PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KERNSTOPGESPREK - WEINIG HOOP - EIND NOVEMBER HERVAT Vreemde passage in Russische nota Nog geen spoor van Michaël Rockefeller Concentratiegedachte leeft niet bij de Zeeuwse veilingen GALVA0 IS GEARRESTEERD Vandaag. Gelijkheid 204e jaargang - no. 276 Dagblad, uitgave van de firm* Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 nov. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel iet een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 23S5 (b.g.g. red. 3508/3648, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red 2078/3169. adv 2375); Goes Gr Markt2. tel 6140 (b.g.g. red 7853. adv. 5213). Oostburg. tel 2395 Terneuzen tel 2116, Zlerikzee red tel 2425 adm tel 2094. SOWJET-STANDPUNT ONGEWIJZIGD De Russische regering heeft dinsdag het Amerikaans-Britse voorstel tot hervatting van de besprekingen over het stopzetten van proeven met kernwapens aanvaard, maar daaraan voor waarden verbonden die weinig hoop bieden op een overeenstem ming. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zullen de kernstop-besprekingen op 28 november in Genève worden her vat. De dinsdag aan de Amerikaanse en Britse ambassades in Moskon aangeboden nota's van de Russische regering bevatten een aantal beperkende bepalingen waaruit blijkt dat de Russen hun standpunt over het verbieden van kernproeven nagenoeg niet hebben gewijzigd. Twee beelden uit de vergadering van de Tweede Kamer van dinsdag, tij dens de behandeling van de salaris- kwestie voor het radio- en televisie- personeel. Boven op de publieke tri bune was ook de filmploeg van het N.T.S.-journaal aanwezig. Onder: staatssecretaris mr. Y. Scholten tij dens de beantwoording van de vragen van de Kamerleden Peters en Vrolijk. Kapitein Galvao, die de vorige week door de Marokkaanse autoriteiten was uitgewezen in verband niet zijn activiteit tegen de Portugese rege ring, en dinsdag uit Dakar per vlieg tuig in Rïo de Janeiro is aangekomen is door de politie op liet vliegveld van de Braziliaanse hoofdstad aangehou den. De politie wacht instructies af van liet Braziliaanse ministerie van bui tenlandse zaken of hem al dan niet toestemming kan worden gegeven het vliegveld te verlaten. Hoewel hij daartoe geen opdracht had, poogde het hoofd van de politie van het vliegveld kapitein Galvao met geweld aan boord van het vlieg tuig, waarmede liij was gekomen, terug te brengen, doch de gezagvoer der sloeg de deur voor zijn gezicht dicht. De gezagvoerder en de rest van de bemanning maakten later be kend te weigeren het gezelschap-Gal- vao verder mee te nemen. Koffiemelk en room duurder Tot nu toe werd aan de zuivelindu strie een tegemoetkoming in de op koffiemelk en room verschuldigde omzetbelasting gegeven door op de zuivelwaardeheffing van 't produkt- schap voor zuivel een aftrek toe te staan. Blijkens een in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerde beschik king van de minister van landbouw en visserij wordt deze aftrek thans ongedaan gemaakt. Een kleine prijsverhoging kan hier van het gevolg zijn. Het ministerie van landbouw deelt mee, dat die voor de verbruiker beperkt zal blijven tot circa 2 cent per flesje van 0.4 liter koffiemelk en tot ruim 1 cent per flesje met liter room. De prijs van koffiemelk en room is dan met' in gang van 3 december 1961 gebaseerd op de z.g. verrekenprijs van con- sumptiemclk. De minister heeft geen aanleiding gevonden het advies van 't produkt- schap voor zuivel de heffingen op koffiemelk en room ongewijzigd te laten, op te volgen. Uit de inhoud van de Russische nota's blijkt dat Kroesjtsjew zijn veelvuldig uitgesproken these, dat het stopzetten van kernproeven nog geen oplossing is van het probleem der kernwapens zolang de bestaande voorraden niet zijn vernietigd en geen wapens meer worden vervaar digd, niet heeft opgegeven. De enige manier om het gevaar van kernwapens op te heffen, is volgens de Russische nota's, het sluiten van een verdrag inzake algemene ontwa pening. Het westen huldigt echter het standpunt dat een kernstop reeds een wenselijk doel op zich zelf is. De Amerikanen en Britten hebben ook betoogd dat met het sluiten van een kernstop-verdrag een geschikt kli maat zal worden geschapen voor on derhandelingen over een verdrag in zake algemene ontwapening. Russen weten niets Door zich bereid te verklaren de Geneefse kernstopbesprekingen te hervatten, verzoekt de Russische regering, die juist een reeks proe ven met kernwapens van enkele tot meer dan 50 megaton explo sieve kracht heeft afgesloten, de westelijke mogendheden om het moratorium, dat het Kremlin zelf verbrak, in acht te nemen... Het Russische volk is nog steeds niet op de hoogte gebracht van de details van de Russische kernproeven. De Russische nota's .bevatten de vol gende dubbelzinnige passage: „indien een mogendheid tijdens de besprekin gen een kernproef neemt, zal de an dere partij, gedwongen door omstan digheden waarop de Sowjet-regering herhaaldelijk heeft gezinspeeld, wor den genoopt de geëigende conclusies te trekken met betrekking tot kern proeven." En Frankrijk Met andere woorden: het Kremlin behoudt zich het recht voor de kern proeven te hervatten indien de V.S. of Engeland dat doen terwijl de Ge- neefse besprekingen nog gaande zijn. De andere partijen in de conferentie hebben hetzelfde recht indien de Sowjet-Unie het moratorium ver breekt. Maar uit de tekst valt niet op te ma ken wat de Sowjet-Unie zal doen In dien Frankrijk, dat niet aan do kern- stop-onderhandelingen deelneemt, een kernproef neemt. De Russen hebben doorlopend het standpunt verkondigd dat Frankryk proeven met kernwapens heeft geno men ten behoeve van de NAVO- landén. Bovendien is er geen enkele reden om aan te nemen dat de Sowjet- Unie is afgestapt van haar eisen om een driehoofdige leiding by het uitoefenen van toezicht op de handhaving van het verbod op het nemen van kernproeven en van andere voorwaarden die zy in het verleden heeft gesteld, en die het westen niet kou inwilligen. Buitenlandse waarnemers in Moskou hebben dan ook weinig hoop op een overeenstemming in Genève over een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. KENNEDY BIEDT HULP AAN wordt vice-admiraal b.d. J. Callenfels, oud-directeur-ge neraal van het loodswezen, te Veere 65 jaar. is het 25 jaar geleden, dat de bekende Nederlandse schil der en etser Louis F. H. Apol te Den Haag overleed. Apol maakte in 1880 een uiterst ge vaarlijke en avontuurlijke stu diereis naar Nova Zembla. Reddingsploegen zochten tot nu toe tevergeefs Het was de gouverneur van New York, Nelson A. Rockefel ler, dinsdag tijdens zijn vlieg reis naar Nieuw-Guinea zwaar te moede naar aanleiding van de berichten dat reddingsploegen er nog niet in geslaagd waren een spoor te ontdekken van zijn in het verraderlijke zuïdkustge- bied van het eiland vermist ge raakte zoon. Uit Hollandia werd gemeld dat de Nederlandse reddingsploegen, die de gehele dag te land, ter zee en in de lucht het gebied hadden afge zocht, tegen het vallen van de duis ternis dinsdag nog geen spoor had- Deze foto toont de Amerikaanse pre sident Kennedy en de Westduitse bondskanselier Adenauer tijdens hun eerste bespreking, welke zij in Wash ington hebben gevoerd. Gromyko en Lange hadden ruzie Volgens welingelichte Moskouse zegslieden is het slotgesprek van de Noorse minister van buitenlandse zaken met zijn Russische collega Gromyko uitgelopen op een hevig meningsverschil. De zegslieden verklaarden dat Gro myko op heftige wijze had geargu menteerd dat Westduitse bevoorra dingsbases een bedreiging vormden van de Russische veiligheid, waarna minister Lange had geantwoord door zijn gezichtspunten op Noorwegens plaats in dc NAVO op uitermate scherpe wijze uiteen te zetten. De zegslieden antwoordden op vra gen of de discussie in het teken had geslaan van vuistslagen op tafel en stemverheffingen: ,.U kunt uit dit alles uw eigen conclusies wel trek ken Ben Bella spoedig vrij? Abdelkrim Khatib, de Marokkaanse minister voor Afrikaanse zaken, heeft aan journalisten in Parijs r -c- zegd te verwachten dat de Franse autoriteiten de Algerijnse opstande lingenleider Mohammed Ben Bella begin volgende week zullen vrijlaten. SAMENWERKING IS UITSTEKEND Mogelijk voor Tholen wél perspectieven „Speelt liet vraagstuk van de concentratie van veilingen ook in Zeeland?" Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een aan tal Zeeuwse veilingbestuurders, die vrijwel unaniem van mening waren, dat veilingconcentratie in Zeeland, waar liet veilingwe zen een periode van grote bloei doormaakt, te ver zou voeren. Zij wilden echter één uitzonde ring maken: namelijk voor het eiland Tholen, waar vier groen teveilingen met name uien en vroege aardappelen een to taalomzet hadden van rond vijf miljoen gulden per jaar. Voor dit gebied zou concentratie be paald niet overbodig zijn, zo werd betoogd. Uit de gesprekken fs ons wel geble ken, dat de Zeeuwse veilingbestuur- ders hun zelfstandigheid niet spoedig prys zullen geven. Trouwens, dat is ook niet nodig, want waarom zouden we moeten concentreren als de jaar lijkse omzet van produkten en geld nog steeds toeneemt, werd opge merkt, Met name in de kringen van de drie Zuïdbevelandse fruitveilin gen, Kapelle-Biezelinge, Goes en Krabbendijke dacht men daar zo over. Overigens bestaat al een grote mate van samenwerking tussen de Zeeuwse veilingen. Het komt her haaldelijk voor, dal de produkten van de ene veiling hij de ander worden geveild, hetgeen de prijsvorming ten goede komt. De concentratie van vellingen is reeds kort na de oorlog ter sprake gebracht, vooral voor gebieden, waar vele kleine veilingen zy'n gevestigd. Onlangs is deze aangelegenheid weer aan de orde gesteld in de commissie fruitteelt van de afdeling fruitteelt van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomïté, waaraan In het Zeeuw» Landbouwblad van 11 november j.l. aandacht is geschonken. Mede naar aanleiding hiervan hebben «ij ver schillende Zeeuwse veilingbestuur ders naar hun mening gevraagd over de veilingconcentratiè. Zelfstandig Sprekende over de drie Zeeuwse fruitveilingen Kapelle, Goes en Krabbendijke zei de voorzitter van de veilingvereniging Kapelle-Bieze linge en Omstreken, de heer P. J. J. Dekker, tevens voorzitter van de pro vinciale commissie voor tuinbouwvei lingen in Zeeland: „Zij zijn groot ge noeg om hun zelfstandigheid te be waren. Weliswaar heeft Krabbendij ke niet zo'n grote omzet als zijn bei de „broers'' in Kapelle en Goes, maar deze veiling ligt in een jong fruit teeltgebied, waar jaarlijks veel wordt ingeplant." „Concentratie is daarom niet no dig" betoogde de heer Dekker, die zich wel vóór een goede samen werking uitsprak. Die is er dan ook: onder meer in de vorm van afspraken voor de ve.illnguren en zo nodig het bij elkaar veilen. Wel (Zie slot pag. 2 kol. 4) Ml- den ontdekt van de 23-jarïge chael Rockefeller. Hij is zondag voor het laatst door zijn maandag geredde tochtge noot, de Nederlandse ethnoloog Was- sink. Hij probeerde toen met behulp van een geïmproviseerd vlot van benzineblikken de zuidkust van Nïeuw-Guinea te bereiken. Gouverneur Rockefeller en Michaels tweelingzuster, mrs. Mary Straw- bridge. brachten de vorige nacht in Hawaii door en vertrokken dinsdag met een gecharterd straalvliegtuig naar Biak. Op het vliegveld van Bialc was een C 47 door de Kroon- diuf, dochtermaatschappij van de K. L.M., in gereedheid gebracht om Rockefeller en zijn gezelschap naar Merauke te brengen. Hulp aangeboden Een woordvoerder van Rockefeller zei voor het vertrek uit Hawaii dat mevrouw Rockefeller in New York nauwkeurig op de hoogte werd ge houden van alle ontwikkelingen. President Kennedy heeft inmiddels regeringshulp aangeboden voor de opsporingsoperaties. Rockefeller is maandag bij zijn aan komst in Honoloeloe begroet door zijn ambtgenoot, gouverneur Wil liam Quïnn van Hawaii. Hij bracht de nacht door in het Royal Hawaiian- hotel. STILTE OVER GESPREK KENNEDY-ADENAUER President Kennedy van de V.S. en bondskanselier Adenauer van West- Duitsland hebben ook dinsdag in Het Witte Huis hun besprekingen voort gezet. Het enige wat bekend is omtrent de ontwikkelingen van het gesprek is een overeenkomst, dat geen van bei de zijden er iets over zal bekendma ken. Er hangt dientengevolge in Washington een „verwachtingsvolle stilte". Het gesprek tussen Kennedy en Adenauer was het tweede in de serie die thans woi-dt gehouden. De ont moeting van dinsdag werd voorafge gaan door een vergadering van 45 minuten in het Witte Huis. waaraan door de voltallige delegaties werd deelgenomen. In Parijs Is de derde conlerenlie van Europese rabbi's gehouden. De Instelling van de staat Israël werd op de conferen tie een daad van de voorzienigheid ge noemd. De enige blijvende band tussen de joden over de wereld Is de godsdienst, zo werd geconcludeerd, De conferentie werd bijgewoond door rabbi's uit Enge land. Frankrijk, België, Nederland, Zwit serland. Italië. Duitsland, Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowaktye en RoemenlS. fcahtlijn De Nationale Vrouwenraad, die vorige week te Utrecht bijeen was, heeft enige tijd besteed aan het beantwoorden van de vraag of in Nederland een vorm van „dienstplicht" voor meisjes gewenst zou zijn. Helaas werd de bespreking niet veel meer dan een haastige opi niepeiling. De een wilde beslist geen militaire dienstplicht, de ander geen verplich te fabrieksarbeid en de derde was alleen maar geporteerd voor vrij willig werk in verzorgende beroepen Er waren vele bezwaren, ook al er kenden enkele aanwezige dames, dat meisjes in principe de plicht hebben afstand te doen van „enige tijd" ten behoeve van de gemeenschap. Het duidelijkst sprak de vertegenwoordig ster van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Zij bracht een argument naar voren, dat bij de andere spreeksters teveel verwaarloosd werd en dat toch in de toekomst van grote betekenis kan worden. Na er op gewezen te hebben, dat in Nederland thans de man en de vrouw nagenoeg dezelfde rechten hebben, verklaarde zij, dat er naast de dienstplicht voor jon gens ook een dienende plicht voor meisjes is. Daarmee rekende zij af met al het gepraat en we mogen wel zeggen opper vlakkige gepraat over vrijwillige dienstverlening door meisjes, want zij stelde de plicht aan de orde. Het gaat hier overi gens om een veel ingrijpender kwes tie dan alleen maar het vinden van tijdelijke werkkrachten voor de zie kenhuizen, of het beschikbaar ko men van meisjes voor „sociaal nut tig werk". Voor die problemen, kan wellicht op basis van vrijwilligheid wel een oplossing gevonden worden. Het grote probleem waarom het hier gaat is echter het feit, dat men de vrouw en de man zoveel mogelijk gelijke rechten heeft gegeven, zoals recht op hetzelfde loon, recht op hetzelfde pensioen, recht op dezelfde opleiding enz,, maar dat men voorbijzag aan de plichten, die op de jongemannen drukken en voornamelijk wel aan een van de zwaarste plichten: de militaire dienstplicht. Iedere jongeman, die ongeveer twee jaar militaire dienstplicht vervult brengt een offer voor de gemeen schap en na dat offer ondervindt bij dan op de arbeidsmarkt of bij zijn verdere studie als twijfelachtige beloning de concurrentie van dege nen, die dat offer niet hebben ge bracht. Op dit ogenblik is die concurrentie misschien nog wel uit tc houden, maar als het waar blijkt te zijn, dat in de toekomst het aanbod van vrou welijke arbeidskrachten sterk zal toenemen, dan doet zich hier een moeilijk verschijnsel voor. De jonge vrouwen hebben dan bij haar beroepsopleiding, by haar studie en bij het zoeken naar een functie een duidelijke voorsprong op de jon gemannen, en zij zullen er op een be paalde leeftijd financieel heel wat be ter aan toe zijn. Het gaat bij het bekijken van dit probleem uiteindelijk om de vraag of de Nederlandse sa menleving deze bevoorrechting van de jonge vrouw of in feite: een achterstelling van de jongeman wenst of niet wenst. Is de meerderheid van ons volk de mening toegedaan, dat dit buiten kansje voor de zwakke sexe moet blijven bestaan, dan zullen we dat in alle opgewektheid moeten aan vaarden. Maar dan moeten de dames, die in Utrecht bijeen waren toch liever niet praten over „vrijwillige offers", wel ke gesteld kunnen worden tegenover de plicht, die op de jongemannen drukt. Tegenover een plicht kan slechts een andere plicht gesteld worden en niet een gezellig „vrijwilligster-zijn", waaraan men zich naar eigen belie ven kan onttrekken! Om alle misverstand weg te nemen zij hier nadrukkelijk opgemerkt, dat we geenszins willen pleiten voor uit breiding van de militaire dienstplicht tot vrouwen en eigenlijk ook niet voor een verplicht arbeidsjaar of iets dergelijks. Er zijn nog wel andere middelen te bedenken om deze onge lijkheid weg te nemen, waarbij ook nog wel enige vrije keuze mogelijk zal blijven. Premier Lefèvre Politieke sfeer in België slecht en gespannen De Belgische minister-president, Th. Lefèvre, heeft dinsdagmiddag in de kamer van volksvertegenwoordigers verklaard, dat „dc politieke sfeer in België gespannen blijft en in menig opzicht zelfs slecht is". Volgens de traditie de politiek van de regering toelichtend tijdens liet vori ge week begonnen parlementaire de bat over de rijksmiddelenbegroting, zei Levèvre, dat echter de financiële toestand van België sterk is verbe terd. „Onze economie draait op volle toeren, sedert 1957 was de werkloos heid nooit zo gering, het prijsniveau is stabiel, produktie en uitvoer bloeien en de investeringen in de in dustrie en de infrastructuur zijn «terk toegenomen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1