LEXINGTON Een brom-scooter die geen bromfiets was Baron Bluff Lezers schrijven Lexi altijd voorrang GULF FLAME K HAARDOLIE NIEUWE LEESMETHODE VOOR LEERLINGEN O.L. SCHOLEN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 MIDDELBURGS KANTONGERECHT Geel bordje op spatbord; een trapnaaf en trappers „EEN BROM-SCOOTER noemde de koopman A. van S. uit Vlissingen het vervoermid del, dat woensdag als een stille getuige in de zittingszaal van het Middelburgse kantongerecht stond. De VHssinger had het vehikel tweedehands van een handelaar gekocht en deze had hem verzekerd: „het is een brom-scooter en je hebt er geen kentekenbewijs voor nodig". Dat dit evenwel niet het geval was, bleek toen Van S. op 6 ok tober zijn neef M. J. van S. op de brom-scooter in het Vlissing- se Bellamypark liet rijden. Een politieman had hem aangehou den en nu stond de eigenaar te recht, omdat hij niet in het be zit was van een kentekenbewijs ?n de brom-scooter geen kente ken droeg. Het voertuig; dat met deze fraaie naam werd aangeduid, leek uiterlijk veel op een scooter. Alleen was er op het voorspatbord een geel bordje aangebracht (zoals bij bromfietsen) en de brom-scooter had een trapnaaf en trappers. De getuige-deskundigc, een agent van de Vlissingse gemeentepolitie, zei dat de brom-scooter geen brom fiets was, en wel onder meer om de volgende redenen: type en merk wa ren in Nederland niet erkend en het was niet voorzien van een merkteken in het frame. De officier van justitie, rnr. J. L. Andrea, eiste een principiële boete van ƒ11 subs. 2 dagen en één van 1 subs. 1 dag. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, veroordeelde hem tot twee boetes van ƒ1 subs. 1 dag. Brommer en patat Op 10 september hadden enkele gasten in een Middelburgs café zin in patates-frites en zij vroe gen de 13-jarige zoon van J. C. van B. uit Arnemuiden of hij een paar zakjes wilde gaan halen. Van B. riep tegen zyn zoon: „neem mijn bromfiets maar, maar denk erom, dat je de motor niet aanzet". Zoonlief deed het toch: boete 8 subs. 2 dagen. De grondwerker J. A. L. uit Middel burg liep op 25 juni in kennelijke staat van dronkenschap op straat in Zierlkzee. Op 8 juli was hij in Vlis singen tweemaal bekeurd voor open bare dronkenschap. Hij werd voor deze drie feiten ieder veroordeeld tot een boete van 30 subs. 6 dagen, zeven dagen voorwaardelijke hech- tenlsstraf met een proeftijd van 2 jaar en onder toezichtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisme... Tachtig gulden boete subs. 14 dagen kreeg dë chauffeur J. F. K. uit Hoofdplaat, omdat hy op 20 juni te Vlissingen met zyn vrachtauto tegen de achterkant van een personenauto was gereden. De handelsagent F. B. uit Breda had op 26 oktober in Vlissingen bij het nemen van een linkse bocht met zijn personenauto op het linker wegge deelte gereden. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van 15 subs. 3 dagen. Stoplicht Eveneens 15 boete subs. 3 dagen kreeg de Vlissinger A. R.. die op 29 augustus zijn auto niet had stilgehouden voor het 'stoplicht in de Stationsstraat te Middelburg. Tijdens deze zitting diende weer een zaak tegen een automobilist, die op 17 september zijn voertuig had geparkeerd op een uitwijk- strook van de Vroonweg te Kou- dekerke. Deze automobilist, de koopman A. H. M. D. uit Bergen op Zoom, werd evenals zijn voor gangers veroordeeld tot een boete van 3 subs. 1 dag. De Middelburgse koopman P. J. A. had 's nachts een auto met afvalstof fen geparkeerd voor zijn woning. De bedoeling was om de vracht de vol gende ochtend weg te brengen. Vol gens een plaatselijke verordening is dit echter verboden. Hij kreeg een boete van 3 subs. 1 dag. Er ontstond een aanrijding, toen de Vlissingse filmoperateur J. V. op 25 juli in zijn woonplaats met zijn brom mer geen voorrang verleende aan een Belgische personenauto. Conform de eis werd V. veroordeeld tot een boete van 30 subs. 6 dagen. Ook de vrachtwagenchauffeur L. B. uit Westkapelle had geen voorrang verleend aan een personenauto en wel op 18 juli in Vrouwenpolder. J Deze zaak werd aangehouden tot de zitting van 13 december aanstaande. Duister Met stadslichten reed de Rotter damse automobilist L. A. v. d. P., op 1 november in 's-Heer-Arends- kerke, terwijl het volgens de ver balisant al vrjj donker was. Twin tig gulden subs. 5 dagen was de boete, die hij daarvoor kreeg. De landbouwer J. M. uit Seroos- kerke reed op 26 oktober in Oost kapel Ie met een bromfiets, waar van het achterlicht niet brandde. Dat kostte hem 3 subs. 1 dag. Vier personen moesten zich verant woorden, omdat zij te hard hadden gereden in de bebouwde kom. De vertegenwoordiger H. A. C. P. uit Breda pleegde dit feit op 30 oktober in Goes. Uitspraak: ƒ30 subs. 6 da gen. De zaak tegen zijn stadsgenoot, de handelaar J. H. L. die op 30 ok tober in Goes te hard zou hebben gereden werd aangehouden tot 13 december. In de bebouwde kom van Middelburg reed de Souburgse scho- Kaarslicht... lerend Hólit! GOUDA KAARSEN KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Middelharnis J. H. Cir kel te Huizen; beroepen te Rinsu- mageest en te Surhuizum J. Ki*o- nenburg, kandidaat té Zeist; dankt voor Bodegraven A. van Brummelen te Schoonrewoerd; be dankt voor Melchnau P. B. Visser, vicaris te Steenwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Lemmer J. de Lange te Haarlemmermeer. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Amsterdam A. Jense te Gouda. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Berlikum da. T. G. Siccama te Wolvega-Tjallewerd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rhenen Chr. van Dam te Rotterdam. lier J. P, de V. op 28 oktober met zijn bromfiets harder dan 30 km per uur. Conform de eis kreeg hij een boete van 20 subs. 4 dagen. Op een weggedeelte in de bebouwde kom van Souburg, waar een maximum snelheid van 70 km per uur is toege staan. reed de motorrijder G. J. V. uit Vlissingen ongeveer 85 km per uur. Hij werd veroordeeld tot een boete van 30 subs. 6 dagen. Eigen weg Op een eigen weg van Rijkswater staat in Vrouwenpolder, waar alleen wandelaars mogen komen, hadden de Middelburger J. L. N. en zyn vrouw gereden met een bromfiets. „Had U het bord niet gezien", zo vroeg de kantonrechter aan de vrouw (naar man had verstek laten gaan). „Ja wel", antwoordde zij, „maar ik had het niet. gelezen". De echtlieden werden beiden veroordeeld tot een boete van 7,50 subs. 2 dageu. Bakloze donderdag in Vlissingen Naar aanleiding van het bericht, In onze P.Z.C., dat Vlissingen op proef een bakloze donderdag wil invoeren, wilde ik gaarne, als bakker-broodbe zorger het volgende opmerken. Enkele maanden geleden, was de bakkerij zeer verontwaardigd, omdat de grootbedrijven, het ploegenstelsel wilden invoeren. Da kleine bakkers kwamen hier tegen op, met kreten: „Moeten wij de nacht weer in (nachtarbeid)" want de kleine bak kers streefden naar de dagarbeid. Maar wat men thans in Vlissingen doet, is toch niets anders als de bak ker weer de nacht insturen, daar op de woensdag toch om vier uur in de nacht begonnen moet worden de pa troons nog vroeger) om op tijd met de broodproduktie klaar te zijn. en op tijd om tien uur met brood uit te kunnen rijden. Velen van deze bakkers zijn ook nog tevens broodbezorger, zodat zij op zo'n dag minstens tien twaalf uur in touw zyn om alles op tijd bezorgd te krijgen. Laat de bakkerjj eerst streven naar een normale achtenveertigurige werkweek en naar een wijksanering, dan kan de bakker-bezorger op tijd klaar zijn, wanneer hij dan op za terdag om één uur thuis kan zijn, heeft hij ook nog wat aan zijn za terdag en zal de klant tevre- zijn en ook de bakker. "Taar wat men thans in Vlissingen van plan is, kan niets dan nadeel zijn voor de bakkerij; Ten eerste, zal liet broodverbruik verminderen, daar het publiek naar iets anders zal gaan zoeken om zich die dag mee te voeden, (het broodverbruik loopt al genoeg terug)! Ten tweede, kost het de bakkerij meer geld, daar zij de oven moet doven, dus minder pro- duktie van kleingoed enz., en meer loon moet uitbetalen aan overuren en nachturen. Bakker-bezorger. Brood aan huis? Al tien jaar geleden heeft een ieder kunnen zien aankomen waar de bak kers thans mee vast zouden lopen. Vroeger kon elke bakker reeds ren tenieren vanaf een omzet van 10 per dag. En toen was er van enige weelde voor de Heffe des Volks geen sprake. Wat een tegenstelling met 1961. Wij kennen de interne toestand van de organisatie. Deze is van dien aard dat men zelfs wanbetalers niet aan zijn collega's wenst af te staan. Dat wanbetaling daardoor welig kan tieren zal de bakkers een zorg zijn. Bij de belastingen mogen zij dit „ver lies" ook van de winst aftrekken. Be trouwbare weekklanten en klanten op rekening beschouwen wij vanzelfspre kend als contante kopers. Het is een chaotische toestand geworden voor de bakkers, omdat ze verzuimd heb ben het publiek op te voeden toen het daarvoor de tijd was. Om hier voor een begin-tijdstip vast te stellen gaan we terug naar het jaar. waar in de minister beval dat de bakkers voor elk afgehaald brood 2 cent min der moesten ontvangen. Dit bevel is nooit ingetrokken. Op dat tijdstip hadden de bakkers ermee moeten be ginnen het „zelf halen" van brood te stimuleren. In plaats daarvan heb ben zij verstek laten gaan en nu zitten zij met de brokken. Het is hen nooit in ernst om de winkelverkoop te doen geweest. Dat er een goede winst zit in brood kan men zien aan het verschil in prijs met de leveran ties aan ziekenhuizen, kazernes, ge vangenissen, kinderzorg enz. Alles strikt op tijd bezorgd, ook nabestel lingen en... alles inbegrepen. En dui- delijker taal nog spreekt het feit, dat men elkaar deze leveranties pro beert af te kapen door steeds lagere inschrijvingen. Dit bedoelen wij nu onder meer met interne verhoudin gen. Wij hebben aangetoond, dat er zowel van bakkerszijde als van de zijde der bonden mets is ondernomen ter verbetering van beide categorieën. Sommige bakkers zijn ermee opge houden, terwijl anderen gestopt zijn met bezorgen en uitsluitend over de toonbank verkopen. De organisatie had tijdig verkoopadressen kunnen aanwijzen in de buitenwijken toen Middelburg zich uitbreidde. Levens- middelenbedrijven en de kleine bak kers kwamen hiervoor in aanmer king. Maar zoals reeds gezegd: het gaat niet om de winkelverkoop. Van de kant der consumenten bekeken: „alles wordt afgehaald, behalve brood". Wie zou daar nu nog moei te voor doen, bet kost toch evenveel, meenemen of laten bezorgen". De houding van de bakkers is nooit toe vallig geweest. Tegenwoordig zit er in elk brood, bezorgd of afgehaald, een door de organisatie geschat be- zorgloon van 8 cent (waaronder eer der genoemde 2 cent). Het wordt niet alleen hoog tijd, dat de bak kers elkaar gaan verstaan, maar ook dat het afhalen wordt gestimu leerd, tegen een korting van 8 cent per brood natuurlijk. De levensmid- delenbedrijven trachten de moeilijk heden op te vangen door de zelfbe diening, maar bezorgen daarnaast alle levensmiddelen (behalve vlees) Steek over op de zebra! en verbruiksartikelen gratis aan huis. Zij zullen het bezorgen waarschijn lijk wel staken als er niets meer op overschiet. Welnu, de bakkers zijn zo ver. Saneren helpt niet. In alle zaken worden artikelen die weinig of geen winst opleveren afgevoerd. Welnu, heren bakkers, waarom wordt het artikel „brood" nog langer ge voerd? De consument zal toch wel brood eten (uw gedachtengang: „zij kunnen toch niet zonder"). Tot slot weten wij dat er al enige tijd be langstelling is voor een broodfabriek op Walcheren. Een modern inge richte fabriek kan in ieder geval goedkoper produceren en is efficiën ter te organiseren. De fabriek kan het brood elke dag voor 10 uur over de verkoopadressen distribueren. Overal dus vanaf 10 uur vers brood voor prijzen, waar het bezorgloon van wordt afgetrokken. De fabriek kan alle bezorgers een goed bestaan waarborgen en wie dan nog brood thuis bezorgd wil hebben betaalt daar extra voor. Dat spreekt van zelf. Wij willen vrij blijven. Middelburgse consumenten, die hun brood en alles halen, waar het hun belieft. OP WALCHEREN (Advertentie) C4^ tC&C'C/h'! f z GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM HOOG EN LAAG WATER 25 november nap +nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 2.06 2.45 14.17 2.41 8.27 1.95 21.04 2.36 Terneuzen 4.02 2.26, 16.14 2.38 10.29 2.15 22.39 Hansweert 4.44 2.36 16.55 2.47 11.04 2.30 23.17 Zierikzee 4.56 1.57 17.14 1.71 10.39 1.60 22.52 Wemelid inge 5.23 1.82 17.32 2.00 10.55 1.84 23.12 2.08 2.23 1.54 1.77 Cursus voor onderwijzers en leerlingen kweekschool De leerlingen van openbare lagere scholen in Middelburg, Vlissingen, Souburg en Arnemuiden zullen in de komende lente op een geheel nieuwe manier les krijgen in lezen. Een vijftigtal onderwijzers en on derwijzeressen van deze scholen vblgt momenteel een cursus over een nieuwe methodiek in het lees onderwijs. Het doel van deze cur sus is de moderne psychologische inzichten toe te passen. De oude methode voor leesonderwijs wordt dan overboord gegooid en er komt een nieuwere en aanzienlijk frisse re voor in de plaats. Het initiatief voor deze cursus werd genomen door de heren M. A. Hage, directeur van de rijkskweek school te Middelburg, J. W. G. Leef- lang, voorzitter van de N.O.V.-afde ling Vlissingen, en C. Rudolph, pe dagogisch didactisch medewerker van 't Pedagogisch Centrum N.O.V. te Amsterdam. De onderwijzers, die de cursus vol gen zijn afkomstig van de o.l. school ,,'t Zand" te Middelburg, de Jacob Catsschool te Vlissingen, de o.I. school te Arnemuiden, de school J te Middelburg en de Van Dale- school te Souburg. Behalve deze on derwijzers nemen nog 80 leerlin gen van de rijkskweekschool aan de cursus deel. De organisatie be rust bij het Pedagogisch Centrum N.O.V., in nauwe samenwerking met de rijkskweekschool. De cursus bestaat uit drie di dactische besprekingen die in de aula van de rijkskweek school worden gehouden - - zes praktijklessen in leer- oefenscholen. De lessen hebben onder meer tot onderwerp het voordrachtslezen, groepslezen, klassikaal-individueel lezen, tech nisch lezen, stillezen, lezen ge combineerd met taal en stude rend lezen. Als toelichting hierop vertelde de heer Hage, dat bij de moderne me thode gebruik wordt gemaakt van verschillende vormen van lezen, ter wijl men bij de oude methode slechts met één vorm te maken beeft. Voorts is de opzet geheel anders dan vroeger. Docenten van deze cursus zijn on der meer mevr. J. A. Michels- Scholten uit Eindhoven en de heer C. Rudolph uit Amsterdam. Bij de eerste les woensdagmiddag in de aula van de rijkskweekschool was de inspecteur voor het lager on derwijs, de heer A. A. Leenliouts, aanwezig. Of de cursus succes heeft zullen de leerlingen van de betref fende scholen deze lente merken. lie d^tct^Juoogens nzaJerv no$al -een, enge OicVudcn Zouden, dot soms de ctdoyniuxigeno rtiU tèjn. f (Advertentie) Stram en Bheumatisch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Het Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Reumatische Pijn. Dat komt om dat. 't principe waarop Kruschen werkt, ae oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Reumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde wer king van de bloedzuiverende orga nen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pyn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! Kynologenclub „Zeeland" kreeg prijzen in Utrecht Op de dézerdagen in Utrecht ge houden internationale hondenten toonstelling U.Z.G. behaalden enige Zeeuwse inzenders verscheidene prijzen. Er waren 1149 inschrijvin gen. De dames Ganseman en Lo- kerse te Kapelle behaalden twee kampioenschappen met de Groenda- Ier reu Joris van de Hullenberg. De heer J. F. Blanksma uit Goes be haalde eveneens een kampioen schap met Elandhond reu sir Gala- had of Riverland. De heer en mevrouw Dracke-Neuf- cour te IJzendijke behaalden 4 U met de langharige dwergteckel teef Karin van de Saeftinge; dr. I. J. Risseeuw te Kapelle behaalde met de Briard teef Ixia van Hoogh Eem- landt 3 ZG. Ir. A. E. Bruijning uit Goes kreeg met de Engelse cocker- spaniel teven Chestnut van Dolo cn Beauty van Gosaha respectievelijk Tr en ZG.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17