverse Navo-Ianden. In de loop der jaren hebben de niet-communistische landen een ring gelegd om de Sowjet- Unift, die loopt vanaf Griekenland, via Italië en de bondsrepubliek naar het uiterste noorden van Noorwegen. Vooral dit laatste punt ligt vlak bij Sowjet-gebied. De Noorse defensie minister dacht dat de Sowjets werke lijk bevreesd zijn voor hun veiligheid. „Maar er is geen enkele aanleiding: toe," voegde hij eraan toe. Waarom Rusland zich eerst op Noorwegen heeft geworpen, vloeit niet alleen voort uit het feit dat het land aan de Sowjet-Unie paalt. De laatste weken hebben Sow- jet-commentatoren eensgezind de lof gezongen van Harvard Lange. Deze zoon van een Nobelprijswinnaar voor de vrede. Christiaan Harvard, was in de twintiger jaren adjunct-secretaris van de internationale pacifistische be weging. Nog kort vóór de oorlog 19391945 was hij een fervent ont- wapenaar. Maar tussen 1940 en 1945 liggen de jaren van de Duitse bezet ting in Noorwegen*. De pacifist Lange stond vooraaan in het actieve ver zet en dat kostte hem al spoedig zijn vrijheid. Drie jaren bracht hij door in Dachau, één van de beruchtste Duitse kampen. Toen Gromyko tijdens het „gezellige" etentje zijn stem met vele decibels verhief, zal Lange niet van zijn stuk zijn geraakt. Hij heeft in de veertiger jaren harder horen schreeu- wen. Het is voor Gromyko een per soonlijke nederlaag geworden. Zijn ar gumenten werden niet weerlegd, maar Lange ging er niet eens op in. Later zei deze kort en goed dat hij er niet aan dacht te bewerken dat Noorwegen uit de Navo zou gaan. Gromyko kan zijn chef melden dat Noorwegen niet „om is gegaan". Patrouilleschepen deden laatste poging Gouverneur Rockefeller zal zondag van Merauke naar Biak terugkeren en de dag verder doorbrengen bij gouverneur Flatted. Maandag zal hij per K.L.M. naar Tokio reizen van waar -hij naar Amerika terugkeert. Hy neemt niet meer deel aan de op- sporingsvluehten, maar blijft thans in 3Ierauke omdat hy daar het best op de hoogte blijft. In Hollandia heeft men alle hoop opgegeven. Twee patrouilleschepen van de Ko ninklijke Marine hadden naspeurin gen naar de vermiste Michaël Rocke feller hervat op verzoek van gouver neur Platteel. Men heeft daarmee donderdag een laatste, wanhopige po ging gedaan de vermiste zoon van de gouverneur van de staat New York te vinden. De hoop, dat hij nog ooit zal worden ontdekt aan de moeras sige zuidkust van Nieuw-Guinea is echter vrijwel opgegeven. Intussen heeft gouverneur Rockefel ler tweemaal over het gebied gevlo gen, waar zijn zoon sinds zondag wordt vermist. Hij heeft In Merauke een onder houd gehad met de Nederlandse etlinoloog drs. R. S. Wassink, die Michael op de noodlottige tocht vergezelde. Hij vAtelde de gouver neur, dat hij had besloten aan boord van de stuurloos geworden prauw te blijven, omdat hij zich lichamelijk niet sterk genoeg voel de om evenals Michael te trachten de kust zwemmend te bereiken. Zender uitgevallen De P.T.T. in Hollandia probeert thans een speciale telexverbinding met Me rauke tot stand te brengen en vier technici zijn met een toestel van de „Kroonduif" maatschappij naar Me rauke vertrokken. Normaal functio neert ei* een telefoonverbinding tus sen de twee plaatsen, die slechts één uur per dag open is. Daarnaast is er een marineverbïndmg, waarvan de zender te Merauke evenwel is uitge vallen. Belastingaftrek gehuwde vrouw volgende week in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Nu de volgende week de begroting van defensie niet in de Tweede Ka mer zal worden behandeld, besloot de Kamer voor die week op de agenda te plaatsen o.m. het wetsontwerp dat fiscale voorzieningen inhoudt ten ba te van de werkende gehuwde vrouw en het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van enige rondom Am sterdam gelegen gemeenten. Bij dit laatste wetsontwerp gaat het o.m. om de bestemming van de Bijl mermeer, die Amsterdam graag aan zijn grondgebied zag toegevoegd, maar waarvoor de minister van bin nenlandse zaken, mr, Toxopeu» niet i» te-vinden. |g y\ J I HALVARD LANGE ...geen ontwapenaar meer... Politieman ontvoerd Een Israëlische agent van politie, Amor Avraham, is nabij de grens tussen Israël en Jordanië in een hin derlaag gelopen en ontvoerd, zo heeft de Israëlische regering woensdag be kendgemaakt. De Israëlische regering verklaarde voorts dat zij reeds bij de gemengde bestandscommissie een klacht had ingediend in verband met de ontvoe ring? yan Amor Avraham.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3