Sport en wedstrijden Nieuwe gevel in Dam Middelburg Belgische visser liet schip zo maar drijven Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 Verminderd dienstbetoon, tekort H.T.M. kleiner Voornamelijk als gevolg van de on derbezetting op personeelsgebied en bet daaruit voortvloeiende vermin derde dienstbetoon, alsmede de ver koop van materieel, dat als gevolg van het personeelstekort niet ban worden bemand, kou het exploitatie tekort van de N.V. gemengd bedrijf Haagse Tramweg Maatschappij rond 566.000 minder ongunstig worden begroot dan voor 1961. Voor 1962 wordt een tekort voorzien van 5.106.300 tegen rond 5.672.000 voor 1961. Van het voor 1962 te ver wachten tekort komt 729.471 voor rekening van de N.V. Haagsche Buurtspoorwegen en 4.376.826 ten laste van de gewone dienst van de gemeentebegroting, aldus ontleenden wy" aan een toelichting op de ont werpbegroting 1962 van de gemeente Den Haag. Interim-dividend bij Furness vijf procent Furness' scheepvaart- en agentuur mij. N.V. in Rotterdam zal ook dit jaar het gebruikelijke interim-divi dend van 5 procent uitkeren. Directie en commissarissen hebben daartoe besloten, hoewel uit de beschikbare cijfers over de eerste negen maan den van het lopende jaar blijkt dat de winst lager moet worden geraamd dan die over 1960, zo wordt mede gedeeld. Verbetering bij Zaalberg De in het begin van het boekjaar ingetreden verbetering van de N.V. koninklijke Nederlandse fabriek voor wollen dekens voorheen K. C. Zaal berg en zoon te Leiden zette in de verdere loop van het jaar door. Naar de directie meedeelt, konden zowel in dekens, als in stoffen voort durend hogere omzetten worden be reikt. De orderportefeuille nam niet onaanzienlijk toe. De financiële re sultaten, voor zover thans kan wor den overzien, zullen beter zijn dan over voorgaande jaren. Examens Voor het eerste deel van het examen gemeentefinanciën te Den Haag slaagde 21 november de heer C. L. van Dijke. De heer Van Dijke werd geboren in St. Annaland, was aldaar werkzaam ter secretarie en woont nu in Papendrecht. Belgische boete voor Gerrit Schulte De rechtbank in de Belgische plaats Turnhout heelt de Nederlandse wielrenner Gerrit Schulte bij ver stek veroordeeld tot het betalen van een boete van 2000 frank (ongeveer 150 gulden) wegens het beledigen van ambtenaren in functie en van 400 frank voor een verkeersovertre ding. Enige tijd geleden had Schulte naar de mening van de Belgische rijks wacht zijn auto verkeerd geparkeerd in het dorp Retie. Er ontstond een woordenwisseling tussen hem en de handhavers van het Belgische gezag, die zich door de opmerkingen van Schulte beledigd achtten. De Turn- houtse rechter bleek zaterdag deze mening te delen en de Nederlandse wielrenner zal nu 2400 frank moe ten storten of een maand en zes da gen in de gevangenis moeten door brengen, Flinkevleugel bij de selectiegroep Jong Oranje De Amsterdammer Flinkevleugel (D.W.S./A) en de Excelsior-speler Libregts zijn alsnog uitgenodigd de laatste training van de geselecteer den voor het elftal van Jong Oranje die donderdag 23 november a.s. in „De Vliert" te Den Bosch wordt ge houden, bij te wonen. Zoals bekend komt het team van Jong Oranje woensdag 29 november a.s. in het Feijenoordstadion te Rot terdam uit tegen de Engelse jeugd- ploeg, eveneens samengesteld uit spe lers beneden 23 jaar. Dammer Koeperman leidt met 8-6 in titelstrijd De zevende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen titelhouder Tsjegoiew en Koeper man, die dinsdag in Kicw werd ge houden, is na 56 zetten geëindigd in een remise. Koeperman heeft in deze wedstrijdenreeks de leiding met 8 te gen 6 punten. Onderlinge schaakcompetitie De uitslagen uit de achtste ronde van de onderlinge Vlissingse schaak competitie lulden als volgt: J. Blom-J. Jansen afgebr.; J. Hoog- strate-P. Benski 1-0; W. Mesman-M. C. Braam afgebr.; P. Haccou-D. Blom afgebr.; A. de Ridder-J. J. Kroon V2-V2I J- den Engelsman-M. de Bruijne 0-1; J. B. D. den Decker- P. A. C. Bikker 1-0; H. Smitroeters- F. Klaasman 0-1; J. Hof man-J. A. Zachariasse 1-0; A. Smit-J. C. Koet- senruijter 0-1. Gelijkblijvende resultaten bij Thomassen en Drijver De directie van Thomassen en Drij ver blikemballagefabrieken N.V. deelt het volgende mede: De omzetten over de eersto tien maanden van 1961 waren in volume ongeveer 5 procent hoger dan die over dezelfde periode van 1960. De orderbezetting is hoog voor de tijd van het jaar en de vooruitzich ten voor de resterende maanden zijn dan ook bevredigend. Pessimistische stemming bij scheepswerf „Holland" Het bestuur van de N.V. Scheeps werf en machinehandel Holland in Dordrecht is pessimistisch ten aan zien van de ontwikkeling in de nabije toekomst. Dat werd maandag duide lijk in de Jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders. Het blijkt op het ogenblik zeer moei lijk te zijn, zo werd gezegd, sloop- objecten te verkrijgen. Daarbij be wegen de prijzen van schroot zich op een onbevredigend niveau. Dit laat ste wordt veroorzaakt door bijzonder geringe afzetmogelijkheden (als ge volg van weinig optimisme in de £\aalindustrie), en als tweede factor door de revaluatie. De herwaardering van de gulden heeft voor het bedrijf in de praktijk alleen een ongunstig effect gehad, een stijging van de kosten met 5 procent, geen voorde len. „Sugar" Ray Robinson zegevierde weer „Sugar" Ray Robinson, de nu 41- jarige Amerikaanse oud-wereldkam pioen 111 het middengewicht, die weer een poging wil doen om de titel te rug te winneii, heeft maandagavond een overwinning behaald op Al Mau ser uit Philidelphia. Nadat Robinson zijn tegenstander reeds driemaal tevoren naar het canvas had gezonden, staakte de scheidsrechter in de zesde ronde het gevecht, toen Hauser op een linkse hoek van Robinson wederom neer ging. Het was Robinsons 146e overwin ning in de 158 gevechten, die hij als professional leverde. League gooit roet in het eten van Greaves De Engelse „Football League" heel t geweigerd de registratie van Jimmy Greaves als speler van Tottenham Hotspur te aanvaarden. Tottenham had Greaves j.l. zondag gekocht van de voetbalclub Milaan, voor een bedrag dat maar iets onder de 100.000 pond zou liggen. Bouw aluminiumfabriek in Deifzijl aangevraagd? Naar wij vernemen, heeft de in Den Haag gevestigde N.V. Billiton maat schappij bij het gemeentebestuur van Delfzijl inlichtingen ingewonnen over de mogelijkheid om daar een alumi niumfabriek te vestigen. De directie van de Billiton-maat- schappij heeft desgevraagd medege deeld op bovenstaande inlichtingen geen enkel commentaar te kunnen geven. Ter gelegenheid van de publi- ltatie van het jaarverslag over 1960 in juli is gebleken dat de directie de activiteiten van de Billiton op meer pijlers wil laten rusten. Speci aal wil zij daarbij industrieprojecten activeren. Zoals bekend, werd aan het begin van dit jaar de eerste paal in de grond geslagen voor de N.V. Titaandioxydefabriek in de Botlek die, naar men verwacht, medio 1962 in produktie zal komen. Dit is een gezamenlijk project van de Billiton met de Albatros zwavelzuur- en che mische fabrieken in Utrecht. Aanbesteding werken voor uitbreidingsplan Zuidzande In het gemeentehuis te Zuidzande werd dinsdagmorgen aanbesteed het maken van wegen cn rioleringen in 't uitbreidingsplan. Er werd als volgt ingeschreven: aann.bedrijf M. P. Hol te Hulst, ƒ49.850; G. en A. Sponselee te Kloosterzande, ƒ50.680; fa. gebr. Geldof te Serooskerke W.) 51.900; n.v. aann. bedrijf Elk te Schoondijke, ƒ52.000; P. Mollct te Hoofdplaat. 53.000, firma wed. P. Toussaint cn zn. te Cadzand, 54.400; firma ge br. De Bokx te Terneuzen, 55.750; firma De Ruijsscher en zn. te Bier vliet, 58.20Ü; aann. bedrijf J. de Oude n.v. te Biervliet, 59.900; firma gebr. Lucasse te Kloosterzande, 61.800. De kosten van het werk waren op ruim 54.000 begroot. De gunning is aangehouden. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KEEK Beroepen te Gouda A. van Brumme- len te Schoonrewoerd; beroepen te Hasselt B. Eijzinga te Barneveld; Beroepen te Marrunl J. G. Huetink te Midwolda; bei'oepen te Giessen- Rijswijk M. J. Kalvenhaar te Elim; aangenomen naar Haarlem dr. G. Snijders tc Haarlem; bedankt voor Hedel B. Haverkamp te Groenekan. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam J. Lever le Vlaardingen; beroepen te Vinkeveen G. J. van den Bergh te Lexmond; beroepen te Klazinaveen J. "Wolven te Urk; beroepen te Hollum op Ame land, Oudega en te Wierum G. den Heeten, kandidaat te Rotterdam; be roepen te Paesens c.a. H. Boswijk, kandidaat te 't Harde; aangenomen naar Asperen M. J. Vos, kandidaat te Overveen, die bedankte voor Brui- nisse, Scharendyke, Vianen en voor Vries; bedankt voor Nieuweroord J. A. van Netten te Grootegast; be dankt voor Zeist H. W. Wierda te Haai'lem. GER. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Bilthoven H. van Om men te Loosdreclu. CHR. GER. KERKEN Tweetal te Schiedam J. Brons te Bunschoten en J. C. van Ravenswaaij te Schevenigen. Op 20 november ging van ons heen mijn lie ve vrouw en onze lieve moeder, mevrouw CATHALINA, ADRIAN A VERMAST DE KOEIJER op de leeftijd van 49 jaar. Haar Heiland riep en vol vertrouwen ging zij tot Hem. A. C. Vermast. Lia. Louis. Anton. Merijn. Raymonde. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 24 november te Yerseke. Vertrek vanaf Stok visstraat 1. om 2 uur. Condoleantieadres: Eikenlaan 8, Sneek. Nummer 34 wordt tot kantoor verbouwd KANTONGERECHT TERNEUZEN Paard en wagen voerde geen voor- en achter verlichting Voor de kantonrechter mr. H. van de Belt te Terneuzen werd dinsdag morgen de zaak in behandeling ge nomen tegen de visser T. E. v. W. uit Boeghoute (België) die op 24 augustus met zijn vissersvaartuig ..Bou 1" op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen drie overtre dingen had begaan. Toen het motor schip „Elma" hem met kruisende koers naderde, was hij niet uitgewe ken, was niet. tijdig gestopt en had zijn vaartuig onbestuurd op de Schel de laten dryven. De tvvee beman ningsleden van het vissersvaartuig waren namelijk bezig de sleepnetten in orde te niaken. Er ontstond een aanvaring, waarvoor Van W. aan sprakelijk werd gesteld. Verdachte werd bij verstek veroordeeld tot drie boeten, namelijk twee van 10,en één van 15,subs, tweemaal twee en eenmaal drie dagen. De eis luid de tweemaal 10,en eenmaal ƒ20. De landbouwer V. A. R. uit Zelzate (België) stond terecht omdat hij op de avond van 30 oktober te Westdor- pe had gereden met een wagen, ge trokken door twee paarden, terwijl hij geen voor- en achterlicht op zijn voertuig had. De officier van justi tie, mr. T. H. Lebret zei het zeer te betreuren, dat er nog altijd landbou wers zijn, die zich niet realiseren hoe gevaarlijk dat is. De eis was niet mals, n.l. 25,subs. 5 dagen, we gens het ontbreken van het voorlicht en 50.voor het achterlicht. Uit spraak 20.subs. 4 dagen en 30 subs. 6 dagen. Aanrijdingen De fabrieksarbeider F. v. H. uit St.- Jansteen had op 11 juli in de Vlas straat te Sint-Jansteen met zijn bromfiets niet geheel rechts gehou den en was niet tijdig naar rechts uitgeweken, waardoor een aanrijding met een auto ontstond. Mr. Lebret achtte de tenlastelegging bewezen en eiste twee boeten van 15. subs, 2x drie dagen. Uitspraak twee maal 7,50 subs, driemaal 2 dagen. Een nogal gecompliceerde aanrijding liad mevr. M. V. geb. K. uit Graauw veroorzaakt, toen zij op 13 juli op de I kruising Axelsestraat en Juliana-1 straat te Terneuzen een auto links I Rasseerde op het moment, dat die nks afsloeg. Beide auto's kwamen op het trottoir terecht en ramden en passant nog een geparkeerde auto. Conform de eis werd verdach te veroordeeld tot een boete van 25 subs. 5 dagen. De aanhangwagen, die op 24 oktober achter de vracht auto van de Axelse monteur A. J. M. was bevestigd, bleek bij onderzoek niet voldoende geborgd te zijn met de gebruikelijke splitpen. Dat kostte de monteur 15,subs. 3 dagen, de eis was 25,subs. 5 dagen. De chauffeur M. J. B. uit Rilland-Bath werd bij verstek veroordeeld tot twee boeten van 20,subs, twee maal 4 dagen, omdat hij op 29 juli te Vogelwaarde met zjjn auto niet voldoende rechts had gehouden en niet naar rechts was uitgeweken voor een naderende auto. De eis luid de hier tweemaal 25,subs, twee maal 5 dagen. Onvoldoende rechtshouden Ook de arbeider M. de B. uit De Kllnge (België) had zich schuldig gemaakt aan onvoldoend® rechts houden met zijn vrachtauto en ook in dit geval (21 augustus in de Pol derstraat le Zaamslag) was een aan rijding ontstaan. Mr. G. Tichelman, raadsman van verdachte, betwijfelde het of hier sprake was van schuld, omdat de betrokken weg 4.20 meter breed is en de beide voertuigen in totaal 4 meter 38. Mr. Lebret achtte de tenlastelegging wel bewezen en eiste een boete van 35,subs. 7 d. De kantonrechter gaf verdachte een waarschuwingsboete van 10, subs. 2 dagen. De dokwerker M. M. uit Sint-Jan (België) was op 13 aug. nabij Philippine met z'n bromfiets de provinciale weg overgestoken zon der richting aan te geven en zon der voorang te verlenen aan een achteropkomende auto. Ook hier ont stond een aanrijding waai-voor M. verantwoordelijk werd gesteld. Dat kostte hem boeten van resp. 10, subs. 2 dagen en 30,subs. 6 d. Een civiefe vordering ad 34, werd eveneens toegewezen. De chauffeur M. v. A. uit Zelzate (Bel gië) had met zijn auto op 30 augus tus te Sas van Gent de doorgang niet vrijgelaten voor een bromfiets. Eis 50,subs. 10 dagen, uitspraak 35,subs. 7 dagen. De landbouwer H. v. d. B. uit Hengstdijk had een onverharde weg tussen zijn land en dat van zijn buurman voor de helft om geploegd. Verdachte zei, niet te weten, dat de weg die hij van 1.50 meter tot 70 centimeter had te ruggebracht. op de wegenlegger voorkomt. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot een waarschuwïngsboete van 15, subs, drie dagen. De Hulsterse veehandelaar E. P. kreeg een boete van 12,50 subs. 3 dagen omdat hij in oktober in de Molenstraat te Clinge de maximum snelheid had overschreden. De auto van de expediteur W. B. uit Hulst had op 1 oktober op de Beesten markt aldaar bij het achteruit lij den schade toegebracht aan een an dere auto. B., ale beweerde zelf niet met de auto te hebben gereden, maar ook niet wilde zeggen, wie er dan wel achter het stuur had ge zeten, werd voor de overtreding ver antwoordelijk gesteld. De door de of ficier gestelde eis van 20,subs. 4 dagen wei d door de kantonrechter teruggebracht tot 15,subs. 3 d. Aanbesteding in Renesse van wegen en rioleringen De „Grontrnij" N.V. te De Bilt heeft dinsdagmorgen namens b. cn w. van Westerschouwen in hotel „Het Wa pen van Zeeland" te Renesse in het openbaar aanbesteed het maken van wegen en rioleringen met bijkomen- dè werken, gelegen in Renesse. Er waren voor dit werk zeven inschrij vers: 1. Aannemings Mij. „Schou- wen-Duiveland" te Zierikzee. met f 218.300; 2. Firma Zijlstra en v. d. Dries, Hardinxveld, f 218.400; 3. Van Dongen en Dc Voogd, Haamstede, f 229.900; 4. Gebr. van 't Verlaat, Glessendam, f 230.800; 5. Firma Wandel, Nieuwerkerk, f 235.200; 6. H. Stouten. Brouwershaven, f 233.400 en 7. Fa. Schates en v. d. Bond f 238.400. De gunning werd aangehouden. Zoals bekend lieeft de gemeen teraad van Middelburg maan dag besloten om het pand Dam 34 in de Zeeuwse hoofdstad te laten restaureren. De gevel van dit pand is bijzonder lebjk en storend in deze straatwand: het is een dissonant temidden van de gevels van de oude herenbui zen, waarvan een aantal in de richting van de Korte Delft reeds eerder een restauratie heeft ondergaan. Voorts ligt het in de bedoeling om wanneer daarvoor financiële middelen beschikbaar zijn ook daar voor in aanmerking komende panden in de richting van de Dwarskaai weer hun vroegere luister te hergeven. Twee hoofdingelanden namen afscheid van waterschap De dijkgraaf van het waterschap Schouwen en Dulveland, de heer A. M. Geluk, heeft dinsdagmiddag aan het eind van de algemene vergade- ving in 's Landskamer te Zierikzee woorden van afscheid gericht tot twee hoofdingelanden, die hun func tie neerlegden. Van de heer A. M. den Boer te Zierikzee was bericht binnengekomen, dat hij om gezond heidsredenen wenste te bedanken als hoofdingeland. De heer Den Boer werd 1 mei 1947 geïnstalleerd als hoofdingeland ongebouwde eigen dommen voor het voormalige wa terschap „Schouwen". Dc dijkgraaf f>rees de heer Den Boer om zijn bui- engewoon rechtvaardige beharti ging van de belangen. Ook de heer J. J. Stols bedankte wegens gevor derde leeftijd voor de functie van hoofdingeland. Byna tien jaar was de heer Stols gezworene van de polder „Vierbannen": van 1947 tot eind 1956. Dertig jaar Jang had hij zitting in het bestuur van het Gou- weveer, van 1929 tot 1959 en van 1956 af maakte hij deel uit van het bestuursapparaat van het voormali ge waterschap „Schouwen". „Ook namens allen die in het gecon centreerde bestel van de water schappen geen plaats meer hebben gekregen of wegens hun leeftijd zijn uitgetreden brengen wij uw dank voor alles wat U in de afgelopen ja ren beeft verricht", zo zei de heer Geluk. De heer Stols beantwoordde deze afscheidstoespraak van de dijk graaf met een kort woord van dank voor de prettige samenwerking. Faillissementen Op 15 november j.l is het faillisse ment uitgesproken over J. Tieleman te Terneuzen. Rechter-commiesaris is mr. C. E. Coester; curator mr. G. Tichelman. De gevel van het betreffende pand wordt geheel afgebroken, waarna er een nieuwe gevel voor iu de plaats gebouwd wordt. Ook het interieur van nummer 34 zal verbouwd wor den, waarna het pand ingericht zal worden als kantoor. Met deze restauratie zal het huis aan de Dam waarschijnlijk weer zijn aanzicht van één of meer eeuwen terug krijgen, want men vermoedt, dat een vo rige eigenaar het pand in de huidige toestand heeft laten verbouwen. Hoe het er nu uit ziet blijkt uit de foto (foto P.Z.C.), hoe het er na de restau ratie zal uitzien blijkt uit de te kening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 20