Wannes is van hont van ladder gevallen HEM VAN DER GRIFT WIL GRAAG IN A'DAM TRAINEN WESTDUITSE VOETBALSTERREN NIET NAAR BUITENLAND DINSDAG 21 NOVEMBER 1JT61 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 NIET UITGENODIGD Noorse sportpers: heeft K.N.S.B. hem vergeten? Heeft de Nederlandse Schaatsenrij ders Bond zijn wereldkampioen van het vorig; jaar geheel verge ten? Dit is de vraag die door de sportpers van Oslo wordt gesteld, nadat bekend is geworden, dat Henk van der Grift niet is uitgeno digd voor de openingswedstrijden op de Jaap Eden Kunstijsbaan in Amsterdam. Deze wedstrijden zul len op 22 en 23 december plaats hebben. ..De Vliegende Hollander", zoals hij door Noorse bewonderaars wordt genoemd, heeft aan een verslaggever van U.P.I. verklaard, dat hij verrast en teleurgesteld is, dat de Nederlandse Schaatsenrij ders Bond in het geheel geen con tact met hem heeft gezocht. Voor al daar de trainingsmogelijkheden in Fagernes, waar Van der Grift zijn permanente woonplaats heeft, zeer slecht zijn, zou de Nederlan der graag naar Amsterdam zijn gekomen om te trainen. Terwijl de Zweden en schaatsenrijders van andere landen rende na ronde af- ieéSe«"ö*> de WïirsWëbasm va* he* Ullevl-stadion in Gothenburg, wel ke voor de training reeds half no vember is opengesteld, heeft Henk alleen maar zijn schaatsen kun nen aanbinden tijdens het weekein de, dat hij enige weken geleden hoog in de bergen van Noorwegen heeft doorgebracht. De toestand is nog niet kritiek, maar als de relatief milde weers omstandigheden aanhouden, zal het er voor de jonge Nederlander in de komende weken slechter gaan uitzien, aangezien de inter nationale wedstrijden steeds dich terbij komen. De wereldkampioen van het vorige seizoen steekt niet onder stoelen of banken, dat hij blij zou zijn met een uitnodiging uit Amsterdam, als de weersge steldheid in Noorwegen blijft zoals die nu is. ,Jk kan mij uiet permitteren naar Gothenburg te gaan, en als ik geen ijstraining binnen enkele weken krjig, zal dit zeker mijn vorm ten nadele veïnvloeden", zegt Henk. Hjj wordt in deze mening onder steunt door de Noorse deskundige op het gebied van het hardrijden op de schaats, Sverre Farstad, de voormalige Europese schaatskam pioen en mede-wereldrecordhouder ot> de 500 fnPter WANNEKEE had het gezegd„Wannes moest maer is naer uus komme, want de aerepels moesten er zo nodig uut". Wannes zat in Engeland. Het was de burgemeester van Middelburg, die Wannekee gerust stellend schreef: „Wannes is nie an de zwier geweest, mae um was wè un bitje zeeziek van de reize. Ie kom noe mêê un pair daegen naer uus". Een onduidelijke affaire, met die Wannes. Hij in En geland en de aardappelen nog in de grond. Wannekee ■naar wachten en dan met een ziek hoofd naar huis. Viet de manier van Wannes. Hij trekt zich er niets van tan. Geen wonder: ZAAK VOOR DE RECHTER Wereldkampioenschappen in Chili rem op „verkoop" Gebelgde Westduitse voetbalsterren, die graag meer geld willen verdie nen dan zij in eigen land ooit zon den knnnen doen, znllen misschien mettertijd de rechtbank te hulp roepen, om het door de voetbal bond ingestelde overschrijvingsver bod opgeheven te krijgen. Er was de laatste maanden vraag in het buitenland naar een aantal Duitse cracks, zoals de potige Uwe Seeler, die zijn club H.AJ5.V. Hamburg de halve finales binnen hielp van het vorige toernooi om de Europa-beker, zijn ploegmaats Klaus Stuermer en Horst Schnoor, en Horst Haller van Augsburg, een uitstekend technicus met een schot in beide benen. Duitse voetballeiders maakten zich zorgen om de mogelijkheid dat veel kopstukken uit de nationale ploeg over de grens zouden ver dwijnen. Dit zou zo vlak voör de wereldkampioenschappen in Chili wel bijzonder ongewenst zijn. Vastbesloten de vlucht naar het buitenland van sterren te verhin deren, verbood dc nationale bond de overschrijving van kansheb bers voor de ploeg voor de we reldbeker. De eerste man die het slachtoffer werd van het verbod, was Stuer mer, die tweemaal in het nationale elftal had gespeeld en die van de Franse club Racing Strassbourgh een aanbod kreeg dat, werd rond verteld, 300.000 mark was. Bij Hamburg wilde men Stuermer kennelijk niet tegen zijn wil vast houden en men bleek bereid hem van zijn contractuele verplichtin gen te ontslaan. Maar de Noord- duitse voetbalbond sprak prompt haar veto uit. Stuermer had zich tot de rechter kunnen wenden, daar de Duitse, wet, het een ieder vrijstaat te vertrekken, indien de werkgever bereid is het bestaande contract te verbreken. Dezer dagen heeft de Noordduitse voetbalbond besloten Stuermer voor Racing Strassbourg vrij te f Advertentie) C€C£HSVM#T Moderne trui geven per 30 juni 1962. Vroeger niag hjj zich niet bij de club voe gen, daar hij lid is van het Duitse „kader" voor de wereldkampioen schappen. Het besluit van de re gionale bond, zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de natio nale bond. Insiders twijfelen er niet aan dat het Stuermer na de wereldkampioen schappen vrij zal staan te vertrek ken. Vernomen is dat Stuermer voor het ogenblik niet van plan is de rechter in de zaak te mengen. Als Stuermer dat wel zou doen, moet hij, tenminste tijdelijk, zijn clublidmaatschap opzeggen, daar de statuten van de nationale bond een speler verbieden zijn zaak aan de rechter voor te leggen als hij nog lid van een cub en, bijgevolg, lid van de bond is. Het Westduitse eerste en tweede klas voetbal is gebaseerd op het semi-prof systeem. De speler krijgt een maandsalaris van de club, dat niet hoger dan 400 mark per maand mag zijn. Om ln zijn levensonderhoud te kunnen voor zien, moet de speler er dus een andere baan bij hebben. MET DRIE DIAMANTEN Zweefvlieger Ed van Bree ontving gouden brevet In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten, genodigden en vrienden van de West-Brabantse Aero Zweefvliegclub Woensdrecht en do Walcherse Zweefvliegclub is zondag avond in hotel „Het Pannenhuis" te Hoogerheide namens de Federation Aéronautique Internationale en de K.N.V.V.L. het gouden zweefvlieg- brevet met de drie diamanten uitge reikt aan de bekende zweefvlieger, luitenant Ed van Bree uit Hoogerhei de. Majoor H. D. Hinlopen van de Koninklijke Luchtmacht reikte de succesvolle zweefvlieger dit gouden brevet uit. Luitenant Van Bree is de tweede Ne derlander na Wim Toutenhoofd, die dit brevet in de wacht sleepte: 't is de grootste internationale prestatieon derscheiding op het gebied van de zweefvliegsport. Luitenant Van Bree, die in het dagelijks leven instructie geeft op de T-33 straaltrainer op de vliegbasis Woensdrecht, heeft in Ne derland zowel als Oostenrijk aan de eisen van dit brevet voldaan. Vanuit het Nederlandse zweefvliegcentrum Teriet legde Ed van Bree een afstand van meer dan 500 km af naar Dun- ville ten zuiden van Le Havre. De tweede eis, een doelvlucht van 300 ki lometer, maakte hij in mei van het vorig jaar vanaf Teriet naar Arras in Noord-Frankrijk. Aan de derde en laatste eis voldeed hij onlangs in het Oostenrijkse Innsbruck met een hoog tewinst-vlucht van 5000 meter. Deze hoogtewinst-vlucht is alleen in het buitenland mogelijk. „Er bestaan nu slechts nog wereldrecords voor de zweefvliegende straaljagerpiloot, die door hem nog kunnen worden gebro ken", aldus majoor Hinlopen. Schaatslandenwedstrijd Finland-Nederland Tussen de Europese en de wereld kampioenschappen hardrijden, die op respectievelijk 3 en 4 februari te Oslo en op 17 en 18 februari te Moskou worden gehouden, zal de Nederlandse schaatsploeg op 10 en 11 februari te Helsinki in een landenwedstrijd uit komen tegen Finland. Nadat vanaf mei onder leiding van de heer Holleboom een selectieploeg elke zaterdagmiddag op het CIOS te Over- veen een zware conditietraining heeft gevolgd, vertrekt vrijdag 1 december de kernploeg naar Fagernes, waar wereldkampioen Henk van der Grift zich reeds geruime tijd bevindt en het ijs al heeft „geproefd." Evenals voor gaande jaren zal de kernploeg de eer ste tijd weer worden getraind door Piet Zwanenburg, die behalve Van der Grift, onder zijn hoede krijgt Rudi Liebrechts, Chris Meeuwisse, Dick van Zanten, Klaas Renes, Arie Zee en Gerben Karstens. In januari zal coach Klaas Schenk zich bij de kern ploeg voegen, die dan inmiddels Ha- mar als trainingscentrum heeft. Hier zullen ook in januari de wedstrijden om de Elizabeth-beker worden gehou den, die als de grote selectie gelden voor de afvaardiging naar de Euro pese kampioenschappen. WANNES behoort tot de collectie houten poppen, of, reke ning houdend met het artistieke niveau van dit werk, de collectie houtplastieken van de heer J. H. Bakker uit Vlissin- gen. Bovenstaande correspondentie ontstond tussen de Vlissingse gymnastiekleraar en mr. N. Bolkestein destijds burgemeester van Middelburg toen de naar Engeland uitgezonden Wannes wat lang uitbleef. .Wannes. Mevrouw G. Meijer-Boone men xal zich mevrouio Meijer herinne ren als de dame, die te Sint-Phi- lipsland een keukenwandje vol lucifersdoosjes heeft- geplakt mevrouw Meijer nu, is van de lad der gevallen. Zo erg is het nu ook weer niet: het gaat hier om de laddercom petitie van de P. Z.C.-pu zzelru- briek. Nadat het artikel over haar ver zamelwoede verschenen was heeft zij zoveel reacties ontvangen, dat zij geen kans meer zag naast alle correspondentie óók nog eens een puzzel op te lossen. Ze heeft 'moe ten „lossen", zoals dat onder wiel renners heet. Van alle kanten heeft mevrouw Meijer bijdragen ontvangen: een lezer uit Alkmaar zond haar honderdtwintig lucifers merken, ,Jfu vragen ze me ook al om prentbriefkaarten te ruilen, maar dit is heel moeilijk want ik heb geen dubbeleXo schreef me vrouw Meijer ons. ,Nn jullie heb ben mij wat bezorgd hoor, ik moet elke dag maar pennen, maar mijn verzameling groeit, ik heb er weer heel wat bijgekregem Eet gevolg is deze week geen oplossing van de puzzeV'. (Foto's P.Z.C.I. Dat werd dus een briefje in dia lect, een bede van Wannekee. Het Middelburgse gemeentebestuur antwoordde stijlvol. Het briefje be gint hoogst ambtelijk en schools: „In antwoord Op uw nevenver- meld schrijven delen wij U mee... Om dan, leuke overgang, zwierig te vervolgen, „dat Wannes nie an de zwier is geweest". Wannes is nóg altijd een van de goede stukken uit de collectie van de heer Bakker. Houtplastieken, samengesteld uit stukken aan gespoeld, vreemd gevormd en vér- vormd hout. Aan de kust van Walcheren, op het strand, vindt Bakker het ma teriaal voor zijn vogels, dieren en mensen. En wat het strand niet levert haalt hij uit Drente, kien- hout uit de venen en als het moet wijnranken uit de streken langs de Moezel. Met het vinden van vormen in hout en het combineren wan verschillende delen bereikt de Vlissingse gymnastiekleraar frap pante resultaten, grappig soms, maar vaak ook bijzonder kunst zinnig. „De sport is begonnen toen ik een jaar of tien geleden in'Gouda op een internationale poppententoon- stelling kwam", vertelt hij, „er waren poppetjes van twijgen van bewoners van een of ander Zuid- zee-eiland. 'k Vond ze zo alle machtig aardig, dat ik dacht dat wil ik ook eens proberen. Nu wa ren zo'n tien jaar geleden de twij gen op Walcheren niet dik ge zaaid. Ik zocht ze aan het strand, maar vond stukken hout, die door de zee een grillige vorm hadden gekregen. Delen daarvan stelde ik samen tot voorstellingen van mensen of dieren. Het lukte aar dig, het werd een liefhebberij. Maar het strand bood niet alles. Ik kwam met een Groninger in aanraking. Je moet eens naar Drente gaan in de venen, zei hij. Daar heb ik kienhout gevonden, door het veenzuur geconserveerd, kan geen worm in komen. Ook heb ik eens een reis naar de Moe zel gemaakt. Wijnstokken verza meld. Maar na drie maanden kroop de houtworm er aan alle kanten uit". In het atelier van Bakker een geconfiskeerde bovenkamer van zijn huis aan de rand van Vlis- singen in een wirwar van pot jes en pannetjes, eminente brouw sels om de houtworm te bestrij den. In de tuin: een tobbe, waarin de vondsten van het strand ronddrij ven. De ontziltingstobbe, anders blijft de zaak vochtig. Gedroogd komen de vondsten op het atelier en dan gaat het er om een vorm in het hout te vinden, een combinatie te maken, bepaal de stukken weg te zagen, een fi guur te behouden of te vormen. „Zet er vooral bij, dat de concep tie vaak van m'n vrouw is", zegt de heer Bakker met klem, als hij iets van z'n techniek heeft ont huld: „zagen, maar heel weinig schuren en beitelen, het gaat er om een tak of stuk hout óp de juiste wijze af te zagen. Je moet het zien. Nogmaals: m'n vrouw ziet het vaak De gymnastiekleraar noemt z'n activiteiten met aangespoeld hout „een aardige hobby, die veel vreugde verschaft". De resultaten zijn opmerke lijk. In deze „Kroniek" zijn enige van z'n werkstukken afgebeeld: Wannes uiteraard en een gier. Ze spreken voor zichzelf. Een buitenissige hobby met buitengewone re sultaten. Getuige de gier, ge tuige Wannes, behouden uit Engeland weergekeerd en nlTQT'QQTllrr.mafio- (jg WenS VBH „maer is naer uus De lieer Bakker licht toe: „Ik vermat me destijds mee te dingen naar de kunstprys- vraag van de stad Middelburg, waar ik natuurlijk geen prijs won. Maar het beste ging naar Enge-, DE HEER BAKKER {naar een tekening van Alexander Pola). land, in verband met een mani festatie van Zeeuws kunst. Wan nes ging mee, maar bleef wat lang weg. Daarom schreef ik de burge meester van Middelburg".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7