Eerste Kamer akkoord met T.H. in Enschede India dringt aan op gesprek tussen Nederland en Indonesië SCHEEPVAART BEZORGD OVER VLAGDISCRIMINATIE SPANNINGEN NADELIG VOOR GEZAG VAN OVERHEID WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEMANNING ZAL MOEILIJK ZIJN (Advertentie) lilllllllllllll!i!llllll!lll!l|[llllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!llllllllllllllll| Reis gascilinder sterkt theorie van Heyerdahl j Een metalen gascilinder van M twee meter lengte is op eigen n kracht in twee jaar tijds van i| Chili naar de Fiji eilanden ge- dreven, wat neerkomt op een ff gemiddelde afstand van bijna 200 kilometer per week, aldus is te Suva op Fiji bekendge- maakt. n De cilinder, die daar onlangs is aangespoeld, werd naar de Ij Deense .firma gezonden wier rJ naam op de cilinder werd H aangetroffen. Deze bevestfgde dat de cilinder deel uitmaakte van een grote zending die in ff 1958 naar Chili werd gezonden. Men gelooft, dat de cilinder tijdens de aardbevingen en ff overstromingen van juni 1960 in zee terecht is gekomen. De afstand tussen Chili en Fiji ff bedraagt meer dan 9600 kilo- n meter. Op Fiji is men van me- ning, dat de tocht van de gas- ff cilinder de theorie van Heyer- jij dahl ondersteunt, die zegt dat s de migratie naar Polynesië §1 vanuit Zuid-Amerika heeft plaatsgehad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Wachtmeester Berga loste dodelijk schot niet Het onderzoek dat de rijkrecherche in verband met de gewelddadige dood van de 30-jarige spoorwegarbeider Berend Pekel in Tiendeveen instelde, heeft uitgewezen dat de wachtmees ter der rijkspolitie L. Berga het do delijke schot niet heeft gelost. De kogel die in het lichaam van Berend Pekel werd gevonden, was niet af komstig uit het pistool van de in Tiendeveen gestationeerde politie man Berga. Aangenomen mag worden dat één van de twee politiemannen uit Bei- len, die de inmiddels overgeplaats te heer Berga op de vierde juni van dit jaar kwamen assisteren bij de moeilijkheden in Tiendeveen, het dodelijke schot heeft gelost. Hier richt zich het onderzoek van de rijks recherche thans op. Tegen technische eenzijdigheid bezwaren (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft zich dinsdag akkoord verklaard met de gemeente Enschede als vestigingsplaats voor de derde technische hogeschool. Het desbetreffende wetsontwerp werd bij afwezigheid wegens ziekte van minis ter Cals verdedigd door ntej. dr. Klompé als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ad inte rim. Aan dit besluit ging echter een lang durige discussie vooraf. Verscheidene senatoren, met name de heren Van Hulst (c.h.), Diepenhorst (a.r.), Gie- len (k.v.p.) en de Roos (p.v.d.a.) wa ren min of meer bezorgd, omdat naar hun mening de opleiding van d<^ in genieurs te eenzijdig technisch zou zijn. Zij zagen graag, dat bij deze op leiding meer aandacht zou worden geschonken aan de geestes- en maat schappijwetenschappen. De heer Van Hulst was van oordeel, dat een een zijdige technische evolutie het mens zijn bedreigt en de heer Gielen meen de, dat de wijsbegeerte alsmede, de geschiedenis van de techniek de technische student niet mogen wor den onthouden. Volgens de heer. De Roos zou de stu die in de maatschappij-wetenschap pen een eigen plaats in het studie programma van de technische stu denten moeten krijgen. Een ander ge luid liet de liberale heer Van Riel ho ren. Volgens hem zou het volgen van colleges met andere denksystemen door technische studenten ertoe lei den, dat dit in de praktijk zou neer komen op het verzamelen van anek dotische bijzonderheden. Minister Klompé, die haar ad-interim-functie op voortreffelijke wijze vervulde, be toogde aan de hand van eigen erva ring, dat het hebben van inzicht in de filosofische problemen en van de vraagstukken, die zich in de moderne samenleving voordoen, van grote be tekenis zijn voor de technische stu die. Juist als wetenschapsmens is het van groot belang, dat men kennis neemt van andere denkwerelden. De minister onderstreepte voorts nog eens wat in de memorie van ant woord aan de senaat al was ver klaard, dat binnen afzienbare tijd geen andere hogescholen of universi teiten in de provincie Overijsel zul len worden gevestigd. Zij beaamde de opmerking van sena toren, dat het wel zeer moeilijk zal zijn om de nieuwe technische hoge school „bemand" te krijgen. „Maar hoe langer je wacht, des te moeilijker het wordt". Daarom had de minister ad interim de verdediging van dit wetsontwerp op zich genomen om verdere vertraging te vermijden. De bewindsvrouwe deelde nog mee, dat over de huisvesting van de stu denten, die in de toekomst de teclini- sche hogeschool te Enschede znllen bevolken, nog geen overleg was ge- Arbeider maakt dodelijke val in scheepsruim Aan boord van het Indiase ms. „In dian Triumph" heeft 'cle 51-jarige havenarbeider J. C. van Aalst uit Rotterdam gisterochtend een val van ruim vier meter in een ruim ge maakt. Hij liep ernstige hoofdwonden op en bleek, nadat men hem naar het havenziekenhuis had vervoerd, te zijn overleden. Op liet grote plein achter de Bran denburger Poort in Oost-Berlijn. Op enkele meters van de sectorgrens hebben de Oostduitsers de muur door Berlijn versterkt. Op deze foto is te zien hoe de betonnen slang zich door de stad slingert twee werelden van elkander scheiden Tijdelijk in surprise-verpakking! FISCALE FACILITEITEN BEPLEIT pleegd met haar ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Wel was het haar bekend, dat er contacten waren gelegd tussen liet gemeentebestuur van Enschede en het departement van volkshuisves ting. De salarissen van hoogleraren en wetenschappelijke medewerkers, waarop de heer Van Riel de aandacht had gevestigd, heeft de volle aan dacht van minister Cals, aldus minis ter Klompé. Huldiging Na de vergadering werd een receptie aangeboden aan de heer Sipkes, di recteur van de Eerste Kamer, ter ge legenheid van het feit dat hij 40 jaar in dienst was van de senaat. Tijdens deze receptie, die door tal van voor aanstaande figuren werd bijgewoond, werd de heer Sipkes namens de Ka mer door voorzitter mr. J. A. Jonk man een Perzisch tapijt aangeboden. de heer Harinck. „Maar ons vertrou wen in de toekomst is er op geba seerd dat internationaal in samen werking met andere maritieme lan den een weg zal worden gevonden om deze discriminatie in belangrijke mate in te perken". Als één der oplossingen noemde de heer Harinck het verlenen van belastingfaciliteiten. „Verscheide ne scheepvaartlanden en dan in het bijzonder Engeland hebben liet nodig geoordeeld hun scheep vaart fiscale faciliteiten te verle nen, daarmee heel duidelyk de bij zondere positie van deze scheep vaart erkennende". De heer Ha rinck toonde zich dan ook zeer in genomen met de mededeling, die minister Zylstra onlangs in de Tweede Kamer deed, n.L dat in het kader van de algemene belas tingherziening in het bijzonder de positie van de Nederlandse scheepvaart onder de loep zal worden genomen. De Schiekerk met een accommoda tie voor twaalf passagiers is het zesde schip van een serie van acht, waartoe de V.N.S. in een voor de scheepvaart moeilijke periode de bouwopdracht gaf. De „Streefkerk", de „Simonskerk", de „Serooskerk" en de „Steenkerk" zijn in de loop van dit jaar in de vaart gekomen. De „Ser- vaaskerk" werd vrijdag bij Van der Giessen in Krimpen aan de LTssel te water gelaten. De twee resterende schepen van het bouwprogramma zijn de „Spaarnekerk" en de „Sinouds- kerk". Zij worden met de „Schiekerk" en de „Servaaskerk" volgend jaar in dienst gesteld. Personeelschef geheime dienst ontslagen Maurice Klein, de personeelschef van liet Amerikaanse bureau voor nationale veiligheid is ontslagen, om dat Iiij by zijn sollicitatie onjuiste gegevens zou hebben verstrekt. Klein had het toezicht op rond 1000 man personeel van dit bureau, dat zich speciaal bezighoudt met het ontcyferen van codes. Hij was door de commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden gehoord in ver band met de verdwijning van Bernon Mitchell en William Martin, beiden ambtenaren van het bureau voor na tionale veiligheid. Michell en Martin zijn, zoals bekend, naar de Russen overgelopen. De commissie heeft nu verklaard, dat Klein verscheidene onjuiste verklaringen heeft afgelegd over zijn sollicitatie. Deze verkla ringen hadden in het bijzonder be trekking op de plaats, waar hij zijn academische graad had behaald, de datum van zijn geboorte en de spel ling van zijn naam. De commissie heeft minister van justitie Robert Kennedy verzocht Klein te vervolgen wegens meineed, het vervalsen van een regeringsdocument en het ver-, wijderen van een document uit een officieel dossier. woordvoerder legde er de nadrnk op, dat het juist gaat om de toe- komt van de Papoea's. En de Papoea's „India vergeet het recht van de Pa poea's om zelf ook wat te zeggen over Nieuw-Guinea". aldus zei giste ren oud-voorzitter van de Partei Na tionaal, de Papoea-politicus Wajoi, toen hij met vier andere Papoea's uit Biak op Schiphol arriveerde. Hij doelde op de resolutie van India tot directe onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië onder auspiciën van de voorzitter der V.N.-assem- blee. „Tenslotte beschouwen wij Nieuw-Guinea als het land van dé Papoea's", zo voegde Wajoi er aan toe. Met zijn vier landgenoten zal Wajoi minstens een half jaar in Nederland blijven voor een vakopleiding. Het vijftal werkt in Nieuw-Guiena bij de dienst financiën en gaat zich thans in Nederland bij inspectiekantoren bekwamen. Gedurende zijn afwezig heid neemt in Nieuw-Guinea de Pa poea Bonay als tijdelijk voorzitter de leiding yan de Parna waar. NAJAARSEFFICIENCYDAGEN 1961 „Kerk"-schip bij V.N.S. te water gelaten „De toenemende vlagdiscriminatie, waarmee steeds meer landen en niet alleen de vele jonge staten proberen om op alle mogelijke manie ren ladingen aan de eigen koopvaar dijvloten toe te spelen, vervult de Nederlandse scheepvaart met grote zorg". Deze woorden sprak gister middag de directeur van de N.V. Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij (V.N.S.)tevens vice- voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Reedersvereeniging, de heer H. Harinck, ter gelegenheid van de geslaagde tewaterlating van het 12.200 ton d.vv. metende motorvracht schip „Schiekerk", bestemd voor de V.N.S., op de werf van P. Smit jr. in Rotterdam. De gebruikelijke doop plechtigheid werd daar verricht door mevrouw R. T. Kolfschoten-Ferwer- da, echtgenote van de burgemeester van Den Haag. „De Nederlandse koopvaardij heeft in verhouding tot de omvang van haar vloot betrekkelijk weinig Nederland se lading achter zich", zo vervolgde Franse letterkundige prijzen toegewezen In Parijs is maandag de „Prix Gon- court" toegewezen aan de schrijver Jean Can voor „La Pitié de Dien". De Prix Theophraste Renaudot werd verleend aan Roger Bordier voor zijn roman Les Blés. De Amerikaanse minister van marine, John Connally, heeft een verwonding bij het oog opgelopen tijdens de inspectie van een erewacht van de universiteit van Texas te Austin. Hij werd door een ba jonet in het gezicht getroffen toen de ca detten, op het bevel „presenteer het ge weer". hun geweren voor de borst brach ten. Connally is in het ziekenhuis opge nomen. overheid en bedrijfsleven, die zeer nadelig zijn voor het gezag van en de eerbied voor de overheid. Hij voegde hieraan toe, dat er be paald iets verloren gaat aan eigen stijl en Individualiteit, in het geza menlijk optrekken terwille van de collectiviteit. De overheid moet het van de energie van het bedrijfsleven hebben, wil zij haar oogmerk, een voortdurende economische groei, kun nen realiseren, zo zei hij. Verzwakking normbesef Ir. Matthijsen sprak de vrees uit, dat de potentie van het bedrijfsle ven in de verdrukking komt, nu het morele remmen worden opgelegd. Hij merkte in dit verband op, dat de overheid een beroep doet op de morele kwaliteiten van werkgevers en werknemers als zij hun vraagt, binnen de perken te blijven, terwijl tengevolge van haar politiek juist een verzwakking van het normbesef is waar te nemen. Werkgevers en werknemers worden opgeroepen tot zelfbeheersing om zo doende de eenvoudige wet van vraag en aanbod buiten werking te stellen, zo vervolgde ir. Matthijsen. Indien dat aan de top van het georganiseer de bedrijfsleven dan al instemming ondervindt, de praktijk van het dage lijks leven is anders. Het verschijnsel van de „autonome" loonsverhogingen bewijst, volgens hem, dat de span ningen als gevolg van de nu gevoer de politiek een uitweg trachten te zoeken. De dood op de weg In de Nieuwlandstraat in Tilburg ïs de 24-jarige wielrydster L. van Reu- sel uit Tilburg gistermorgen bij het voorsorteren in aanraking gekomen met een autobus van de stadsdienst. Het meisje kwam te vallen en werd met ernstige verwondingen naar het St.-Elisabethziekenhnis vervoerd, waar het een uur na aankomst is overleden. ONDER AUSPICIËN VAN VERENIGDE NATIES Nederlands commentaar: wel goed bedoeld, maar onaanvaardbaar Zelfbeheersing bepleit In Utrecht zyn de najaarsefficiency- dagen van het Nederlands instituut voor efficiency begonnen. Het onder werp dat aan de orde komt is „de planning op langere termijn bij over heid en bedrijfsleven". De voorzitter van het N.I.V.E., ir. J. M. Matthijsen, zei in zijn openings woord, dat de overheid in de naoor logse jaren zo diep ingrijpt in het economische léven, dat het onmoge lijk is, planning op langere termijn los te zien van wat de overheid met het bedrijfsleven voorheeft. De over heid streeft op het ogenblik naar een zo groot mogelijke tewerkstelling van de Nederlandse bevolking en een daarmee gelijktijdig gevoerde poli tiek van loon- en prijsbeheersing. Zodra nu de tewerkstelling, zoals thans, maximaal is, aldus ir. Mat thijsen, onstaan spanningen tussen India's minister van defensie, Krisjna Menon, heeft iu de algemene ver gadering der V.X. verklaard dat zijn land westelijk Nieuw-Guinea be schouwt als een deel van Indonesië en daarom het Nederlandse voorstel over de toekomst van dit gebied niet kan aanvaarden. Menon legde deze verklaring af toen hij een ontwerpresolutie over westelijk Nieuw-Guinea bij de assemblee indiende. De minister zei voorts dat India met zijn voor stel de weg wil banen voor een vreedzame oplossing van het geschil tus sen Nederland en Indonesië. India wil een scherp conflict in dit „zeer ge voelige gebied" van Zuidoost-Azië voorkomen. Menon wees er in dit ver band op, dat „de Nederlanders, op grond van hun voorstel, niet van plan zyn om nog langer dan een jaar in West-Irïan te blyven". Indonesië had er van zijn kant op gewezen, dat Nederland geen voorstel tot afstand van YVest-Irian kan doen, omdat dit geen Nederlands gebied is. De tekst van de Indiase ontwerpre solutie over Nieuw-Guinea, die werd ingediend bij de algemene vergade ring der V.N., luidt als volgt: De algemene vergadering: 1. Doet een beroep op de regeringen van Indonesië en Nederland om on der auspiciën van de president der algemene vergadering verdere onder handelingen te voeren om te komen tot een oplossing van dit vraagstuk, conform de beginselen vervat in het handvest der V.N. 2. Verzoekt de president bilaterale onderhandelingen onder zyn auspiciën te vergemakkelijken. 3. Verzoekt de regeringen van Indo nesië en Nederland samen te werken j in de tenuitvoerlegging. Onaanvaardbaar I Nederland kan de door India inge- i diende reaoluti* over Nieuw-Guinea niet aanvaarden. De woordvoerder der Nederlandse delegatie, die dit meedeelde, wees er op dat, met alle waardering voor de goede bedoelin gen van Tndia, aan de resolutie be zwaren kleven. Aan de daarin voorgestelde be sprekingen wordt geen heil ver wacht, omdat Indonesië van dag tot dag herhaalt, dut het volledig vasthoudt aan de eis. dat het be stuur over West Nieuw-Guinea wordt overgeö agen aan Indone sië. Daartegenover is Nederland bereid, dat bestuur over te dragen aan een Internationaal orgaan. In de ontwerp-rpsolutie van India wordt in liet geheel geen gewag gemaakt van het recht van zelfbeschikking, noch van het i winnen van de mening der bevol king van Nieuw-Guinea. De NIEUW GEBOUW VOOR 25-JARIG I.V.I.O. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Kool- vink, heeft gisterochtend het nieuwe gebouw van het Instituut voor In dividueel onderwijs (I.V.I.O.) aan de Koninginneweg in Amsterdam offi cieel geopend, door het voetgan gerslicht van het zebrapad naar het nieuwe gebouw op groen te stellen. Tevoren had de staatssecretaris een bijeenkomst in het internationaal cultureel centrum bijgewoond ter ge legenheid van de opening van het gebouw en het 25-jarig bestaan van het I.V.I.O. De voorzitter van de stichting, prof. dr. Ph. J. Idenburg, hield daar een rede over „het onder wijs buiten schoolverband". In zijn toespraak noemde de heer Roolvink het I.V.I.O, een bijzonder waardevol instituut. „Het gaat de stichting I.V.I.O. om do mens en in het bijzonder de arbeidende mens". De heer Roolvink merkte op dat het een grote verdienste is geweest van prof. dr. Kohnstamm, de grondlegger en eerste voorzitter van de stichting, dat hij begreep, dat de sociale didac tiek slechts door een individuele be nadering van .de cursist een kans kan krijgen. De staatssecretaris zei tenslotte van mening te zijn dat de stichting I.V.I.O. op haar terrein een belang rijke bijdrage levert aan een doel treffende realisering van het recht op arbeid en daarmede in het kader van het streven naar sociale zeker heid een onmisbare plaats inneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3