PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEST-BERLIJN BLIJFT VRIJE STAD Vreedzame oplossing door onderhandeling Hoop op vinden van Rockefeller jr. slinkt Toedelingsplan herverkaveling Schouwen ligt thans ter visie Verslag AMERIKA WAARSCHUWT NEDERLAND Vandaaq... Vermoedelijk 204e jaargang - no. 277 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 85 cent psr -week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 nov. '61 ADVERTENTIEPRIJS 71 cenl p«r m.m. Mlnim. p. advertentlo 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau varf dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2385 (b.g.g. red. «08/3546, adr. 8647/3643*; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goea Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red.7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395Terneuzen, tel. 2116; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2tOt. CONCLUSIE GESPREK KENNEDY-ADENAUER: Heistelling valt - twee kinderen gedood I President Kennedy en kanselier Adenaner van West-Duits land hebben woensdagavond in een gezamenlijk uitgegeven communi qué nogmaals uitdrukking gegeven aan him vaste voornemen ervoor te zorgen dat de bevolking van West-Eerlijn in vrijheid haar bestaan zal kunnen voortzetten. Zij verklaarden in het communiqné dat na afloop van hun driedaagse onderhandelin gen werd vrijgegeven „overeenstemming te hebben over de essentiële elementen die een vreedzame oplossing van deze cri sis mogelijk zullen maken door middel Aan onderhandelingen als er van de zijde van de Sowjet-TJnie blijk gegeven wordt van redelijkheid." „Zij waren het eens over de maatregelen die zouden moeten worden genomen om dit doel te bereiken, op een wijze die in overeenstemming is met de rechtmatige belangen van alle be trokken partijen", aldns het communiqué. „De president en de kanselier hebben nogmaals het uiteindelijke doel van hun regeringen bevestigd om door middel van vreed zame middelen de hereniging van Duitsland te bereiken op basis van zelfbeschikking." ..Voorts waren zij liet er over eens, dat dit doel verwezenlijkt zou kun nen worden zonder schade voorde rechtmatige belangen van de Sowjet- Unie en Duitslands buurlanden", al dus het communiqué. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schro der, die tlians met bondskanselier Adenauer in de V.S. vertoeft voor besprekingen met president Ken nedy, heeft in Washington ver klaard, dat Amerika en Duitsland het er over eens zijn, dat er on derhandelingen moetei^ komen over Berlijn, maar dat het „ge vaarlijk" zou zijn om de rechten der geallieerden te grondvesten op een verdrag met de Kussen. Verslechtering Schroder sprak voor de National Press Club. Hij viel in voor Adenau er, die wegens verkoudheid verstek moest laten gaan. De nieuwe Duitse minister verklaar de, dat Duitsland niet gekant was te gen önderhandelingen, maar dat de Duitsers meenden, dat als de rechten van de geallieerden, die thans steu nen op het feit, dat de geallieerden Kwestie Nieuw-Guinea De Verenigde Staten hebben er bij Indonesië op aangedrongen, de be raamde terugtrekking vau de Ne derlanders uit West Nieuw-Guinea te aanvaarden, en tevens Nederland er voor gewaarschuwd, dat het doel loos is, de Indonesische aanspraken op dit gebied te negeren. De Amerikaanse afgevaardigde in de V.N. voor beheerszaken, Jonathan Bingham, zette in een rede in de al gemene vergadering uiteen, dat het duidelük het belang van Indonesië zou zyn, een toekomstige terugtrek king van de Nederlanders te aan vaarden en daarna te trachten, zijn doel te bereiken langs vreedzame weg. Hij zei dat aan de algemene vergadering niet moet worden ver zocht de Nederlandse eis tot soeve reiniteit over Westelijk Nieuw-Gui nea te aanvaarden, maar ook niet die van Indonesië. Bingham meende, dat in de Neder landse ontwerp-resolutie niet vol doende het geweldige Indonesische belang in dit gebied wordt erkend. Bingham verklaarde zich tegen het voorstel van India, dat Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea zul len gaan onderhandelen onder aus piciën van de voorzitter der algeme ne vergadering, daar dit geen uit zicht bood op een „uiteindelijke op lossing" van het geschil. Reeds eer der is zulk een gesprek voorgesteld en verworpen. De verklaring van Bingham was de eerste gezaghebbende mening over het de vorige maand ingediende Ne derlandse voorstel. TRUJILLO JR. IN PARIJS Generaal llafacl Trujillo, zoon van de oud-president der Dominicaanse republiek, is woensdagmiddag in Parijs aangekomen. Hij heeft zijn in trek genomen in een liotel, waar zyn moeder enige tijd verblijft. Rafael Trujillo. die de vorige week aftya,d als opperbevelhebber der Do minicaanse strijdkrachten, was vrij dag aan boord van zijn Jacht uit zijn land vertrokken. ..is het 100 jaar geleden, dat 3e beroemde Russische im- orcssiunistische schilder en de- corateur Constant Korovin te y Moskou werd geboren. Duitsland veroverden en bezetten, niet van deze basis mochten worden losgemaakt om te worden gevestigd op een speciale overeenkomst tussen de geallieerden en Rusland. „Een vervanging van de oorspronke lijke rechten door rechten die door onderhandelingen werden verkregen, zou een verslechtering blijken van de positie van het westen in Berlijn", aldus Schröder. Hij voegde hier aan toe „na onze be sprekingen hier in Washington ge loof ik, dat ik mag zeggen, dat de regering van de V.S. dit standpunt deelt." Schröder deelde mee, dat hij niets kon meedelen over hetgeen tussen de regeringsleiders werd besproken. Hrj verklaarde dat er eerst overleg met Frankrijk en Engeland nodig was voordat de inhoud van de besprekin gen kon worden gepubliceerd. Koning Saoed in Boston De zieke koning Ibn Sdoed van Sa- oedï-Arabië, één van 's werelds rijk ste mannen, is woensdag per gechar terd straalvliegtuig aangekomen in Boston in de verenigde Staten voor het ondergaan van een behandeling in het Peter Bent Brigbam-zïeken- huis. De koning was vergezeld van een gevolg van 24 mensen, onder wie een zestal lijfwachten. Men meent te weten dat de vorst last heeft van een geperforeerde maagzweer. Twee kinderen, de 10-jarige Willy Hofman en de 8-jarige Neeltje Ger ritsen uit Dordrecht, zijn gistermid dag om het leven gekomen, toen een omvallende heistelling hen trof. Op een bouwterrein aan de Brou- werSdijk was men gistermorgen met twee heistellingen begonnen te heien voor de fundamenten van een com plex flatwoningen. Toen men gister middag een van de benen van een stalen heistelling wilde verlengen brak vermoedelijk een van de tuien waarmee men het gevaarte in even wicht hield. De stelling viel rakelings langs de woningen aan de aan de andere kant van het bouwterrein gelegen Nicolaas Beetsstraat op een schuurtje. De twee kinderen uic ach ter hun ouderlijke woningen Nicolaas- Beetsstraat 32 en 26 aan het spelen waren bevonden zich juist voor dit schuurtje. Het kon de val van de stelling niet breken zodat de kinderen eronder raakten. Ze waren op slag dood. De andere heistelling, een houten, viel ook om omdat haar tuien door de vallende stalen stelling werden door gesneden. Zij klapte dwars over de drukke Brouwersdijk, maar richtte gelukkig geen onheil aan. GOUVERNEUR OP MERAUKE Lege benzineblikken nog niet gevonden KONING BOUDEWIJN VERWIJT BELGEN SLECHT TAALGEBRUIK Koning' Boudewijn heeft gisteren zowel de Vlamingen als de Walen verweten, dat de twee Belgische landstalen „vaak slordig en onjuist worden gebruikt". Sprekende in het koninklijk palcis in Brussel by de ontvangst van de leden van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan daarvan zei de Belgische vorst, dat de leerkrachten hier een byzon- dere taak hebben en daarom in de eerste plaats „veeleisend moeten zy.ii voor zichzelf". Zich in het bijzonder tot de Nederlandstalige on derdanen richtend zei koning Boudewyn, dat ter bevordering van de Vlaamse cultuur ook de geschreven en gesproken omgangstaal ,,'t voorwerp van onze zorgen dient te zijn". „De omgangstaal weze voornaam en correct, want hieraan wordt het ontwikkelingspeil van een volk getoetst", voegde de vorst liier aan toe. Na een kort oporfctioud in Hollandia, waar hij waansdag niet zyn dochter aankwam, is de gonverneur van New York. Nelson Rockefeller, doorgevlo gen naar Merauke. Op het vliegveld werd de heer Rocke feller ontvangen door de gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea, mr. P. J. Platteel, die hem aan de hand van kaarten inlichtte over het opsporingswerk in verband met het verdwynen van de zoon van de gou verneur, Michael, de 24-jarige twee lingbroer van Alary Rockefeller. In de wachtkamer van het vliegveld werd liet Mary Rockefeller te mach tig. Zy trok zich terug in een aan grenzend vertrek, waar zij niemand wilde ontvangen. Op zijn tocht naar Merauke wordt Rockefeller vergezeld door de Nieuw- Guinea-deskundige Vick de Bruyn, en door de ethnoloog R. S. Wassink, die met Michael Rockefeller op ex peditie was, maar maandag werd ge red. Het vliegtuig met de Rockefellers aan boord, een Dakota, hoopt de cen trale bergketen van Nieuw-Guinea te kunnen oversteken, waar de vlieg- condities doorgaans slecht zijn. Zij zullen naar het vliegveld van Biak terugkeren, indien de tocht over de bergketen onmogelijk zou blijken te zijn. De gouverneur van New York hoopt nog steeds dat het zoeken succes zal hebben. Het is niet bekend hoelang hij het zoeken wil voortzetten. DRUKTE BIJ P.T.T. MET KENNISGEVINGEN.. Gistermorgen heeft de commissie haar fiat gegeven aan het plan, waarin het patroon van strak om lijnde kavels, dat sinds 1959 vrij willig door eigenaren en pachters in gebruik is genomen, officiële status heeft gekregen. Do eerste zending dienststukken, waarin deze beslissing aan de rechtheb benden wordt meegedeeld is de zelfde middag de deur van het se cretariaat in Goes uitgegaan. Om de taak voor de P.T.T. wat te ver gemakkelijken heeft men de ver zending over een aantal dagen uitgesmeerd. Eind deze week zal het dus zo zijn, dat de 7500 Schouwse landbouwers, Tweede fase van rigoureus project nadert momenteel de slotakte DE POSTBODES op Schouwen-Duiveland hebben deze week heel wat extra vrachtjes te torsen. Niet alleen in de vorm van sinterklaaspakketten, maar ook nog eens zo'n slordige 7500 aangetekende enveloppen van de Herverkavelingscommissie Zeeland. Alle belanghebbenden in het tot nog toe grootste „blok" van Nederland rond 20.400 hectare krijgen na melijk een kennisgeving thuisgestuurd, dat het plan voor toe deling van de uitgevoerde herverkaveling op Schouwen-Duive land van 4 tot 22 december aanstaande ter inzage ligt in het bu reau van de dienst aan de Oude Haven in Zierikzee. eigenaars, pachters stanties een uitnodiging in huis heb ben om volgens een alfabetische volg orde de betreffende stukken te kO' men inzien. En met deze kavelinde- iing en -toedeling nadert de tweede fase van de herverkaveling op het eiland haar slotakte. Op 19 september is het plan van wegen en waterlopen door Gedepu teerde Staten van Zeeland goedge keurd. Alle wegen binnen het blok werden met ingang van die datum openbaar en tegelijk werden toen de laatste beletselen voor het plan, dat nu „in zee gaat", weggenomen. Het wettelijke aftrekpercentage van de grond voor deze nieuwe veelal geasfalteerde verbindingen van en naar de kavel is 5.75^6. Dat staat te lezen in de toelichting op het toe delingsplan. Bezwaren Uiterlijk op oudejaarsdag moeten de bezwaarschriften binnen zijn. De raad van beroep, ingesteld door de minister en onder voorzitterschap (Zie slot pag. 2 kot. 5) Minder optimistisch In kringen van het Nederlandse gou vernement is men steeds minder opti mistisch. Dc uren verstrijken zonder dat ook maar dc geringste aanwij zing omtrent Michael Rockefellers lot gevonden wordt. Het oponthoud van de gouverneur van New York in Hollandia duurde een half uur. Het Nederlandse bestnur en gou verneur Rockefeller zijn het er over eens dat indien Rlichael de kust niet heeft weten te bereiken, hij dood moet worden veronder steld. De twee lege benzineblikken die Michael Rockefeller heeft ge bruikt als vlot, zijn nooit gevon den. De hoop dat hy de kust heeft bereikt, is er door gestegen. Een Nederlandse zeeman is het wa ter ingegaan waar Michael voor het laatst werd gezien. Hij had lege „drums" bij zich die hem evenwel van zijn voornemen om de kust te bereiken dwongen af te zien. Wel heeft hij de reddingsploegen een idee gegeven van de plaats in de Flamin go-baai waarop zich hun naspeurin gen moeten concentreren. Marine staakt zoeken De woordvoerder van het Nederland- ministerie van defensie heeft woensdagavond aan het A.N.P. mee- fedeeld, dat de Koninklijke Marine et zoeken heeft gestaakt. Men acht het namelijk hoogst onwaarschijnlijk dat iemand, die zondagochtend vroeg te water is geraakt, zich nu nog le vend in het water zou bevinden. De Neptune-vliegtuigen, die door de ma rine by de nasporing werden ge bruikt, zyn te snel om iemand te kunnen ontdekken, die zich in de mangrovebossen aan de kust bevindt. Het zoeken wordt thans voortgezet in de moerassen aan de kust onder leiding van de resident van zuidwest- Nieuw-Guinea, met behulp van plaat selijke krachten en Beaver-vliegtui- gen. „Gezellig" etentje van Russen en Noren De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, is woensdag tijdens een „vriendschappelijke" lunch op de Noorse ambassade te Moskou op de bres gesprongen voor zyn land en West-Duitsland. De lunch, die werd bijgewoond door hoge Russische functionarissen zoals vice-premier Mikojan en de minister van buitenlandse zaken, Gromyko, werd door een woordvoerder van de ambassade beschreven als „zéér vriendschappelijk". Skantlinavische bronnen onthulden later de inhoud van de redevoeringen die tijdens de lunch waren gehouden, en waaruit bleek dat er sprake was van groot verschil van mening in de Noorse en Russische standpunten. j^antlijK neer deskundigen het beleid advise ren, dan dienen zy hun adviezen te motiveren. Hetgeen op vele punten in dit rapport wél, maar op dit éne punt helaas niet is gebeurd. Het eindrapport van de Deltacom missie, dat eind vorig jaar aan de minister van verkeer en wa terstaat werd aangeboden, is thans in druk verschenen: zes omvangrijke delen, die het eindrapport, de inte rim-rapporten plus uitvoerige bijla gen bevatten. Met diep respect heb ben wij deze boeken ter hand geno men, want wat hier is byeengebracht Is indrukwekkend. De interim-advie zen van de Deltacommissie en grote delen van haar eindrapport zijn in de afgelopen jaren in brede kring be kend geworden, zodat de inhoud van deze zes delen in wezen niet veel nieuws bevat. Wanneer men echter deze omvangrijke arbeid nu weer eens bijeen ziet, dan moet men zeg gen dat de Nederlandse waterbouw kundigen de uitdaging,, die in 1953 de ramp stelde, op een indrukwekken de wijze hebben beantwoord. Niet alleen rijkswaterstaat heeft de bouwstoffen voor dit om vangrijke werk aangedragen, ook vele anderen hebben hun kennis ingebracht. Zo is er een bijdrage van het Koninklijk Nederlands Instituut over stormvloeden, er zijn verder verhandelingen opgenomen van het Mathematisch Centrum, er is een be langwekkende beschouwing van pro fessor Tinbergen afgedrukt over de economische balans van het Delta plan, terwijl voorts beschouwingen in de bijlagen zijn ondergebracht over onderzoekin gen van belang voor het ontwer pen van dijken en dammen, zoals golfoploop, bodemda ling en daling van dijkkruinen, ter wijl aandacht is geschonken aan de zoetwaterhuishouding, en het ijsbe- zwaar na de afsluiting; en zo kan men nog wel enige tijd met het noe men van onderwerpen doorgaan. Voor Zeeland het behoeft geen betoog is deze publikatie van niet gering belang, temeer omdat een groot aantal onderwerpen uit deze zes delen in de afgelopen jaren een studie-object vormt voor Zeeuwse deskundigen. Daarom mag men aan nemen, dat deze uitgave met name voor de adviseurs van het provinciaal bestuur een bron van nieuwe, even tueel voortgezette studie zal vormen. Met enkele voorbeelden kan de nood zakelijkheid daarvan worden aange toond: de kwestie van de maximum- en minimumpeilen op het Zeeuwse Meer en de moeilijkheden rond de mosselvenvatering. Deze voorbeelden zijn vrij willekeurig gekozen, maar zij demonstreren in ieder geval het grote belang van Zeeland bij deze zaken. Zo is de vraag hoe hoog het peil van het Zeeuwse Meer zal wor den belangrijk voor de landaanwin ning, d.w.z. voor landbouw en recrea tie. Immers, een hoog waterpeil be tekent een geringere landwinst. Er wordt over dit punt intensief gestu deerd, waarbij echter nu reeds in dit rapport een bepaald standpunt naar voren komt: „De minimum-opper vlakte (van het Zeeuwse Meer) moet met ruime reserve worden vastge steld. Hieraan mag niet ten gunste van andere belangen worden ge tornd". Het zal goed zijn de nadere overwegingen, waarop deze mening is gebaseerd, in het rapport te be studeren. Hetzelfde geldt voor de op merking, dat „waarschijnlijk voor de verwatering van mosselen aan het noorden de voorkeur zal worden ge geven". De argumentatie, die tot deze conclusie heeft geleid, zal onderzocht moeten worden en zo nodig afgewe zen. Hoeveel eerbied men ook voor de Deltacommissie moge koesteren, onschendbaar is zij geenszins. Oók daarom is deze publikatie van zulk groot belang: wellicht zal het nodig zijn op bepaalde punten de opvattin gen van de commissie te bestrijden. Voor een zeer speciaal punt uit het verslag van de Deltacommissie willen wij in het bijzonder de aandacht vragen. Op pagina 84 wordt de volgorde van de afsluitingen be handeld en daarbij wordt medege deeld dat de studies van de laatste jaren „de commissie de overtuiging hebben geschonken, dat de argumen ten die pleiten voor het geven van voorrang aan de afsluiting van het Brouwershavense Gat, het zwaarst wegen". Wij menen echter met ze kerheid te weten, dat in het gelichl- drukte exemplaar van het rapport dat in het afgelopen jaar ter be schikking was van bepaalde diensten in de hier geciteerde zinsnede het woordje „vermoedelijk" was inge voegd. Vermoedelijk moesten de be wuste argumenten het zwaarst we gen, vond de commissie in de origi nele versie. Het woord is echter plot seling weggegoocheld Wij zouden nu graag willen weten waarom in het gedrukte exemplaar dit „vermoe delijk" is verdwenen. En nu we toch aan het vragen zijn: waarom heeft de Deltacommissie het toch wel zéér zwaar wegende ervaringsargument rond de volgorde van afsluitingen niet nader gemotiveerd Het enige wat zij er aan heeft gedaan is onver wacht een verzwakkend woord uit de originele tekst laten weghalen. Maar was het niet beter geweest het ervaringsargument eens afzonderlijk uiteen te zetten in de bijlagen Zulk een gewichtige zaak mag men toch niet en bagatelle afhandelen Wan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1